Xiaomi 14 Ultra – jednopalcový snímač, proměnlivá clona, periskopický objektiv

Xiaomi představilo svoji novou vlajkovou loď: model Xiaomi 14 Ultra, který nabízí opravdu pozoruhodnou fotografickou výbavu. Tak jako vloni v ní klíčovou roli hraje jednopalcový snímač, ale také pětinásobný optický zoom a další pozoruhodné parametry.

Mimořádně vybavený fotomobil přichází – a opět bude hodně lákavé ho otestovat, protože avizované novinky vypadají opravdu zajímavě. Osobně jsem hodně zvědavý právě na proměnlivou clonu, která by měla být klíčem k novým postupům například u portrétních fotek.

A samozřejmě bude hodně důležité porovnat, kam se za rok od předchozího modelu posunulo to možná nejdůležitější: tedy výkony jednopalcového snímače, který svojí mimořádnou fyzickou velikosti otevírá opravdu zajímavé horizonty v kvalitě fotek.

Xiaomi 14 Ultra brzy otestuji, ale zatím jsem tento model v ruce neměl, tedy níže přikládám pouze text tiskové zprávy.

Aktualizace – duben 2024: již jsem připravil i podrobnou recenzi, najdete ji zde: Recenze Xiaomi 14 Ultra: focení v nových dimenzích (+ fotky z testu).

Ještě před oficiálním představením jsem měl ale možnost pár dní zkoušet “základní model” Xiaomi 14, které sice nemá “jednopalec”, ale i tak nabízí pozoruhodné výkony. Viz: Xiaomi 14 v rukách fotografa (rychlá recenze).

A pokud by vás zajímalo podrobnější srovnání parametrů, zde je: Xiaomi 14 vs Xiaomi 14 Ultra – srovnání parametrů.

 

Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra na oficiálním snímku. Foto: Xiaomi.cz

Řada Xiaomi 14 – cena:

Není v mých silách průběžně sledovat ceny, tedy sem dávám linky na průběžně aktualizovaný přehled přímo z Heuréky a link na Alza.cz (která do Heuréky své ceny obvykle neposílá).

Srovnání cen na Heureka.cz

Ceny na Alza.cz

Mohou partneři ovlivňovat vyznění této tabulky? Rozhodně ne! Dlouhodobě spolupracujeme se srovnávacím portálem Heureka.cz a velkými e-shopy včetně Alza.cz. Od Heureky dostáváme nevelkou provizi za vaši návštěvu, od Alzy případně za nákup. Cena pro vás však samozřejmě vždy zůstává stejná a vždy platí: recenze na Fotoguru jsou a budou zcela nezávislé.

Xiaomi 14 Ultra – snímače a fotoaparáty

Pro rychlý přehled je zajímavé vypíchnout alespoň hlavní paramatry snímačů a foťáků – více podrobností je případně možné najít na linku výše.

Název systému fotoaparátů:
LEICA VARIO-SUMMILUX 1:1.63-2.5/12-120 ASPH.

Hlavní fotoaparát:
– 23mm jednopalcový snímač, f/1.63-f/4.0 s plynule nastavitelnou clonou, 50MPx, LYT-900, 3.2μm, OIS, 8P

Teleobjektiv:
– 75mm plovoucí teleobjektiv Leica, 50MPx, IMX858, f/1.8, OIS, makro

Periskopický fotoaparát:
– 120mm, 50 Mpx, IMX858, f/2.5, OIS

Ultraširokoúhlý objektiv:
– 12mm, 50MP IMX858, f/1.8, 122° FOV

Přední fotoaparát
– 32MPx selfie fotoaparát, f/2.0, 1/3.14″

Další parametry:

 • Šest ohniskových vzdáleností: 12 mm (ultraširokoúhlý), 23 mm (širokoúhlý), 75 mm (teleobjektiv), 120 mm (periskop), další ohniskové vzdálenosti 46 mm a 240 mm díky využití digitálního zoomu
 • Záznam videa v rozlišení 8K při 30 snímcích za sekundu na všech 4 objektivech, 10bitový záznam videa LOG, podpora importu LUT, 16-bit Ultra RAW
Xiaomi 14 Ultra
Detail fotoaparátu. Zdroj: Xiaomi.cz

Cena a dostupnost

Základní Xiaomi 14 bude k dispozici ve třech barevných variantách: Black, White a Jade Green.
Xiaomi 14 Ultra bude k dispozici ve dvou barevných variantách: Black a White

Xiaomi 14 se dodává se 2 variantami úložiště (12+256 GB, 12+512 GB), a jejich doporučená maloobchodní cena činí 21 999 Kč a 24 499 Kč.

Xiaomi 14 Ultra se dodává s variantou úložiště 16+512 GB, a jeho doporučená maloobchodní cena činí 34 999 Kč.

Toto je text tiskové zprávy společnosti Xiaomi, nikoliv redakční článek:

Xiaomi 14 Ultra: Vlajková loď pro profesionální fotografie, bezkonkurenční výkon a inovativní design

Xiaomi 14 Ultra čerpá inspiraci z tradiční estetiky profesionálních fotoaparátů, má výrazný kruhový modul fotoaparátu s elegantním plochým designem zad a k dispozici je ve dvou klasických barvách, černé a bílé

Xiaomi 14 Ultra je zkonstruováno na základě robustní konstrukce Xiaomi Guardian Structure, která se skládá z vysoce pevného hliníkového rámu, veganské kůže Xiaomi nano-tech a skla Xiaomi Shield Glass. Xiaomi 14 Ultra je vyrobeno z jediného hliníkového bloku a nabízí pozoruhodnou 1,38x lepší pevnost rámu. Xiaomi nano-tech veganská kůže se vyznačuje nově vyvinutým složením, jehož výsledkem je tenčí a lehčí povrch se 6x zvýšenou odolností proti opotřebení.

Inovativní All Around Liquid Display telefonu Xiaomi 14 Ultra využívá sklo Xiaomi Shield Glass, které dosahuje konzistentního zakřivení na všech stranách a rozích, čímž plynule spojuje vizuální přitažlivost ploché obrazovky s hmatovou odezvou zakřiveného okraje. Uživatelé si tak mohou vychutnat pohlcující vizuální zážitek díky 6,73″ AMOLED displeji C8 WQHD+, který navíc nabízí ohromující rozlišení WQHD+ (3200 x 1440), hustotu pixelů 522 ppi a variabilní obnovovací frekvenci 1-120 Hz, to vše podpořené působivým maximálním jasem 3000 nitů.

Xiaomi 14 Ultra je vybaveno profesionální čtveřicí fotoaparátů s pozoruhodným rozsahem ohniskových vzdáleností od 12 mm do 120 mm. Jeho hlavní fotoaparát, vybavený plynule měnitelnou clonou ƒ/1,63-ƒ/4,0, nabízí bezproblémové nastavení expozice v různých scénářích. Integrace mimořádně velkého jednopalcového obrazového snímače LYT-900 s dynamickým rozsahem až 14EV zaručuje vynikající kvalitu obrazu i v náročných podmínkách. Sestavu čtyř fotoaparátů doplňují plovoucí teleobjektiv Leica 75 mm, periskopický fotoaparát Leica 120 mm a ultraširokoúhlý fotoaparát Leica 12 mm.

Xiaomi 14 Ultra je lídrem v oblasti mobilního zobrazování díky podpoře natáčení v rozlišení 8K při 30 snímcích za sekundu u všech čtyř fotoaparátů. Díky optice Leica a 50MPx snímači zachycuje bezkonkurenčně čistá 8K videa, což usnadňuje profesionální postprodukční úpravy. Jeho hlavní fotoaparát podporuje natáčení rychlostí 4K 120 snímků za sekundu a je přizpůsoben pro 5× zpomalené efekty.

Při rozlišení 4K navíc nabízí zoomování v plném rozsahu při 60 snímcích za sekundu. Přístroj také podporuje natáčení Dolby Vision®️ při 4K 60 snímcích za sekundu a je vybaven stabilizací pro plynulý záznam videa. Nově byl přidán také další mikrofon, který je součástí sestavy 4 mikrofonů a umožňuje nahrávání prostorového i směrového zvuku.

Aby bylo možné pořizovat profesionální videozáznamy, zavádí nový filmový režim filmové postupy, jako je poměr stran 2,39:1 či pravidlo 180° závěrky, a poskytuje tak videa s autentickým filmovým vzhledem a rozostřením pohybu. Zcela nový MasterCinema kóduje HDR videa v 10bitovém standardu Rec.2020 pro zachycení bohatších detailů, světel a stínů, čímž překonává předchozí 8bitový standard BT.709, zejména na obrazovkách HDR. Režim Director nabízí profesionální rozhraní s pokročilým ovládáním parametrů a záznam ve formátu Log pro flexibilní postprodukci. Xiaomi 14 Ultra lze integrovat s dalšími zařízeními Xiaomi jako externí monitory pro pohlcující produkční zážitek, včetně nového Xiaomi Pad 6S Pro 12.4.

Fotografická sada Xiaomi 14 Ultra, která byla představena společně s telefonem Xiaomi 14 Ultra, je určena pro nadšence do fotografování a natáčení videa a nabízí rozšířené funkce ve speciálním gripu a pouzdře. Obsahuje dvoustupňovou spoušť, páčku zoomu, přizpůsobitelné tlačítko pro nahrávání videa a další vlastní ovládací kolečko. Funguje také jako externí nabíjecí baterie, která poskytuje výdrž 1500 mAh. Toto příslušenství je k dispozici samostatně.

Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra a odolné tělo. Zdroj: Xiaomi.cz

Nekompromisní hardware zpřístupňující plný výkonnostní potenciál

Řada Xiaomi 14 integruje nejmodernější procesory, významná vylepšení v oblasti technologie chlazení a prodlouženou výdrž baterie, což ve výsledku přináší dokonale optimalizovaný smartphone.

Xiaomi 14 a Xiaomi 14 Ultra jsou poháněny špičkovou mobilní platformou Snapdragon®️ 8 Gen 3, která se může pochlubit působivým 32% nárůstem výkonu procesoru a 34% snížením spotřeby energie, stejně jako pozoruhodným 34% nárůstem výkonu grafického procesoru a 38% snížením spotřeby energie ve srovnání s předchozí generací. Řada Xiaomi 14 je vybavena technologií Qualcomm FastConnect 7800, která přináší Wi-Fi 72 s působivou kapacitou 320 MHz. Xiaomi 14 Ultra jde ještě o krok dál díky technologii High Band Simultaneous (HBS) Multi-Link, která zajišťuje nejširší dostupný kanál a nejnižší latenci, což představuje revoluci ve vysokorychlostním připojení více zařízení.

Obě zařízení jsou doplněna chladicím systémem Xiaomi IceLoop a nabízejí bezkonkurenční úroveň plynulosti při náročných scénářích, jako je nahrávání videa, výpočetní fotografie, umělá inteligence v reálném čase a intenzivní hraní her. Xiaomi 14 Ultra jde opět ještě o krok dál díky novému systému Xiaomi Dual-Channel IceLoop, který zavádí vyhrazený druhý tepelný kanál výhradně pro modul fotoaparátu pro plynulejší fotografování a natáčení videa.

Co se týče baterie a nabíjení, Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Ultra jsou vybaveny systémem správy baterie Xiaomi Surge, který zaručuje delší výkon po celý den. Xiaomi 14 je poháněno baterií s kapacitou 4610 mAh, kterou podporuje 90W nabíjení HyperCharge a 50W bezdrátové nabíjení HyperCharge. Xiaomi 14 Ultra je poháněno větší 5000mAh baterií s 90W nabíjením HyperCharge spolu s nejnovější 80W bezdrátovou technologií nabíjení HyperCharge.

Ponořte se do budoucnosti chytrého ekosystému se Xiaomi HyperOS

Řada Xiaomi 14 je vybavena špičkovým operačním systémem Xiaomi HyperOS, který je vyvrcholením sedmi let usilovného vývoje společnosti Xiaomi. Tento systém zaměřený na člověka je navržen pro chytrý ekosystém „Člověk X Auto X Domov“ a zaměřuje se na čtyři hlavní cíle: Komplexní přeformátování, inteligentní konektivita napříč zařízeními, proaktivní inteligence a komplexní zabezpečení. Díky systému Xiaomi HyperOS mohou uživatelé řady Xiaomi 14 zažít zvýšenou plynulost systému s pokročilými možnostmi správy souborů a paměti, přepracované uživatelské rozhraní obohacené o grafický subsystém, bezproblémovou konektivitu mezi zařízeními a komplexní funkce zabezpečení a ochrany soukromí, které zajišťují bezpečný zážitek z připojení.

Nová integrace s aplikací Fotky Google umožní uživatelům bezpečně zálohovat své fotografie a videa do Fotek Google v rámci Galerie Xiaomi. Uživatelé budou také moci plynule prohlížet, upravovat a sdílet obsah zálohovaný ve Fotkách Google přímo z Galerie Xiaomi. Tato funkce bude v zařízeních Xiaomi celosvětově dostupná na jaře 2024.

Řada Xiaomi 14 plně využívá špičkovou technologii umělé inteligence, kterou umožňuje Xiaomi HyperOS, aby uživatelům přinesla chytřejší život. Velké modely umělé inteligence jsou integrovány do různých systémových aplikací, které poskytují efektivnější a inteligentnější funkce. Titulky AI umožňují přepis mluveného obsahu v reálném čase během videokonferencí. AI Album Search využívá zpracování přirozeného jazyka a umožňuje uživatelům vyhledat konkrétní snímky ve svých sbírkách fotografií popisem toho, co hledají. AI Portraits využívá pokročilé algoritmy k vytváření nových kompozic portrétů odvozených z již existujících snímků. Funkce AI Expansion navíc usnadňuje realistické rozšíření existujícího obrazového obsahu a poskytuje nové tvůrčí možnosti.

Proaktivní inteligence je dosaženo prostřednictvím technologie Xiaomi HyperMind, která umožňuje zařízením proaktivně chápat potřeby uživatelů a podle toho jednat. Xiaomi HyperMind využívá čtyři percepční schopnosti zařízení – prostředí, obraz, zvuk a chování, aby se naučila preference uživatele a automaticky přizpůsobila zařízení jeho potřebám. Pokud například uživatel po odemknutí svého chytrého zámku dveří obvykle rozsvítí světlo v obývacím pokoji, Xiaomi HyperMind po naučení tohoto vzorce a po získání souhlasu uživatele místnost automaticky rozsvítí.

Na konci října loňského roku společnost Xiaomi oznámila komplexní modernizaci své strategie, která přešla z „Smartphone x AIoT“ na inteligentní ekosystém „Člověk x Auto x Domov“, přičemž automobily se staly novou a klíčovou součástí strategického zaměření společnosti Xiaomi. S globálním uvedením řady Xiaomi 14, nových zařízení IoT a odhalením Xiaomi SU7, které jsou poháněny a propojeny systémem Xiaomi HyperOS, společnost Xiaomi dále upevňuje svou vedoucí roli v oblasti technologických inovací. Pokroky v tomto portfoliu podtrhují neochvějný závazek společnosti Xiaomi k inovacím a výjimečnému uživatelskému zážitku.

3 komentářů

 1. Bylo by možné srovnání mezi tímto fotomobilem a klasickým fotoaparátem za podobné peníze?
  Předem děkuji.

 2. Díky za článek. Rád bych si pořídil nový fotomobil a přemýšlím nad vivo x100pro a právě touto ultrou… Nicméně mám dotaz z jiného soudku – pořád řeším, jestli může být optický problém ochranné sklíčko na objektivech mobilu. Mám strach z poškrábání, ale nechce se mi tam nic lepit. Jsou mé obavy ze změny prostupnosti světla, ci nějaké optické vady při nalepení ochranného skla hloupé ?

  • Za mě. Nikdy jsem neměl problém s poškrábáním fotomodulů. Je fakt že skoro vždy mám telefon v ochranném pouzdru, který ty moduly aspoň nějakým způsobem chrání.
   Osobně si myslím že nalepením ochranného skla nic nezkazíte. Vždy se dá sundat a stojí jen pár kaček.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*