Nejlepší programy na úpravu fotek – velký přehled (2024)

Jaký je nejlepší program na úpravu fotografií? Co se hodí začátečníkům, a před čím neutečou pokročilí fotografové? A dá se pořád najít program na úpravu fotek zdarma? Odpovědět je někdy těžší, než se může zdát na první pohled – proto jsem se rozhodl sepsat co nejpodrobnější přehled toho, s čím je dnes možné si hrát…

Ještě před několika lety byl seznam programů na úpravu fotek poměrně krátký, velké proměny digitálního světa přinesly revoluční změny i do toho, kde, jak a proč vůbec fotky opravujeme/upravujeme/vylepšujeme.

Aktualizováno: leden 2024. Toto je již páté vydání článku, který jsem poprvé sepsal v červnu 2017. O té dob se toho samozřejmě hodně změnilo – zejména v příklonu k úpravě v mobilech, klíčové trendy pro náročnější uživatele však zůstávají stejné. 

A co se změnilo od posledního vydání? Rok 2023 i roky 2024 jsou především lety rychlého nástupu umělé inteligence, což se samozřejmě projevilo i na programech na úpravu fotek. V tomto smyslu je hodně zajímavý program Luminar Neo (viz dále), který velmi intenzivně využívá všech možných technologií pro pozoruhodné úpravy (a pravidelně ho testuji v článcích i videích).

V tomhle přehledu se chci zaměřit na “tradiční programy” sedící přímo v počítači. Pokud vás zajímá svět různých softwarů fungující úplně či částečně online, zde je velký přehled programů na úpravu fotografií online (mimochodem: je to jeden z nejčtenějších textů na tomto webu).

A samozřejmě, slovo “fotografování” stále více znamená “fotografování mobilem”, tedy jsem před časem prozkoumal a sepsal přehled nejlepších aplikací na úpravu fotek na mobilu.

Tyhle kategorie se poměrně zásadně překrývají, tedy pokud hledáte něco ideálního, doporučuji ony články prozkoumat taktéž.

A jaké softwary patří tedy do toho “klasického světa” desktopových programů na úpravu fotek? Pojďme to nyní prozkoumat.

Poznámka: na mém školícím webu iFotografování nyní najdete speciální sérii podrobných videonávodů ke skvělému programu Polarr (vše je zdarma, program i má videa): Úprava fotek zdarma – podrobný návod a video (120 minut).

Photoshop CC – skvělý, drahý, náročný

Web: Adobe.com

Samozřejmě, těžko můžeme začít něčím jiným než je Photoshop, král všech editorů a svým způsobem synonymum pro úpravu fotek jako takovou.

Kdy má smysl a kdy ne? Je to poměrně jednoduché: pokud se chcete focení opravdu hodně a podrobně věnovat, není před ním úniku. Zároveň platí některá zásadní “ale”…

Photoshop
Photoshop, marná sláva, je stále král.

Často se setkávám s názorem začínajících fotografů, že bez Photoshopu to nejde, že právě tenhle software umí upravovat nejlépe a že bez něj se prostě nemá smysl do focení pouštět. To je opravdu nebezpečný nesmysl – Photoshop je skvělý nástroj, ale je zcela zbytečný, pokud hlavním smyslem úprav je vylepšit trochu fotky z dovolené nebo výletu na Sněžku.

Základní, ale i hodně pokročilé úpravy zvládne zcela stejně dobře mnoho levnějších a jednodušších programů (a dílem i těch zadarmo). A navíc: naučit se Photoshop ovládat opravdu dobře je bitva na mnoho let a vyžaduje mnoho času a energie…

Tedy rozhodně Photoshop nikomu nerozmlouvám, sám ho s gustem používám mnoho let (poprvé jsem si s ním hrál v roce 1995, opravdu!) jen varuji, že pro běžné použití je spíš kanónem na vrabce. Není to navíc jen software na úpravu fotek, ale také skvělý grafický nástroj – v této roli ho já osobně používám více než k úpravám fotografií…

A také pozor na cenu – Photoshop je prostě drahý, už pár let není možné koupit ho “v krabici navždy”, a je třeba si ho předplácet… Dostupný je jak v “povinné” dvojici s Lightroomem za zhruba 12 euro měsíčně, tedy bratru 3500 Kč za rok… Což není suma zanedbatelná…

Pro koho je: Pro opravdu náročné uživatele provádějící sofistikované úpravy, a tedy i ty, kteří nemohu být bez Lightroomu, s nímž se předplácí v balíčku.
Pro koho není: Pro začátečníky věřící, že “nejlepší program” vede k nejlepším fotkám – nevede. Ani pro ty, kteří nejsou ochotni investovat 3500 korun ročně.

Lightroom / Lightroom Classic – ideální na třídění i úpravy

web: Adobe.com

Lightroom patří do stejné rodiny jako Photoshop a bývá s ním často používán ve vzájemné kombinaci. Zatímco Photoshop je nástroj milovaný grafiky i návrháři webů, Lightroom je čistě nástroj na práci s fotografiemi, a to od třídění přes sofistikované úpravy až po návrhy hezkých fotoknih.

Lightroom
Lightroom má dvě zásadní role, kromě úprav ho mnozí používají jako nástroj na třídění fotek. Bez této funkčnosti bych já už fungovat nedokázal…

Tato všestrannost tedy definuje jeho použití – skvělý je v dokonale propracovaném systému katalogizace fotek. Kdo se jednou naučí s jeho katalogy pracovat, není pro něj už cesty zpět. Systém různých rychlých dvojhmatů a klávesových zkratek dává spěchajícímu fotografovi možno vše bleskurychle třídit, vyhazovat fotky nepovedené, vybírat ty skvělé, pátrat po snímcích na základě klíčových slov a všech možných parametrů – proto bych já bez něj už nemohl žít.

A samozřejmě, i úpravy umí skvěle, já osobně v něm upravuji málokdy, ale pro mnoho fotografů, začínajících i pokročilých, je to právě pro úpravy nástroj zásadnější než Photoshop (který používají pouze pro hodně sofistikované úpravy vyžadující práci s vrstvami atp)…

Kdysi dávno (tedy před pár lety) bylo možné koupit „krabicovou“ verzi Lightroomu, což bylo skvělé. Pak otázka „Photoshop, nebo Lightroom?“ trochu ztratila smysl, když firma Adobe přešla na systém předplatného – Lightroomu začal být nabízen už jen a pouze na předplatné, a to v balíčku s Photoshopem (za oněch cca 3500 Kč za rok)… Což je i dnes asi nejběžnější způsob využití (mám ho i já).

Lightroom
Kdo si jednou zvykne na rychlé třídění fotek v Lightroomu, těžko bude odcházet…

K čemuž pro jistotu zmiňme, že Lightroom nyní existuje ve dvou vydáních: jméno Lightroom (přesněji řečeno Adobe Photoshop Lightroom, dříve též Lightroom CC) firma Adobe používá pro verzi, která(ač sedí v počítači) je určena primárně pro práci v cloudu – prodává se za 12 EUR měsíčně spolu s 1TB prostoru.

Ta verze tradiční desktopová se oficiálně jmenuje Lightroom Classic a pořídit se dá právě v onom oblíbeném balíčku s Photoshopem (taktéž za 12 EUR). Součástí balíčku, je i ten s cloudem pracující Lightroom. Což jsem, přiznávám, nevěděl. A pochopil to až komentáře jednoho z čtenářů (díky, vyzkouším!)… Podrobněji viz srovnávací tabulka na stránkách Adobe.com.

Plus existuje i povedená mobilní aplikace Lightroom, která však s těmito „pořádnými“ nemá nic společného, inu, trochu to je zmatek.

Každopádně právě v příklonu ambicióznějších fotografů k Lightroomu vidím jeden ze zajímavých trendů posledních let. Dříve „každý věděl“, že prostě potřebuje Photoshop, nyní už se naštěstí rozkřiklo, že Lightroom je přece jen pro mnohé rozumnější volba.

Pro koho je: Lightroom je obecně ideální volba pro každého fotografa od úrovně mírně pokročilý/ambicióznější výš.
Pro koho není: Kdo není ochoten platit za balíček Photoshop + Lightroom.

Zoner X – národní poklad pro začátečníky i pokročilé

web: Zoner.cz

Zoner patří k českým (respektive moravským či brněnským) národním pokladům, řečeno obdivně a bez jakékoliv ironie – více než desetiletí patří k programům, které symbolizují pro začínající i mírně pokročilé fotografy v ČR vše, co se týká úprav fotek.

Zoner Photo Studio X
Zoner Photo Studio X už je opravdu vyspělý program nabízející i hodně pokročilé úpravy.

I po mnoha letech pořádání kurzů fotografování mě bez nadsázky nepřestává fascinovat, kolik lidí řekne “Zoner” na dotaz, zda a případně v čem fotky upravují… Zoneru, který svými funkcemi a širokým záběrem připomíná Lightroom, se opravdu podařilo stát lídrem trhu a více méně logickou volbou pro nenáročné i mírně náročnější fotografy. Zkrátka, klobouk dolů.

Před časem jsem měl trochu problém ho lidem upřímně doporučovat – a to z důvodu prosté matematiky: pro toho, kdo chce činit základní úpravy rodinných a cestovatelských fotek, úplně stačí méně komplikované programy (navíc většinou zadarmo). A ten, kdo má větší ambice, už zase, přece jen, sáhne po Lightroomu nebo Photoshopu. Zkrátka, Zoner dle mého býval v hodně nesnadné roli.

Nyní to už neplatí – Zoner v posledních letech prošel mohutným technologickým upgradem a je to již opravdu velmi sofistikovaný nástroj. Nic jiného mu ostatně nezbývalo – jak zaznívá z řad jeho tvůrců, jednoduchým aplikacím a online programům do budoucna konkurovat nemůže, tedy musí mířit co nejvýš.

Před několika lety přešel také na předplatné, což tedy naštvalo mnoho věrných příznivců, kteří byli zvyklí kupovat si nové verze jednou za mnoho let. Nyní se již vody uklidnily, i díky tomu, že lidé si prostě zvykají platit za dobré věci.. Byť jeden poměrně zásadní limit zůstává: neexistuje verze pro Mac.

V danou chvíli stojí roční předplatné 1188 Kč (případně měsíční 119 Kč). Firma též nabízí měsíční zkušební období zdarma – stáhnout si Zoner je možné zde na tomto linku.

Pro koho je: Pro mírně ambicióznější uživatele, kteří chtějí víc než základní úpravy a líbí se jim navíc program mluvící česky a nabízející opravdu hodně podpůrných materiálů a tutorialů v češtině.
Pro koho není: Pro ty, kteří se chtějí držet jen opravdu základních úprav.

Luminar Neo – inovativní přístup s „umělou inteligencí“

Web: Skylum.com

Luminar (a zejména jeho poslední verze Luminar Neo) zde nemůže chybět – tento program si za posledních několik let vydobyl silnou pozici mezi alternativami k Photoshopu a Lightroomu. Proč? Kombinuje totiž starý dobrý svět tradičních úprav a přístup zcela nový, v němž hrají klíčovou roli automatické a poloautomatické úpravy, které známe spíše z mobilů.

Luminar Neo masky
Tohle je jedna z opravdu zajímavých funkcí – Luminar Neo dokáže vcelku spolehlivě v záložce Masking najít klíčové prvky ve fotce – zde vodní hladinu, ale trefí i nebe, zeleň, budovy, ledacos… Vybrané plochy je pak možné dále upravovat, což s opravdu hodí.

Pokud vás tento program zajímá, zde je podrobný článek: Luminar Neo (recenze): úpravy fotek pro pohodlné fotografy. Opravdu důkladně jsem ho otestoval a natočil i video (viz níže) – protože mě prostě hodně zajímalo, jak zásadní budou v budoucnosti tyhle úpravy z kategorie „umělé inteligence“.

Pokud byste chtěli Luminar Neo vyzkoušet, zde je tedy přímý odkaz na zkušební verzi.

Kdyby vás program opravdu zaujal, chtěli jste si ho koupit a zároveň podpořit můj web, použijte pro nákup tento partnerský link. A pak užijte kupón na 10% slevu, který jsem pro čtenáře získal od autorů. Při nákupu stačí zadat do košíku kód “Fotoguru”. Z každého nákupu dostanu pár korun provize, která mi pomůže s tvorbou dalších článků a videí.

 

Video: Luminar Neo – recenze + přehled funkcí (22 min v 4K)

Proč stojí Luminar Neo za vyzkoušení? S produktovou řadou Luminaru si hraji mnoho let – kdysi jsem si koupil verzi Luminar 2018, přes Luminar 3 jsem se dostal až k verzi Luminar 4. Čas od času jsem vyzkoušel, co nové verze dokáží a musím říct, že jsem vždy spíš mile překvapený. A to i v oblastech, do nichž se opravdu jinak moc nepouštím – zejména tedy do používání různých presetů, filtrů a automatických funkcí.

Luminar Neo, zatím poslední verze této řady, nabízí některé opravdu zajímavé funkce. Mohou být cenným pomocníkem pro začínající fotografy, kteří chtějí rychle začít s poměrně složitými (až divokými) úpravami. Ale také pro fotografy zkušenější, kterým se nechce některé úpravy dělat v “pořádných” nástrojích á la Photoshop. A vlastně budou rádi za možnost dosáhnout podobných výsledků na pár kliků.

Luminar Neo Relight
Tohle je opravdu šikovná funkce zvaná Relight – tedy „změna nasvícení“. Luminar dokáže poznat, co je blízko a co v dálce. A tohoto šamana v Barmě tedy dokážu zesvětlit a zároveň za ním ztmavit pozadí. Což bych v reálném životě nedělal, ale příklad to je pozoruhodný a v praxi – na rozdíl od jiných – využitelný.

Tedy Luminar Neo bude jistě zajímavé sledovat – zatím možná bude pro „tradiční fotografy“ přece jen trochu moc divoký. Ale je pravděpodobné, že pár let se prostě stane zcela běžným nástrojem – protože každý fotograf je ze své podstaty trochu líný. A časová úspora je prostě zásadní. Uvidíme!

Pro koho Luminar je: Pro experimentátory, kteří rád testují nové věci a automatické úpravy.
Pro koho není: Pro milovníky tradičních postupů.

Affinity Photo –  výrazný konkurent Photoshopu

web: Affinity.serif.com

Za dlouhá dvě desetiletí se žádnému programu nepodařilo zásadněji ohrozit roli Photoshopu jako klíčového nástroje grafiků a fotografů. V posledních letech se však přece jen objevil program, který do jisté míry alternativou opravdu je.

Affinity
Affinity nabízí velmi podobné funkce jako Photoshop a je velmi snadné na něj přejít (byť mouchy onen přechod má…)

Tahle novinka, která poměrně rychle dobývá srdce fotografů, se jmenuje Affinity Photo – její podrobnější recenzi si můžete přečíst v článku Affinity Photo – konkurent Photoshopu za zlomek ceny.

Cena je poměrně velkým lákadlem, v danou chvíli za program chtějí 1490 Kč. Co je důležité: jde o jednorázovou platbu, tedy není nutné se zavazovat k předplatnému. Navíc se, jak to tak dlouhá léta sleduji, dá často pořídit se slevou, tedy pokud by vás to zaujalo, počkejte si třeba na Black Friday. A někdy stačí jen nedokončit platbu a „zapomenout“ po vytvoření účtu program v košíku – obvykle pak dorazí nabídka na slevu.

Inspirace Photoshopem je více než zjevná, byť některé knoflíky sice fungují trochu jinak, každý alespoň mírně zkušený uživatel Photoshopu bude schopen pracovat s Affinity Photo opravdu velmi rychle a patrně i spokojeně. Nechybí vrstvy, které jsou právě tím, co většina konkurence nemá (anebo i má, ale je to více méně k ničemu).

Pro koho tedy Affinity je? Dle mého jde o jednu z nejrozumnějších voleb pro mírně ambicióznější, ale i hodně ambiciózní fotografy, kteří za rozumný peníz chtějí něco opravdu hodně šikovného. A zároveň něco s příchutí alternativy – firma Adobe a její softwary mají prostě pro mnohé pachuť dynosaurovitosti a „zlého korporátu“. Což dílem stojí i za za poměrně rychlým vzestupem Affinity Photo.

Na druhou stranu, kompromis to samozřejmě je – vše funguje většinou hezky, ale mouchy to i nadále má. Plus samozřejmě, Affinity neumí onu návykovou katalogizaci a třídění fotek, kvůli čemuž třeba já osobně prostě nemohou opustit Lightroom…

Platí nicméně, že o Affinity ještě asi hodně uslyšíme – už nyní má kolem sebe početnou komunitu nadšených uživatelů, tedy v různých fórech je možné zjistit bleskurychle opravdu cokoliv.

Pro koho je: Pro ty, kteří z různých důvodů hledají povedenou alternativu k Photoshopu.
Pro koho není: Pro začínající fotografy hledající něco na rychlé úpravy ani pro ty, kteří nejsou ochotni investovat poměrně hodně energie do zkoumání komplexního softwaru.

Polarr – hvězda pro úpravy fotek zdarma

web: Polarr.com

Polarr patří k mým oblíbencům – a to nejen kvůli tomu, že je v základní (a obecně dostačující) verzi zdarma. Je to totiž opravdu velmi povedený představitel nové generace programů, které pomalu, jistě a zaslouženě nahlodávají pozice tradičních softwarů…

Polarr
Polarr je moje volba č. jedna pro začínající fotografy, a to ze zdánlivě banálního důvodu: má jen tolik „čudlíků“, kolik se jich opravdu hodí. Plus je v základní verzi zadarmo, a verze plná stojí snesitelných 20 EUR.

Popravdě řečeno: už docela dlouho ho na svých kurzech fotografování doporučuji jako opravdu skvělý startovací program pro ty, kteří se chtějí rychle naučit upravovat fotky. Proč? Protože je dle mého zdaleka nejpraktičnější pro bleskové úpravy, kdy potřebujeme za cca deset vteřin obrázek doladit.

Hlavní výhodou, které je pro začátečníky k nezaplacení, je zdánlivá maličkost (která může dokonce vypadá jako nevýhoda): má jen relativně omezený počet šoupátek a funkcí, méně než jiné začátečnické softwary á la Zoner.

Pro začátečníky, kteří se chtějí pomocí metody pokus/omyl naučit pár základních fíglů, je k nezaplacení, že nebudou trpět při zoufalé snaze rozpoznat, jaká funkce se opravdu hodí, a kterou se naopak i zkušeným fotografům podaří použít jednou za rok, za život nebo (nejspíš) nikdy.

Existuje v řadě variant: dá se s ním pracovat přímo v prohlížeči (tedy na webu), ale nejrozumnější je asi stáhnout si ho přímo do počítače – byť výrobce oznámil, že postupně bude stažitelnou verzi postupně omezovat a vše se do budoucna bude odehrávat jen v prohlížeči.

Jediný poměrně zásadní limit zní: Polarr neumí pracovat s rawy – přesněji řečeno, umí je otevřít, ale v tu chvíli je převede do jpg, čímž se ztratí kouzlo práce s těmito velkými soubory.

Základní verze zdarma stačí na většinu rychlých retuší, placená verze nicméně nabízí některé věci vcelku šikovné (lokální úpravy atp.) a stojí sumu celkově velmi snesitelnou – kolem 600 Kč za rok, v čemž je zahrnutá i verze mobilní, která je též velmi povedená.

Více o Pollaru mám v podrobném článku Polarr – návod k používání a také v online kurzu (zdarma): Úprava fotek zdarma – podrobný návod a video (120 minut).

Pro koho je: Pro začínající fotografy, kteří se chtějí rychle naučit dobře upravovat, pro mírně pokročilé fotografy toužící po nástroji, co nemá zbytečně moc funkcí a je zadarmo (resp. za cca 600 Kč ročně), pro pokročilé fotografy, kteří jsou líní dělat jednoduché úpravy ve složitých programech.
Pro koho není: Pro ty, kteří chtějí dělat složitější úpravy.

Capture One – profesionální nástroj pro náročné použití

web: CaptureOne.Com

Capture One je jedním z mála programů, který je používán profesionálním fotografy jako alternativa k Photoshopu. Legendou se stal díky tomu, že opravdu skvěle umí pracovat s rawy – někteří labužníci mu dokonce dávali (a dodnes dávají) přednost před Photoshopem a Lightroomem.

Dnes už je brán jako obecně špičkový program na úpravu fotek, který si rok a rokem dobývá pozici mezi náročnějšími fotografy… A to i díky tomu, že má specializované nástroje pro jednotlivé typy fotoaparátů. A majitelům Fujifilmu a Sony dokonce nabízí základní verzi zdarma.

Capture One
U této fotky si Capture One opravdu dobře poradil s rawem z Fujifilmu (s nimiž editory občas zápasí). Bez úpravy by zeď splynula v přesvícenou bílou plochu…

Pro Fujifilm se tento program jmenuje Capture One Express a pokud mohu posoudit, v kruzích majitelů Fujifilmů se jedná o opravdu hodně oblíbený nástroj – přičemž funguje i ona obchodní logika, že nemálo z nich si pak koupí plnou verzi. (Dříve dokonce platilo, že konverzi rawů z Fujifilmů zvládl Capture One mnohem lépe než třeba Lightroom, nyní již tak tak markantní není.)

Capture One nabízí měsíční trial zdarma, tedy za vyzkoušení rozhodně stojí. Roční předplatné plné verze vyjde na 219 Eur, ale koupit jde i „navždy“ bez předplatného – za 349 EUR. Což není málo, ale pro nadšence určitě tento software smysl dává.

Pro koho je: Pro náročné uživatele, kteří dokáží ocenit špičkové parametry převodu z raw i další nástroje.
Pro koho není: pro začínající fotografy, kteří nemají předešlé zkušenosti.

Capture One
Capture One má pevné místo ve studiové fotografii i počítačích opravdových labužníků.

 

GIMP – legenda, které stále bojuje s Photoshopem

web: Gimp.org

GIMP je legenda – po více než čtvrt století má své skalní zastánce, kteří na něj nenechají dopustit. Po celou tu dobu GIMP snaží nabízet jako komunitou vyvíjený a tedy free program co nejlepší alternativu ke “komerčnímu světu”, tedy především Photoshopu, ale i ostatním.

Gimp
Gimp má mnoho skalních příznivců, já jsem se s ním nikdy nebyl schopen dostat moc daleko a zbaběle prchl ke konkurenci. Ale umí toho opravdu hodně.

Tak jsem na něj dlouho nenechal dopustit, hodně jsem s ním před dávnými lety i pracoval. Pak jsem to ale tak trochu vzdal – GIMP ve své podstatě dokáže být opravdu velmi hodnotnou náhradou za Photoshop, a to včetně použití ve světě grafiků a designerů.

Jenže zatímco před cca patnácti lety si byly ony programy opravdu relativně blízko, v poslední době (letech) se ony nůžky rozevírají více a více. Zkrátka: už to není, co dřív. A popravdě řečeno, tomuto programu prostě dle mého dochází, či spíš už došel dech.

Jistě, pořád se s ním dají dělat skvělé věci, ale pokud si s ním budete hrát, setřást pocit těžkopádnosti nebude snadné. Zatracovat ho nechci, jen si myslím, že to není rozumná volba pro většinu typů uživatelů.

Adobe Photoshop Elements – docela zajímavý program

web: Adobe.com

Photoshop Elements je – jak název napovídá – program na úpravu fotek pro nepříliš náročné použití… Ano, svým způsobem lze říct, že to je “ořezaná” verze “velkého” Photoshopu, ale rychle dodejme, že je ořezaná poměrně zásadně. Kdo nicméně chce, dokáže z ní vytáhnout poměrně hodně – program má (na rozdíl o většiny jiných) vrstvy, s nimiž lze pracovat vcelku slušně.

Adobe Photoshop Elements
Adobe Photoshop Elements je trochu neprávem opomíjený editor – umí toho hodně, byť cena je na hraně.

Nejvíce mě překvapilo, že rawy program otevírá ve skvělém (byť opět trochu ořezaném) modulu Adobe Camera Raw, v němž se toho dá udělat opravdu mnoho.

To vše se dá koupit „v krabici“ za zhruba 2500 Kč, což je tedy trochu dle mého na hraně, ale úplně bych to jako řešení nezavrhoval.

A detail pro ty, kdo si předplácejí “velký” Photoshop – jak jsem náhodou zjistil, máte tím pádem nárok i na licenci Elements (což by se mohlo hodit například pro rodinu – ale nezkoušel jsem)…

RawTherapee – další free software

web: RawTherapee.com

Na programu RawTherapee je zajímavé, že vznikl v Maďarsku (v roce 2010), a postupně získal uživatele i po celém světě. Ač má v názvu raw a původní myšlenka opravdu zahrnovala především úpravu rawů, umí samozřejmě pracovat i s JPG a dalšími typy souborů.

RawTherapee
RawTherapee umí ledascos, byť v přímém měření sil s konkurencí to nemá snadné.

I zběžný pohled do jeho útrob ukáže, že je překvapivě dobře vybavený, a není pochyb, že se se ním dají dělat i úpravy velmi šikovné.

Více posoudit neumím, mám program sice nějakou dobou stažený, ale nikdy jsem ho pořádně nepoužíval.

Každopádně však stojí za uznalé pokývání hlavou, že ač se jedná o neziskový projekt, stále má hodně příznivců a podporovatelů.

XnView – spíš jen prohlížeč fotek

Web: Xnview.com

XnView
XnView býval oblíbený „prohlížeč“ fotek. A tím i více méně zůstal

Starý dobrý XnView si mnozí možná pamatují z dob, kdy patřil k opravdu oblíbeným “prohlížečům” fotek, tedy free prográmkům umožňujícím prohlížení, exportování, zmenšování a další základní manipulace s obrázky. Vlastně mě tedy nostalgicky potěšilo, že stále žije (pro Window i pro Mac). Úprav tedy moc neumí, ale za zmínku asi stojí.

Pixelmator – šikovná aplikace pro Mac

web: Pixelmator.com

Pixelmator
Pixelmator je šikovná aplikace pro Mac… I tu ale platí, že konkurence má mnohdy navrch.

Pixelmator je placená aplikace pro Macy, stojí v 899 korun, krátce jsem si hrál s její zkušební verzí (na měsíc zdarma). Vypadá šikovně, ale nijak zvlášť mě nenadchla – umí toho sice hodně, ale pro běžné úpravy je rozumnější užívat aplikace jiné…

Fotky – defaultní aplikace MacOS

web: Apple.com

Photos Mac
Aplikace zvaná Fotky patří do základního balíku nástrojů Mac OS. Pro základní úpravy stačí, mně k srdci nepřirostl…

Operační systém Maců obsahuje také vcelku šikovný program na základní úpravy fotek zvaný prostě Fotky (Photos)…

Mně osobně nikdy k srdci moc nepřirostl, ale používat ho na jednoduché úpravy fotek rozhodně není špatný nápad, jak ostatně mnoho jablíčkářů činí.

 

PhotoFiltre – zvládne toho hodně

web: Photofiltre-studio.com

PhotoFiltre je další legendárních programů, která mají dodnes hodně příznivců. Funguje tedy jen na Windows a zadarmo jsou jen starší verze, pro poměrně sofistikované úpravy nicméně určitě stačí. Umí česky a na webu mají mnoho různých tutoriálů, což se může hodit.

 

Další online programy na úpravu fotek

Jak už jsem zmínil, online aplikacím na se věnuji v samostatném a hodně podobném článku Úprava fotek online – přehled nejlepších programů. Přesto sem dávám tři nástroje na ukázku…

Žádná jasné dělící čára mezi úpravou online a v počítači neexistuje, některé jsou určené primárně k hraní si přímo v prostředí prohlížečů, jiné mají i verze stažitelné do počítače – ale za průzkum rozhodně stojí.

Zde je přehled několika nejzajímavějších z nich.

Pixlr Editor – opravdu hodně šikovný program, který „umí“ česky

web: Pixlr.com

Pixlr
Pixlr toho umí opravdu hodně, možná až zbytečně moc.

Pixlr patří k největším hvězdám své kategorie – přímo na webu, tedy bez stahování programu do počítače, je možné provádět opravdu velmi sofistikované úpravy. Jen tedy pro něj platí, že pro používání musí uživatel opravdu více méně přesně vědět, co hledá. A takový uživatel nejspíš bude používat něco jiného…

Existuje nyní ve dvou verzích: Pixlr E je opravdu plnohodnotý editor na úpravu fotek, máloco nabízí tak velký výběr variant úprav. Pixlr X je naproti tomu jen jednodušší verze doplněná možností vytvářet jednoduché grafické návrhy.

A jasně, to vše zadarmo.

Photopea – fantastický nástroj původem z Prahy

web: Photopea.com

 

Photopea
Český program Photopea patří k stoupajícím hvězdám rychlých úprav fotek v prohlížeči.

Photopea by neměla chybět v žádném přehledu nástrojů na úpravu fotek – jednak jde o český projekt, ale hlavně: je to prostě skvělá věc. Pokud bych měl vše hodně zjednodušit, jede o program, který “sedí” jen a pouze v prohlížeči, ale má opravdu neuvěřitelné množství možností.

Není tedy divu, že si postupně získává stále větší popularitu po celém světě… Jejím jediným “limitem” je to, že toho umí tak hodně – naplno Photopeu dokáží rychle využít pouze poměrně hodně zkušení uživatelé. Pro začátečníky tedy moc vhodná není, ale i tak určitě stojí za trochu experimentování.

BeFunky – nenápadný, jednoduchý, sympatický

web: BeFunky.cz

BeFunky - program na úpravu fotek zdarma
BeFunky je přímočarý, jednoduchý, sympatický a nevyžaduje registraci. Základní funkce jsou zdarma, tedy pro bleskové úpravy se opravdu bude hodit.

Tento editor je zde jen a pouze jako zástupce poměrně důležité kategorie editorů, které přímo v počítači dokáží “na pár kliků” nabídnout překvapivě hodně.

Kdysi býval zcela na chvostu mého seznamu, ale v posledních letech prošel řadou vylepšení a nyní nabízí opravdu sympatické moderní prostředí, v nímž se rychle dají provést poměrně sofistikované úpravy.

Svým způsobem je možné, že svět úprav fotografií se v budoucnu možná rozdělí právě na takto jednoduché, ale přitom šikovná editory na straně jedné. A opravdu náročné a nákladné programy pro pokročilé uživatele… Uvidíme!

Pokud máte nějaký zajímavý tip na program, který tu není, dejte mi vědět níže v komentářích, rád prozkoumám!

 

Reklama

134 komentářů

  1. Dotaz na Capture One – Pokud jsem na stránce fujifilm-x com/, tak píší že soft je „completely free“. Pokud kliknu na odkaz, tak při zadávání Serial number píší že „Get your three month free trial“.
    Takže zdarma je to jen na 3 měsíce? Nebo nějaká ořezaná verze bude fungovat i dál?
    (mám za sebou roky práce s Lightroom, ale už upravuji jen minimálně, takže platit dál už se mi nechce a jako Fujista bych tedy klidně přešel na CO, když je to prý zdarma – ale nechci se s tím učit jen pro 3 měsíce a pak zase instalovat něco dalšího)
    Dík za případnou odpověd

  2. Polarr na počítači mi umožňuje uložit jen jednu fotku denně, takže už asi změnily cenovou politiku. To předplatné mi přijde přemrštěné. Mrzí mě to hlavně kvůli funkci dehaze, kterou neumím v žádném jiném free programu, např. gimpu, napodobit. Jinak na prohlížení a nějakou „drobnou“ úpravu nedám dopustit na FastStone Image Viewer.

    • Jirka z Brna

      Čím více poznávám Darktable, tím ho mám radši 🙂 Je to zvláštní program, bez AI, vše si musíte udělat sami. K jedinému cíli vede většinou několik cest, cesty jsou to sice trnité, ale výsledky zajímavé. Nečekejte ovšem, že vám Darktable naservíruje váš RAW, jak JPEG z fotoaparátu, který si jen několika posuvníky upravíte – sami si musíte určit mapování tónů, co je pro vás důležité, co není. Nabízí systém potrubí úprav, parametrické i nakreslené masky ke všem svým modulům. Dále je také schopen základní korekce různých objektivů. V čem ale moc nevyniká jsou retuše – to používám GIMP. Ano, viděl jsem AI retuše – nabyl jsem dojmu, že na pěknou fotografii už asi nepotřebuji fotoaparát – osobně jsem svoje retušování omezil na minimum a mám radost, ze svých reálných fotografií. Darktable nabízí též hromadné úpravy fotografií – stačí jen uložit své použité nástroje a aplikovat je na ostatní fotografie – potom už jenom doladění. Přiznávám, bojuji , ale výsledky mi za to stojí – přesně vím, co si se svojí fotografií dělám a vím proč to dělám. Darktable má stálý vývoj nových modulů, některé nahrazují starší, ale starší je možno použít – celé je to o pochopení filozofie tohoto skvělého programu – uděláte si přesně co chcete, pakliže to umíte, ale rozhodně nečekejte, že vám Darktable naservíruje hotovou fotku, jako třeba LR, se kterou si jen hrajete. Výsledky jsou ale celkem dost specifické, dle zdatnosti uživatele. Další zmínka je, že Darktable dokáže kolikrát využít výpočetního výkonu grafické karty, což výrazně ulehčí procesoru a zpracování fotografií je výrazně rychlejší. Rozhodně bych jím ale nahradil v tomto přehledu Rawtherapee, který dost klopýtá a snaží se jej poměrně neúspěšně dotahovat.

      • Jirka z Brna

        Jejda to jsem nechtěl jako odpověď Karlovi, chtěl jsem nový komentář, promiň Karle, jsem nepozorný, omlouvám se.

  3. Dobrá zpráva pro majitele Nikonů: Capture One Express existuje i ve verzi pro Nikon, a to zdarma. Přitom převod z RAWu velmi kvalitní, určitě jeden z nejlepších, co vůbec existují. Vřele doporučuji vyzkoušet.

  4. Viděl jsem tu v komentářích ACDSee zmíněný jen okrajově, ale myslím si, že stojí za to ho připomenout. Na první pohled UI podobné Zoneru rozdělené do záložek katalogu, vyvolání RAW a editace (těžko říct, jestli a kdo od koho něco okopíroval). Funkce má také všechny, které používám (nejsem žádný vášnivý retušér). Co je mi ale velmi sympatické, že si můžu vybrat, jestli chci předplatné celého jejich SW balíku, nebo jen konkrétní produkt či sadu produktů za jednorázovou platbu, což mi na občasné rodinné a hobby focení stačí.

    • Léta používám ACDSee a myslím rovněž, že stojí za zmínku. Před léty ho doporučoval i Ondřej Neff.

  5. Malá poznámka k ceně předplatného PS/LR – v reálu nemalé procento uživatelů těch 12EUR měsíčně/144EUR ročně neplatí.
    Dá se totiž prakticky na 100% počítat s tím, že ke konci roku v rámci Black Friday se na amazon.de (i jinde, ale německý Amazon je pro nás v ČR asi nejkomfortnější) objeví kupóny na roční předplatné za 75-90EUR. Podotýkám, že je nabízí přímo Adobe, nejde o žádnou „riskantní šedivku“.
    Ty se koupí, kód se pak „nabije“ do předplatného a rok je klid… Cena za rok pak začíná už někde u 1700 korun, jen mírně nad 2000 je to pak téměř jistota, což posuzování výhodnosti ceny docela posouvá, proti cca 3500 za standardní předplatné je to rozdíl výrazný.

  6. inPixio se slušně objevuje v zahraničních žebříčcích – bohužel ročně placen

  7. A co DXO Optics Pro? Zkouším ho, nemá chybu.

  8. Jirka z Brna

    Jenom bych výhledově doplnil informace o XNviewMP – je to velice zdařilý prohlížeč fotografií, s pokročilými funkcemi ořezu fotografií a dávkovými funkcemi – dělat ze 100 fotografií výřezy v poměru stran monitoru a následně je zmenšit na daný rozměr a podle zadané masky přejmenovat je s tímto programem vyloženě hračkou – dlouhodobě jej používám a nedám na něj dopustit – super pomocník, používám takřka denně. Mám velice rád i jeho klasický deign.

    No a já, jakožto „Linuxák“ dělám úpravy fotografií v Darktable (narozdíl od RawTherapee má plynulý a stálý vývoj, je o několik kroků vpřed, i když občas v některých věcech je trošku pozadu) je sice takový kompromisní, nemám zkušenosti s programy jiných platforem, ale zatím vždy jsem našel nějaké celkem pohodlné řešení. Možná by nebylo na škodu se podívat na jeho pracovní postupy, připadají mi logické a co oceňuji nejvíce jsou skvělé dávkové úpravy – styly, které je možno aplikovat na několik fotografií současně a poté jen doladit drobné niance tak, aby daná série fotografií byla vzhledově konzistentní. Opět program ve kterém se mi velice dobře pracuje.

    GIMP – moje oblíbená klasika používám, ohledně fotografií, na drobné korekce, jinak na kde co – spojuji si v něm HDR, dělám nejrůznější etikety a všelijaké fotomontáže a jiné kraviny. Jsem s ním nadmíru spokojený.

    Takže za mě: XNview, Darktable, GIMP (jsem na Linuxu)

  9. V celkovém výčtu mi schází FASTSTONE, program zdarma, intuitivní a pro běžné uživatele a začátečníky dostačující. Je v češtině, poradí si i s rawy, autoři ho neustále dál rozvíjejí a doplňují další funkcionality.

  10. Zdravim, na rychlu upravu fotiek, hlavne pre zaciatocnikov a mierne pokrocilych je dobry Faststone. Je zadarmo a daju sa s nim velmi rychlo a lahko upravovat fotky. Zvladne aj RAW. Pouzivam ho na rychle upravy, ked nie je cas na hranie sa v RAW Therapee.

  11. A co takhle Paint Shop Pro ? Jednoznačně nejlepší
    hned po Photoshopu. A je offline, nemusím se rozčilovat nad pomalým připojením, stojí par korun, má jednoduché intuitivní ovládání. Akorát není česky, někomu to může vadit. Taky ACDSee je vynikající,na jednodušší úpravy.

  12. Dušan Pelant

    Dobrý den, již hodně dlouho hledám program (nejlépe zadarmo, t.zn. ne PS), který má funkci AKCE, tím myslím opakující se mravenčí udělávky – když potřebuji fotku zvětšit, musím postupovat v dosti programech po postupném zvětšování o 10%. Už tak asi po desáté ruční akci (pořád stejné) toho začínám mít dost a navíc se už začínám plést. Jde to udělat, ale dost to dře. Jinak si myslím pane Rybář, že vaše články jsou snad opravdu nejlepší v tomto obaru a děkuji za ně. Pelant.

  13. skuste PHOTOSCAPE X – JE ZADARMO A MYSLÍM . ZE LEPŠI JAK PLACENÝ ZONNER

  14. Jiří Vydra

    Dobrý den, víceméně pasivně sleduji Váš web a velmi se mi líbí Vaše inspirativní články, které publikujete. Leč neodolal jsem a rozhodl se podělit o můj názor na Zoner X.
    Objektivně je to opravdu velmi vydařený produkt a je navíc v češtině. Měl jsem možnost si jej vyzkoušet a byl jsem spokojen. Co se mi však nelíbí, je licenční politika předplatného, tak jak je nastavena. Předplatné by mi až tolik nevadilo, ale co mi opravdu velmi vadí je zásadní ztráta funkcionality v případě jeho neuhrazení. V tomto okamžiku se z aplikace na úpravu fotografií stane trochu lepší program na jejich správu.
    Pokud se například rozhodnu po několika letech pravidelných plateb předplané neplatit, vynaložené prostředky jsem v podstatě vyhodil z okna. Vyvolává to ve mně pocit vydírání „plať nebo končíš“ a to nemám rád. Pokud by po vypršení předplatného zůstala funcionalita na úrovni posledního platného update, tak bych s tím problém určitě neměl.
    Konečně podobný model uplatňuje například CyberLink u produktu PhotoDirector, kdy máte na výběr zda předplatné „verze365“ nebo trvalou licenci.

    • Jan Rybář

      Vážený pane Vydro, díky moc za komentář!To je určitě dobrý postřeh, přiznávám, netušil jsem, že to je tak drastický propad funkcí… (Jsem na Macu, tedy Zoner zkoumám vždy jen jednou za čas…) Zdravím, JR

  15. Petr Bartoš

    Nechápu komentář pana Hrabalíka, ale to je asi tím, že se již hůře orientuji v jakýchkoli výkřicích a v nepochopení podstaty vaší recenze Zoneru. Pro mě je jich nabízení produktu hodně agresivní. Kdybych si ale fotkama chtěl vydělávat, asi by to byla skutečně nejlepší cesta. Ale protože nevydělávám, fotky upravuji ve Fotoru a jsem s jejich funkcemi nadmíru spokojen. I když tam nabízejí „tunu“ profilů, které nikdo nikdy nevyužije. A taky jim né vždy funguje funkce „straighten“ zvlášť v kombinaci s jinými úpravami. Ale jinak dobrý. Dobré světlo! Petr Bartoš

    • Pavel Hrabalík

      Ty jak tomu říkáte „výkřiky“ jsem opsal z recenzí. U každého výpisku z recenze jsem napsal zdroj, kde ta recenze je , abyste se i Vy mohl přesvědčit, kde to je, a že tady nepíšu nepravdy. A to, o čem mluvím, a co chci ukázat, je to, že Zoner podle těch recenzentů fakt není tak špatnej, jak se tady snaží naznačovat pan Rybář. Já tady nevykřikuju, to vykřikují recenzenti docela renomovaných fotografických serverů . A vůbec nesrovnávají Zoner se začátečnickými programy jako on, ale zabývají zcela vážně se srovnáváním s programy Adobe a s použitím Zoneru na profesionální úrovni. A vychází jim, že Adobe programy jsou zatím pro umělecké úpravy fotografií stále ještě lepší, ale může se stát, že jim v dohledném budoucnu bude Zoner nepěkně zatápět díky tomu, že není zase o tolik horší v samotném zpracování, než Adobe, je komplexnější, levnější, pro mnohé i profesionální fotografy (takové ty fotiče jelenů a hor a svateb ) vyloženě vhodný. Zvláště pokud by se Zoner lepšil tak úžasnou rychlostí, jako se mu to dařilo loni. Na čem se všichni shodli, je to, že je chyba, že je Zoner jenom ve Win.
      Dobré světlo i Vám
      Pavel Hrabalík

      • Souhlas s poslední větou – ta absence podpory MACu je pro Zoner ve vazbě k náročnější fotografům obrovské mínus. Po nástupu Apple Silicon procesorů to začíná být problém i tady v ČR, ovšem oni sami se snaží fungovat globálně a v USA jsou tímto jediným bodem úplně mimo 🙁

        Čistě funkčně brato to tak zlé není a pokrok jim asi nikdo soudný upírat nebude, byť tedy to „dorovnání Adobe“ je lehce z oblasti „vlhkých snů“. Adobe se totiž také nezastavilo a jak míra integrací mezi platformami u cloud verze, tak novinky Sensei engine a dalších věcí jsou hodně zásadní. Adobe tohle lehce maskuje, tím jak jede čistě v předplatném se ani moc neobtěžuje nějakými čísly verzí (jsou tam, ale nijak se neinzerují). Ale když si člověk pročte postupné změny v rámci půlročních větších updatů, tak je i aktivní uživatel Adobe docela překvapen, jak moc se třeba dnešní LR liší od verze ze začátku roku 2020… Při soustavném užívání si člověk těch postupných přírůstků ani moc nevšimne, ale pohled s odstupem 1-2 roky nabídne trochu jiný obraz.

      • Ladislav z Pardubic

        Dobrý den,
        Nevím, jestli „výkřiky“ patřily mému komentáři, ale já jsem slovo „výkřik“ nikde nepoužil.
        Víte, opisování recenzí a mnohdy i subjektvních pocitů rádoby autorů nemá smysl. Měli bychom se bavit o reálných zkušenostech a praxi.
        Jsou 2 úrovně. První je fotografování s jistým zájmem a zálibou. Na to stačí DX, někomu i MFT formát. Pokud chci dělat postprocessing, potom stačí solidní SW kde jednou z variant je Zoner. Každý SW má své +/- nějaká omezení, ale i výhody.
        Do stejné kategorie jako je Zoner bych zařadil i Affinity nebo DigiKam či Darktable.
        Osobně jsem používal Zoner 14, 16 a potom 18 studentskou verzi. Mám k tomu výhrady některé jsem uvedl níže.
        Potom jsem koupil licenci Affinity a není to špatné, plně srovnatelné se Zonerem. Jednorázový rozumný poplatek, proč ne??
        No a potom jsem vyzkoušel Darktable a DigiKam. Skončil jsem u Digikamu a za rozumný považuji Affinity.
        Co se mě nelíbí, je cenová politika Zoneru. Měsíční výpalné za co?? Za to že pracují na podpoře?? To dělají jiní také.
        A že mají cloudové úložiště Zonerama?? To je obyčejný průměr, nic vyjimečného. rajce.cz udělá stejnou službu.
        Navíc na cloudy fotky nepatří. Já tu chybu udělal před lety, když jsem na veřejný cloud pověsil snímky z „Balonového nebe“ v Hradci Králové. Později jsem snímky objevil na webu jednoho balonového klubu. Na můj dotaz zda mají souhlas autora s publikováním byli ještě sprostí. Vysvětlil jsem jim, že jsem schopen prokázat, autorství, ale slušností je se alespoň zeptat nebo uvést zdroj.
        Tady bych se zastal kolegy p. Bartoše. Zoner, jeho lidé jsou agresivní svým obchodním jednáním.
        Rád ocením dobrou práci, ale to se dělá jinak. Třeba virtuálně kliknout na Donate a zaplatit obolus.
        Ještě lepší je Buy me coffee. Nenásilné, nevtíravé a proč to kafe nezaplatit??
        Druhou úrovní a to vyšším levelem je fotografování na FF – Full Frame ( snímač velikosti kinofilmového pole)
        Aby jste takovou věc využil, protože to je prostě investice do fototechniky je potřeba SW pro zpracování – postprocessing také vyšší úrovně, aby se z toho vymačkalo maximum možného. A to je prostě Adobe.
        Já se mohu bavit o první úrovni. S tím mám nějaké zkušenosti.
        Jak píše thr (ahoj Tome) MAC měl tradičně vždy lepší grafiku než SW od Microsoftu. To je pravda.
        Microsoft, speciálně Win10 mají jednu úžasnou věc. Automatické aktualizace OS, které nejdou vypnout. Takže občas zneschopní připojená zařízení, protože přeinstalují drivery – ovladače za ty jejich skvělé a nejlepší.
        Hezké odpoledne.

  16. Ladislav z Pardubic

    Dobrý den,
    nechápu proč urputně bráníte jeden z mnoha grafických programů, který má řadu ekvivalentů , plnohodnotných aniž by uživatel byl nucen platit „pravidelné výpalné“
    Než jít do Zoneru X tak by jsem raději doporučil si pořádně přišetřit a koupit kvalitní monitor a barevnou sondu, případně s vestavěnou sondou
    (EIZO) pro toho, kdo to myslí s fotografií vážně.
    Víte, dcera si koupila jako studentka „studentskou verzi “ ZPS 18. Následovalo zjištění, program nebyl funkční, v momentě kdy nebyla konektivita do internetu. Po připojení OK! Snad 30x odzkoušeno. V licenčních podmínkách ovšem ani zmínka. Z jakého důvodu jsem nezkoumal. Spíše je někdo v Brně hodně zvědavý.
    Odkazovat na ocenění Tipa, Eisa a jiné „testy“ …. víte já jsem dělal testy a srovnání pro jiné úzce specializované výrobky nespotřební elektroniky. Mohu Vás jen ujistit, že výrobci a jejich obchodníci si vyhrazovali právo korekce výsledků testů před jejich publikováním, dokonce jeden se slovy „a bude review kladné, jinak je to poslední Váš test…..“ Vzdal jsem to.
    A některé ocenění jsou podle toho co vidím snad i prodané. Je nutné vybírat. Neplatí to explicitně o všech. Prostě to v řadě případů funguje jako PR výrobců.
    Ale, jsou výrobky, které jsou obecně známé kvalitou výstupu. Viz DSLR Nikon 850 nebo Canon 5D MK IV.
    ( tedy předpokladem je jistá šikovnost a něco málo umět a vědět, jinak nepomůže sebelepší technika)
    Všichni co mají nějaké zkušenosti a kontakty si takové věci řeknou, prohlédnete si jejich snímky a vidíte.
    Vždy se dá vidět, pokud děláte sportovní a reportážní foto, dobrou příležitostí je právě končící Dakar. Vidíte snímky, kdo je pořídil za jakých podmínek a s čím.
    Zajímavé záběry, podívám se na metadata ( Exif) – pokud nebyl odstraněn. Umí to i ten Zoner.
    Stejně to je se skly to co je značkové ještě neznamená že je nejlepší.
    V případě webu fotoguru.cz jsou recenze objektivní. Není důvod nějak propadat panice. Mám pro taková tvrzení několik dobrých důvodů.

    Výhody, které jste tak pěkně popsal Ctrl+C, Ctrl+V z webu brněnského Zoneru???
    „Výhody:
    Rychlá křivka učení s intuitivním rozhraním“
    Dobrá věc, se prodává sama a nepotřebuje reklamu. Fotografování ( nemyslím cvakání mobilů) není konzumní záležitost pro široké masy obyvatelstva. Výhody, které jste uvedl jsou tak slogany hodné prodavače rohlíků v supermarketu.
    Tohle je opravdu echt! Jestli něco mělo křivku učení a intuitivitu, byl to Picasa 3 od Google.
    Senioři se s tím naučili jako s prvním nenáročným grafickým freeware SW. A přitom funkční. To mělo potenciál a oslovilo laiky natolik, že se z nich stali poučení laici.
    V době Covidové se objevovali zajímavé akce. Můj otec si tak zakoupil jednorázově licenci na Affiniti za 50%. To jde, a je spokojený.
    Chápu a rozumím.
    Já ji mám také, ale přešel jsem na DigiKam. Je to lepší, dcera má Mac a já jsem kromě Windows i mana Linuxovém distru.

    Jde to: bez Windowsů, Zonerů a výsledky nebudou zklamáním.
    Tipů bylo uvedeno opravdu dost.
    Dobré světlo.

  17. Pavel Hrabalík

    Píšete:
    Pro koho je: Pro mírně ambicióznější uživatele, kteří chtějí víc než základní úpravy a líbí se jim navíc program mluvící česky a nabízející opravdu hodně podpůrných materiálů a tutorialů v češtině.
    Pro koho není: Pro ty, kteří se chtějí držet jen opravdu základních úprav.

    Hlavní výhodou, které je pro začátečníky k nezaplacení, je …funkcí, méně než jiné začátečnické softwary á la Zoner.

    Takže Vy stavíte Zoner X někam nepatrný kousek nad základní naprosto hloupé editory, dobré nejvýše pro začátečníky, a sice do té doby, než vyrostou po fotografické stránce natolik, že znechuceně Zoner odmrští, a koupí si něco POŘÁDNÉHO.. Ach jo..

    Nevím, zda jste všiml, ale Zoner dostal v minulém roce dvě docela významná mezinárodní ocenění
    TIPA World Awards za Nejlepší software pro práci s fotografií
    EISA Award – taky za nejlepší fotografický software

    Takovéto dokonce dvojnásobné ocenění přitáhlo k Zoneru větší množství pro tentokrát seriozních kritiků, kteří se Zoneru věnovali. Vzniklo větší množství podrobných vícestránkových recenzí ( odhadem 5 až 8, jen co jsem viděl já). A opravdu jsem si nevšiml, že by někdo zařazoval Zoner do takové kategorie, jako Vy.
    Pár ukázek, jen co jsem teď zpětně narazil:

    – oceňoval Zoner za všestrannost
    – za rychlost zpracování
    – je určen pokročilým uživatelům, ne však pro toho, kdo chce dělat vyloženě umělecké fotky
    – u RAWu oceňuje možnosti úprav barev a tónů, možnosti lokálních úprav
    – vysokou kvalitu výstupu, výborné odstranění šumu ( obojí zlepšení od podzimu loňského roku, na DxO samozřejmě nemá )
    – je levný, a chová se slušně, když přestanete platit
    – přídavky v ceně ( Zonerama, cloud, videoeditor)
    (amateurphotographer.co.uk)

    Výhody:
    Rychlá křivka učení s intuitivním rozhraním
    Logické uspořádání
    Podporované formáty RAW
    Vynikající kvalita zpracování JPEG
    Rychlá doba odezvy
    Jeden měsíc zkušební verze zdarma
    Nízké měsíční nebo roční předplatné
    Zvládá video a fotografie
    – Nevýhody
    Nízká cena, ale přece jenom model předplatného
    Přechod na jakýkoli program zpočátku zpomaluje pracovní tok

    Když člověk dělá léta s nějakým nástrojem, musí mít jó hodně dobrý důvod, aby ten nástroj vyměnil. Pravděpodobně platí, že čím více práce ve Photoshopu jednotlivec vykoná, tím méně pravděpodobně bude chtít od něho odejít
    Existuje však něco jako nevyhnutelný pokrok, mělo by být, že bychom měli čas od času zkoušet nové věci, abychom se ujistili, že jsme nepřišli o nic, co by se zlepšilo nebo by pomohlo.
    V případě Zoner Photo Studia X existují výrazné možnosti v tom, že má užitečné funkce, které lze s výhodou využít. Má rychlost, výsledky jsou vynikající a s měsíční zkušební verzí zdarma je opravdu málo důvodů, proč to nezkusit.
    ( www. ephotozine. com )

    Autorka, zaměřená na Adobe programy, si klade otázku, jestli může Zoner shodit Adobe z piedestálu. Zatím prý ne.
    Snažila se nahradit své postupy z Adobe v Zoneru.
    Spokojenost s možnostmi nahrání a výběru fotek ke zpracování, naprosté nadšení pro část zpracování RAWu, líbí se jí práce s vrstvami, stačil by jí i výběr nářadí, kdyby to nářadí pracovalo tak efektivně jako u Adobe..
    Výhody:
    Fantastické uspořádání a design; skvělé spojení funkcí Adobe Lightroom a Adobe Photoshop
    Fotografie si můžete prohlížet na mapě pomocí funkce GPS
    Vynikající možnosti redukce šumu, karta odstupňování barev a skvělé přidání HDR jako posuvníku
    Skvělá cena za předplatitelskou službu
    Nevýhody:
    Exkluzivně pro Windows (žádná verze pro Mac)
    Velmi pomalé a problematické s opravdu velkými soubory
    Editorová část aplikace ještě vyžaduje hodně práce na zlepšení; milované nástroje jako Clone Stamp bylo obtížné používat a výsledky byly průměrné
    Platba je průběžné předplatné, nikoli jednorázový poplatek
    ( www. photoworkout. com )
    (fstoppers. com)
    Zoner Photo Studio X je jedna z nejlepších možností (nahradit Adobe), jaké jsem kdy viděl. Je na mnohem vyšší úrovni než všechny ostatní „alternativní“ možnosti RAW softwaru a může směle konkurovat významným hráčům na trhu v oblasti řešení celého workflow.
    Jako fotograf (a v současné době uživatel Windows), který dělá všechny druhy fotografií od krajin a nočních krajin a divoké zvěře, po svatby a portréty a další placenou práci, (s Sony A7 III) jsem zjistil, že ZPS X je přesně to, co bych potřeboval. Tento software určitě v budoucnosti použiji!
    (www. slrlounge. com)
    Vidím použití ZPSX jako vzácnou příležitost používat něco, co perfektně funguje, a zároveň stojí málo peněz ..
    (professionalphoto. online)
    .. nenašel, jak udělat přístup ke svému Silver Efex Pro, musí mít simulaci Fuji Acros, a bez toho nelze žít .. ( pan fotograf s velkým F, koukněte.. 🙂 )
    (www. francescolibassi. com)

    V jedné recenzi – nevím, jestli je mezi těmi, které jsem teď namátkou našel – tam si Zoneru velmi váží za to, že ať už člověk do něho příde z libovolného programu, skoro vždy si najde stejné cestičky a postupy, na jaké byl zvyklý na původním programu. To, že se Zoner skvěle hodí pro začátečníky, to ještě neznamená, že se nehodí pro pokročilé fotografy, a taky to neznamená, že se nehodí některé pro profesionály. Například pro svatební fotografy je se svojí rychlostí a svým hromadným zpracováním jako dělaný.

    • Jan Rybář

      Pavle, zdravím Vás a díky za podrobný komentář! Jen ale: já si opravdu nemyslím, že je Zoner špatný, jak píšete – jak je ostatně obsaženo i v titulku pasáže o něm: Zoner X – národní poklad pro začátečníky i pokročilé… Zoner mám rád, znám se osobně s lidmi, kteří ho dělají a upřímně je obdivuji za to, co dokázali. Dlouhodobě jen říkám, že to prostě nemá snadné. Z jedné strany ho pro nenáročné použití tlačí 1. řada free programů, které jsou prostě pro začátečníky i mírně pokročilé obvykle dostačující (á la Polarr). 2. pro použití ambicióznější je pod tlakem mnoha výše uvedených a levnějších věcí, á la Luminar, Affinity atp… No a z druhé strany (3.) ho opravdu tlačí ty nástroje á la Photoshop, Lightroom atp, které ještě před několika lety byly opravdu o třídu dál (a mnozí by řekli, že pořád jsou). Z čehož neplyne, že by byl špatný, ani to, že by nedával smysl pro pokročilé uživatele… Jen pořád platí, že to prostě není první volba opravdu ambiciózních fotografů (jejich chyba, můžete říct), byť mu osobně držím palce, aby se mu to dařilo… Zdravím a díky ještě jednou! JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*