Celý název této knížky je hodně dlouhý, zato říká jasně, o čem a pro koho je. Zní: Digitální a digitalizovaná fotografie pro vědecké účely v praxi památkové péče. Nenechte se ovšem splést, není to ani zdaleka jen knížka pro vědce, ba naopak: jde o mimořádně cennou publikaci, který by neměla chybět v knihovně žádného mírně pokročilého fotografa.
Autor recenze: Jan Rybář
Pokud si chcete při pátrání po dobrých fotoknihách na českém trhu zvednout náladu, zalistujte touhle knížkou.
Jistě, první dojmy mohou být trochu nejisté: jak název napovídá, jejím hlavním smyslem je stát se manuálem pro vědce, archiváře nebo třeba kastelána, zkrátka kohokoliv, kdo někdy bude potřebovat použít fotoaparát k zachycení archiválií, archeologických nálezů, interiéru místnosti nebo třeba Karlštejna jako takového…
Jenže hned druhý pohled váhavému čtenáři napoví, že ač sice nejspíš nebude fotografovat stalelé zlaté mince, výborně popsané postupy se prostě hodí i pro cokoliv jiného (v tomto případě produktového focení se týkající)…
Zkrátka: tato knížka je opravdu doslova napěchovaná cennými radami, postupy a ukázkami, které ocení kdokoliv, kdo se chce posunout o něco dál ve focení.
Knížku Digitální fotografie pro vědecké účely je zkrátka možné číst jako pokročilou a inspirativní příručku fotografování, bez ohledu na to, zda má čtenář něco společného s vědou, nebo ne…
Podrobnější popis toho, co se skrývá uvnitř najdete na stránkách vydavatele, Národního památkového ústavu. (Aktuzalizace leden 2018: A na té samé stránce je možné stáhnout zadarmo knížku ve formátu PDF!)
Po knížce asi spíše sáhnou fotografové alespoň mírně pokročilí, kteří – samozřejmě – mnohé přeskočí a najdou si přesně to, co by je mohlo zajímat… Ale i fotografové začínající zde najdou pasáže, které jsou v jiných knihách spíše výjimečné – třeba prosté a názorné vysvětlení “banálního” faktu, že kostel se prostě nedá fotit zblízka širokoúhlým objektivem (jak začátečníci s gustem činí) a je třeba zoomovat…
Knížka je prostě velkorysá, je v pevné vazbě a je vybavena hezkými schematy (například) rozmístění světel i, samozřejmě, výbornými ilustračními fotografiemi.
Na podobně knížky má velký podíl známý fotograf Martin Frouz, který léta působí jako fotograf českých archeologů v Egyptě a dokumentuje špičkové archeologické objevy posledních let i v České republice… (Dříve působil v české redakci National Geographic a byl oceněn mimo jiné v soutěži Czech Press Photo)…
Opravdu hezká knížka to je!
Komu knihu doporučuji: Komunikoliv, koho zajímá fotografování a chce získat zajímavé poznatky a mnoho inspirace.
Základní informace: Ladislav Bezděk, Martin Frouz: Digitální a digitalizovaná fotografie pro vědecké účely v praxi památkové péče, Vazba: Pevné, Místo vydání: Praha, Rok vydání: 2014, Počet stran: 216, ISBN: 978-80-7480-017-7, Vydavatel: Národní památkový ústav
Shrnutí recenze:
Digitální a digitalizovaná fotografie pro vědecké účely v praxi památkové péče
Celý název této knížky je hodně dlouhý, zato říká jasně, o čem a pro koho je. Zní: Digitální a digitalizovaná fotografie pro vědecké účely v praxi památkové péče. Nenechte se ovšem splést, není to ani zdaleka jen knížka pro vědce, ba naopak: jde o mimořádně cennou publikaci, který by neměla chybět v knihovně žádného mírně pokročilého fotografa.
9
Pros
- unikátní originální publikace přesahující rámec svého zadání (tedy manuálu pro vědecké pracovníky)
- velmi prakticky zaměřené kapitoly, ve většina případů použitelné i pro “nevědecké” fotografy
- fungovaně popsané a fotografiemi i ilustracemi ilustrované praktické příklady
Cons
- text by někdy mohl být hutnější, což je však v kontextu celé knihy opravdu detail
Nevím, jestli nejdu s křížkem po funuse, ale určitě stojí za zmínku, že na stránkách NPU je kniha i ke stažení zdarma v PDF.
Aha, díky! To je opravdu zajímavé, doplnil jsem do textu… JR