Objektivy pro Nikon D5600

Úvodní stránka Fotofórum Objektivy k zrcadlovkám Objektivy pro Nikon D5600

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #65605 Odpovědět
   Petra
   Host

   Dobrý den,
   chtěla bych si koupit svoji první zrcadlovku, rozhodla jsem se pro NIkon D5600 a dva objektivy 18 – 55 a 700 – 300 (ty, co jsou v základu). Chtěla bych se zeptat, jaký je mezi těmito objektivy rozdíl – který se hodí pro co. A dále jaký pevný objektiv se hodí především pro focení krajiny. Už jsem si četla o tom, že čím menší číslo, tím více pozadí pokrývají – takže pro krajinu asi číslo spíše menší (třeba 30 mm), ale pro portrét větší? Třeba 50? Proč se pro pevný objektiv doporučuje univerzálně hlavně ohnisko 50? A pokud je makroobjektiv, označuje se také konkrétním číslem?

   Moc děkuji a omlouvám se za možná hloupý dotaz 🙂

  • #65723 Odpovědět
   MzM
   Host

   Číslo u objektivu je ohnisková vzdálenost pomyslného bodu od prostředku snímače kudy prochází všechny paprsky snímaného obrazu. Pokud se podívám na tuto soustavu (snímač – objektiv) shora, můžu si představit spojení krajních bodů snímače s ohniskem. Prodloužením těchto spojnic dostanu úhel, pod kterým snímač vidí obraz (např http://noel.feld.cvut.cz/vyu/a2b31hpm/images/e/e9/Ohniskova_vzdalenost.JPG )
   Změnou ohniskové vzdálenosti se pak mění úhel záběru. Protože je snímač stále stejně velký, zvětšováním ohniskové vzdálenosti se obraz zvětšuje/přibližuje.
   Pokud má objektiv označení např. 18-55 znamená to, že může ohnisko měnit. 18mm poměrně široký záběr 300mm poměrně úzký záběr.
   Zkuste napřed fotit s dodanými objektivy a asi poměrně brzo zjistíte, jaký pevný objektiv by se mohl hodit.

   “Doporučovaný” 50mm je na diskusi. Na kinofilmovém políčku je 50mm údajně přirozený úhel pohledu. na D5600 tomuto úhlu odpovídá ohnisko asi 35mm. Ale zkuste si ohnisko napřed dodávaným zoomem.

   Obecně pevné objektivy mají jednodušší konstrukci, mohou být tedy lépe “spočítané” (řeší se tam méně kompromisů) a bývají ostřejší jak “zoomy”. Díky jednodušší konstrukci bývají taky světelnější (projde jimi více světla a nepotřebují tedy tak dlouhé časy), lehčí a levnější.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na téma: Objektivy pro Nikon D5600
Informace o uživateli:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre class=""> <em> <strong> <del datetime="" cite=""> <ins datetime="" cite=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">