Vivo X100 Pro v rukách fotografa (recenze + fotky z testu)

Vivo X100 Pro patří do nepočetné skupiny fotomobilů nabízejících náročným uživatelům funkce blízké “pořádným foťákům”. Mimo jiné i tzv. jednopalcový snímač a špičkové objektivy, pod nimiž je spolupodepsaná legendární německá firma Zeiss. Tedy jsem si ho půjčil a otestoval.

Vivo X100 Pro: jednopalcový snímač a objektivy Zeiss

Proč jsem se pustil do testování fotomobilu značky Vivo, která v obecném povědomí není zdaleka tak známá jako konkurence? Důvody jsou dva: prvním je prostý fakt, že se v ČR prodává a v různých přehledech vychází jako jeden z nejlepších mobilů pro ambiciózní focení. Druhý důvod je ještě pádnější – zahlédl jsem ho v rukách lidí, kteří si ho pořídili pro osobní použití, a kteří z definice dobře vědí, co činí: v rukách specialistů velkého obchodu s elektronikou a experta jedné velké fotografické firmy.

Zkrátka, mobil jsem si půjčil a otestoval do mé sbírky špičkových fotomobilů – recenze dalších najdete v mém nekonečném přehledu Nejlepší fotomobily.

Vivo X100 Pro
Vivo X100 Pro při testovaní v dendrologické zahradě… Rychlofotka mobilem.

Co je tedy z hlediska fotografování klíčové pro charakteristiku a specifikace Vivo X100 Pro?

Především tzv. jednopalcový snímač, tedy snímač výrazně větších fyzických rozměrů než jaké jsou běžné u ostatních mobilů. Výhoda je zjevná: máloco platí ve fotografování (nejen mobilním) tak jasně jako pravidlo, že čím větší snímač, tím obecně lepší fotky se z něj dají vytáhnout. A tak to nesporně funguje, výstupy hlavního snímače jsou rozhodně jednou z nejsilnějších zbraní Vivo X100 Pro.

Jednopalcové snímače nadále patří ve světě mobilů spíše k výjimkám – disponují jimi hlavně vlajkové lodi Xiaomi, tedy Xiaomi 13 Pro (recenze zde) a letošní Xiaomi 14 Ultra (recenze zde), s nímž logicky je a bude model Vivo X100 Pro často porovnáván. Mimochodem, zde zkoumaný fotomobil má dle oficiálních specifikací jako hlavní snímač typ IMX989, což je zjevně stejný kus hardwaru jako používá Xiaomi 13 Pro. Což není překvapivé – ostatně je k tomu všemu nutné dodat, že ho vyrábí firma Sony. Tedy ta, které stojí za velkou částí snímačů fotografického světa, od Nikonů po iPhony… To jen tak na okraj, ale není špatné si uvědomit, že hodně často všichni “fotíme na Sony”.

Vivo X100 Pro
Jednopalcový snímač se hodí právě v situacích jako je zde, kde odvádí opravdu velmi dobrou práci. Pokud bychom ještě nastavili focení do 50 Mpx, získáme opravdu mimořádně detailní záznam. Neupravená, pouze zmenšená fotka (jako všechny na této stránce).

Druhým zásadním definičním prvkem je slavná německá firma Zeiss, která je spolupodepsaná pod optickými systémy i různými filtry, které dávají fotkám finální podobu. Naschvál píši trochu neutrálně “spolupodepsaná”, protože nikdo pořádně netuší, jak zásadní je opravdu její podíl na tom všem. A do jaké míry jde spíš jen o reklamní slogan. Nesporné je, že optické soustavy opravdu kvalitní jsou a tedy se dá předpokládat, že by 180 let stará legenda optiky své jméno jen tak pod něco nekvalitního nepřidala. Což je samozřejmě dobře.

Vivo X100 Pro
100mm objektiv v akci – právě skvělá kresba a práce s přirozenou hloubkou ostrosti je velkou výhodou tohoto objektivu. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Vivo X100 Pro – cena

Není v mých silách monitorovat změny v ceně tohoto fotomoblu, proto sem dávám linky na srovnávač cen Heureka.cz a e-shop Alza.cz.

Srovnání cen na Heureka.cz

Ceny na Alza.cz

Mohou partneři ovlivňovat vyznění této tabulky? Rozhodně ne! Dlouhodobě spolupracujeme se srovnávacím portálem Heureka.cz a velkými e-shopy včetně Alza.cz. Od Heureky dostáváme nevelkou provizi za vaši návštěvu, od Alzy případně za nákup. Cena pro vás však samozřejmě vždy zůstává stejná a vždy platí: recenze na Fotoguru jsou a budou zcela nezávislé.

Video: Vivo X100 Pro a 150 ukázkových fotek – 12 min. v 4K

Vivo X100 Pro – specifikace fotoaparátu

Tak jako vždy je důležité shrnout základní parametry fotoaparátu, zde je tedy přehledná tabulka (údaje jsou kombinací oficiálních dat a toho, co je možné vyčíst z EXIFů jednotlivých fotek).

Vivo X100 Pro - specifikace kamery
Vivo X100 Pro – specifikace kamery na oficiální grafice. Zdroj: Vivo.com

 

Vivo X100 Pro – fotoaparát – specifikace

Hlavní objektiv Zeiss 23mm, f/1.75  50 Mpx,  snímač IMX989, velikost 1″ (1/0.98″), OIS
Ultraširokoúhlý 15mm, f/2.0, 50 Mpx, velikost 1/2.76″
Teleobjektiv 100 mm (4.3 x), f/2.5, 50 Mpx, velikost 1/2″ /td>
Přední fotoaparát 20 mm, f/2.0, 32 Mpx

Co je tedy dobré o fotografické výbavě vědět?

  • Zásadním prvkem je jednopalcový snímač s objektivem Zeiss a světelností 1.75mm (resp 1.8 podle Exifu). Jak už jsem zmínil, jde zjevně o ten samý, jímž je vybaven Xiaomi 13 Pro, opravdu mimořádný stroj. A i zde je jasné, že jde o výraznou oporu celého systému.
  • Všechny tři objektivy na zadní straně mají 50 Mpx, byť jednopalcový je jen hlavní. Což je poměrně zásadní vlastnost, u mnona mobilů je totiž poměrně běžné, že velmi slušný je jen snímač hlavní, a například ultraširokoúhlý už je spíš do počtu (čímž trpívaly dlouhou dobu i iPhony). To zde tedy není a 50 Mpx se počítá.
  • Klíčový je samozřejmě i teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 100mm (tedy 4.3 x přiblížení), což je další výrazný prvek celého mobilu, výsledky jsou vážně pozoruhodné a z hlediska fotografování prostě velmi dobré.
  • Není tu však, na rozdíl třeba od Xiaomi 14 Ultra nebo iPhonu 15 Pro “kratší zoom”, tedy klíčový nástroj například pro portréty, což je prostě škoda, protože klíčové ohniskové vzdálenosti kolem 85 mm jsou u portrétů digitálním “ořezem” ze základního snímače.
  • Silnou zbraní je ultraširokoúhlý objektiv, který se hodí jako hodně cenný doplněk pro různé typy focení a odvádí dobrou práci.
  • Selfie foťák na přední stěně má “jen 32 Mpx, což samozřejmě stačí, výsledky jsou též solidní.
  • Video umí natáčet až do (dnes již u špičkových mobilů obvyklých) 4K s 60 snímky za vteřinu a umí i 8K (30 fps). Kdesi jsem zahlédl, že 8K není dostupných v Evropě, můj testovací mobil tuhle možnost měl, tedy neumím posoudit. Každopádně je 8K stále spíš zábavná rarita, než něco k opravdovému použití (byť výsledky jsou velmi dobré)…
  • Za zmínku stojí i možnost fotit do tří předdefinovaných barevných stylů: Živý (s živějšími barvami), Texturovaný (dle oficiálního popisu tak trochu retro) a Zeiss Přirozený (který má mírně utlumené barvy).
  • Plus je zde mnoho tradičních možností a Pro sekce: Samozřejmě, najdete zde vše, co bychom čekali u mobilů této kategorie, tedy dobře vybavenou PRO sekci, možnosti snímat do plného rozlišení 50 Mpx, mód Filmového portrétu a tak podobně.
Vivo X100 Pro
Krajina v Bílých Karpatech.

Vivo X100 Pro a fotografování – co se mi líbilo

Jako obvykle jsem mobil testoval několik týdnů ve zcela běžném provozu a zkoušel, jak to celé dopadne. Tentokrát jsem ho vzal s sebou mimo jiné na cyklovýlet na jih Čech a na slavnost do kopců Bílých Karpat. Zde je nejprve přehled toho, co se mi líbilo.

Výkony jednopalcového snímače jsou velmi dobré – ano, tohle se asi dalo čekat, ale nebylo by správné to znovu nezdůraznit: jednopalcový snímač opravdu patří k oporám celého systému a jak zahlédnete z testovacích fotek, opravdu podává velmi dobré výkony. Přičemž platí, že pokud budete s tímto snímačem pořizovat fotky do maximálního rozlišení (50 Mpx), z fotky je možné získat opravdu překvapivé detaily.

Vivo X100 Pro a noční focení
I v podobných situacích se velký snímač hodí – netrpí tolik na šum a neztrácí ani ve složitém světle detaily.

Nejsilnější zbraň: 100mm teleobjektiv. Obecně nejvíce fotografa krom hlavního objektivu zaujme právě “ten druhý” objektiv, který nesporně přibližuje tento mobil ke světu “pořádných foťáků”, a to kresbou, celkovým podáním, prací s hloubkou ostrosti. Zkrátka, s tímhle objektivem bylo opravdu mimořádně zajímavé si hrát a jsem si jist, že pro majitele bude druhou zásadní složkou – kromě jednopalcového snímače. (Byť, viz dále, opravdu je škoda, že zde není i o něco “kratší” teleobjektiv).

Vivo X100 Pro
100mm objektiv a květena jihu Čech…

Zoomovat je možné až do 100 x přiblížení. Stonásobné přiblížení už je standardem pro vlajkové lodi od Samsungu a Xiaomi, a i zde je možné vytáhnout ze systému objektivů překvapivě solidní výsledky. Jde samozřejmě už jen a pouze o zoom digitální, tedy kvalita jde dramaticky dolů (100mm teleobjektivu odpovídá přiblížení 4.3 násobnému). V reálném životě takto daleko asi zoomovat nebudeme, ale výsledky jsou vlastně mnohem lepší, než jsem čekal (viz ilustrace).

Vivo X100 Pro
Ultraširokoúhlý pohled…
Vivo X100 Pro
Poslední opravdu optické přiblížení – 100mm. Dále už se posouváme do zoomu digitálního, ale výsledky jsou stále velmi slušné…
Vivo X100 Pro
Stonásobné přiblížení je samozřejmě už digitální a v praxi nepříliš použitelné. Ale dopadá lépe, než bychom čekali.

Snadno přehlédnutelný nástroj: makro a focení detailů – makro bývá u mobilů tak trochu opomíjenou kategorií. Víme, že tam někde je, a když už ho jednou za čas pustíme, výsledky jsou takové nijaké – ano, nyní mluvím třeba o mém osobním iPhonu 15 Pro (recenze zde). Vivo X100 Pro však s detaily i makrem dokáže pracoval velmi solidně a to i se 100mm objektivem, což vypadá velmi dobře (plus jde regulovat i stupeň rozmazání pozadí, ale to jsem nijak zvlášť netestoval).

Vivo X100 Pro
Focení makra a obecně detailů je u Vivo X100 Pro zajímavou oblastí, kde je možné fotit opravdu pozoruhodné věci.

Celkově jde o vyvážený stroj pro náročné uživatele – Vivo X100 Pro nesporně patří k fotomobilům, které v šikovných rukách nabízejí opravdu pozoruhodné výkony. Šikovné ruce zmiňuji proto, že velkým lákadlem pro zkušenější fotografy budou právě ona různá nastavení, které pro běžné užití nejsou zase tak zásadní. Ale náročnější fotografové opravdu dokáží pozoruhodné kousky.

Vivo X100 Pro
Vivo X100 Pro zvládá i opravdu složité scény – zde ultraširokoúhlý objektiv.

Vivo X100 Pro a fotografování – na co pozor

Chybí kratší zoom – tohle je pro mě osobně jediná, ale zase poměrně zásadní výtka – pro určitý typ použití zde citelně chybí “kratší zoom”… Jak už jsem zmínil, je to cítit zejména u portrétů, které vznikají právě v těch klíčových ohniskových vzdálenostech (50mm, 85mm) jen digitálním ořezem ze základního objektivu. A to je prostě škoda. Samozřejmě, při dalším zazoomování (na 100mm a dále) již jsou výsledky skvostné (už je kreslí 100mm objektiv), ale ta mezera je prostě relativně velký limit, alespoň pro mě (byť samozřejmě jiní uživatelé to monou cítit zcela jinak). Což je podobný problém jako u iPhonu 15 Pro Max – viz můj článek Proč jako fotograf nechci iPhone 15 Pro Max, ale jen “obyčejné” Pro.

Vivo X100 Pro
Portrét muzikanta v Bílých Karpatech vypadá krásně, ale při ohniskové vzdálenosti 50mm jde vlastně o ořez ze širokoúhlého záběru (foceného na 23mm)… Speciální objektiv na tento typ záběrů by se hodil. Fotka je trochu do zelena, ale takové tam světlo opravdu bylo…

Barevné styly jsou někdy trochu příliš výrazné (což nejspíš změní aktualizace) – tuhle poznámku berte hodně s rezervou, protože podobné věci obvykle vyřeší příští update firmwaru. Nicméně: jak jsem zmínil, Vivo X100 Pro nabízí možnost fotografovat do tří předdefinovaných barevných stylů: Živý, Texturovaný a Zeiss Přirozený. A občas jsem měl dojem, že defaultnímu stylu Živý by prospělo, kdyby přece jen ty barvy byly trochu konzervativnější, zelená byla občas zelená trochu moc. Stejně tak Zeiss Přirozený zase vše hází do místy nepřirozeně vybledlé podoby. Jinými slovy, občas jsem měl pocit, že pro dobrý výsledek bych potřeboval něco mezi. Což, uznávám, může být můj subjektivní pocit. A zadruhé, podobné věci obvykle opraví aktualizace.

Vivo X100 Pro
Ta zeleň by občas mohla být trochu méně intenzivní (v stylu Vivid/Živý), ale podobné věci obvykle doladí updaty. Žluť je naopak v pořádku, na rybníky právě zapadalo žlutavé slunce.

Vivo X100 Pro – pro koho je + srovnání s konkurencí

VIvo X100 Pro nesporně patří do kategorie nejlepších fotomobilů na světě, protože nabízí některé opravdu mimořádné vlastnosti, které ocení zejména zkušenější fotografové: ať už výkony jednopalcového snímače, nebo fotky z teleobjektivu. Právě výborný 100mm zoom je patrně tím, co bude při rozhodování nejvýraznější.

Na základě testování z minulých měsíců jsem si jist, že patří do stejné skupiny jako pozoruhodný Xiaomi 14 Ultra, který má navíc výborný kratší zoom a v mých osobních preferencích by tak patřil o něco výš. Podobně maximální výkony nabízí Samsung Galaxy S24 Ultra (recenze zde), další z několika mobilů, které dokáží v rukách zkušenějších fotografů divy. Samsung (podobně jako iPhony) patří do trochu jiné skupiny – jeho přístup je více “algoritmický”, fotky jsou o něco více zpracované algoritmy, a mohou být tedy líbivější (v pozitivním smyslu slova), zatímco Xiaomi 14 Ultra i Vivo X100 Pro nabízejí více fotograficky “autentická” data, což ocení zase zkušenější fotografové.

Vivo X100 Pro
Vivo X100 Pro nabízí opravdu zajímavé vlastnosti, které ocení zejména náročnější fotografové.

A co iPhone, ptáte se? Vysvětlit, kde je na dnešním fotografickém nebi iPhone, je pro mě stále těžší, ale pořád platí, že je naprostou špičkou ve zpracování obrazu: při běžném použití nabídne v širokém spektru situací fotky, které se budou líbit všem. V tom smyslu porazí i Vivo X100 Pro. Jinak ale samozřejmě prohraje v mnoha dalších věcech: možnostech manuálního nastavení, kresbě, zoomování, práce s detaily. iPhone je prostě stroj pro náročné uživatele, kteří chtějí běžný provoz a ne opravdu sofistikované použití.

Vivo X100 Pro – shrnutí ve dvou větách

Vivo X100 Pro patří mezi nejvýraznější mobily současnosti a zejména zkušeným uživatelům nabízí mimořádné výkony zejména díky práci s jednopalcovým snímačem a též 100mm objektivem. Konkurence nabízí v tomto segmentu o něco univerzálnější výbavu, což však pro mnoho uživatelů nemusí být problém, protože ostatní plusy převáží.

Vivo X100 Pro – další fotografie z testu

 

Vivo X100 Pro – cena

Není v mých silách monitorovat změny v ceně tohoto fotomoblu, proto sem dávám linky na srovnávač cen Heureka.cz a e-shop Alza.cz.

Srovnání cen na Heureka.cz

Ceny na Alza.cz

Shrnutí recenze:

Vivo X100 Pro

Vivo X100 Pro patří mezi nejvýraznější mobily současnosti a zejména zkušeným uživatelům nabízí mimořádné výkony zejména díky práci s jednopalcovým snímačem a též 100mm objektivem. Konkurence nabízí v tomto segmentu o něco univerzálnější výbavu, což však pro mnoho uživatelů nemusí být problém, protože ostatní plusy převáží.

Hodnocení redakce:
7.8

Pros

  • velmi dobré obrazové výkony jednopalcového snímače
  • velmi dobrá práce 100mm teleobjektivu
  • vyvážená kombinace nástrojů pro náročnější uživatele

Cons

  • chybí “kratší” portrétní teleobjektiv
  • barevné styly potřebují mírně doladění
  • konkurence dalších značek není malá

2 komentářů

  1. Dobrý den chci se zeptat jestli Vivo x100pro jestli fotí černobílé fotky nikde jsem v recenzích neviděl a když tak kde to najdu na telefonu ,rád fotím někdy černobíle . Děkuji za informaci.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, zrovna tohle jsem nezkoušel, ale jsem ji téměř jist, že jsem černobílý filtr někde zahlédl… Já osobně tedy spíš radím fotit barevně, a až pak upravit, dává to obecně mnohem více možností… Zdravím, JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*