Canon G1 X Mark II – zrcadlovka do kapsy? Ano i ne – recenze

Canon G1X má ve světě fotoaparátů důležité místo – patří na přední pozice mého dlouhodobého seznamu v zásadní kategorii „co si koupit, když s sebou nechci tahat zrcadlovku“ – viz článek Jak vybrat digitální fotoaparát . A jaká je druhá generace, jaký je Canon G1 X Mark II? Zde je recenze na základně čtyřdenního intenzivního testování…

Canon G1 X Mark II recenze
V podobných situacích se G1 X opravdu vyrovnává základním řadám zrcadlovek – s obyčejnými kompakty zkrátka většinou „nerozostříte pozadí“. (Testovací fotografie bez úprav – plnou velikost můžete zobrazit kliknutím).

Canon Powershot G1 X Mark II se stal významnou novinkou roku 2014 (v Praze byl představen 19. 2. 2014). „Papírově“ vypadal velmi dobře a recenze, řekl jsem si, nemůže škodit – zajímalo mě především, zda může být onou „kapesní náhradou za zrcadlovku“ (řečeno tedy s nadsázkou – zrcadlovka je a bude zrcadlovka).

K čemu jsem při testu G1 X dospěl?  K tomu, že to je dle očekávání velmi dobrý foťák, který umí překvapit špičkovou obrazovou kvalitou.

Zároveň však musím připustit, že vzhledem k velkým očekáváním mě trochu zklamal – v některých aspektech jsem čekal víc. V dobrých podmínkách tedy zrcadlovku dokáže nahradit a je dobrou volbou. Plnohodnotnou náhradu zrcadlovky v Canonu G1X rozhodně nehledejte. Je to prostě velmi dobrý, nikoliv však fantastický fotoaparát.

Canon G1X má ambice zrcadlovky

Kvalitní fotky v kompaktním těle - to má být hlavní smysl fotoaparátu Canon PowerShot G1 X Mark II. Foto: Canon.cz
Kvalitní fotky v kompaktním těle s velkým čipem – to má být hlavní smysl fotoaparátu Canon PowerShot G1 X Mark II. Foto: Canon.cz

Dobrá tedy, proč Canon G1X dlouhodobě doporučuji? Řečeno v kostce (podrobnosti viz zmíněný článek), na ty, kteří chtějí „dělat dobré fotky“, čeká klíčové rozhodnutí, zda s sebou chtějí tahat zrcadlovku, či ne.

Obecně se lidem spíše snažím říkat, ano, tahejte, bude se vám s ní fotit lépe a výsledky prostě budou lepší (a moje konkrétní rada zní: držte se základních řad Nikonu či Canonu, tedy typů Canon 650D, 700D, nebo Nikon D3200, D3300 nebo Nikon D5200, D5300).

Pokud chce dobré fotky a malý foťák, volba je trochu těžší a peloton mnou doporučovaných stojů je značně proměnlivý – patří sem i foťáky značky Olympus (OM-D E-M10) a Fuji. No a právě mezi nimi má Canon Powershot G1 X (nyní i Mark II) pořád významné místo – mimo jiné i proto, že v uplynulých letech jsem měl při desítkách kurzů fotografování (viz Amaze.cz) možnost „osahat si“ skoro vše, co dnes mají v rukách fotící a cvakající lidé.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE
Canon Powershot G1 X Mark II
Podobné scény v menší intenzitě světla zvládá velmi dobře, opravdu „zrcadlovkově“. (Testovací fotografie bez úprav – plnou velikost můžete zobrazit kliknutím)

Proč nás má zajímat zrovna tento fotoaparát? Moje zkušenost je taková, že obrazová kvalita je opravdu vyšší než například u (též skvělé) řady G (Canon G15, G16). Není divu – ten hlavní a zásadní důvod je, že čip u G1 X je prostě větší než u řad jiných – skoro tak velký jako u zrcadlovek. Což je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících kvalitu fotografií, ale třeba i to, jak lze či nelze pracovat s hloubkou ostrosti (tj. jako moc se „efektně rozmazávat pozadí“).

Jak vyplývá i z testovacích obrázků na této stránce (nahoře), v tom rozhodně neselhává: pozadí se dá rozmazat opravdu téměř „zrcadlovkově“. Což je opravdu zásadní věc pro začínající, a samozřejmě i pokročilé fotografy (Canon se ve své kampani snažil portrétovat tento kousek jako například „záložní stroj“ profesionálů).

Zásadní „detail“, který mě opravdu nadchl, je i hodně širokoúhlý objektiv: zoom začíná na 24 mm, což z G1 X opravdu činí foťák skvěle použitelný pro cestovatelské i obecně reportérské focení (opomíjenou slabinou mnoha kompaktů je právě to, že začínají někde na cca 30 nebo 35 mm, což začátečníkům může komplikovat život). 120 mm na druhém konci je též velmi slušné – a do svého focení tak můžete zahrnout i portréty či nepříliš vzdálenou zvěř.  („Starý“ Canon G1X měl jen 28 – 112 mm.) Objektiv má navíc na kompakt skvělou světelnost 2 – 3,9, to klobouk dolů…

G1 X a kvalita: velmi dobrá, nikoliv hvězdná

Canon G1X mark ii recenze
Takto (tj. dobře) si foťák poradil s dalším s testovacím parametrem – přiblesknutím postav ve stínu… Canon Powershot G1 X Mark II.  (Testovací fotografie bez úprav – plnou velikost můžete zobrazit kliknutím)

Pojďme se vrátit k tomu nejdůležitějšímu, co nakonec rozhoduje o „palci nahoru či dolů“ pro konkrétní fotoaparát, tedy ke kvalitě snímků. Pro jistotu dodávám: nesnáším recenzenty, kteří píší recenze jen kvůli tomu, aby mohli povýšeně vše kritizovat – spíš naopak. Nicméně v tomto případně opravdu platí, že kdo čeká zázraky, bude zklamán.

A vysoká očekávání jsou zcela oprávněná i kvůli ceně – na jaře 2014 se Canon G1 X Mark II začal prodávat za cca 23 000 Kč. Cena v dalších měsících dle obvyklého vzorce patrně o pár tisíc klesne, ale i tak je dle mého opravdu hodně vysoko – za tuto cenu se už dá pořídit opravdu slušná zrcadlovka. A navíc, viz dále, není úplně jasné, jaké cílové skupině je fotoaparát určen.

Obecně mě tento fotoaparát potěšil při focení v měkkém rozptýleném světle případně rovnoměrně nasvícených scénách (v příjemném nízkém slunci). Tady opravdu funguje jako zrcadlovka a rozdíl, troufám si tvrdit, nepoznáte. (Jasně, Powershot G1 X Mark II má „jen“ 13 megapixelů, ale rozhodně nepodléhejte dojmu, že to je „nějak málo“ – na počtu pixelů často záleží mnohem méně než se traduje – což by bylo na jiný článek).

Canon G1 X Mark II
Tato fotka mě, přiznávám, trochu vyděsila – foťák prostě nezvládl jednoduchou scénu, kterou by jinak zvládnout měl. Vše je ve stínu, ale tvář mé dcery je „rozhozená“ přepaly, které by tam prostě neměly být. O vteřinu dříve přitom fotka (též v režimu P) dopadla dobře – viz tento link. (Testovací fotografie bez úprav – plnou velikost můžete zobrazit kliknutím.)

Občas mě ovšem zklamal (ba dokonce i trochu vyděsil) při scénách trochu složitěji nasvícených, případně těch, v nichž byl trochu vyšší dynamický rozsah (viz testovací fotografie). Obávám se, že právě tato nevyrovnanost ho bezmála diskvalifikuje v již zmíněné rovině propagované Canonem: rovině „malé skvělé hračky“ profesionálů – na to prostě nemá.

G1 X a ISO – velmi slušné výsledky

ISO je pro mé (pravda subjektivní) hodnocení vždy jednou z klíčových hodnot: pro uživatele je zkrátka zásadní, do jaké hodnoty je možné citlivost „vyšponovat“ a stále mít obstojné výsledky. Zde tedy musím fotoaparát pochválit – opravdu velmi slušné výsledky „dává“ i při extrémní hodnotě 12 800, a to za světla (kdy je pochopitelně šum méně patrný), ale i za tmy (Zkušební obrázek za světla viz tento link). To tedy nesporně patří k dalším zásadním kvalitám fotoaparátu.  (Pokud si nejste jisti, co to ISO je, řeknu to jinak: tento foťák díky většímu čipu lépe zvládne focení v šeru i tmě). Na druhou stranu: i zde jsem zaznamenal poněkud „schizofrenní“ chování – zcela subjektivně mi v některých situacích přišla míra šumu při „nízké“ hodnotě 1600 poměrně vysoká (zkušební foto viz tento link).

Uživatelsky je přívětivý (pro začátečníky)

Na rozdíl od první verze zmizel hledáček, což pro zkušené (tedy konzervativní) fotografy je nedostatek značně protivný. Jistě, dá se dokoupit, což ovšem opravdu drasticky zvedne cenu. Nakonec jsem však byl překvapený, že mě tento „nedostatek“ vlastně ani moc nevadil, zadní displej je přehledný. Foťák je opravdu kompaktní a (jak jsem vyzkoušel), vleze se s trochou snahy do kapsy u kalhot a zcela hladce (což je podstatnější) do různých i poměrně malých kapes bund, svetrů atp. (Kompaktnost je přece to, proč nás tento foťák zajímá, že?).

Zkušení borci však nejspíš budou skřípat zuby při snaze objevit čudlík, bez něhož se de facto nedá fotit (zámek expozice značený většinou buď hvězdičkou nebo tlačítkem AE-L). Po poměrně dlouhé bitvě zahrnující cca 20 minut googlování  a četby podobně frustrovaných vláken v diskusích jsem objevil ono velevzácné vodítko: číslo stránky v online manuálu, v němž je schována základní informace – jak tuto funkci nastavit na tlačítko „S“ (S jako shortcut) na zadní straně fotoaparátu.

To sice funguje, ale poměrně velmi špatně se ovládá – začínající fotografové to asi moc řešit nebudou (ač by tedy měli), ale pro staré pardály bude, žel, nepřívětivé ovládání pokročilých funkcí (včetně například manuálu – točit prstencem na zoomu mě opravdu nebavilo) dalším důvodem, proč si G1 X do brašny balit nebudou.

Zmínku zaslouží ještě dva parametry, které rozhodují o „použitelnosti“ v běžném fotografickém životě. První je blesk – a zde je možné říci, že funguje slušně (na to, jak je miniaturní) a dokáže tedy splnit misi „vykrývacího“ světla i ve slunném počasí (ovšem moc daleko nedostřelí). Poněkud mě též znepokojila výdrž baterky – po poctivém celonočním nabíjení vydržela cca 300 fotografií a nemilosrdně zkolabovala na počátku druhého fotícího dne. To však, prosím, berte pouze jako extrémně subjektivní hodnocení – a doufejme, že v reálném provozu a po několikanásobném vybití a nabití vydrží alespoň dva dny.

Závěr:  G1 X Mark II – revoluce se nekoná

Tedy podtrženo sečteno: Canon Powershot G1 X bude zřejmě i v tomto roce jedním ze dvou až tří foťáků, jejichž jména vyslovím v odpovědi začínajícího či středně pokročilého fotografa na otázku: „Co si koupit na cestu kolem světa (na cyklovýlet na Šumavu), když s sebou nechci tahat zrcadlovku“. Kapesní volbou zkušenějších fotografů se však téměř jistě nestane – ve většině případů je obrazová kvalita (o niž jde především) opravdu výborná, zrcadlovky dohánějící ba i opravdu nahrazující. V některých složitějších světelných situacích, zdá se, mu však dochází dech, což je klíčové minus. A nemůže se tedy stát oním „průlomovým fotoaparátem“, který by kvalitou podtrhl nohy zrcadlovkám ve srovnatelné cenové relaci.

G1 X Mark II – Cena

Není v mých silách monitorovat změny v ceně tohoto foťáku, tedy sem dávám automaticky generovaný přehled z webu Heuréka.

Canon PowerShot G1 X Mark II lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

[social-bio]

Reklama

2 komentářů

  1. Jan Libich

    Za 23 000 Kč je to holý nesmysl kupovat, nicméně dnes se dá pořídit už od 12 000 Kč a to za zvážení stojí, i když konkurence nespí a je nemalá. Pokud chcete univerzální pokročilý fotoaparát s větším čipem je tu i podařená FZ-1000 od Panasonicu. Zrcadlovku tohle opravdu nenahradí, ale jako foťák na cesty do kapsy to za těch 12 000 Kč může být zajímavá volba. Dnes však je plno malých bezzrcadlovek s pancake objektivy, kterým se prostě kvalitou obrazu a možnostmi rovnat nemůže a tak vlastně nevím, pro koho by tohle mohla být dobrá volba.

  2. Musím souhlasit s článkem, že druhá generace Canonu GX 1 Mark II patří k tomu nejlepšímu co lze mezi kompaktními fotoaparáty pořídit a samozřejmě si za to, ale nechá náležitě zaplatit. Zmíněného konkurenta v podobě Sony DSC-RX100 II by měla v dohledné době nahradit její třetí generace, ale vhledem k nepříliš ideální ergonomií tohoto přístroje zůstane prvenství nejspíše na straně Canonu.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*