Xiaomi 13 Pro v rukách fotografa – podrobná recenze (+ ukázkové fotky)

Xiaomi 13 Pro je z hlediska fotografování nesporně zajímavý model – tzv. jednopalcový snímač je opravdu něco, co může obecně pro focení mobilem přinést skok v kvalitě. A co od něj tedy čekat? Novinku jsem si na dva týdny půjčil a pořádně otestoval – a zde je má recenze.

Je napínavé sledovat bouřlivý vývoj světa mobilních telefonů, a právě příchod jednopalcových snímačů je něco, co po poměrně dlouhé době může znamenat menší revoluci.

A rychle dodejme, že se nebude týkat jen této značky, ale obecně celého segmentu, kde postupně budou přibývat další členové. V podstatě ve stejnou chvíli dorazila na český trh i “jednopalcová” novinka Vivo X90 Pro a již vloni “do klubu” patřila předchozí vlajková loď Xiaomi 12S Ultra, která však nebyla v české distribuci.

Xiaomi 13 Pro recenze
Xiaomi 13 Pro opravdu nabízí velmi solidní obrazové výstupy, a to nejen svým hlavním jednopalcovým snímačem. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Což je ale vlastně jedno – to opravdu napínavé bude sledovat, zda opravdu přijde onen skok v kvalitě a hlavně, zda ji dokáží ocenit (a tedy i zaplatit) zákazníci. U první otázky je zjevné, že ano – skok v kvalitě už tu je. U otázky druhé to může být méně jednoznačné – protože v danou chvíli kouzlo té kvality opravdu ocení spíše zkušení fotografové a náročnější uživatelé. Ale uvidíme.

Xiaomi 13 Pro v ateliéru – jednopalec se opravu počítá

Tento text je vlastně druhou částí podrobné recenze – tu první najdete zde v tomto článku: Co umí Xiaomi 13 Pro: Jednopalcový snímač mění hru (rychlý test).

V něm najdete první dávku opravdu podstatných informací a prvních dojmů – bylo prostě opravdu zajímavé mít možnost Xiaomi 13 Pro vyzkoušet v ideálních podmínkách ateliéru.

Xiaomi 13 Pro a 50 Mpx
Fotit se dá i do rozlišení 50 Mpx, což v tomto případně opravdu dává smysl, na detailech je to prostě vidět. Viz další fotografie s výřezem oka… Neupravená zmenšená fotka. v plné velikosti ji najdete v článku o ateliérovém testu, viz výše.

Kdybych měl shrnout to podstatné z prvního článku:

 • přítomnost jednopalcového snímače je opravdu cítit, a nejvíce ho ocení zkušenější fotografové, kteří dokáží z fotky vytáhnout překvapivé detaily
 • jednopalcový snímač v tomto kontextu opravdu mění hru v celém segmentu, protože odpradávna platí: větší snímač = potenciálně lepší fotky
 • svoji roli určitě hraje i optika, pod níž se podepsala slavná německá firma Leica – je nicméně těžké až nemožné určit, jak výrazná ta pomoc je – tedy je lepší prostě při hodnocení vše považovat za kombinaci optika + snímač
 • mobil též umožňuje fotografovat do rozlišení 50 mpx, což má opět poměrně značný význam. Ač obecně u mobilů vyšší počet pixelů na snímači nemusí znamenat lepší fotky, tady tomu tak je – kresba v detailech je pozoruhodná
 • tedy: rychlý test v ateliéru nesporně ukazuje, že jednopalcové snímače opravdu mohou přinést další z velkých revolucí v kvalitě

Tolik tedy shrnutí ateliérové části a v tomto článku se soustřeďme na jiný typ křestu ohněm – a to na testování ve zcela normálním a běžném provozu.

Xiaomi 13 Pro
Výřez z fotky výše focené do maximálního rozlišení – kresba i detaily jsou opravdu překvapivé. Neupravená fotka, pouze výřez.

V kostce: co to je jednopalcový snímač a proč je tak důležitý

Podrobné vysvětlení toho, proč fotografy prostě jednopalcové snímače tak zajímají, najdete též v prvním článku, ale byla by škoda nevypíchnout to podstatné.

Xiaomi 13 Pro - Praha
Testovací fotka vyfocená jednopalcovým snímačem s rozlišením 50 Mpx… Na kompozici nehleďte – šlo mi o to, jak dopadne kresba v detailech. Viz další fotka, tedy výřez. Neupravená, pouze zmenšená fotka. V plné velikosti ji můžete stáhnout zde – pozor, má 23 Mb.

To důležité o jednopalcových snímačích:

 • tzv. jednopalcový snímač patří do světa “pořádného” fotografování – je poměrně zásadně větší než běžné snímače v mobilech
 • tento typ snímačů v minulých deseti letech proslavily řady tzv. profesionálních kompaktů á la Canon G7 X, ale především bezmála kultovní řada Sony RX 100 – a právě snímač od Sony je dle dostupných informací zabudovaný do tohoto mobilu (byly a jsou to kompakty za 20 – 40 000 Kč, tedy nic “obyčejného”)
 • o tzv. jednopalcovém snímači je dobré vědět, že rozhodně nemá jeden palec (cca 2,5 cm) a ono jméno je tak trochu historický omyl – obecně jde zhruba o rozměry 13,2 na 8,8 mm, což ale i tak stačí
 • a pro jistotu: bavíme se zde o rozměru fyzickém, nikoliv o počtu pixelů (těch má tento snímač 50 Mpx). Ač spotřebitele stále přitahuje velký počet pixelů (á la 200 Mpx), pro fotografy to je spíše strašák (a více pixelů může spíše znamenat nižší kvalitu)
 • to podstatné už zaznělo: větší snímač prostě dává foťáku/mobilu šanci, že fotky budou lepší
Xiaomi 13 pro - detail
Výřez z horní fotky – detaily jsou opravdu pozoruhodné (byť v reálném situaci by tu dávalo smysl spíše použít zoom). Neupravená fotka.

Xiaomi 13 Pro a fotoaparát

A nyní si pojďme shrnout, co je dobré o fotovýbavě Xiaomi 13 Pro vlastně vědět.

Zde je přehled klíčových parametrů objektivů foťáku:

1. Hlavní širokoúhlý objektiv: 23mm, f/1.9, velikost pixelu: 1.6µm, snímač 1.0″
2. Teleobjektiv (3.2x optický zoom): 75mm, f/2.0
3. Ultraširokoúhlý objektiv: 14mm, f/2.2

Ten “hvězdný” jednopalcový snímač má k dispozici jen hlavní objektiv, další dva disponují snímači menšími. Ale, a to může být někdy trochu matoucí, všechny tři dokáží fotografovat do rozlišení 50 Mpx – což je ale nutné pustit ve speciálním nastavení. Případně jde funkci focení do 50 Mxp připnout i mezi hlavní možnosti fotoaparátu.

Xiaomi 13 Pro
Fotoaparáty Xiaomi 13 Pro na oficiálním snímku.

Co je dobré rychle zdůraznit: používat toto maximální rozlišení má v některých situacích opravdu smysl. Což je tedy vůbec poprvé, co jsem něco takového zažil – nevzpomínám si, že bych u některého z bezpočtu vlajkových lodí měl někdy dojem, že mě – kromě rychlého otestování – láká fotit třeba do 108 Mpx…

Tady to je jiné – a v mnoha situacích to prostě smysl má: detailů bude ve fotce více a celkově bude fotka vypadat lépe. Ano, zcela jiná otázka je, zda to má smysl pro běžné “mobilní focení” pro rychlou “konzumaci” na sociálních sítích – tam ty detaily a kresba moc využitelné nebudou. Ale pro více ambicióznější focení to nesporně smysl má – a to je opravdu poměrně zásadní.

Reklama

Stejně tak – mimochodem – má smysl občas fotit do oněch 50 Mpx u dalších dvou objektivů – již víme, že snímače mají sice menší, ale z testů mi vycházelo, že prostě kresba v detailech ani tam není vůbec špatná.

Xiaomi 13 Pro recenze
Ultraširokoúhlý objektiv dovoluje zajímavé kompozice – a jeho kresba není špatná, rozhodně mobilu nedělá ostudu. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Xiaomi 13 Pro a fotoaparát – další funkce

Co je ještě dobré vědět o fotoaparátu? Možná čistě formálně zmiňme, že tu samozřejmě najdete to, co je zcela běžné u mobilů podobných tříd, tedy režimy pro řadu specializovaných situací: od portrétů, přes noční focení po nástroj Superměsíc pro focení, ano, měsíce (což jsem ale zatím nestihl otestovat). Jak už jsem zmínil, mezi hlavní nabídku jsem si připnul i možnost zapínat focení do rozlišení 50 Mpx.

Xiaomi 13 Pro recenze
Portrétní režim odvádí velmi solidní výkony, jen je dobré vědět, že rozmazání pozadí je softwarové. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

A samozřejmě je tu i PRO sekce, v níž zkušenější fotografové najdou nastavení, která se čas od času hodí: od manuálního ovládání, přes vyvážení bílé po focení do rawu. Na focení do rawu u mobilu pohlíží fotografové spíše skepticky, ale musím říct, že v posledních letech to dává smysl stále více. A platí to i pro Xiaomi 13 Pro. Chvíli jsem si s úpravami rawů hrál (v Photoshopu) a mám dojem, že možnost získat surová data ze snímače by pro zkušenější fotografy mohla být jednou z cest, jak tento mobil využít naplno.

Xiaomi 13 Pro noční režim
Xiaomi 13 Pro velmi slušně zvládá i noční focení, byť jsem měl občas dojem, že jiné modely dokáží ze tmy vylovit o něco více.

Co ale stojí za speciální vypíchnutí, jsou přednastavené “filtry” zvané Leica Authentic and Vibrant, které dávají přímo při focení možnost měnit charakter fotek – stejně jako pak další možnosti zvané Leica Vivid, Leica Natural, Leica BW Natural a Leica BW High Contrast.

Osobně nepatřím k velkým příznivcům podobných filtrů (snad s výjimkou tzv. fotografických stylů u iPhonu, které opravdu mohou pomoc). Ale musím přiznat, že tyhle “leicové” předvolby jsou někdy opravdu lákavé – prostě proto, že působí dobře. A pokud se nepletu, jde opravdu o stejné možnosti, jaké mají majitelé “pořádných” foťáků značky Leica, což se počítá.

Xiaomi 13 Pro makro
Xiaomi 13 Pro má samozřejmě i režim Makro. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Jak Xiaomi 13 Pro fotí

A jak tedy Xiaomi 13 Pro fotí? Jaké výsledky od něj čekat? To můžete zahlédnout na testovacích fotkách zde na stránce. Mobil jsem zkoušel opravdu v mnoha situacích, od Prahy po Valašsko. Pravda, na počasí jsem měl trochu smůlu, slunce jsem moc nezahlédl, ale i tak jsem měl možnost testovat opravdu v široké škále situací.

Xiaomi 13 Pro krajina
Xiaomi 13 Pro zvládá i světelně velmi složité scény. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Zde je tedy pár mých hlavních závěrů:

Obecné závěry

 • jednopalcový snímač je opravdu hodně cítit, a to především v situacích, kdy mírně náročnější fotografové touží po kvalitním výstupu s dobrou kresbou i detaily, stojí za to si opravdu “hlídat”, aby při focení krajiny nebo i portrétů byl použit právě on a ne objektivy/snímače další, opravdu to je poznat
 • jak jsem již zmínil, v kontextu minulých let a minulých modelů to je vlastně překvapivé, ale opravdu dává smysl i focení do 50 Mpx, výsledku to může pomoct
 • pro obecné focení velmi dobře pracují i další dva objektivy, přičemž o něco kvalitnější mi přišel onen teleobjektiv (3.2x optický zoom). Kvalita kresby mě v mnoha situacích mile překvapila, byť samozřejmě konkurence dokáže “vidět” i výrazně dál
 • ultraširokoúhlý objektiv též odvádí velmi slušnou práci, což rozhodně nebývá pravidlem, majitelé iPhonů by mohli vyprávět
 • obecně je možné říct, že výsledky jsou velmi dobré a jak už to u mobilů bývá, nejlepší výsledky je možné očekávat v zářivých barevných scénách bez větších kontrastů
 • velmi solidně fungují i nedílné součásti všech mobilů posledních let, tedy zejména portrétní režim, který pracuje dle očekávání a vcelku věrohodně softwarově rozmazává pozadí, ale také třeba noční režim (viz ukázkové fotky), byť jsem měl občas dojem, že konkurence občas dokáže z temných scén vylovit o trochu více
 • celkově jsem byl spokojený i s parametrem, který je pro mě vlastně jeden z nejdůležitějších, ač se nedá nijak moc přesně popsat: říkám mu “stabilita výkonu”. Tedy to, jak často mobil v běžném provozou provede něco nečekaného a něco pokazí. Jinými slovy: jak to dopadne, když si s ním začne hrát někdo, kdo o focení nic moc neví. A i když stále platí to, co majitelé Androidů nechtějí slyšet (iPhone je nejstabilnější), obecně jsem byl s výkony tohoto mobilu v tomto smyslu spokojený.
Xiaomi 13 Pro recenze
Xiaomi 13 Pro velmi slušně „umí“ i různé detaily – kresba na tomto jarním lísku je opravdu dobrá. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Na co trochu pozor

 • co se slabin týče, moje jediná výtka je přítomnost tzv. artefaktů v některých typech záběrů, zejména u kontrastních scén v detailech – na vině je zjevně nedotažené zpracování obrazu, kdy se v detailech při maximálním přiblížení objevují “zdeformované” zóny. Všimnou si toho jen odborníci a pro běžné focení to nemá žádný význam, ale zmínit je to třeba. Ale je pravděpodobné, že to vylepší další aktualizace…
 • osobně mě mrzí, že portrétní režim nemá to, co používám například na iPhonech neustále: širokoúhlý portrétní mód (tedy použití hlavního širokoúhlého objektivu s “rozmazaným pozadím”). Místo toho je zde “režim celého těla”, tedy mód ultraširokoúhlý, což už je pro mě trochu moc
 • plus je pravda, že ohnisková vzdálenost 23 mm už je trochu “širší”, než co by činilo mnohé fotografy šťastnými, mě osobně by se líbila třeba stará dobrá cca “osmadvacítka”, ale to už je opravdu nuance pro labužníky
Xiaomi 13 Pro recenze
Běžné rodinné a cestovatelské fotky z jednopalcového snímače mají opravdu překvapivou kvalitu, proto je pro fotografy tak zajímavé si s tímto mobilem hrát. Ale samozřejmě platí: běžný uživatel to často nepozná a i fotograf to ocení jen tehdy, pokud bude s fotkami dále pracovat, tedy ne v mobilu. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Xiaomi 13 Pro – shrnutí ve 2 větách

Xiaomi 13 Pro je výrazný foťák, který na české scéně otevírá novou éru “jednopalcového” focení, a dělá to velmi slušně: zkušeným i nezkušeným fotografům dává možnost pořizovat fotky v dosud nevídané kvalitě. Některé drobnosti bude ještě třeba dotáhnout a pak bude zajímavé sledovat, zda běžní uživatelé tento pokrok dokáží ocenit a v praxi používat.

Xiaomi 13 Pro – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Xiaomi 13 Pro 12GB/256GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Xiaomi 13 Pro na Alza.cz

Další fotografie z rychlého testu

 

Shrnutí recenze:

Xiaomi 13 Pro

Xiaomi 13 Pro je výrazný foťák, který na české scéně otevírá novou éru “jednopalcového” focení, a dělá to velmi slušně: zkušeným i nezkušeným fotografům dává možnost pořizovat fotky v dosud nevídané kvalitě.

Hodnocení redakce:
7.7

Pros

 • jednopalcový snímač je opravdu na výsledcích poznat
 • velmi slušná obrazová kvalita i u “vedlejších” objektivů
 • překvapivě použitelné “filtry” od firmy Leica

Cons

 • zpracování obrazu v přiblížených detailech někdy mírně kulhá
 • v portrétním módu chybí širokoúhlé focení
 • konkurence má “delší” dosah zoomu
Reklama

5 komentářů

 1. Režim celého těla zapíná širokoúhlý, hlavní objektiv, nikoli ultra wide.

 2. Richard K

  Záporné hodnocení: Širokoúhlý mód v portrétním režimu 🤣🤣🤣 Širokoúhlý objektiv opravdu není na portréty vhodný.

  • Jan Rybář

   Richarde, zdravím, to máte samozřejmě pravdu, portréty se širokoúhlým objektivem nefotí. Ale širokoúhlý portrétní mód (tedy možnost „rozmazávat pozadí“) je pro fotografy na mobilech zcela zásadní – pro focení různých rodinných a cestovatelských scén to je nejspíš nejdůležitější typ záběru vůbec, podobně jako u „pořádného focení“… Tedy je to opravdu škoda, že tu chybí… Mějte se, JR

 3. Pořád nechápu, proč mají světelnost jen F1,9?

 4. Co systém, bloatware? Co vyváženost, konzistence fotoaparátů? Dle infa má v pohodě jenom ten hlavní a ostatní nic moc. Co výdrž, pokud se hodně fotí? Co profi režim?

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*