Canon EOS 750D – ve stínu vybavenějšího “bratra” (recenze)

Canon EOS 750D bude vždy pronásledovat otázka, kterou si patrně položí každý, kdo o něm bude přemýšlet. Ona otázka zní: mám si koupit Canon 750D, nebo Canon 760D? Srovnání obou sourozenců je poměrně snadné, rozhodnutí, kterého zvolit, trochu těžší….

Canon EOS 750D recenze
Canon 750D je dobrou volbou pro široké využití: od rodinného foťáku po stroj do cestovatelské brašny… Foto: Canon.co.uk

Canon 750D přichází po předchůdci s číslem 700D, tak jako už mnohokrát od roku 2003, kdy světlo světa spatřil první kousek z této slavné řady začátečnických zrcadlovek (Canon 300D měl, pro zajímavost, čip s rozlišením 6,3 MP).

Zásadní novinkou tohoto roku ovšem je, že spolu s Canonem EOS 750D byl ohlášen (a je prodáván) i trochu lépe vybavený bratr: Canon EOS 760D. S čímž souvisí i ona poměrně záludná otázka, kterého z blízkých sourozenců zvolit.

Canon 750D, nebo Canon 760D?

Pro začátek konstatujme, že “hubenějšího bratra” jsem zatím netestoval – svým způsobem je to však jedno: pokud vás především zajímá obrazová kvalita (tedy jak foťák fotí a co od něj čekat), prohlédněte si opravdu podrobnou recenzi bratra staršího s mnoha ilustračními obrázky. Do do značné míry ten text platí i pro zde zkoumaný stroj – viz Canon EOS 760D – nejlepší zrcadlovka pro začátečníky?

Najdete v e-shopech
od
Je to recenze na poměry tohoto webu poměrně hodně pochvalná, jde vážně opravdu dobrý foťák. Obrazová kvalita obou fotoaparátů je skvělá a posunuje zase ještě o kus dál to, co je dostupné začínajícím fotografům za více méně rozumné peníze…

V čem jsou vlastně ty rozdíly mezi oběma stroji? A jsou důležité? Ano i ne, pojďme ty hlavní rozebrat.

V čem se Canon EOS 750D liší

Canon EOS 750 D nemá kolečko rychloovladače na zadní straně, což je funkce, která se zkušenějším fotografům opravdu hodí. Foto: Canon.co.uk
Canon EOS 750 D nemá kolečko rychloovladače na zadní straně, což je funkce, která se zkušenějším fotografům opravdu hodí. Foto: Canon.co.uk

Canon EOS 750D nemá tzv. rychloovladač, tedy šikovné “kolečko” na zadní straně fotoaparátu. Hodí se především pro rychlé ovládání korekce expozice (kdy foťáku říkáme “foť to světlejší či tmavší, než ty chceš”). Pokud jste již alespoň trochu zkušený fotograf, je to patrně největší rozdíl: to kolečko se prostě opravdu hodí a “staršího bratra” posouvá o výrazný kus vpřed směrem k foťáků výrazně vyšších tříd… Zkrátka: mě osobně se rychloovladač vážně hodně líbil.

Canon EOS 750D nemá horní displej, který se hodí pro rychlé přepínání některých funkcí i pohodlnější přehled. Je to rozdíl vizuálně nejvýraznější, ale dle mého názoru pro “běžný provoz” i zkušenějších fotografů nijak zásadní. Dá se bez něj žít a skoro bych řekl, že pro fungování foťáku je mnohem méně zásadní než ono chybějící kolečko.

Canon EOS 750D neumožňuje používat tzv. Servo AF v živém náhledu. Jinými slovy: pokud budete točit video, nebudete moc snadno přeostřovat na pohyblivé objekty… Do jaké míry to je důležité, závisí na konkrétním uživateli, ale obecně se tato funkce může hodit dost.

Jak tyto rozdíly shrnout? Pokud máte jen trochu vyšší fotografické ambice, zkuste ušetřit přece jen trochu peněz navíc a pořiďte si z těchto dvojčat to pokročilejší, umožní vám toho opravdu víc.

Na stranu druhou: pokud se chystáte koupit si kvalitní foťák pro “normální” užití a nechystáte se zkoumat různé vychytávky, klidně zůstaňte u sourozence mladšího, bude sloužit stejně dobře.

Canon EOS 750D a cena

Canon EOS 750D
Nu ano, displej je výkoplný a dotykový… (bez čehož by zrovna šlo žít poměrně snadno…). Foto: Canon.co.uk

Samozřejmě, do úvahy o tom, který stroj koupit, se promítá i otázka ceny… Jak toto srovnání vychází? Pokud srovnáme jen ceny těl bez objektivů, rozdíl je zhruba 1500 Kč, což jasně mluví v prospěch stroje dražšího – to už není rozdíl zase tak velký (a výhody jsou značné).

Má to ale háček: většina zájemců bude zjevně zvažovat nákup těla v setu s nějakým objektivem. Nu a bratr starší se zatím (červen 2015) v žádném setu neprodává. Kupovat objektiv zvlášť nákup dost prodraží (set je logicky o několik tisíc levnější než samostatné tělo + objektiv zvlášť).

Jinými slovy: zájemci o foťák + objektiv budou muset při nákupu staršího bratra sáhnout do kapsy výrazně víc, než napovídá rozdíl v ceně těl… (Postupem času se patrně sety objeví i pro něj).

Tahle nuance může zkrátka rozhodování dost ztížit – proto bych radil pořádně zvážit, zda ony skvělé (ale už trochu labužnické funkce staršího bratra) opravdu využijete…. Pokud ne, Canon EOS 750D je též skvělá volba – a jedna z několika málo zrcadlovek, které mohu s klidným svědomím doporučit…

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Canon EOS 750D – aktuální cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS 750D lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

Katalogové shrnutí recenze

Canon EOS 750D

Hodnocení: 8,5/10
Shrnutí recenze: Canon EOS 750D zůstává svojí výbavou trochu ve stínu svého lépe vybaveného bratra, pro sváteční fotografy je ovšem velmi dobrou volbou. Datum: 16. června 2015

Je tu jeden komentář

  1. Jan Libich

    Tady je myslím volba jasná, 760D nabídne mnohem lepší užitnou hodnotu a to jen za malý příplatek, opravdu nemá cenu moc si kupovat 750D.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama