Fotoguru roku 2016 – výsledky ankety

Co skvělého fotografického z roku 2016 by nemělo zapadnout? Zde je 10 výjimečných počinů roku 2016 sestavených redakcí a také našimi čtenáři.

Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2016 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé  a výrazné pokývání hlavou.

Podrobnosti o anketě najdete níže na stránce, včetně dalších 10 nominovaných a seznamu čtenárů, kteří se do nominací zapojili.

10× Fotoguru roku 2016

 

Fotoreportáž roku

Stanislav Krupař: Boj o Syrtu

Stanislav Krupař Boj o Syrtu
Galerie Boj o Syrtu na stránkách Stanislava Krupaře – přímý link zde.

Zdůvodnění: Sérii válečných fotografií z okolí libyjské Syrty na rozdíl od většiny dalších fotopočinů na této stránce zapadnutí nehrozí – byla oceněna mimo jiné v soutěži Czech Press Photo. Přesto zde musí být – je jednou z nejlepších věcí na českém fotonebi roku 2016.
O autorovi: Stanislav Krupař patří mnoho let k špičkám české reportážní fotografie a je jedním z mála, který pracuje i na špičkových projektech v zahraničí.
Linky: Galerie Boj o Syrtu / Stránky Stanislava Krupaře

 

Mimořádný projekt roku

Amos Chapple: Mamutí piráti

Amos Chapple: The Mammoth Pirates
Mamutí piráti je reportáž unikátní nejen obrazově, ale i svým zpracováním na stránce Rádia Svobodná Evropa. Přímý link je zde. Děkuji autorovi za svolení publikovat zde tuto ukázkovou fotku. Autor: Amos Chapple/Radio Free Europe

Zdůvodnění: Dechberoucí fotoreportáž o “zlatokopech” hledajících na Sibiři mamutí kly je poklonou starému dobrému reportážnímu řemeslu a pozornost si navíc zaslouží i dokonalá prezentace fotografií přímo na webu Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Na seznam ji zařazujeme možná trochu nečekaně – ale, marná sláva, tohle rádio sídlí v Praze.
O autorovi: Amos Chapple je novozélandský fotograf, propagátor fotografování z dronů a autor mnoha výrazných fotografických projektů.
Link: Fotoreportáž Mamutí piráti Amos Chapple – stránky 

 

Krajinářská fotka roku

Jan Petr Juračka: Broad Peak a hvězdy

The Broad Peak (8051m) in the night! by Petr Jan Juračka on 500px.com

Fotografie na webu 500px – fotka je proklikávací, přímý link též zde.

Zdůvodnění: Fotografie osmitisícovky Broad Peak Jana Petra Juračky má v sobě to, co dělá fotku fotkou: krásu a harmonii. A i příběh jejího vzniku je neobvyklý. Juračka ji pořídil při horolezecké výpravě na K2, kam se vydal s českou horolezkyní Klárou Kolouchovou. A také s dronem, který překonal “výškový rekord” – vzlétl ve výšce 6100 metrů…

O autorovi: Jan Petr Juračka je přírodovědec, fotograf a experimentátor, který se zabývá vědeckou fotografií i raketově stoupajícím oborem: natáčením z dronů.
Link: Broad Peak na webu 500px.comStránky Jana Petra Juračky

 

Mimořádný počin roku

Otevření Czech Photo Centre

Czech Photo Centre
Otevření Czech Photo Centre, 14. října 2016, Praha.

Zdůvodnění: V polovině řijna bylo v Praze otevřeno Czech Photo Centre, vskutku unikátní prostor jak myšlenkou (centrum českého fotografování), tak i provedením (originální architektura včetně sochy Davida Černého). Jde o počin opravdu mimořádný – výstavy a akce, které tam zatím proběhly, byly na opravdu špičkové úrovni.
Autoři: Tým Czech Press Photo + společnost Trigema
Link: Czech Photo Centre

 

Obrazová publikace roku

Václav Havel – Tomki Němec, Fotografie.

Tomki Němec Václav Havel
Titulná stránka webu věnovanému knize fotografií Václava Havla – přímý link zde.

Zdůvodnění: Kniha Václav Havel – Tomki Němec, Fotografie a také s ní spojená výstava se staly jednou z velkých událostí roku. Kniha není adorací Havla ani dokumentem o jeho polistopadovém životě, je především mohutnou oslavou moci černobílé fotografie či spíše fotografie obecně. Celá recenze webu Fotoguru je na tomto linku.
O autorovi: Tomki Němec, prezidentův oficiální fotograf z počátku devadesátých let, patří po dvacet let k zásadním postavám české fotografické scény.
Link: Kniha Havel

 

Dlouhodobý projekt roku

Šelmy.cz: Fotky rysů z fotopastí

Rys ostrovid
Jedna z mnoha unikátních fotografií rysů pořízených fotopastmi.

Zdůvodnění: Hnutí duha Olomouc po mnoho let systematicky monitoruje životy fascinujících tvorů hlubin moravských a slezských hor: hlavně rysů, ale občas i medvědů a vlků. Stávající archiv čítá tisíce unikátních záběrů, z nichž nemalá část je zajímavá nejen vědecky, ale i fotograficky…
O autorech: Archiv snímků z desítek fotopastí je společným dílem týmu expertů Hnutí Duha Olomouc a bezpočtu dobrovolníků. Reportáž o projektu na webu Fotoguru.
Link: Web Šelmy.cz

 

Nové trendy roku

Tomáš Vocelka a globální fotosoutěže

Zdůvodnění: Tomáš Vocelka zosobňuje zajímavý trend ve fotografování – pád hranic fotografických soutěží, který dává fotografům obrovskou svobodu poměřovat se ve specializovaných globálních přehlídkách. Tomáš v nich se svými snímky pravidelně boduje mnoho let, a svým způsobem je tedy jeden z nejznámějších českých fotografů.  Naposledy se v půlce prosince dostal do finále soutěže Travel Photographer of the Year 2016 (viz galerie výše).
O autorovi: Tomáš Vocelka je českých novinář, jehož koníček – fotografování – ho v posledních letech dostal na čelní místa různých online fotografických přehlídek.
Link: Tomáš Vocelka – osobní stránkyTomáš Vocelka na 500px.com

 

Odborná fotopublikace roku

Jan Pohribný: Kreativní barva ve fotografii

Jan Pohribný: Kreativní barva ve fotografii
Kniha je opravdu výborně zpracovaná, a to nejen na české poměry…

Zdůvodnění: Jde o knihu, která je unikátní nejen v českém, ale i mezinárodním měřítku, je výsledkem mnoha let práce nad složitým a opomíjeným tématem – rolí barev ve fotografování. Tahle svým způsobem napínavá “detektivka” poodkrývá v podobě výpravné knihy různé roviny toho, jak vliv barev, jejich kombinace, skládání i vnímání zásadně ovlivňuje “malování světlem”. (Recenze zde).
O autorovi: Jan Pohribný je známý a respektovaný fotograf a pedagog, autor ceněné knížky Kreativní světlo ve fotografii (Zoner Press 2011).
Link: Stránky knihy na ZonerPress.cz

 

Online projekt roku

FB stránka: František Beneš (1878-1943)

Zdůvodnění: Fotograf Martin Wágner před lety koupil z pozůstalosti archiv skleněných a celuloidových negativů pražského fotografa Františka Beneše. Nyní je zpracovává, skenuje a vystavuje, mimo jiné i na facebookové stránce. Fotografie mají neodolatelné kouzlo starých časů, ale i poctivého fotografického řemesla.
Autoři: Hlavním “autorem” projektu je František Beneš, jeho archiv zachycuje cesty z let 1908-1938 (do Evropy a severní Afriky). Martin Wágner, který je vrací na denní světlo, je známý českých fotograf.
Link: Facebooková stránka František Beneš (1878-1943) / Martin Wágner – osobní stránky

 

Drobnost roku

Skauti dobyli síť

Zdůvodnění: Tahle fotka, jak vysvětluje popisek přímo pod ní, oblétla před časem svět… A že je to prkotina, nesrovnatelná třeba s válečnou fotoreportáží? Ano, samozřejmě. Ale i z hezkých prkotin se fotografování často skládá a právě fotky na sociálních sítích mohou mít dopad zcela zásadní a mnohdy opomíjený. Proto je zde kategorie „Drobnost roku“ i tahle fotka…
O autorech: Fotka vznikla, soudě dle popisku, jako okamžitý nápad při skautské akci – autory je možné „proklikat“ z odkazů. A jak už to u sociálních sítí bývá, tahle drobnost se pak začala raketově šířit…
Link: Link na původní příspěvek na Instagramu.

Další nominovaní, dalších 10 pokladů

Mnoho skvělých fotopočinů se mi do hlavního seznamu nevešlo – díky desítkám čtenářkých tipů se původní seznam rozrostl hodně do šířky… A tak jsem se rozhodl ještě alespoň do tabulky (řazené dle abecedy) popsat dalších deset položek, které si taktéž zaslouží pozornost.  Z velké části jde právě o čtenářské nominace…

Marek Audy a jeho Stereoskop, 3D festival Brno Milovníci stereofotografií se letos poprvé dočkali skvělého festivalu. Link
Karel Cudlín – Fotografie / Photographs 1976-2016 Zásadní fotografická publikace známého fotografa. Link
Časopis FOTO – i tištěné médium může žít Časopis pro fotografické fajnšmekry, nikoliv však snoby. Link
FotoŠkoda Fest – opravdu povedený festival FotoŠkoda Fest – mimořádná akce svým rozsahem i širokým záběrem. Link
Milan Jaroš a jeho instagramový svět Pozoruhodný instagramový profil známého reportážního fotografa. Link
Radek Kalhous a jeho výtvarné fotografie Vyjímečný facebookový profil s pozoruhodně laděnými snímky. Link
Radek Severa – fotky z „Moravského Toskánska“ Výjimečná kolekce krajinářských snímků. Link
Jindřich Štreit: (Ne)známé fotografie 1978–1989 Pozoruhodná výstava v Muzeu moderního umění v Olomouci. Link
Jan Šíbík a fotky z ostrova Rusinga (Keňa) Legendární válečný fotograf a jeho skvělá série „obyčejného života“. Link
Věda je krásná – vědecké fotografie Soutěž vědeckého fotografování, které dokáže být neuvěřitelně poutavá. Link

 

Poděkování čtenářům za tipy

Děkuji moc čtenářům webu Fotoguru.cz za zasílání tipů to této ankety! A těm, kteří mi dovolili jméno zveřejnit, tedy alespoň děkuji tímto seznamem (v abecedním pořadí)…

Tedy díky ještě jednou, mnoho z tipů jsem použil! A za rok znovu!

Jan Rybář

Autoři čtenářských tipů: Marek Boguszak, Zbyněk Bumba, Miroslav Dolejší, Jozef Ďurník, Petr Gebhard, Jiří Hejduk, Lada Horáková, Drahoš Ingr, Tomáš Jiroušek, Peter Klein, David Korda, Karel Kraina, Ján Kubinda, Hana Lajnerová , Eva Malíková, Milan Červenka, Josef Nováček,  Jiří Obr, Josef Pavlovic, Jiří Pichrt, Daniel Poláček, Hana Poláková, Jaroslav Ptáček, Pavel Slepička, Karel Soukup, Zbyněk Svadba, Jiří Šamlot, Jiří Václavík, Petr Vítek, Jan Vrobel, Hroník Zbyněk, Zdenka Žichovská.

 

Původní zadání ankety (1.12.2016)

Co skvělého fotografického z roku 2016 by nemělo zapadnout? 

historický fotoaparátV ČR existuje bezpočet skvělých fotosoutěží, fotografů, fotověcí – výstav, blogů, knih, profilů na známých i neznámých sítích.

Mnoho z nich se dočká zasloužené pozornosti, ale mnoho z nich zapadne… Což je škoda.

Letos poprvé chci sestavit seznam těch foto-věcí, které mě v daném roce nějak výrazně zaujaly a které si zaslouží, aby se na ně ukázalo nadšeně prstem.

A budu moc rád, pokud mi vy, čtenáři, pomůžete – a stanete se tak spoluautory tohoto dobrodružství s mírně otevřeným koncem!

Co bych rád udělal:

Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2016 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé pokývání hlavou.

– Nejde jen o fotky, naopak – samotných fotek bude na seznamu patrně málo: ale i o výstavu, sérii fotografií, knihu, projekt, cokoliv, co má něco společného se světem fotografování.

– Není to soutěž, jen seznam zhruba 10 – 20 skvělých věcech bez pořadí. Smyslem není kopírovat skvělé počiny oceněné jinde, ve velkých soutěžích, ba naopak: podtextem je zvýraznit něco, co by mohlo zapadnout.

– Kdo to vše vybere? V tomto pokusném roce já, Jan Rybář, provozovatel webu Fotoguru.cz. Ale slibuji, za rok už vše uděláme organizovaněji, třeba s porotou a jasnějšími pravidly – ale začít je důležité.

Díky! Jan Rybář

Reklama

6 komentářů

 1. Jan Libich

  Fotografických akcí je v ČR velké množství, jen člověk musí rozpoznat, co stojí za zhlédnutí a co je jen nudná směs fotek nic moc říkajících. Bohužel toho odpadu přibývá a pak se v tom ztrácí to vydařené a stojící za zhlédnutí, je proto fajn, když to někdo prozkoumá a doporučí to nejcennější, co za to stojí.

 2. František Marcín

  Pane Rybář, moc dobrá akce 🙂 Nikdy asi nebudu fotografovat z dronů, ale inspirace je to vyjímečná.

  • Jan Rybář

   Díky díky… No a co se focení z dronů týče, raději nikdy neříkejte nikdy… já právě začal… JR

 3. Dobrá práce, gratuluji ! Přeji hezké a pokojné Vánoce Vám a Vaší rodině,
  a v Novém roce hodně zdraví a úspěchů na stránkách Fotoguru.

 4. Ahoj, díky za článek, je to skvělá inspirace.
  Anna

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*