dědeček D3100 – kam dál

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? dědeček D3100 – kam dál

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #47883
   Honza
   Host

   Dobrý den, pane Rybáři,
   chci Vás požádat o radu ohledně výběru. Mám dědečka D3100 a k němu 2 nikkory – seťák 18-55 (3.5-5.6) a 55-200 (4-6) a k tomu Tamron 17-50 (2.8) (toho času na cestě do opravy).
   Nejsem s ním nespokojený, mám pocit, že na začátek to byl super foťák, i s těmi skly které nepatří asi úplně mezi špičku, ale uvažoval jsem o změně na něco co je trošku dál. Nejsem (ani nemám ambice být) profík, jsem jen “tatík” kterého to baví. Fotím převážně rodinu a děti (rád detaily tváře), občas akce, když je příležitost tak nějakou krajinu, občas zvířata, příp. občas architekturu.

   Přečetl jsem mraky různých recenzí, ale pořád mám pocit, že mi vždycky uteče nějaká zásadní informace.

   Zkoušel jsem teď D7000, která mi přišla naprosto úžasná co se týče ovládání a po pár zkouškách jsem ji nechtěl dát z ruky, ale měl jsem problémy s ostřením (většinou velmi silný BF, který se nedařilo ani kompenzovat přes finetuning. Na blízko zaostříte na oko a oko je nic moc, za to je super ostré ucho, které je cca o 7 cm dál..) – stejné se všemi zmíněnými objektivy – některé hůř než jiné, ale všechny). Při tom ta D3100 dělá tento typ snímků krásně s téměř žádnou nebo minimální potřebou úprav. Ve finále po větším testu na několika různých motivech v různých režimech časů a clon jsem musel konstatovat, že za stejných podmínek mi z D3100 lezou lepší obrázky než z D7000. Kromě ostření jsem našel dva zásadní rozdíly: ten dobrý byl, že si D7000 uměla velmi dobře poradit s horšími světelnými podmínkami a i s vyšším ISO dělala fotky s minimálním šumem (což je pro mě jedna z věcí proč řeším přechod na něco “lepšího”). Ta špatná byla podání barev, stejné obrázky z D7000 byly jakoby vyšisované a vyžadovaly by výrazně více úprav než ty z D3100 – podotýkám, že jsem u obou foťáků pro test srovnal nastavení nastejno, takže rozdíl by (pokud se nemýlím?) měl být jen v čipu).
   O častém problému s BF u D7000 jsem se dočetl (bohužel jsem to našel až když jsem začal pátrat po konkrétním problému). Na druhou stranu ten foťák se jinak zdá mít skvělé recenze odborné i od uživatelů.
   Měl jsem prostě pech na “špatný kousek”, nebo je to rukama (je možné, že D3100 prostě “víc odpustí”?) nebo to může být nevhodnými skly? Co se ergonomie ovládání týče, byl jsem nadšený a fakt se mi strašně špatně dával z ruky…

   Pokud ne D7000, přemýšlel jsem o D5300, příp D5600 – četl jsem recenze (počínaje těmi Vašimi) a zdá se že to jsou velmi povedené modely.

   Konečně k dotazům:
   – má smysl dát ještě šanci a zkusit jiný D7000 třeba s jiným sklem se kterým je konkrétní tělo vyzkoušené?
   – jak velký rozdíl je z Vašeho pohledu s ohledem na použití které jsem popsal na začátku mezi D5300 a D5600? Vím že 5300 je další skoro dědeček a D5600 se stále prodává. Má zásadní smysl investovat více peněz do D5600 nebo mi D5300 udělá v podstatě stejnou službu?
   – případně, je ještě něco jiného, co byste doporučil?

   Omlouvám se za zdlouhavý popis a doufám, že aspoň malinko dává smysl…
   Předem díky moc za odpověď!
   Honza K.

   Jinak, skvělé stránky, díky za ně a díky za recenze které na rozdíl od mnoha jiných nepostrádají kontext, srovnání a “lidské” vysvětlení kde je třeba 🙂

  • #48079
   Martin R
   Host

   Dovolím si odpovědět na první část otázky.
   Ano, pokud vás D7000 oslovil a máte tu možnost, dejte mu ještě šanci. BF nebo FF je kusová záležitost, já jsem měl D7000 několik let a na BF trpěl pouze s jedním typem objektivu (Nikon 35/1,8G, vyzkouel jsem 5 různých kusů tohoto objektivu a se všemi byly problémy), s ostatními skly ostřil vždy bezchybně.

  • #48094
   Honza
   Host

   Zdravím Martine, a díky Vám moc za odpověď (trochu jsem v něco takového doufal :-)) NIkon 35/ 1,8G je sklo které jsem plánoval asi ještě pořídit, dám na to pozor a zkusím vyzkoušet.
   Jinak co se týče té “kusovosti” – tušíte, jestli u foťáku který se takhle chová pomůže třeba servis/ seřízení a případně pokud by to dělal jen jeden objektiv tak jako ve Vašem případě, zda se dá seřídít přímo ten objektiv aniž by se sahalo na foťák jako takový aby se nerozhodily ty ostatní? Jak jste to řešil?

   Ještě jednou díky moc!
   Honza

  • #48096
   Honza
   Host

   (myslím pokud by to bylo mimo možnosti finetuningu ke konkrétnímu sklu)

  • #48145
   Martin R
   Host

   Provádí se to v servisu současným seřízením objektivu i těla. Nikon řady 7000 komunikuje s konkrétním objektivem (tuším, že má pamět na 10 objektivů) případné seřízení NEMÁ vliv na ostatní objektivy.

  • #48164
   Honza
   Host

   Výborně, ještě jednou díky moc za odpověď!

  • #48391
   Honza
   Host

   Tak vyřešeno – nakonec D7100 ze spolehlivého zdroje. Zatím obrovská spokojenost 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Téma ‚dědeček D3100 – kam dál’ nepřijímá nové odpovědi.