Canon RP (podrobná recenze) – jak fotí full frame za 25 000 Kč?

Canon RP nabízí výkony full framu za cenu začátečnické zrcadlovky. A tím trochu mění pravidla hry. Půjčil jsem si ho a pořádně otestoval. A byl mile překvapený – tenhle foťák prostě smysl dává.

Foťáky vždy testuji co nejdříve po jejich uvedení na trh – zajímá mě, co nového dokáží nabídnout. U Canonu RP to ale bylo jinak – k pořádnému testu jsem se dostal až nyní (říjen 2021), tedy dva roky po jeho premiéře.

Proč? Protože na mě nyní svítí z čela různých cenových přehledů. Tělo se dá koupit za opravdu lákavou cenu kolem 25 000 Kč, ještě zásadnější je ale kombinace tělo + solidní objektiv s cenovkou mírně přes 30 000 Kč. (K čemuž dodejme, že pod 30 000 Kč s objektivem jde v danou chvíli koupit i Sony A7 II, což je ale model výrazně starší, z roku 2014, byť též zajímavý, viz recenze).

Canon EOS RP
Canon EOS RP na oficiálním snímku s testovaným objektivem 24-105 mm f/4-7,1 IS STM. Foto: Canon.cz

Jinými slovy: do světa plnoformátové focení jde vstoupit už za cenu, za niž se ještě nedávno dala pořídit jen trochu lepší začátečnická zrcadlovka.

Klíčová otázka tedy zní: Co si o tomto Canonu myslet? Má smysl o téhle kombinaci přemýšlet? Jak moc zásadní jsou kompromisy? Foťák jsem si půjčil a více než týden opravdu podrobně testoval, protože přesně tyhle věci zajímaly i mě. Pojďme to tedy nyní rozebrat.

Videorecenze v 4K (10 minut)

To podstatné: Canon RP není dramaticky “ošizený”

Přiznávám, do recenze jsem se pustil s dvouletým zpožděním hlavně proto, že jsem Canonu RP moc nevěřil. Zaprvé: deset let platilo, že vstup do světa full frame focení prostě stojí vyšší desítky, nebo spíš něco přes sto tisíc. Přesněji řečeno, moje oblíbená mírně skeptická rada začínajícím fotografům, dlohodobě zní: “Tělo plus jeden dva solidní objektivy prostě pod 100 000 dostane jen obtížně, a to je prostě drahý start.”

Canon RP recenze
Síla i slabiny v jediné fotce. Skvělé je, že kresba setového objektivu je překvapivě dobrá i na nejnižší clonu 7.1. Málo světelný objektiv však znamená, že tuhle fotku musím za bílého dne fotit na ISO 3200 (i tak je čas hodně až nebezpečně dlouhý – 1/80). Systém ale vše dokáže ustabilizovat a šum je (relativně) neznatelný, což je zase pozitivní. Neupravená fotka v plné velikosti.

Zadruhé: přechod na full framy je pro nezkušené začátečníky z mnoha důvodů často křtem ohněm a mnohdy i zdrojem zklamání, že se jim to “za ty peníze” nějak daří hůře, než si vysnili. Což je samostatné a napínavé téma, které je na dlouhé debaty, viz například můj hojně čtený článek Frajeři fotí na full frame, nebo ne?!

Zatřetí: Výrazně nižší cena často znamenala dramaticky nižší kvalitu komponent, zastaralejší technologie, tedy horší fotky. Kompromisy prostě nestály za to.

S cenou kolem třiceti tisíc za tělo + více méně solidní objektiv v zásadě první dva problémy tak trochu padají. Ale o to zásadnější je ten třetí: jak moc je Canon RP “ošizený”? Jak moc jsou tam cítit kompromisy? A má to tedy smysl?

Čímž se dostáváme k nejspíš klíčové pasáži této recenze: při více než týdenním testování mě tenhle model vlastně mile překvapil, kompromisy jsou pro běžné rodinné a cestovatelské focení velmi snesitelné. A hlavně: ano, je to foťák, z něhož prostě od první fotky budete cítit, že full frame je prostě full frame, jiný svět, který pro focení otevírá nové dimenze.

Canon RP recenze
Na podobně banálních fotkách je možné zahlédnout, že full frame i vcelku slušný setový objektiv prostě fotkám dávají onu nesnadno definovatelnou „kvalitu“… Větší snímač je prostě větší snímač. Tedy velká výhoda… Neupravená fotka v plné velikosti.

Chcete-li tedy odpověď na nejzásadnějších otázku “Má tento foťák smysl jako vstupní brána do světa focení, a to hned focení full framového?”, tak moje odpověď zní: ano. Fotografům s většími ambicemi bych pořád radil smířit se s onou investicí kolem 100 000 Kč a pořídit si něco z vyšších řad. Ale to nic nemění na tom, že to prostě vůbec není volba špatná.

V téhle odpovědi se navíc skrývá tak trochu výhled do budoucnosti – pokud se full framy postupně dostanou do těchto cenových hladin, velmi dramaticky to může proměnit podobu toho, co si lidé budou kupovat. Uvidíme!

Canon RP recenze
Canon RP dává smysl například pro krajináře, kteří touží po velkém snímači, relativně skladném těla a nepotřebují bleskurychlé sekvence. Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon RP – klíčové parametry

Dobrá, to podstatné jsem vám už sdělil, ale pojďme si říci pár klíčových parametrů. Rozlišení snímače je 26,2 megapixelů, ISO se dá standardně nastavit do maximálních hodnot 40 000, přičemž rozšíření je možné až na H2, tedy 102 400.

ISO jsem, mimochodem, testoval jako vždy v podobných situacích a byl spokojený – výkony foťáku jsou velmi solidní až do 6 400, kde je šum patrný je při velkém přiblížení, ale i 12 800 bych stále ještě považoval za hodnotu zcela použitelnou, což je výkon velmi solidní. A i 40 000 je na tom relativně dobře, což není rozhodně pravidlo.

Canon RP recenze
Objektiv 24-105 dává velmi solidní univerzální rozsah. Při focení pohyblivých cílů to však chce trochu trpělivosti, počet snímků za vteřinu není oslnivý. Neupravená fotka v plné velikosti.

Foťák má dle oficiálních údajů zvládnout v sériovém snímání až pět snímků za vteřinu, případně 4 snímky při kontinuálním zaostřování. Což není moc a je nesporné, že přílišnou rychlost od něj opravdu čekat nemůže. Tedy pokud chcete fotit sport, tohle prostě foťák pro vás asi moc nebude. Ale na druhou stranu, žít se s tím rozhodně dá.

Video dokáže natáčet v 4K (25 snímků za vteřinu), u Full HD umí i 60 fps – video ale příliš posoudit neumím, tedy jsem ho testoval jen velmi letmo.

Podstatné je i to, že Canon RP je opravdu relativně malý a skladný foťák. Jasně, do kapsy se nevejde, ale pořád i s univerzálním objektivem spadá do kategorie strojů, které je prostě možné pohodit do prázdninového batůžku nebo prostě jen tak pověsit na krk a více méně na něj zapomenout.

Canon RP recenze
Noční Bečov na ISO 6400 – vnímání šumu je samozřejmě subjektivní, ale jeho ho zde prostě méně, než jsem čekal. Neupravená fotka v původní velikosti.

Stejně tak je solidní i ovládání, na které je možné si velmi rychle zvyknout. Klíčová je dvojice rollerů, která může plnit různé (přepínatelné) funkce. Já většinou fotil v prioritě clony, tedy rollery používal na korekci expozice a nastavení clony. To vše v kombinaci s funkčním tlačítkem vedle spouště dává opravdu vcelku snadno ovladatelný systém (byť pravda, pro velké ruce to chce trochu cviku).

Samozřejmě, drobné mouchy to vše má – osobně mě opravdu dost lezl na nervy prostý fakt, že při změně hodnot ISO není v hledáčku přímo vidět, jak se mění čas…. Což je sice drobnost, ale opravdu dokáže zkomplikovat rychlé nastavování… Přičemž je tedy dost dobře možné, že to nějak jde nastavit někde v hlubinách menu…

Na maximální ISO 40 000 je samozřejmě už šum hodně viditelný, ale za určitých okolností relativně snesitelný. Jiným slovy: pokud by nebylo zbytí, fotku by šlo použít. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak Canon RP fotí?

A jak Canon RP fotí? To můžete posoudit z testovacích fotek zde na stránce – jak už jsem zmínil v úvodu, to opravdu zásadní hodnocení zní: ano, je to opravdu full frame, jak má být, a fotky vám prostě otevřou zcela nové dimenze focení. Přičemž rozhodně nechci zatracovat mé oblíbené špičkové APS-C stroje, ale to je na samostatnou debatu.

Canon RP recenze
Canon RP je velmi rozumný univerzální foťák pro rodinné a cestovatelské focení. Cena je pozoruhodná, kompromisy nejsou dramatické. Zde maximální zoom 105 mm, minimální clona 7.1, čas 1/60… Neupravená fotka v plné velikosti.

Zkrátka, kdo čeká solidní full frame, zklamaný nebude, o což jde především. Na výsledku tohoto testu se samozřejmě zásadně podepsal i onen “setový” CANON RF 24-105 mm f/4-7,1 IS STM (samostatně se prodává za cenu kolem 13 000 Kč)…

Moc jsem mu nevěřil, ony parametry světelnosti papírově nejsou nic moc, navíc pořád platí to banální konstatování, že od univerzálních zoomů prostě zázraky není možné čekat.

I zde jsem byl ale mile překvapen, výkony jsou prostě solidní, kresba dobrá i při nejnižších clonách, což bylo opravdu hodně patrné i při nočním focení, kresba zůstala i tam, kde už bych ji opravdu moc nečekal. Plus při nočním focení solidně fungovala i stabilizace, kdy ostré zůstávaly i snímky focení i s relativně dlouhými časy, které by u starších full frame zrcadlovek už fotografa potrestaly rozmazaností.

Canon RP recenze
Velmi slušný výkon v extrémních podmínkách Dolu Jeroným (okres Sokolov). ISO 8000, bez blesku. Publikováno se svolením paní průvodkyně. (Díky!). Neupravená fotka v plné velikosti.

Na druhou stranu, ta horší světelnost na “dlouhém konci” je prostě hodně cítit. Stačí, aby bylo o něco méně světla, a při zoomování, kdy nám nabíhá až clona 7,1, se svět kolem nás začne rychle rozmazávat a je třeba zvedat ISO do poměrně nemalých výšin. Byť hodně to je věc zvyku a o ISO jsme si už řekli, že foťák solidně zvládá i jeho relativně vysoké hodnoty.

Kdo je zvyklý na světelnější objektivy, bude s tímhle zpočátku trochu bojovat a majitelé velmi rychle budou muset najít vhodné kompromisy mezi výrazným zvedáním ISO a zvládáním delší časů.

Canon RP recenze
Důležitá „drobnost“ – ač světelnost objektivu není hvězdná, full frame dokáže výrazně „rozmazávat pozadí“ i při cloně 7.1… Neupravená fotka v plné velikosti.

Pro potřeby této recenze mi nicméně nejvíce dávalo smysl držet se této “defaultní” kombinace tělo + objektiv, která se nyní prodává kolem oněch 32 000 Kč. Samozřejmě, vyzkoušel jsem i mé oblíbené zrcadlovkové objektivy, třeba pevnou padesátku, kterou jsem nasadil přes adaptér. Světelnost krásná, ale adaptér prostě dost ubírá na skladnosti a osobně jsem k užívání adaptérů trochu skeptický.

Zkrátka, tenhle seťák nesporně kompromisem je, ale opravdu snesitelným. Druhým kompromisem je hledáček – je hezký, velký, přehledný, ale přece jen, jeho zobrazení není nijak hvězdné. Jiným slovy, kdo je zvyklý z dražších bezzrcadlovek, že v hledáčku vidí přesně to, co pak na fotce, bude zde trochu bojovat. Osobně mi tohle přišlo relativně významné, byť rozhodně ne zásadní.

Canon RP recenze
Canon RP + 24-105 mm nyní (podzim 2021) stojí mírně přes 30 000 Kč, což je vzhledem k výkonů cena opravdu rozumná. Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon RP – shrnutí

Canon RP v kombinaci se setovým objektivem CANON RF 24-105 mm f/4-7,1 IS STM je navzdory své nízké ceně překvapivě rozumnou kombinací nabízející velmi solidní obrazové výkony a solidní vstup full framového fotografování. Navzdory některým kompromisům jde o foťák s velmi dobrým poměrem cena/výkon, který dává smysl i pro začínající fotografy.

Canon EOS RP
Canon EOS RP nemá na rozdíl od dražších modelů stavový displej, což se však dá přežít. Foto: Canon.cz

Canon RP – klíčové vlastnosti:

– velmi dobré obrazové výkony, které nezklamou ani pokročilejší fotografy
– pohodlné a rychlé ovládání přesahující to, co bývá běžné u začátečnických foťáků
– překvapivě dobrý setový objektiv s dobrou kresbou (byť horší světelností)
– solidní výkony při vyšších hodnotách ISO
– kompromisy jsou snesitelné (horší hledáček, chybí stavový displej…)
– skvělý poměr cena/výkon

Canon RP – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS RP lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Canon RP na Alza.cz

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

Canon RP

7.5

Obrazová kvalita (=jak fotí)

7.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

7.5/10

Řemeslné zpracování

8.0/10

Ovladatelnost

7.5/10

Poměr cena/výkon

7.7/10

Pro

  • skvělý poměr cena výkon
  • velmi dobré obrazové výstupy
  • vážný hráč mezi začátečnickými foťáky

Proti

  • světelnost objektivu není oslnivá
  • nehodí se na focení rychlejších akcí
  • hledáček by mohl být lepší
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotoparáty STEJNÉ KATEGORIE
Reklama

25 komentářů

  1. Dobrý den, tento fotoaparát vlastním asi 3 měsíce a nejsem spokojenej s kvalitou fotografie. Nevím jestli to je způsobeno objektivem který je dodáván s fotoaparátem RF 24-105 mm. ale výsledná fotografie je hluboce pod moje očekávání. Předtím jsem vlastnil Canon d 40 s objektivem Canon EF 28-105mm f/3,5-4,5 USM s kterým jsem byl nadmíru spokojený než se pokazila Závěrka fotoaparátů.

  2. Zdravím pane Rybáři,
    moje sestava je Canon EOS 60D, objektiv Canon EFS 18-200, 3,5-5,6. Sigma 10-20, 4-5,6. Canon 50/1,8. Systémový blesk. Dálková spoušť RC 201. Odpalovač blesku-Phottix Strato II Multi.
    Myslíte si že by dávalo velký smysl pořídit si Canon RP (set nebo tělo s redukcí)? Děkuji za Váš Web a zdravím,
    Jarda

  3. Hana Stonová

    Dobrý den,
    hledám bezzrcadlovku a líbí se mi Canon EOS RP v setu s objektivem 24-105 nebo Fujifilm X-T30.
    A nebo Fujifilm X-E4 / Canon MP 50?
    Mám doma zrcadlovky Canon ale chci něco “lehkého a přitom kvalitního”.

  4. Pingback: #51 Zrcadlovka versus bezzrcadlovka – Rychlétipy.cz

  5. Dobrý den pane Rybář,
    Jak by jste se rozhodl mezi Fujifilm x t 30 II, Fujifilm x-s 10 a RPëčkem? Vím že jste zastánce Fuji a máte je rád. Viděl jsem nějaké fotografie ze všech fotoaparátů. Co si o tom myslíte? Fotím krajinu, výlety, rodinu, architekturu, jídlo,vše samozřejmě amatérsky.
    Děkuji za odpověď Zdeněk

  6. Já Canonem RP fotím svatby, je to můj hlavní fotoaparát, záložní je 6D. Dynamickým rozsahem jsou na tom tak nějak stejně (na svatbu nevadí). Velké plus zpatřuji v možnosti výběru bodu dotykem na displeji zatímco koukám přes hledáček, je to neskutečně rychlé. Navíc ostřící body pokrývají téměř celé pole. Tedy odpadá ten klasický způsob ostření ze zrcadlovek – zaostřit středovým bodem a překomponovat. S RPčkem se mi tak zvýšila míra dobře zaostřených fotek na cca 90%, u 6D to bylo tak 70%. Dalším plusem je fakt, že při kontinuálním focení AF systém „udrží“ zvolený objekt ostrý. O takové přenosti se mi mohlo jen zdát, musel bych koupit extra drahou zrcadlovku, tady je na to spoleh. Jdou proti mě novomanželé špalírem, všechny fotky jsou v podstatě ostré, to je super.
    Nevýhody jsou zmíněný snímač a jeho nepružnost ve vytahování stínů a tak nějak celkově rychlost, lag. Na což se dá zvyknout, ale zrcadlovky prostě reagují o chloupek rychleji.

  7. Za mne po obrazové stránce suverénně nejhorší FF. Můj starý Nikon D610 je na tom citelně lépe (pochopitelně neřeším věci jako AF a spoustu moderních vychytávek). Za srovnatelné peníze je Nikon Z5, a to je určitě rozumnější volba. Případně si připlatit na Sony A7III, což už je jiná liga.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, díky za komentář! No, on ten Z5 stojí o polovinu více (tělo 25 000 vs 37 000 Kč), tedy to je rozdíl vcelku zásadní… Samozřejmě, netvrdím, že to je skvělá volba – jen to, že za ty peníze to umí o hodně víc, než jsem si myslel. A to srovnání s ostatními by bylo zajímavé, to ano… Mějte se, JR

  8. Pane Rybáři, “ osobně mě opravdu dost lezl na nervy prostý fakt, že při změně hodnot ISO není v hledáčku přímo vidět, jak se mění čas“
    Je to možné, při změně ISO lze vidět, jak se mění čas expozice. Já mám ISO nastavené na hvězdičku. Pokud ji zmáčknu, předním rolerem měním ISO a vidím, jak se v návaznosti mění expoziční čas. Lze to namapovat i na jiné tlačítko, princip je stejný.

    • Jan Rybář

      Oldo, zdravím a díky… Tak jsem to asi přehlédl, děkuji za doplnění, já tušil, že to nějak jít musí, jen jsem to nebyl schopný v žádném poloautomatickém režimu rozchodit… JR

  9. Celkově to může být dobrý foťák za přijatelnou cenu, ovšem pro mě ho naprosto deklasuje dynamický rozsah – sám o sobě prostě sotva odpovídá starším APS-C a prosvětlování podexponovaných fotek je u tohoto fotoaparátu prostě katastrofálně doprovázeno nárůstem šumu. Pro někoho to vůbec nemusí být důležitý faktor, pro mě ovšem ano.

    • Jan Rybář

      Zdravím a díky za doplnění! To jsem nezkoušel… Při nenáročném focení mi to vše přišlo vcelku rozumné, přece jen výrazně lepší než APS-C stroje… Ale temné plochy jsem nezesvětlovat, tedy posoudit neumím… JR

  10. Provozní prostředí 0 až 40 °C, vlhkost 85 % nebo méně

  11. Nejdůležitější jsou objektivy, tělo až na druhém místě. A fullframe znamená velké, těžké objektivy a přitom neřeší problémy s optickou kvalitou oproti APS (kde je navíc výhoda, že mohu vzít i horší FF objektiv a na cropu mi problémové okraje zmizí). Jenom je to všechno mnohem dražší – a o tom to je, proto se do toho výrobci hrnou, cítí, že to je oblast kde jsou lidi zmasírovatelný reklamou a ochotný utratit značný prachy. I když většina jich to nepotřebuje a APS by jim za půlku nebo třetinu ceny vyhovovalo mnohem líp ..
    Je to nějak ode zdi ke zdi — na jedné straně snaha o miniaturizaci na úkor ergonomie a optických vlastností (jak těl, tak objektivů – viz Canon M) a na druhé FF. Doufám, že se i přes tenhle trend objeví mimo přehnaně miniaturizovaných objeví i APS stroje pro náročnější. Zlatá střední cesta, která se osvědčila a je nesmysl ji opustit.

    • Jan Rybář

      Zdravím, díky za komentář a ano, celá ta rovnice je hodně zašmodrchaná a bude napínavé sledovat, kam se to vše pohne… Pro mě je je nicméně docela důležitý ten prostý fakt, že za tyhle peníze už to prostě může být pro někoho alternativa k něčemu á la Nikon D5600, zkrátka ke kategorii foťáků za cca 20-25 000 Kč…. V tom mi tahle hračka přijde důležitá (a zajímavá)… Čímž neříkám, že to je nutně lepší volba… JR

  12. Podle mě je f 6,3 na 240mm je už moc. Hodně by tomu objektivu slušela f4 v celém rozsahu. Fakt škoda !!

    • souhlas, ale fyzika to v rozumnych rozmerech nedovoli a stejne zoom timhle rozsahem bude proste jeden velky kompromis, takze by to bylo velky tezky, drahy a stejne ne moc kvalitni, takze by to nikdo nekoupil ..

    • Jan Rybář

      Radku, ano, hodně to je a dost mě to při testování lezlo na nervy – opravdu stačí zazoomovat v lese v mírně slabším světle a už je nutné dávat tam nějaké šílené hodnoty ISO. Na druhou stranu, za ty peníze to zcela nesmysl není… JR

  13. Čip je bohužel stejný, jako v 6Dm2.

    • Proč bohužel?

      • Protože dynamický rozsah na nízkých ISO je oproti konkurenci hodně pozadu. Na vysokých, řekněme od ISO800 je vše jako u konkurence. Za další Canony až do příchodu nových bezzrcadlovek R5 a R6 moc neměly projasňovat stíny v RAWu. Např. u Sony scénu exponujete na světla, tz. klidně -3EV a při vyvolání RAWu ty stíny „vytáhnete“. Jinak jsem šťastný majitel RPčka, je to skvělý foťák. Není nejlepší, ale vůbec to nevadí.

  14. Úspěch RP bude víc než jindy o ceně. 1300,- dolarů zní hezky, ale je to bez daně… 39000,- v Čechách už dech nevyrazí s ohledem k Sony. Přesto si myslím, že cenou dost znepřijemní život vrcholným modelům na APSC snímači u konkurence, např. Fujifilm.

    • Jan Rybář

      Martine, zdravím, skoro si myslím, že na Fuji tento segment moc útočit nebude, jsou to malé, šikovné foťáky pro relativně náročné použití… RP myslím opravdu spíš bude v rovině „splněného snu“ pro toho, kdo chce opravdu moc full frame. Ale mohu se mýlit, to se ví… JR

  15. Je odolný jako 6d Mark II? Nikde jsem as to nedočetl. Pokud ano, je odolnost zachována i při použití adaptéru? Pokud mi jde čistě o výstup, vyrovná se mu 6d Mark II při použití stejného objektivu?

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*