Sony RX100 V – stále lepší a stále stejnější (recenze)

Sony RX100 V je pátou verzí fotoaparátu, o němž je možné bez obav prohlásit, že je podobně jako jeho předchůdci nejlepším kompaktem na světě. Rychlost je oslnivá, kvalita snímků výborná, zabudování hledáčku do kapesního těla je malý zázrak. Přesto, přiznávám, jsem z té legendy měl vlastně trochu smíšené dojmy.

Sony RX100 V
Sony RX100 V na oficiálním snímku, na kterém je vysunutý blesk i zacvakávací hledáček. Foto: Sony.com

Řada Sony RX100 patří mezi nejvýraznější série foťáků posledních let – a to zcela po právu. První model se objevil v roce 2012 a každý rok přibýval další, tato pátá verze je pak z roku 2016… Svým způsobem tyto foťáky opravdu změnily představy o tom, co je možné čekat od fotoaparátu, který se vleze do kapsy u džín…

Ruku v ruce s kapesní velikostí šla i zcela mimořádná kvalita fotek – samozřejmě, tzv. jednopalcový čip je menší než v zrcadlovkách, ale už i první modely této řady ukázaly, že je i z takto malého snímače možné vylovit mimořádné výsledky.

Já jsem tuhle řadu začal zkoumat až od modelu č. 3 a byl to pro mě opravdu tehdy neuvěřitelný pocit – nechápal jsem, jak něco tak titěrného může produkovat fotky srovnatelné v dobrém světle s výstupy zrcadlovek (recenze Sony RX100 iii zde)…

Verze 4 o rok později vše ještě popohnala vpřed – zabudovaný hledáček urazil velkou cestu vpřed a stal se opravdu použitelným, fotky krásné, jen ta cena kolem třiceti tisíc začala být mírně šílená (recenze Sony RX100 iv zde).

A kam nám tedy zapadá verze pátá? Vše zase ještě posouvá dál, jen nevím, zda si foťák přece jen nezasloužil ještě trochu zásadnější změnu – hned vysvětlím.

Sony RX100 V
Jednou z hlavních zbraní Sony RX100 V je skvělý objektiv, který dokáže i velmi hezky „rozmazávat pozadí“. Neupravená fotka v plné velikosti.

Sony RX100 v – nejlepší a nejrychlejší kompakt

Aby nebylo pochyb – je to foťák opravdu skvělý, jak můžete zahlédnout z testovacích snímků na této stránce. V dobrých světelných podmínkách je z něj možné čekat fotografie srovnatelné s tím, co dokáží zrcadlovky, což samo o sobě stačí k uznalému pokývání hlavou (byť to tedy není nic nového, onen “wow effect” už nefunguje tolik jako u starších modelů).

Hlavním reklamním sloganem spojeným s pátou generací bylo konstatování, že jde o nejrychlejší kompakt na světě. Slogany mnohdy moc neříkají, ale tady to platí. Zaprvé: autofokus používá rychlejší a přesnější systém ostření, což je opravdu cítit, foťák umí zaostřit opravdu bleskurychle (byť opět zmiňme, že to uměly velmi dobře i modely dřívější).

Sony RX100 V
Barvy tomuto foťáku opravdu jdou… Neupravená fotka v plné velikosti.

A zadruhé: Sony RX100 V je schopen fotit závratnou rychlostí 24 obrázků za vteřinu (předchozí verze měla “jen” 16 snímků za vteřinu). Plus navýšený je i tzv. buffer, tedy mezipaměť určující, kolik obrázků je možné vytvořit na jedno zmáčknutí – nyní to je opravdu famózních 150 jpgů a rawů…

I při rodinném a cestovatelském focení to je něco, se opravdu může hodit. Dítě skákající do vody najednou nemá šanci být rozmazané a sekvence je vskutku báječně detailní. Foťák pak svým rychlým rachocením připomíná kulomet.

A ano, pak je tu hledáček, což je opravdu sám o sobě malý zázrak, který se extrémně hodí v situacích, kdy (zejména ve slunečním svitu) toho není na zadním displeji moc vidět. Anebo se hodí prostě jen proto, že mnoho fotografů si život bez hledáčku neumí představit – a tohle je hledáček opravdu plnohodnotný: sice navenek titěrný, ale skvělý obraz včetně základních informací o focení nabízející. Opravdu klobouk dolů…

K čemuž jen můj osobní přípodotek: já samozřejmě mám hledáčky hodně rád, ale u těchto malých kapesních hraček jsem se vlastně už nějak naučil fotit bez nich, tedy osobně si život bez hledáčku umím představit.

Je tu i kvalitní video schopné, jak jinak, i snímání v 4K, ale to zhodnotit nedokážu, protože do videí nechci moc “fušovat” a skoro vůbec je neřeším..

Sony RX100 V
V dobrém světle dokáže tento foťák směle konkurovat zrcadlovkám, obrazová kvalita je opravdu výborná… Neupravená fotka v plné velikosti.

Sony RX100 V a srovnání se staršími verzemi

Samozřejmě, logická otázka zní, jak moc či málo se liší verze 5 od verzí starších. V tom podstatném, tedy zda jsou fotky nějak výrazně lepší, si bohužel netroufnu vynášet žádné zásadní soudy. Testoval jsem verze iii a iv a byl nadšený z jejich výkonů, ale férové srovnání by vyžadovalo zkusit je znovu všechny v jednu chvíli… Skoro si myslím, že rozdíl nebude dramaticky (ve srovnání s verzí iii) až žádný (ve srovnání s verzí iv)…

Onen zásadní rozdíl s předchozí (čtvrtou) verzí je tedy v rychlosti snímání (24 místo 16 snímků za vteřinu) a vylepšeném systému ostření (což je dle mého tak trochu jedno)…

Všechny ostatní klíčové parametry jsou stejné: hledáček, snímač s rozlišením 20,1 Mpx, objektiv 24-70mm (v přepočtu na kinofilm) se skvělou světelností 1.8-2.8. Právě ta světelnost patří nesporně k silným stránkám tohoto foťáku, jak můžete vidět na ukázkových snímcích, “rozmazávat pozadí” se dá opravdu hravě.

Ale v jednom parametru – a to dost podstatném – nastalo i zhoršení: baterie má mít výdrž 220 obrázků vůči 280 obrázkům u “čtyřky”, což je docela zásadní úbytek. A je pravda, že baterka mizí dost rychle, někdy až nepříjemně rychle. Před několika dny měl tento foťák shodou okolností na mém fotokurzu jeden z účastníků, a baterii musel měnit asi po třech hodinách nepříliš intenzivního focení. Což je každopádně něco, co je třeba vést v patrnosti…

Sony RX100 V
Ač je čip poměrně malý, i celky v krajině a městě zvládne výborně. Neupravená fotka v plné velikosti.

Takový nějaký stále stejnější

Jak už jsem zmínil, model 3 na mě působil jako zjevení, model 4 jako skvělé vylepšení předchozího zázračného kolegy. A proto mě svým způsobem verze 5 zklamala – prostě jsem čekal něco nově dramaticky lepšího, ale nic takového se nestalo…

Samozřejmě, posun v rychlosti je důležitý, ale hlavní rolí tohoto foťáku je být kapesním pomocníkem pro rodinné a cestovatelské focení, tedy posun v rychlosti není dle mého zase tak zásadní.

Co mě napadalo častěji a poměrně intenzivně, byl nicméně jiný pocit: že totiž Sony RX100 tak trochu usnula na vavřínech a co bylo fantastické před pár lety, už v rychle se měnícím světě může být “jen” hodně dobré…

O čem mluvím? Především o bleskovém nástupu konkurence, tedy Canonu, který přišel s velmi podobným modelem zjevně značně inspirovaným právě touto řadou. Nejprve to byl Canon G7 X, poté mimořádně povedený Canon G7 X mark ii (oba, mimochodem, s největší pravděpodobností mají v sobě stejné či obdobné čipy vyrobené právě firmou Sony, která je nyní hvězdným výrobcem čipů, což se ovšem nikdo moc nesnaží zdůrazňovat).

Sony RX100 V
A nyní jeden náhodný pes… Neupravená fotka v plné velikosti.

Proč Canon G7 X mark ii zmiňovat? Protože obrázky jsou stejně dobré a navíc má tři věci, které mi najednou u Sony RX100 v trochu chyběly. Zaprvé: má delší zoom 24-100 mm (v přepočtu na kinofilm), u Sony, připomeňme, to je jen 24-70 mm. Je to rozdíl docela zásadní ve celkem logické situaci: když chci přiblížit cyklistu na kole nebo dítě někde v lese, prostě jsem při testování mnohokrát zoufale mačkal zoom… A nic…

Zadruhé: Canon má speciální kolečko na korekci expozice, což se prostě u těchto foťáčků opravdu hodí. A zatřetí: cena je výrazně nižší – Sony RX100 v nyní (léto 2017) stojí kolem 30 000 Kč (což je prostě moc, řekl bych), Canon G7X mark ii skoro o polovinu méně (kolem 17 000 Kč). Jistě, Canon nemá hledáček, ale i tak…

Co chci tímto “smutněním” říct? Že bych zkrátka čekal od Sony zase ještě o kousek víc, v ovládání, optice, čemkoliv, co by potvrdilo roli mnohaletého krále skvělých kapesních foťáků.

Sony RX100 V
Trocha barev na Vltavě… Neupravená fotka v plné velikosti.

Sony RX100 v – shrnutí ve dvou větách

Sony RX100 si bezesporu zaslouží stejný titul, jako předchozí verze této řady, a to titul nejlepšího kompaktu světa, to vše díky skvělé obrazové kvalitě, úžasné rychlosti i opravdu fungujícímu hledáčku. Nohy mu trochu podráží relativně vysoká cena, konkurence levnějších (a v něčem i šikovnějších modelů od Canonu) a prostý fakt, že posun od verze 4 je spíše kosmetický.

 

Sony RX100 v – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Sony Cyber-Shot DSC-RX100V lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Sony mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

Sony RX100 V

7.8

Obrazová kvalita (=jak fotí)

9.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

8.0/10

Řemeslné zpracování

8.0/10

Ovladatelnost

7.0/10

Poměr cena/výkon

7.0/10

Pro

  • skvělá obrazová kvalita
  • závratná rychlost snímání i ostření
  • skvěle fungující hledáček

Proti

  • objektivu by slušel větší rozsah
  • konkurence Canonu je poměrně významná
  • cena je relativně vysoká
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotoparáty STEJNÉ KATEGORIE.
Reklama

4 komentářů

  1. Jan Libich

    Bohužel Sony RX100 V opravdu nepřináší zase tolik nového, jako kapesní foťáček je fajn, ale cena je poměrně vysoká.

  2. Oplatilo by sa pozrieť na upgradovaný Sony RX100 VA a porovnať ho s Canon G7 X Mark II, poprípade si počkať na Mark III.

    Super stránka s množstvom užitočných informácií. Držím palce.

  3. Jsem z RX100 V zklamaný. Právě jsem si stáhnul fotky z dovolené a takový počet rozmazaných a přepálených snímků jsem nezažil (zlatý můj starý Panasonic LS85). Inteligentní automatika funguje u RX100 V špatně. Nakonec jsem fotil vše sekvencí 3 sním se změnou expozice +-0,3 eV, protože fotky na displeji byly mdlé a dle histogramu přepálené a udělal jsem dobře. Automatika přeexponovává. Problémy má i se stabilizací obrazu – při focení sekvence mázne snímky uprostřed. Automatická korekce bílé selhává při nižší intenzitě světla.

  4. Dobrý deň p. Rybář.
    Chcem Váš poprosiť o pomoc pri kúpe kompaktného fotoaparátu s čo najlepším výstupom kvality fotografií a nejakým rozumným zoomom, ktorý by sa vošiel do kapsy buny a poradil si aj s „rýchlym“ fotením. Viem že pri malých kompaktoch musím počítat s kompromismy. Rozmýšlal som aj o kompakte Sony RX 100 VI kvoli 8-násobnému zoomu a kvalite fotiek. Velmi sa mi páčia aj výstupy fotiek z kompakov fujifilm. Majú vačšie čipy a na Vašich fotkách to je aj vidieť. Osobne sa mi velmi páčia. Na Vašej skvelej stráneke som si našel aj zopár adeptov na kúpu fotoaparátu, no je ich už akosi vela a už sa aj začínám v tom výbere pomaly strácať.
    Ďakujem pekne za pomoc a Prajem Vám pekný deň.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*