Co umí Xiaomi 13 Pro: Jednopalcový snímač mění hru (rychlý test)

Po mnoha letech se ve světě fotomobilů děje něco opravdu zajímavého: netradičně velké jednopalcové snímače totiž opravdu mohou znamenat výrazně lepší fotky. I proto pro mě bylo hodně zajímavé vyzkoušet novinku Xiaomi 13 Pro. A v jedné větě shrnuto: větší snímač je opravdu hodně poznat.

Je snadné utopit se v technický detailech a bývá těžké poznat, kde končí marketing a opravdu začínají vlastnosti, které se vážně hodí. Ale přes mírnou skepsi jsem byl nakonec rád, že jsem na workshop pořádaný Xiaomi vyrazil. Protože fotky z tohoto nového modelu prostě zajímavé nesporně jsou.

Xiaomi 13 Pro test
Xiaomi 13 Pro při ateliérovém focení pořádané pro novináře přímo firmou Xiaomi. Samozřejmě, fotit mobilem v ateliéru obecně nedává moc smysl, ale nic to nemění na tom, že to prostě dopadá překvapivě dobře. Fotka bez úprav, pouze zmenšená. Tuto fotku v původní velikosti je možné stáhnout zde.

A pro jistotu rychle dodávám: toto není recenze a nečekejte tedy od mně po pár hodinách zodpovědný závěr o tom, jak si tento fotomobil stojí jako celek. K tomu se dostanu po pořádném testování někdy v dohledné budoucnosti.

Tento stručný článek, prosím, berte jako konstatování faktu, že příchod jednopalcových snímačů do světa mobilů opravdu může znamenat skok vpřed v kvalitě (a nejen pro Xiaomi, pokud se touto cestou vydají i další).

Aktualizace: zde najdete již i podrobnou recenzi tohoto mobilu: Xiaomi 13 Pro v rukách fotografa – podrobná recenze (+ ukázkové fotky).

Co je jednopalcový snímač a proč je tak důležitý, si vysvětlíme o něco níže, na začátek jen to podstatné: jde o poměrně velký snímač, který proslavily oblíbené řady tzv. profesionálních kompaktů, především slavná řada Sony RX100 (viz recenze zatím poslední, sedmé generace). A firma Sony, mimochodem, vyrobila i snímač pro Xiaomi 13 Pro.

Xiaomi 13 Pro
Xiaomi 13 Pro a tři objektivy na oficiálním snímku. Foto: Xiaomi.cz

Xiaomi 13 Pro, Leica a (poměrně) velký snímač

Pojďme si shrnout pár základních faktů o tom, proč je obecně zajímavé tento trend sledovat. A na testovacích fotkách ukázat, co od fotomobilů s tímto snímačem čekat.

To podstatné tedy zahlédnete na ukázkových fotkách, které vznikly na novinářském workshopu vedeném fotografem Petrem Kozlíkem. I když je ateliérové focení mobilem z definice samozřejmě nesmysl, pro ukázku dovedností většího snímače se hodilo velmi dobře.

Petr Kozlík
Fotograf Petr Kozlík, který vedl workshop pro novináře při oficiální akci Xiaomi v Praze. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Těžko též přehlédnout, že pod optikou pro tento mobil je podepsaná Leica, tedy proslulá německá fotografická firma. Jak výrazně se to na kvalitě fotek nakonec projeví, to se opravdu dá říct jen velmi těžko, ale pracovně můžeme předpokládat, že přece jen by se tato legenda k propagaci něčeho bídného nepropůjčila. Ale bádat budeme tedy nad obecnou otázkou, jak funguje celková kombinace snímač + objektivy a jaké fotky jsme z Xiaomi 13 Pro schopni vylovit.

Reklama

Čímž můžeme vyslovit vlastně tu větu zcela zásadní: potenciál je opravdu velký, kvalita kresby v detailech i celkové vyznění jsou opravdu překvapivě dobré. Tedy, jak jsem již zmínil, zcela upřímně mě to celé překvapilo a opravdu si myslím, že tohle může být začátek něčeho nového.

Xiaomi 13 Pro a modelka
Xiaomi 13 Pro a modelka Pavlína. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Xiaomi 13 Pro a fotoaparát – klíčové parametry

Pro jistotu, zde je přehled klíčových parametrů objektivů foťáku:

1. Hlavní širokoúhlý objektiv: 23mm, f/1.9, velikost pixelu: 1.6µm, snímač 1.0″
2. Teleobjektiv (3.2x optický zoom): 75mm, f/2.0
3. Ultraširokoúhlý objektiv: 14mm, f/2.2

Všechny tři objektivy dokáží pracovat s maximální rozlišením 50 Mpx, byť – jak Xiaomi píše ve specifikacích – nejde o rozměry výsledné fotky, ale o pracovní rozlišení. Jinými slovy: v běžném provozu mají fotky zhruba 12 Mpx. V PRO režimu se ale dá zapnout i záznam do oněch 50 Mpx, což za určitých okolností může být zajímavé i užitečné (což je obecně u mobilů spíše výjimka). Fotky pak mají úctyhodný

. Zde můžete zobrazit příklad v plné velikosti (pozor, přes 13 MB). Viz též tato fotografie níže.

Xiaomi 13 Pro a 50 Mpx
Fotit se dá i do rozlišení 50 Mpx, konkrétně rozměru 8192 na 6144 px, což v tomto případně opravdu dává smysl, na detailech je to prostě vidět. Viz další fotografie s výřezem oka… Neupravená zmenšená fotka –  v plné velikosti je možné ji stáhnout zde – pozor, 13 Mb.

Proč na velikosti snímače tolik záleží

Ale tedy: proč je vlastně ten jednopalcový snímač u Xiaomi 13 Pro tak důležitý? Protože je prostě větší než u konkurence. A ve focení prostě sto padesát let platí, že čím větší snímač (skleněná deska, film), tím lepší fotky se z foťáků dají vytáhnout (s mírnou nadsázkou a zobecněním řečeno).

A rychle dodejme: mluvíme zde o velkém snímači ve smyslu fyzického rozměru, nikoliv počtu pixelů! Více pixelů naopak poměrně často znamená fotky horší, což je na samostatný článek. Tedy pokud má mobil 100 nebo 200 Mpx, zkušené fotografy to spíše vyděsí. S velikostí fyzickou, tedy rozměry snímače (u jednopalcových snímačů obecně zhruba 13,2 na 8,8 mm), je to ale jinak.

Xiaomi 13 Pro
Výřez z fotky výše focené do maximálního rozlišení – kresba i detaily detailu jsou opravdu překvapivé. Neupravená fotka, pouze výřez.

Má to samozřejmě mnoho nuancí, záleží na dalších technických parametrech, na objektivu, zpracování obrazu a samozřejmě fotografovi. Ale ta přímočará logika tam prostě je: fyzika velí, že větší snímač obecně znamená lepší fotky, více detailů, lepší kresbu.

Chytré telefony mají snímače obecně hodně malé, což vždy byl a bude jeden z velkých limitů focení mobilem. Samozřejmě platí, že při běžném focení to pozná jen odborník, mimořádně hodně dělá zpracování obrazu, ale fyzika je fyzika. Ale platí, že větší snímače prostě dokáží nabídnout víc. Tečka.

To proto stojí za to bádat nad tím, co příchod poměrně velkých snímačů může pro mobilní focení znamenat.

A pro jistotu ještě dodávám: Xiaomi 13 Pro není prvním mobilem s tímto typem snímače, měl ho už i předchozí typ Xiaomi 12S Ultra (který však nebyl v české distribuci) a některé modely dalších méně rozšířených značek. Ale za začátek jednopalcových mobilů v ČR je tento model nesporně možné považovat.

Proč mají fotografové rádi jednopalcový snímač

Pokud snesete ještě jednou mírné zmatení pojmů: z názvu jednopalcový snímač tak trochu vyplývá, že by měl mít (úhlopříčku) jeden palec (cca 2,5 cm). Jenže celý ten název je vlastně tak trochu historický omyl, tak trochu záhadný pojem, o jehož původu panují různé legendy a dohady, které nechme stranou, abychom se v tom nezamotali.

Tento nákres hezky ukazuje, jak zásadní rozdíly panují mezi různými velikostmi snímačů. Fotografy zajímá hlavně full-frame, APS-C, případně o něco menší 4/3 (Four Thirds) a jednopalec 1″. Malinké čipy mobilů tu ani nejsou… Nejde samozřejmě o zobrazení v poměru 1:1. Zdroj: Wikipedia CC BY-SA 3.0

Podstatné je, že jednopalcový snímač nemá jeden palec. I tak má ale rozměry poměrně velké: zhruba 13,2 na 8,8 mm. Což je opravdu hodně – pro srovnání mé oblíbené iPhony dlouho užívaly snímače o rozměru 4,8 na 3,6 milimetrů, byť pravda poslední iPhony 14 ve svých PRO vydáních už mají rozměry skoro dvojnásobné: 9,8 na 7,3 mm. I tak ale platí, že je jednopalcové snímače jsou prostě větší.

A větší snímače, jak už jsem zmínil, vždy dávají šanci na lepší fotky.

Fotografové je navíc mají rád – jednopalcový snímač po léta definuje onu oblíbenou kategorii profesionálních kompaktů, jako například slavná řada Sony RX100 nebo Canon G7. Byť ty samozřejmě mají i fyzicky větší objektivy a mají to tedy “snazší”…

Xiaomi 13 Pro
Ateliér, modelka Pavlína a softbox. Neupravená fotka, pouze zmenšená.

Klíčová otázka zní: přichází doba větších snímačů?

Jak vyplývá z ukázkových fotek, zkušené oko nesporně výhody větších snímačů pozná a ocení. Pro uživatele, kteří dokáží z mobilů vymáčknout maximum, tedy budou modely s většími snímači nesporně lákavé.

Zajímavé tedy bude sledovat, zda krom toho nastane i to vlastně podstatné: zda si všeho “všimnou” i běžní uživatelé, kteří jsou samozřejmě klíčoví pro úspěch modelu, ale i obecně technologického trendu.

Xiaomi 13 Pro
Xiaomi 13 Pro a trocha jiných barev.

Historie focení mobilem je plná různých technologických vymožeností, které nakonec zapadly, protože si jich uživatelé vlastně nedokázali všimnou a pořádně je ocenit.

Tedy bude zajímavé sledovat, zda se ona rovnice “větší snímač = lepší fotky” uhnízdí i v obecném povědomí běžných uživatelů. Pokud se mě optáte, tak jsem k tomu mírně skeptický – opravdové detaily z očí modelky z mobilu bude tahat málokdo.

Na druhou stranu jsem si ale jist, že zvětšování velikosti snímačů, včetně tohoto královského jednopalcového rozměru, je trend, který je zde, nepůjde zastavit a opravdu bude jednou z důležitých technologických skoků světa mobilů.

Proč? Protože fotky z větších snímačů jsou obecně prostě lepší. A tohle poselství si lidé napříč značkami předat dokáži.

Xiaomi 13 Pro
A ještě jeden podhled… Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Xiaomi 13 Pro – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Xiaomi 13 Pro 12GB/256GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Xiaomi 13 Pro na Alza.cz

Další fotografie z rychlého testu

Reklama

5 komentářů

  1. Monika Š.

    Takže 1″ snímač v mobilu nemá úhlopříčku cca 2,6cm, ale jen 1,59cm? Jestli tomu tedy dobře rozumím, má každý ze 3 objektivů vlastní 1″ snímač?

  2. Hezký článek.

    Není to úplně o tom, že by uživatel neocenil větší snímač. Uživatel chce lepší fotky, a nejlepší předpoklady pro to má právě snímač. Výrobci ale vyrábí nejvíce takové statisticky nejkupovanější stroje, a rozhodně se zákazníků na velikosti snímačů neptá. Máme supermobily, ale nemàme opravdoé fotomobily pro fandy fotografie. Máme „mobilní fandy“ co rádi fotí. Tedy, to z nich výrobci udělali a vyprofilovali.

    Poznámka k hodnocení mobilů: DXO není vždy objektivní.

    1″ snímač už se na fotografii dá použít pěkně, bohužel má pevné ohnisko. 23mm už je moc široké. Mělo to zůstat na 25-28mm. Zbylé fotomoduly 13 Pro jsou už jen 1/2.76, a to je sice víc než dřív, ale veskutečnosti bída. Zatímco „na cvakání“ se tento snímač umí poprat s levným MFT nebo APS-C snímačem se setovým objektivem, tak podružné ale nikterak méně důležité širokoúhlé a „tele“ snímače už jsou proti tomu pro smích. Nakonec jsem zatnul zuby, opět pořídil fotoaparát, vykašlal se na mobil, a dobře jsem udělal. s 32Mpx na fotoaparátu úplně „roztřískám“ cokoli, o co se snaží 200Mpx snímač ze 12T.

    Jediný, kdo trošku poslechnul fotografy je Oppo FindX se svým „6 Pro“ či jak se jmenuje ten nejvyšší model, a dal na sekundární moduly 1/1.56″ snímače. A to už se dá! Bohužel není uveden na globální trh. Pešek.

  3. Kdy bude recenze Vivo X 90 Pro? Chtělo by to
    vzájemně porovnat.

  4. krásně šero čte jen mě zajímá jak je možné že v kvalitě v testech je tento mobil až na 14 místě a na prvním je bez konkurenčně honor magig 5 pro tak kde je ta pravda že by placená recenze nebo chybné hodnocení žebříčku

    • Jan Rybář

      Zdravím a díky za komentář – tohle je opravdu jen konstatování toho, co dokážu po pár hodinách s mobilem posoudit: tedy že ten jednopalcový snímač je opravdu vidět a cítit… A hned na začátku píšu, že to nemá vyznět jako recenze, tu udělám až někdy za pár týdnů, kdy si s mobilem budu (alespoň týden dva hrát)… Teprv pak se dá zjistit, zda tam budou nějaké mouchy a zda obecně smysl dává. Jinak obecně je třeba žebříčky brát dost s rezervou, protože každému se hodí něco trochu jiného (zoom, větší snímač, větší rychlost, plus další nefoto věci) a naopak hodně věcí bývá přeceňováno (technické parametry snímače). Plus ano, blbě se poznává, co je placené inzerce, a co ne, tedy je dobré vždy vnímat záběr, orientaci i odbornost webu/recenzenta… Mějte se! JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*