Xiaomi 14 v rukách fotografa (rychlá recenze + ukázkové fotky)

Xiaomi 14 je další generací řady mobilů, která klade velký důraz na výkony fotoaparátu a posouvání hranic v tom, co je možné čekat od fotografování mobilem. Tedy jsem ho velmi rád rychle otestoval ještě před jeho oficiálním uvedením na trh – a zde jsou mé rychlé dojmy.

Xiaomi 14 a fotografování: co čekat

Předchozí generace, tedy fotomobily Xiaomi 13 patřily opravdu k mimořádně zajímavým mezníkům nejen pro tuto značku. Osobně mě u Xiaomi 13 Pro (recenze zde) velmi zaujala práce s tzv. jednopalcovým snímačem, tedy snímačem s většími rozměry než bývá u mobilů zvykem, což znamená u některých kategorií snímků mnohem větší kvalitu výsledných fotek.

Bylo opravdu zajímavé sledovat, že i v poměrně velmi náročných situacích (focení v ateliéru – viz článek zde) byly prostě výsledky velmi zajímavé. Zkrátka: ač “jednopalec” ocenili především znalci a zkušenější fotografové, 13. generace byla významná nejen pro Xiaomi.

Xiaomi 14
Xiaomi 14 při rychlém testu v ulicích Prahy. Rychlofotka iPhonem.

I proto se příchod modelů řady Xiaomi 14 čekal s velkým zájmem – samozřejmě, nejvíce pozornosti vždy přitahuje vlajková loď Xiaomi 14 Ultra, která podobně jako předchozí modely nabízí pozoruhodnou výbavu a výkony. I tento model v budoucnu otestuji, ale v tomto článku nabízím pár rychlých postřehů o “druhém vzadu”, tedy “obyčejném” Xiaomi 14.

Xiaomi 14
Zajímavé světlo v sobotním pršlavém ránu. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Měl jsem možnost tento model na pár dní letmo vyzkoušet ještě před jeho uvedením na trh – k čemuž dodejme, že jsem testoval tzv. předprodukční vzorek, který se může od finálních výrobků více či méně lišit v softwarové výbavě a tedy i výkonech.

Zkrátka: nechci se zde pouštět do podrobností – ty bude dobré vyzkoušet někdy později. Ale to podstatné se dá shrnout už nyní – tedy to, co od novinky čekat ve fotografování.

Xiaomi 14
A podobně zajímavé světlo těsně po západu slunce a velmi slušné výkony. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Řada Xiaomi 14 – cena:

Není v mých silách průběžně sledovat ceny, tedy sem dávám linky na průběžně aktualizovaný přehled přímo z Heuréky a link na Alza.cz (která do Heuréky své ceny obvykle neposílá).

Srovnání cen na Heureka.cz

Ceny na Alza.cz

Mohou partneři ovlivňovat vyznění této tabulky? Rozhodně ne! Dlouhodobě spolupracujeme se srovnávacím portálem Heureka.cz a velkými e-shopy včetně Alza.cz. Od Heureky dostáváme nevelkou provizi za vaši návštěvu, od Alzy případně za nákup. Cena pro vás však samozřejmě vždy zůstává stejná a vždy platí: recenze na Fotoguru jsou a budou zcela nezávislé.

Xiaomi 14 – fotoaparáty a snímače

Pojďme se jako obvykle podívat na to, jaký systém fotoaparátů Xiaomi 14 nabízí – a co z něj vyplývá.

Objektivy jsou zde tři, resp. čtyři, pokud započítáme i přední.

Hlavní objektiv: 23mm, f/1.6, 50 Mpx, velikost snímače: 1/1.31″
Teleobjektiv: 75mm, f/2.0, 50/32 Mpx (celkový/efektivní počet pixelů)
Ultraširokoúhlý: 14mm, f/2.2, 50 Mpx
Přední: 32MP, f/2.0

Detailní pohled na systém fotoaparátů modelu Xiaomi 14. Zdroj: Xiaomi.cz

A co tedy z této výbavy plyne? Klíčový je samozřejmě hlavní snímač/objektiv, není zde sice obří rozlišení, ale 50 Mpx je velmi slušný standard, zejména s ohledem na velikost 1/1.31″. Byť samozřejmě, není tu jednopalcový snímač jako u Xiaomi 14 Ultra. Zásadní roli zde hraje i teleobjektiv 75mm, který má též 50, resp. 32 Mpx, a je tedy důležitý nejen pro portréty, ale obecně pro “přibližování”…

Xiaomi 14
Širokoúhlý objektiv se hodí pro podobné scény…

Zde připomeňme, že právě přítomnost teleobjektivů jako je tento je významným parametrem mobilů této třídy, protože – upřímně – optický zoom se prostě hodí. Levnější mobily se bez něj musí obejít a “přibližování” řeší zoomem digitálním. Pravda je, že mnohdy to dopadá překvapivě dobře, tak jako třeba u Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G (recenze zde), ale optické přiblížení se zkrátka počítá.

Samozřejmě, jak bývá zvykem, fotky se v běžném provozu neukládají v plném rozlišení (tedy 50 Mpx), což je v pořádku. Více pixelů ne nutně znamená lepší fotku (spíše to bývá naopak), ale v režimu Pro (případně v záložce “Více”) je možné mobil “požádat”, aby fotky ukládal opravdu v plném rozlišení. Při běžném focení to moc význam nemá, ale v některých situacích se to může hodit, zejména tehdy, kdy má smysl pracovat s detaily.

Xiaomi 14
… a šíře záběru se hodí i zde…

Výbava fotoaparátu je tradiční: samozřejmě zde najdeme Portrét (viz dále), Video, Film, ale také třeba Makro i zmíněnou záložku PRO, které tradičně nabízí pokročilé možnosti kontroly včetně expozičního času a hodnot ISO nebo vyvážení bílé.

Leica, kam se podíváš

Na rozdíl od nižších tříd Xiaomi (tedy již zmíněných modelů Redmi) je vše od objektivů po filtry hrdě označeno značkou Leica, což je – marná sláva – pořád nejslavnější fotografická firma světa.

Xiaomi tento fotografický systém nazývá Leica VARIO-SUMMILUX 1:1.6-2.2/14-75 ASPH, což nesporně vypadá působivě. A jak moc má německá legenda opravdu reálný dopad na kvalitu fotek? Nejsem si jist, ale určitá kontrola tam nejspíš opravdu bude – protože můžeme předpokládat, snad ne příliš optimisticky, že Leica by nedopustila, aby se pod jejím jménem prodávalo něco nepříliš kvalitního.

Xiaomi 14
I část filtrů nese jméno slavné německé značky Leica – a je fakt, že vypadají opravdu zajímavě…

A kde všude tedy Leicu najdeme? Hlavně na objektivech, kde Xiaomi uvádí, že se firma přímo podílela na jejich vývoj. Pak je zde možnost vybrat si, v jakém stylu chceme fotky pořizovat – na výběr jsou Leica Authentic a Leica Vibrant, já obvykle používám Vibrant (tedy živou), protože mi mírně paradoxně přijde více autentická.

A třetí možností, kterou je vcelku snadné přehlédnout, je možnost fotit (případně po vyfocení fotky upravovat) do několika dalších slavných Leica-stylů. Ve foťáku se pouští přes symbol “padající hvězdy”.

Xiaomi 14
Lehká mlha a ranní opar poblíž Karlova mostu, barvy dokáže Xiaomi podal velmi věrohodně…

Pro fotografy tradičního střihu (k nimž se též více méně počítám) tyhle vymoženosti asi moc důležité nebudou. Ale je pravda, že nesporně patří k oprávněným lákadlům těchto řad fotomobilů. A je mi jasné, že pro mnoho uživatelů to bude zajímavé cesta, jak fotky vylepšit při focení nebo při následných úpravách.

Xiaomi 14 – jak fotografuje

A nyní tedy to podstatné: jak Xiaomi fotí? Jak jsem zmínil, testoval jsem jen velmi rychle pár dní, tedy si netroufnu vyslovit zcela kategorický soud. Navíc, šlo o předprodukční vzorek a tak jako obvykle i zde dojde k postupnému ladění funkcí. Což je, mimochodem, důležitá věc, která se obecně týká testování čehokoliv fotografického: recenzenti téměř vždy logicky testují mobily (i foťáky) krátce po jejich uvedení na trh. Zejména u mobilů je ale hodně běžné, že vývoj a ladění je poměrně intenzivní v dalších měsících. A mobil, který si někdo koupí třeba po půl roce, může mít v některých parametrech opravdu výrazně jiné vlastnosti – to jen tak na okraj.

Každopádně platí, že jako obvykle nejlepší rychlou orientací ve výkonech tohoto foťáku získáte z fotek na této stránce pořízených v nepříliš hezkém počasí únorové Prahy.

Xiaomi 14
I zde samozřejmě platí, že dobré světlo pomůže jakékoliv fotce…

Celkově vypadají výsledky velmi dobře: mobil jsem zkoušel v různých situacích, ale i z rychlého testu je zřejmé, že Xiaomi 14 může být z hlediska fotografování velmi dobrou variantou za (více méně rozumnou cenu).
Klíčový je samozřejmě hlavní snímač, pravda, má trochu nešikovnou ohniskovou vzdálenost (23 mm), tedy pro většinu běžného provozu bude nutné trochu přibližovat. Ale samozřejmě, i tato šířka se někdy hodí.- Zajímavé bude v dalších testech zkoumat dynamický rozsah hlavního snímače, tedy jeho schopnost zachycovat nebývale širokou škálu mezi světly a stíny. Právě to by dle Xiaomi mělo být jednou z výrazně silných stránek tohoto mobilu, ale zatím jsem neměl prostě možnost to podrobněji testovat – zběžný pohled však naznačuje, že i expozičně složité fotky (tedy ty, které jsou plné světel a stínů) dopadají opravdu slušně.

Xiaomi 14
A ještě scéna s opravdu velkým dynamickým rozsahem…

Teleobjektiv je zásadní pro focení portrétů, ale obecně i pro přibližování, kdy je možné “natáhnout” digitální zoom do úctyhodných délek.
Velmi silnou zbraní je i širokoúhlý objektiv, který má taktéž 50 Mpx, což nebývá vždy u mobilů pravidlem. A třeba i u dřívějších generací iPhonů platilo, že jde o tak trochu doplňkovou věc – což zde není, jde o plnohodnotný nástroj. A pro focení ve městě se bude opravdu hodit.
– Stejně tak se mi dobře pracovalo s PRO módem, kde jsem tradičně testoval manuální (resp. poloautomatické) nastavování času a ISO, vyvážení bílé a další parametry. Plus, samozřejmě, je zde focení do plného rozlišení 50 Mpx, které se, jak už jsem zmínil, může v některých speciálních situacích hodit.

Xiaomi 14
PRO mód u Xiaomi 14.

– A kde jsem měl určité pochybnosti? Tak jako v minulých letech je pořád trochu zbytečně komplikovaný systém portrétního módu, kde je možné měnit ohniskové vzdálenosti (což je dobré), ale některé varianty zároveň znamenají používání “vylepšovacích” filtrů, což může být ke škodě (Vířivý bokeh, Jemné zaostření). Nenechejte se zmást, že je zde možnost “Na výšku”, je to jen špatný překlad pojmu Portrait (což znamená Portrét, ale ve smyslu orientace fotky také “na výšku”, což zde ale nedává smysl).

Xiaomi 14 – shrnutí ve dvou větách

Xiaomi 14 je další z pozoruhodné řady fotomobilů, které se snaží posunout možnosti focení v běžném provozu. Ač trochu zůstává ve stínu Xiaomi 14 Ultra, můj rychlý test naznačuje, že půjde o model nabízející velmi solidní výsledky za rozumnou cenu.

Xiaomi 14 – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky a Alza.cz

Řada Xiaomi 14 – ceny na Heureka.cz

Řada Xiaomi 14 – ceny na Alza.cz

Další fotografie z testu

Shrnutí recenze:

Xiaomi 14

Xiaomi 14 je další z pozoruhodné řady fotomobilů, které se snaží posunout možnosti focení v běžném provozu. Ač trochu zůstává ve stínu Xiaomi 14 Ultra, můj rychlý test naznačuje, že půjde o model nabízející velmi solidní výsledky za rozumnou cenu.

Hodnocení redakce:
7.5

Pros

  • - dobré obrazové výkony
  • - dobrá kombinace snímačů a objektivů
  • - zajímavé Leica filtry

Cons

  • - portrétní mód je trochu komplikovaný
  • - Makro mód není snadno ovladatelný
  • - konkurence modelu Ultra je nemalá

Je tu jeden komentář

  1. Jak je na tom prosím 14 ve srovnání s 13 pro? Jde mi pouze o kvalitu fotek. Nezajímá mě ani video ani zbytek telefonu.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*