Canon G7 X mark iii – další z řady špičkových kompaktů (recenze)

Canon G7 X mark iii se definuje snadno: je pokračovatelem (poprávu) oblíbené řady kombinující velmi dobré obrazové výkony a extrémní skladnost: tato hračka se vleze do kapsy u kalhot. Což v době mobilní hraje stále zásadnější roli.

Letí to: od testování předchozího modelu (Canon G7 X mark ii – recenze zde) uběhly už tři roky. A po celou tu dobu tenhle foťák drží první pozice v mé tabulce nejlepších špičkových kompaktů. A nejen v ní: patří i mezi modely, které doporučuji pro širší nenáročné rodinné použití.

Canon G7 X mark iii
Canon G7 X mark iii na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

A přesně to se dá říct i o nástupci, tedy o zde zkoumaném modelu Canon G7 X mark iii. Je to zkrátka opravdu hodně šikovný fotoaparát, který v zásadě bude žít dvojí život. Pro zkušenějším fotografy bude alternativou k jejich “pořádnějším foťákům” v situaci, kdy se jim nebude chtít vláčet nic moc velkého. A druhý život, druhá pozice, bude asi zásadnější: je to model, který dokáže splnit ono časté a logické přání: chci nějaký lepší foťák pro základní rodinné a cestovatelské použití, ale musí být hodně malý.

Vždy lidem kategoricky říkám, ať nepoužívají tzv. kreativní režimy, protože fotky spíš kazí. V tomto foťáku je ale i funkce focení hvězdných drah: stačí dát kompakt na stativ a zmáčknout spoušť… Zajímavé! (Fotka je mírně zesvětlená oproti originálu).

Tedy ano: já tuhle řadu (spolu s řadou Sony RX100) odpradávna doporučuji jako rozumný univerzální foťák, a tedy i jako (v mnoha případech) alternativu k větším pořádnějším foťákům (hlavně k zrcadlovkám v kategorii 10 – 20 000 Kč).

Plus, což je nuance dle mého hodně zásadní: tento typ foťáků má obecně velmi dobrou pozici přežít stávající “válku mobilů”, kde stále více lidí opouští tradiční foťáky jen kvůli tomu, že prostě chtějí něco kapesního. V tom je Canon G7 X mark iii nezklame.

Canon G7 X iii – novinky ve srovnání s předchůdcem

Jak zásadní změnu přináší Canon G7 X mark iii vůči předchozí generaci? Tou nejzásadnější je dle výrobce celkový upgrade “vnitřností” včetně nového čipu, nejnovějšího procesoru a nových systémů ostření. Plus, samozřejmě, to, že foťáček nyní dokáže natáčet video v 4K.

S tím videem to žel neumím moc posoudit – v natáčení videa foťáky se moc nevyznám, tedy nejsem schopen říct, jak moc to je/není zásadní. Obecně mám podezření, že to je skoro jedno, ale nechci soudit.

Canon G7 X mark iii je ideální pro líné fotografy, jimž se nechce tahat velký foťák na nepříliš zásadní procházky… Neupravená fotka v plné velikosti.

Dobré určitě je, že novinka má vstup na mikrofon, což se vážně hodí (připojování mikrofonů k čemukoliv, to je vždy boj – mohl bych vyprávět dlouhé historky z natáčení mých online kurzů).

Velmi dobře znějí (a v praxi též fungují) parametry pro “rychlé” focení: podle oficiálních specifikací dokáže Canon G7 X mark iii až 30 snímků za vteřinu (včetně focení do rawu). Při použití kontinuálního ostření to je sice jen 20 snímků, ale i to bohatě stačí.

Mimochodem, to kontinuální ostření funguje opravdu dobře: testoval jsem jednak na rodině na mých oblíbených “houpačkových testech” (dokáže foťák přeostřit na dítě zuřivě se houpající?). A pak jsem zkoušel i na lyžařích řítících se po svahu dolů, viz obrázky, a byl zcela spokojen… Tedy ano, tohle funguje velmi solidně.

Lyžování na trávě
Tady jsem navzdory dobrým mravům musel použít digitální zoom… A dopadlo to vlastně mnohem lépe, než jsem čekal… Neupravená fotka v plné velikosti.

Naopak se nezměnily klíčové parametry shodné s předchozím modelem: jde samozřejmě o tzv. jednopalcový čip s rozlišením 20 megapixelů. Pro jistotu dodejme, že ta “jednopalcovost” je zásadní, jde totiž o relativně velký snímač. Jistě, je menší než třeba u začátečnických zrcadlovek, ale zase výrazně větší než u obyčejnějších kompaktů, o mobilech nemluvě.

Zkrátka i v nejistém fotografickém světě stále platí, že větší čip zkrátka znamená lepší fotky (přinejmenším v horších světelných podmínkách).

Nezměnil se ani rozsah zoomu: stále zůstává na rozmezí 24-100 mm (po přepočtu). Což obecně stačí, ale přece jen jsem si před představením této třetí generace říkal, zda Canon něco trochu nepřidá. No, nepřidal, škoda, alespoň něco navíc by se hodilo… Konkurence (pravda, výrazně dražší) od Sony má 24-200, což se prostě hodí, byť kvalita je někdy trochu na hraně – viz recenze Sony RX100 vi.

Světelnost je ovšem velmi pěkná: 1.2 – 2.8, tedy se dá hezky “rozmazávat pozadí”…

Kořeny
Při troše snahy umí tento kompakt hezky „rozmazávat pozadí“… Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon G7 X iii – jak fotí? Velmi dobře

A jak Canon G7 X iii fotografuje? To nejlépe posoudíte na fotografiích na této stránce – testoval jsem ho zhruba 10 dní v opravdu nejrůznějších podmínkách a rozhodně nezklamal. Nosil jsem ho s sebou v kapse na různých rodinných výletech a opravdu si užíval jeho skladnost, to je prostě něco, co se rychle stane návykové.

brouk
Krásný brouk ve slovenských horách… Neupravená fotka v plné velikosti.

Abych nezapomněl, v té souvislosti dodejme, že Canon G7 X mark iii nemá, stejně jako jeho předchůdci, hledáček. A jak moc to vadí? To je dosti individuální, ale mě osobně za tu dobu testování chyběl opravdu málokdy, snad jen v oněch obligátních situacích v prudkém slunci, kdy na displeji není vidět opravdu skoro nic. Ale jinak hledáček v době mobilní bude chybět asi stále menšímu počtu uživatelů.

Když se zmiňujeme o mobilech, už jsem se dotkl toho, že právě tato kategorie foťáků má velmi dobrou pozici s mobily “bojovat”… Na jednu stranu bude mnoho situací, kdy nenáročný uživatel rozdíl nepozná, ale při testování jsem si naplno uvědomil onu zásadní poučku o “slabých stránkách mobilů”, že totiž fungují skvěle v dobrém světle, ale když světla ubývá, rychle se “zlomí” k nepoužitelnosti.

ostřužiny
Canon G7 X mark iii a pár zahradních plodů… Neupravená fotka v plné velikosti.

 

A právě při focení různých rodinných fotek v slabším světle se jasně ukázalo, že právě tady kompakt mobily jednoznačně poráží. Tedy pokud si bude pokládat otázku “a nevyfotil by to mobil také?”, odpověď i u tohoto kompaktu zní: v mnoha situacích ano, ale v mnoha jednoznačně ne.

Sulovské skály
Canon G7 X mark iii zvládá i krajinky… Neupravená fotka v plné velikosti.

Vyvstat může i logická otázka, zda fotí nějak zásadně lépe než jeho předchůdce. Zde zní má upřímná odpověď, že nevím. Musel bych oba foťáky porovnávat vedle sebe, ale jsem si skoro jist, že znatelný posun tam díky novému čipu i procesoru je. Což ovšem ne nutně znamená, že by verze ii nedávala smysl, to ne, stále to je hodně šikovný model.

Plus přiznávám, hodně mě překvapila automatická funkce focení hvězdných drah, viz obrázek. Odpradávna všem říkám, ať se na hony vyhýbají všem takovým těm kreativním režimům, že fotky spíše pokazí. Ale pak jsem za hvězdného večera jen tak zkoumal, jak vyfotit pohyb hvězd a zjistil – k nemalému překvapení – že tento foťák (a patrně i jeho předchůdci) tam na to mají šikovnou funkci. Stačí dát kompakt na stativ, zmáčknout spoušť a foťák zařídí vše sám… Zajímavé!

A ještě jednu “premiéru” jsem si odbyl – vždy též všechny varuji před digitálním zoomem, ale tentokrát jsem se k jeho použití “snížil” při cvakání lyžování na trávě. Jinak to prostě nešlo. No a vlastně to dopadlo lépe, než jsem čekal. Tedy stále platí, pozor na to, ale s trochou štěstí mohou i zazoomované fotky dopadnout relativně dobře…

lyžování Štítná nad Vláří
A ještě jeden lyžař… Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon G7 X mark iii – shrnutí ve dvou větách

Canon G7 X mark iii je dalším z řady po právu oblíbených “profesionálních kompaktů”, které nabídnou zájemcům velmi dobré výsledky v kompaktním balení. Smysl má i jako rozumný “rodinný” foťák, který v mnoha situacích nabídne výrazně lepší výsledky než sebelepší mobil.

Canon G7 X mark iii – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

CANON PowerShot G7 X Mark III lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Společnost Canon mi pouze bezplatně zapůjčila tento fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

listyPohyb hvězd

Canon G7 X mark iii

7.9

Obrazová kvalita (=jak fotí)

8.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

8.0/10

Řemeslné zpracování

8.0/10

Ovladatelnost

8.0/10

Poměr cena/výkon

7.5/10

Pro

  • velmi dobré obrazové výsledky
  • rychlé ostření, rychlé snímání
  • vstup na mikrofon se může hodit při točení videa

Proti

  • cena je při uvedení na trh relativně vysoká
  • hodil by se o něco větší rozsah zoomu
  • připojení k mobilní aplikaci není moc intuitivní
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotoparáty STEJNÉ KATEGORIE
Reklama

9 komentářů

  1. Pavel Nácovský

    Mám ho na „hraní“ a do pouzdra pod vodu. Nejvíc mi chybí systémová patice na blesky a světla. Jinak vcelku v pohodě. Je prima možnost připojit na živo telefon, nebo tablet

  2. Fotil jsem s Mark II a lezou z něj minimálně tak dobré fotky, ne-li lepší, než z EOS 250D se setovým 18-55. Myslím detaily při větší hloubce ostrosti. Kde jsou zřetelně vidět obrysy (nepříliš vděčného objektu pro focení-stromu vrby), vidím u M II detaily, kde širokáč 10-18 více-méně už jen patlá a fotky recenzovaného mi dokonce podáním světel a stínů připadají „plastičtější“ (zřejmě díky větším zásahům SW). Zaostření makra u oblých objektů je sice někdy téměř nemožné (lesní jahody, nažky javoru), ale když se povede oddělí pozadí velmi hezky. Velkou roli pro mě hraje i „optimální“ úhel záběru kvůli kompozici, kdy nemám čas chůzí „zoomovat“ jako u pevných skel s lepší kresbou. V případě delších cest jedině tenhle kompakt, do ZOO už bych asi více uvažoval…

  3. Nebrat fotky nic moc

  4. Na doporučení tady na webu jsem si koupil v II. Objektiv je strašný. U v III je to to samé. Tenhle foťák je šikovná náhrada za telefony a pak toho umí opravdu dost. Kvalita a způsob focení vzorových fotek no comment. Srovnávat tenhle nepovedený SW generátor obrázků s řadou sony rx100. Je nefér. Upřímně mne ten nákup a doporučení rozezlilo. Tohle není přístroj pro fotografa.

    • Jan Rybář

      Jakube, zdravím Vás a díky za komentář! Samozřejmě, pokud finance dovolí, jak píšu, řada Sony RX100 je lepší volba, od verze iv má i v celku použitelný hledáček. Jinak je obrazová kvalita je více méně stejná (ač to nikdy nebylo potvrzeno, starší Sony měly zjenvě stejný čip jako tato hračka), někdy je dle mého tento Canonek i lepší, hlavně pozor na univerzální objektiv u Sony RX100 vi, tam už to občas trochu skřípe, když už neřešíme cenu. A jasně, pro fotografy je to jen náhrada mobilu (byť, což je jiná debata, mobily jsou nyní ve zpracování obrazu už spíš dál, tedy pozor na jisté zklamání) a nástroj pro nenáročné focení, viz začátek této recenze, to je součást jeho definice, ale dá se z něj vylovit opravdu hodně, žádné obavy… Držím palce! JR

  5. Technicky velmi špatně vyfocené fotky s mizernou ostrostí pramenící zřejmě z neznalosti „jednopalčáků“ jako je řada RX100 nebo tento Canon. Tak předně krajinku – skály, fotit na clonu 3,5 je špatně – malá hloubka ostrosti. Zvolené iso 250 je při dobrých světelných podmínkách taky zbytečně vysoké. Když krajinku tak je nejlepší volit clonu 6,3 (vyšší clona je nepoužitelná kvůli DIFRAKCI, nizká má malou hloubku ostrosti) a Iso tlačit dolů… Clony nad 6,3 jsou v pohodě jen pro makro nebo proti slunci.
    Lyžař na Iso 1600 závěrku 1/2000 je taky špatně – iso 1600 je silně degradující a 1/2000 je zbytečně moc. Ostrost kterou by mohl zachránit čas pohřbí vysoké iso. Clona 6,3 ok spíš bych volil 5,6.
    Lyžař č. 2 – Iso 125, clona 10 čas 1/100 – úplně špatně. Clona nad 6,3 difrakce jako prase, chci krátký čas, nedávám vysokou clonu, Iso ok.

  6. Cena je šílená a kvalita objektivu žádná sláva (na fotkách vypadá přijatelně, ale jenom díky mohutným úpravám, které provádí foťák). Rozmazání by bylo efektní, kdyby ale nebyl výsledkem tak nervózní a ostrý bokeh .. Šum je taky viditelný už na nízkou citlivost. Takže základní zrcadlovka nebo třeba 4/3 panasonic GZ80 s 12-32 za poloviční cenu mi přijde jako mnohem lepší volba …

  7. Martin R.

    Foťáček vypadá i fotí pěkně, ale já bych si jednopalcový kompakt bez hledáčku za tu cenu rozhodně nekoupil.

  8. Jan Libich

    Je to pěkný foťáček, ale drahý, za tu cenu je D7500 i s objektivem. Je to škoda. Každopádně mi tu v recenzích chybí FujiFilm 50x, 50x, 100x a pak taky Pentaxy, Panasonicy a další Olympusy, zajímavý je i Yi M1 s dvěma objektivy za 6 000 Kč a APS-C snímačem, dotykáčem a 4K videem, má spíše ovládání jako mobily, však je to od Xiaomi, ale jinak má hodně much. Chápu, že testovat tolik foťáků je náročné nebo se nedají sehnat, ale bylo by to vyváženější, takhle to vypadá, že je to jen Canon, Nikon a FujiFilm a semtam nějaké Sony ještě.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*