Nejlepší fotomobily – léto 2019

Jaké jsou nejlepší fotomobily? Jaké mobily dokáží při fotografování podat nejlepší výkony? V minulých měsících jsem otestoval několik modelů kandidujících na titul nejlepší mobil na světě. Tu je přehled článků, až jich bude více, snad budu schopný poradit trochu lépe a vše rozšířit.

Mobily umí fotit stále lépe a je třeba brát je vážně… Ilustrace: Depositphotos.com

Nedá se nic dělat – jednou tahle stránka prostě vzniknout musela. Stále více čtenářů a účastníků mých kurzů se mě ptá, co je dle mého nejlepší fotomobil. Dlouho jsem říkal, že slovo fotomobil je nesmysl, že od fotografování jsou fotoaparáty a že malé čipy a čočky pořádné stroje nahradit nemohou.

Pak jsem si ale pořídil iPhone X a s lehkým zděšením si všiml, že ho používám pro běžné rodinné focení až podezřele často. Definitivní zlom nastal v polovině roku 2018, kdy se fotografování mobilem opravdu utrhlo z řetězu a firma Huawei, ať se nám to líbí, nebo ne, začala určovat, co od fotografování mobilem čekat.

A na jaře 2019 tedy vznikl tento přehled skeptického fotografa, který úplně neví, jak naložit s faktem, že ty chytré telefony zkrátka fotí lépe, než jsme kdy čekali.

Nejlepší fotomobily 2019

Pokud se mně nyní optáte, jaký mobil si pořídit na fotografování, moje odpověď zní: Já osobně bych se nesporně držel iPhonů, na můj osobní iPhone X nenechám dopustit.

Pokud byste ale ze mě páčili odpověď a ptali se trochu jinak (“A co fotí nejlépe, sympatie nesympatie?!), pak odpověď bude opravdu trochu jiná: nenáročným (ale i zkušenějším fotografům) v dané chvíli nesporně nejvíc nabízí Huawei P30 Pro.

Recenze fotomobilů (chronologicky)

Xiaomi Mi 9 – solidní fotky za slušné peníze (recenze)

Xiaomi Mi 9 patří k fotomobilům, o nichž se mluví - ač cenově patří do střední třídy, dokázal se se ...
Více zde

Samsung Galaxy S10+ a fotografování (recenze)

Samsung Galaxy S10+ je další vlajkovou lodí této značky, u níž automaticky naskočí otázka: A jak ten mobil fotografuje? Na ...
Více zde

Huawei P30 Pro – mobil s foťákem, který vidí do dálky (recenze)

Huawei P30 Pro je další z řady mobilů, o nichž se mezi fotografy hodně mluví, a to nejen kvůli obrovské ...
Více zde

Huawei Mate 20 Pro v rukách náročného fotografa (recenze)

Huawei Mate 20 Pro je další z mobilů, který dokázal přitáhnout hodně pozornosti technologickými “výstřelky”. Vzal jsem ho do rukou ...
Více zde

Samsung Galaxy S9 Plus – Recenze fotoaparátu

Jak fotí Samsung Galaxy S9 Plus? A jak si stojí v nekonečném srovnávání s iPhonem nebo rostoucími konkurenty á la ...
Více zde

Huawei P20 Pro v rukách uživatele iPhonu X (recenze)

Huawei P20 Pro vyvolává hodně pozornosti svými třemi objektivy, mohutným využíváním principů umělé inteligence a nekonečnými debatami na téma, zda ...
Více zde

iPhone X – revoluce, evoluce, nebo nuda? (recenze)

iPhone X a fotografování je velké téma - někdo je uhranutý a mluví o revoluci, jiný zívá nudou, případně připomíná, ...
Více zde

Reklama


Je tu jeden komentář

  1. Jan Libich

    Každý rok se to bude zlepšovat, ale je otázka, zda chceme opravdu ty dokonalé fotky, dopočítané a uměle dotvořené nebo raději oceníme nedokonalosti více retrospektivní. Třeba Instax je jasná ukázka, že i nedokonalé fotky a navíc hodně drahé lidé chtějí, čtvercový formát. Proč tomu tak je?

Připojte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*