Fotoguru roku 2022: Lesní požáry, magické portréty i komediální mýval

Co skvělého fotografického z roku 2022 by nemělo zapadnout? Zde je 10 výjimečných počinů roku sestavených redakcí a také našimi čtenáři, vybraných tradičně v polovině prosince, a to již posedmé…

Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2022 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé a výrazné pokývání hlavou.

10 × Fotoguru roku 2022

 

Fotografie roku

Michal Fanta: Lesní požár v Českém Švýcarsku

Odůvodnění: Lesní požáry v Českém Švýcarsku patří nesporně k nejdramatičtějším událostem v ČR tohoto roku. Série Michala Fanty působivě zachycuje běsnění živlu i boj hasičů při jeho likvidaci. Letos byla nominována v soutěži Czech Press Photo a nesporně si to zaslouží: jednotlivé fotky i série jako celek skvěle zachycují průběh celé akce.

O autorovi: Michal Fanta je fotograf, který tyto snímky pořídil při své práci pro Hasičský záchranný sbor ČR. Před tím působil jako fotograf například v MF DNES, v minulosti byl oceněn i v soutěži Czech Press Photo.

Linky: Série na stránkách CPP / Stránky Michala Fanty

Michal Fanta: Lesní požár v Českém Švýcarsku
Lesní požár v Českém Švýcarsku na snímku Michala Fanty. Publikováno se souhlasem autora. Foto: © Michal Fanta / HZS

Fotoreportáže roku

Ukrajina Stanislava Krupaře a ocenění časopisu Time

Zdůvodnění: Fotoreportáže Stanislava Krupaře z války na Ukrajině patří nesporně k tomu nejlepšímu, co na české fotografické scéně v tomto roce vzniklo, a to od prvních dní invaze po další klíčové mezníky. A nejde jen o českou scénu – jednu z jeho fotografií zařadil do svého přehledu 100 nejlepší fotek roku i časopis Times (link níže).

O autorovi: Stanislav Krupař patří mnoho let k špičkám české reportážní fotografie a je jedním z mála, kdo pracuje i na špičkových projektech v zahraničí.

Linky: Reportáž v Reportéru / TIME’s Top 100 Photos of 2022 / Facebook Stanislava Krupaře

Stanislav Krupař - Ukrajina
Fotky Stanislava Krupaře z Ukrajiny jsou nepřehlédnutelné v českých i zahraničních médiích – zde ikonická fotografie z počátku války. Publikováno se svolením autora. Foto: © Stanislav Krupař

Portrétní série roku

Petr David Josek a pohřeb královny

Zdůvodnění: Série portrétů “obyčejných Britů” u rakve královny Alžběty II. je mimořádně působivá – a svým způsobem svou “obyčejností” zachycuje více z nadčasové atmosféry toho dne než akčnější fotografie stejné události. Jako celek série dokonale funguje – i proto je mezi nominovanými na letošní Czech Press Photo.

O autorovi: Petr David Josek je známý český fotograf, který se od roku 1999 věnuje agenturní fotografii. Do roku 2002 pracoval pro Reuters, nyní je více než deset let zaměstnancem americké Associated Press (AP). Pravidelně fotografuje olympiády i MS ve fotbale, stejně jako klíčové světové události (válka v Iráku, migrační krize atp).

Linky: Série na stránkách CPP / Instagram Petra D. Joska

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Petr Josek (@joskinenn)

Fotokniha roku

Czech Nature Photo – Fotografie a jejich příběhy

Zdůvodnění: Kniha Czech Nature Photo obsahuje oceněné fotografie z loňských ročníků stejnojmenné soutěže a mapuje tak naprostou špičku tohoto oboru v České republice, ale dílem i v zahraničí – kniha totiž obsahuje i fotografie mezinárodních porotců. Proto není pochyb, že bude patřit k publikacím, které bude zajímavé otevírat i s odstupem času.

O autorech: V knize je zastoupeno celkem 95 autorů, českých i zahraničních, nejvíce vyzvednout si však zaslouží tým Czech Photo, který v čele s Veronikou Souralovou soutěž organizuje (spolu se soutěží Czech Press Photo), a který z ní dokázal vybudovat opravdu reprezentativní přehlídku světové úrovně.

Linky: Kniha Czech Nature Photo / Soutěž Czech Nature Photo

Czech Nature Photo - Fotografie a jejich příběhy
Obálka knihy Czech Nature Photo – Fotografie a jejich příběhy.

Sportovní fotografie roku

Vladimír Rys: Ohňostroj mezi životem a smrtí

Zdůvodnění: Tato fotografie ze závodů F1 na britském Silverstone Circuit se v posledních měsících prostě nedala přehlédnout. A tak jsem ji zařadil i do tohoto přehledu… Vlastně nepotřebuje moc komentářů. Pod názvem Ohňostroj mezi životem a smrtí je také mezi nominovanými na Czech Press Photo.

O autorovi: Vladimír Rys je známý sportovní fotograf. V 90. letech působil v deníku Sport, v roce 2002 se přestěhoval do Německa a začal spolupracovat se slavnou agenturou Getty Images. Patří též k oficiálním fotografům stáje Red Bull.

Linky: Vladimír Rys na Getty Images / Vladimír Rys – Instagram / Fotka na stránkách CPP

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Vladimir Rys (@vladimirrys)

Výstava roku

Jaroslav Kučera a Klid před bouří

Zdůvodnění: Klid před bouří Jaroslava Kučery nesporně patří k největším fotopočinům tohoto roku a to v obou svých podobách: jako kniha i jako výstava. Ta probíhá až do poloviny ledna v pražské Leica Gallery. A na stejnojmennou knihu se autorovi podařilo vybrat na Hithitu skoro 600 000 Kč. Na první pohled jde o unikátní kolekcí fotografií z 70. a 80. let.

O autorovi: Jaroslav Kučera (nar. 1946) patří mezi uznávané české fotoreportéry a dokumentaristy. Je autorem mnoha knih, jeho výstavy proběhly na více než 60 místech po celém světě. Mnohé z jeho fotografií jsou legendární – protože dokáží i po letech vyprávět příběhy a oživovat atmosféru dávno zapomenutých míst.

Linky: Výstava v Leica Gallery Prague / Stránky Jaroslava Kučery

Jaroslav Kučera a Klid před bouří
Kniha Jaroslava Kučery Klid před bouří letos vyšla díky podpoře veřejnosti, která vybrala skoro 600 000 Kč.

Historická fotka roku

Kolorovaný Baťův Zlín

Odůvodnění: Nadace Tomáše Bati letos připravila pozoruhodnou výstavu kolorovaných fotografií Zlína za éry slavného podnikatele pod názvem “Nejde – neexistuje!” Původní výstava je nyní k vidění online. Kolorování občas snímkům spíše škodí, ale v tomto případě vznikla opravdu působivá série, kde tato úprava opravdu pomohla. A oživuje v barvách slavnou éru.

O autorech: Výstavu připravila Gabriela Končitíková z Nadace Tomáše Bati ve spolupráci se Státním okresním archivem Zlín. Obarvení starých snímků se zhostil Vladimír Parízek, který dle kurátorů maximálně dbal na zachování autenticity.

Link: Výstava online

Baťův Zlín - kolorováno
Fotografie z výstavy zachycující mechaniky otrokovického letiště u letounu Dragon v roce 1933. Autor fotografie je neznámý. Zdroj: Sbírka fotografií SOkA Zlín, koloroval Vladimír Parízek. Publikováno se svolením autorů výstavy.

Fotopočin roku

Fotografie fotografů Bohdana Holomíčka v Artinboxu

Zdůvodnění: V pražské galerii Artinbox proběhla v listopadu opravdu unikátní výstava: 250 fotografií, na nichž Bohdan Holomíček zachytil desítky svých kolegů za uplynulé půlstoletí. Byla nesporně zajímavá i pro veřejnost, ale zejména pro fotografy byla unikátní výpravou proti proudu času. Opravdu s nadšením jsem na ní vzpomínal na všechny ty známé, ale i pozapomenuté muže a ženy s foťákem. Zkrátka: Holomíček vytvořil dějiny české fotografie na jednom místě.

O autorovi: Bohdan Holomíček (nar. 1943) je český fotograf-dokumentarista. Známé jsou například jeho série z předrevolučního života Václava Havla. Stejně tak je třeba zmínit, že zásadní roli při přípravě této výstavy měla její kurátorka (a ředitelka Artinboxu) Nadia Rovderová.

Linky: O výstavě na stránkách galerie Artinbox

Bohdan Holomíček
Bohdan Holomíček v pražské galerii Artinbox před svojí unikátní výstavou fotek fotografů. Rychlofotka mobilem.

Fotopublicista roku

Tomáš Vocelka a rubrika Foto na Aktuálně.cz

Zdůvodnění: Tohle je trochu netypická položka, ale rubrika Foto na webu Aktuálně.cz si prostě ocenění zaslouží. Specializovaných médií a webů o fotografování je mnoho, ale míří obvykle na zkušené fotografy. Tomáš Vocelka, který za tuto rubriku odpovídá, však oslovuje široké obecnější publikum a šíří tak povědomí o fotografii i mezi ty čtenáře, k nimiž by se jinak tohle téma nedostalo. A přiznávám, v uplynulých letech jsem právě tam našel inspiraci pro některé položky tohoto seznamu.

O autorovi: Tomáš Vocelka je český novinář a fotograf, který se v posledních letech dostal na čelní místa různých světových online fotografických přehlídek: je vítězem soutěže Sony World Photography Awards 2021, dvakrát byl ve finále soutěže Travel Photographer of the Year. Několikrát byl oceněný i v soutěži Czech Press Photo. Pracuje i jako editor rubriky Foto v Aktuálně.cz

Link: Rubrika Foto na stránkách Aktuálně.cz / Tomáš Vocelka – osobní stránky

Rubrika Foto na webu Aktuálně.cz
Rubrika Foto na webu Aktuálně.cz přibližuje témata spojená s fotografování i laikům, což je na české scéně výjimečné. (Snímek obrazovky).

Drobnost roku

Miroslav Srb a mýval oceněný v Comedy Wildlife

Zdůvodnění: Český fotograf Miroslav Srb se letos dostal mezi vítěze nejlepších “komediálních” fotek zvířat v soutěži Comedy Wildlife Photography Awards. Jde o soutěž pořádanou Brity, což samo o sobě zaručuje, že vše je bráno s mírnou nadsázkou a výběr je opravdu zajímavý. Zkrátka, mávající mýval je možná sice jen drobnost, ale jeho vítězství v obrovské konkurenci za zmínku nesporně stojí…

O autorovi: Miroslav Srb je český fotograf specializující se na fotografování zvířat.

Linky: Výsledky soutěže / Stránky Miroslava Srba / Instagram Miroslava Srba

Miroslav Srb - mýval
Fotografie „mávajícího“ mývala se dostala mezi oceněné fotky letošního ročníku mezinárodní soutěže Comedy Wildlife Photography Awards. Publikováno se svolením organizátorů i autora. © Miroslav Srb / Comedy Wildlife 2022.

2 komentářů

  1. Jiří z Prahy

    Zdravím Vás, Honzo, blíží se fofrem konec roku, tak Vám tady chci poděkovat a popřát. Za to, co děláte pro focení a foťáckou komunitu, za tenhle ojedinělý fajnový blog, a tak vůbec. Hodně zdraví, všechno dobré, a ať Vám vydrží ten Váš ajfr. Já jsem jen přiležitostný amatér na okraji, přát by Vám myslím měli povolanější, ale mně návštěvy tady u Vás hodně dávají, čili díky a těším se na další setkávání. S Vámi i se zdejším spolkem spřízněných duší.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*