Huawei P30 Pro – mobil s foťákem, který vidí do dálky (recenze)

Huawei P30 Pro je další z řady mobilů, o nichž se mezi fotografy hodně mluví, a to nejen kvůli obrovské reklamní kampani. Tedy jsem si ho vypůjčil a deset dní si s ním hrál. Následující recenze se dá shrnout v jedné větě: pozornost si opravdu zaslouží, protože zase o kousek dál posouvá to, co se dá od fotografování mobilem v budoucnu čekat.

Proč, ptají se mě občas čtenáři, vůbec na web o fotografování psát o mobilech? Protože, zní odpověď, v posledním roce se láme chleba. A trendy v mobilním fotografování budou stále více ovlivňovat obsah slova “fotografování” jako takového.

Huawei P30 Pro fotoaparát
Huawei P30 Pro má tři hlavní objektivy, přičemž největší novinkou je „periskop“, tedy teleobjektiv schovaných v plochém mobilu. Umožňuje pětinásobné optické přiblížení a pomáhá i „dopočítávaným“ snímku na ještě delší ohniskové vzdálenosti. Foto: Huawei.cz

A právě poslední tři hlavní modely značky Huawei vždy představily něco opravdu napínavého až pozoruhodného… Například schopnost pořizovat překvapivě detailní fotky a užívat umělou inteligenci k opravdu lepším výsledkům (Huawei P20 Pro), detailní makro fotky a hezké noční snímky (Huawei Mate 20 Pro). A to vše v neuvěřitelně rychlém sledu – přiznávám, ještě před rokem by mě vůbec nenapadlo Huawei zkoušet, nyní, uznávám, patří k těm, kdo určují trendy…

Pojďme tedy prozkoumat, v čem je zajímavý právě tento nejnovější model.

Telč mobilem
Schopnost zoomovat je opravdu pozoruhodný – maximální optický zoom je pětinásobný (135 mm), velmi solidní je 270 mm (již mírně dopočítávané). Zde jsem zabral víc, na skoro 370 mm a výsledek je stále slušný. Neupravená fotka v plné velikosti.

Huawei P30 Pro a zoom schovaný v těle

Největší revolucí v mobilním focení (a to nejen u značky Huawei) je neustále posouvání toho, co od mobilů čekat. Jednou ze stálic, kterou jsem mnoho letech zmiňoval, byla teze, že mobil prostě nemůže vidět do dálky, že nedokáže smysluplně opticky zoomovat, tedy přibližovat bez toho, že by se fotky změnily ve změť ošklivých rozmazaných pixelů. Protože, říkal jsem, “to dlouhé sklo tam prostě nenacpete”. Nacpete, ukazuje se.

Praha mobilem
Širokoúhlý záběr na 18 mm… Neupravená fotka v plné velikosti.
Praha mobilem
Pětinásobný zoom, stále ještě optický, tedy čočkou stvořený… 135 mm.
loď mobilem
Desetinásobný „hybridní“ zoom, tedy již dopočítávaný. 270 mm.
Loď mobilem
550 mm, tedy opravdu hodně přetažený digitální zoom, dokáže zobrazit překvapivé množství detailů.

Huawei P30 Pro má v sobě schovaný pětinásobný optický zoom, který odpovídá ohniskové vzdálenosti 135 mm (při přepočtu na full frame foťáky). Jaké přiblížení to je v reálném životě, nejsnáze zahlédnete na příkladech z této stránky.

Z ukázek též vyplývá to opravdu zásadní: že to zkrátka funguje velmi dobře, a to i v případě, že se vydáme dále než na onen 5x optický zoom. Zcela bez problémů lze užít i přiblížení desetinásobné (270 mm), čemuž Huawei říká hybridní zoom. To zkrátka znamená, že jde sice o přiblížení dopočítávané (tedy nikoliv optické a čočkou stvořené), ale pořád velice slušné. Což je pravda, výsledky jsou opět velmi solidní.

Můžete samozřejmě přibližovat i dále, kvalita jde pak dolů poměrně zásadně, ale ještě i hodnoty kolem dvacetinásobného zoomu občas vypadají vcelku slušně.

Jako naprostý extrém je tu fotka Měsíc v úplňku focená na ohniskovou vzdálenost 1343 mm (!!). Je to fotka neupravená, přesně takto vypadla z mobilu. Pochopitelně, není nejostřejší (a zaostřit by ještě šla), ale i tak, detaily jsou prostě neuvěřitelné, klobouk dolů.

 

měsíc mobilem
Měsíc na 1343 mm, což je prostě neuvěřitelné. Neupravená fotka v plné velikosti.

A jak to je vlastně celé zařízené? Periskopová kamera, jak se tomuto objektivu oficiálně říká, opravdu tak trochu připomíná periskop ponořený do těla foťáku. Zoomy prostě bývají dlouhé, jinak to opticky nejde, a v tomto případě prostě vývojáři navýšili vzdálenost prvních čoček od snímače tak, že vše ponořili do “krabičky” napříč mobilem. Je to vidět z ilustrace, případně doporučuji prozkoumat toto video, kde se jakýsi nadšenec rozhodl Huawei P30 Pro rozmontovat a vše je hezky vidět.

Buď jak buď, výsledky jsou opravdu hodně zajímavé. A nemám vcelku pochyb o tom, že pro zákazníky to bude oblíbená funkce, občas něco hodně přiblížit se prostě hodí.

 Bistro Ořechovka
V mém oblíbeném Bistru Ořechovka v Praze 6 jsem cvakl legendárního kavárníka Filipa. Fotka má samozřejmě uměle rozostřené pozadí, ale to tuší opravdu jen znalci. Neupravená fotka v plné velikosti.

Huawei P30 Pro má tři hlavní objektivy

Pojďme možná shrnout, jak že to je s těmi objektivy a snímači – dočíst se totiž můžete, že jich má tři až pět. Tak kolik tedy? Tento mobil má tři hlavní objektivy, viz níže, plus jeden speciální snímač a jednu přední selfie kameru, kterou pojďme rovnou vypustit, protože mě vlastně moc nezajímala.

Objektivy a snímače:

Ultraširokoúhlý: 16 mm / 2.2 (20 Mpx)
Základní širokoúhlý: 27 mm / 1,6 (40 Mpx)
Teleobjektiv / periskop: 80 mm /3.4 (8 Mpx)
plus tzv. Time-of-Flight (TOF) objektiv, který se užívá na třírozměrné modelování, ale jako takový nefotí, jen je zásadní pro různé simulace, rozmazávání pozadí atp., to kdyby vás mátlo, proč je na zadní straně tolik “očí”.

Abych vás nyní nespletl, zatímco první dva zmíněné objektivy budete běžně používat, zoomovací výsledky budou vždy výsledkem dopočítávání. Jiným slovy, při přibližování objektů na onen pětinásobný až desetinásobný zoom (135 a 270 mm) se do výsledné fotky zapojí i informace z onoho základního 40 Mpx čipu a druhé čočky.

Jídlo mobilem
A co třeba nějaký detail? Neupravená fotka v plné velikosti…

Přičemž dodejme, že onen základní 27 mm objektiv defaultně fotí jen na 10 Mpx, ale dá se přepnout i na těch maximálních 40 Mpx, rozdíl v kvalitě kresby však dle mého není nijak zásadní či spíš žádný. To spíše dává smysl někdy toto rozlišení nakombinovat s focením do raw.

Že to je složité? Možná ano, ale právě to je podstata nových generací mobilního focení – s “realitou”, tedy tím, co vytvoří na čipu čočka, už nemají moc společného… Vše dopočítavají algoritmy.

Ještěrka
Ještěrka hodně zblízka… Neupravená fotka v plné velikosti..

Umělá inteligence umí stále více

Pojem umělá inteligence na nás útočí ze všech stran, občas je nadužíván, ale zrovna u mobilních telefonů a jejich fotoaparátů má opravdu zásadní význam. V jedné větě řečeno: mobil je schopný v reálném čase vyhodnocovat, co zrovna majitel fotí a přizpůsobit tomu nastavení a výslednou fotku.

Pes Amba
Pes Amba v péči umělé inteligence: pozadí je uměle rozostřené, tráva je zelenější a mobil samozřejmě ví, že fotí psa.

Ještě v prvních verzích modelu P20 Pro to byla spíš zajímavost a hračka, u P30 Pro už to funguje mnohem méně divoce a, zdá se mi, opravdu s výrazně lepšími výsledky. Anebo jsem si na to už prostě zvykl a nepřijde mi už tolik nenormální, že mi mobil v reálném čase oznámí “Fotíš zeleň, tak ti ji trochu ozelením, fotíš kytku, tak to ti rozmažu pozadí” atp…

Pro mnoho tradičních fotografů je toto prostě jen absurdní technická hračička, kterou je třeba okamžitě vypnout. Nu ano, taky bych to asi udělal, nic to nemění na tom podstatném, že to funguje opravdu překvapivě (až děsivě) dobře.

Opravdu hodně líbivé, ale pro běžného uživatele více než uspokojující výsledky, dává i focení portrétů, jimž je věnován jeden celý oddíl v hlavním menu. To rozmazávání pozadí a vylepšování tváří umí každá generace mobilů o chlup lépe. Byť zrovna v této disciplíně Huawei nabízí to samé/podobné jako většina hi-endových konkurentů (včetně mého osobního iPhone X).

Bistro Ořechovka
A ještě jedna kavárenská fotka z Bistra Ořechovka v režimu portrét… Neupravená fotka v plné velikosti.

Skvělé noční fotky a ultraširokoúhlé záběry

Ptáte se, co mě zaujalo nejvíc? Jasně, to zoomování je opravdu hodně cenné a chápu, že mnohé bude lákat právě přibližování všeho možného.

Kytky v horách
Do snímku se toho vleze opravdu hodně. Stíny jsou vytažené, nebe zvýrazněné (možná až moc)… Neupravená fotka v plné velikosti.

Mě osobně ale nejvíc bavilo používat onen ultraširokoúhlý objektiv – krajiny i města najednou dostaly opravdu nové dimenze. Tento objektiv/čip měly už i předchozí modely, ale můj subjektivní pocit je, že až nyní je vše opravdu skvěle vyladěné. A v šikovných rukách je tak možné otevřít opravdu zcela nové kategorie fotek, kdy se ona širokoúhlost mimořádně hodí, zejména při focení v krajině nebo při různých rodinných foceních.

Právě ultraširokoúhlý objektiv otevírá zcela nové možnosti. A bavil mě více než onen zoomovací periskop. Neupravená fotka v plné velikosti..

Pokud jste dostali zásah z mohutné reklamní kampaně, určitě jste neunikli informaci, že noční fotky jsou skvělé. Je to tak, byť dle mého to není zase tak dramatická novinka, už minulé modely dokázaly fotit po setmění zcela fantasticky. A krom užívání umělé inteligence je právě schopnost fotit po tmě jednou z největších revolucí posledního roku dvou.

Sám proces je zajímavý: mobil pořídí během několika sekund sérii snímků, které pak smontuje do překvapivě solidního výsledku. Což je další z nových světů, které tento mobil ještě více otevírá.

Telč v noci
Noční focení je s tímhle mobilem opravdu radost, fotka vzniká během několika vteřin složením z mnoha snímků. Neupravená fotka v plné velikosti..

Huawei P30 Pro – shrnutí ve dvou větách

Huawei P30 Pro patří na naprostou špičku toho, čím lze dnes v mobilním, tedy kapesním světě fotografovat. Svým periskopickým objektivem a dotažením užívání umělé inteligence i nočního focení zase o něco dál posouvá to, co je možné od těchto technologií očekávat.

Kytka mobilem
Je to stroj opravdu šikovný, i na podobně „banální“ fotky. Neupravená fotka v plné velikosti.

Huawei P30 Pro – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Agentura zastupující Huawei mi pouze bezplatně zapůjčila tento mobil, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

 

Shrnutí recenze:

Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro patří na naprostou špičku toho, čím lze dnes v mobilním, tedy kapesním světě fotografovat. Svým periskopickým objektivem a dotažením užívání umělé inteligence i nočního focení zase o něco dál posouvá to, co je možné od těchto technologií očekávat.

Hodnocení redakce:
7.8

Pros

  • opravdu výborná obrazová kvalita
  • schopnost přibližovat nemá mezi konkurenty obdoby
  • noční focení je zase o něco dotaženější

Cons

  • umělá inteligence občas obrázky příliš “zdivočí”, například nepřirozeně zdůrazní oblaka
Reklama

20 komentářů

  1. P30 Pro mám asi 3 měsíce, poprvé jsem si pořizoval telefon s ohledem na foťák (předchozí tlf byl HTC U11 a více než rok a půl jsem fotil výhradně na PRO režim) a musím říct, že zatím tak nějak vyhrává režim Fotografie (nikoli PRO) … umělá inteligence, zde nazvaná Mistr AI je skutečně dobře vyladěná ovšem nikoli všemocná, takže , mnohdy je výsledný snímek lepší s AI vypnutou… vyzkoušel jsem si i pověstný snímek měsíce s 50x zoomem jak z ruky tak ze stativu a reklama fakt nekecala…. pokusné snímky noční oblohy v lese z ruky mne také překvapily (najednou jsem si připadal slepý 😁 ) S P30 Pro se dají udělat skutečně dobré fotky, když se dodrží zásady focení (jsem naprostý amatér, co fotí jen mobilem víceméně pro vlastní potěšení, nicméně učím se a děkuji kamarádovi, který mne navedl na Váš web )

  2. Zdravím, řeším s tátou fotografem otázku a sám nevím, začnu body, na kterých stavím otázku…

    – strop pro pořízení je 10 000,-
    – použitý Huawei P30 pro, nebo Nikon D5100/D7000 + AF – P DX 18-55mm 3.5 – 5.6. G VR (objektiv můžu mít zdarma) oboje použité cca 10 000,-

    Co chci fotit: Mám Huawei mate 10 pro a rád manuálně experimentuji s dlouhou expozicí a fotkami ve tmě, světla aut, hlavně města, za tmy, nebo řeky, vodopády s dlouhou expozicí. Na mobil jsem celkem spokojený, ale chci to posunout dál. Napřed jsem byl rozhodnut pro zrcadlovku výše uvedenou, pak jsem si řekl, že asi nejsem typ, který stráví u pc x hodin úpravou fotek, půjdu do mobilu, krásný fotky ve tmě, automatické režimy na dlouhou expozici, i ručně to člověk zvládne. Tak jsem to říkal tátovi a z fotek byl nadšený, makro super, záběry na blízko super. Ale co vidí, na širší expozici (pardon, neznám přesné termíny) je a to s ním musím jako lajk souhlasit, že všechny linie se hroutí ke středu. Jak kdyby bylo použito nějaké rybí oko. viz.

    https://www.fotoguru.cz/files/IMG_20190417_125551-1024×768.jpg

    a ptám se, kde je problém? proč tohle je u každé fotky?

    A pak se chci zeptat, jestli jsem schopný s D5100/ D7000 + AF – P DX 18-55mm 3.5 – 5.6. G VR dosáhnout fotek jako Huawei P30 pro.. Neřeším zda je to do kapsy, nebo do batohu, to mi nevadí. Ale chtěl bych do 10 000,- koupit co nejlepší věc na focení pro amatéra, který se chce zaměřit na focení ve tmě, dlouhou expozici a nechce v nejbližší době kupovat objektiv za xx, když ani nevím, zda mi to bude bavit, ale nechci si to zhnusit, že koupím zrcadlovku viz. co jsem vybral a daný objektiv a výsledky budou horší, než ten mobil,…kde jsou fotky krásné, až na ty totální deformace u linií. Děkuji za pomoc Mirek.

    • Dobrý večer, mám Nikon D7000+objektiv AF-S NIKKOR 18-105mm+brašnu a příslušenství(8GB paměť.karta,nabíječka,kabel).
      Závěrka má nacvakané 16 000 snímků. Takže fakt „nové tělo“. Můžu Vám jí nabídnout za 9500Kč. Můj mobil v případě zájmu: 775 353 798.

  3. Díky za pěkné recenze!Poprosil bych o typ při výběru Mobilu z hlediska foto. Huawei P30 pro ,nebo Xiaoomi Mi note10 pro?

  4. Dobrý den. Když vidím a čtu ty chvály všudemožně na parádně rozmazané pozadí,tak se musím ptát…proč a k čemu je to dobré? Pro mě je super,když foťák dokáže zaostřit co nejvíc vše co je nablízku i v dáli. Fotka s rozmazaným pozadím…hm,to jako abych hádal,tápal,kde jsem to vlastně tenkrát byl? Nebo abych si pořizoval dokola hafo fotek na občanku? Fakt nerozumím,co tím chtěl básník říci. Když už,tak bych s přibývajícími vráskami chápal opačně:-D.

  5. Jan Libich

    Tak P30 Pro je hodně dopočítávací a na fotkách je to trochu vidět, zmenšené působí líbivě, ale při zvětšení se ztrácí kresba a vypadá to celé uměle. Každý digitální fotoaparát interpoluje přes barevnou masku a dopočítává, ale někdy je toho dopočítávání už hodně, ale na web a běžné focení a malé formáty to bohatě stačí a mobil může nahradit plnohodnotný fotoaparát. Jen ty periskopické objektivy už měli kdysi dávno Minolty a dodnes ještě uchováváme doma i85, která měla dokonce 4xzoom v kapesním těle a bez zoomu ven, ale kvalita byla horší než u těch fotoaparátů s objektivy vysouvacími, hlavně světelnost trpěla.

  6. No já jsem přemýšlel nad Sony RX100VI.Tak nevím.

  7. Ano, v režimu PRO jde ukládat i ve formátu RAW.

  8. Mám jednu otázku, fotky který upraví umělá inteligence se ukládají rovnou do JPEG nebo se dají ukládat i do formátu RAW?

    • Jan Rybář

      Tomáši, zdravím, a hmmm, to je dobrá otázka, na kterou žel neznám odpověď a už tu mobil nemám, abych vyzkoušel. Myslím si nicméně, že do rawu jde fotit jen v PRO režimu, kdy umělá inteligence nic neprovádí. A dost by mi to i dávalo smysl, jakmile do hrubých data zasáhnete, výstup už bych čekal jen v JPG. Ale bez záruky… JR

      • Taky mi to pravě dává smysl, jestli jsem pochopil správně formát RAW, takže když si dám do režimu Pro dokážu poté vykouzlit lepší fotky po úpravě v editoru nebo ne?

    • Je potřeba úpravy fotky nebo umělá inteligence úpravý fotku do dobře formy, nebo je lepší fotit v režimu PRO a upravit si fotku sám bez umělé inteligence?

    • Ve formátu RAW jde fotit pouze v režimu PRO (ikona vlevo nahoře)

  9. Davide, klidně si zrcadlovku, nebo bezzrcadlovku kup. Mobil se na ní nechytá
    a nebude. Velikost čipu nejde okecat. V malém formatu to vypadá ok, ale po mírném zvětšení je mobil v háji. A pak ještě existuje faktor radosti a ten je skoro vždycky lepší u velkého foťáku.

    • Chápu, že velikost čipu okecat nejde, ale když porovnáme tyto fotky (jsou přímo od Jana) z mobilu https://www.fotoguru.cz/files/iPhone-ukazka-5.jpg a z foťáku https://www.fotoguru.cz/files/iPhone-ukazka-3.jpg fotka je ze staršího modelu, moc rozdíl poznat nejde.
      Je dost pravděpodobné, že za pár let umělá inteligence bude navrchu než kdejaký čip – nebo už je?

      • Jan Rybář

        Davide, zdravím, bacha, obé tyto fotky jsou z mobilu – pokud to tam mám blbě vysvětlené, tak se omlouvám. V tom článku to je myšleno tak, že jako normální foťák to vyfotí tak, jako ta druhá ukázka, tedy do toho nijak nezasahuje a je to mírně nudné, ale pořád to je fotka z mobilu, jen nevyladěná, na rozdíl od té první. h.

  10. Jane mužete se vyjádřit k Davidovu komentáři. Díky Pavel

  11. Moc pěkná recenze, ale tohle mě štve.
    Pokud si někdo v dnešní době bude chtít koupit zrcadlovku, tak je hodně pravděpodobné, že si jí nekoupí, protože tyhle “foťáky“ v mobilech, dělají tak úžasné věci, nikdo se zrcadlovkou tahat nebude. A štve mě to. Jelikož zrcadlovky co stojí dost peněz + peníze za objektivy, jsou primárně určené na focení potažmo točení videí, se rovná něčemu co stojí méně + umí ještě dalších kvantum věcí?

    A tohle je přesně můj problém, mám v plánu si koupit zrcadlovku (asi Canon 77D nebo Nikod D5600), ale když vidím tohle, tak se mi vůbec do zrcadlovky nechce.

    Můj plán je/byl, chci fotit makro fotky (příklad: https://www.megapixel.cz/foto/431402) – díky bohu, to ještě mobily neumí i když si koupíte tzv. makro objektiv na mobil. Jenže vyplatí se to ? Chci za makro fotky vyhazovat přes 30 tisíc+-? Ještě je v plánu točit videa se zrcadlovkou, jen že zrcadlovka má jen 1080p 60fps – mobil má 4K.
    Taky je dost možný, že pokud si v dnešní době pořídíme zrcadlovku, tak za 3-2 roky bude tak zastaralá, že všichni okolo nás budou točit v 8K(příklad). Přijde mi, že už teď jsou zrcadlovky pozadu, i když Canon přišel s 250D, který má video 4K (a přijde mi, že to je jeho hlavní tahák), ale proč 4K s horšími zaostřovacími body, když támhle mobil co toho umí 100x víc, má už dávno 4K.

    Jsem strašně zoufalej, byl jsem přesvědčen si tu zrcadlovku koupit, ale jak přišel P30 úplně mi to chuť zkazilo.

    • Jan Rybář

      Davide, zrcadlovku si určitě kupte, pořád to je úplně jiné focení, a pokud už o tom oboru něco (i málo) tušíte, mobil Vám dříve či později začne lézt na nervy. Navíc oba ty stroje jsou opravdu skvělé, zrovna včera jsem měl tu 77tku na kurzu a říkal si, jak to je prima foťák (vždy mě tedy naštve, že Canon nemá větší výběr kvalitních skel na APS-C foťáky).
      Jiná věc je, a právě o tom dopisuji podobně ponurý článek, když někdo prostě jen chce cvakat a nic moc neřešit – což je pro mnoho lidí cíl zcela legitimní a v pořádku. Pak dle mého ta volba už je těžší – prostě mobily nabízí výrazně lepší šanci na hezký obrázek, protože do toho prostě pustí ty umělé úpravy. A lidé mačkači budou mnohem spokojenější (což nekritizuji, jen konstatuji)… Ale pořádný foťák je pořádný foťák – a jak píše výše pan Olda, u focení pořádného je vždy onen faktor radosti… H

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*