Fujifilm X-T3 – hvězdná bezzrcadlovka (recenze)

Fujifilm X-T3 je opravdu průlomový foťák: i hodně náročným fotografům nabízí opravdu špičkové výkony v nevelkém a skvěle ovladatelném těle. Anebo řečeno z jiné strany: v danou chvíli jde dle mého o nejlepší foťák v segmentu s “menšími” (ne full frame) APS-C čipy.

Fujifilm X-T3
Fujifilm X-T3 na oficiálním snímku. Foto: Fujifilm.cz

Fujifilm X-T3 byl představen na podzim 2018 jako první stroj další generace X řady – s novým čipem, rychlejším procesorem a dalšími technologickými lákadly. Přiznávám, jsem trochu imunní vůči těmto technickým vymoženostem. A měl jsem tedy dojem, že X-T3 bude jen o něco rychlejší, větší a na povrchu nablýskanější Fujifilm X-E3, který považuji za nejlepší malý reportážní foťák široko daleko (a mám ho doma).

Kamarádi z Fujifoto.cz byli ovšem nekompromisní a při náhodné schůzce v jejich prodejně v centru Prahy mi foťák “vrazili” do ruky, ať ho vyzkouším. Tedy jsem ho vzal s sebou na pár dní na výlet do Maroka, spolu s trojicí mých pevných objektivů. A byl opravdu hodně mile překvapen – ne že bych nečekal, že bude šikovný, ale mnoho z těch technologických novinek mají opravdu dopad na reálný život. Plus řada větších i menších detailů je prostě skvěle vyladěná a jako celek působí Fujifilm X-T3 prostě hodně sympaticky.

Marrákeš
Pouliční muzikant v Marrákeši – Fujifilm X-T3 je opravdu hodně šikovný společník na cesty, je malý a opravdu výkonný. Neupravená fotka v plné velikosti.

 

Je to prostě skvělý univerzální foťák, který dokáže splnit zkušeným i náročným uživatelům opravdu vše, co si vymyslí. Což v danou chvíli umí málokterý “ne full frame” foťák, či řečeno jinak: ano, je to v danou chvíli asi opravdu nejlepší APS-C stroj na trhu (jak ještě rozebereme dále).

Samozřejmě, cena kolem čtyřiceti tisíc za tělo není úplně málo, ale pro mírně náročnější uživatele to není cena nesmyslná, je to zkrátka stroj, s nímž se dá podnikat opravdu hodně

Fujifilm X-T3 – nový čip a procesor, větší výkon

Pojďme se příliš netrápit detailními technickými specifikacemi, ty se dají dohledat ledaskde. Spíš mi jde o to, tak jako u ostatních recenzí na tomto webu, nějak usadit Fujifilm X-T3 do kontextu fotografického světa. A dodat pár osobních postřehů.

Marrákeš
Kolik tón červené zahlédnete? Podobné fotky bývají křestem ohněm – foťák musí být rychlý, hbitě zaostřit a umožnit rozumnou práci s hodnotami ISO – než vás prodavač zažene, máte zlomek vteřiny. Fujifilm X-T3 to zvládá skvěle, dost možná nejlépe ze všech Fujifilmů. Mírně oříznuto z původního JPG.

Přesto, zde je pár základních dat: onou klíčovou novinkou je již zmíněný snímač nové generace X-Trans CMOS 4 (26.1 MP), podpořený novým procesorem X-Processor 4, což, uvádí Fujifilm, až třikrát zrychluje zpracování obrázků ve srovnání s předchozími modely. A je pravda, že při různých rychlých akcích funguje foťák opravdu velmi rychle a spolehlivě, zda to je třikrát? Těžko říci, to je vcelku jedno.

S rychlostí samozřejmě souvisí i ostření, a i zde zkrátka platí, že vše funguje opravdu rychle a zcela spolehlivě. Nu ano, foťák jsem testoval v klasickém “rodinném a cestovatelském” módu, kde se vlastně nedal moc otestovat potenciál tohoto modelu – včetně třeba rychlosti ostření při sportu.

Tohle zkrátka neumím posoudit, ale celkový “posun vpřed” tam prostě je – ještě před Marokem jsem foťák testoval na předávání cestovatelských fotografií a cestopisových cen (byl jsem v porotách) a právě tam, při focení ve složitých podmínkách temného sálu, mě napadlo začít zkoumat technické parametry.

Pohoří Atlas
Na Fujifilmech opravdu velmi dobře fungují tzv. filmové simulace. Zde jsem barvy trochu oživil pomocí simulace Velvia. Je to moc? Možná ano, ale pro líné fotografy to je šikovná hračka. Neupravená fotka.

Kamarád Marcel Konečný z nyní již bezmála kultovního e-shopu a kamenné prodejny Fujifoto.cz každopádně říká, že posun v rychlosti je dramatický. “Po dvou delších cestách s X-T3 mohu říct, že ta největší revoluce, která se odehrála oproti modelu X-T2, je v bezchybném a rychlém ostření v tmavých scénách a obecně v rychlostech ostření, zejména kontinuálního,” napsal mi s tím, že kromě toho je opravdu citelně lepší výdrž baterie (díky novému úspornějšímu procesu). “Obrazová kvalita je pro mě dostatečná od generace X-T1, takže tyhle posuny jsou pro mě málo důležité,” dodává.

Fujifilm X-T3 a spolehlivé ostření

Tedy ano, funguje to prostě hezky. Měl jsem najednou dojem, že některé složité situace foťák zvládne lépe než můj osobní X-E3. A to například při ostření na pohyblivou postavu brazilské tanečnice, kdy byla přesnost zaostření překvapivě dobrá. Foťák má lepší systém ostřících bodů než ostatní Fuji modely – dle specifikací jsou body schopné fázové detekce rozloženy po téměř celé ploše čipu. Což, přiznávám, je opět něco, co já osobně moc nevyužiji, ale co zapadá do oné podstatné charakteristiky zmíněné na začátku: je to opravdu foťák vyladěný na velké výkony a tím pádem foťák skvěle univerzální i pro náročného uživatele.

Marrákeš
Moje žena se nerada fotí, a je proto třeba jednat rychle (všimněte si Fujifilmu X-E2 na jejím krku)… Neupravená fotka.

Když už se bavíme o rychlosti, foťák dokáže až 11 snímků za vteřinu mechanickou závěrkou, 20 elektronickou. A na jedno zmáčknutí by měl zvládnout až 145 jpgů případně 42 rawů, což zní opravdu hezky. Jen už si nezapomeňte koupit opravdu rychlou kartu, moje “slušná, leč ne nejrychlejší” opravdu přestala stíhat velmi rychle.

O dalších hračkách spojených s ostřením bychom mohli psát dlouho, ale přiznávám, mě prostě moc nebaví. Vyzkoušel jsem jednu jedinou, o níž tedy stále nevím, co si myslet: a to detekci obličeje. Foťák je schopen najít obličej a dokonce velmi solidně zaostřit na oko (je možné zvolit, zda levé nebo pravé). V jemném světle to funguje překvapivě návykově, ale v ostrém kontrastním světle si pak v některých situacích foťák trochu dělal, co se mu zachtělo, tedy jsem ji raději vypnul. Čímž nad tím nechci lámat hůl, jen nevím.

Stejné “nevím” se týká Fujifilmu X-T3 a natáčení videa, které by mělo být jednou z hvězdných oblastí tohoto modelu, dokáže natáčet do 4K s 60 snímky za vteřinu, což zní skvěle, ale nezkoušel jsem, protože se ve videu příliš nevyznám. (Mé online kurzy focení točí profesionální kameraman, dětí točím iPhonem, ano, takový ignorant jsem…). Každopádně platí, že mnoho rozumných lidí kolem mě je z videovýkonů Fujifilm X-T3 nadšeno, tedy i tohle je nesporně silná stránka do skládačky.

Marrákeš
Při pouličním focení se rychlost opravdu hodí… Neupravená fotka.

Fujifilm X-T3: skvělé fotky v různých situacích

A jak Fujifilm X-T3 fotografuje? Jak už jsem zmínil, foťák jsem intenzivně testoval v reálném “cestovatelsko-rodinném” zápřahu při výletu do Maroka. A jak vyplývá z testovacích obrázků na této stránce, výsledky jsou opravdu velmi dobré… Není pochyb, že tento model patří k naprosté špičce foťáků s APS-C čipem a kombinace mých oblíbených “pevných skel” z něj dělá vážně dobrého společníka na náročné i nenáročné výlety.

Fotky jsou foceny pevnou “osmadvacítkou” (18mm/f2) a “osmdesátkou” (50mm/f2), “pětatřicítka” (23mm/f2) byla spíše v brašně. A všechny jsou foceny do obyčejného základního JPG, tedy bez tzv. filmových simulací, abychom nepletli čtenáře úpravami barev (jen u údolí v pohoří Atlas je použita zbraň líného fotografa, simulace Velvia oživující barvy).

Pohoří Altas
Bezzrcadlovky opravdu rychle vybíjejí baterky, zde je opravdu cítit, že – přece jen – se výdrž posunula vpřed, a to i v chladnu (byť pořád jich musíte mít po kapsách několik). Mírně zesvětleno z jpg.

Zkoušel jsem řadu různých méně i více složitých scén a neobjevil nic, co by se obrazové kvalitě dalo vyčíst, zkrátka, naprostá špička v APS-C segmentu, což zní jako hodnocení trochu nudné, ale pro mě je opravdu zásadní: vím, že o moc více se prostě z této velikosti čipu vytáhnout nedá a že zpracování obrazu na procesoru je výborné.

Mimochodem, manželka měla s sebou i náš rodinný Fujifilm X-E2 a vzít ho občas do ruky bylo hodně zajímavé – v ovládání a rychlosti to už je opravdu dávný svět. Což ní možná banálně, ale není tak tak dávno, co právě X-E2 byl právě naprostou špičkou malých a šikovných foťáků. Vzít ho nyní do ruky těsně po X-E3 nebo X-T3 rychle majitele vrátí do reality a dojde mu, jak drasticky se například vylepšil obraz v hledáčku nebo jaký skok Fujifilm udělal v rychlosti.

Marrákeš
Trocha barev modré hodinky v Marrákeši. Neupravená fotka.

Ale, dodávám, pořád platí, že kvalita obrázků, která z těch starší čipů “leze”, je stále výborná, pořád platí, že výstupy z dřívějších generací jsou pořád skvělé (ač jiné), jak ostatně zmínil o něco výše i Marcel. Ale rychlost a ovládání, už je někde jinde.

Ovládání je skvěle vyladěné

Když zmiňuji ovládání: i tady u Fujifilmu X-T3 platí ono zásadně banální: je to prostě skvěle vyladěné a skvěle funkční. Ovládací mini-joystick usnadňuje život, stejně jako opomíjená zbraň nových generací Fujifilmů: možnost přepnout korekci expozice na malé přední kolečko, což se prostě opravdu hodí.

Plus dobrá, nyní vám řeknu, po čem se mi ve srovnání s X-E3 bude stýskat nejvíce, ač vás banalita onoho sdělení možná zklame: ano, je to výklopný displej. Ač mnohé značky razí názor, že výklopné displeje jsou pro začátečníky, a že borci nic takového nechtějí, je to nesmysl. Pro rychlé pouliční focení je zásadní schopnost učinit foťák nenápadným a na svět hledět z polohy u pasu.

Plus ještě jeden názor jsem si opravil: měl jsem dojem, že Fujifilm X-T3 je výrazně větší než jeho menší příbuzní. Ale není to nijak dramatické – tělo plus objektiv pohodlně zapluly do mého malého “chlebníku” a ani na krku není rozdíl nijak dramaticky cítit. Pořád to je prostě malý foťák, což zní možná banálně, ale pro mě to patří k těm zásadním objevům – protože právě kvůli velikosti necháváme naše full framy (obvykle) ve skříni.

Fujifilm X-T3
Zadní část s výklopným displejem, který se opravdu hodí… Foto: Fujifilm.cz

Pokud máte dojem, že pořád jen chválím, dobrá tedy, jednu výtku bych přece jen měl. Ač v plně bdělém stavu je foťák opravdu skvěle rychlý, občas mě poměrně hodně lezlo na nervy jeho pomalé probouzení z uspalého stavu. Tedy to, když po pár minutách nečinnosti rychle chcete fotit, ale ono naběhnutí foťáku trvá o malý zlomek vteřiny více, než byste čekali. Nepochopte mě špatně, není to problém zásadní, ale občas mě to opravdu trochu štvalo, nedá se to srovnat s leností vskutku šílenou, která byla charakteristická pro minulé generace, ale i tak…

Samozřejmě, je možné, že na to existuje nějaký fígl (znalci například radí foťák raději vypínat, že ostrý start bývá rychlejší než probouzení ze spánku), a taktéž je možné, že jsem za těch pár dní něco nevyladil či nepochopil.

Fujifilm X-T3 – asi nejlepší APS-C foťák

Jak už jsem zmínil na začátku, Fujifilm X-T3 je bez větších obtíží možné zařadit na vrchol APS-C nebe, málokterý stroj dokáže tolik věcí, málokterý foťák dokáže nabídnout tak univerzální využití.

Pokud hledá náročný fotograf univerzální, nadupaný a malý foťák, pak je možné konstatovat: Ano, Fujifilm X-T3 je opravdu nejlepší APS-C foťák na stávajícím trhu.

Berberové v Maroku
Pro náročné fotografy je Fujifilm X-T3 zajímavou volbou: je rychlý, skladný a „umí“ skvělé fotky. To z něj v kombinaci s velkým výběrem objektivů dělá patrně nejlepší foťák APS-C třídy… Mírně upraveno v JPG…

Abych to dovysvětlil, není to jen zásluha Fujifilmu, ale také neschopnost a neochota Canonu a Nikonu začít považovat APS-C foťák za plnohodnou třídu. Pokud bychom hodnotili jen technické parametry, praktickou využitelnost a kvalitu fotografií, srovnatelně skvělé výsledky nabídne například i Nikon D7500 nebo třeba i Canon 80D. Jenže, Nikon i Canon stále razí tezi, že kdo chce fotit pořádně, musí mít full frame. Což vede k faktu, nad nímž zuřím již mnoho let: na tyto špičkové zrcadlovky se nedají koupit špičkové objektivy – nic jako má oblíbená “pevná osmadvacítka” neexistuje a kdo by chtěl své focení posunout výš, má smůlu.

Fujifilm nabízí objektivů opravdu hodně – ano, jsou drahé, někdy opravdu pekelně, ale díky nim Fujifilm zkrátka dává smysl i pro náročné fotografy, což už Canon s Nikonem v tomto segmentu už bohužel méně a méně. I proto se dá konstatovat, že tento Fujifilm je zkrátka králem své třídy.

Fujifilm X-T3 – shrnutí ve dvou větách

Fujifilm X-T3 patří k naprosté špičce malých fotoaparátů pro náročné použití, nabízí skvělé výkony, rychlost i obrazové výstupy. Velký výběr špičkových objektivů z něj tak dělá patrně vůbec nejlepší volbu v celém segmentu APS-C.

Fujifilm X-T3 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Fujifilm X-T3 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Obchod Fujifoto.cz mi pouze bezplatně zapůjčil fotoaparát, za což mu děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

Fujifilm X-T3

8.3

Obrazová kvalita (=jak fotí)

8.5/10

Zacílení na potřeby fotografů

8.5/10

Řemeslné zpracování

8.5/10

Ovladatelnost

8.5/10

Poměr cena/výkon

7.6/10

Pro

  • ve všech směrech nadupaný model
  • technologicky posouvá firmu Fujifilm zase o kus dál
  • výborná rychlost i obrazové výkony

Proti

  • občas je líný při probouzení ze spánku
Reklama

7 komentářů

  1. Jan Libich

    Tohle je opravdu vydařený FujiFilm, ale za hodně vysokou cenu. Nedávno tolik stála i D7500, ale dnes je situace jiná a za stejnou cenu je k sehnání plno FullFramů, ale kupce si určitě najde, díky rychlosti, způsobu ovládání a zajímavému čipu, ale bohužel pro běžné smrtelník tento foťák nebude.

  2. Jak si myslíte že si stojí proti Fuji X100F? Myslím že to je top model Fuji když vezmu v potaz APS C čip a že bohužel mu chybí stabilizace, ale jinak top. Má smysl uvažovat o upgradu?

    • Jan Rybář

      Lukáši, X100F je pro mě osobně jeden z nejlepších a nejsympatičtějších foťáků, co jsem měl v posledních letech v ruce. Ale je to jiný svět – pevné ohnisko, které prostě je skvělé, ale do jisté míry omezující. Je to tedy spíš otázka stylu a toho, co fotíte. Kvalita fotek bude stejná (či, přesněji řečeno, budete mít opravdu problém najít nějaké zásadní rozdíly při běžném focení, byť nějaké asi budou)… JR

  3. Pan Bumla

    Pozor na X trans = forum.digiarena.e15.cz/viewtopic.php?f=1902&t=1260331&st=0&sk=t&sd=a&start=60

    • Přečetl jsem si to. Závěr? Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Jsem rád, že pan Rybář ač guru si nehraje na poloboha jen proto, že má doma zrcadlovku.

  4. Ano stim Canonem máte pravdu sám jsem Canonista a Fuji x100s když nechci tahat velký stroj.

  5. Dobrý den,
    díky za recenzi. Rád čtu Vaše hodnocení fotoaparátů, protože se soustředíte na to, co velkou část fotografů- amatérů zajímá . To je výsledná kvalita fotografií, ovladatelnost foťáku a také jeho velikost a váha + kvalita objektivů.
    Já jsem přešel na Fujifilm X-T10 z fotoaparátů řady Nikon 1. a po zkušenostech s nimi jsem Vám chtěl napsat dříve – jakmile jste uvedl záměr otestovat Fujifilm X-T30 (v minulém článku). Nějak mi to nevyšlo a Vaše recenze je tu dřív. Zajímalo by mne totiž porovnání jednotlivých modelů Fujifilmu z hlediska kvality fotografií. Tedy modelů s čipem X-trans 16 Mp, X-trans 24 Mp a X-trans 26 Mp, ale také s Vámi označovaným „obyčejnějším čipem“ v modelu X-T100. Sám jste ve Vašich článcích uvedl, že původní 16 Mp čip se Vám zdál barevně „nejhezčí“. To mne přesvědčilo k nákupu Fujifilmu X-T10 a to i vzhledem se zkušeností z řady Nikonu 1 kdy jsem vlastnil jak Nikon 1-V1, tak i Nikon 1-V2, kde jsem postupem času přišel na to, že Nikon 1V1(10Mp) má oproti V2 (14 Mp) mnohem lepší barevné podání a to především u snímků krajiny, kde V2ka vykazovala na tmavších částech obrazu (les ve stínu) ošklivou špinavě zelenou barvu s modro-zrzavým šumem i na nízké citlivosti. Takže na cestování mám Nikon V1 a V2 šel pryč, přestože byl technicky „vyspělejší“. Z toho důvodu bych rád porovnal i čip X-trans s tím „obyčejným“ v X-T100, protože čipX-trans 16Mp (a dle Vašich snímků i ty novější) opravdu zkleslují listí na stromech, což mi vadí. Jinak Foťáky Fujifilmu vzhledem k ovládání, zpracování, možnosti bezproblémového focení se starými objektivy Fuji a M42, a kvalitě fotogafií jsou prostě parádní (až na tu krajinu). No a tu krajinku bych chtěl vyřešit Fujifilmem X-T100. Že je pomalejší krajině nevadí a navíc se moc podobá mýmu nejoblíbenějšímu foťáku na kinofilm – Fujice AX-1.
    Omlouvám se za délku příspěvku ..

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*