Fujifilm X-T30, dostupný foťák se špičkovými parametry (recenze)

Fujifilm X-T30 bude nesporně patřit k nejvýraznějším foťákům roku 2019: nabízí velmi dobře vyvážený poměr mezi špičkovými parametry, skvělými výkony a více méně rozumnou cenou. To vše v sympaticky malém balení.

Pro rychlou orientaci si pojďme nejprve Fujifilm X-T30 zařadit tam, kam patří na scéně fotoaparátů.

Jedna definice zní, že jde o třetí generaci hodně oblíbených Fujifilmů mířících na mírně náročnější fotografy toužící po něčem malém, skladném, hodně šikovném a snesitelné peníze stojícím. Prodávat se začíná za 32 990 Kč (tělo plus 18-55 mm). Aktuální cenu doporučuji zkontrolovat na stránkách kamarádů z Fujifoto.cz.

Fujifilm X-T30
Fujifilm X-T30 na oficiálním snímku. Foto: Fujifilm.cz

V tom smyslu lze (nepřekvapivě) konstatovat, že ve srovnání s Fujifilmem X-T20 jde o poměrně zásadní krok vpřed a to zejména v ovládání (“joystick” místo tlačítek) a celkové vyladěnosti. Už to je prostě opravdu pořádný foťák, jemuž se dá vyčíst máloco (krom ergonomie, což platilo už i pro minulé modely, viz dále).

Druhá definice tohoto foťáku nabízí pohled “seshora” a je možná zásadnější: snímač i procesor a řada dalších klíčových parametrů jsou shodné s modelem vyšší řady, tedy Fujifilmem X-T3. Což je nesporně jeden z nejlepších fotoaparátů APS-C, tedy ne-full frame, segmentu. Podrobnou recenzi Fujifilmu X-T3 najdete zde.

Jinými slovy: Fujifilm X-T30 je úspornějším balením toho v zásadě nejlepšího, co dnes Fujifilm umí nabídnout. A jak moc to je balení kompromisní? Pojďme to prozkoumat…

Fujfilm X-T30 jsem si vypůjčil a při pár krátkých vycházkách rychle vyzkoušel – a ač pršlavé předjaří není na testování zrovna ideální, ze zběžných cvaknutí bylo zřejmé, že foťák to je opravdu povedený. A hlavně: v době tak trochu hroutícího se trhu s fotoaparáty dává smysl: je to malé, snesitelně drahé a technologicky vpřed pádící.

Náplavka
Fujifilm X-T30 je ideální volbou pro ambiciózní začátečníky i poměrně náročné fotografy. Nabízí opravdu široké spektrum využití, to vše v malém balení a za více méně rozumnou cenu. Třeba na cesty to je ideální partner. Neupravená fotka v plné velikosti.

Fujifilm X-T30 a špičkové parametry

Není nutné popisovat zde detailně všechny parametry, ale pár základních jich shrňme. Za povšimnutí určitě stojí již zmíněné použití nového snímače s 26,1 Mpx a nového procesoru. Formulace o “výrazném zvýšení výkonu” z oficiálních materiálů opravdu sedí – vše běhá vzorně rychle a pohotově. A je tam také nějaký viditelný posun v kvalitě fotek oproti mírně starším generacím? Těžko říci – můj odhad je, že spíš ne, či pouze naprosto minimální, pokud srovnávám výsledky s tím, co “umí” můj osobní Fujifilm X-E3. Na stranu druhou: u nedávného testu X-T3 (stejný snímač) mi některé výkony v horším světle lepší přišly.

Stejně tak může být pro některé fotografy důležité i zlepšení ostřících systémů – ostřící body schopné fázové detekce jsou rozmístěny po celé ploše snímače, což se v některých situacích může hodit. Já, pravda, ostřím většinou na střed, tedy zrovna tohle mi je vcelku jedno.

Co mi jedno není a co je jedním z nejvýraznějších posunů ve srovnání s X-T20, je přítomnost onoho ovládacího joysticku na zadní stěně fotoaparátu. Hodí se na bleskurychlé přesuny ostřících bodů a další rychlé ovládání. Je to funkce opravdu hodně návyková a je skvělé, že zde nechybí. Na rozdíl od dalších modelů je však joystick umístěný tak nějak podivně skoro v polovině zadní stěny, což může být problém pro větší ruce – prostě se hůř ovládá. Ne že by to byl velký problém, jde patrně o zvyk, ale přinejmenším z počátku může fotografy trochu potrápit.

bubliny
Trochu jarního protisvětla v centru Prahy. Mírně upraveno z jpg (špatně jsem trefil korekci expozice). Na podobné reportážní obrázky se hodí i další zkoumaná novinka, pevná „čtyřiadvacítka“ FUJINON XF 16mm/f2.8 WR.

A pak ano, pak je tu výklopný displej, což mnozí považují za zbytečnost, ba za znak laciných foťáků, ale pro mě osobně a asi všechny, kdo rádi fotografují lidi, je to detail naprosto zásadní. Například můj osobní X-E3 ho nemá, což mu čas od času dosti vyčítám.

Plus je tu, podobně jako u všech novějších Fujifilmů, asi nejšikovnější ze všech ovládacích prvků, co spatřil světlo světa v posledních letech. Tedy to nenápadné drobné kolečko na přední straně, na které se dá navolit korekce expozice. Je to zcela návykové, tedy vřele doporučuji – bleskurychle jste pak schopni korekci ovládat za každé situace. A hlavní korekční roller nahoře se tak stává zcela zbytečným (jen na něm nezapomeňte nastavit písmenko C, jinak to nebude fungovat).

Tak jako obvykle u jiných recenzí dodávám, že nejsem schopen vyhodnotit video-dovednosti Fujifilmu X-T30, prostě se v tom nevyznám, tedy alespoň jen zopakuji, co všude slýchám: ve srovnání s předchozím modelem je to pokrok, ale ve srovnání s X-T3 je to právě jedna z těch věcí, u které je rozdíl v technologických schopnostech poměrně citelný. Byť pořád si myslím, že oněch 4K/30P na hraní opravdu stačí…

květina
Na podobné hraní si je zkrátka výklopný displej opravu hodně šikovný… Neupravená fotka v plné velikosti (foceno 50mm/f2).

Když už srovnáváme, výborně a věcně jsou rozdíly mezi zde zkoumaným strojem a jeho předchůdcem (X-T20) a šikovnějším příbuzným (X-T3) popsány na stránkách Fujifoto.cz, což je dnes již kultovní e-shop i kamenná prodejna v centru Prahy.

“Jednoduše by se dalo říci, že u X-T3 si připlatíte za lepší ergonomii, vyladěné tělo přístroje, výrazně větší hledáček, slot na dvě karty a v hraničních funkcích za vyšší výkon. Tyto pomyslné nůžky se více otevírají u uživatelů, kteří řeší video. V této disciplíně má X-T3 jednoznačně navrch,” shrnuje Pavel Vávra z Fujifoto.cz

Jak Fujifilm X-T30 fotí

Občas trochu nostalgicky vzpomínám na dobu, kdy se opravdu při hodnocení foťáků daly ještě před pár lety poznat a relativně objektivně vyhodnotit rozdíly v kvalitě výsledných fotek. Dnes už to moc nejde, rozdíly mezi špičkovými modely se opravdu stírají…

A tedy na otázku “jak Fujifilm X-T30 fotí,” nejde odpovědět jinak, než opravdu velmi dobře. A že v tom smyslu patří k naprosté špičce celého APS-C segmentu.

květina
Právě tohle je odpradávna silná stránka Fujifilmů: jemné podání barev v málo intenzivním světle. 1/20, clona 2.8, ISO 2500. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak už jsem zmínil, testoval jsem tentokrát opravdu jen relativně zběžně, v několika krátkých vycházkách v týdnu, kde v předjaří panovalo vskutku mizerné počasí, tedy obrázky zkrátka moc oslnivé být nemohou. Nic to však nemění na tom, že jsem byl velmi spokojený a v obrazových výkonech nezahlédl nic, co by se dalo foťáku vytknout. Zkrátka opravdu špička, která se musí zalíbit jak zkušeným fotografům, tak i začátečníkům.

Testoval jsem v různých situacích, od plného slunce po moji oblíbenou “modrou hodinku” těsně po západu slunce a není pochyb, že Fujifilm X-T30 má potenciál být hodně rozumnou volbou pro ty, kteří chtějí mít na krku něco malého a skladného, a přitom skvěle ovladatelného a univerzálního.

Mánes
Jedna fotka z pražského předjaří, mírně zacloněno na 5.6, čas 1/30, ISO automatické (zde 160). Neupravená fotka v plné velikosti.

Většinu fotografií zde na stránce jsem pořídil další novinkou tohoto jara, a to zbrusu novovou “čtyřiadvacítkou”, tedy objektivem FUJINON XF 16mm/f2.8 WR, který se začíná prodávat za cenu pod deset tisíc (a je to tedy, pokud se nepletu, zdaleka nejlevnější pevný objektiv této značky)… Tento šikovný “širokáč” tvoří s tělem příjemnou kombinaci na reportážní a pouliční focení, případně pro focení krajin, kdy se zpravidla hodí každý kousek širokoúhla.

Krom něj jsem občas něco cvakl mými osobního pevnými skly (hlavně 50mm/f2), taktéž malými a skladnými. Jak vyplývá z obrázků na této stránce, fotky “umí” nový objektiv hezké, byť je pravda, že to v mém případě nebyla úplně “láska na první pohled” doplněná okamžitým nutkáním objektiv koupit. Což se mi stalo s mnoha jinými skly (hlavně onou padesátkou, ale i např. se skvělým 23mm/f2). Ale nesporně je dobře, že tohle sklo existuje, na cesty se díky rozměrům bude hodit velmi dobře.

Test FUJINON XF 16mm/f2.8 WR
FUJINON XF 16mm/f2.8 WR v akci – samozřejmě dokáže vyrobit hezkou hloubku ostrosti. Neupravená fotka v plné velikosti.

Než koupíte, vezměte foťák do ruky

Vše je jednou poprvé, a tedy dnes a právě zde poprvé za pět let recenzí radím relativně kategoricky: než foťák koupíte, vezměte ho do ruky. A zkuste, jak vám sedne do dlaní a “k oku”.

Neskrývá se v tom žádné tajuplné poselství, jen konstatování, že pokud máte větší ruce, nebo třeba větší nos, může vás ona (jinak skvělá) titěrnost ovládání trochu omezovat. Jak už jsem zmínil, s trochu neprakticky umístěným joystickem se parně dá naučit zacházet. Zásadnější je, že vám může trochu lézt na nervy, že při dívání se do hledáčku, budete neustále nosem narážet do displeje (ano, okamžitě vypněte jeho dotykovost, to by opravdu nešlo).

Fujifilm X-T30
Fujifilm X-T30, pohled na zadní stranu. Je to foťák malý, až pro některé ruce možná moc titěrný. Foto: Fujifilm.cz

Pravda, můj nejistý pocit byl umocněný tím, že jsem těsně před tím testoval Fujifilm X-T3, a to je prostě opravdu ergonomicky naprosto jiná planeta, včetně většího a přehlednějšího hledáčku. A jak je na tom ve srovnání můj osobní X-E3? Dobře, ten má hledáček na kraji těla, ne uprostřed, a nosem se tedy nic nepokazí (ale zase nemá výklopný displej, což mu trochu vyčítám, jak již víte).

Nepochopte mě špatně: Fujifilm X-T30 je foťák sympatický, až krásný, dalo by se říci. Jeho “retro styl” není ve skutečnosti žádným retro stylem, ale prostě jen opravdu skvělým funkčním designem, který potěší oko a funkcemi i náročné fotografy. Ale je prostě dobré ho vzít do ruky. Jsem si jist, že většině lidí bude tohle vše zcela jedno, mnoho dalších si zvykne, ale umím si i představit, že to někomu prostě bude lézt na nervy dosti zásadně. Jak ostatně píše Pavel Vávra z Fujifoto.cz v onom již zmíněném článku. “Velmi těžko se odhaduje zda vám bude fotoaparát “sedět do ruky”. Ideální je se vydat za námi do prodejny a vyzkoušet si, jak se vám s ním fotografuje.” Což má pravdu. A třeba se tam potkáme, rád do té prodejny naproti Masarykovu nádraží v centru Prahy chodím na kafe a pravidelné dávky fotografických drbů.

Tančící dům
Tančící dům v modré hodince – tady se širokoúhlá objektiv opravdu hodil. Neupravená fotka v plné velikosti.

Fujifilm X-T30 – shrnutí ve dvou větách

Fujifilm X-T30 je špičkovým univerzálním fotoaparátem, který zdařile kombinuje nevelké rozměry, špičkové parametry a více méně rozumnou cenu. Smysl dává pro náročnější uživatele, ale i začátečníky, kteří chtějí mít šikovný foťák s velkým potenciálem.

Fujifilm X-T30 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Fujifilm X-T30 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Fujifilm mi pouze bezplatně zapůjčil fotoaparát, za což děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

Fujifilm X-T30

7.8

Obrazová kvalita (=jak fotí)

8.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

8.0/10

Řemeslné zpracování

8.0/10

Ovladatelnost

7.4/10

Poměr cena/výkon

7.6/10

Pro

  • výborná obrazová kvalita
  • skvělé parametry v ostření a rychlosti
  • univerzální stroj pro široké spektrum použití

Proti

  • tělo může být trochu titěrné pro větší ruce (a nosy)
Reklama

15 komentářů

  1. Fuji X-T30 mám od loňského července a nelituju. I když jsem ho rebelsky kupovala bez vyzkoušení, parádně si sedíme 😁 Fuji skla jsou už jiný problém, aktuálně jsem se dvěma zoomy a třemi pevnými skly na cca 80 000 Kč 🙈 ale je to láska, i výstupem

  2. Jan Libich

    Tak článků o FujiFilmech je tu tolik, jak kdyby to už byla reklama, ale jsou to opravdu zajímavé a nostalgické fotoaparáty, takové trochu retro je dnes in. Na druhou stranu jsou i jiné značky, třeba takový Pentax, který má naprosto parádní fotoaparáty a je velmi opomíjen a to je škoda. Pořád ještě nemohu zapomenout ten neskutečně drsný krok Samsungu, kdy nejdříve odepsal řadu GX (společně kompatibilní s Pentaxy) a pak i NX (výborné malé bezzrcadlovky s hledáčkem i bez a s velmi vydařenou vlajkovou lodí NX1, jež patřila k nejlepším APS-C té doby). Neuvažujete občas i zavzpomínat a psát články o nějakých starších foťácích, jež se ještě dají za dobré ceny a také objektivy koupit v bazarech a z druhé ruky. Moc by mne to potěšilo. Přeci jen mám doma NX 11, NX1100, NX300 a NX30, které mne dodnes těší a teď jen ještě získat NX1, jež je ještě moc drahá na bazarové kousky nebo alespoň NX500 se stejným 28 Mpx čipem. Parádní objektivy, třeba super kreslící pevná 20 a solidní 16 a 24, také 3D objektiv 45/1,8 3D, jež mám. Je to radost s tím fotit, i když 20 Mpx čip v něm žádné zázraky nekoná a 14 Mpx v NX11 je už spíše historie. Pořád mohou udělat dobrou službu. Ceny nových foťáků jdou ale tak dolů, že často se už starší nevyplatí. Přesto ještě v roce 2007 jsem si koupil Olympus C-5050 a C-5060 a oba dělali úžasné 5 Mpx fotky, fotil jsem na ISO 50, šum tam skoro žádný nebyl a pak to skládal třeba 3×3 fotky do jedné a výsledná fotka měla 30 Mpx a více po ořezech a překryvech. Kresba byla úžasná. Přeci jen velmi odladěné objektivy. Hlavně ten u 5060. A to jsou velmi staré stroje asi 15 let, navíc měli zrcadlovkové ovládání už tehdy tyto kompakty, 5060 měla hodně podobné Olympusu E-1, také velmi nostalgicky legendárnímu stroji.

  3. Don Fohler

    Zdravím pane Rybáři, Díky za vaše stránky, jsou pro mě v mnoha ohledech zajímavé a poučné. Ale k věci. Všechny recenze / nejen vaše/ popisující to jak foťák / jakýkoliv/ tvoří , jaké obrázky z něj lezou atd vycházejí z toho jak vypadají Jpg nebo Rawíčka? A pokud fotím zásadně do RAWu a baví mě pak trávit čas v editoru , tak kolik z toho co ta krabička nabízí je vlastně pro mě rozhodující? Pomíjím kvalitu použitého objektivu, protože podle mě je to významný prvek v celkovém výsledku. Jde mi o to , že když se napíše :“ lezou z toho krásné fotky“ tak tím se myslí jpg-čka se kterými už téměř nemusím nic dělat? V nabídce možností nastavení tohoto foťáku je toho tolik, že oči přecházejí. Pokusil by jste se zamyslet nad otázkou, co je pro fotografa fotícího do rawu prioritní a co vlastně vůbec nevyužije? A to zamyšlení by mohlo být pojmuto všeobecně platně na jakýkoliv „lepší “ foťák.
    Pokud jsem to nenapsal moc zmateně a pochopil jste o co mi jde , tak děkuji za případnou odpověď a váš názor. Dobré světlo , Don Fohler

  4. Martin eMHa

    Zdravím, mám čerstvě X-T30 se setovým objektivem 18-55 f2,8-4. Přešel jsem od staršího Olympusu takže u FUJI trochu bojuju s pohybem v menu. Vše je jinak, ale na to se asi dá časem zvyknout. Barevné podání fotek super. Úchop fotoaparátu je spíš pro menší ruce, takže mi vyhovuje, ale věřím, že někomu se může zdát uchopení trochu krkolomné. A teď k věci. Nemohu se zbavit dojmu, že setový objektiv nemá dostatečně ostrou kresbu. (Nemám zatím srovnání s jiným objektivem) Řekl bych, že je objektiv celkově měkčí. Další věc, kterou nevím zda je vada nebo vlastnost je ostření setového objektivu. Zkoušel jsem fotit hrot špendlíku zapíchnutý na čtverečkovaném papíru a pokaždé mi na výsledné fotce vyšla ostrá oblast pár milimetrů za bodem ostření. Možná jsem jen moc náročný a tato chyba spadá do tolerance zaostření. Má někdo podobnou zkušenost?

    • Zdravim, mam ten isty dojem zo setoveho objektivu. Vsade sa o nom pisalo, ze sa jedna o najlepsi setovy objektiv a on je predsa len setak. Na mojom kuse mi vadia rozostrene okraje, ktore sa podstatne neeliminuju ani pri vysokych clonovych cislach. Myslim, ze vsetka chvala na tento objektiv bola smerovana na kusy vyrobene v Japonsku. Moj kus a asi aj vacsina tychto kitov je Made in Philippines, ktore maju nizsiu kvalitu ako tie vyrobene v Japonsku.

  5. Dobrý den, mam Fuji XT 20 18-55mm , chystám se do Kambodži , v Barmě jsem měl slušné fotky s polarizačním filtrem u objektivu Zeiss u zrcadlovky Sony 77. Doporučujete u teto verze Fuji rovněž polarizační filtr anebo to mam nechat na ev úpravě v PC? Dekuji za odpověď a dosavadní informace včetně fotokurzu . Ivan

  6. Krásná recenze, jen škoda, že jste netestoval i se setovým objektivem, s tím by mě to zajímalo nejvíce. Zvažuji nákup X-T30, ale nejsem si právě jist, zda koupit se seťákem XF 18-55 nebo radši jen tělo + XF 23mm/f2 R WR s akční slevou. Fotím převážně krajiny a street. Děkuji předem za názor.

    • Jan Rybář

      Tomáši, zdravím Vás, oba ty objektivy jsou skvělé, tedy bych se rozhodoval spíš podle toho, co chcete fotit – ta pevná 23ka je skvělá „na hraní“, seťák je trochu praktičtější na běžný provoz… Mějte se! JR

  7. Souhlasím si tím, že si chce fotoaparát xt30 osobně vyzkoušet. Nicméně překvapilo mě, jak obtížně se drží i xt3…Žádný extra hezký úchop a když se k tomu přidá větší váha. Za mě zklamání.
    Ale děkuji za recenzi obou modelů!

    • Jan Rybář

      Marku, zdravím, no, ten rozdíl je tedy pro mé spíš větší ruce hodně zásadní, s X-T3 jsem byl hodně spokojený, s X-T30 v tomto smyslu výrazně méně, ale prostě každý má trochu jiné ruce (nos)… JR

  8. Dobrý den, Honzo, máte v článku chybičku 🙂 „A jak je na tom ve srovnání můj osobní X-E3? Dobře, ten má hledáček na kraji těla, ne uprostřed, a nosem se tedy nic nepokazí (ale zase nemá hledáček, což mu trochu vyčítám, jak již víte).“
    Jinak děkuji za recenzi. Ale fotky, hlavně ty noční mi připadají takové detailu, jako by moc odšumované. A i kresba toho 16/2.8 hlavně v rozích nepřipadá na poměry fuji docela slabota.
    Za sebe říkám, že mě tohle zmenšování na úkor ergonomie vůbec není příjemné. Raději bych připlatil a zvolil X-T3.

    • Jan Rybář

      Oldo, děkuji za upozornění! Opravu (nemá hledáček na nemá výklopný displej) jsem už opravil… Inu, nějaký zkrat v rychlopsaní… A já se trochu zdráhám činit nějaké větší závěry, ale je fakt, a i to tam ostatně píšu, že X-T3 je opravdu jiná planeta a že ten nový objektiv mě nijak zvlášť neohromil, ale není to moje obvyklá ohnisková vzdálenost… Zdravím! h

  9. Úplně nechápu nejnižší iso 160, ff se naopak daji rozšířit na 50 a apsc udělají od 160… Fuji je mi ale opravdu hodně sympatická značka, skoda ze model X-H1 má starší hw, jinak je to totiž perfektní tělo.

    • Po tom, co jsem si přečetla článek, jak nám výrobci v ISO lžou, tak bych tento údaj už brala s rezervou.

  10. Fujifilm se na rozdíl od jiných výrobců nevykašlal na APS-C segment a trvale ho vyvíjí, a to po technické stránce, nikoli jen přilepováním nového typového čísla a nové cenovky na pět – deset let starou techniku. Proto jsou bezzrcadlovky od Fujifilmu v APS-C sektoru dnes už špičkou, ač na začátku naopak zaostávaly. Jen kdyby ty objektivy k Fudžinám nebyly tak pekelně drahé…

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*