Samsung Galaxy A55 – tři dny v Londýně (recenze foťáku + ukázkové fotky + video)

Co umí a jak fotografuje Samsung Galaxy A55? Nabízí střední třída fotomobilů rozumný poměr cena/výkon? Vzal jsem tuto novinku na tři dny do Londýna a otestoval, jak obstojí v běžném provozu rodinného a cestovatelského focení.

Proč testovat foťák na Samsungu Galaxy A55

Proč podrobně testovat mobil střední třídy? Tato řada Samsungů má v mé tabulce nejlepších fotomobilů poměrně zásadní místo: patří k těm pár modelům, které v ceně mírně přes deset tisíc nabízejí tradičně slušné výkony a tedy velmi dobrý poměr cena/výkon.

Samsung Galaxy A55 recenze foťáku
Samsung Galaxy A55 jsem vzal na tři dny do Londýna a otestoval v „reálném provozu“. Rychlofotka mobilem.

Obecně spíše stíhám testovat jen vlajkové lodi a nejvyšší třídy fotomobilů – abych měl přesný přehled, kam se posouvá svět focení mobilem. Ale Samsung A53 (recenze zde) mě před dvěma lety opravdu překvapil – do té doby jsem měl dojem, že fotky z této třídy prostě za ty peníze nemohou být slušné. A ony byly, stejně jako u předchozího modelu Samsung Galaxy A54 (recenze zde). Má to samozřejmě háčky, viz dále.

Jedním z nejvýraznějších trendů posledních let je to, že levnější mobily fotí stále lépe a lépe. A posun je tam svým způsobem výraznější, než u mobilů nejvyšší třídy. Tedy jsem si Samsung A55 půjčit a otestoval během tří většinou pršlavých dní v mém oblíbeném Londýně.

Samsung Galaxy A55 recenze foťáku
V dobrých světelných podmínkách odvádí mobil opravdu velmi slušné výkony. Neupravená, pouze zmenšená fotka (stejně jako ostatní v tomto článku).

Zajímalo mě obecně jako vždy to zásadní:

  • jak moc dramatické jsou kompromisy ve výbavě
  • kam nyní patří na trhu, pro koho je a pro koho není
  • a především: “jak tento mobil fotí”, tedy co od něj mají čekat jeho majitelé při běžném a nenáročném focení

Video: Test Samsungu Galaxy A55 v Londýně: 150 ukázkových fotek – 14 min v 4K

Samsung Galaxy A55 a parametry fotoaparátu

Zkoumáme zde především výkony ve focení, a proto se pojďme nejprve tradičně podívat na to, z čeho se skládá systém fotoaparátů a snímačů.

Hlavní objektiv: 50 Mpx, 23mm, f/1.8
Ultraširokoúhlý objektiv: 12 Mpx, 13mm, f/2.2
Makro: 5 Mpx, 25mm, f/2.4
Přední fotoaparát: 32 Mpx, 25mm, f/2.2

K dispozici tedy máme čtveřici fotoaparátů a snímačů, tři na zadní a jeden (selfie) na přední.

Samsung Galaxy A55 5G fotoaparát
Detail soustavy objektivů a snímačů… Rychlofotka mobilem z pražské tiskové konference

Ze specifikací, a ostatně i z testování vyplývá, že zásadní roli bude hrát objektiv a snímač hlavní. Jak je vidět z ukázkových fotek a a jak si za chvíli shrneme, odvádí opravdu velmi dobrou práci.

Stejně tak zásadní je pro určitou kategorii snímků i objektiv/snímač ultraširokoúhlý, který se vážně hodí právě při focení města, interiérů, ale třeba i přírodních scenérií. Obecně bývá slabinou levnějších mobilů (ale třeba i mírně starších generací iPhonů), ale zde funguje velmi solidně.

Samsung Galaxy A55
Ultraširokoúhlý objektiv je u Samsungu A55 velmi slušný – což u mobilů této třídy nebývá pravidlem.

Třetím foťákem na zadní straně je makro objektiv, který je nicméně spíše do počtu. Nabízí jen 5 Mpx, což samozřejmě stačí pro zobrazení v mobilech, ale větší ambice s ním není možné mít. Dost výmluvné je i to, že makro není defaultně v hlavní nabídce fotoaparátu (a je třeba ho pustit přes položku Další a případně přidat do hlavní nabídky). Na druhou stranu, pro běžný provoz nejsou výsledky špatné.

A ano, pak je tu i přední, selfie objektiv, který jsem testoval jen zběžně, ale dává přesně to, co je od selfie foťáku očekávané: slušné selfie fotky. Testoval jsem na dcerách a byly spokojeny, což je to zcela zásadní hodnocení.

Samsung Galaxy A55
Hlavní snímač s rozlišením 50 Mpx odvádí dobrou práci. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Video jsem, tak jako obvykle, systematicky netestoval, protože srovnávat výkony videa je relativně obtížné. U fotek jsem v hodnocení zcela sebevědomý, u videa méně, tedy se do zásadnějších závěrů nepouštím. Zmiňme tedy alespoň, že video lze točit až do 4K s 30 FPS, u Full HD mobil umí i 60 snímků za vteřinu.

A za zmínku stojí i to, že dle oficiálních specifikací umí video i tzv. Super HDR, tedy HDR záznam, což bude do budoucna poměrně zásadní vlastnost otevírající nové dimenze nejen videa, ale i fotografování (kde to nyní umí u Samsungu jen nejvyšší třídy).

Samsung Galaxy A55 – co zaslouží pochvalu

Kvalita hlavního snímače je velmi dobrá – to podstatné je, že Samsung Galaxy A55 “drží” linie svých předchůdců. Pro běžné fotografování nabízí při použití hlavního snímače velmi dobré výkony. Jak zahlédnete z ukázkových fotek na této stránce, je možné z něj vytáhnout opravdu velmi dobré výsledky. A co je podstatné: jsou to opravdu výsledky více méně srovnatelné s mobily vyšších tříd. A platí tedy to, co se mi vždy líbilo na předchozích modelech této řady – pokud se smíříme s limity střední třídy (chybí teleobjektiv, atp, viz dále), pro běžné focení jde o velmi rozumnou variantu.

Samsung Galaxy A55
Hlavní objektiv je silnou zbraní tohoto mobilu střední třídy.

Hlavní objektiv není špatný v digitálním zoomování. Jak už víme, citelným limitem je absence “přibližovacího” objektivu, i tak mě nicméně u této řady vždy mile překvapí solidní práce zoomu digitálního. Nastavit ho jde až na desetinásobné přiblížení (přednastavené hodnoty jsou 0.5, 1, 2, 4 a 10). Samozřejmě, kvalita jde pak poměrně rychle dolů, ale i tak jde o důležitou vlastnost, která si zaslouží pochvalu. Významnou roli v tom hraje fakt, že hlavní snímač má rozlišení 50 Mpx, což pomáhá právě při “lovení” detailů při digitálním zoomování. V běžném provozu mají fotky jen obvyklých 12 Mpx, ale dá se nastavit i záznam do plného rozlišení 50 Mpx. Při normálním focení to smysl nemá, ale v některých situacích (krajina, scéna plná detailů atp.) se to může hodit poměrně zásadně.

Samsung Galaxy A55
Ultraširokoúhlý pohled…
Samsung Galaxy A55
… a detaily oken na fotce s desetinásobným digitálním přiblížením. Výsledek není špatný, byť v reálném životě už fotka půjde použít spíše výjimečně.

Solidní výkony ultraširokoúhlého objektivu – jak jsem již zmínil, více méně bídná kvalita ultraširokoúhlých objektivů patří k častým “bolestem” levných, ale i dražších mobilů. To zde ale neplatí – samozřejmě, nemůžeme čekat takové výkony jako u objektivu hlavního, ale výsledky jsou velmi slušné, což je poměrně významné plus. Právě při mém výletu do Londýna se prostě slušné ultraširokoúhlé fotky opravdu hodily.

Samsung Galaxy A55
Trocha širokoúhla se prostě někdy hodí…

Celkově to je sympatický mobil – obvykle se nepouštím do hodnocení vlastností, které se přímo netýkají focení, ale přesto mám pár poznámek. Tedy: v běžném používání to je sympatický model, s nímž nebyly sebemenší problémy. Na můj vkus je relativně velký (například ve srovnání s mým osobním iPhonem 15 Pro), kovový rámeček mu nicméně dává sympatickou podobu a displej odvádí slušnou práci. Velmi dobrá byla i výdrž baterie, která mě nikterak nestresovala (na rozdíl od mého iPhonu, jehož výdrž je naprosto katastrofální). Zkrátka: za ty peníze jde celkově o rozumnou volbou i z “nefotografického” pohledu.

Na co pozor – co jsou kompromisy

Chybí teleobjektiv, což je občas dost cítit. Jedním z hlavních limitů tohoto mobilu je, co jsem již zmínil: chybí tu “přibližovací” objektiv, který je u mobilů vyšších tříd logicky zásadním prvkem. Musíme tedy spoléhat na zoom digitální. Ten, viz výše, dokáže pracovat překvapivě dobře, na druhou stranu je to kompromis poměrně citelný. Ale zároveň platí, že to vlastně není “chyba” nebo “nedostatek”, ale zkrátka vlastnost této třídy mobilů. Bylo by tedy trochu nefér mu to vyčítat.

Samsung Galaxy A55
U zoomování je třeba být opatrný, kvalita jde rychle dolů a zejména ve špatném světle může být cítit opravdu rychle.

Portrétní mód neumí pravé portréty – tohle je další z věcí, kterou je třeba zdůraznit, protože je snadno přehlédnutelná. Tedy: portrétní mód tu samozřejmě je, ale funguje jen v širokoúhlém módu a nejde v něm zoomovat. Z toho plyne, že mobil neumí portréty v pravém fotografickém smyslu, kdy je právě ono přiblížení obličeje z odstupu klíčové. Není to drama, ale je třeba to vědět: portrétní mód prostě vlastně neumí portréty. Což je, mimochodem, jeden z významných důvodů, proč může být dobré dívat se trochu výš (například k Samsungu S24, který už to samozřejmě umí).

Samsung Galaxy A55
Portrétní mód na Trafalgar Square (kompozice není ideální, uznávám). Portrétní mód nabízí jen tento širokoúhlý pohled, pravý portrét ve fotografickém smyslu by vyžadoval možnost postavu nebo obličej přiblížit z odstup. Což zde nejde.

Výbava je hodně podobná předchozí generaci – není možné přehlédnout, že technické specifikace systému objektivů jsou hodně podobné, či spíše zcela identické jako u předchozí generace, tedy u Samsungu A54. Srovnání parametrů napříč generacemi je velmi ošidné, protože firmy jsou tradičně velmi skoupé na popis toho, co je opravdu nové, a co je tak trochu “oprášené” z minulé generace. Nicméně platí, že i výkony jsou hodně podobné a domnívám se, že při běžném focení by bok po boku dopadly obě generace velmi podobně. Což není vlastně překvapivé, ale je důležité to zmínit, Samsung A54 zkrátka dává smysl i nyní (jaro 2024).

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 se svými výkony relativně hodně podobá předchozím generacím. Každopádně v běžných situacích nezklame ani náročnější uživatele.

Konkurence v tomto segmentu přibývá – sluší se i připomenout, že v tomto segmentu v ceně kolem 10 000 Kč v posledních letech přibývá mobilů, které nabízejí velmi slušné výkony – ať už třeba Xiaomi 13T (recenze zde), nebo Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ (recenze zde). Konkurence je tedy poměrně citelná, což je však z mého pohledu velmi dobře. Jak jsem již zmínil, největší revoluce světa focení mobilem se odehrává právě v tomto segmentu: kvalita fotek tu prostě stoupá svým způsobem rychleji než u špičkových řad. A více lidí tedy může mít ještě lepší fotky.

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 je dobrou volbou pro nenáročné uživatele, kteří nicméně chtějí mít slušné fotky za rozumné peníze.

Jak Samsung Galaxy A55 fotografuje

Dobrá tedy, a jak v celkovém součtu pracuje systém fotoaparátů Samsungu A55? Nejlépe to zahlédnete z ukázkových fotek na této stránce. Obvykle mobily testuji týden nebo dva, ale tentokrát jsem zvolil přístup jiný, a testoval po tři intenzivní dny v Londýně. A jak už to v tomto městě bývá, slunce bylo spíš méně než více, tedy jsem mobil zkoumal opravdu ve všech možných situacích a světlech.

V celkovém součtu je z fotek zřejmé to podstatné: hlavní snímač odvádí velmi slušnou práci a i tato generace si tedy zaslouží místo mezi nejrozumnější volbami pro nepříliš náročné focení, tedy mezi mobily s velmi slušným poměrem cena/výkon.

Samsung Galaxy A55
Jeden z nejfotografovanějších mostů světa… Dobré světlo znamená u hlavního snímače obvykle dobrou fotku.

Cenným nástrojem bude i pro běžné focení objektiv ultraširokoúhlý, který nehraje jen roli doplňkového objektivu, ale právě ve městě a krajině dá majitelům hodně dalších kreativních možností.

Samozřejmě platí, že nejlépe budou dopadat snímky plné slunce a zářivých jarních barev. Což ovšem platí pro jakýkoliv mobil i foťák na světě. Mobil zkrátka zvládne to zcela zásadní: zachytit atmosféru i barvy jarního města. Ani v dešti a v pochmurném mlžném počasí to však nedopadá špatně, tedy zkrátka se solidními výsledky v běžném provozu je možné počítat napříč různými typy světel a situacích.

Samsung Galaxy A55
Když barvy září, nedá se toho moc pokazit.

Stejně tak hezky dopadají večerní snímky, což je něco, co už mnoho let od mobilů čekáme tak nějak automaticky. Ale je pravda, že občas se mi stane, že některý typ mobilů s večerními snímky trochu zápasí. Což zde neplatí.

Podobně slušně dopadají snímky s portrétním módem, který zde je tedy nutné používat bez přibližování. Ale i tak je “rozmazané pozadí” hodně cenným prvkem, jak je ostatně vidět z ukázkových fotek. Je však dobré vědět, že i zde občas majitel narazí na určité limity. Ono rozmazávání pozadí je relativně technicky náročné (mobil musí nějak určit, co je dále, a co blíž), k čemuž vyšší řady používají speciální snímač (Lidar). Ten zde není a občas prostě mobil zónu pro rozmazání netrefí přesně.

Samsung Galaxy A55
Večerní snímky dopadají velmi slušně, což se počítá.

Celkově však platí to opravdu zásadní, co zde již několikrát zaznělo: Samsung Galaxy A55 nabízí přesně to, co od něj máme čekat. Tedy velmi slušné výkony pro běžné focení, které potěší nepříliš náročného uživatele, ale zároveň nezklame ani fotografy zkušenější.

Samsung Galaxy A55 – shrnutí ve dvou větách

Samsung Galaxy A55 je dalším z řady (oprávněně) oblíbených mobilů střední třídy, která nabízí překvapivě slušné fotografické výkony v běžných situacích. Nejcitelnějším limitem je absence zoomu a omezení v portrétním módu (nejdou fotit pravé portréty), a za zmínku stojí také rostoucí konkurence v tomto segmentu.

Samsung Galaxy A55
A na závěr jedno pivo…

Samsung Galaxy A55 – fotografie z testu

 

Shrnutí recenze:

Samsung Galaxy A55

Samsung Galaxy A55 je dalším z řady (oprávněně) oblíbených mobilů střední třídy, která nabízí překvapivě slušné fotografické výkony v běžných situacích. Nejcitelnějším limitem je absence zoomu a omezení v portrétním módu.

Hodnocení redakce:
7.4

Pros

  • solidní obrazové výkony
  • velmi dobrý hlavní snímač/objektiv
  • celkově slušný poměr cena/výkon

Cons

  • chybí zoom
  • portrétní mód neumí pravý portrét
  • makro objektiv je spíše do počtu

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*