Canon 250D – povedený pokračovatel oblíbené řady (recenze)

Canon 250D je třetím modelem jedné z nejoblíbenějších řad fotoaparátů na světě. A tak jako jeho předchůdci nabízí opravdu velmi dobré výkony v (relativně) malém těle, to vše za rozumnou cenu.

Canon EOS 250D patří do modelové řady, kterou mnoho let doporučuji všem na počkání jako foťáky s daleko nejlepším poměrem cena / výkon široko daleko. Jsou mi prostě odpradávna sympatické.

Byť ano, má to o dost těžší než jeho předchůdci, protože mobily nemilosrdně drtí i tento segment začátečnických zrcadlovek pro (více méně) nenáročné použití.

Canon 250D
Canon 250D na oficiálním snímku. Foto: Canon.com

Canon 250D má dobrý rodokmen

Proč mám tuhle řadu dlouhodobě rád? Protože je odpradávna dobře nastavena, začínající a nenáročné fotografy láká cenou a – což je možná zásadnější – neurazí, ba spíš potěší i zkušenější borce.

Definice i schopnosti této novinky jsou zcela stejné jako u předchůdců Canonu 100D z roku 2013 (recenze zde) a Canonu 200D z roku 2017 (recenze zde): nejde o nejzákladnější modely v pravém smyslu, ale o foťáky, které obsahují snímač i další podstatné vlastnosti vyšších řad a “ořezané” jsou v tom, co se dá většinou oželet (zejména množství ostřících bodů).

kočka
Canon 250D je ideální na rodinné a cestovatelské focení, především pro začátečníky, neurazí však ani pokročilejší uživatele. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jinými slovy, pro náročnější uživatele jsou sice spíše řady vyšší, ale i ze “stovkových” modelů se vždy daly vytáhnout navlas stejné fotky, protože technologie jsou tam prostě ty nejmodernější.


Anebo z druhé strany: v loňském roce Canon do světa vypustil dva zcela jinak pojaté modely: Canon 2000D a Canon 4000D reprezentující druhý přístup této značky k začátečnickým modelům: použít starší technologie, starší objektivy, vše ořezat na naprosté minimum a dosáhnout tak co nejnižší ceny: Canon 4000D s objektivem se před časem prodával dokonce za mírně absurdních 7777 Kč…

Byly to prostě foťáky, které nedávaly moc smysl – zejména, zopakujme, v nastupující době mobilní, kdy mnoho uživatelů chce mačkat a nic neřešit. Mobily to nabízejí. Klasické foťáky ne.

A právě v tom je onen důvod, proč řada, do níž patří i nový Canon 250D, je vždy v čele tabulky nejlepších foťáků v kategorii začátečnických strojů za skvělou cenu: je technologicky na špičce.

Štítná nad Vláří kostel
Moje oblíbené testovací scéna v Bílých Karpatech. Neupravená fotka v plné velikosti.

Není asi nezbytné popisovat zde dopodrobna technické specifikace, tedy jen stručně: čip má rozlišení 24 Mpx a dokáže pořídit až slušných pět snímků za vteřinu. Časté dotazy směřují k tomu, jak moc limitující je počet ostřících bodů (pouze 9). Jak jsem už zmínil, samozřejmě, v některých situacích se může větší počet hodit, ale v drtivém procentu případů je to zcela jedno. Krom focení sportu či věcí v pohybu je stejně nejrozumnější všechny body vypnout a k ostření používat jediný bod středový.

Za zmínku stojí i výklopný displej, což není u této cenové kategorie věc zcela obvyklá, Canon dokonce tento model popisuje ve svých materiálech jako “nejlehčí zrcadlovku na světě s výklopným a otočným displejem”. No asi to tak opravdu bude…

Canon 250D a Canon 200D – v čem je rozdíl? Ve 4K videu

V čem se vlastně liší Canon 200D a novinka Canon 250D? Jsou rozdíly zásadní? Ano i ne. Onen hlavní rozdíl se dá shrnout vlastně velmi prostě: zatímco předchůdce dokázal točit video pouze v HD, novinka už dokáže 4K (25/24fps).

A záleží na tom? Inu, na to každý odpoví trochu jinak. Já jsem notoricky známý tím, že se ve videu moc nevyznám a jeho hodnocení se vyhýbám. (Mé online kurzy fotografování mi točí profesionální kameramani, děti filmuju iPhonem). Tedy význam onoho 4K posoudit neumím. Přikláním se nicméně k jistému cynismu a skoro bych řekl, že fakticky v tom nijak zásadní rozdíl není – ten, kdo by byl schopen pak při střihu pracovat s 4K materiálem, bude stejně točit něčím pořádnějším.

Na druhou stranu je ale ono 4K video třeba vnímat jako symbolické i obchodu vstřícné gesto: lidé zkrátka chtějí 4K, tedy asi opravdu není důvod jim ho v tomto modelu nedat. Tedy budiž.

Baťův kanál
Foťák ostří opravdu rychle a tiše. A díky své skladnosti se s trochou vůle dá vzít i na cyklistův krk… Neupravená fotka v plné velikosti.

S videem souvisí i další výrazná změna – výrazně lepší ostření v živém náhledu, což má opět poměrně nezanedbatelný význam při videu, u focení (doufám) moc ne. Proč v to “doufám”? Protože považuji živý náhled (tedy sledování scény na displeji, ne přes hledáček) až na určité konkrétní situace (pokročilé přesné ostření) za nesmysl, který začátečníkům komplikuje situaci. Ale opět řekněme budiž, smysl to snad trochu dává…

Jak Canon 250D fotí? Velmi dobře

Ještě jedna novinka stojí za zmínku: na rozdíl od předchůdce má Canon 250D nový procesor DIGIC 8, a to jako vůbec první zrcadlovka této značky. (Pokud se tedy nepletu, ale myslím, že ne: zatím byl nasazen jen v bezzrcadlovkách včetně full framové řady R).

Krom lepšího zpracování obrazů může mít nový procesor dopad i na další poměrně citelné vylepšení – dle oficiálních propozic by novinka měla mít opravdu výrazně větší kapacitu baterie (1070 versus 650 snímků). Vypadá to hezky, to ano, byť možná dodejme, že od pradávna není obecně v lidských silách tento typ zrcadlovky za den vybít, tedy onu výhodu nejspíš většina uživatelů nevyužije…

A nyní trocha detailů… Neupravená fotka v plné velikosti.

Oficiální specifikace též mezi tunami různých dílčích informací zmiňují u zpracování obrazu i lepší práci s “prioritou jasů”… To mě zaujalo, protože právě změny v této oblasti jsem si všiml při vyhodnocování testovacích obrázků. Samozřejmě, může to být subjektivní dojem, ale při focení jsem měl mnohokrát pocit, že systém se snaží mnohem více než v dřívějších generacích řešit kontrasty ve snímku, jinými slovy “vytahovat stíny” podobně, jak to dělají mobily…

Zlín
Na podobných snímcích se mi zdá, že stíny jsou „vytažené“ víc, než bývalo dříve zvykem… Neupravená fotka v plné velikosti.

Smysl by to jistě dávalo, jakoukoliv snahu rozumně vylepšovat výsledné fotografie je u této kategorie foťáků třeba spíše pochválit. Ale opakuji, je to jen dojem, pokud máte podobnou zkušenost, budu rád za komentáře…

A jak tedy foťák fotí? To jako obvykle nejlépe poznáte ze snímků zde na stránce. Vznikaly v průběhu několika dní, kdy jsem měl foťák půjčený – pravda, počátek května byl mimořádně pršlavý a jásavých jarních barev tedy na obrázcích moc není. Nic to však nemění na tom, že foťák navazuje na tradici svých předchůdců a nabízí opravdu velmi dobrou obrazovou kvalitu srovnatelnou se špičkou i výrazně dražších zrcadlovek a bezzrcadlovek.

Na cesty se prostě tento foťák hodí, je to zrcadlovka, ale stále ještě relativně skladná. Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon EOS 250D – Shrnutí ve dvou větách

Canon 250D pokračuje v tradici své řady: nabízí velmi dobré výkony v malém těle za velmi dobrou cenu. Patří tak k nejrozumnějším volbám pro začínající, ale i ambicióznější fotografy, kteří chtějí mít opravdu šikovný a všestranný stroj k širokému využití.

Canon 250D – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS 250D lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Společnost Canon mi pouze bezplatně zapůjčila tento fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Canon EOS 250D

8

Obrazová kvalita (=jak fotí)

8.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

8.0/10

Řemeslné zpracování

8.0/10

Ovladatelnost

7.5/10

Poměr cena/výkon

8.5/10

Pro

  • velmi dobrá obrazová kvalita
  • vylepšené video a ostření
  • skvělý poměr cena / výkon

Proti

  • noční režim skládající snímky z několika záběrů není moc přesvědčivý
  • pokud majitel netočí video, rozdíly oproti 200D jsou malé
  • mód zobrazení menu “S pokyny” je nepřehledný
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotoparáty STEJNÉ KATEGORIE
Reklama

11 komentářů

  1. Jan Libich

    250D konečně je foťák, co cenově začíná dávat smysl. Nemá plno much a není předražený, pro začátečníka a milovníka Canonu může být dobrou volbou, 4K video Canon dlouho opomíjel a Nikon také a teď už je standard ač hodně komprimovaný.

  2. Vypadá zajímavě a pro toho kdo uvažoval o M50 komplikuje rozhodování 🙂 V podstatě shodný s M50, jen má OVF (to je výhoda v životnosti baterek a také v tom, že se nepřehřívá snímač a nenarůstá následně šum). Přitom přes display funguje stejně jako M50ka. Pro člověka, který jako já nosí brýle a stejně spíš fotí přes display, je to pak v podstatě nastejno. Váhově jsou těla shodná (s adaptérem určitě) a 250d je aspoň o kousek větší do ruky a bude o něco líp pasovat k EF/EF-S objektivům.
    Navíc má výhodu EF bajonetu, tj. odpadá adaptér. Protože M-ková skla nejsou žádný zázrak, nemám pocit, že bych o něco přišel. 250d + 18-135 nano USM se dá sehnat za cca 24 tisíc a zdá se mi to jako lepší volba než M50 + 18-150 (fotky z týhle kombinace co jsem viděl na webu mně vůbec nepřesvědčily, naopak spíš některé hodně zděsily).
    Nebo to vidíte jinak ? 🙂

    • Já mám cca 2-3 dioptrie a jelikož na blízko vidím dobře, tak mi zcela vyhovuje EVF. To je displej, který je blízko 🙂 Nekoukám přes brýle, ale jaksi nad brýlemi.

      M50 je dle mého velmi podceňovaný foťák (systém), bohužel i samotným Canonem (viz ta skla).

    • Ondřej Vávra

      To, že je 4K ve foťáku je hezké, ale u 4K je obří crop (2,64×), taky odendali 24fps

      • 4K je pořád spíš zdroj problémů (když nic jiného tak zbytečné nároky na místo a výkon při editaci) než cokoliv jiného. Kvalita videa není zdaleka hlavně v rozlišení, lepší je kvalitní fullhd než problematické 4K.

  3. David Prokop

    Dobrý no, tak u nás jakožto v České Republice objednat oficiálně nejde.
    Budeme si muset počkat než to dodají do našich slavných obchodů.
    Skvělé.

    • Tomas Hruby

      Nepřestává mě fascinovat, kolik lidí se neobtěžuje se čtením, zato se psaním nijak neváhají 🙁
      250D byl 10.4. teprvě ohlášen (celosvětově), v prodeji má být ke konci dubna – v článku to jasně je.
      Ke koupi není zatím nikde ve světě, tak maximálně nabízejí obchody předobjednávku (ostatně u nás třeba Alza toto umožňuje také)… Ale hlavně že si bylo možné zanadávat na poměry u nás, že?

      • David Prokop

        Tady jde hlavně o to, že na hlavních stránkách Canonu, lze předobjednat v desítkách zemí, kdežto ČR jako taková tam není, i když Canon češtinu podporuje.
        A ano můžu to předobjednat na Alze, ale tam to bude dražší než na ofiko stránkách.

        • Tomáš Hrubý

          To s cenou ale přece není pravda. U Canonu se na oficiálních stránkách operuje s listprice, který je naopak prakticky vždy vyšší, než je pak reálná cena u prodejců (po uvedení je logicky rozdíl malý, ale postupem času roste). Jsou výjimky, zrovna teď u 250D tam mají na canoneos.com nějaký bonus, který vede k rozumné ceně i tam, ale tam je cena bez DPH/VAT pro USA, po přičtení DPH jste dokonce nad cenou, kterou avizuje třeba právě Alza.

          Mimochodem doplňuji článek o aktuální informace pro ČR – vypadá to, že v článku uvedených 16290 bude stát verze s horším 18-55III, ale cena varianty s 18-55IS STM je slušná – skoro rovných 17 tisíc. Pokud se toto potvrdí, tak není moc o čem diskutovat a varianta s IS STM bude lepší volbou, rozdíl je minimální.

          • David Prokop

            Ok, tak pokud to bude, tak jak říkáte, ok.
            Spíš mě zaráží ta cena, vyšplhá se do těch 17 tisíc s objektivem, přijde mi to málo.

  4. Tomas Hruby

    Ale jo, docela sympatický upgrade. V podstatě 200D s podporou 4K a DIGIC8, což není úplně marné. Pokud bude avizovaná cena setu s 18-55 míněna s 18-55 IS STM, tak by to mohlo mít velmi slušný úspěch. To by byla v podstatě stejná cena, jako má 200D se slevami po nějaké době prodeje, což by bylo velmi dobré. Jen se malinko bojím, aby to nebylo s obyčejným 18-55 🙁

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*