Nikon D850 – IMAX mezi zrcadlovkami (recenze)

Nikon D850 byl v okamžiku svého představení fotografickým světem přijat s velkým nadšením a recenzenti i jinak umírnění ho neváhali nazvat nejlepší zrcadlovkou na trhu. Tedy jsem si ho půjčil, otestoval… Nu a ano, je to tak – jde o opravdu neobyčejný stroj, který nabízí místy až neuvěřitelné věci.

Přiznávám, můj úhel pohledu nebyl pro testování Nikonu D850 jednoduchý – s Nikony jsem přestal fotit na konci analogové éry, doma mám full frame od Canonu, na poslední velké cestě jsem byl s polokapesní hračkou od Fujifilmu. Navíc rád fotím mobilem a mnohým lezu na nervy opakováním, že nejlevnější zrcadlovka za 15 000 Kč dokáže podobné věci, jako ty tři až čtyřikrát dražší.

Naštěstí obavy před případným kličkováním nebyly na místě – Nikon D850 je opravdu mimořádně povedený kousek, k čemuž patrně dojde opravdu skoro každý, ať už fotí čímkoliv.

Mikuláš
Jen na velkém monitoru je vidět to podstatné: že i obyčejná fotka má hloubku, kterou umí málokterý (a možná žádný) podobný foťák… Tohle je webem upravený JPG, tedy to kouzlo už moc neuvidíte… Původní velký JPG si můžete prohlédnout kliknutním, pozor, opravdu velký soubor. Nicméně, tento foťák dává smysl teprve při práci s rawy, teprve tam je ono kouzlo možné vidět…

A je to tedy opravdu nejlepší zrcadlovka na trhu? Při jistém stupni zjednodušení (a pokud škrtneme ještě vyšší modely Nikonu) nejspíš ano. Byť, pokud dovolíte, nabídl bych mírně jinou formulaci: žádný jiný srovnatelný foťák na trhu nenabízí tolik možností a tolik skvělých dat jako Nikon D850.

Nebo ještě jinak: z máločeho jiného se nedá dostat tolik, co z této “hračky”.

Nikon D850
Nikon D850 na oficiálním snímku. Foto: Nikon.cz

Opravdu hluboké fotky aneb Nikon je IMAX

V čem je hlavní síla tohoto 45 megapixelového “monstra”? Možná v něčem jiném, než se domnívají jeho nadšení fanoušci a budoucí majitelé na sociálních sítích.

Nikon D850 není dle mého převratný v tom, že by “lépe fotit” (ledacos dnes fotí skvěle), že by nabídl nějaký zázračný recept na skvělé fotky vždy a všude (to nikdy žádný foťák umět nebude) anebo že by fotografy uzemnil nebývalou kvalitou výsledného snímku (ani to ne, naopak, JPGy z něj lezoucí mohou působit kvůli množství dat až neostře, mlhavě, což se ovšem nepočítá, viz dále).

To kouzlo je tedy někde jinde. Zhruba v polovině testování mě nad lahví kutnohorského červeného napadlo srovnání s IMAXem, takovým tím kinem, kde se promítá z výrazně větších rozměrů filmového políčka na obrovské plátno.

Nikon D850
Hlouka je to, co foťák vyvyšuje na konkurenci… Původní neupravená fotka.

Najdete v e-shopech
od
Když se na ten imaxový biják díváme, hned víme, že “tohle” je prostě někde dál, že ty obrázky mají fascinující hloubku (obdobně jako dech beroucí zvětšeniny z velkoformátových skleněných desek starých sto let). Jasně, když pak sledujeme obyčejný film, také se nám líbí, také nám přijde technicky dokonalý – ale když ho pak srovnáme s oním IMAXovým pocitem, “normální” film nemá šanci.

Tedy ta pravá síla Nikonu D850 je přesně v tom – je to takový IMAX mezi ostatními foťáky. Z ledasčeho lezou skvělé fotky, ale tento Nikon v té samé situaci dokáže nenápadně, ale zcela jasně nabídnout zážitek o jedno či více pater výš.

Famózní detaily a výborné výkony při vyšším ISO

U jiných foťáků obvykle platí, že cenou za vyšší rozlišení bývá výrazně více šumu. Jenže tady to tak není a opravdu těžko říci, jak to ten Nikon dělá. Ještě i na 51 200 z foťáku vypadne JPG v zásadě použitelný (s rawem by šly dělat ještě větší psí kusy).

A na stranu druhou je zajímavé, že na rozdíl od obligátního základního ISO 100 zde začíná počítání již na 64, což se mnohdy může hodit (že by čip měl na této hodnotě nějak viditelně lepší vlastnosti se mi nicméně zahlédnout nepodařilo, ale zima na testování není ideální).

Kutná Hora, Svatý Jakub
V zásadě nudná fotka focená na „plnou díru“, tedy clonu 2.8, kdy kresba nemůže být nejlepší… Přesto, viz další obrázek, se z ní dají vytáhnout neuvěřitelné detaily…

Opravdu silnou zbraní jsou samozřejmě detaily, které je možné z čipu vydolovat – viz například ukázková fotka. Je vlastně banální, cvakl jsem ji s jiným úmyslem, ale ona magie detailů se na ní dá hezky ukázat.

Zkrátka: ona fotka věže v dálce je cvaknutá na “plnou díru”, tedy na clonu 2,8, kdy jak známo nemožno čekat od objektivů úchvatnou kresbu, ano, při focení ve městě je to nesmysl. Ale právě tím více vynikne ono kouzlo: při přiblížení té daleké věže jsou ony detaily opravdu neuvěřitelné.

Tedy ano, můžeme mudrovat nad tím, že ono obrovské rozlišení více než 45 megapixelů je vlastně tak trochu zbytečná frajeřina, ale v mnoha případech prostě zjevně není – těm, kteří touží po dokonalé kresbě a až neuvěřitelném množství detailů, dává tento stroj možnosti opravdu nebývalé.

Kutná Hora věž
Výřez z horní fotky z rawu – detaily jsou opravdu neuvěřitelné…

A propagační materiály Nikonu mají pravdu i v další podstatné věci: je to foťák opravdu hodně univerzální – kromě svých obrazových výkonů má opravdu špičkový systém ostření a dokáže “vyrobit” až 7 snímků za vteřinu (případně 9 při použití bateriového gripu)… Při víkendovém focení v Kutné Hoře se mi hodně hodila i možnost bezhlučné spouště v živém náhledu, cvakat v kostele se prostě nesluší, že?

Plus hodně mě nadchnul zdánlivý detail: tento superfoťák má i výklopný displej, což pro Canon nebo Fuji nadále zůstává doménou lacinějších modelů. Jenže ono se to prostě hodí i při “pořádnějším” focení – tedy díky, Nikone, že na nás, příznivce výklopných displejů, myslíš!

Opravdu obrovské soubory pro kreativní fotografy

Skoro všechny recenze na tomto webu obsahují větu na způsob “že foťák fotí dobře, poznáte z ukázkových fotek na této stránce”…

Jenže tady to jaksi nefunguje, z těchto fotek toho moc nepoznáte – jsou to JPGy přímo z foťáku, a posuzovat u Nikonu D850 JPG prostě nemá moc smysl. Ne že byste něco nezahlédli, ale od JPGů tu prostě tento foťák není, jeho smysl je ve vytváření skvostného materiálu v rawech, s nimiž si poté je možno hrát…

Kutná Hora
Nikon D850 nemá problémy s vysokým ISO, navzdory velkému rozlišené, které obvykle Isu nepřeje… Zde tedy jen 2500, foťák však umí bez větších problémů i výrazně více… Původní neupravená fotka.

Což je asi dobré si uvědomit i jako jistý chyták – tahle mašinka zkrátka není určena k vyrábění JPGů. Tipl bych si, že většině jejích stávajících i budoucích majitelů to je jedno a řekli by, že “tak to má být, my pracujeme s rawy pořád”. Což dává smysl, přesto pro část líných fotografů (včetně mě) hraje poměrně zásadní roli to, jak dopadnou i JPGy, které s gustem poté používáme dál. Což je ovšem pouze konstatování, nikoliv argument proti…

Jak jsem již zmínil trochu výše, JPGy mohou působit místy až nedokonale a neostře – velké množství pixelů prostě bude vždy “opticky” při prohlížení na displeji nebo i v počítači působit tak trochu mlhavě. I zda tedy platí, tohle není foťák pro JPGy (byť určitě se to nějak dá trochu ponastavovat), IMAX také vyžaduje speciální přístup a nemá smysl pouštět si ho na mobilu, že?

Sedlec Santini
Silná stránka tohoto foťáku je univerzálnost: umí sport i statické fotografie… Zde slavné schodiště od Santiniho… Původní neupravená fotka

Dá se tedy Nikonu D850 něco zásadního vytknout? Vlastně ani moc ne, je to vážně stroj téměř dokonalý…

A kdo by o něm chtěl pochybovat, může se pouze ptát, zda toho pozoruhodného není zbytečně moc. Můžeme debatovat nad tím, zda těch cca 25-30 megapixelů u Canonu není rozumnějších, zda přece jen by v mnoha parametrech nestačilo trochu ubrat, protože neustálé lovení v rawech může být otravné atp… Můžeme otevřít téma, že tahat velké tělo a velké objektivy (já při testování tahal 24-70/ 2,8 a 58/1,4) je trochu otrava…

Pro část fotografů to jsou otázky asi důležité a relevantní… Nemají však žádný vliv na to podstatné a již popsané: že z máločeho (případně “z ničeho”) široko daleko nejde vydolovat takové výsledky jako z Nikonu D850… Klobouk dolů…

Kutná Hora...
Inu, ve tmě prostě tento foťák zvládne hodně… Původní neupravená fotka.

Nikon D850 – shrnutí ve dvou větách

Nikon D850 kombinuje opravdu skvostné schopnosti fantastických detailů snímače s více než 45 megapixely, výborné výkony při vyšších hodnotách ISO i vysokou rychlost snímání i ostření. Právem mu náleží nálepka jednoho z nejlepších fotoaparátů široko daleko, který v šikovných a trpělivých rukách dokáže vytvořit fotky jinak nedosažitelných dimenzí.

Nikon D850 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Nikon D850 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Nikon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Nikon D850

Nikon D850 kombinuje opravdu skvostné schopnosti fantastických detailů snímače s více než 45 megapixely, výborné výkony při vyšších hodnotách ISO i vysokou rychlost snímání i ostření. Právem mu náleží nálepka jednoho z nejlepších fotoaparátů široko daleko, který v šikovných a trpělivých rukách dokáže vytvořit fotky jinak nedosažitelných dimenzí.

Hodnocení redakce:
8.8

Pros

  • fantastická obrazová kvalita v nejvyšších myslitelných patrech
  • skvělé výkony i při vyšších hodnotách ISO
  • nebývalá kresba detailů čipu o rozlišení 45,4 megapixelů

Cons

  • nic objektivního a zásadního (krom jisté neohrabanosti při práci s JPG, což by ovšem bylo nefér počítat)
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotoparáty STEJNÉ KATEGORIE.
Reklama

3 komentářů

  1. Jan Libich

    Nikon D850 je opravdu povedený stroj, dá se držet v ruce a je to dobrý nástupce D700, D750, D800 i D810, které však na plné čáře překonává. Právě ta detailnost někdy se až blížící středoformátu. Jedna věc je však jasná, je třeba opravdu kvalitní objektiv a tady i klasická pevná 50/1,8 už není to pravé. Prostě to chce drahé objektivy, jinak nemá cenu to moc kupovat. Je to další Sony čip, který dokáže vytáhnout i při vysokých citlivostech v obrazu maximum, 20,9 MPx čip u D7500 je toho důkazem, fotit s ním při 25600 by zavánělo s mazanicí plnou šumu, ale realita je jiná, RAW jsou hodně zašumělé, ale patrně je možné z čipu vhodným odstraněním šumu a vytáhnutím dosáhnout použitelných fotek a to je fajn. Středoformát v ateliéru to zatím nenahradí, ale venku již ano, tam prostě bude kralovat, jenže bezzrcadlovky Z7, Panasonic S a Sony A7IIIR a další jdou do boje a Nikon D850 nebude kralovat dlouho, očekávám nástupce a snad Nikon otevře řadu 9xx a nový snímač na úrovni 60 Mpx a víc. Honba za pixely není sice vždy výhra, ale tady se to podařilo skloubit i s rychlostí a šumem a to je hodné obdivu, ale je fakt, že FujiFilm čipy tak nějak ukazují hezčí fotky ač ne tak detailní. Třeba vznikne i nová třída s ještě většími čipy či naopak crop faktorem 1,3 jako u Canonu, ale zatím se na to výrobci nechystají.

  2. No a Sony A7RIII? Nějak se pozapomělo?
    DXomark naprosto srovnatelné.

  3. Senzor vyroben firmou SONY.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*