Úprava fotek – jak ji zvládnout za 10 vteřin

Úprava fotek se dá zvládnout doslova za pár okamžiků – a je škoda se pár základních „triků“ nenaučit. Pojďme je prozkoumat – snad vás přesvědčím, že se fotografiím se dá opravdu zásadně pomoci v několika vteřinách. A že úprava fotek je jednodušší, než se mnohým zdá!

Co musíme vědět, než se do všeho pustíme?

Kochavec
Pořídit fotku krajiny tak, aby se už na ní “nemuselo sáhnout” je v podstatě nemožné. Cílem však má být to, aby úpravy zabraly jen pár okamžiků. A pomohly již tak dobré fotce být ještě lepší.

1. Úprava fotek? Ano, bez ní to nejde!

Nejprve pojďme vyřešit základní otázku: opravdu potřebujeme fotografie upravovat?

Odpověď má dvě části. Tou první je konstatování: nepřehánějte to.  A za každou cenu se snažte, aby z fotoaparátu „vypadla“ už fotografie opravdu téměř dokonalá.

Současně platí i poučka druhá, a vlastně zásadnější:  Každá fotka potřebuje upravit, jinými slovy: je škoda to nedělat, je škoda se nenaučit pár základních úkonů, které doslova za 10 vteřin fotce opravdu výrazně pomohou. 90 % úprav, které dělám, mi zabere do 10 vteřin.

2. V čem fotky upravovat? Zdarma, i za nevelký peníz

A v čem tedy fotky editovat a vylepšovat? Variant je poměrně hodně, ale rozumná a věcné debata nám je nakonec poměrně zásadně zúží. Dodejte ještě, že se bavíme o „klasických“ úpravách fotek , ne o použití „divokých kreativních“ programů  typu Instagram (o těch někdy příště).

Pokud vás zajímají (stále lepší) možnosti upravovat fotky přímo v prohlížeči, prozkoumejte můj obsáhlý článek Úprava fotek online – přehled nejlepší programů.

A nejspíš by vás mohl zajímat i pohled z trochu jiného úhlu, tedy pokud chcete poodhalit, co na nás chystá “strýček Google”, jehož aplikace Fotky Google sice vypadají především jako bezplatné uložiště fotek z mobilu, ale ambice mají mnohem větší: být zcela novým nástrojem na vše, co s fotkami souvisí – včetně úprav. Tu je te článek: Fotky Google – zálohování i hledání pokladů.

V následujících řádcích se budu ovšem zabývat jen těmi tradičními, tedy přímo v počítači “sedícími”.

Hlavní varianty:

1. Photoshop (placený)

Adobe Photoshop je nesesaditelný král programů na úpravy fotografií. Pokud se chystáte dovolit fotografování, aby se stalo vaší celoživotní vášní, neobejdete se bez něj. Má to dva háčky: je poměrně drahý a naučit se s ním špičkově pracovat je běh na měsíce a léta.

Existuje i produkt zvaný Adobe Photoshop Elements, což je hodně, opravdu hodně ořezaná verze pro začínající fotografy. Stojí cca 2700 kč, což mi pořád přijde docela dost – ale je možné, že ho program máte zadarmo, neboť ho Adobe často přidává gratit k fotoaparátům. To se ho pak držte…

2. Lightroom (placený)

Adobe Lightroom je další skvělý program, který dokáže zkušeným fotografům nesmírně ušetřit čas. Dokáže fotky upravovat (byť ne tak sofistikovaně jako Photoshop), a hlavně slouží jako (opravdu zcela fantastický) software na katalogizování fotoarchivů.

Kdo někdy zkusil, už je navždy lapen. Chyták trochu tkví v tom, že již brzy nepůjde koupit (pokud vím) samostatně a bude třeba ho předplácet měsíčně spolu s Photoshopem (cca 12 EUR/měsíčně). Dokud to jde, zvažte jeho nákup v krabicové verzi – nyní (únor 2015) se stále dá koupit a stojí opravdu směšných cca 3500 Kč.

3. Zoner (placený)

Přiznávám, dlouho jsem nad českým programem Zoner Photo Studio ohrnoval nos. Ale čím více lidí se mě na mých kurzech fotografování (viz stránky Amaze.cz) ptá: v čem mám tedy ty fotky jako začátečník opravovat, tím častěji po zralé úvaze odpovídám: Kupte si Zoner, pro prvních pár let vám prostě bude stačit.

Stojí cca 1500 kč (je i jakási základní verze za 750 kč, ale tou bych se moc nezaobíral) a umí toho opravdu zhruba 100x více, než budete potřebovat. Na druhou stranu, některé docela důležité úpravy mu moc nejdou – například lokální úpravy (viz dále), ale zkrátka pro začátek stačí.

4. Zoner (verze zdarma)

Tuhle „vychytávku“ mám opravdu rád a pokud právě začínáte, je přesně a právě pro vás – Zoner má totiž svoji „free“ verzi – není to „trial“, který by po měsíci skončil, ale opravdu funkční verse poskytující de facto vše, co je na začátku třeba. Je pouze anglicky a ve srovnání s plnou verzí chybí některé mírně pokročilé funkce (například tzv. štětce úprav), ale nekupte to za ty peníze.

Program najdete zde: Zoner Photo Studio Free. Pokud se nepletu, stáhne se jako měsíční zkušení verze, po měsíci je však možné ji dále používat jako „free“ verzi.
Existuje i cesta k free verzi v češtině. Stáhnete si zkošební verzi až vám vyprší, můžete se prostě přepnout (v liště v pravém horním rohu) na trvalou, leč okleštěnou verzi zdarma (místo TRIAL by tam mělo být FREE).

5. GIMP

GIMP je open source (tedy komunitou vyvíjený) program vzniklý jako alternativa k Photoshopu. Dodnes má své skalní příznivce, já ho též jednu dobu trochu používal, ale upřímně řečeno, nyní ho lidem spíš rozmlouvám. Ano, umí toho opravdu hodně, v důsledku čehož je docela těžké naučit se ho ovládat. No zkrátka, říkám já, za ty nervy to nestojí. To už si raději, když už, ušetřete na Photoshop.

(Podrobnější verzi tohoto přehledu si můžete přečíst v mém dalším článku Programy na úpravu fotek – který vybrat?)

3. Základní úprava fotek: úrovně

Nejlepší věci jsou většinou věci neuvěřitelně jednoduché – a tím tedy mírně neuvěřitelné. Tedy se držte: 80 procent oné „desetivteřinové úpravy fotek“ spočívá v jedné jediné funkci. Nazývá se „úrovně“ (anglicky levels).

Co dělá? Zjednodušeně (a tedy mírně nepřesně) řečeno: dovoluje vám nezávisle na sobě zesvětlovat a ztmavovat různě světlé a tmavé partie obrázku.

Jste zmateni? Nevadí, prostě to zkuste.
zoner levels

1. Otevřete fotku a najděte úrovně/levels (V Zoneru klikněte na barevný čudlík „editor“ v pravém horním rohu a pak najděte v horní liště vedle „Automaticky vylepšit“ tlačítko Úrovně – vypadá trochu jako indiánská čelenka).

2. Tedy jsme v úrovních a nejlepší je prostě zkusit, co umějí. Zkusí se to jednoduše – před sebou vidíte histogram a na jeho spodním konci tři trojúhelníčky (černý, šedivý a bílý). Tak, a nyní prostě zkuste opatrně těmito trojúhelníčky pohybovat. Zkuste třeba pohnout tím bílým doleva – vidíte, jak se vše rozsvítí. A pokud to je moc, pro změnu zase pohněte tím černým, černé barvy zčernají. Nu a jasně, je tam i ten třetí, šedivý.

Na této fotce vidíte kouzlo úrovní v praxi. Nalevo je neupravená fotka z Libye, expozičně velmi složitá. Napravo je fotka upravená - k úpravě stačilo jediné, mírně pohnout třemi trojúhelníčky na dolní hraně histogramu - na spodních obrázcích můžete porovnat, jak nepatrně změnily svoji polohu. Zkuste to případně taky - zde na tomto linku si můžete stáhnout v plném rozlišení neupravenou fotku a zkusit to samé.
Na této fotce vidíte kouzlo úrovní v praxi. Nalevo je neupravená fotka z Libye, expozičně velmi složitá. Napravo je fotka upravená – k úpravě stačilo jediné, mírně pohnout třemi trojúhelníčky na dolní hraně histogramu – na spodních obrázcích můžete porovnat, jak nepatrně změnily svoji polohu. Zkuste to případně taky – zde na tomto linku si můžete stáhnout v plném rozlišení neupravenou fotku a zkusit to samé.

Prostě si otevřete pár fotek a zkuste si, že to je opravdu magické. Najednou zjistíte, že jste schopni opravit drobné i zásadní chyby v expozici fotek. A život je prostě najednou krásnější – vidíte, jak z fotek mizí takový ten šedivý opar?

Zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte – třeba se to povede až na podesáté… Ale pak jsme už skoro vyhráli.

4. Sytost nebo živost se hodí vždy…

Druhým šoupátkem, které prostě musíme znát a do sytosti se naučit používat, je sytost (v anglických editorech „saturation“). Jak název napovídá, udělá prostě to, že zvýrazní barvy. Tráva bude zelenější a ne šedivá, nebo bude modřejší atp…

Zase je nejlepší to prostě zkusit a zkusit oním šoupátkem pohnout. Najdete ho většinou snadno, každý program ho někde má – v případně Zoneru je třeba znovu pohlédnout na lištu v pravém horním rohu, třetí ikona vedle nápisu „Automaticky upravit“ vypadá jako duha – tam toto šoupátko najdete.

A stále častěji hned někde poblíž uvidíte další šoupátko zvané Živost – pokud tam je, naučte se spíš pracovat s ním.

Totiž: sytost zvýrazní všechny barvy, zatímco živost pouze ty, které jsou nevýrazné (a ty již dost syté nechá být). To je samozřejmě velká výhoda – pomůže prostě jen těm málo výrazným. A fotografie nebudou vypadat jako zdivočelé omalovánky.

Sytost případně život patří k šoupátkům, které je prostě škoda nepoužívat. Fotka nalevo (z Islandu) se moc nepovedla - úpravou úrovní a přidáním sytosti ji dokážeme dost pomoci.
Sytost případně život patří k šoupátkům, které je prostě škoda nepoužívat. Fotka nalevo (z Islandu) se moc nepovedla – úpravou úrovní a přidáním sytosti ji dokážeme dost pomoci.

 5. Úprava fotek nejopomíjenější: doostřování

Pro naprostou většinu případů se právě ocitáme na konci naší desetivteřinové úpravy: mírně jsme zasáhli do úrovní, trochu jsme přidali barvy sytostí nebo živostí. A teď ještě musíme udělat jednu důležitou věc: fotografii doostřit. Skoro každá fotka potřebuje doostřit – a skoro nikdo to nedělá, což je škoda.

Abyste mě špatně nepochopili: samozřejmě, že se nedá doostřit něco rozmazané pohybem (třeba cyklista či peroucí se dítě). Nejprve si tedy musíme uvědomit, o jakém zaostření se vlastně bavíme. Nejlépe se to vysvětluje nad fotografií. Podívejte se na výřez z fotografie mé dcery Anny – nalevo vidíte snímek původní. Jako by byl v mlze, je takový mdlý a nevýrazný, tedy neostrý.

A když ho zaostříme, dostaneme z obrázku opravdu mnohem víc  – vidíte, jak najednou vystoupí oči i rty? Pozor, naschvál jsem to přehnal, aby bylo vidět proč je potřeba při této úpravě fotek postupovat opatrně: pokud to přepísknete, obrázek bude přeostřený a viditelně méně kvalitní.

Sharpening Photoshop
Fotka nalevo (přesněji řečeno: výřez z fotky) je viditelně neostrý – jako by se nad ním vznášela mlha. Napravo je výsledek našeho zaostření – naschvál jsem to přehnal, aby bylo vidět, že když vám ujede ruka, jde dolů kvalita.

A jak na to, jak se ostří? Je to jednoduché, byť než začneme tahat za šoupátka, je třeba přiznat, že špičkové ostření patří k poměrně těžkým úpravám, existuje řada metod, jejichž parametry se výrazně liší například dle toho, zda fotka míří na web či do tisku.

Tím se nenechme vystresovat a najděme prostě doostřování  v programu, který používáte. Z (většinou) několika možných metod doporučuji používat tu nejtradičnější, ve Photoshopu se nazývá v češtině „doostřit“ (anglicky unsharp mask), v Zoneru „Maskování neostrosti“.

Ostření se provádí pomocí tří šoupátek: Míra/Síla efektu, poloměr, práh. Pojďme se nezdržovat přesným významem oněch slov, prostě i zde platí, že je třeba si efekt vyzkoušet.

Míra: Nebojte se užít vysokého hodnoty – klidně 150 i více.
Poloměr: Držte se při zemi – v rozmezí 0,5 a cca 2.
Práh: Čím nižší, tím ostřejší (ne, neptejte se, proč). Pro opravdu drsné doostření tedy může být nula, pro jemnější někde kolem 3 -4.

Opravdu si to zkuste, bez toho to nejde (ale snažte se to nepřehnat…).

Zoner doostření
Tady jsem to opravdu hodně přehnal – takto brutální hodnoty (Míra přes 400 %, Práh 0) nám mohou jen ukázat, jak se v případně nezbytnosti dá zachránit rozmazaná fotka určená pro web. V reálu je třeba držet se výrazněji rozumnějších metod.

6. Lokální úpravy fotografií

Základní úprava fotek se většinou provádí na celém snímku. Samozřejmě, pokud byste se chtěli posunout do vyšších a nejvyšších pater úprav, budete pracovat s jednotlivými oblastmi snímků. I na samém začátku vaší retušérské kariéry však není špatné lokální úpravy prozkoumat.

Například: v reálném životě bych libyjské dívce z obrázku nahoře (zkoušeli jsme na něm úrovně) mírně zesvětlil oči – jen oči, nic víc.

V Photoshopu se to dělá tak, že se klikne na symboly ve svislé liště v levé části monitoru (pro zesvětlení je tam záhadný symbol připomínající černý špendlík), pak stačínastavit velikost „štětce“ a prostě zesvětlit obrázek jen tam, kde chceme. Další oblíbené úpravy zahrnují například zostření, rozostření a ztmavení.

V Zoneru má obdobně fungovat Efektový štětec – a přiznávám, že jeho výkony se mi vždy jevily hodně slabé, přesněji řečeno: moc podle mého názoru nefungují. (Tedy vám ani nemusí být líto, že ve FREE verzi tento štětec není.)

A je to. Už mi věříte, že za oněch deset vteřin se opravdu dají udělat v úpravách fotek zázraky? Samozřejmě, existují desítky, ba možná stovky dalších tlačítek a funkcí, které můžeme na fotku aplikovat. Pro většinu „běžného provozu“ však stačí tyto tři až čtyři.

Chce to jen zkoušet, nepodléhat pokušení upravovat příliš divoce a co nejdříve pochopit, že úpravy pomohou udělat z dobré fotky fotku ještě lepší. Ale nikdy neudělají fotku dobrou ze snímku špatně vyfoceného…

Více otázek? Ptejte se ZDE na diskusním fóru

[social-bio]

35 komentářů

 1. Včera jsem objevil, že ve Windows 10 je také upravovač fotek, který je použitelný. Má sice jen pár posuvníků, ale pro rychlou úpravu úplně stačí. Upraví jas, kontrast, teplotu a ještě pár věcí. Okamžitě vidíte výsledek a po základní úpravě fotka vypadá použitelně. Lze použít i na lokální úpravy, ale to jsem ještě nezkoušel.

 2. Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, zdali popsaným způsobem upravujete jak RAWy tak i JPEGy. Nebo např. doostřujete a redukujete šum jen u RAWů…? Nebo toto platí obecně pro všechny formáty fotek?

  Díky za odpověď.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to, co tady popisuje, je opravdu spíš blesková obecná úprava, tedy spíš u JPGů… Ale obecně, pokud se pustíte do rawů, podstata úprav bude hodně podobná, pořád půjde o podobné principy, byť různé programy to budou dělat v různých mírně jiných prostředích. A ano, pokud to jde, je hlavně šum je dobré řešit už v rawu, ostrost též, byť tam je chyták, že se ostří vždy na konkrétní velikost (jinak na web, jinak na fotku na A4), tedy trochu pozor… JR

 3. Vyzkoušel jsem doostřování a opravdu to má něco do sebe.
  Jen bych se chtěl zeptat proč snímek, pořízený kvalitním přístrojem, zaostřeným (třeba u portrétu přesně na oko), je hezčí trochu přiostřený, i když s trochou více šumu.
  Proč to neudělá foťák hned pořádně? 🙂

  • Jan Rybář

   Zdravím, je to, řekl bych, kombinace několika věcí, ale to podstatné je: ona neexistuje žádná obecně rozumná míra zaostření. Jiným slovy: aby fotka fungovala při pohledu dobře, je třeba zaostřovat vždy dle toho, jak velká ona věc bude a co s ní budete dělat… Zkrátka za ony čudlíky se tahá jinak při ostření fotky na Facebook a, třeba, při přípravě tisku na A4… Tedy foťák obvykle poskytne polotovar, s ním je třeba ještě pracovat… Zdravím, JR

 4. Dobrý den,
  pročetl jsem si Váš příspěvek a musím konstatovat, že jsem se v něm dostal naprosto na periferii Vašeho zájmu při hledání vhodné aplikace na úpravu fotek v mobilu s OS Windows. Možná se budete divit, ale jsou i takoví lidé, kteří nevlastní mobil s Androidem a přesto by chtěli mít možnost úpravy fotek v mobilu. Bylo by možné se i této zanedbatelné komunitě věnovat a poradit jim?
  Podaří-li se Vám to, tak moc děkuji.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky za komentář – jasně, to je pochopitelně problém, ale bohužel ne úplně vše dokáži otestovat, ať už ve foťácích nebo v různých aplikacích… Pokud vím, je to žel dost problém, protože tržní podíl Windows telefonů letos padl někam k jednomu procentu, tedy je opravdu na pokraji zájmu autorů aplikací, ale zkusím o tom v budoucnu něco zjistit…

 5. RawTherapee (zdarma) pak dlouze dlouze tma – pak ostatní…

  • Jan Rybář

   Díky za komentář, ano ano, už ho pod “tlakem” dalších fanoušků RawTherapee zkuším a určitě brzy doplním do přehledů… JR

 6. Bohumil Sýkora

  RawTherapee je zadarmo a umí toho až moc – je k tomu obsáhlý návod v angličtině a ani v něm není úplně všechno. Umí i věci, které by ve Photoshopu byly docela problém. Práce s RAW je v něm oproti Photoshopu podstatně komfortnější, umí ale i komprimované formáty. Z lehčích kalibrů je velmi příjemný Corel PaintShop, není sice zadarmo, ale stojí podstatně méne než Photoshop a umí “skoro” totéž, Corel vlastně konkuruje sám sobě, tedy PhotoPaintu. Jediná nevýhoda je, že nezvládá všechny pluginy, speciálně automation.

 7. Hana Militká

  Mám na mysli vytvořit z fotky kostku, na které budou vidět ještě další zkosené plochy. Děkuji.

 8. Hana Militká

  Dobrý den,
  chtěla bych vědět, v jakém programu můžu vytvořit z fotky hrací fotku, na které by se zobrazoval stejný obrázek. Děkuji.

 9. Úplně boží návod pro amatéry, mockrát děkujeme! Takhle z našeho kompaktu a z fotografií vymáčkneme co nejvíce, fotky jsou mnohem krásnější a jasnější! Srdečné díky!

 10. Rád bych doplnil všemi neprávem opomíjený FastStone Image Viewer. Je to jednak rychlý prohlížeč (mám ho jako výchozí na prohlížení všech grafických formátů), který si poradí i s RAW, ale i rychlý a efektivní editor pro úpravy fotografií. Na rozdíl od uváděných editorů zobrazuje fotku (obrázek) na celé obrazovce a nástroje jsou skryty na okrajích obrazovky, nebo se vyvolají pravým tlačítkem myšky. To ocení každý, kdo nemá velký monitor a fotka se mu (např. v Zoneru) zobrazí jako 15% zmenšenina obklíčená nástroji.
  Přitom to není žádné “ořezávátko”. Obsahuje stejné nástroje jako velké programy. Nastavení úrovní, nastavení křivek, oddělené nastavení světel a stínů, oddělené nastavení RGB, gama korekce, ostření/rozostření, odstranění šumu, klonování, retuš, otáčení obrazu (včetně srovnávání)… kvalitní změnu velikosti, změna formátů souborů, porovnávání až čtyř fotek současně.
  Zatím jsem nenarazil na úpravu, kterou bych s ním nezvládl a toužil po jiném. Naopak. Od free Zoneru jsem prchnul kvůli jeho těžkopádnosti v porovníní s FsIV (používám monitor 1280×1024).
  Abych nezapoměl – je kompletně česky a pro domácí užití zdarma.
  http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm

 11. Inspirativní článek, děkuji. Pouze bych doplnil, že jste nezmínil ten první a nejdůležitější editační nástroj každého forografa – odpadkový koš.

 12. Dobrý den pane Rybáři,

  používám několik let Raw Therapee, který je zdarma a nezdá se mi, že by nějak výrazně zaostával co se týče možnosti nastavení za Lighroomem.

 13. Dobrý den, pane Rybáři,
  děkuji za skvělý článek. Začínám s úpravami a opravdu to je snadné a rychlé. Ostatně celé stránky jsou výborné a sekci Jak fotografovat mám už celou pročtenou. Vaše tipy moc pomáhají a z fotek, které teď vyfotím, mám větší radost. Ještě jednou díky!
  P.S.: Přítelkyni jsem jako dárek pořídil Vás kurz 🙂

 14. Zdravím, pane Rybář.
  S velkým zájmem jsem si článek přečetl a vrátil mě zpět k otázce, na kterou jsem hledal odpověď ale nikdo mi ji nedokázal uspokojivě dát.
  Proč všichni lektoři a recenze uvádějí jak vhodné nebo výborné programy pro úpravu fotografií jen Photoshop, Lightroom, Zoner. Sem tam Gimp a některé jiné. Moje otázka je následující – a co ty programy, které výrobci fotoaparátů (konkrétně Nikon) vyvíjejí speciálně pro “své” formáty RAW?? Nevím, ale ještě nikde jsem nečetl něco podrobnějšího nebo dokonce nějaký kávod, kurz pro Capture NX2… Používám tento program a myslím si, že je dobrý (až výborný)- můj názor.
  Jsou tyto firemní produkty špatné, nebo o hodně horší než zmiňované programy a nebo se jim z mnoha důvodů (i marketingových) nevěnuje pozornost??

  • Dobrý den a díky za komentář!
   Máte pravdu, že tento segment je trochu opomíjený a zrovna asi před dvěma týdny jsem si říkal, že to musím prozkoumat a otestovat… Nemám vcelku pochyb, že tyto programy zvládnout zcela (či skoro zcela) to samé, jako např. základní úpravy v Zoneru (nejsem si tedy jist, zda mají např. lokální úpravy atp). Důvod, proč se o o nich tolik nepíše, je mimo jiné i to, že lidé často logicky hledají odpověď na otázku: Co si mám právě teď koupit/stáhnout? Což pak k Capture úplně nevede… Tedy v dohledné době prozkoumám…
   JR

 15. Přesně to dělám. Ale skutečně minimálně, spíš vyhazuju. Mám teď Olympus, kde jde vyklopit monitor do vodorovna a připomíná mi to dávné dvouoké zrcadlovky na svitkový film. Ale nejvíc asi upravuju – ořezávám. Tedy u rodinných fotek- bezhlavce. Asi je nejlepší zachovat poměr 4:3, pokud bych to chtěl u nějaké firmy vytisknout? Mám však rád čtvercový formát.

 16. Úpravy jsou dost dobré, když je u ruky počítač. Dnes také často fotím chytrým telefonem, který mám u sebe na kole apod. Je nějaká konkrétní aplikace která zvládne jednoduše a rychle ty tři úkony, aby se mohla fotka ihned odeslat jako pozdrav v emailu přímo třeba od kafe z kavárny.

  Děkuji za odpověď Jindra

  • Jindro, zdravím – aplikací určitě existuje celá řada, otevřeně přiznávám, že na ně nejsem moc expert, ale v dohledné době o tom chci napsat samostatný článek… Namátkou mě napadá např. Adobe Photoshop Express (Android i i-věci), to umí opravdu hodně sofistikované úpravy…
   Pokud vím, hodně základních úprav už nabízejí přímo fotoaplikace, a třetí variantou, která by mě děsila na počítači, na mobilech mnohem méně, je “filtrový přístup” k fotkám, tedy to, že ony úpravy neřešíte po kouskách, ale užijete nějaké přednastavení… Např. Instragram to umí velmi dobře (a mnoho dalších též)… Zdravím, JR

 17. robert ladislav

  Dekuji p.Rybar za podporu meho nazoru (a z praxe ve film. fotografii), ze v jednoduchosti na zacatku je sila. Mam dva roky ZPS 15 PRO . Asi to neni zly program. Mam od kolegu z Ceska celou radu malych lekci k jednotlivym funkcim. Bohuzel nejake pokroky dle nich nedosahuji (mysleno v uzivani poctu tech metod). Urcite vyzkousim Vas model prace s fotografii, rozhodne mi to pomuze posoudit kam v upravach jit. Takze dekuji za podnetny vyklad, ktery zaujal, je velmi nazorny a presvedcujici. Drzim Vam palce a tesim se i na recenze fotoaparatu od fa PENTAX. Pekny Novy rok 2015. Pekne svetlo a furu novych napadu ve foto. R.L.

 18. Dodal bych k tomu Zoneru – jediná verze která umí pracovat s RAWy je Zoner Photo Studio PRO – to je ta za těch 1500. Ostatní verze umí editovat jen klasické obrazové formáty (*.jpg…), ale hodí se taky třeba pro archivaci a třídění fotoarchivu.

 19. Taky musím přidat obdiv ke psaní článků tohoto typu. I když nejsem úplný začátečník…nebo se o to snažím posledních třicet let sám přesvědčit…stejně si rád počtu. Snad bych jen rád z osobních zkušeností doplnil něco k SW výběru na dnešní stránce. I když celkem rozumím proč, stejně bych se zastal stálice na tomto trhu a to firmy Corel corp. Přesto, že jsem samozřejmě používal i některé verze Adobe Photoshop, stejně se nakonec vracím k produktům firmy Corel. A to od roku 98.Ať už celý balík s názvem Corel Draw, nebo k účelověji zaměřeným a levným Painshop pro photo. Poslední jmenovaný bych doporučil začátečníkům raději.A to nejen k ceně. Pokud zůstanu u profi verze, nemyslím, že bych viděl rozdíly mezi Photoshopem a ovládání mi přijde příjemnější. Dokonce fungují i stejné zásuvné moduly, pokud jich je potřeba. Cena je řádově nižší a tak nevidím jediný důvod kupovat produkt Adobe. Ovšem to už je individuální. Nejspíš je to stejný boj jako Canon Nikon 🙂 To jen pro zajímavost. Snad to začátečníkům, pro které je článek určený pomůže v rozhodování. Přeju hezký den a krásný světlo

 20. Zdravím
  Děkuji za jasný a stručný článek; jen by mě zajímalo zda doostření použít již v sekci RAW (Zoner) nebo až po ukončení všech úprav… ?
  A ještě bych rád využil příležitosti (že už jsem se dokopal k nějakému komentu 🙂 ) , moc se mi p.Rybář líbila vaše “výzva” nečíst intrrnetové recenze neb jinak nic nekoupíte… 🙂
  S pozdravem Dobré světlo (a když ho nemáš- bleskem to jde taky) Drahoš

  • Díky za komentář, tak to je prima, že se Vám to líbí! Ano, i v Zoneru jde zaostřovat přímo v Raw, byť s tím, přiznávám, nemám moc zkušenost – ve Photoshopu každopádně platí, že tamní Camera Raw ostří mnohem lépe než samotný Photoshop, tedy asi to samé bude platit i v Zoneru (ale jak říkám, zcela ručit nemohu…) JR

 21. Rosťa Kolmačka

  Děkuji za pěkný článeček, z těch několika určených pro začátečníky, které jsem četl, je tento určitě nejlepší a nejlidštěji pojatý 😉
  Jen mezi prográmky k použití bych doplnil COREL Photo-Paint, který na uvedené už dlouhé roky používám sám, i když od verze X5 dále už program není zdaleka tak “user-friendly” jako starší verze a myslím, že ho autoři zbytečnou snahou za každou cenu dotáhnout to na krále Photoshopa spíše pokazili než zdokonalili (i nároky na HW PC výrazně stouply).
  Každopádně např. balík COREL Draw a PhotoPaint X4 určitě také patří mezi TOP programy na grafiku, ať už bitmapovou nebo vektorovou. Je i v češtině a dá se s ním dokázat vpodstatě cokoliv…

  • Díky za pochvalu i poznámku. Přiznávám, s Corelem jsem nikdy nepracoval, byť ho samozřejmě znám z doslechu, tedy díky za tip! JR

Připojte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*