Jan Pohribný: Kreativní barva ve fotografii (recenze)

Kniha Jana Pohribného Kreativní barva ve fotografii je podrobná publikace o všem, co souvisí s barvami a fotografováním. Psát na ni recenzi je jednoduché: je to prostě opravdu skvostná a na české poměry až neuvěřitelná publikace.

Autor recenze: Jan Rybář

Pohribný: Kreativní barva ve fotografiiJan Pohribný je známý a respektovaný fotograf a pedagog, autor ceněné knížky Kreativní světlo ve fotografii (Zoner Press 2011), jeho novinka o barvách nesporně patří k největším počinům svého druhu za posledních mnoho let.

Stačí si knihou zběžně prolistovat a je jasné, že jde o výsledek mnohaleté pečlivé, až vášnivé práce odhalující svět, který zůstává mezi mnoha fotografy dosti opomíjen – svět barev.

Přiznávám, že mě už dlouho žádná kniha o teorii (i praxi) fotografování tak nezaujala. Kniha je svým způsobem neuvěřitelně napínavá “detektivka”, která poodkrývá to, kam často fotografův mozek nechce a ani většinou neumí pohlédnout. Tedy různé roviny toho, jak vliv barev, jejich kombinace, skládání i vnímání zásadně ovlivňuje “malování světlem”.

Pohribný je zároveň velmi dobrým vládcem slov, což je, přiznejme, u fotografů spíš výjimka, tato kniha je prostě velmi srozumitelně a poutavě napsána. A čtenář má tedy možnost opravdu prozkoumat do velkých detailů to, jak veškerá ta barevná magie funguje. Plus, což je též zásadní, autor nezůstává jen u teorie a příkladů, ale publikace přináší v míře poměrně významné i konkrétní ukázky toho, jak se různých efektů dá dosáhnout při fotografování a následně i v postprodukci (v Photoshopu).

Autor podrobně rozebírá opravdu vše představitelné, od historie barev a role, kterou (například) hrály různé barvy v historii, přes fyzikální podstatu vnímání barev po opravdu poutavé palety toho, jak je možné barvy kombinovat pro dosažení různých efektů.

Druhá rovina: výborné fotografie

Kniha má i druhou rovinu, která by vlastně pro mnohé mohla být i rovinou první: je postavena na opravdu vynikajícím výběru fotografií od desítek špiček nejen domácí, ale i zahraniční scény (plus samozřejmě mnoha fotografií autorových, nenápadně, avšak jasně dokládajících, že je též výborným fotografem).

Knihu tedy můžeme chápat i jako fotografickou publikaci, kterou je možné listovat kvůli fotografiím, a ne nutně kvůli textu. To je samo o sobě plus opravdu zásadní. Čtenář už nikdy nebude na svět barev kolem sebe hledět stejně a “algoritmus v hlavě” řídící práci zkušených fotografů se tak rozšíří o mnoho zákoutí beroucích v potaz tajuplné barevné kombinace.

Jan Pohribný: Kreativní barva ve fotografii
Kniha je opravdu výborně zpracovaná… zdroj ilustrace: Ukázka z knihy (link)

Samozřejmě, v každé recenzi musí být nějaká alespoň drobná výtka, aby text nepůsobil podezřele, tedy tu je: možná by občas neškodilo opustit svět umělecké fotografie (tedy vizuálního umění místy se fotografii v klasickém smyslu slova vzdalující) a zkusit některé klíčové principy ukázat na něčem “banálním”. Třeba na příkladech z běžného života – typu fotografie á la “dítě a pes jdou lesem”.

Proč? Protože síla ukázek na “banálních” snímcích je často mnohem efektněji fungující než na výrazných vizuálních dílech. Samozřejmě, dobře chápu, proč tomu tak není a proč se autor držel “uměleckých” fotografií – obyčejné obrázky by opravdu mohly nabourat onen druhý pilíř celé knihy, tedy silné vizuální sdělení komplexního výběru fotografií. Tedy na tuto výtku klidně zapomeňme…

Stejně tak zapomeňme na výtku, která se mi honila hlavou neustále: že kniha je pouze v měkké vazbě. Je to hrozná škoda, protože takto zásadní dílo by si prostě vazbu pevnou zasloužilo. A pravda též je, že při poměrně velkém rozměru knihy je trochu obtížné s ní pracovat.

Ale ani toto není výtka, protože důvod je jasný: v pevné vazbě by dramaticky narostla cena a publikace by se patrně stala ekonomicky hodně riskantní.

Na každý pár autorovi patří velký obdiv za velkou energii, kterou do knihy dal, a vydavatelství Zoner Press za to, že v dnešní nejisté době takto famózní domácí titul neváhalo zařadit do svého edičního plánu. Prostě klobouk dolů…

Základní informace: Jan Pohribný: Kreativní barva ve fotografii, rozměry: 235 x 255 mm, počet stran: 288, vazba: měkká, ISNB: 978-80-7413-332-9, Zoner Press 2016

Důvod recenze: Recenzní výtisk od vydavatelství Zoner Press.

Ukázka z knihy (link)

Více o knize na stránkách Zoner Press (link)

 

Shrnutí recenze:

Jan Pohribný: Kreativní barva ve fotografii

Kniha Jana Pohribného Kreativní barva ve fotografii je podrobná publikace o všem, co souvisí s barvami a fotografováním. Psát na ni recenzi je jednoduché: je to prostě opravdu skvostná a na české poměry až neuvěřitelná publikace.

Hodnocení redakce:
9

Pros

 • zcela mimořádná publikace zaměřením, rozsahem i zpracováním
 • otevírá dosud málo prozkoumané oblasti vlivu barev na fotografii
 • je skvěle napsána a zacílena na laiky i odborníky
 • výběr fotografií je výborný a knihu posouvá ještě výše

Cons

 • měkká vazba
Reklama

2 komentářů

 1. Milan Jůza

  Dobrý večer pane Rybář. Dne 23.11.2016 jsem se zúčastnil na pozvání Zoner Press v Brně přednášky a křtu nové knihy „Kreativní barva ve fotografii“ Jana Pohribného. Dlouho jsem něco tak poutavého až mystického nezažil. Jan Pohribný je vynikající český fotograf, ale také mistr slova. Při přednášce dovedl posluchače v myšlenkách dovést do tajů působení barev na psychiku. No prostě hluboký prožitek a výborná kniha.
  S pozdravem Milan

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky za poznámku, to je moc zajímavé… A ano, tak kniha je opravdu výborná! JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*