Fotoguru roku 2017 – výsledky

Co skvělého fotografického z roku 2017 by nemělo zapadnout? Zde je 10 výjimečných počinů roku sestavených redakcí a také našimi čtenáři.

Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2017 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé a výrazné pokývání hlavou.

Podrobnosti o anketě najdete níže na stránce, včetně seznamu čtenárů, kteří se do nominací zapojili.

10 × Fotoguru roku 2017

 

Fotoúspěch roku 2017

Michael Hanke: ocenění World Press Photo

Michael Hanke Šachy printscreen
Jen hrstce fotografů na světě se podaří uspět ve World Press Photo… Michael Hanke uspěl se sérií snímků z šachových turnajů… Přímý link do galerie na stránce soutěže zde.

Zdůvodnění: Fotograf Michael Hanke získal 2. místo v nejprestižnější fotosoutěži světa World Press Photo (v kategorii Sport-série), a to s reportáží z dětských šachových turnajů. Jeho černobílé fotky jsou opravdu mistrovské v tom zásadním (a stále více opomíjeném smyslu): že fotografie musí být schopna na malém prostoru předávat velké emoce.
O autorovi: Michael Hanke je český fotograf několikrát oceněný v soutěži Czech Press Photo. Kromě šachových turnajů jsou nepřehlédnutelné (a opět fascinující) jeho série o pohřebních službách, leteckých dnech nebo tanečních zábavách a plesech.
Linky: Michael Hanke – stránky /  World Press Photo – oceněná série

 

Krajinářská fotografie roku

Radek Severa a Moravské Toskánsko

Radek Severa Moravské Toskánsko
Jedna z ikonických fotek Radka Severy, která letos putovala Evropou. Publikováno s laskavým svolením autora.

Zdůvodnění: “Moravské Toskánsko” (tedy zvlněná krajina kolem Kyjova) patří k nejfotogeničtějším koutů Střední Evropy, časopis Condé Nast Traveller ji před časem označil za jedno z 50 nejkrásnějších míst světa. Unikátní kolekce snímků Radka Severy patří k tomu nejlepšímu, co v těchto kopcích vzniká. Letos putovala jeho výstava Evropou.
O autorovi: Radek Severa patří k fotografům, kteří pomohli “objevit” tento stále slavnější fotografický magnet. Na rozdíl od zástupů fotografů, kteří tam míří, má zásadní výhodu: je místní a v kopcích u Kyjova má i svůj vinohrad. Proto dokáže dokonale zachytit kouzlo krajiny.

Linky: Stránky Radka Severy / Fotografie na 500px.com / Článek o autorovi (Aktuálně.cz, 2016)

 

Fotoprojekt roku

Tomáš Třeštík a portréty v Reportéru

Jan Svěrák - Autor: Tomáš Třeštík
Jan Svěrák na snímku Tomáše Třeštíka, jehož portréty v časopise Reportér jsou nepřehlédnutelným portrétním počinem roku 2017. Publikováno s laskavým svolením autora i redakce.

Zdůvodnění: Portréty Tomáše Třeštíka ilustrující články v magazínu Reportér dokáží to, co je opravdu výjimečné: Když si časopisem jednou za měsíc listujete, u těch fotek režisérů, novinářů či fotbalistů se vždy zastavíte a napadne vás: Hm, toto asi fotil Třeštík, že? Jde o portréty výrazné, svébytné a obvyklou úroveň výrazně převyšující.
O autorovi: Tomáš Třeštík je jedním z nejznámějších portrétních fotografů v ČR, jehož fotky a projekty se nedají přehlédnout.
Linky: Galerie režisér Jan Svěrák /  Galerie fotbalista Patrik Schick / FB Tomáše Třeštíka

 

Sportovní reportáž roku

Roman Vondrouš a lidé z dostihů

Úvodní snímek ze série nominované letos v Czech Press Photo… Vondroušovy fotografie mají v sobě (mimo jiné) velkou vzácnost: nadsázku. Celé série – viz web CPP. Publikováno s laskavým svolením autora.

Zdůvodnění: Série o lidech z dostihů byla nominována v soutěži Czech Press Photo a rozhodně by neměla zapadnout. Nabízí totiž nebývalý pohled do zákulisí dostihů a to s mistrovskou a nevídanou nadsázkou i vizuální dokonalostí. Skvěle dokáže to, co činí fotku fotkou: na malém prostoru předat mnoho emocí a atmosféry.
O autorovi: Roman Vondrouš patří k hrstce českých fotografů, kteří uspěli se svými fotografiemi v soutěži World Press Photo, v roce 2013 zvítězil v kategorii Sport se sérií úchvatných snímků z Velké pardubické. I na domácí scéně patří k naprosté špičce.

Linky: Galerie na stránkách CPP / Stránky Romana Vondrouše

 

Divoké zvíře roku

Ondřej Prosický a slovenský medvěd

Zdůvodnění: Svět kolem nás je plný dokonalých fotek zvířat, ze všech letošních možností jsem se nakonec rozhodl vybrat tuhle. Protože každému, kdo někdy fotil (a nejen zvířata), se při pohledu na její kompozici i poměrně krátký objektiv (70-200mm) bude tajit dech. A bude se ptát: Jak to ten Prosický dělá?! Jak dlouho tam asi čekal? Ale hlavně: je to skvělá fotka.
O autorovi: Ondřej Prosický je patrně nejznámější český fotograf zaměřující se na zvířata a divokou přírodu.
Linky: Facebook Ondřej Prosického / Naturephoto.cz

Moderní trend roku

Unique & Limited: Dokonalé fotoiluze

Toto dílo zachycuje Ferrari 250 GTO při sicilském závodě Targa Florio v roce 1964. Podrobnosti viz stránky autorů. Publikováno s jejich laskavým svolením.

Zdůvodnění: Fotoobrazy z pražské Unique & Limited Gallery – striktně vzato – do přehledu fotopočinů nepatří. Nejde o fotografie, ale o neobyčejně časově náročná díla kombinující skládání fotografií a prvků vytvářených v počítači. Přesto tu tahle díla místo mají – i pro ty, kdo obecně nad “divokými fotomontážemi” ohrnují nos, je těžké uhnout pohledem a nenechat se na chvíli unést dokonalou iluzí dramatických výjevů. Jde o techniku dotaženou opravdu do nejmenších detailů a zároveň i o dokonale kompozičně zvládnuté scény – i proto si zaslouží pozornost.
O autorech: Unique & Limited je v Praze sídlící skupina umělců kombinující klasické fotografické postupy se špičkovými postupy počítačových “speciálních efektů”. V centru Prahy je možné shlédnout kolekci jejich prací tištěných v limitovaných edicích.
Linky: Web Unique & Limited / Video o kreativním postupu

 

Fotopočin roku 2017

Ondřej Kundra a dívka ze slavné fotografie

Respekt 14-17
Titulní stránka Respektu s článkem o dívce z fotografie

Zdůvodnění: V roce 1943 pořídil fotograf Jan Lukas ikonické fotografie židovské rodiny čekající na transport do koncentračního tábora. Z výrazu tváře té – do letoška anonymní – dívky běhá mráz po zádech a ona slavná fotografie patří k symbolům hrůz holokaustu i v mezinárodním měřítku.
Letos na jaře přinesl Respekt strhující reportáž, Ondřeji Kundrovi se dívku podařilo najít v USA a udělat s ní rozsáhlý rozhovor. Fotografie neobsahuje, bylo by fascinující znovu do těch očí pohlédnout, ale i tak jde o jeden z největších fotopočinů roku.
O autorovi: Ondřej Kundra je známý novinář týdeníků Respekt a nositel mnoha ocenění.
Link: Článek Druhý život Venduly V. (v danou chvíli přístupný zadarmo na Respekt.cz).

 

Fotoakce roku

Jan Šibík: Kniha a výstava Deset let

Jan Šibík Deset let
Jan Šibík a výstava Deset let, která probíhala na Staroměstské radnici a v rámci níž byla pokřtěna i stejnojmenná kniha.

Zdůvodnění: Jan Šibík na jaře vydal další soubornou knihu Deset let a stejné jméno nesla i jeho výstava na Staroměstské radnici. Obé si zaslouží vyzvednout jako oslavu trochu mizejícího umění reportážní fotografie zachycující velké světové události tak, že ony fotografie přežijí do dalších desetiletí.
O autorovi: Jan Šibík je patrně nejznámější český reportážní fotograf ověnčený mnoha oceněními.
Linky: Článek o výstavě / Stránky Jan Šibíka / Přímý link na knihu Deset let 

 

Kniha roku

Markéta Navrátilová a kniha Kolo

Markéta Navrátilová: Kniha Kolo
Kniha Kolo Markéty Navrátilové dokonale kombinuje sportovní i reportážní fotografii. Publikováno s laskavým svolením autorky.

Zdůvodnění: Nová kniha Markéty Navrátilové vzácně kombinuje žánr sportovní i reportážní fotografii z velkých cyklistických událostí a především samozřejmě Tour de France. Nejde tedy o sportovní fotky v pravém smyslu, ale spíš o oslavu cyklistiky jako takové. Mimochodem, kniha je bezejménná, ale říká se jí Kolo – podle symbolu na přebalu.
O autorce: Markéta Navrátilová fotografuje cyklistiku po více než čtvrt století, přičemž po světě je známá jako jedna z dvorních fotografek Tour de France, jako jediná žena-fotografka závod snímá z jedoucí motorky. Žije v Praze, ale její přesah je výrazně mezinárodní.
Linky: Stránky knihy / Stránky Markéty Navrátilové (v přípravě)

 

Fotodrobnost roku

Známka s fotografií Tarase Kuščynského

Taras Kuščinskyj známka Schoulená
Obálka se známkou zobrazující fotografii Tarase Kuščynského Schoulená. Zdroj skenu: Česká pošta

Zdůvodnění: České poště stále někdo nadává, tedy ji nyní pochvalme! Ano, tahle známka s tzv. obálkou prvního dne patří k drobným, leč neopomenutelným událostem roku 2017. Protože Taras si tuto poctu známkou zaslouží. A samozřejmě: fotka i známka jsou prostě krásné.
O autorovi: Taras Kuščynskyj (1932-1983) patří k nejvýznamnějším českým portrétním fotografům 60. a 70. let, dětství prožil na Podkarpatské Rusi, poté žil v Praze, jeho snímky jsou nadále velmi ceněné mezi odborníky i sběrateli.
Link: Podrobnosti o známce (web České pošty)

Poděkování čtenářům za tipy

Děkuji moc čtenářům webu Fotoguru.cz za zasílání tipů do této ankety! A těm, kteří mi dovolili jméno zveřejnit, tedy alespoň děkuji tímto seznamem (v abecedním pořadí)…

Tedy díky ještě jednou, mnoho z tipů jsem použil! A za rok znovu!

Jan Rybář

Jan Cafourek, Vladimír Dobrý, Michal Gorec, Jiří Hofta, Petr Janeček, Tomáš Jiroušek, Pavel Klinkovský, Hana Lajnerová, Helena Louženská, František Macek, Veronika Majáková, Eva Malíková, Stanislav Martinek, Jarda Minář, Olga, Nevyhoštěná, Jitka Prausová, Dagmar Selavi, Pavel Slepička, Pavel Slepička, Josef Slezák, Pavel Strnad, Josef Svoboda, Štěpánka Štrougalová, Standa Tauer, Samuel Truschka, Olga Tušilová, František Tylšar, Josef Váša, Josef Váša, Tadeáš Věrčák, Petra Wendelová, Jana Zavoralová

Původní zadání ankety (28. 11. 2017)

Co skvělého fotografického z roku 2017 by nemělo zapadnout? Budu rád za tipy od vás, čtenářů – ty nejzajímavější vyberu a zveřejním v druhém ročníku přehledu Fotoguru roku 2017.

Fotografové
Fotografů je mnoho, ale jen někteří se mohou umístit! Foto: Everett225/Depositphotos.com

Proč to vše? V ČR existuje bezpočet skvělých fotosoutěží, fotografů, fotověcí – výstav, blogů, knih, profilů na známých i neznámých sítích.

Mnoho z nich se dočká zasloužené pozornosti, ale mnoho z nich zapadne… Což je škoda.

Vloni jsem poprvé s pomocí čtenářů sestavit seznam těch foto-věcí, které mě v daném roce nějak výrazně zaujaly a které si zaslouží, aby se na ně ukázalo nadšeně prstem.

Tu jsou loňské výsledky: Fotoguru roku 2016. A i letos budu moc rád, pokud mi pomůžete – a stanete se tak spoluautory tohoto dobrodružství s mírně otevřeným koncem!

Jak to funguje:

Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2017 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé pokývání hlavou.

– Nejde jen o fotky, naopak – samotných fotek může nakonec být na seznamu málo: ale i o výstavu, sérii fotografií, knihu, projekt, cokoliv, co má něco společného se světem fotografování.

– Není to soutěž, jen seznam zhruba 10 – 20 skvělých věcí bez pořadí. Smyslem není kopírovat skvělé počiny oceněné jinde, ve velkých soutěžích, ba naopak: podtextem je zvýraznit něco, co by mohlo zapadnout.

– Kdo to vše vybere? I v tomto druhém (stále mírně pokusném) roce já, Jan Rybář, provozovatel webu Fotoguru.cz. Ale slibuji, za rok už vše uděláme organizovaněji, třeba s porotou a jasnějšími pravidly – ale začít je důležité.

A budu rád za pomoc.  Prosím, pošlete mi své tipy, klidně i anonymně! Všechny prozkoumám, vyberu, vyhodnotím… Zasílat tipy je možné do neděle 10. prosince, brzy poté výsledky ankety zveřejním….

Díky! Jan Rybář

Reklama

Je tu jeden komentář

  1. Jan Libich

    Zajímavé typy a fotky, i když by se daly najít další a ne všechny se mi tak nějak líbí, ale to je u fotografie vždy, subjektivita a pestrost a různé názory. Prostě to k tomu patří.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*