Jaký fotoaparát zvolit?

• Toto téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel Honza a poslední změna proběhla 2 měsíci, 2 týdny.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 vláken odpovědí
  • Autor
      Honza
      Host

Ahoj všem,

po dlouhých letech, kterými jsem prošel s modelem Panasonic FZ28, přemýšlím o změně. Přemýšlel jsem o vícero fotoparátech (vše od Panasonicu) – LX15, LX100, FZ1000.. Všechny se dají cenově sehnat pod 10.000 Kč (samozřejmě použité). Nejvíce se přikláním k FZ1000, jelikož je to velký foťák a oproti FZ28 by šlo o mílový skok kupředu. Dnes jsem ovšem narazil na Panasonic G6 a G7 za slušné ceny, a tak bych se chtěl zeptat – kdybych pořídil k modelu G6/G7 objektiv Panasonic Lumix G Vario 12-60mm /F3,5-5,6, byla by to lepší volba než FZ1000? Pokud ano, je ve výstupu G6 vs G7 velký rozdíl? Líbí se mi G80 díky stabilizaci čipu, ale to už jde nad můj rozpočet – přeci jen jsem amatér. Svůj FZ28 používám na focení dovolené (tam hlavně využívám zoom při focení divé zvěře 🙂 ) a ve volném čase, kterého je teď konečně trošku více, na focení krajiny včetně nočních fotek. Časem bych chtěl zkusit vyfotit nějakou svatbu, portrét. Jde mi o to, jestli je tento objektiv dobrá univerzální volba či nikoliv, popř. jaký byste doporučili místo něj. Zoom nepotřebuji, smířím se s jeho absencí. A chtěl bych ještě podotknout, že video absolutně neřeším. Chci pouze fotit, video jde úplně mimo mě. Co byste zvolili vy? Technické parametry všech foťáku znám zpaměti, jde mi o to, jak moc velký rozdíl ve výstupu FZ1000 x G6/G7 je. A jelikož jsem s Panasonicem nadmíru spokojený, nechci brát Sony/Canon/Fuji/Olympus atd.

Děkuji za jakékoliv rady.

Honza

Olda S.
      Účastník

Panasonic FZ1000 jsem nikdy v ruce neměl, ale vzhledem k tomu, že má “pouze” jednopalcový čip, se dá předpokládat, že výstup z G7 s čipem formátu MTF bude technicky kvalitnější.

Pokud jde o objektiv, tak ano, Lumix G Vario 12-60mm /F3,5-5,6 je slušný univerzál. Pokud byste tolik nelpěl na rozsahu ohnisek, podívejte se i na Panasonic 12-32/3,5-5,6. Ten je na tom opticky mnohem lépe než zmíněný 12-60 (je to z levných objektivů Panasonic ten úplně nejlepší).

Ještě k foťákům, podívejte se i na Panasonic GX80 a GX9.

Honza
      Host

Moc děkuji za rychlou odpověď.
      Na GX80 jsem se koukal a pokud se nepletu, měl by být stejně vybaven jako G80, jen v menším těle bez vodotěsnosti? Jen se chci ještě zeptat – G7 nemá stabilizaci čipu, je to velké mínus? Dal by se k němu použít stabilizovaný objektiv? V tomto jsem trochu zmatený. Pokud bych používal G7 k focení nějakých momentek bez dlouhé expozice, byly by výsledky špatné? Předpokládám, že pokud by byl fotoaparát na stativu a k tomu dálková spoušť, popř. samospoušť, tak stabilizace nehraje roli. Popravdě GX80 se mi líbí výbavou, ale chtěl bych spíše větší tělo. To kompaktní mi není moc sympatické (váhu neřeším).

Honza
      Host

A ještě bych měl dotaz – jaká je životnost mechanické závěrky u bezzrcadlovek? Mám možnost za slušné peníze GX80, ale závěrka má přes 200.000..

Honza
      Host

Ještě jednou děkuji za radu, škoda jen, že další odpovědi už se asi nedočkám. Bohužel, vypadalo to nadějně. Hezký den všem.

MzM
      Host

http://www.olegkikin.com/shutterlife/
      U hobby zrcadlovek se uvádí životnost někde kolem 150 000 cvaků. Profi zrcadlovky 250000, ze statistik lze něco vyčíst.
      200000 u GX80 bude pravděpodobně před koncem životnosti. Pokud lze vyměnit, tak k ceně připočítat cenu výměny závěrky. Pokud i tak je cena dobrá, tak asi jo. Jinak taky postupně “odchází snímač” (dead pixels, flare pixesl), elektronika taky není věčná.
      Je jen otázka ceny jestli vyjde (např. ) snímek max na 0,5Kč…

Honza
      Host

Moc děkuji za informaci a odkaz. Nemohl jsem nic dohledat. Já si myslel, že to bude hodně. Jen bych ještě rád věděl, jaký vliv má nestabilizovaný čip proti stabilizovanému?

Ještě jednou děkuji.

Honza

MzM
      Host

Stabilizovaný čip znamená, že nemusí být stabilizace v objektivu. Takže bude stabilizované “vše”. Navíc se dají dělat “fitny” s posouváním čipu a vícenásobné expozici, takže se dá dosáhnout vyššího rozlišení. A nejspíš budou objektivy levnější. Stabilizovaný čip má zase složitější konstrukci náchylnější na vady. Ale technologie jsou už vychytané, takže nic extrémního.
      Moc víc o tom nevím. V ruce jsem měl obojí (stabilizované čipy i nestabilizované) a obojí funguje.

Honza
      Host

Takže ať vyberu stabilizovaný nebo nikoliv, chybu neudělám. Moc děkuji za odpovědi. 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 vláken odpovědí
  • Téma ‚Jaký fotoaparát zvolit?’ nepřijímá nové odpovědi.