Panasonic Lumix GF7 (recenze): slušný foťák za rozumnou cenu

Panasonic Lumix GF7 je překvapivě šikovná bezzrcadlovka, která může žít dvojím životem. Buď jako univerzální rodinný “kompakt”, anebo jako už více méně rozumný startovací foťák pro ty, kteří si chtějí začít hrát s focením a hledají něco za opravdu hodně dobrý peníz.

Panasonic Lumix GF7
Panasonic Lumix GF7 na oficiálním snímku. Foto: Panasonic.com

Proč testovat foťák více než dva a půl roku po jeho uvedení na trh (což bylo v lednu 2015)? Protože otázka “poraďte mi něco pod deset tisíc, co bude malé a dobré” je poměrně častá… Nyní už tento stroj padl z původních cca čtrnácti pod deset tisíc, což z něj dělá opravdu celkem zajímavý kousek…

Obecně se snažím lidem levné foťáky rozmlouvat – říkám, že pokud chtějí jen cvakat, ať se drží mobilu. A pokud chtějí začít fotit pořádně, je více než rozumné sáhnout už po něčem mírně pořádnějším – což začíná obvykle někde kolem hranice plus minus 14 000 Kč…

Pár foťáků, které jsem měl v ruce, mě v tomto postoji jen utvrdilo, ale u pár modelů – často právě už trochu “výběhových” – jsem vlastně byl překvapený, co vše to za ty peníze umí. V danou chvíli – léto 2017 – se tento foťák dá koupit za cca 9500 Kč, což je cena opravdu více méně rozumná…

Panasonic GF7: proč je 16 MP výhoda

To, co mě překvapilo možná nejvíce, zní až banálně: Panasonic Lumix GF7 je opravdu pořádný foťák – žádný přerostlý kompakt tvářící se, že umí vše a podprahově nabádající uživatele k onomu “mačkej a nic neřeš, já to zvládnu”. To tady neplatí, jde o opravdu více méně plnohodnotnou bezzrcadlovku, která nabízí opravdu slušná nastavení (byť je bez hledáčku…).

Panasonic GF7 test
V jemném světle dokáže Panasonic GF7 opravdu hodně – (a dokonce i na poměrně vysoké ISO – zde 1600). Fotka bez úprav v plném rozlišení.

16ti megapixelový snímač může (a bude) znít trochu zastarale – mnoho lidí žel touží po tom mít těch megapixelů víc, protože si – zcela mylně – myslí, že čím více pixelů, tím lepší fotky. Jenže ono to mnohdy bývá právě naopak – a mnohdy opravdu děsivá snaha výrobců nacpat na malé čipy mnoho obrazových bodů nakonec spíš škodila. Při vyšších hodnotách ISO prostě fotky “šuměly” více než bylo zdrávo.

Právě “málo” megapixelů je jedním z velkých výhod tohoto fotoaparátu: výsledky z nočních focení jsou opravdu velmi slušné (viz testovací snímek)… A zda to není na úkor kresby detailů? Při běžném focení to je opravdu zcela jedno (můj iPhone má megapixelů “jen” 8, a jak hezky mu to focení jde…).

Panasonic GF7 test
Testovací snímek na ISO 12 800 – díky „málu“ pixelů dokáže foťák dobře zvládnout i opravdu tmavé scény (zde to vypadá jako blesk, ale není – jde jen o světlo na zahradní restauraci). Fotka bez úprav v plném rozlišení.

Panasonic Lumix GF7 umí slušné fotky

Obecně velkou výhodou fotoaparátů Panasonic je kompatabilita s Olympusy, s nimiž je pojí nejen stejná velikosti čipu (tzv. 4/3 formát), ale i stejný bajonet objektivů. Pokud by se tedy někdo opravdu hodně s tímto strojem skamarádil, otevírá se mu možnost kupovat i objektivy na Olympus. Pravda, osobně jsem nezkoušel, ale jít by to mělo.

V praxi by to bylo ne zcela jednoduché – smysl by měl nějaký pevný objektiv na portréty, leč celou rovnici by naboural fakt, že by stál skoro tolik, co toto tělo + základní zoom. Ale výhoda to je, o tom není pochyb.

Panasonic GF7 test
I dataily Panasonic umí vcelku hezky… Fotka bez úprav v plném rozlišení.

Stejně tak je samozřejmě výhoda právě ona velikost čipu – 4/3 patří do “mezikategorie”, která je menší než nejběžnější začátečnické zrcadlovky, ale zase výrazně větší než drtivá většina kompaktů.

Rovnice větší čip = lepší fotky tu v řadě případů platí. Co foťák umí, se asi nejlépe přesvědčíte z testovacích fotek na této stránce – výsledky jsou to vesměs velmi slušné. Zejména v jemném světle umí Panasonic Lumix GF7 skvěle malovat portréty. Jejich kresba mě někdy až překvapila, tu je přece jen onen “větší” čip znát.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Počet čudlíků je rozumný, i zkušený fotograf dokáže nastavit funkční tlačítka tak, aby stroj dokázal ovládat relativně plynule dle svých potřeb a zvyklostí… Snadnost ovládání umocňuje displej, který je výklopný v úhlu 180 stupňů, ale ne, selfie jsem opravdu nezkoušel. Plus je tu i připojení na wi-fi, což je stále zásadnější plus, anebo spíš naprostá nezbytnost…

Panasonic GF7 test
Myslím, že Panasonic GF7 má hlavní smysl jako „zápisník“ pro rodinné focení – v čemž dává smysl. Fotka bez úprav v plném rozlišení.

Hledáček by se hodil, ale lze i bez něj

Samozřejmě, chybí tu hledáček, ale to už bychom toho opravdu chtěli moc. Mně osobně jeho nepřítomnost nijak dramaticky nevadí, byť pro mnohé to může být limit poměrně zásadní, to ano.

Zatím jen chválím, ale co jsou věci, u kterých jsem váhal? Především: celkový výkon objektivu mi přišel místy trochu nejistý, nebo zkrátka ne zcela oslnivý… Byť je možné, že to nebylo ani tak objektivem, ale onou zásadní kombinací objektiv-čip-procesor. Zkrátka u některých typů obrázků, hlavně u různých záběrů v krajině, mi prostě fotografie přišly takové trochu nevýrazné. K čemuž ovšem dodejme, že letní světlo v krajině prostě nepřeji žádnému foťáku.

Setový objektiv má rozsah 12-32 mm, tedy 24-64 mm v přepočtu na kinofilm. Což znamená opravdu mile širokoúhlý rozsah na jednom konci (širší než zrcadlovky), ale ne úplně dalekovidný rozsah na konci druhém (kratší než běžné seťáky u začátečnických zrcadlovek).

Panasonic GF7 test
I záběry v krajinách i městech nakonec nějak zvládne. Fotka bez úprav v plném rozlišení.

Samozřejmě, je to objektiv výměnný, tedy je možné něco dalšího přikupovat, ale můj tip je, že tento foťák bude sloužit opravdu spíš jako přítel pro nepříliš náročné rodinné focení, a tam by se trochu delší rozsah objektivu hodil.

V danou chvíli je tedy možné, že co je myšleno jako výhoda (výměnný objektiv) může být spíš konkurenční nevýhoda ve střetu s “obyčejnějšími” kompakty.

Panasonic Lumix GF7 – shrnutí ve dvou větách

Panasonic Lumix GF7 nesporně patří k nejrozumnějším volbám pro ty, kteří hledají výborné ovládání a velmi dobrý obrazový výkon za rozumné peníze. Relativně velký čip je silnou zbraní při fotografování lidí, setový objektiv však není moc univerzální, což mírně nahlodává jeho konkurenceschopnost.

Panasonic Lumix GF7 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Panasonic mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

náhledová fotka

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a zadat do prohlížeče  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Panasonic Lumix GF7

Panasonic Lumix GF7 nesporně patří k nejrozumnějším volbám pro ty, kteří hledají výborné ovládání a velmi dobrý obrazový výkon za rozumné peníze. Relativně velký čip je silnou zbraní při fotografování lidí, setový objektiv však není moc univerzální, což mírně nahlodává jeho konkurenceschopnost.

Hodnocení redakce:
7.5

Pros

  • velmi slušné výkony za poměrně levný peníz
  • pokročilé ovládání
  • šikovný výklopný displej

Cons

  • setový objektiv není uhrančivý
  • chybí hledáček a GPS
  • konkurence levnějších i mírně dražších foťáků je nemalá
Reklama

5 komentářů

  1. Jan Libich

    Musím souhlasit, že Panasonic je rozumnější volba než PEN, Olympus má sice možná ostřejší objektivy už v setu a fotky vypadají ostřeji, ale když se to fotí do RAW, tak to budou podobné výsledky jako u Panasonicu. Panasonic ale vítězí oproti PEN jednoznačně ergonomicky a taky rychlostí ostření, ta je snad dobrá u všech Panasoniců, až na extrémní světelné podmínky. Tam kde se jiné foťáky trápily, Panasonic ostřil rychle a taky má rychlý hledáček. Taktéž videa se s Panasonicem GF točí lépe. Vzhled není nic moc, ale to není u těchto levných bezzrcadlovek podstatné a hledáčky už člověk většinou nevyužije, neb koukat na displej je pohodlnější a méně nápadné.

  2. Dobrý den,
    přemýšlím o novém foťáku a díky tomu, že mám možnost mít u Panasonicu slevu (vyšel by cca na 8 000 Kč), se mi do užšího výběru dostal i tento model. Foťák chceme především na cestování a focení rodiny. Po pročtení několika recenzí zde na blogu mě zlákal všemi chválený kompakt Canon G7 x mark II, ale kromě toho, že už lehce překračuje mou původně stanovenou cenovou hranici, tak nevím, zda je zde cenový rozdíl mezi tímto Lumixem a uvedeným dražším Canonem výrazně znát na kvalitě fotek, nebo je to spíše jen o velikosti a značčce. Chápu, že se jedná o velmi odlišné fotoaparáty, ale každý mě něčím zaujal a nejsem si jistá, zda pro amatéra vyšší investice nebude zbytečná. Vím, že chci možná srovnávat nesrovnatelné, ale budu ráda, když poradíte nebo řeknete názor.
    Moc děkuji! Lucka

  3. Dobrý den, pane Rybáři, nebudete psát recenzi na „hledáčkový model“ GX80?
    Jinak, co se týče objektivů, tak samozřejmě Olympus podporuje svoje objektivy a od ostatních výrobců už těla Oly nepodporují některé nové „superfunkce“. Stejně se začal bránit i Panas. K těmto značkám přibyl další bezhledáčkový fotoaparát m4/3 Kodak S-1 se skly Kodak https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/kodak-s-1/# , ale podle recenzí to vypadá spíš na labutí píseň této značky.

  4. Tesi me, ze se tu po dlouhe dobe objevil zastupce Lumixu. Pokud se na tento fotoaparat podivat v rovine bezhledackove konkurence, to jest peny E-PLX a pripadne jeste staricky SonyA5100, pak tento Lumix porazi vsechny na hlavu, vystupni obrazova kvalita snimacu je srovnatelna, ale porazi je nizkou cenou, v niz nabizi nejvyssi prizpusobitelnost a ovladatelnost, vynikajicim videem (ktere je pro cilovou skupinu vetsinou podstatne, jakkoliv pro Vas a ani pro me tolik ne) a ve srovnani s Olympusy (a to i OM-D EM10 I i II) vytecne provedenym konstrastnim ostrenim. Skoda, ze jste nezkusil nejake akcnejsi foto v prubeznem ostreni na „M“ serii („s nahledem“), myslim, ze byste byl prekvapen procentem pouzitelnych vysledku. Spolehlivosti ani uspesnosti fazoveho ostreni to nedosahuje, ale A5100 ho stejne nema a Panasonic je o hodne dal, nez veskere kontrastne ostrici Olympusy nebo levnejsi ne-PDAF Sonaky.

    A v neposledni rade je obrovskou vyhodou tohoto setu 12-32 objektiv. Vasi vyhradou k nemu jsem byl opravdu prekvapen, protoze z mych zkusenosti (s vice kusy) je to naopak opravdu jednoznacne to nejlepsi, co lze momentalne zakoupit nejen v levnych setech a krome vynikajici optiky (az na to chovani v protisvetle) je opravdu skvely i v ostatnich ohledech – pancake (ktery se vejde do kapsy od zimni bundy), siroky zacatek bez kompromisu v kresbe (coz se da rict o malokterem zoomu na nejsirsim konci i na poli zrcadlovek), vyborny prenos detailu, barev, kontrastu, navic stabilizovany, s perfektnim ovladanim (jemnost prstence ohniskove vzdalenosti je dostatecne plynula i pro videozaznam a uz zminovane odjistovani pouze odporem prstence je SKVELA vec), krasne plynule cloneni, rychle ostreni … opravdu maly zazrak mezi objektivy nejen na poli bezzrcadlovek – a jeste k tomu dostupny v levych setech! A to se ani nezminuji o bonusech typu hlinikoveho ovladaciho prstence (jen skoda, ze uz davaji pouze plastovy bajonet, drivejsi setove verze mely kovovy). Pouzival jsem ho i na Olympusech misto 14-42 M.Zuika pacnake i normalniho a rozdil skutecne znatelny (samozrejme kusove mohou byt rozdily, o tom zadna).

    Ale jak se koukam znovu na ty testovaci fotky, tak jste opravdu mel bud smulu na kus, nebo bylo neco spatne v nastavenich po predchozim testujicim. Jeste me napada, k te zmincee o krajine … mel jste stazeno odsumovani alespon na -3 nebo v dennim svetle klidne na minimum? Vypada to, ze je to vse foceno do JPEGu, proto se ptam. Panasonic ve vychozim nastaveni odsumuje trochu moc agresivne, coz “vyraznosti” snimku moc neprida. A totez plati o barevnem podani jejich jpeg processingu, ktere je na dnesni dobu az netypicky umirnene – nepresaturovane, temer nedoostrovane. Jinak je opravdu mozne, ze jste mel smulu na slabsi kus 12-32jky, ale i tak – kdyz to srovnate s Oly 14-42 EZ, tak kresebne je to i tak pro Olympus debakl, nemluve o nevyhodach motorizace (zdrzovani, nepresne ovladani ohn. vzdalenosti, spotreba), a o neco horsi je i 14-42 R II, ktery je navic vetsi, musi se sloziteji odjistovat (rucni pojistka misto odporu prstence). A to tento standardni Oly (14-42 II R) rozhodne neni spatne kreslici setove sklo … ale tento 12-32 Panak je presto patrnym zpusobem lepsi a jeste k tomu v cele ohniskove vzdalenosti vykonove konzistentnejsi. No a pancake Sony 16-50 je mala tragedie temer ve vsech atributech, … a tim jsme u konce. Vase vyhrady k tomuto sklu me opravdu prekvapily. Vzhledem ke stavbe a rozmerum je 12-32 neuveritelny objektiv, jakym konkurence nedisponuje. Samozrejme hovorim o sklech v urcite cenove relaci, jako setak se da v nekterych sestavach koupit i famozni M.Zuiko 12-40/2.8 … :))), jen aby to o te konkurenci nekdo nebral doslovne.

    Ale trh Panasonicu nepreje, Olympus lide znaji a je zavedeny, Sony taktez, Panasonic je marketnigove letargicky a svoje mnohdy lepsi stroje za stejne ci dokonce mensi penize nedokaze odprezentovat. Fotil jsem zastupci obojiho, dokonce delsi dobu Olympusama, takze to neni zadna propagace nejakeho zeleneho nadsence, ktery prave prodil svoji prvni bezzrcadlovku :). A ostatne ja sam nemam moc co rikat, taky jsem bral Panasonic velmi dlouho na lehkou vahu a nebral je za rovnocenne, natoz lepsi Olympusu, ackoliv v praxi tomu tak prekvapive je. Zrovna ted tu mam na testovani GX80 a opet se nestacim divit, kloubouk dolu pred nimi, az je cloveku lito, jak nedocenena fotograficka znacka to mimo Japonsko je.

    • Jan Rybář

      Moc zdravím a díky za skvělá doplnění! Máte pravdu, že Panasonic opravdu tak trochu neprávem podceňujeme a to Vaše srovnání s olympusími kousky je opravdu zajímavé… Díky za ty poznatky! Mě se ty výkony opravdu hodně líbily, jak tam píšu, v jemném světle, to je opravdu dobré včetně kresby, ty krajiny mi přišly opravdu trochu pod tím, co by lezlo např. z levných zrcadlovek, ale je to hodně subjektivní… A taky se netroufnu zcela říci, zda to je věc objektivu, u té krajiny to ovlivňují i věci jako processing a čip, to se ví… Ale ano, celkově to je zajímavý kousek, brzy zkusím další, už se tu zase Panasoniky dají půjčovat… Zdravím! JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*