Olympus OM-D E-M10 Mark II – malý a šikovný (recenze)

Olympus OM-D E-M10 Mark II je novou a vylepšenou verzí foťáku, který si získal sympatie hledačů malých a elegantních aparátů… A tak jako u verze č. 1 jde o velmi povedený stroj, který je díky svému užitnému designu zkrátka sympatický.

Olympus OM-D E-M10 Mark II
Kapka akce – ISO 1600, čas 1/2000…
Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Seznam použitelných a cenově únosných foťáků, které nepřekážejí na krku nebo se dají nacpat do (trochu větší) kapsy je poměrně krátký – v lednu 2014 k nim přibyl Olympus OM-D E-M10, kombinující příjemný retro design, dobré ovládání a snesitelnou cenu.

Nyní (září 2015) přichází druhá verze tohoto úspěšného foťáku – a s cenou mírně přes 20 000 kč (za tělo plus setový objektiv) tedy útočí na klíčový segment “začátečnických foťáků” za 15-25 000 Kč.

Najdete v e-shopech
od
Olympus OM-D E-M10 Mark II jsem měl možnost vyzkoušet na asi dvě hodiny během jeho české premiéry na pražské Štvanici. Na dalekosáhlá závěry si netroufám, ale přesto i z toho rychlého seznámení se dá poznat docela dost – testování navíc probíhalo v patrně nejtěžších podmínkách, jaké si lze přestavit. Zkoušet focení vzduchem létajících skejťáků v nevalném světle zkrátka obnášelo vysoká ISO, rychlé časy a hodně improvizace.

Olympus E-M10 Mark II a skvělý hledáček

Olympus OM-D E-M10 Mark II
Olympus OM-D E-M10 Mark II toho dokáže opravdu hodně… Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

V tom podstatném, co mě zajímá (“Jak ten foťák vlastně fotí, jaká je obrazová kvalita?”), není vlastně třeba moc bádat – čip s rozlišením 16 MP i další klíčové charakteristiky jsou stejné jako v předchozí verzi. Jinými slovy, v tom podstatném se za recenzi druhé verze dá považovat i můj loňský test stoje původního, tedy článek Olympus OM-D E-M10: Překvapivě malý, překvapivě dobrý.

K hlavním novinkách, které jsem měl možnost prozkoumat, nesporně patří vylepšený hledáček, který má vyšší rozlišení a funguje opravdu skvělé. I zarytí příznivci zrcadlovkového “pohledu vzduchem” (včetně mě) musí uznat, že ty mikroobrazovky v hledáčku ho opravdu dokáží nahradit.

Olympus OM-D E-M10 Mark II
Pro zachycení rychlých akcí je skvělá ovladatelnost opravdu důležitá… Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Se zrcadlovkami pojít tento foťák ještě jedna klíčová vlastnost, a to perfektní ovladatelnost. Přesněji řečeno: co se nastavení týká, Olympus OM-D E-M10 Mark II se ovládá výrazně lépe, než většina zrcadlovek. Upřímně řečeno, ze všech těch strojů, co jsem měl v uplynulých letech v ruce, je tento Olympus opravdu malý zázrak…

Klíčové expoziční hodnoty je možné bleskurychle nastavit pomocí šikovných koleček, navíc má foťák snad v každém rohu nějaké funkční tlačítko (celkem pět jich je), na které se dá umístit opravdu cokoliv… Snadnost ovládání je tak ve srovnatelné cenové kategorii téměř bezkonkureční.

Kvalita fotek? Velmi dobrá

Olympus OM-D E-M10 Mark II
Olympusy patří k ctěným parťákům cestovatelů – jsou skladné a nenápadná… Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

A jaká je kvalita fotek? Posoudit to můžete zde na této stránce – fotky vznikaly za podmínek opravdu krutých světelně i produkčně. A je zřejmé, že Olympus OM-D E-M10 Mark II toho zvládne opravdu hodně a výsledky jsou opravdu velmi dobré… (Napomáhá jim i pětiosá stabilizace obrazu a schopnost snímat rychlostí 8,5 obrázku za vteřinu.)

Kvalita je opravdu výborná navzdory jistému limitu této řady Olympusů, tedy menšímu čipu kategorie 4/3 – menšímu ve srovnání s čipu APS-C v začátečnických zrcadlovkách i některých konkurenčních “malých foťácích” od Sony a Fujifilmu.

Olympus OM-D E-M10 Mark II
O kvalitě je sice možné mudrovat, ale při podobných reportážních fotkách je rozdíl de facto jedno… Neupravená testovací fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Pořád totiž platí, že větší čip znamená (především ve špatném světle) o něco lepší výsledky… Jak z tohoto srovnání zrcadlovkami a bezzradlovami s APS-C vychází Olympus OM-D E-M10 Mark II, to ponechávám na čtenářově posouzení – můj subjektivní a prvotní dojem je, že v nedobrém světle ten rozdíl prostě je poměrně nezanedbatelný a že obrázky ze strojů s větším čipem by byly přece jen o něco lepší v prokreslení detailů i celkovém podání (nezkoušel jsem, tedy třeba brát s rezervou).

Olympus OM-D E-M10 Mark II
I setový miniaturní objektiv umí to, po čem často touží novopečení fotografové: aby „se to hezky v pozadí rozmazávalo“. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Abychom zase nebyli k Olympusu nespravedliví – testoval jsem ho s miniaturním “pancake” objektivem 14-42mm F3.5-5.6 EZ, díky němuž dokáže být opravdu skladný a příjemný do ruky… Nasazení kvalitnějších (ale větších) objektivů kvalitu obrázků dramaticky zvedá – před časem jsem na E-M10 zkusmo v perfektním světle nasadil objektiv Zuiko Digital ED 40-150mm 1:2.8 PR0 a byl zcela ohromen. Stojí sice dvakrát tolik co testovaný foťák (skoro 40 000 Kč), ale výsledky jsou opravdu dechberoucí. Ve focení je prostě vždy něco za něco…

Olympus OM-D E-M10 Mark II – co mě zaujalo

Olympus OM-D E-M10 Mark II
Kdo by se na podobné akce tahal s velkým foťákem, že? Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Výborný hledáček – ve “verzi 1” byl hledáček přece jen trochu otravný, zde je výrazně lepší a opravdu zastírá onu zrcadlovkovou výhodu “pohledu vzduchem”.

Skvělé ovládání – svými pěti funkčními tlačítky a velmi dobře řešeným ovládáním se Olympus OM-D E-M10 Mark II řadí mezi nejpříjemněji ovladatelné foťáky na trhu.

Sympaticky kompaktní rozměry – nejde sice o foťák kapesní (i když do kapsy u bundy se jistě vleze), přesto jsou malé rozměry jednou z největších výhod tohoto stroje – je prostě milý, sympatický a skladný.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Olympus OM-D E-M10 Mark II  – na co pozor

Olympus OM-D E-M10 Mark II je opravdu hezký (onen chrom je tedy plast, ale vypadá dobře...).
Olympus OM-D E-M10 Mark II je opravdu hezký (onen chrom je tedy plast, ale vypadá dobře…).

Neoslnivá kvalita objektivu – jak už jsem zmínil, kvalita “pancake” miniaturního objektivu není závratná, což je však konstatování dílem nespravedlivé: díky němu si stroj uchová malé rozměry.

Menší čip – menší rozměr čipu občas Olympus zrazuje, zejména v horších světelných podmínkách, kdy přece jen o chlup ztrácí za většími senzory typu APS-C.

Tvrdá konkurence – Olympus OM-D E-M10 Mark II bojuje o své místo na slunci v opravdu tvrdém segmentu plném skvělých strojů za srovnatelnou cenu, ať už v kategorii malých a dobrých foťáků (například Sony A6000 nebo Fujifilm X-E2), nebo i kategorii zrcadlovek (Canon 760D, Nikon D5500).

Olympus OM-D E-M10 Mark II – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Olympus E-M10 II lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Olympus mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

Katalogové shrnutí recenze

Olympus OM-D E-M10 Mark II

Hodnocení: 8/10
Shrnutí recenze: Olympus OM-D E-M10 Mark II je pokračovatelem oblíbeného foťáku, kombinujícího atraktivní vzhled s dobrou funkcionalitou a rozumnou cenou. Datum: 22. září 2015

31 komentářů

  1. Jan Libich

    Rozměry a slušná ergonomie, o které se může PENu jen zdát. Ovšem zůstává stejný malý čip a ne moc zdařilé setové pancake objektivy. Tento je opravdu žalostný, i staré objektivy Olympusu dávaly lepší kresbu, navíc v protisvětle je extrémní počet odlesků. Osobně bych se taky přimlouval za FujiFilm, žel levný a skvělý dual zoom kit X100 už se neprodává a nové FujiFilmy jsou moc drahé.

  2. Jozef Kraxner

    Dobry den prajem,
    mam otazku resp. dilemu, neviem sa rozhodnut medzi OM-D E-M10 Mark II a Fujifilm X-T10 . Hlavne potrebujem pre moju manzelku aby mohla pekne, lahko, hlavne rychlo a lahko fotit rodinku. Mali sme velku zrkadlovku nikon D80 , kde sa pokazila uzaverka a teraz chceme kupit novy fotak s mensimi rozmermi, lebo mame male deti a chceme ich zachytit co najviac na nasich cestach. Prirorita pre nas je kvalita vystutpu, cena, ovladatelnost, dalsie objektvy (pevne skla). Vedeli by ste poradit prosim Vas pekne ktory fotak mame vybrat ? Dopredu velmi pekne dakujem, s pozdravom JK

  3. Jetti_Reesink

    Výhody produktu jsou: Větší množství ulovených ryb (i v zimě) Versatilní aplikace produktu Jednoduchost užití Úlovek téměř garantován za jakýchkoliv podmínek. Podle zkušených rybářů je rybaření v zimě často velice problematické. Ryby nejsou tak aktivní, často je nutné dělat díry do ledu a když už se něco chytí, často to neukojí rybářovy potřeby. Proto jsme se rozhodli, že všem rybářům ulehčíme práci a vyvineme produkt, který by mohl pomoci vábit ryby v jakémkoliv ročním období. rybydynamit.com Už dávno se ukázalo, že konopí je velmi zajímavou složkou ve vnadících směsích při lovu ryb, a proto se přidává do mnoha z nich. Vnadící směs Frenzied Hempseed Groundbait jde ale ještě dál. Tady tvoří konopí podstatnou část směsi a je zde obsaženo v různých stupních zrnitosti.

  4. Dobry den, vlastnim Nikon D5100 s objektivem 18-105mm a 35mm. Delsi dobu uvazuji o prodeji tela a nebo celeho setu ktery chci nahradit necim novym. Nechci jit vsak kvalitou obrazu dolu a hleda neco co bude vhodne i na cestovani. Rada OMD se me moc libi a vzhledem k cene se priklanim k variante E-M10 II nebo E-M10 III. Zajima me jestli ma E-M10 vubec potencial nahradit muj Nikon. Jsou i jine moznosti?

  5. Dobrý den, jelikož jsem se zklamala s Panasem GX7 (barevné podání v horších světelných podmínkách a WB jedině bez blesku a smíšeného osvětlení a ještě s nutností ručně je měnit) uvažuji mezi dvěma kandidáty: Oly OMD E-M10II (kdy bych využila skla a externí blesk) a fujifilm x e2(s). Uvažovala jsem i o Sona A6000, ale jak píšete, má vyšší šum při ISO 1600. Fotím koncerty, závody a jiné kulturní akce jak venku, tak i v halách (kdy se hodí vyšší ISO). A občas potřebuji tichou elektronickou závěrku. Jako „jistinu“ se sebou nosím Sony A58, která ale končí s obrazovou kvalitou při ISO 800 (1600 už má znatelný šum). A hlavně je těžká a neumí fotit potichu. Potřebovala bych radu, kterého kandidáta upřednostnit.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to je docela složitá otázka, já bych obecně spíš doporučoval Fujifilm, ale u něj je prostě obecný problém, že k němu je těžké/nemožné koupit za rozumné peníze rozumné zoomy… Tedy pokud se chystáte fotit ony situace, kdy je prostě „přibližování“ důležité, Fuji není rozumná cesta, u Olympusu to vyřešíte spíš… JR

  6. Dobry den, chcel by som sa spytat aky, mierne sirokouhly, objektiv s pevnym ohniskom a dobrou svetelnostou by ste k tomuto fotoaparatu doporucili (z hladiska obrazovej kvality, ovladatelnosti, povedzme aj mech. spracovania)? Osobne sa rozhodujem medzi Olympus M.Zuiko 17mm f/1,8 a Panasonic Leica DG Summilux 15mm F1,7 – sam by som sa asi priklonil k tomu M. Zuiko. dakujem

    • Jan Rybář

      Dobrý den, rád bych poradil, ale přiznávám, že takto podrobně ty objektivy neznám, snad v budoucnu… Tak držím palce! JR

  7. Dobrý den,

    prosil bych Vás o radu. Jsem začínající fotograf a velmi významně pokukuji po svém prvním „lepším“ fotoaparátu. Důležitá je pro mě kompaktnost a pro to jsem rozhodnutý, že vyberu něco z kategorii systémových kompaktů. Moji nejvážnější kandidáti jsou v Olympus OM-D E-M10 (tedy starší verze zde recenzovaného fotoaparátu) a Olympus PEN E-PL7. Přikláním se zejména ke starší verzi M10 a to z toho důvodu, že má hledáček (který mi je vřele doporučován ze všech stran) a vychází celkem dobře finančně. Rád bych se zeptal, zda je starší verze M10 stále vhodná vzhledem k jejímu „stáří“ nebo stojí za to si připlatit za Mark II. A je opravdu hledáček ve starší verzi M10 o dost méně kvalitní? Rád bych se také zeptal, který z fotoaparátů M10 nebo PEN E-PL7 byste mi doporučil a proč? Předem děkuji. JD

    • Jan Rybář

      Dobrý den,
      díky za dotaz, jen s čistým svědomím neumím odpovědět… já ty foťáky testuji vždy s velkým odstupem, a abych mohl porovnat ty hledáčky, musel bych je mít v ruce v jednu chvíli. M10tka je formálně výš než ta PL7, ale teď z hlavy nevím, zda to platí i při bližším zkoumání (někdy to bývá tak, že novější nižší verze má lepší výbavu, to je třeba vygooglovat…) A ano, ovladatelnost M10tky je skvělá a cena té starší verze je v danou chvíli velmi dobrá, tedy bych se jí nebál… Držím palce!JR

  8. Aktualita – prodej E-M10 II pozastaven kvuli produkcni vade zamku bajonetu:

    http://www.olympus.co.jp/jp/support/cs/info/2015/09/001/index.html

    Strucne – pri pouziti objektivu s plastovym bajonetem nelze objektiv zaaretovat v nasazene pozici, nebo v pripade, ze lze, muze dojit k samovolnemu uvolneni. Na reseni se pracuje, doposud prodane kusy budou zdarma opravovany.

  9. Dobry den,
    vpodstare souhlssim jak s clankem tak s komentari. Nemohu si ale odpustit otazku co bude dal s mft systemem. Protoze az (lidove receno) vypraskaji svuj arzenal vychytavek hlavne v oblasti software tak konkurence bude mit zase vetsi moznosti jen diky vetsimu cipu nebo prechodu na FF.
    K tomu vsemu SONY zacina bodovat.

    • Mno, ackoliv mi to pripada az druhorade (vybirat fotak primarne podle rozmeru), tak se domnivam, ze ve skutecnosti neni co „vypraskat“. Stale casteji narazim na to, ze pro M4/3 (mft) se vetsina kupujicich rozhoduje kvuli rozmerum tel a objektivu. No a protoze mensi snimac umoznuje mensi tela a predevsim objektivy, nez APS-C nebo FF, zustane mu tato „vyhoda“ trvale, stejne jako skupina zakazniku s touto preferenci coby primarni. Konkretne Olympus nutne potrebuje dohnat konkurenci (nejen Sony) v implementaci fazoveho ostreni, velikost snimace bych nepovazoval za fatalni. Pro lidi hledajici APS-C nebo FF nebyl a patrne nikdy nebude cilovou znackou.

  10. Adam Duda

    Dobrý den,

    rád bych Vás poprosil o Váš subjektivní názor. V současné době mám zrcadlovku D7000 + Nikkor 16-85. Myslím, že to je slušná kombinace, ale pro mě jaksi na rodinné výlety už dost těžká. Před nějakou dobou jsem se začal poohlížet po nějakém kompaktu (původně za pár peněz) který bych mohl mít pořád po ruce, když se jaksi nehodí tahat zrcadlovku. A náhodou jsem narazil na OM-D E-M10 tehdy ještě v první verzi, ale nevím proč ale učarovala mi a řekl bych, že Mark II se mi líbí ještě víc. Již jsem byl rozhodnut Nikona prodat a koupit si za to ten Olympus s 14-42 EZ + 40-150 v setu. Hlavně ten záklaďák se mi hrozně líbil vzhledem k velikosti. Pak jsem si ale přečetl že za nic nestojí… Dnes jsem si přečetl Vašich 60 rad pro začátečníka a Vaše rada koupit si pokud možno zrcadlovku mě zase obrátila o 180 ° zpět… Myslíte si, že pokud nahradím zrcadlovku CSC kompaktem od Olympusu, že velkaá pravděpodobnost, že si do půl roka nevyrvu všechny vlasy vztekem co jsem to udělal…. Jinak pokud bych se měl charakterizovat nejsem ani profesionální fotograf, ani velmi pokročilý amatér, jsem jen člověk který zná pojmy jako ISO, clona, čas možná i něco o kompozici, ale je velmi pravděpodobné že bych ani rozdíl ve fotografiích nepoznal. Hlavně už mě nebaví tahat těžkou zrcadlovku. Druhá věc nad kterou přemýšlím je nechat si zrcadlovku a koupit si kompakt např. Sony RX100 (první generace smaozřejmě jiné jsou strašně drahé), ale potom si říkám, že již nikdy zrcadlovku nevytáhnu z domu :(.

    • Dobrý den, to je pochopitelně dosti těžko radit – rovnice odpovědi má docela dost proměnných (jak fotít, co fotíte, jak fotí vaše zrcadlovka, atp…). Jako něco malého do kapsy resp na krk, bych zvážil Sony A6000, nebo klidně i menší a levnější A5100 (nemá tedy hledáček), případně možná i malý (ne však kapesní) Fujifilm X-T10, nu a jasně Sony RX100 je opravdu do kapsy a fotí skvěle – znám tedy jen verze iii a iv… Onen Olympus je též rozhodně šikovný, po pravdě si ale myslím, že ho (a zejména v kombinaci s tím malým pancakem) tyto zmíněné foťáky o chlup v kvalitě porazí… Recenze všech těch foťáků jsou na webu, pokud byste chtěl zkoumat… Zdar, JR

    • Pane Dudo, cirou nahodou mam doma jako druhou kombinaci rovnez D7000 (+ 50/1.8), k E-M10 (I) a testoval jsem obe vedle sebe v mnoha situacich/kombinacich (vc. E-M10 + 45/1.8). Z praxe Vam mohu rici nasledujici: pokud na D7000 nepouzivate moc casto prubezne ostreni nebo AF tracking, cili jinak receno, pokud pro Vas nejsou klicove akcni, sportovni, wildlife, proste rychlejsi fotograficke discipliny, tak z hlediska podani barev, dynamickeho rozsahu, sumu na vyssi ISO … budete E-M10 (lhosteno jake generace, snimac i obrazovy procesor jsou stejne) ze vseho nejspis prijemne prekvapeny. Rozdily jsou patrne az v RAWu a nejsou zasadni, JPEG engine ma dle meho lepsi Olympus, takze pokud RAW nepouzivate, „out-of-camera“ fotky Vas potesi. Nebudu to tu natahovat, podrobne jsem to popsal na Heurece (pokud mi pan Rybar promine odkaz 🙂

      http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/olympus-e-m10/recenze/?review=5392587#u5392587

      a v odkazovanych textech zminuji i D7000. Pokud na to nespechate, pockal bych si, az E-M10 II zlevni nebo bude v nejake promo akci, jsou tam urcita vylepseni jak v ergonomii, tak v hledacku … pan Rybar to popsal dostatecne a sofistikovane, jak je u nej standardem ;).

    • Adam Duda

      Díky za odpovědi. No fotím převážně rodinu včetně malých dětí což je někdy akční až až. Přiznám se, že stále fotím pouze S-AF tomu kontinuálnímu jsem nikdy nepřišel na chuť. Moje myšlenka je skloubit „dva“ fotoaparáty v jednom. Tzn. že bych si koupil OM-D E-M10 s pancake 14-42 hlavně pro to každodenní focení, abych nemusel tahat nic velkého na výlety atd. a nějajé to „serióznější fcení“ bych si zřejmě časem dokoupil nějaký pevný skla. Láká mě Oly 45/1.8 a 25/1.8. Jinak RAW používám vždy, ale nejsem žádný pixelobijec tak předpokládám, že to tak strašné nebude. Pokud by mě JPGčka z Olympusu přesvědčili, že mi stačí, možná bych RAWy vůbec nepoužíval.

      • No, v takovem pripade radsi neprve vyzkousejte v praxi. Ostreni na pohybujici se subjekty (i pomale) je hodne nespolehlive, zejmena pokud scena neni uplne kontrastni (bez ohledu na objektiv a laborovanim s nastavenimi – da se tomu trochu pomoct, ale bida bidou zustava). Proti D7000 si v tomhle kazdopadne vyrazne pohorsite bez ohledu na to, jestli pouzivate S-AF nebo C-AF. Na jakykoliv jiny nez staticky typ foceni bych volil jakykoliv kompakt s fazovymi senzory na snimaci, nejlepe asi vychazi A6000 (nebot ne vsechy vybavene fazovym ostrenim to maji tak povedene implementovane, aby to skutecne +/- odpovidalo rychlosti a spolehlivost zrdcadlovkoveho AF). Nicmene Vas obdobny set vyjde o dost draz nez s E-M10 I/II, prestoze by se Vam skladnosti mohl hodne libit Sony setak 16-50 (taky je skladaci / vysouvaci jako to nestastne EZtko Olympusu a ma o neco sirsi zacatek, coz se hodi). Pevna padesatka vyjde narozdil od setu 16-50 + 55-210 na prijemne penize a v pevnych sklech tam vubec vyber celkem je. Co se tyka Olympusu, 45/1.8 je prijemne sklo, 25/1.8 jsem v ruce nemel. Slusna pouzitelnost JPEG enginu Olympusu neni ve Vasem pripade evidentne zadnou zasadni vyhodou – ackoliv je dobra, v jasech i stinech ziskate zpracovanim RAWu vice nez zanedbatelne malo navic. Nejlepsi by pro Vas bylo vyzkouset oba tyto fotaky postupne a pak se rozhodnout. Dle meho je A6000 po vsech strankach jednoznacne lepsi, univerzalnejsi a kvalitnejsi, ale take znatelne drazsi (cca +40% za telo + par zakladnich skel) fotak a pri prechodu z D7000 by Vam vyhovovala vice.

        • Adam Duda

          Nevím proč, ta A6000 mě nějak moc nenadchla, ale asi to je ta nejrozumnější volba. Hodně se mi taky líbí Fuji X-T10, ale už to nebude tak kapesní provedení. No jak na to tak koukám, asi si D7000 nechám a koupím si kompakt Sony RX-100 (první generace na víc nemám) a budu ho mít jako to kapesní řešení. Problém je totiž ten, že vzhledem k velikosti D7000 je dost často doma a jak se tak říká lepší fotoaparát s sebou a horší než to nejlepší ale doma v polici. U té zrcadlovky to bohužel většinou dopadá tak. Takže asi nakonec je lepší technicky ne úplně dokonalá fotka než žádná….

          • Ano, jsou tam duvody k „nenadchnuti“, je to kompromisni stroj, ale ktery z CSC neni … prestoze vyrobci tvrdi opak a predhaneji se v bombastickych marketingovych prohlasenich. Nicmene, A6000 je v soucasnosti dle meho vuci DSLR jednim z pristroju s nejmene kompromisy. Pan Rybar to cele v jednom z jeho textu napsal velmi frapantne – bylo to ve smyslu, ze jeste to tak neni, ale za 2-3 roky uz budou systemove kompakty na takove urovni, ze bude mozne pro radu lidi zrcadlovku odlozit i pro narocnejsi foceni. K ostatnimu – Vase duvody jsou naprosto pochopitelne. Zkuste se podivat taky na Olympus Stylus 1. Je tam sice velka nevyhoda maleho 1/1.7″ snimace se vsemi zapory, ktere to nese, ale mohl by Vam take vyhovovat. Preju stastnou ruku.

    • Dobrý den. Řešil jsem totéž s D90. Nikon jsem prodal, koupil Olympus e-pl7 a jsem nadšený. Objektiv 25 mm/1.8 je boží, foťák plní i úlohu videokamery a vejde se všude. Doporučuji svět Olympus vyzkoušet. Michal

  11. Zdravím – ono je objektivní srování de facto nemožné, první verzi jsem měl v ruce na pár dní před téměř rokem a půl, tedy velmi těžko srovnávat, ale měl jsem z nového hledáčku opravdu pocit velmi dobrý… Mimochodem, odbobný problém jsem řešil právě dnes: testoval jsem v zahradách v Kroměříži Fujifilm X-T10 a zoufale pátral v paměti, jak je na tom s rychlostí (trochu problematickou) jeho hlavní „konkurent“ Fujifilm X-E2. Nu a nedopátral se, už to je také pár měsíců… Chtělo by to zkoušel bok po boku, ale to není produkčně možné… JR

    • OK, diky. Ono je to s temi netovymi recenzemi tezke, nekdy i na dpreview ziram, co jsou schopni napsat, nebo naopak nenapsat (samozrejme jde-li o fotoaparat, ktery jsem mel nebo testoval). Ale zrovna auto tohoto clanku foti CSCckama uz par let a fandi jim, takze me zaujalo, ze vypichne jako negativum zrovna jeden z papirove nejvetsich upgradu modelu …

      • No mě to též překvapilo a trochu jsem koukl do komentářů – skoro tam docházejí k závěrů, že musel mít nějaký vadný vzorek – já osobně jsem si „dvojkou“ hrál ony cca tři hodiny, a hledáček mi přišel opravu výborný…

        • Je to mozne, na druhou stranu uz jsem se dostkrat setkal s tim, ze mnohe recenzni servery dost podstany „downgrade“ zamlcely nebo bagatelizovaly, takze se radsi zeptam zdroje, kteremu duveruji 😀

  12. Mimochodem, v tehle recenzi tezce kritizuji hledacek …

    http://petapixel.com/2015/09/07/review-the-olympus-om-d-e-m10-ii-is-solid-but-has-a-lackluster-evf/

    Vzhledem k tomu, ze jste mel v ruce E-M10 i E-M10 II a novejsi chvalite, mate asi opacnou zkusenost – zadny lag jste nepozoroval?

  13. S obsahem souhlasim, az na jeden odstavec :), s tim snimacem M4/3 vs APS-C to neni tak jednoznacne. Neni APS-C jako APS-C, lisi se vyrobni technologie, pracovni napeti snimacich bunek (= sum), atd. … a i tenhle fyzicky mensi snimac Olympusu vcelku bez problemu dosahuje z hlediska sumu, dynamickeho rozsahu a zachovavani barev pri vyssich ISO lepsich vysledku, nez nektere APS-C snimace v Canonech, Sony a dalsich … zvlast u Canonich APS-C to plati dvojnasob. Naopak bych zduraznil tu „tvrdou konkurenci“. Cena E-M10 II + dalsiho prislusenstvi je proste prilis vysoka i s ohledem na vsechny klady.

    • Zdravím a díky za komentář…. Určitě máte pravdu, že s tou logikou větší čip = lepší fotky je třeba zacházet obezřetně, protože na výsledku se projeví i mnoho další parametrů… (A třeba iPhone 6 má čip malý, a výsledky jsou obecně děsivě dobré.)… Obecně vzato je ale velikost čipu pro Olympus trochu handicap. A stejně tak obecně platí, jak píše, že ta konkurence je opravdu tvrdá a v přímém srovnání ve špatném světle by tento Olympus prostě dost bojoval… Mějte se! JR

      • Ano, tak nejak :). Mimochodem je celkem prekvapive, jak odlisne vysledky z hlediska sumu napr. Olympus dokazal/ze produkovat na tychz snimacich od Panasonicu oproti jeho vlastnim, timtez snimacem osazneym fotakum (drive mnoho modelu). Nebo obracene – i z velmi povedeneho snimace lze ziskavat dost bidne vysledky jen kvuli sice skladnemu, ale opticky nic-moc sklu 14-42 EZ, na Vasich testovacich fotkach je to „hezky“ patrne nejen na kresbe, ale i na ztracene kontrastnosti, barevne reprodukci (to vse i s ohledem na tezke svetelne podminky, v nichz jste testoval). Jestli bych M4/3 formatu neco vytknul z hlediska fyzickeho dimenzovani, tak je to vyssi crop factor = vliv na moznost prace s hloubkou ostrosti. Ale to je holt dan z male rozmery … APS-C snimace proste potrebuji vetsi cocky = objemnejsi, tezsi objektivy, zatimco M4/3 dovoluje (u beznych objektivu) zachovat vcelku prijatelne rozmery i vahu a nejsem si jisty, ze zrovna tohoto by se mel Olympus vzdavat (nebot vime, ze neco v tom smyslu uz probiha drbarnama :). Protoze pri vysokych fin. nakladech na jejich system je rozmerova prijemnost + par dalsich nepodstatnosti (z hlediska kvality fotek) tim hlavnim, co jim OM-D prodava nejvic a prechodem na vetsi snimac by se pripravili i o tohle. A i kdyz to Olympus preznetuje jinak :), cilova skupina pro tyhle strojky nejsou profici, ale nadseni fogografove amateri v te Vami zminene cenove skupine 15 – 25 000, kteri nechteji vlacet batoh nebo brasnu pres pul tela …

        • Ano ano, je to samozřejmě vše rovnice o mnoha vstupech, a není zrovna snadné určit, co vlastně „za co může“… A též si vůbec netroufnu říct, kudy vede cesta – zvětšení čipu? Jiná konstrukce objektivů? Těžko říct, to asi nevymyslíme… Každopádně to je hodně zajímavé sledovat… Mimo jiné i to věčné dilema menšího zla: „co je lepší: horší, zato malý a skladný objektiv, nebo kvalitnější, ale větší/neskladnější objektiv?“ JR

          • Tezko rict, kudy vede cesta … vezmete si treba nepovedene slepe ulicky typu Pentax Q, pripade celou z hlediska smysluplnosti krajne diskutabilini radu systemovych kompaktu CX Nikonu / Canonu M (kteremu se az na treti pokus povedlo vyrpodukovat neco, co neni vylozene pro ostudu).
            Kazdopadne – fotograficky rada OM-D nevycniva nad z rady ani jednim smerem a Olympus (navzdory cenove nevyhodnosti v kontetu prislusenstvi) ziskava zakazniky diky nefotografickym vecem typu povedeneho designu, ovladani, malym rozmerum … a vic nez vetsi snimac (a de facto v opacnem gardu pokus o to, o co se mnohem vydelecnejsi a bohatsi Nikon / Canon neprilis uspesne pokousi se svymi systemovymi kompakty) a slapani do vod, pro ktere ani nema moderni objektivy by jim pomohlo dohnat DSLR i CSC konkurenci tam, kde porad silne zaostava. Treba implementaci fazoveho ostreni – to je u „nelevneho“ systemu velky handicap ve srovnani treba se Sony a dalsimi (tusim, ze v nejake recenzi uz jste si vyzkousel, co treba fazove ostreni na snimaci v A6000 dokaze). Proste – at uz vede cesta kudykoliv, velikost snimace (ktery produkuje opravdu dobre a s mnoha APS-C srovnatelne vysledky) je dle meho to nejmensi. A ad objektivy … myslim, ze jednoznacna odpoved na to, co je lepsi, neexistuje :). Nicmene konkretne v pripade 14-42 EZ a 14-42 R rozhodne ten vetsi, protoze a) neni o tolik vetsi b) optickymi vysleky dava EZ verzi na frak, c) snad s vyjimkou videa je mnohem praktictejsi to klasicke mechanicke ovladani nez elektronicka vazba EZtka … o pomalosti nabehu nemluve.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama