Porouchaný setový objektiv M4/3

  • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 4 roky a 6 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #33636
      Jaroslav
      Host

      Prosím o radu zkušenější fotografy. Před cca 8 lety jsem si koupil Olympus Epl-1 se setovým objektivem 14-42 ED. Na objektivu se nyní objevila závada, která se dle různých fór vyskytuje poměrně často. Objektiv má problém s AF při rozsahu cca 25-42 mm, při ostření se zasekne a přijde error o nutnosti zkontrolovat stav objektivu, nicméně při ohnisku 14-25 bez problému zaostří. Manuální ostření bez problému v celém rozsahu. Firma Olympus již nepodporuje náhradní díly u tohoto objektivu, ve fotoškoda v Praze mi jej z tohoto důvodu nevzali do servisu. Předpokládám stejný výsledek i jinde.
      Prosím o radu.
      1) je možné tento objektiv vůbec někde levně opravit nebo se vyplatí koupit nový/použitý?
      2) za cenu kolem 10 000 Kč lze koupit Epl-8 se setovým objektivem, případně sony 5100. Vyplatí se v takovém případě rovnou nový přístroj, nebo kvalita fotek u mé staré EPL1 není o moc horší?
      Focení mě baví, ale nijak vážně se mu nevěnuji, dělám spíše jen rodinná fota, dovolené atd. Jak byste postupovali?
      Děkuji za rady.

    • #33649
      Martin R.
      Host

      Podobně se mi choval objektiv i na aparátu jiné značky. Závadu jsem snadno opravil důkladným vyčištěním kontaktů na objektivu i těle. Pokud to nepomůže, vyhodit a koupit EPL-8 za necelých 9000, třeba tady https://www.mall.cz/digitalni-fotoaparaty/olympus-e-pl8-14-42-ez-black?utm_source=heureka.cz&utm_medium=cse&utm_campaign=EE&utm_content=digitalni-fotoaparaty&utm_term=951062001.

      • #33667
        Jaroslav
        Host

        Děkuji za odpověď. Myslíte, že bude výrazný rozdíl mezi EPL-1 a EPL-8? A není v tomto případě než EPL-8 lepší sony 5100, která má o něco větší čip? Děkuji za názor.

    • #33848
      MzM
      Host

      Osobně bych postupoval tak, že bych objektiv rozebral, podíval se co se tam děje a pak složil. Je to ale, pravda, postup hodně specifický. Pokud bych sehnal servisní manuál, byla by šance na zprovoznění výrazně větší.

      Kdybyste objektiv vyhazoval, dejte vědět kam, minimálně bych jej zkusil rozebrat. 🙂

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
  • Téma ‚Porouchaný setový objektiv M4/3’ nepřijímá nové odpovědi.