Fujifilm XF10 – lehký foťák s pevnou 28tkou (recenze)

Fujifilm XF10 je kapesní foťák s pevným objektivem a velkým snímačem – to je základní definice, která zní hodně zajímavě a lákavě. A jak rozumná volba volba to doopravdy je? Zajímavá, byť jisté mouchy má…

Trend je jasný, fotoaparáty se zmenšují. Anebo, řečeno z druhé strany, přibývá fotografů, které už nebaví tahat s sebou těžké zrcadlovky. Což, jak známo, stojí v nemalé míře za vzestupem obliby značky Fujifilm. Pevný objektiv navíc vždy znamená lepší kvalitu kresby než objektiv “obyčejnější” zoomovací…

Fujifilm XF10
Fujifilm XF10 na oficiálním snímku. Foto: Fujifillm.cz

I proto se jedním z nejvýraznějších foťáků (nejen značky Fuji) v posledních letech stal Fujifilm X100F, opravdu mimořádně povedený stroj s pevnou pětatřicítkou (po přepočtu na kinofilm). No ale co si mají počít lidé jako já, kteří fotí přes dvacet let na pevnou 28tku?

Čímž vysvětluji, proč jsem si na víkend půjčil novinku Fujifilm XF10 a alespoň v rychlosti ji vyzkoušel, ač jinak proběhla sektou Fujistů více méně bez větší pozornosti.

A za půjčení děkuji kamarádům z Fujifoto.cz, kteří krom nyní již opravdu legendárního e-shopu provozují kamennou prodejnu v centru Prahy s půjčovnou foťáků.

Fujifilm XF10 kvalitní objektiv, ale žádný hledáček

Co by mělo zaznít z technických parametrů? Především to, že jde opravdu o foťák sympatický, který se dá nacpat do kapsy nebo nějakého i vcelku malého prostoru – já ho přes onen testovací víkend na severním Plzeňsku nosil spolu s mým Fujifilmem X-E3 v mé vskutku miniaturní brašně. Jen jsem doma nechal jeden objektiv a tím mu udělal místo.

Sama velikost je hodně důležitá, ostatně i jako ona funkce, do níž jsem foťák delegoval v boční kapse mé brašny: myslím, že pár fotografů si tento model koupí prostě jako záložní či doplňkový stroj k něčemu trochu univerzálnějšímu.

Manětínsko
Přesně na tohle je to foťák opravdu šikovný, protože se vleze do kapsy…. Neupravená fotka v plné velikosti.

A samozřejmě, pevná 28tka se světelností 2,8 zní dobře a i dobře funguje. Pokud prozkoumáte snímky na této stránce, není pochyb, že pevný objektiv dělá to, co dělat má. Kresba je velmi dobrá, rozumná světelnost dovoluje slušnou práci s hloubkou ostrosti.

I když samozřejmě, trochu lepší světelnost by se hodila. Snímač má rozlišení 24,2, podstatnější však je, že jde o “obyčejný” APS-C snímač, nikoliv tedy o ony vyšší řady X-Trans. Debatovat o tom, jak moc zásadní to je kompromis, by šlo mnoho dní, ale skoro s nulovým výsledkem.

Zoo Plasy
Úpír ze Zoo Plasy vypadá na fotce opravdu dobře, pevné sklo dělá své. Neupravená fotka v plné velikosti.

Pokud to shrneme, jde o velmi dobrý snímač na úrovni špičkových zrcadlovkových čipů. Ve většině případů ani odborník nezahlédne rozdíl oproti vyšším řadám X-Transu. Na stranu druhou je pravda, že v některých situacích určité limity zkušené oko zaregistruje – zejména v dynamickém rozsahu, kde toho tento obyčejnější snímač zvládá prostě méně než stroje dražší.

Navíc, pravda, onen pevný objektiv je objekt zájmu především zkušenějších fotografů a ti by, marná sláva, X-Trans asi ocenili poměrně zásadně.

Plus samozřejmě, chybí tu hledáček, ale to je prostě definiční vlastnost tohoto stroje a u foťáku za relativně nízkou cenu (zhruba 13 000 Kč po uvedení na trh) mu to asi můžeme odpustit. Byť ano, ve slunci na displeji opravdu není vidět skoro nic.

Řetěz
Ukázka toho, co umí objektiv s hloubkou ostrosti. Neupravená fotka v plné velikosti.

Fujifilm XF10 fotí hezky, ale je trochu líný

Jak Fujifilm XF10 fotí, to zahlédnete z ukázkových obrázků zde na stránce – je zřejmé, že to jsou výsledky velmi solidní a ve zkušených rukách z něj jde vytáhnou opravdu hodně. Pevný objektiv má opravdu skvělé výsledky v detailech, kreslí prostě vážně dobře.

K dispozici je samozřejmě i ona specialita Fujifilmu, tedy takzvané filmové simulace, kdy je možné při focení “vnutit” JPGům mírné úpravy simulující dávné filmové materiály: Velvia simuluje syté barvy, Classic Chrome dává módně utlumené tóny, což se snadno může stát mírně návykovým.

Vladař
Pokud není třeba rychlosti, je to velmi rozumná volba. Neupravená fotka v plné velikosti.

Na druhou stranu je třeba říct, že foťák je trochu líný, ostření mu někdy zabere bolestně dlouhé zlomky vteřiny, což při reportážním focení může být trochu otrava. Není to žádná osudová tragédie, rychlost je výrazně lepší než u předchůdce Fujifilmu X70, což byl patrně nejpomalejší foťák posledních několika let (ale zase měl výklopný displej).

Zkrátka: netřeba se rychlostí stresovat, ale je třeba přiznat, že svižnost by prostě mohla být o něco větší, zejména u foťáku z definice určeného na rychlé reportážní pouliční focení, kdy je třeba fotit zblízka a tedy rychle.

Detail
Malý, skladný, šikovný. Neupravená fotka v plné velikosti.

K čemuž doplňme, že foťák má i tzv. digitální telekonvertor, tedy umožňuje digitálně zoomovat na 35 a 50 mm, ale to jsem nezkoušel, protože z definice jde o věc digitální, nikoliv optickou, a to nepovažuji za rozumné.

Pro jaké publikum to je foťák? To je zásadní otázka, která nicméně nemá jasnou odpověď. Pevný objektiv poměrně jasně vymezuje cílovou skupinu na spíše zkušené fotografy, kteří umí ocenit kvalitu pevného skla a zároveň s touto ohniskovou vzdáleností umějí zacházet. Těm však, přece jen, mohou některé kompromisy přijít už za hranou. Tedy uvidíme.

Fujifilm XF10 – shrnutí ve dvou větách

Fujifilm XF10 je šikovný kapesní fotoaparát vybavený solidním pevným objektivem, který z něj z definice činí lehký reportážní foťák do kapsy. Výsledné fotografie jsou velmi dobré, jistým kompromisem je absence hledáčku a určitá lenost.

Fujifilm XF10

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Fujifilm XF10 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Obchod Fujifoto.cz mi pouze bezplatně zapůjčil fotoaparát, za což mu děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

Fujifilm XF10

7.4

Obrazová kvalita (=jak fotí)

8.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

7.0/10

Řemeslné zpracování

7.0/10

Ovladatelnost

7.0/10

Poměr cena/výkon

8.0/10

Pro

  • pevný světelný objektiv
  • malé rozměry
  • velmi solidní obrazové výkony

Proti

  • nemá hledáček
  • někdy je trochu líný
  • má obyčejnější snímač než vyšší řady
Reklama

9 komentářů

  1. Jan Libich

    Tento fotoaparát mne nezaujal. Kupce si jistě najde, ale na mne působí dost nedoladěně. Navíc 28 mm objektiv není na běžné focení moc ideální. Je to moc širokoúhlé. Nicméně, kdo rád fotí celky a ne detaily, tak možná obstojí, ale elektronické zoomování a pomalost nepotěší. Čip je v pohodě, i když fotky nejsou tak hezké jako u některých jiných FujiFilmů, též cena není nejnižší a světelnost 2,8 je taky normál, kdyby to mělo 1,8, bylo by to zajímavější.

  2. V žádném případě to tragické není. Za běžného světla ostří pocitově okamžitě, zpoždění je neznatelné. Při složitější scéně občas vysouvá a zasouvá objektiv – přejíždí pásmo ostrosti – ostří tedy pomaleji, ale je to opravdu jen výjimka. Za velmi náročných podmínek, fotografování večer a v noci už je to častější. Ale jednoduše lze využít ostření dotykem na zvolené místo na displeji – a foťák tak zaostřit donutíte, když ne na poprvé, tak napodruhé.
    Z hlediska rychlosti ostření za běžného světla: Lze to trošku urychlit zapnutím „performance mode“ režimu – ten trošku víc ždímá baterku. Pro nějakou tu street fotografii lze jistě s úspěchem využít zapnutí pevného zaostření na dva nebo pět metrů – foťák ostří na hyperfokální vzdálenost s centrem v uvedených vzdálenostech, lze mezi oběma zaostřeními svižně přepínat i gesty na displeji, nejen tlačítkem.
    Ohledně špatných schopností zaostřit se o tomto fotoaparátu strašně přehání, ostatně co jiného na jinak skvělém přístroji kritizovat?

  3. Zdravím,
    Mohl bych Vás poprosit o názor? Uvažuji o koupi výše recenzované XF10 nebo Ricohu GRII, nemohu se mezi těmito přístroji rozhodnout.
    Chtěl bych to jako druhý foťák k větší bezzrcadlovce, který bez přemýšlení hodím do kapsy od kalhot nebo bundy a mohu vyrazit.
    Jaká by byla Vaše volba?
    Předem děkuji

    • Ricoh GRIII ještě není na světě a pevný termín, kdy bude, vám nikdo neřekne. Bezesporu však bude lepší, než Fujifilm XF10: Bude mít o něco kvalitnější objektiv a především bude mít stabilizaci. A bezesporu bude o hodně, hodně, hodně dražší, než Fujifilm XF10.

    • Ricoh GRII má o trošku lepší objektiv, větší rozšiřitelnost – filtry, blesk a podobně. Co se filtrů týče, tak na XF10 už se dělá adaptér, ale je zatím nesehnatelný. Ricoh GR II Je dražší, starší. Příští rok má vyjít GRIII.

  4. Fotoaparát už pár týdnů vlastním a jaksepatří jsem ho vyzkoušel, mohu se ztotožnit s poznatky pana Rybáře. Přidám ještě jeden: Ve špatných světelných podmínkách přístroj hůře ostří, zásadní problém to však není.

    Jpegy jsou pěkné (nutno stáhnout odšumování a zvýšit doostřování), ale z rawu se dá vytáhnout pochopitelně více – a dá se toho vytáhnout opravdu hodně. Na optyczne.pl fotoaparát řádně otestovali a proměřili a v otázce šumu i dynamického rozsahu dosáhnul lepších výsledků než X70, avšak v otázce rozlišení jen o 6% více – a to se bavíme o 16 mpix versus 24 mpix! Prostě tady vidím tu největší devizu X-Transu – v rozlišení, u novějších verzí snad i v dynamickém rozsahu.

    Fotoaparát vlastním jako lehký cestovní doplněk k větší bezzrcadlovce a myslím, že toto je jedno z jeho primárních určení: Buďto si jako takový doplněk (v dané ceně) koupíte foťáček s jednopalcovým čipem a třínásobným zoomem, který nabídne větší univerzalitu, nebo malé APS-C s pevným objektivem, které nabídne nekompromisní kvalitu a dovolí vám zejména v rawu jít podstatně dál bez nárustu šumu do nepoužitelných hodnot. Já jsem zvolil tohle: Chtěl jsem kvalitní pevný objektiv, a tento potěší také svoji vysokou odolností vůči odleskům. Pohled osmadvacítkou má svoje kouzlo, jen ho objevit…

    Na závěr dodávám, že za necelých třináct tisíc nasadil Fujifilm férovou cenu /patrně to v Indonésii, odkud přístroj pochází, dovedou ješt levněji než v Číně 🙂 /

    P.S: Nemá to závit na filtry, firma JCC už na to vyrábí adaptér, ovšem zatím je prakticky nesehnatelný. Je tedy třeba zvolit řešení „udělej si sám“.

    • Zdravím, rád bych se zeptal jak jste spokojen s rychlostí ostření fotoaparátu? Je to opravdu tak tragické?

  5. Mohl mít průhledový hledáček.

  6. Jak kdyby z oka Ricohu GR vypadl… 🙂

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*