Samsung Galaxy S9 Plus – Recenze fotoaparátu

Jak fotí Samsung Galaxy S9 Plus? A jak si stojí v nekonečném srovnávání s iPhonem nebo rostoucími konkurenty á la Huawei P20 Pro? Pojďme to trochu prozkoumat…

Proč psát recenzi Samsungu Galaxy S9 Plus na web o fotografování? Protože ona otázka “který smartphone umí nejlepší fotky?!” kolem mě prolétává stále častěji. A navíc: s jistou nadsázkou řečeno mi nic jiného nezbylo – před nedávnem jsem si půjčil více méně náhodou Huawei P20 Plus a zjistil, že v posledních měsících do téhle oblasti fotografování vtrhly s nebývalou silou nové technologie. Tak jsem si Samsung Galaxy S9 Plus půjčil a vyrazil na výlet (s mým iPhonem X v kapse).

Samsung S9 Plus
V dobrých podmínkách jsou výsledky opravdu velmi dobré… Rozostřené pozadí je samozřejmě uměle vytvořené softwarem. Fotka je z letních slavností v Lounech. Fotka bez úprav v plné velikosti.

Co má vlastně smysl zkoumat z hlediska fotografování na moderním smartphonu? Přistoupit k tomu všemu je možné z několika směrů. Otázka “fotí to dobře, nebo špatně?” je samozřejmě zásadní. Ale rozpadá se, tak jako u “pořádných” foťáků, do několika podotázek.

Tedy mě zajímalo:

– jak moc tenhle model posouvá to, co čekat od mobilních telefonů? Což je zajímavé zejména v kontextu přímých konkurentů.

– jak dalece splní očekávání více i méně náročných majitelů, kteří logicky čekají “něco šikovného, co bude v zásadě stačit pro běžné rodinné focení”?

– jak si stojí v konkurenci modelů, které bývají spolu s ním řazeny ke špičce mobilních telefonů s fotoaparáty?

Že na to jdu nějak moc vědecky? Nejdu, ale jsou to všechno otázky opravdu zajímavé a zásadní – protože ovlivňují to, kam se posouvá fotografování jako takové. A ovlivňuje to mnohem více, než se tradičním fotografům může na první pohled zdát.

Pokud by vás zajímal kontext, ve kterém se na to vše dívám, zde je tahle “válka mobilů” a její zásadní dopady shrnuty v podrobném článku: Mobily útočí, válka proti foťákům nabírá na síle.

Samsung S9 Plus
Ještě jeden obrázek z náměstí v Lounech – inu, opravdu to vypadá velmi dobře. Neupravená fotka v plné velikosti.

Samsung S9 Plus – 2 objektivy a proměnlivá clona

Pojďme si shrnout základní parametry foťáku u Samsungu Galaxy S9 Plus: o fotky se starají podobně jako u iPhone X dva objektivy. Jeden je širokoúhlý s ohniskovou vzdáleností 26 mm (po přepočtu na kinofilm), druhým je portrétní 50tka…(52 mm) se světelností 2,4. Zajímavé (a nebývalé) je, že ten širokoúhlý objektiv disponuje nastavitelnou clonou, přesněji řečeno: má dvě “mechanické” polohy clony odpovídající světelnosti 1.5 a 2.4.

Samsung S9 Plus kamera
Specifikace objektivů Samsung S9 Plus. Foto: Samsung.cz

Proč to, proč dvě clony? Oficiální specifikace obsahují konstatování na způsob, že mobil tak může reagovat na různé situace, hlavně, když je málo světla. Inu, nevím, pro mě dává smysl jeden jediný důvod: i u mobilů samozřejmě platí, že nízká clona znamená horší kresbu například v krajině, a právě tam by tedy toto přepínání dávalo smysl (rozmazávání pozadí se tak jako tak děje softwarově).

A ano, výkony Samsungu jsou opravdu v “krajinkách” velmi solidní, tedy to možná smysl má. Byť můj upřímný názor je, že to je do jisté míry jedno.

Samsung S9 Plus
Tohle je hodně důležité: Samsung opravu dobře zvládá „krajinky“, což u mobilů není zcela běžné… Neupravená fotka v plné velikosti.

Co jedno není, je význam onoho druhého “portrétního” objektivu, který se prostě hodí pro detaily i právě ony portréty. Ty se daří též velmi hezky. Optický zoom je dvojnásobný, digitální jde též použít, ale kvalita jde samozřejmě hodně dolů.

Co mi je na tomto Samsungu sympatické, je režim PRO, jehož obdoba mi dost chybí u iPhonu X (tam se musí řešit samostatnou aplikací). PRO režim nabízí relativně sofistikové ovládání klíčových parametrů foťáku, od ISO, přes přepínání již zmíněné clony až po řízení ostření, korekci expozice, vyvážení bílé atp.

Tohle se prostě v rukách zkušeného fotografa hodí – v některých situacích je užitečné mít možnost “vsugerovat” mobilu konkrétní ISO a tím pádem i čas (při focení pohybu může být například nutné nastavit pro dosažení kratšího času výrazně vyšší ISO). I v tomto režimu je možné nastavit jakési filtry s názvy á la Nostalgie, Větrno atp., což je dle mého spíše na okrasu.

ohňostroj mobilem
Tohle taktéž dopadlo dobře – ohňostroj dokáže mobil samozřejmě dosti potrápit. Neupravená fotka v plné velikosti.

Naopak v režimu automatickém jsou podobné filtry docela šikovné: jak už to u všech mobilů bývá, k dosažení dobrých výsledků je třeba “ochočit” si fotoaparát a naučit se optimalizovat výsledky různými “umělými zásahy”. V automatickém režimu se mi docela líbil filtr “les”, který v reálném čase vcelku rozumně vytahoval stíny a oživoval zeleň.

Obecně jsem fotil v Auto režimu mnohem častěji, než byste do mě možná řekli. Zkrátka, na rozdíl od pořádného foťáku je dle mého u mobilů logika ovládání opačná: prostě tu více necháváme “řádit” automatiku a kontrolu přebíráme teprve ve chvíli, kdy už to automaticky nemůže fungovat (například při focení pohybu).

Pro pořádek dodejme, že v PRO režimu je možné fotografovat i do rawu, byť v reálném životě to asi velké využití nemá.

Rozostřování funguje hezky, ale trochu váhavě

Jedním z hlavních lákadel nejnovějších mobilů je ono krásně “rozostřené” pozadí dávající fotkám portrétů i různých detailů prostor a mnohem větší punc opravdovosti. I zde je tedy rozostřování samozřejmě přítomno – jmenuje se trochu nelogicky: Živé zaostřování, což je dle mého chyba českého překladu (zaostřování je přece něco jiného). Ale nevadí, na ovládacím táhlu už je korektně napsáno “Rozostření pozadí”.

Takto nějak nakreslí fotku snímač, ale bez rozostřeného pozadí to není ono… Neupravená fotka v plné velikosti.

Právě oním šoupátkem je možné regulovat stupeň toho, jak moc či málo bude pozadí rozostřené. Samozřejmě, to vše se podobně jako u iPhonu X děje softwarově. Přítomnost dvou objektivů dává mobilům schopnost vidět v 3D, a tedy věrohodně oddělovat popředí a pozadí.

Ve stabilně nasvícených scén to funguje skvěle a přesvědčivě, v situacích méně kontrastních to občas působí pomale a nejistě. Není to nic zásadního, ale tohle na iPhonu obvykle dopadá lépe.

Samsung S9 Plus
… a takto vykouzlil „rozmazanost“ software… Vypadá to vcelku věrohodně. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak už jsem zmínil, stupeň rozmazanosti je možné regulovat, a to na stupnici 0 až 7, což vypadá šikovně, ale přišlo mi to dost nepraktické. Na jednu stranu je občas užitečné dát efekt na nulu a udržet vše ostré (což u iPhonu, pokud vím, nejde). Na stranu druhou mi přijde cokoliv mezi nulou a maximální hodnotou zbytečné, prostě chceme tu rozostřenost maximální a basta (samozřejmě, je to věc názoru). Navíc se v reálném použití tímhle šoupátkem na displeji hýbe dost těžko.

Do výčtu funkcí Samsungu Galaxy S9 Plus ještě doplňme, že opravdu hezky funguje režim Panoráma. Naopak mě moc nezaujal speciální modul na focení jídla, vše mi to přišlo takové nějaké přebarvené, tedy jsem raději fotil v jiných režimech.

Jak Samsung S9 Plus fotografuje

Dobrá tedy a jak v celkovém součtu Samsung Galaxy S9 Plus fotí? To asi nejlépe posoudíte z fotografií na této stránce: není vcelku pochyb, že patří ke špičce toho, co je nyní možné z mobilních telefonů vytáhnout.

Přičemž platí to, co u všech mobilů: pokud má dobré podmínky, tedy především dobré a zajímavé světlo, ideálně v kombinaci s výraznými barvami, výsledky budou skvělé. Tohle se mi líbilo například při focení “barevných” tanečníků na letních slavnostech v Lounech. Při těchto záběrech opravdu mobil dokáže vcelku rozumně konkurovat i “pořádným” foťákům.

Samsung S9 Plus
Ideální a intenzivní světlo, na tom se toho nedá moc pokazit, a v podobných situacích prostě mobily v zásadě dokáží to samé, co „pořádné“ foťáky (samozřejmě, pokud nebudeme fotku zkoumat do posledního pixelu)… Neupravená fotka v plné velikosti.

Pokud bych měl focení s tímhle mobilem charakterizovat jedním slovem, znělo by “stabilita”, což je pochvala opravdu velká. V dílčích situacích zůstává ve stínu svých konkurentů, viz dále, ale dokáže podávat velmi dobré výkony napříč širokým spektrem situací, od krajin, přes portréty po detaily.

Se Samsungem S9+ jsem fotil nepřetržitě skoro pět dní v mnoha situacích a byl opravdu spokojen – je to prostě “držák”, který zvládá s přehledem různé typy situací. Od ohňostroje, přes portréty až po focení v povrchovém dole s opravdu divokým světlem.

Samsung S9 Plus
I na detaily se tenhle mobil vcelku hodí… Neupravená fotka v plné velikosti.

Samozřejmě, při tom všem je třeba myslet na to, že mobil zůstává mobilem, a že v horším světle nebo krajinách, tak jako všichni konkurenti, začne rychle ztrácet dech ve srovnání s čímkoliv pořádnějším.

Ale v podmínkách příznivých zase o kus posouvá to, co od mobilů čekat. Hodně dobře funguje automatické používání HDR režimu, kdy je foťák velmi dobře schopen vypořádat se s rozdíly mezi světly a stíny (a rozumně zachytit například světlé nebe).

Samsung S9 Plus
Ukázka fotky, kterou „pořádný“ foťák sám od sebe nezvládne. Mezi zdí a nebem je velký rozdíl, ale software díky automatické HDR funkci to u mobilů „nějak zaonačí“… U Samsungu tohle funguje opravdu velmi dobře. Neupravená fotka v plné velikosti.

Samsung Galaxy S9 Plus vs iPhone X vs Huawei P20 PRO

Na začátku jsem zmínil, že k téhle recenzi mě “popostrčil” mírný šok z toho, jaká kouzla dokáže Huawei P20 PRO. Z čehož plyne, že na závěr je třeba zkusit zhodnotit, jak si tyto tři mobily stojí ve vzájemném porovnání.

Samsung S9 Plus
Nenápadná, ale zásadní silná stránka Samsungu je v tom, že dokáže podávat stabilní výkony a zvládat široké spektrum scén bez váhání a omylů. Neupravená fotka v plné velikosti.

Na úvod jsem se přiznal, že používám iPhone X, což mě v očích mnohých činí trochu nevěrohodným při hodnocení Samsungů. Tedy ano, neměnil bych, v některých funkcích, zejména v portrétním módu, je iPhone X stále na špičce a dokáže dle mého (relativně objektivně řečeno) pořád víc.

Plus občas jsem měl dojem, že i v krajině dokáži z iPhone vytáhnout více – což už je třeba brát jako hodnocení subjektivní, za oněch pět dní jsme se nedokázali se Samsungem spřátelit tak, abych ho dokázal využít opravdu na maximální výkon.

Ale v celkovém součtu není pochyb, že šikovný uživatel iPhonu X i stejně zkušený uživatel se Samsungem S9 Plus přijdou z víkendového výletu s více méně identickými výsledky…

Samsung S9 Plus
Dobré podmínky, tedy hezká fotka. Neupravená fotka v plné velikosti.

A co ten Huawei P20 PRO? To je ještě zajímavější – ten toho prostě v některých konkrétních situacích dokáže více než obě zmíněné hvězdy. Má totiž specializovaný modul na noční fotografování, který je opravdu špičkový. Bez jeho umělé inteligence se dá obejít, ale třetí objektiv mu zase umožňuje neuvěřitelné výkony při “vidění do dálky”, kdy mobil dokáže “zoomovat” opravdu daleko. A jeho relativně velký snímač je také výhodou, s níž se dají dělat zajímavé věci – více si o tom můžete přečíst v podrobné recenzi Huawei P20 PRO.

Ale: Huawei P20 PRO nemá onu výše zmíněnou “stabilitu” Samsungu, v krajině často působí jeho snímky přeostřeně, překombinovaně, hůře… Někdy se fotka povede, jinkdy zase ne…Tedy v celkovém součtu by – zejména v rukách nezkušeného až náhodného uživatele – v širokém spektru situací nejspíš oběma konkurentům nestačil.

Samsung S9 Plus Panorama
A tohle jde mobilům taktéž dobře: efektně vypadající panorama. Zmenšeno z původní velikosti.

Samsung Galaxy S9 Plus – shrnutí ve dvou větách

Samsung Galaxy S9 Plus svým fotoaparátem nesporně nabízí špičku toho, co je v dnešní době možné vytáhnout z mobilních telefonů. V některých dílčích aspektech mírně zaostává za konkurencí, ale velmi dobré a stabilní obrazové výkony nabízí v širokém spektru situací, což je jeho nejsilnější zbraní.

Samsung Galaxy S9 Plus – Cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Samsung mi pouze bezplatně zapůjčila tento mobil, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. test-samsung-1.jpg ) a zadat do prohlížece www.fotoguru.cz/files/test-samsung-1.jpg

 

Shrnutí recenze:

Samsung Galaxy S9 Plus

Samsung Galaxy S9 Plus svým fotoaparátem nesporně nabízí špičku toho, co je v dnešní době možné vytáhnout z mobilních telefonů. V některých dílčích aspektech mírně zaostává za konkurencí, ale velmi dobré a stabilní obrazové výkony nabízí v širokém spektru situací, což je jeho nejsilnější zbraní.

Hodnocení redakce:
7.7

Pros

  • velmi dobrá obrazová kvalita
  • zvládá široké spektrum situací
  • patří k naprosté špičce ve svém segmentu

Cons

  • trochu překombinované ovládání
  • rozmazávání pozadí je někdy trochu váhavé
  • digitální zoom není moc použitelný
Reklama

3 komentářů

  1. Dobrý den, už delší dobu zkoumám,jak nastavit rozzostřené pozadí. Mám samsung s9. Našla jsem od Vás pouze hodnocení s9 plus. Nejsem odborník,fotím jen klasické foto rodiny. Hledala jsem ve foťáku a našla jsem živé zaostření, ale jde mi to pouze předním foťákem, nemohu přijít nato jak to otočit na zadní (nechci fotit rozzostřene sebe ale ostatní 😀 ).
    Budu moc ráda, když mi poradíte.
    Děkuji
    Tereza S.

  2. Dobry den,
    poznali jsme se na vasich krasnych fotkach z Loun. Mam na vas dve prosby:
    – bylo by mozne do popisu fotek napsat, ze se jedna o predstaveni Elementalove skupiny Chůdadlo?
    – nemohli bychom od vas nejake fotky dostat a pouzit je na fb?
    Diky moc.
    Vitek Prochazka, principal
    chudadlo.cz

  3. Jan Libich

    Samsung S9+ umí klasicky dobré fotky, prostě nemá žádné extra inovace, ale snaží se fotit tak nějak klasicky co nejlépe, P20 Pro má přeci jen více vymožeností, ale Samsung S9+ vyhrává odladěnějšími výstupy.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*