Nejlepší programy na úpravu fotek – velký přehled

Jaký je nejlepší program na úpravu fotografií? Co se hodí začátečníkům, a před čím neutečou pokročilí fotografové? A dá se pořád najít program na úpravu fotek zdarma? Odpovědět je někdy těžší, než se může zdát na první pohled – proto jsem se rozhodl sepsat co nejpodrobnější přehled toho, s čím je dnes možné si hrát…

Ještě před několika lety byl seznam programů na úpravu fotek poměrně krátký, velké proměny digitálního světa přinesly revoluční změny i do toho, kde, jak a proč vůbec fotky opravujeme/upravujeme/vylepšujeme.

Aktualizace 2021: na mém školícím webu iFotografování nyní najdete speciální sérii podrobných videonávodů ke skvělému programu Polarr (vše je zdarma, program i má videa): Úprava fotek zdarma – podrobný návod a video (120 minut).

V tomhle přehledu se chci zaměřit na “tradiční programy” sedící přímo v počítači, pokud vás zajímá svět různých softwarů fungující úplně či částečně online, zde je velký přehled programů na úpravu fotografií online (mimochodem: je to jeden z nejčtenějších textů na tomto webu).

A samozřejmě, slovo “fotografování” stále více znamená “fotografování mobilem”, tedy jsem před časem prozkoumal a sepsal přehled nejlepších aplikací na úpravu fotek na mobilu.

Tyhle kategorie se poměrně zásadně překrývají, tedy pokud hledáte něco ideálního, doporučuji ony články prozkoumat taktéž.

A jaké softwary patří tedy do toho “klasického světa” desktopových programů na úpravu fotek? Pojďme to nyní prozkoumat.

Video: Jak upravovat fotky v programech zdarma (120 minut podrobných návodů)

úpravy fotek v programu zdarma

Photoshop CC – skvělý, drahý, náročný

Web: Adobe.com

Samozřejmě, těžko můžeme začít něčím jiným než je Photoshop, král všech editorů a svým způsobem synonymum pro úpravu fotek jako takovou.

Kdy má smysl a kdy ne? Je to poměrně jednoduché: pokud se chcete focení opravdu hodně a podrobně věnovat, není před ním úniku. Zároveň platí některá zásadní “ale”…

Photoshop
Photoshop, marná sláva, je stále král.

Často se setkávám s názorem začínajících fotografů, že bez Photoshopu to nejde, že právě tenhle software umí upravovat nejlépe a že bez něj se prostě nemá smysl do focení pouštět. To je opravdu nebezpečný nesmysl – Photoshop je skvělý nástroj, ale je zcela zbytečný, pokud hlavním smyslem úprav je vylepšit trochu fotky z dovolené nebo výletu na Sněžku.

Základní, ale i hodně pokročilé úpravy zvládne zcela stejně dobře mnoho levnějších a jednodušších programů (a dílem i těch zadarmo). A navíc: naučit se Photoshop ovládat opravdu dobře je bitva na mnoho let a vyžaduje mnoho času a energie…

Tedy rozhodně Photoshop nikomu nerozmlouvám, sám ho s gustem používám mnoho let (poprvé jsem si s ním hrál v roce 1995, opravdu!) jen varuji, že pro běžné použití je spíš kanónem na vrabce. Není to navíc jen software na úpravu fotek, ale také skvělý grafický nástroj – v této roli ho já osobně používám více než k úpravám fotografií…

A také pozor na cenu – Photoshop je prostě drahý, už pár let není možné koupit ho “v krabici navždy”, a je třeba si ho předplácet… Dostupný je jak v “povinné” dvojici s Lightroomem za zhruba 12 euro měsíčně, tedy bratru 4000 Kč za rok… Což není suma zanedbatelná…

Pro koho je: Pro opravdu náročné uživatele provádějící sofistikované úpravy, a tedy i ty, kteří nemohu být bez Lightroomu, s nímiž se předplácí v balíčku.
Pro koho není: Pro začátečníky věřící, že “nejlepší program” vede k nejlepším fotkám – nevede. Ani pro ty, kteří nejsou ochotni ivestovat 4000 korun ročně.

Lightroom CC – ideální na třídění i úpravy

web: Adobe.com

Lightroom patří do stejné rodiny jako Photoshop a bývá s ním často používán ve vzájemné kombinaci. Zatímco Photoshop je nástroj milovaný grafiky i návrháři webů, Lightroom je čistě nástroj na práci s fotografiemi, a to od třídění přes sofistikované úpravy až po návrhy hezkých fotoknih.

Lightroom
Lightroom má dvě zásadní role, kromě úprav ho mnozí používají jako nástroj na třídění fotek. Bez této funkčnosti bych já už fungovat nedokázal…

Tato všestrannost tedy definuje jeho použití – skvělý je v dokonale propracovaném systému katalogizace fotek. Kdo se jednou naučí s jeho katagogy pracovat, není pro něj už cesty zpět. Systém různých rychlých dvojhmatů a klávesových zkratek dává spěchajícímu fotografovi možno vše bleskurychle třídit, vyhazovat fotky nepovedené, vybírat ty skvělé, pátrat po snímcích na základě klíčových slov a všech možných parametrů – proto bych já bez něj už nemohl žít.

A samozřejmě, i úpravy umí skvěle, já osobně v něm upravuji málokdy, ale pro mnoho fotografů, začínajících i pokročilých, je to právě pro úpravy nástroj zásadnější než Photoshop (který používají pouze pro hodně sofistikované úpravy vyžadující práci s vrstvami atp)…

Otázka Photoshop nebo Lightroom nicméně trochu ztratila smysl před pár lety, když firma Adobe přešla na systém předplatného – nejnovější verze Lightroomu je nabízena už jen a pouze na předplatné, a to v balíčku s Photoshopem (za cca 4000 Kč za rok)… Říci si: do budoucna vystačím jen s Lightroomem už prostě nedává smysl (bohužel)… Byť, přece jen, na pár let by to ještě stačit mohlo, viz další bod.

Pro koho je: Lightroom obecně je ideální volba pro každého fotografa od úrovně mírně pokročilý/ambicióznější výš.
Pro koho není: Kdo není ochoten platit za balíček Photoshop + Lightroom.

Lightroom 6 – rozumná volba bez předplatného

web: Adobe.com

Lightroom 6 je starší bratr výše prozkoumaného Lightroomu CC, tedy té neustále aktualizované verze dostupné jen na předplatné. Verze 6 je poslední verze před okamžikem, kdy firma Adobe vše “zavřela” do předplatného. To zásadní je, že se dá stále koupit “v krabici”, tedy jako jednorázový nákup navždy. A to za cenu v zásadě velmi rozumnou – zhruba 3500 Kč (květen 2017).

Lightroom
Lightroom 6 je jedna z nejrozumnějších variant pro ambciózní začátečníky: dá se stále koupit „v krabici“, tedy bez předplatného. Na obrázku je verze CC, protože verzi 6 v počítači nemám, ale rozdíl byste nepoznali.

Otázka tedy zní: koupit navždy software z roku 2015, anebo kapitulovat a nastoupit do vlaku onoho předplatného, v němž je kromě poslední verze Lightroomu také Photoshop?

Odpověď trochu záleží na okolnostech: já nákup “krabicové” verze doporučuji těm fotografům, kteří pátrají po nějakém dobrém a spolehlivém softwaru a zároveň vědí, že nebudou úpravami trávit většinu svého volného času. Popravdě řečeno, poměrně často tuhle variantu radím jako alternativu k Zoneru (viz dále).

Do jaké míry je riskantní kupovat přece jen dva roky starou verzi programu? Samozřejmě, verze CC z předplatného má některé novější funkce, ale skoro bych řekl, že se bez nich dá žít. Adobe navíc i tuhle verzi nadále mírně upgraduje v tom podstatném: aby byla schopna otevřít rawy z nových fotoaparátů a byla kompatabilní s novými verzemi operačních systémů, nejdete tedy o mrtvý program.

Na stranu druhou: za pár let stejně asi bude nutné přejít, protože Lightroom 6 bude opravdu zastarávat, tedy “navždy” to stejně nebude… Tedy jak říkám: hodně záleží na tom, po čem fotograf touží – ale jako skvělé řešení pro středně ambiciózního začátečníka má Lightroom 6 stále důležitou roli.

Pro koho je: Pro ty, kteří chtějí skvělý nástroj na třídění a úpravu fotek, ale leze jim na nervy cena “předplácené verze” balíčku Lightroom + Photoshop (4000 Kč za rok).
Pro koho není: Pro ty, kde se opravdu chystají upravovat jen zcela základní věci, nejsou ochotni investovat pár večerů do zvládnutí základních fíglů anebo se bojí, že za pár let bude tahle větev softwaru mrtvá.

Zoner X – národní poklad s nesnadnou rolí

web: Zoner.cz

Zoner patří k českým (respektive moravským či brněnským) národním pokladům (řečeno obdivně a bez jakékoliv ironie) – více než desetiletí patří k programům, které symbolizují pro začínající i mírně pokročilé fotografy v ČR vše, co se týká úprav fotek.

Zoner Photo Studio X
Zoner Photo Studio X už je opravdu vyspělý program nabízející i hodně pokročilé úpravy.

I po mnoha letech pořádání kurzů fotografování mě bez nadsázky nepřestává fascinovat, kolik lidí řekne “Zoner” na dotaz, zda a případně v čem fotky upravují… Zoneru, který svými funkcemi a širokým záběrem připomíná Lightroom, se opravdu podařilo stát lídrem trhu a více méně logickou volbou pro nenáročné i mírně náročnější fotografy. Zkrátka, klobouk dolů.

Přesto jsem vždy měl trochu problém ho lidem upřímně doporučovat – a to z důvodu prosté matematiky: pro toho, kdo chce činit základní úpravy rodinných a cestovatelských fotek, úplně stačí méně komplikované programy (navíc většinou zadarmo). A ten, kdo má větší ambice, už zase, přece jen, sáhne po Lightroomu nebo Photoshopu. Zkrátka, Zoner je dle mého v hodně nesnadné roli.

Zoner nyní prochází poměrně dramatickou proměnou – ještě více chce konkurovat profesionálním nástrojům, protože, jak zaznívá z řad jeho tvůrců, jednoduchým aplikacím a online programům do budoucna konkurovat nemůže. Přešel také na předplatné (99 korun měsíčně), což naštvalo mnoho věrných příznivců, kteří byli zvyklí kupovat si nové verze jednou za mnoho let. Ale celkově se zástupci firmy tváří velmi spokojeně – nový model dle nich funguje a firmě se daří, což je dobrá zpráva. (Byť jeden poměrně zásadní limit zůstává: neexistuje verze pro Mac).

Tedy, pokud to mám shrnout, nechci Zoner nikomu rozmlouvat, jen je dobré si uvědomit, že na základní úpravy nabízí zbytečně moc, na úpravy opravdu náročné zase trochu málo.

Pro koho je: Pro mírně ambicióznější uživatele, kteří chtějí víc než základní úpravy a líbí se jim navíc program mluvící česky a nabízející opravdu hodně podpůrných materiálů a tutorialů v češtině.
Pro koho není: Pro ty, kteří se chtějí držet jen opravdu základních úprav. A zároveň není ani pro ty, kteří mají ve focení větší ambice (a dříve či později se neobejdou bez Photoshopu nebo Lightroomu).

Affinity Photo –  jediný pořádný konkurent Photoshopu

web: Affinity.serif.com

Za dlouhá dvě desetiletí se žádnému programu nepodařilo zásadněji ohrozit roli Photoshopu jako klíčového nástroje grafiků a fotografů. V posledních dvou letech se však přece jen objevil program, který do jisté míry alternativou opravdu je.

Affinity
Affinity nabízí velmi podobné funkce jako Photoshop a je velmi snadné na něj přejít (byť mouchy onen přechod má…)

Tahle novinka, která poměrně rychle dobývá srdce fotografů, se jmenuje Affinity Photo – její podrobnější recenzi si můžete přečíst v podrobném článku Affinity Photo – konkurent Photoshopu za zlomek ceny.

Ano, právě cena je velkým lákadlem – program stojí 50 dolarů, pravda, v Apple storu za něj v danou chvíli chtějí 1490 Kč, což je trochu víc. Tak jako tak je to cena jednorázová a v zásadě rozumná, je to program poměrně opravdu hodně šikovný.

Inspirace Photoshopem je více než zjevná, byť některé knoflíky sice fungují trochu jinak, každý alespoň mírně zkušený uživatel Photoshopu bude schopen pracovat s Affinity Photo opravdu velmi rychle a patrně i spokojeně. Nechybí vrstvy, které jsou právě tím, co většina konkurence nemá (anebo i má, ale je to více méně k ničemu, včetně například Zoneru).

Pro koho tedy Affinity je? Dle mého jde o jednu z nejrozumnějších voleb pro mírně ambicióznější fotografy, kteří za rozumný peníz chtějí něco opravdu hodně šikovného. A zároveň něco s příchutí alternativy – firma Adobe a její softwary mají prostě pro mnohé příchuť dynosaurovitosti. Což dílem stojí i za za poměrně rychlým vzestupem Affinity Photo.

Na druhou stranu, kompromis to samozřejmě je – vše funguje většinou hezky, ale mouchy to i nadále má. Plus samozřejmě, Affinity neumí onu návykovou katalogizaci a třídění fotek, kvůli čemuž třeba já osobně prostě nemohou opustit Lightroom…

Platí nicméně, že o Affinity ještě asi hodně uslyšíme.

Pro koho je: Pro ty, kteří z různých důvodů hledají povedenou alternativu k Photoshopu.
Pro koho není: Pro začínající fotografy hledající něco na rychlé úpravy ani pro ty, kteří nejsou ochotni investovat poměrně hodně energie do zkoumání komplexního softwaru.

Polarr – free hvězda nové “aplikační” generace

web: Polarr.co

Polarr patří k mým oblíbencům – a to nejen kvůli tomu, že je v základní (a obecně dostačující) verzi zdarma. Je to totiž opravdu velmi povedený představitel nové generace programů, které pomalu, jistě a zaslouženě nahlodávají pozice tradičních softwarů…

Polarr
Polarr je moje volba č. jedna pro začínající fotografy, a to ze zdánlivě banálního důvodu: má jen tolik „čudlíků“, kolik se jich opravdu hodí. Plus je v základní verzi zadarmo, a verze plná stojí snesitelných 20 EUR.

Popravdě řečeno: už docela dlouho ho na svých kurzech fotografování doporučuji jako opravdu skvělý startovací program pro ty, kteří se chtějí rychle naučit upravovat fotky. Proč? Protože je dle mého zdaleka nejpraktičnější pro bleskové úpravy, kdy potřebujeme za cca deset vteřin obrázek doladit.

Hlavní výhodou, které je pro začátečníky k nezaplacení, je zdánlivá maličkost (která může dokonce vypadá jako nevýhoda): má jen relativně omezený počet šoupátek a funkcí, méně než jiné začátečnické softwary á la Zoner.

Pro začátečníky, kteří se chtějí pomocí metody pokus/omyl naučit pár základních fíglů, je k nezaplacení, že nebudou trpět při zoufalé snaze rozpoznat, jaká funkce se opravdu hodí, a kterou se naopak i zkušeným fotografům podaří použít jednou za rok, za život nebo (nejspíš) nikdy.

Existuje v řadě variant: dá se s ním pracovat přímo v prohlížeči (tedy na webu), stáhnout se dá i rozšíření pro Chrome, ale nejrozumnější je asi stáhnout si ho přímo do počítače, pravda, starší verze Windows s ním mohou mít problém. Verze pro desktop umí pracovat i s rawy (byť nevím, zda to trochu nefixlují vyvoláním do JPG).

Základní verze zdarma stačí na většinu rychlých retuší, placená verze nicméně nabízí některé věci vcelku šikovné (lokální úpravy) a stojí sumu celkově velmi snesitelnou – 20 EUR.

Více o Pollaru mám v podrobném článku Polarr – návod k používání.

Pro koho je: Pro začínající fotografy, kteří se chtějí rychle naučit dobře upravovat, pro mírně pokročilé fotografy toužící po nástroji, co nemá zbytečně moc funkcí a je zadarmo (resp. za 20 EUR), pro pokročilé fotografy, kteří jsou líní dělat jednoduché úpravy ve složitých programech.
Pro koho není: Pro ty, kteří chtějí dělat složitější úpravy.

 

Další online programy na úpravu fotek

Jak už jsem zmínil, online aplikacím na se věnuji v samostatném a hodně podobném článku Úprava fotek online – přehled nejlepších programů.

Žádná jasné dělící čára nicméně neexistuje, některé jsou určené primárně k hraní si přímo v prostředí prohlížečů, jiné mají i verze stažitelné do počítače – ale za průzkum rozhodně stojí.

Zde je přehled několika nejzajímavějších z nich.

Pixlr Editor – opravdu hodně šikovný program

web: Pixlr.com

Pixlr
Pixlr toho umí opravdu hodně.

Pixlr patří k největším hvězdám své kategorie – přímo na webu, tedy bez stahování programu do počítače, je možné provádět opravdu velmi sofistikované úpravy. Jen tedy pro něj platí, že pro používání musí uživatel opravdu více méně přesně vědět, co hledá. A takový uživatel nejspíš bude používat něco jiného… Kromě “hlavního” programu Pixlr Editor má i jednodušší verze včetně rozšíření pro prohlížeč Chrome.
A jasně, to vše zadarmo.

Sumopaint – slušný online software

web: Sumopaint.com

Sumopaint
Sumopaint funguje dobře, byť mu trochu, řekl bych, dochází dech…

Sumopaint je další z programů, které je s trochou snahy možné použít na opravdu šikovné úpravy – pravda tedy je, že v režimu zadarmo je obklopen opravdu odpornými reklamami (za jejich odstranění je třeba zaplatit pár dolarů měsíčně)… I zde platí, že šikovný = tak trochu moc komplikovaný. A skoro bych řekl, že tomuto programu dochází dech, přišel mi nyní takový trochu utahanější, než před rokem dvěma… (Má i verzi stáhnutelnou do počítače.)

PicMonkey – hodně základní nástroj

Picmonkey.com

Picmonkey
Picmonkey stačí opravdu jen na základní úpravy.

PicMonkey je hodně jednoduchý editor, který však nabízí mnoho možností – “šoupátka” jsou nekomplikovaná, tedy je to snad vcelku rozumná volba pro naprosté začátečníky toužící bleskurychle něco vylepšit. Krom základních úprav tu jsou i různé filtry, včetně například nástrojů na “hraní si” se zesvětlováním očí atp… Dlužno říci, že je to vše trochu těžkopádné a ne vždy dobře fungující.

GIMP – legenda, které stále bojuje s Photoshopem

web: Gimp.org

GIMP je legenda – po více než dvacet let má své skalní zastánce, kteří na něj nenechají dopustit. Po ta dvě desetiletí se GIMP snaží nabízet jako komunitou vyvíjený a tedy free program co nejlepší alternativu ke “komerčnímu světu”, tedy především Photoshopu.

Gimp
Gimp má mnoho skalních příznivců, já jsem se s ním nikdy nebyl schopen dostat moc daleko a zbaběla prchl ke konkurenci. Ale umí toho opravdu hodně.

Tak jsem na něj dlouho nenechal dopustit, hodně jsem s ním před dávnými lety i pracoval. Pak jsem to ale tak trochu vzdal – GIMP ve své podstatě dokáže být opravdu velmi hodnotnou náhradou za Photoshop, a to včetně použití ve světě grafiků a designerů.

Jenže zatímco před deseti lety si byly ony programy opravdu relativně blízko, v poslední době (letech) se ony nůžky rozevírají více a více. Zkrátka: už to není, co dřív. A popravdě řečeno, tomuto programu prostě dle mého dochází, či spíš už došel dech.

Jistě, pořád se s ním dají dělat skvělé věci, ale pokud si s ním budete hrát, setřást pocit těžkopádnosti nebude snadné. Zatracovat ho nechci, jen si myslím, že to není rozumná volba pro většinu typů uživatelů.

Capture One – profesionální nástroj pro náročné použití

web: Phaseone.com

Capture One je jedním z mála programů, který je používán profesionálním fotografy jako alternativa k Photoshopu, či přesněji řečeno jako jedna z částí pracovního procesu zpracování fotografií… Labužníci ho používají jako špičkový software pro konverzi rawů, upravovat umí samozřejmě i jpgy.
Stojí 279 Eur + DPH, tedy cca 9000 Kč.

Capture One
Capture One má pevné místo ve studiové fotograii i počítačích opravdových labužníků.

Adobe Photoshop Elements – docela zajímavá možnost

web: Adobe.com

Photoshop Elements je – jak název napovídá – program na úpravu fotek pro nepříliš náročné použití… Ano, svým způsobem lze říct, že to je “ořezaná” verze “velkého” Photoshopu, ale rychle dodejme, že je ořezaná poměrně hodně. Kdo nicméně chce, dokáže z ní vytáhnout poměrně hodně – program má (na rozdíl o většiny jiných) vrstvy, s nimiž lze pracovat vcelku slušně.

Adobe Photoshop Elements
Adobe Photoshop Elements je trochu neprávem opomíjený editor – umí toho hodně, byť cena je na hraně.

Nejvíce mě překvapilo, že rawy program otevírá ve skvělém (byť opět trochu ořezaném) modulu Adobe Camera Raw, v němž se toho dá udělat opravdu hodně.

To vše se dá koupit v krabici za 2300 Kč, což je tedy trochu dle mého na hraně, ale úplně bych to jako řešení nezavrhoval.

A detail pro ty, kdo si předplácejí “velký” Photoshop – jak jsem náhodou zjistil, máte tím pádem nárok i na licenci Elements (což by se mohlo hodit například pro rodinu – ale nezkoušel jsem)…

RawTherapee – další free software

web: RawTherapee.com

Na programu RawTherapee je zajímavé, že vznikl v Maďarsku (v roce 2010), a postupně získal uživatele i po celém světě. Ač má v názvu raw a původní myšlenka opravdu zahrnovala především úpravu rawů, umí samozřejmě pracovat i s JPG a dalšími typy souborů.

RawTherapee
RawTherapee umí ledascos, byť v přímém měření sil s konkurencí to nemá snadné.

I zběžný pohled do jeho útrob ukáže, že je překvapivě dobře vybavený, a není pochyb, že se se ním dají dělat i úpravy velmi šikovné.

Více posoudit neumím, mám program sice nějakou dobou stažený, ale nikdy jsem ho pořádně nepoužíval.

Paint.net – umí i vrstvy a složité úpravy

web: Getpaint.net

Paint.net je program pro Windows, který nabízí zjevně velmi pokročilé úpravy včetně vrstev. Pochvalné reference na domovské stránce jsou nicméně poměrně staršího data, tedy nevím, jak si tento program stojí ve srovnání s konkurencí. Datum nových updatů je aktuální, tedy za zmínku rozhodně stojí.

PhotoFiltre – zvládne toho hodně

web: Photofiltre-studio.com

PhotoFiltre je další legendárních programů, která mají dodnes hodně příznivců. Funguje tedy jen na Windows a zadarmo jsou jen starší verze, pro poměrně sofistikované úpravy nicméně určitě stačí. Umí česky a na webu mají mnoho různých tutoriálů, což se může hodit.

XnView – spíš jen prohlížeč fotek

Web: Xnview.com

XnView
XnView býval oblíbený „prohlížeč“ fotek. A tím i více méně zůstal

Starý dobrý XnView si mnozí možná pamatují z dob, kdy patřil k opravdu oblíbeným “prohlížečům” fotek, tedy free prográmkům umožňujícím prohlížení, exportování, zmenšování a další základní manipulace s obrázky. Vlastně mě tedy nostalgicky potěšilo, že stále žije (pro Window i pro Max). Úprav tedy moc neumí, ale za zmínku asi stojí.

Pixelmator – šikovná aplikace pro Mac

web: Pixelmator.com

Pixelmator
Pixelmator je šikovná aplikace pro Mac… I tu ale platí, že konkurence má mnohdy navrch.

Pixelmator je placená aplikace pro Macy, stojí v 899 korun, krátce jsem si hrál s její zkušební verzí (na měsíc zdarma). Vypadá šikovně, ale nijak zvlášť mě nenadchla – umí toho sice hodně, ale pro běžné úpravy je rozumnější užívat aplikace jiné…

Fotky – defaultní aplikace MacOS

web: Apple.com

Photos Mac
Aplikace zvaná Fotky patří do základního balíku nástrojů Mac OS. Pro základní úpravy stačí, mně k srdci nepřirostl…

Operační systém Maců obsahuje také vcelku šikovný program na základní úpravy fotek zvaný prostě Fotky (Photos)…

Mně osobně nikdy k srdci moc nepřirostl, ale používat ho na jednoduché úpravy fotek rozhodně není špatný nápad, jak ostatně mnoho jablíčkářů činí.

Video: Jak upravovat fotky v programech zdarma (120 minut podrobných návodů)

úpravy fotek v programu zdarma

79 komentářů

 1. Dobrý den, máte nějaké zkušenosti s aplikací Luminar od firmy Skylum? Dostal jsem na něj tip a zajímal by mě nezávislý pohled někoho, kdo má zkušenosti.

 2. Pingback: Jak pořídit fotografie, které přitáhnou pozornost | Epeníze

 3. Dobrý den,

  mám fotografie v Nokii 3310, jak je mám stáhnout a upravit?

  Děkuji

  Pepa

 4. Jan Libich

  Přiznám se, že RAW Therapee mne jednu dobu docela okouzlil, vyhovovalo mi jeho ovládání a možnosti, ale je fakt, že robustní nástroj to není. Bohužel zdarma je vyspělý hlavně GIMP, jenže to jeho ovládání je jen pro masochisty, takže člověk hledá jinde, vzpomínám na Paint Shop Pro a pak tradiční Zoner, než přešel na formu předplatného a nové rozhraní, byl to docela fajn editor, dneska je celkem pěkný i PaintNet a lákavě vypadá Affinity Photo, to jsem ještě nezkoušel a dají se najít i další pěkné nástroje, zejména ty specializované třeba na panoramata, HDR nebo retuše u portrétů jsou prima.

  • Pánové, a co takhle naučit se fotit bez prográmků? Jako kdyby tam byl film? A ne dělat z fotek kýče v počítači. Vyzkoušejte to, je to osvěžující pocit, vyhrát si s foťákem a udělat dobrou fotku bez PC. Vím, že v době dnešních lemplů je to těžký a taky už dnes nevyroste žádný legendární krajinář, jako byl třeba p. Platenka, nebo řada jiných. Tak se naučte fotit nedřív bez úpravy. Do slušné soutěže vám stejně žádnej šmejd udělanej v PC nevemou, a je to tak dobře. Takže „dobré světlo“, stativ na rameno a hurá někam.

   • Pane, keby tam bol film, tak by ten film niekto spracovával – bol by to človek, ktorý by pri vyvolávaní dokázal ovládať kontrast, sýtosť, svetlosť a všetky ostatné vlastnosti, ktoré z „digitálneho filmu“ teda rawu dokážete dostať práve pri jeho spracovaní. Ak fotíte do JPG, tak tieto vlastnosti, ktoré boli predtým a pri rawe aj sú na autorovi nechávate na automat, ktorý prepočítava fotografiu tak, aby bol priemer pixelov tuším 33% šedá… to nieje umenie, to je cesta pre lenivých. Samozrejme človek sa to musí aj naučiť a riešiť to pritdzene, ale to čo píšete je holý nezmysel.

   • Pavle, buď musíte být „prvorepublikový“ fotograf nebo naprosto zaostalý nováček. Pochybuji, že jste někdy udělal dobrou fotku i na film. Vaše názory jsou naprosto zcestné. I ten film vyžadoval „alchimii“ v negativním procesu a ještě více v pozitivním procesu. Tyto postupy jsou Vám ale zajisté naprosto cizí, jako současný postproces. Řadil bych Vás do kategorie kecalů, kteří nemají ani šajnu o čem hovoří. Vím, ale naprosto jistě, že Vaše fotky „tak, jak vypadnou z foťáku“ bych vidět rozhodně nechtěl. Možná to není Vaše hloupost, ale neznalost a pak se velmi ochuzujete o lepší fotografie…
    Nic ve zlém, foťte si jak chcete a zpracovávejte rovněž !!!

   • Milý Pavle, to, co píšete, je naprostý nesmysl. Jediné focení, kde se nedaly dělat úpravy, byly diáky. Tak se ukázalo, kdo je kdo a co kdo umí. Ale i když se fotilo na negativy, tak se vždy kouzlilo i pod zvětšovákem nebo dokonce dávno před jeho použitím. Dnešní práce s kontrastem, tonalitou nebo šumem se prováděla volbou negativního filmu, volbou vývojky, použitím nebo nepoužitím rozptylky kondenzoru v hlavě zvětšováku, poté volbou papíru a zase vývojk,y zda strmě pracující nebo tzv. rozmývací, zda byl papír do tepla nebo do studena, zda se pak tónovalo, osobně jsem si nedovedl představit práci bez lugolova roztoku k lokálním tonálním úpravám a retuším. Mé černobílé fotky byly vždy kvalitní, problém dnes je spíš v přebujelé tvorbě, kdy lidé jdou na hodinovou procházku a přinesou dvěstě fotek. Já fotím intenzivně od roku 1977, tedy od mých 18 narozenin, přičemž od malička jsem seděl s tátou v temné komoře. Alůe nikdy jsem nezaznamenal kvalitní fotku, která by byla úplně bez úprav. Lhostejno, zda jde o mokrou fotku nebo digitální. Podle toho též spousta fotek vypadá, když na ni ani nesáhnete. Když už nic, tak aspoň doostřit digitální fotku musíte VŽDY. Neznatelně, abyste vytáhl skryté detaily, které, do značné míry potlačuje Bayerova maska na čipu. Jinak stačí se podívat na běžné fotky z doby před digitálem. Zašedlé, mnohdy ne dokonale ostré tam, kde by měly být. Obzvlášť u těch, kteří si fotky nechávali dělat ve fotokinech. V dnešní době stamiliónů fotek, která lze vidět dnem i nocí na internetu, nemá vůbec smysl vytvářet tzv. naturální fotky. Ty už nikdo nechce. Ani černobílá není naturální, i tam jsou velké úpravy. Takže závěrem? Nejlepší je dosáhnout stavu, kdy mi z karty vypadne téměř hotová fotka, na níž už budu jen svou přidanou hodnotu. Srovnání barev, jak potřebuji, tonalitu, jakou potřebuji, tedy většinou lokální nadržení nebo potlačení a lehká práce s kontrastem. Ale abych tiskl fotku 90×60 cm, aniž bych na ni softwérově sáhl, to bych nemohl.

 5. Radoslav Havrda

  Dobrý den pane Rybáři,
  potřebuji poradit, jaký prohlížeč fotografií si mám do svého pc nainstalovat. Abych po stažení z fotoaparátu si mohl zároveň prohlížet obrázky RAW i JPG . Děkuji, Vaše porovnání programů na úpravu fotek mě mile překvapilo! S pozdravem Radoslav Havrda
  P.S. Windows mě sice RAW obrázky otevírá, ale pomalu a k tomu je ještě sám upravuje 🙁

 6. Terezie Bartošová

  Dobrý den pane Rybáři, díky za inspirativní přehled programů. Zajímala by mě u jednotlivých programů jedna ,,vychytávka“. Nevíte, zda-li je možné u výše uvedených programů využívat možnost focení rovnou do počítače, tak jako to umožňuje Lightroom a tuším, že i Capture One. Např. Adobe Photoshop Elements tuto možnost nemá a fotku si musíte do programu nejdříve načíst. Jde mi o ateliérové focení, kdy se vám fotka rovnou zobrazí v programu, vy si ji upravíte (ořez, otočení…atd.) a pak si ji archivujete… Díky za odpověď, Tereza

 7. Dobrý den,

  máte nějaké zkušenosti s DxO Photolab 2? Snažím se najít pokud možno co nejlepší raw convertor bez předplatného a tento program mě v trial verzi docela zaujal.

  Děkuji.
  Zdeněk

 8. Dobrý den, nedávno jsem objevil program Luminar 3 – zvládá to co Zoner a Lightroom za jednu platbu 69$ , žádné další poplatky a atd. Správa fotografií i jejich úpravy jdou snadno 🙂

  • Jan Rybář

   Tomáši, a jak moc dobře fungují ty katalogy? Já mám Luminar koupený asi rok, před měsícem dvěma jsem si pustil už i tu verzi 3, protože ji chci recenzovat. Ale pořád jsem se k tomu nedostal, pravda, dílem kvůli dosti zdrcujícím kritikám v tom duchu, že to prostě nefunguje (myslím jako třídící konkurence Lightroomu), hodně by mě zajímala praktická zkušenost… Díky! JR

 9. Sony Alpha

  Fotím zásadně do RAW. Ze dvou důvodů:
  – Kvalita bez kompromisů
  – Možnost lepšího doladění fotky
  – Větší motivace fotky vytřídit/promazat – zkrátka RAWy stáhnu do PC, pak promažu nepovedené či duplicitní fotky a teprve se zbytkem se „piplám“, protože vyvolávat všechny nafocené RAWy by byl nekonečný wopruzz – tento postup člověka motivuje fotky probrat opravdu výrazně, což dále snižuje nároky na jejich archivaci a dělá to archiv přehlednější (ostatně kdo by byl ochoten dívat se na 200 fotek z Vánoc či 1000 z dovolené)

  Prvotní úpravy (projasnění stínů, vyvážení bílé / teplota, doostření, saturace, kontrast, …) dělám v aplikaci pro vyvolávání RAWů, kterou dodává přímo výrobce fotoaparátu zdarma.
  Případně (zejména pokud mám sérii RAWů vzniklou expoziční bracketingem) vyvolávám v Photomatix Pro.

  Vyvolané 16bit TIFFy pak finálně upravuji v Corel PaintShop Pro (od ořezu až po optimalizované finální uložení do JPEG).

  Docela mě překvapilo, že Corel PaintShop Pro nebyl v tomto článku uveden. Proč? Chybí mu něco podstatného? Já na žádné omezení nepřišel…

  • Tak otázka nezní, zda se chcete piplat s dvěma sty fotkami z vánoc. Otázka zní, proboha svatého, proč máte z vánoc tolik fotek a z dovolené pětkrát tolik? Osobně spíš přemýšlím, než to zmáčknu. Nejvíc jsem přivezl z dovolené 300 fotek a z toho jsem si jich 200 nechal.

 10. Dobrý den,
  jsem absolutní amatér. Běžně fotky neupravuji. Ale občas si vyfotím nějaký můj výtvor. Potřeboval bych pak na fotografii vybrat objekt a nastavit černé pozadí, přidat odraz jako od zrcadla, vyretušovat nějakou tečku nebo čáru nebo flek, přidat na fotku logo. Nevím jaký program by na to dobře posloužil. Nejsem zdaleka pokročilý v úpravě fotek, proto investovat do photoshopu a učit se s ním se mi zdá pro mě zbytečné. Preferoval bych program zdarma, ale pokud je to třeba, tak se nebráním i zaplatit. Děkuji za radu.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, tohle je žel trochu chyták, právě ty lokální retuše jsou často opravdu už součástí pokročilejších programů, byť asi i na něco bude, ale skoro se bojím, že pak bude třeba kombinovat více softwarů, což je otrava… Možná bych nakonec zvážil koupit Zoner, ten je obecně zvládnutelnější než Photoshop nebo Lightroom (stojí tuším 800 Kč za rok…)… JR

   • Jiří Nežerný

    Umí to například Snapseed – aplikace pro Android a iOS, která je zcela zdarma. Údajně chodí í v BlueStacks (emulátor Androidu pro Windows), tedy by mělo být možné jej spustit i na PC.

    Když už sem píšu: v článku je zmíněn XnView coby prohlížeč. Do této kategorie spadá i můj oblíbenec IrfanView, který obsahuje í elementární nástroje pro úpravu fotek jako celku (oříznutí včetně oříznutí na nejběžnější formáty, kontrast, jas, gama, barevně kanály, konverze do černobílé foto, zobrazení EXIF a editace IPTC, změna rozlišení, rotace, filtry a efekty („hračky“ – nepoužívám), … Nové verze obsahují i základní kreslící nástroje a nástroje na úpravu částí obrázku, jako je náhrada konkrétní barvy jinou barvou pomoci štětce, klonování atd.

    Je to pořád hlavně prohlížeč, ale pro základní úpravy (à la fotky z dovolené) postačuje, práce je s ním rychlá a intuitivní.

    Čili:
    Vhodné pro „běžného Frantu uživatele“ (ale i zkušeného fotografa) na prohlížení fotografií a jejich rychlé základní (skutečně jen základní) úpravy,
    nevhodné pro toho, kdo potřebuje něco víc.

    (Já jej – coby začátečník v „lepší“ fotografii – používám k prvnímu prohlédnutí fotografií, vytřídění evidentního odpadu a k prvotním pokusům o úpravy zbylých fotek, než se vybranými začnu zabývat víc. Uvedené úpravy provádí dobře.)
    A jinak děkuji za článek.

  • Jan Štrobl

   Dobrý den, já bych zvážil Affinity Photo. Za jednorázovou cenu 1290 Kč na Affinity Store dostanete špičkový editor a nemusíte se bát, že Vám i do budoucna bude nějaký nástroj chybět.

 11. Skvělý článek – navrhoval bych doplnění o ACDSee – právě jsem testoval trial a zdá se mi velmi dobrý. S přihlédnutím an cenu bych dokonce řekl, že v tuto chvíli jeden z nejlepších

 12. Dobry den, moc Vas zdravím a predem Dekuji za Vaše videa , kde nabizite ruzne rady a ukázky programu na youtube .Především bych se chtel zeptat a poprosit Vas ,zdali by jste mi mohl poradit, jaky programek si pořídit pro úpravu fotek. Zaujal me velice Polarr, který je přehledný a zda se mi jednoduchý a premyslim o zakoupení plné verze. Ale myslíte si ze by se vyplatil treba nejaky podobný a lepsi za podobný peníz? Da se rici ze jsem zacatecnik Uz neco mam nafoceno a moc me to baví , ale bojím se nějakých složitějších programu pro úpravu fotek. Chtel bych neco opravdu šikovného a jednoduchého. A především budu fotit kompaktem NIKON w300. Tak jestli se vyplatí investovat do nějakého programku, jelikož budu fotit ne s příliš drahým a dobrým fotakem. Dekuji predem

 13. Vím, že tento článek je zde publikován už téměř rok a stále je velmi inspirativní.. Proto i patří mezi Evergreeny.. Já používám též nejvíce Zoner X, letos jsem si licenci ještě obnovil, ale naposledy. Vrátím se zpět k Zoneru 17, protože pro sebe nevidím takový přínos, abych každoročně vyhazoval nemalý peníz za program, který toho tolik nového až zase nepřinesl.. Ale i tak se dívám po alternativách a objevil jsem program SilkyPix Developer studio Pro, momentálně ve verzi 8, mně se dostala do rukou verze 6 a mám možnost zakoupení v.7. Zatím to zkouším a jeví se mně to velice sympaticky. Pouze absence češtiny je trochu mínus, ale s tím se člověk musí smířit. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli někdo nemáte s tímto programem hlubší zkušenosti?

 14. Zdravím, zapomělo se na darktable. Dlouho jsem používal pro rawy raw therapee, ale nedávno jsem se víc podíval darktable na zoubek a teda klobouk dolů. Myslím, že u něj zůstanu….

 15. Nevedeli by ste mi prosím odporučiť nejaký jednoduchý a pritom kvalitný softvér na úpravu videa?

 16. Pavel Uher

  jen doplnim: nejen linuxari urcite oceni open source programy digiKam a darktable, ktere maji verze i pro windows

  (https://www.digikam.org)
  (http://www.darktable.org/)

 17. Zdravím, předem chci velice poděkovat za článek. Hodně mi ulehčil rozhodování a myslím, že nebýt Vás, že bych si ještě dlouho zas***l počítač programy, než bych našel ten, který by mi „sednul“. Osobně jsem velmi spokojený se Zonerem X a v této chvíli stahuji Affinityv trial verzi, tak uvidíme. Zoner mi vyhovuje(nebo spíš stačí) především proto, že nejsem zastánce drastické úpravy fotografie. Úpravy se dělaly už za dob černých komor, bohužel v dnešní době se FOTOGRAFIE ubírá spíše k FOTOGRAFICE a lačnost po co možná nejnadupanějších programech to jen dokazuje. S pozdravem a díky D.Sz.

  • Jan Rybář

   Díky moc za pochvalu, tak ať se daří… A ano, máte pravdu, hodně lidí se domnívá, že úprava fotek je zásadní částí fotografování a že až při ní vlastně ta finální fotka vznikne… Ale tak to ve většině situací není. Na druhou stranu: úplně bez úprav to zase nejde… Tedy všeho s mírou… Zdravím, JR

 18. Michal Studený

  Osobně používám Zoner X a rozhodně bych ho neměnil – absolutně profi prográmek za pár korun včetně automatických aktualizací na 5 let – to Vám nikdo nenabídne, momentálně se stále vylepšuje a práce s vrstavami je úplně jednoduchá. Rozhodně je to plně profesionální nástroj a rozhodně se neřadím mezi méně náročné uživatele. Spíš to chce se s tím pořádně seznámit a pak by jste nikdy nenapsal výše uvedenou recenzi programu. Mimochodem pro stálé klienty je cena verze X pouze 499,- za rok s garancí na 5 let!!!

 19. Dobrý den Honzo,
  v pořádku. A díky za recenzi, připoměl jste mě Capture one, úplně jsem na něj zapoměl. Dlouho jsem nefotil (ukradli techniku), ještě dlouho nebudu než našetrim na analog D200. Ale zatim se připravuji a koukám po technice a možná novém programu. S Zonerem pracuji od začátku jeho představení veřejnosti a jako patriot jsem u něj zůstal do dnes. Když přisel na svět ZonerX, doufal jsem, že změny se pohnou více k profesionálnímu zpracování fotografií, hlavně kvůli změnám s licenzováním. Bohužel. Já myslel, že budou verze krabicové a jedna půjde tou druhou cestou, k přiblížení se photoshopu.
  Ješte jednou diky a přeji Vám i nám mnoho poučných a zajímavích recenzí.

 20. Dobrý den,
  Dalo by se říct nějak v krátkosti, největší rozdíli mezi Lightroom a Zoner, co se týká katalogizace? V čem hlavně je ta výhoda. Rychlejší nebo přehlednější…
  Velmi Vám děkuji.

  • Jan Rybář

   Jardo, zdravím – rád bych odpověděl, ale třídění v Zoneru jsem nikdy systematicky nezkoušel, tedy neumím posoudit – třeba odpoví někdo jiný… JR

 21. Rostislav Meca

  Dobrý den, protože Vaše články mne v mnohém inspirovali, také jsem se začetl v recenzi programů na úpravu fotek. Současně s důvodu, že jsem pořídil Canon 6D mark II a „lezou“ z něj fotky ve formátu CR2, které nejsem schopen otevřít v Lightroomu. Velice přívětivý program se mi jevil Polarr Editor. Nainstaloval jsme Lite verzi na můj MAC – intuitivní ovládání, je skvělý. Bohužel RAW CR2 nejde otevřít. Po 20 minutovém telefonickém rozhovoru s technickou podporou na Canonu mi byl doporučen, samozřejmě, jejich software – s ním si bohužel nerozumím. U Canonu 80D jsou fotky s koncovkou RAW upravitelné i v základní aplikaci Fotky MacOS, CR2 bohužel neumí. Je možné něco provést s Lr, abych CR2 otevřel? Nemáte info jestli v případě plné verze Polarr Editoru bude možné upravovat CR2? Předem děkuji. Rosťa M

  • Jan Rybář

   Dobrý den, rád bych poradit, ale takto na dálku to moc nejde… Nicméně: to, že programy včetně Lightroom neumí ty rawy z 6D mark otevřít, není překvapivé, on to je poměrně nový stroj, a patrně máte (v případě Lightroomu) starší verzi, zkuste ji tedy aktualizovat a jít by to mělo… Ač to má vše příponu .cr2, rawy se u různých foťáků dost liší… To samé u Polarru, měl by být schopen Raw otevřít, ale možná prostě neumí jen ten z nového stroje (byť tedy s rawy bych se spíš snažil v případě Full Framu pracovat v něčem přece jen pořádnějším, včetně Lightroomu), držím palce, JR

   • Rostislav Meca

    Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Je mi jasné, že je 6D nová a je potřeba posečkat a aktualizovat. Dneska jsem stáhnul zkušební verzi Luminar a funguje. Sondoval jsem i na podpoře Apple a v případě aplikace Foto MacOS je k dispozici seznam všech kompaktibilních přístrojů, samozřejmě bez 6D Mark II. Tak uvidíme, brzo bude k dispozici High Sierra na Mac a doufám s ní aktualizace. Hezký den. RM

 22. Dobrý článek, se zájmem jsem si ho přečetl. Mohu znát Váš názor na software pro úpravu fotek přímo od výrobců fotoaparátů? Sám fotím s Canonem a na úpravu RAW negativů používám jejich Digital Photo Professional. Subjektivně z něj dostanu „hezčí“ fotky, než z RAW Therapee a za zlomek času.

  • Jan Rybář

   Jirko, zdravím – určitě to možnost je a na mnohé věci se tyhle firemní softwary hodí převelice, ale na opravdu plnohodnotné úpravy fotek nestačí. Tam se prostě nedá utéci něčemu specializovanému… JR

   • Díky za odpověď. Bylo by možné shrnout jak velkou přidanou hodnotu člověk dostane při používání těch dokonalých drahých programů vůči například pro mě aktuální kombinaci SW od Canonu a Gimpu? Jsem hobík a rád bych se posunul výš.

    • Jan Rybář

     Na to se dá odpovědět různě a všechno bude pravda: od „žádnou“ až po „velkou přidanou hodnotu“… Záleží na tom, jak moc si chcete s úpravami hrát, zda opravdu jen korigovat drobné nedokonalosti, a pak Vámi zmíněné komobinace zcela stačí, dražší a složitější programy umí základní úpravy stejně dobře, jen pak nabízejí mnoho dalších hračiček navíc, např. u Lightroomu je klíčové, že pomáhá v třídění fotek, u Photoshopu jsou zásadní vrstvy atp atp… Plus výhoda je i v tom, že se snáze dostanete k různým tutoriálům, byť i pro GIMP toho asi bude dost… JR

     • Zatím to vypadá, že zůstanu u „klasiky“ 🙂 Třídění si obstarám sám na PC, vrstvy s maskami používám i v Gimpu, atd. Když bych se víc rozfotil, je možné že se rozhodnu jinak. Ještě jednou díky za Váš čas.

 23. Ještě mi tady chybí program Luminar, nedávno jsem si stáhl betaverzi pro Win, pro Mac je již dlouho.
  A první dojmy zatím super…
  Po instalaci se přímo z programu dají doinstalovat pluginy pro Lightroom i pro Photoshop.
  Nejvíc mi zatím vyhovuje použití jako plugin v Lightroom kde provedu základní úpravy RAWu, ořez, korekce objektivu, atd. a další pak upravuji v Luminar.
  Dají se tam pak dělat celkem efektní úpravy a mnohem rychleji než v Lightroom.

  Luminar je plnohodnotná samostatná aplikace, bez modulu na katalogizaci fotek, tady je zřejmě Lightroom nedostižný, štve mě ale jeho lenost při úpravách.

  Doporučuji vyzkoušet.

  https://macphun.com/beta
  Odkaz na betaverzi pro Win.

  • Jan Rybář

   Díky za tip, podívám se na to! Já ho kdysi zkoušel a nějak mě nechytl, ale asi už někam postoupil za tu dobu…

   JR

 24. Jiří Hlisnikovský

  Jednoznačně mi chybí ve výčtu Corel AfterShot Pro, nyní ve verzi 3. Od v 2 jde o velmi zajimavý program. Zoner jsem vyzkoušel a opustil, krome CO, Adobe PS používám právě nejvíce Corel AfterShot Pro. V některých ohledech je velmi vynikající.
  Rovněž jsem testoval DXO Optics v 10, zde vidím výhodu v jedinečném odšumování při vyvoláváni rawu pro fotografie z extrémních podmínek.

 25. ZONER 18 je do konce července za 500: http://www.zoner.cz/info/20170720-zps18-sale-all/

 26. Dobrý den, jestliže mám „krabicový“ Lightroom 6 a nechci jít do Photoshopu, jakou by jste doporučil jinou alternativu k LIghtroomu z hlediska určité kompability a použití náročnějších úprav? Lightroom mně maximálně vyhovuje a nechci dělat základní úpravy v jiném softwaru. Používám Mac.

  • Jan Rybář

   Radku, já se bojím, že žádná opravdová alternativa k Lightroomu moc není – nebo o ní přinejmenším nevím. Umím si asi nějak teoreticky představit život bez Photoshopu, třeba to Affinity více méně funguje (i když, nevím nevím)… Ale bez Lightroomu moc ne, bez toho třídění bych to už asi moc nedal… JE

 27. Přeji hezký den.
  Zajímalo by mě, zda jste již zkoušel, případně máte v plánu vyzkoušet software, který mě osobně celkem zaujal, ale stále váhám, zda do něj investovat. Jde o ON1 Photo RAW – https://www.on1.com/products/photo-raw/
  Měl jsem příležitost zkoušet starší verzi jednoho z produktů ON1 – Perfect Effects 9 (nyní obsažen přímo v balíku) a zaujalo mě velké množství přednastavených presetů a možností s nimi dále pracovat. Rovněž videa k aktuálnímu balíku vypadají celkem zajímavě, tak by mě zajímal názor zkušeného fotografa.
  Děkuji a přeji dobré světlo :).

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky ta tip, mrknu na to, ale bohužel ten program neznám, tedy neumím říci, zda má nebo nemá smysl… Hodně záleží na tom, k čemu ho potřebujete… Zdravím, JR

 28. Zdravím,jaký máte názor na ACDSee?

  • Taky mi tu ve výčtu chybí. Mám pocit, že moc lidí tento skvost nezná. 😉

   • Presne tak… pouzivam ACDSee od verzie 3, ked to bol skor rychly prehliadac fotografii (priam bleskovo otvaral fotografie oproti inym). Potom sa z neho stal celkom robustny program ze dnes je uz niekolko verzii od Pro, az po bezne prezeranie. Pro verzia zvlada vrstvy a upravu RAW.
    A kategorizacia podla mojho nazoru (ospravedlnujem sa ale nepoznam lightroom) je nieco vynikajuce… vyhladava vsade (hociktore foldre, jpg, gif, tif, raw… ) kde som hocico oznacil (IPTC, EXIF) ACDsee metadata nepouzivam (nepochopil som vyhody :-). Vyhladavanie potom funguje DS photo ked dam zdielat adresar inym…

 29. Este by som dodal, ze Photoshop ako nemnoho grafickych softov podporuje pluginy, ktore v mnohych pripadoch byvaju samostatnymi aplikaciami v aplikacii…niektore prinasaju vyznamnu jednoucelovu hodnotu, ako su pluginy na redukciu sumu, pripadne rozne filtre, ale aj komplexne nastroje, kde sa daju fotky spracuvat samostatne a selektivne zase trosku inak, nez to poskytuje samotny photoshop.
  Ja osobne zase ako doplnom ako prehliadac fotiek pouzivam fast stone viewer uz asi 10 rokov a v sucastnosti v nom som v rychlosti spravit prakticky vsetky bezne upravy a retuse, az kym nejde o nejaky komplexny ucel, kde uz treba ten photoshop.
  Mimochodom nedavno som natrafil na ON1 Effects softwer, ktory sa da pouzit aj ako plugin do PS, ale aj samostatne. Je celkom vydareny a cely zdarma a podporuje vrstvy efektov a uprav + filtre a tak pomoze vyhnut sa do znacnej miery photoshopu.
  Pekny den prajem.

  • Drobně doplním – Affinity Photo umí pluginy také, např. Nik Collection je zcela bezproblémové.
   A na FastStone Viewer rovněž nedám dopustit 🙂

 30. Vašek z Oslavan

  Díky za pěkný přehled, také jsem hledal to pravé ořechové a tak zkusím trochu navázat na Radka.
  Předesílám, že moje ambice jsou na úrovni „koukatelná rodinná fotka“ a tak neřeším různé vychytávky typu štětečky, vinětace, focusy apod., dokonce neřeším ani červené oči, blesk používám jen vyjímečně a to na slunci v protisvětle.
  (40 let analogové fotografie jsou už nějaké návyky.)
  V zásadě používám dva programy. V 1. kole projedu fotky v Picasa a uřežu, co tam nepatří. (Hodně fotím v interiérech při prioritě clony f/1,4 , takže na základní ohisko, obdoba focení MT.) Picasa proto, že si „pamatuje“ zvolený formát.
  Ve 2. kole dříve na W8 program Fotografie, bezvadný, intuitivní ovládání i pro takové IT analfabety, jako jsem já. Později na W10 program Fotky, ještě lepší než Fotografie na W8. Čtyři skvělá kolečka, stáhnu přepaly, projasním stíny, dříve se tomu říkalo osvitová pružnost, sem tam kontrast nebo jas, zkrátka paráda. To vše do velké aktualizace W10, kdy zmizela kolečka a já jsem prožil psychosomatické trauma srovnatelné s vyloučením z Pionýra. Dnes mám na to „nový“ repasovaný počítač offline s původními W10, motám si svými kolečky a ještě si libuji, že se mi nezaviruje počítač a nepřijdu o svůj archiv.

  • Jan Rybář

   Děkuji moc za komentář! Já mám Maca, tedy neumím posoudit, ale zní to velmi napínavě a srovnání s vyloučením s Pionýra se rozhodně zapamatuji! Jen možná trochu pozor na tu Picasu, ona už vlastně končí a přechází/přešla pod Google Photos…JR

 31. Doporučujem podrobnejšie odskúšať RAWTHERAPEE všetkým, ktorí nepotrebujú zložité úpravy. Po trochu rozpačitom začiatku, pretože má veľmi veľa možností úpravy ho používam už ako jediný. Práve z RAWu ním idú robiť jedinečné fotografie, len trocha trvá sa to naučiť 🙂

 32. Soumar lada

  Dobrý den,
  Jaký mate názor na úpravu Rawů v Zoneru pro mírně pokrocileho fotografa?
  Děkuji,
  Soumar

  • Jan Rybář

   Dobrý den, zde jsem na odpověď trochu nepoužitelný, protože používám Mac a tam Zoner nefunguje, ale skoro bych si troufl říci, že se rozhodně není třeba bát: Zoner je opravdu šikovný program, který toho umí hodně (někdy více, než je třeba…) … JR

 33. Dobry den, Honzo, diky za prehled. I ja jsem prosel ruznymi zkousenimi – Nikon Capture, Adobe, Zoner… Na vase doporuceni jsem si stahnul placenou verzi Polarr a musim rict, ze me dosavadni zkusenosti jsou veskrze pozitivni – jednoduche a intuitivni ovladani, na mem Macu velice rychla prace i s velkymi soubory, nepreberny vyber kreativnivh filtru jen tak na hrani, moznost rozsireni o nove aplikace, ktere jsou ke stazeni (nevim, jak je to u neplacene verze).
  Kazdopadne kazdy amatersky fotograf neustale zkousi najit ten spravny software a je jen dobre, ze nam v tom delate poradek 🙂

  • Jan Rybář

   Mirku, díky za důvěru a nákup Polarru! Já jsem sice na kurzech už asi 500 krát pravil: „no a těch dvacet euro za plnou verzi by asi stálo za to“, ale ještě nikdy to nekoupil, tak je zajímavé slyšet, že to opravdu za to stojí… Tak ať se daří! h

 34. Honzo,super prehled,

  ja osobne pouzivam Zoner 17 a zkousim PICOSMOS SHOWS (dalsi z free softwaru) zatim nevypada marne

  Paja

 35. Já jsem před pár týdny víceméně náhodou narazil na možnosti základních úprav fotek v aplikaci Fotky, která je součástí Windows 10. Původně jsem předpokládal, že slouží jen k prohlížení fotek a dosud ji celkem ignoroval. Umí sice jen pár základních úprav pro rychlou editaci fotek typu „byli jsme tady“, ale tyto základní úpravy fungují velmi dobře a velmi rychle i na poněkud zastaralém hardware. Mj. obsahuje intuitivní a docela použitelné katalogy fotek spolupracující s cloudovým úložištěm OneDrive, nastavení expozice, barevnosti, vyvážení bílé, ořez a otočení, pár základních filtrů (ty jsou spíše do počtu). A rovněž překvapivě dobře fungující tlačítko „Vylepšit“, u něhož lze míru vylepšení posuvníkem doladit dle potřeby. Pokud nyní potřebuji rychle zpracovat fotky z uplynulého víkendu a poslat je známým, používám čím dál častěji právě tuto drobnou součást Windows, o které možná mnozí uživatelé ani netuší, co skrývá.

  • Jan Rybář

   Dobrý den Radku a díky za tip, o tomhle jsem někde něco zahlédl, ale je dobře, že jste to vyzkoušel (já nemohu, mám Mac) a dal vědět, že to funguje! JR

 36. Zdravím, nemáte zkušenost s clipping magic ? Děkuji 🙂

  • Jan Rybář

   Nene, to jsem nezkoušel, ale vypadá to zajímavě (byť to je opravdu hlavně na ty výběry), podívám se na to… Díky! JR

 37. Mě se docela líbí PhotoScape. Nejdříve jsem zkoušel starší verzi 3.7. Teď testuji free verzi pro W10. Je ve storec windows.
  Nezkoušel jste?

  • Jan Rybář

   Aha, to vypadá zajímavě – ale nezkoušel jsem… Mrknu na to pro další verzi článku… Díky! JR

 38. Jan Rybář

  Díky za komentář! A pro zajímavost: v čem je lepší (lákavější) ten Capture One ve srovnání s Photoshopem/Lightroomem? Já si s ním nyní hrál jen chvilku, tedy neumím posoudit, v čem vlastně je jeho hlavní kouzlo (kromě tedy práce s rawy)… Díky! JR

  • Prave ta praca s RAW, to je alfa a omega Capture One, ale to je vlastne aj to najdolezitejsie. Som zastancom klasickej spravy fotografii cez suborovy system a preto mi organizacne prvky Lightroomu vyslovene prekazali a zdrzovali. C1 berie organizaciu nalahko, kto chce tam tie katalogy ma, kto nie (ako ja), spravi si z nich jednorazovy kos, ktory dvomi klavesami po praci vysype, za zlomok casu v porovnani s LR. Z RAWu vytiahne neskutocne detaily, vlas ci tenucke stebielko travy aj tam, kde to Lightroom ignorantsky vyhladi. Moznosti prisposobenia UI su uzasne, takmer vsetko je modularne, prisposobitelne, nastavitelne, idealny program pre „control freaks“. Clovek si lahko sam povytvara automaticke nastavenia pri importe (iste, to vie aj LR, ale len zlomok toho co C1), rychle styly, exportne recepty, a dokaze si vyrazne zjednodusit pracu (a skratit cas potrebny pri pocitaci, o co napokon ide). U nas je C1 menej rozsireny najma kvoli cene, ja za seba vsak mozem povedat ze na to, ako mi ulahcuje pracu a co dokaze, sa mi nikdy nezdal drahy. Netreba sa nechat zo zaciatku odradit komplexnostou, dat tomu trochu casu a on sa Vam ten program neskor odmeni. Tie pociatocne rozpaky „och boze, ako spravim toto, ako toto, naco je tu toto…“ u mna pomerne rychlo vystriedalo „wau, aj toto sa takto da, to je perfektne…“ Ale treba povedat, ze aj ja som tak trochu geek a control freak, takze ani toto zhodnotenie nie je objektivne a nie je pre vsetkych 🙂

   • Jan Rybář

    Skvělé, děkuji moc! Tak to já ho tedy ještě pořádně vyzkouším, ty rawy zní tedy opravdu zajímavě… JR

 39. Pro nás Nikonisty je velmi dobrá volba Nikon Capture NX-D, umí toho opravdu hodně, Nikon ho průběžne aktualizuje pro nové modely objektivů i těl a je zcela zadarmo

  • Jan Rybář

   Díky díky, ano, máte pravdu, Canon má taktéž podobnou věc, ale tam je – pokud vím, – méně funkční… Zdravím! JR

 40. Uzitocny prehlad, nakolko s dilemou idealneho softveru na spracovanie fotografii sa stretava kazdy fotograf, az kym si nenajde to svoje „prave orechove“. Tiez som zacinal pri roznych free variantach, kym som si nekupil Lightroom 4, potom DXO Optics 9, vyskusal Corel Aftershot Pro, vratil sa spat k updatu na Lightroom 5, az som nasiel Capture One 8, a nikdy sa neobzrel spat. Dnes uz vo verzii 10, cez ten program zeniem uz par rokov uplne vsetko. Je to ale velmi subjektivne, niekto sa rovnako citi v Lightroome, niekomu postaci Zoner, iny sa nepohne bez Photoshopu+ACR, dalsi zase objavi Affinity,… Krasna je na tom prave ta sloboda vyberu, kde si kazdy moze najst to idealne a prisposobit si pracovny postup do bodky svojim potrebam.

  • Antonín Vystrčil

   Zdravím – mám dotaz, vidím, že máte zkušenost s Capture One, jak vidíte, s čím bych měl začít. S Capture One 11, vím je to individuální, co člověk to názor, dělám v PS, Zoneru, LR, ale když jsem viděl jak dělá v Capture One na vlastní oči, říkám si, jestli to vedle pluginů, které používám a v kterých mám nainvestováno, tak jestli to není také směr. Budu rád, za každý názor. Děkuji Tonda V.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*