Canon PowerShot G3 X – kompakt s dalekohledem (recenze)

Canon PowerShot G3 X chce být dalším účastníkem zajímavé bitvy o to, co budou začátečníci i pokročilejší fotografové nosit po kapsách (či v nevelkých zavazadlech). Z řady vyčnívá především opravdu “dalekonosným” objektivem s nebývalým rozsahem až 600 mm… Bude to však stačit, aby Canon G3 X ve střetu “malých a dobrých” foťáků uspěl? Pojďme to prozkoumat.

Canon G3 X dobře zvládne to, co od kompaktu čekáme především: rodinné a cestovatelské fotky. Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím...
Canon G3 X dobře zvládne to, co od kompaktu čekáme především: rodinné a cestovatelské fotky. Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Na test Canonu G3 X jsem se dlouho těšit, a dlouho se ho tak trochu obával. Těšil proto, neboť svým způsobem je to lépe vybavený bratr velmi podařeného stroje Canon PowerShot G7 X, patřícímu k favoritům kategorie skvělých a opravdu kapesních foťáků.

A osobního setkání jsem se trochu bál, protože právě onen klíčový bod (ultrazoomový objektiv) mě trochu děsil – většinou symbolizuje levnější a v praxi nepříliš použitelné foťáky.

Levný tedy Canon G3X rozhodně není – nyní (červenec 2015) se začíná prodávat za cca 23 000 Kč. Není to cena nijak drastický, obrazová kvalita, jak z testovacích obrázků na této stránce vyplývá, je opravdu dobrá. Obrázky zkrátka umí Canon G3 X “vyrobit” krásné…

Jen v mém (subjektivním, dlužno říci) pojetí prostě celkově nedává moc smysl: na trhu je i od Canonu několik strojů, které ho prostě překonají jak v použitelnosti, tak v poměru cena výkon.

Canon G3 X má “dalekohled”, ale k čemu?

Canon G3 X recenze
Širokoúhlý objektiv začíná na příjemných 24 mm (v přepočtu na kinofilm…). Všimněte si věže, na níž je velké okno s okenicemi, a pod ním sotva znatelné okno menší… To je pak v detailu na fotce dole… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Abych své jisté pochybnosti o zacílení Canonu Powershot G3 X upřesnil: Pokud opravdu toužíte po obrovském rozsahu zoomu (v přepočtu) 24 – 600 mm, je to určitě skvělá volba. Přiznávám, moc superzoomů jsem v ruce neměl, a tak mě vlastně hodně překvapilo, jak tento rozsah (25násobný optický zoom) vypadá v praxi.

Na jednom konci objektivu můžete být opravdu hodně “širokoúhlí”, na straně druhé si můžete zoomem přiblížit neobyčejné detaily vzdálených objektů, nebo “makro” světy kdesi poblíž. To ostatně můžete nejlépe zahlédnou z testovacích fotek na této stránce.

Canon G3 X test
… a nyní detail okna. Takto dokáže přiblížit zoom ono z dálky skoro neviditelné okno na věži z předcházejícícho snímku… Jde o ohniskovou vzdálenost 600 mm… Klobouk dolů… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Jenže: co svět světem stojí, vždy platí, že cena za univerzálnost objektivu není malá: čím větší rozsah, tím nižší obrazová kvalita, zkrátka, tím hůř objektiv kreslí.

A přesně to je vidět i u Canonu G3 X, obrázky jsou to hezké, ale ne vždy se nad nimi tají dech. Což vám může nabídnout třeba i jiná letošní novinka Canon EOS M3. Je levnější, kompaktnější, má větší čip (což je vždy pozitivně poznat na výsledku) no a fotky jsou mimořádně kvalitní.

Ano, můžete namítat, to je přece skvělé si takto mohutně přibližovat vše široko daleko! Nu ano, skvělé to asi je, ale skoro bych se vsadil, že to obrovské přibližování nakonec stejně zůstane nevyužito, není prostě pro běžné focení moc praktické…

Tedy nepochopte mě, prosím špatně, nechci Canon G3 X smést ze stolu ani vám ho rozmlouvat, jen říkám, cena za ohromující rozsah (tedy ne zcela úchvatná kvalita fotek v některých situacích) prostě není úplně zanedbatelná.

Canon G3 X není malý

Canon Powershot G3 X
Canon Powershot G3 X je poměrně velký stroj. Foto: Canon.cz

Ještě jednou srovnání se nabízí: poslední kousky z klíčových zrcadlovkových řad obou hlavních konkurentů v tomto segmentu jsou vážně bez nadsázky špičkové – Canon EOS 760D je patrně nejlepší zrcadlovka klíčové kategorie 15-25 000 Kč a obdobně skvělý je i přímý konkurent Nikon D5500. Obě zrcadlovky se trefují do zásadního trendu zmenšování – jsou to sice pořád zrcadlovky, ale výrazně menší a “subtilnější” než jejich předchůdci.

Což se též neustále vkrádá na mysl při testování Canonu G3 X – on je totiž poměrně rozložitý, až – Canon odpustí – neforemný. A ne nijak zvlášť menší než zmíněné zrcadlovky. Zkrátka i zde platí ono relativně kruté, ale prostě pravdivé: rozměry nejsou špatné, ale jiné foťáky zvládnout to samé (ba více) v menším těle. (Tedy ano, kromě toho velkého zoomu samozřejmě).

Opravdu pokročilé ovládání

Canon G3 X
I na podobné detailní záběry se Canon G3 X hodí. Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Abych pořád jen nemudroval: některé parametry mě potěšily: vždy mám radost, pokud je stroj snadno ovladatelný, čemuž v případě Canonu G3 X hodně napomáhá například “kolečko” na korekci expozice, které se opravdu hodně hodí při sofistikovanějším focení…

To, že foťák míří i na pokročilejší, je dobře patrno i z toho, že má “sáňky”, do nichž se dá nasadit elektronický hledáček, případně externí blesk… Rozlišení 20,2 miliónů pixelů zní též slibně (byť by i méně stačilo) a nezanedbatelná je i světelnost 2,8 na “širším” konci objektivu (na tom dlouhém je 5,6).

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Canon G3 X cena

Není v mých silách monitorovat měnící se cenu Canonu G3 X, tedy zde nabízím automaticky generovaný přehled z webu Heuréka.cz.

Canon PowerShot G3 X lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

Katalogové shrnutí recenze

Canon Powershot G3 X

Hodnocení: 7/10
Shrnutí recenze: Canon G3 X je stroj pro velmi specifickou skupinu fotografů, kteří touží po zoomu se velkým rozzsahem 24-600 mm. Datum: 15. června 2015

4 komentářů

  1. Jan Libich

    Ultrazoomy či superzoomy určitě smysl mají. Jsou poměrně kompaktní, i když ne vysloveně kapesní a nabízející neskutečný rozsah záběrů okamžitě k dispozici. Daní je horší kvalita obrazu, delší přezoomování, obtížnější ostření, často horší kvalita čipu (neb pro větší rozsah a kompaktnost je nutný menší čip) a tím i větší šum a potom samozřejmě různé vady objektivu a neduhy. Pokud se však povede vhodně tyto vady kompenzovat a vyjít s nimi, dostanete velmi dobrý univerzální stroj. Na focení přírody a zejména ptáků nebo letadel, detailů z cest po hradech a zámcích, tam všude je super, že si to může zabrat od šikoroúhlého záběru až do telezoomu. Mám Panasonic FZ-82 a nic zásadního mu nechybí, nejvíce vadí asi šum, který ruší už od ISO 200 trochu, ale na fotky na 15×10 a pro web je i ISO 1600 použitelné a to většinou stačí. Podstatné je, že ten foťák nabízí to, co by jinak člověk musel oželet a to plnou svobodu v záběru, od krásně širokoúhlých 20 mm až po 1200 mm a to za cenu asi 8 000 Kč či dokonce méně v akci. Je tu sice možné koupit i bezzrcadlovku s dvěma objektivy, třeba M1+18-55 a 50, což je za nějakých 6 990 super věc, i když má plno much, ale přeci jen to nebude tak univerzálně použitelné. Pokud fotíte pro web, zvířata a pro radost, tak superzoomy pořád stojí za to a vzpomínám na dobu, kdy Olympus nabízel 8xzoom a jeho C-720 UZ nabízela opravdu parádní fotky, když se to s ní umělo, je to dávno a dneska jsme na desetinásobných rozsazích, ale doba pokročila a kvalita obrazu je dobrá. U tohoto Canonu mi vadí přemrštěná cena, darmo naplat, tady je asi lepší kouknout po FZ-1000 od Panasonicu, který se dá koupit už za 12 000 Kč a také má větší čip a pěkný rozsah.

  2. Dobrý den
    Canon G3X jsem si pořídil před necelými dvěma lety jako náhradu za výborný leč dosluhující Fujifilm X-S1 ( taktéž ultrazoom na 2/3snímači). Chtěl bych jen reagovat nad podivem k čemu jsou tyto specifické aparáty vhodné. Očima těch co fotí portrét, produkty a pouliční street, jsou drahé, velké, s horším výstupem v porovnání s příbuznými mezi profikompakty či základními zrcadlovkami a CSC přístroji. Nedávají smysl…
    Dovolím si oponovat. Pokud fotíte přírodu, konkrétně větší hmyz, motýly, vážky potřebujete objektiv vhodný na slušné telemakro, tedy na solidní zvětšení řekněme někde mezi 60-150cm od konce skla k objektu. To žádný světelný kompakt ani zrcadlovka nebo CSC se seťáky nedají, navíc dostupné makroobjektivy kolem rozsahu 100mm jsou příliš krátké pro plachost objektů.
    Tento Canon mi nabídnul 0,45 zvětšení na 80cm, kvalita „1“ snímače s mnoha megapixely dovolí slušný ořez, utěsněnou konstrukci, jedinečný a pro trnto druh focení nezbytný úhlový hledáček. Dobrou ostrost kresby ve středu v celém rozsahu zoomu. Výborný displej, vestavěný ND filtr, možnost filtrů (ač se musí dokoupit adapter), sáňky, raw a pokročilé možnosti nastavení. Bytelné tělo, žádný křehký plasťák. Ono né vždy se chce tahat M3(dnes M50) adapter a 180mm makro od Sigmy či 100-400 L Canonu. S radostí beru G3X a max. předsádku Raynox na rychlé dokumentační foto. Dalo by se říct, že mnoha lidem by bohatě tenhle Canon stačil jako všeuměl, zajisté s nedostky všeho v jednom. Dnes na trhu je už jediná možnost ultrazoomu na větším snímači Sony RX 10 M3 a M4, který nabídne solidní telemakro a také na první pohled nekřesťanské ceny. Nechci Sony, Fujifilm už dávno svět ultrazoomů opustil. Tak snad v lednu 2019 slibuje Canon nějaké nástupce v G řadě. Pokud se na možnosti – výkony těchto přístrojů díváte z mého úhlu, tak nejsou vůbec drahé ač kdysi za Fujifilm 19.000,- nebo G3X s doplňky 25.000,- či Sony v budoucnu z donucení 36000,- až 50000,- zní a vypadá na první pohled příšerně.

  3. Jiří Laubendorf

    Dobrý den chtěl bych se zeptat co nastavit na canon powershot gx3 při použití zablesovych světel při použití odpaovace děkuji předem za radu

    • Jan Rybář

      Jiří, to je zajímavá otázka, ale vůbec si nejsem jist, zda to může fungovat – nikdy jsem nezkoušel a přece jen to je kompakt, u něhož se obvykle záblesky moc nepoužívají, tedy se omlouvám, že neumím říci více… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama