Úprava fotek online – přehled nejlepších programů (2021)

Jak na úpravu fotek online? Který program zdarma je nejlepší? A má to vůbec smysl dělat? Pojďme to prozkoumat v tomto obsáhlém přehledu.

Už od roku 2015 se snažím v tomto článku hodnotit online programy na úpravu fotek. Tedy to, o čem má smysl přemýšlet, pokud nechcete pro rychlé úpravy stahovat software přímo do počítače anebo vám to třeba zakázal správce firemní počítačové sítě. A pokaždé mě překvapí, co všechno tyhle hračky umí – a že jsou mnoho dále, než se může zdát.

Aktualizace 2021: na mém školícím webu iFotografování nyní najdete speciální sérii podrobných videonávodů ke skvělému programu Polarr (vše je zdarma: program i má videa): Úprava fotek zdarma – podrobný návod a video (120 minut).

Toto je 5. aktualizovaná verze článku poprvé vydaného v lednu 2015.
Pokud vás zajímají hlavně programy tradiční, rozsáhlý přehled najdete zde: Nejlepší programy na úpravu fotek – velký přehledSpeciální text zaměřený na mobily je tu: Nejlepší aplikace pro úpravu fotek.

Proč vlastně fotografie upravovat online? Protože přesouvat programy pryč z počítače je trend, a hlavně – což mnohé láká – online aplikace “žijící” v prohlížečích bývají, či bývaly, většinou zadarmo. Plus, pokud jste zaměstnanci nějaké velké firmy, přesvědčit šéfa, aby přemluvil vašeho “ajťáka” k instalaci čehosi podivného, bývá často nad lidské síly.

Nene, nebudu vám tu nyní říkat, abyste smazali Photoshop či si místo Zoneru X za oněch cca 800 Kč koupili 4 lahve vína. Tam ještě úplně nejsme a hlavně: zde se bavíme o úplně jiném přístupu: o situaci, kdy chceme rychle něco vyřešit a prostě se s tím nemáme v úmyslu moc mořit.

Photopea
Český program Photopea patří k stoupajícím hvězdám rychlých úprav fotek v prohlížeči, viz níže…

Než se pustíme do zkoumání hlavních kandidátů, ještě jedna poznámka: pod pojmem úprava fotek si můžete (zvlášť, pokud jste vášniví uživatelé chytrých telefonů) představit dvě téměř nesouvisející činnosti.

Zaprvé: úpravy fotek ve smyslu fotografickém – tedy snahy fotku vylepšit a zanechat jí přitom více méně realistický vzhled.

Zadruhé: užití různých filtrů a jednorázových instantních změn typu Instagram, kde nám o zachování “reality” často moc nejde. Většina následujících programů samozřejmě tyto kreativní filtry má v hojné míře, zde je však neřeším.

Zkrátka: zajímala mě odpověď na prostou otázku: existuje online program, který dokáže provádět klasické bleskové “photoshopové” vylepšení fotek?

Následující programy jsem si vybral prostým googlováním a prostě je podrobně vyzkoušel… Pokud máte nějaké další oblíbence, napište mi, rád je vyzkouším….

Video: Jak upravovat fotky v programech zdarma (120 minut podrobných návodů)

úpravy fotek v programu zdarma

1.-2. Polarr – jednoduchý, výkonný a zdarma

Polarr – podrobný návod
https://www.polarr.co/

polarr
Kouzlo Polarru není jen v tom, že toho umí hodně zadarmo. Klíčová výhoda zní: je velmi intuitivní a začátečníky dokáže rychle „naučit“ upravovat fotky.

Program Polarr je dle mého naprostá a bezkonkurenční jednička v online editorech, pokud chcete něco intuitivního, rychlého a opravdu hodně šikovného.

Pokud vás zajímá (což by měl, věřte mi), na mém školícím webu najdete speciální sérii podrobných videonávodů zdarma: Úprava fotek zdarma – podrobný návod a video (120 minut).

Kdysi mi ho doporučil jeden z čtenářů první verze tohoto článku a od té doby se stále drží na špičce (byť pro trochu náročnější použití ho nesporně předbíhá česká Photopea, viz další bod).

Je to totiž software, který dokáže přesně to, co po této kategorii programů chceme: rychlé a velmi pokročilé úpravy, a to vše v příjemném a snadno ovladatelném prostředí (což není zrovna pravidlo u konkurence). A navíc verze zdarma stále existuje a je poměrně štědrá na funkce.

Proč si zaslouží tolik pozornosti? Důvodů je několik, kromě již zmíněné výborné funkčnosti a sympatického uživatelského prostředí nabízí několik variant: můžete ho používat jako online aplikaci, stáhnout si ho (Windows i Mac) anebo ho používat jako rozšíření v rámci googlovského prohlížeče Chrome – můžete tedy pracovat i offline bez stahování.

A ano, pak jsou verze pro chytré telefony, ale ty ponechávám stranou. Přiznávám, i já někdy Polarr používám pro rychlé úpravy v situacích, kde se mi nechce startovat “atomovou elektrárnu” Photoshop.

Používám verzi staženou v počítači, ale pro tento článek jsem poctivě vyzkoušel verzi onlinovou a byl hodně překvapený. Totiž: jsem si skoro jist, že v minulosti měla omezené funkce, nyní to však vypadá, že umí vše, co verze stažitelné.

Proč ho mám rád? Na svých kurzech fotografování ho uvádím jako ideální editor do samých začátků pro ty, kteří toho nechtějí moc řešit. Ale také jako program, který je skvěle intuitivní: prostě tam nahrajete pár fotek a hrajete si, šoupátek je tam právě tolik, kolik jich potřebujete. Tedy, do jisté míry začátečníky Polarr sám naučí upravovat metodou pokus omyl (což rozhodně není pravidlo u složitějších programů á la Zoner, o Photoshopu nemluvě).

Je libo lepší úsměv?

Jak jsem již zmínil, nyní umí i online verze oblíbené retuše obličejů – dokáže vyhladit vrásky, vybělit zuby, ba dokonce škarohlídům vykouzlit úsměv (ano, je tam opravdu funkce Smile – úsměv). Dlužno tedy říci, že zrovna tohle mi moc v té online verzi nefungovalo, pokud si chcete hrát, raději si stáhněte program do počítače.

Přijde vám tento rumunský mnich málo veselý? Žádný problém, je tu přece funkce Smile… viz níže…

Plus ještě jeden důležitý detail: Polarr je zadarmo a jeho free verze zcela stačí na běžné úpravy. Pravda je, že v poslední době je vnucování placené verze poměrně agresivní, tedy je třeba trochu cviku na neustálé vypínání té výzvy “kupte si verzi PRO”. I když po pravdě, možná si ji i kupce: stojí 599 na rok, což je dle mého cena snesitelná.

A než se na to vrhnete, pozor na drobný chyták: tento prográmek zatím neumí pracovat s rawy. Obvykle je otevře, ale je to otevření “falešné”, jen je převede do jpg…

Zde jsme mnicha rozesmáli pomocí funkce Smile (Úsměv)…Berte to jen jako ilustraci, pro mě je tohle už hodně za hranou a nikoho rozesmívat nebudu…

Zde je podrobnější článek: Polarr – pozoruhodný program na úpravu fotek (zdarma).

1.-2. Photopea – skvělý český program pro náročnější použití

Photopea – podrobný článek
https://www.photopea.com/

Photopea nabízí opravdu pokročilé možnosti úprav včetně práce s vrstvami.

Photopea je program zcela fantastický, který se v tomto přehledu objevil teprve nyní. A popravdě, právě kvůli němu jsem se rozhodl narychlo tento článek aktualizovat. Photopea tu prostě nesměla chybět.

Co je na tomto programu tak zajímavého? Především to, že nabízí zadarmo opravdu nebývale pokročilé funkce, dost možné nejpokročilejší ze všech programů zmíněných na této stránce. Jde o všechny ty složitosti, které se hodí a které je možné najít opravdu jen u programů typu Photoshop, Lightroom, Zoner.

A to nejen pro úpravu fotek, ale i pro práci s grafikou, protože software umí pracovat s photoshopovými soubory .psd. Zkrátka, pokud umíte zacházet s Photoshopem, velmi rychle budete schopni Photopeu ovládat. V čemž se trochu skrývá i jistý chyták – jde o program natolik sofistikovaný, že začátečníci s ním téměř jistě budou trochu zápasit. Přece jen vyžaduje jisté znalosti o tom, co vlastně máme po editoru chtít.

Video – co umí Photopea

Proto je až na druhém místě tohoto přehledu (přesněji řečeno na prvním až druhém). Pro rychlý vstup do světa úprav je dle mého o něco vhodnější Polarr, pro úpravy náročnější je pak možné “povýšit” na Photopeu. Samozřejmě, i zde jsou různé háčky: někdy je vše trochu líné, některé funkcionality přece jen ještě potřebují trochu poladit, ale nesporně jde o program, o kterém ještě uslyšíme.

A na závěr dva důležité “detaily”, tím prvním je, že jde o český projekt, druhým fakt, že vše je zadarmo. Za symbolický poplatek je možné nechat “zmizet” reklamní prostor vedle pracovní desky, funkce jsou však stejné i ve free verzi.

3. Pixlr – výborný editor, který mluví i česky

https://pixlr.com/

Pixlr
Pixlr toho umí opravdu hodně – možná až zbytečně moc, proto může být pro začátečníky trochu zmatečný.

Pixlr byl dlouho na čele této tabulky – a svým způsobem by tam mohl být i nadále: tento program, resp. trojice programů, nabízí opravdu překvapivě mnoho funkcí, které i pokročilé fotografy překvapí svojí velmi slušnou funkčností… Kdo má zkušenosti s úpravou fotografií, dokáže ho užívat během několika minut.

Tento původně ve Švédsku vzniklý projekt došel před několika lety možná nejdál, co se týče úprav fotek online. Což, dodejme, ne nutně znamená, že to je volba nejlepší – od této kategorie programů často čekáme spíš možnost rychlých a nekomplikovaných úprav, a složitosti se mohou míjet se zájmy uživatelů.
A také je pravda, že při tomto mém posledním testování jsem z něj měl trochu nejistý dojem, ale možná to byl jen dojem způsobený komplikovaným spouštěním. Je totiž nadále třeba mít Flash, což je přece jen kousek softwaru, kterého se internetový svět snaží zbavit (v minulosti byl zdrojem mnoha bezpečnostních problémů)… Ale budiž mu odpuštěno, podobnou věcí navíc “trpí” i mnoho další softwarů na této stránce.

Zkrátka, možná Pixlr opravdu zkuste, uvidíte – budete nejspíš překvapeni tím, jak šikovný je a jak skvěle zvládá základní i poměrně pokročilé úpravy, na které jsme zvyklí z Photoshopu či Zoneru. Má navíc jednu výhodu, která je pro mnohé poměrně nezanedbatelná – má i počeštěnou verzi.

Aby vás to nezmátlo: pokud to dobře chápu, existují tři různé verze, které se všechny dají provozovat online, tedy v prostředí vašich prohlížečů (a nic netřeba stahovat na harddisky…).

Pixlr PRO – tohle by měl být nejpokročilejší klon Pixlru, který je placený (byť nabízí i zkušební verzi zadarmo). Nezkoušel jsem, tedy neumím posoudit.

Pixlr Express je hodně základní verze, která kromě filtrů nabízí poměrně hodně různých úprav, vylepšení a čudlíků. Je to opravdu nástroj hodně zjednodušený, ale pro rychlé úpravy může mít jistý půvab.

Pixlr Editor – Nejpokročilejší verze Pixlr Editor je patrně opravdu jedním z nejpokročilejších (byť ne nutně nejlepším) ze softwarů, které jsou nyní zdarma v online světě k mání. Funkcí je tam opravdu nepřeberně a pokud to mohu z rychlého testu posoudit, fungují vesměs velmi dobře. Kdo je zvyklý pracovat s Photoshopem, Lightroomem či Zonerem, zvykne si velmi rychle – za pár minut může vesele upravovat.

Pixlr Express
Pixlr Express umí pár základních úprav.

Jenže, ruku na srdce, v předešlé větě se skrývá i potenciálně značná slabina – opravdu rychle Pixlr zvládne ten, kdo pracuje s jinými specializovanými programy. No a ten s nimi bude patrně pracovat i nadále. Ano, tento program je pro běžné i mírně pokročilé úpravy v 99 procentech případů zcela dostačující, ale pro ambiciózního fotografa to je pořád ještě málo.

Mile překvapí i to, že tam jsou vrstvy – jen se s nimi nedá moc pracovat a za ta léta, co Pixlr sleduji se moc nepohly vpřed. Byť je možné, že se přesunuly do té nejvyšší PRO verze. Tak jako tak, jak už jsem zmínil, nemohu se zbavit dojmu, že Pixlru trochu dochází dech. Ale mohu se mýlit, a budu za to rád, je to přece jen legenda.

4. Aviary – hodně přímočarý, hodně šikovný

https://aviary.com/

aviary
Aviary nabízí řadu základních funkcí, funguje skvěle a pro rychlé úpravy patří k mým favoritům…

Aviary je zajímavá položka na tomto seznamu – je to program velmi přímočarý, prostě nabízí jen pár čudlíků, pár možností, pár variant, ale zkrátka jen opravdu to, co se hodí – úpravy tedy mohou být velmi rychlé a velmi efektivní. Svým způsobem patří mezi špičky na tomto seznamu, byť práce s ním může být pro mnohé trochu nezvyklá.

Prostě otevřete fotku a z jednoduché navigace vyberete, co byste asi tak s ní mohli chtít provést – a pak to velmi efektivně i efektně provedete. Pro základní a rychlé operace to funguje skvěle, prostředí ja navíc přívětivé až elegantní, což se počítá i u editorů.

Aviary, mimochodem, patří firmě Adobe, které ji před pár lety koupila. A je to též hodně šikovná upravovací aplikace pro mobilní telefony.

5. Fotor – jednoduchý a šikovný

https://www.fotor.com/

Fotor
Fotor nabízí i relativně dost funkcí zadarmo.

Fotor udělal v posledních dvou letech velký pokrok – dříve to býval editor de facto nepoužitelný, dnes už vypadá mnohem lépe a patří na špičku jednoduchých programů na úpravu fotek online.

Tedy: nečekejte od něj moře funkcí, které nabízí například Pixlr, ale pro rychlé, efektivní a příjemné úpravy to je software zcela dostačující a opravdu šikovný.

Navíc, sláva, není v oné neslavné Flashi, tedy bude fungovat hned a nebude vám lézt na nervy. A ano, i tu je jasný a logický trend, že zadarmo prostě věci dlouhodobě fungovat nemohou, tedy i zde už jsou pokročilejší funkce za peníze – za 40 dolarů za rok.

Pro základní úpravy však může v zásadě stačit i verze zadarmo.

6. PicMonkey – skvělá volba, ale jen za peníze

http://www.picmonkey.com/

Picmonkey
Picmonkey umí opravdu hodně a vše je navíc milé a elegantní. Zadarmo už ale nejde nic…

PicMonkey býval králem rychlých úprav – a pokud byste se mě před časem optali, který z testovaných programů je nejlepší pro základní, bleskové, a přitom velmi slušné online úpravy fotek, řekl bych patrně: PicMonkey je jeden z nich.

Nyní má však jeden zásadní háček – už není zadarmo, nenašel jsem ani žádnou základní free verzi. A je tedy třeba zaplatit 72 dolarů za rok (cca 1600 Kč), případně ještě více za verzi vylepšenou. Pravda, v ceně je i prostor v cloudu, ale za ty peníze už se dá koupit pořádný editor typu Affinity… Tedy nevím nevím, to je prostě opravdu hodně. (Na týden ho můžete zkusit zadarmo, ale je třeba vložit kartu a pak se odhlásit).

PicMonkey jsem pro tento článek vyzkoušel a musím říci, že program je nadále hodně šikovný: je opravdu jednoduchý, poměrně přehledný a dělá přesně to, co dělat má pro rychlé vylepšování vašich snímků (navíc už to není jen editor, ale spíš pracovní prostředí plné různých šablon atp…).

Mimochodem, jaké že to jsou vlastně ony úpravy, jimiž se dá fotce dramaticky pomoci? Pojďme to však bleskově zrekapitulovat a zkusit si je s PicMonkey.

Skoro vždy začínám rychlou úpravou úrovní (Levels), pro rychlé úpravy bude stačit Exposure (Expozice). Pak bych nejspíš klikl do Colors (Barvy) a pohrál si se Saturací a Teplotou (zkuste, uvidíte!). Nu a nezapomeňte též, že většina digitálních snímků potřebuje doostřit, a i online úprava fotek to nabízí: v záložce Sharpen (Doostřit). Nezmiňuji volbu vcelku jasnou, kterou je Resize (Změna velikosti) a Crop (Ořez)… Atp atp…

No a tím jsme hotovi! Skoro nic více nepotřebujeme… Nechci se tu pouštět do mudrování, ale skoro bych řekl, že tento program nabízí přesně to, co máme po programu na úpravu fotek online chtít – rychlé a kvalitní řešení základních úprav. Na ty pokročilé se asi zatím do virtuálního prostoru stejně vydávat nebudeme.

Ale ta cena, ta cena…

7. SumoPaint – šikovný program, ale…

https://www.sumopaint.com/

Sumopaint
Sumopaint nabízí zdarma už jen opravdu omezené funkce, navíc působí tak nějak zamrzle v čase…

Sumo Paint byl jednu dobu jedním z nejšikovnějších programů široko daleko, zadarmo nabízel opravdu pokročilé funkce srovnatelné s Pixlrem, by dokonce i lepší: například v prolnutí vrstev i regulaci jejich krytí, tedy se s ním dalo dělat opravdu hodně… A mluví i česky, byť česká verze je zde už několik let označena hezkou chybou jako Check a ne Czech, inu, čte se to stejně, tak to tvůrcům odpusťme.

I zde ale platí můj mírně nejistý dojem, vypadá to trochu, že se SumoPaint zasekl v čase. Opět je nutné mít nainstalovanou Flash, grafika je pořád dosti základní (až ošklivá) a hlavně: funkce zadarmo byly opravdu zásadně osekány. A kdo chce používat trochu sofistikovanější úpravy (á la úrovně, které jsou jinde obvykle gratis) musí si zaplatit plnou verzi, které stojí 25 dolarů za rok.

Nepochopte mě špatně. Vůbec nehoruji pro to, aby byly editory zadarmo, ba naopak! Dát pár stovek ročně za něco opravdu šikovného mi přijde zcela adekvátní a přehled softwarů, které platím, je poměrně dlouhý.

Ale: zatímco bych s opravdu čistým svědomím schválil vaši investici 600 korun do plné verze Polarru, zde by mi to přišlo přece jen trochu nesmyslné.

Navíc I zde platí, že pro smysluplné využití toho už musíte umět opravdu hodně – a tedy si nejsem jist, pro koho tento program vlastně je. Kdo toho umí hodně, stejně používá Photoshop nebo Lightroom (případně Zoner). Tedy nevím, jak velkou cílovou skupinu tato úroveň softwaru vlastně může mít.

8. iPiccy – vcelku šikovná Popelka

https://ipiccy.com/

Ipiccy
Výsledky Ipiccy jsou trochu na hraně…

On-line editor iPiccy vypadá trochu jako Popelka – nenápadně, v zásadě, buďme upřímní, ošklivě. Vstupní stránka není moc přívětivá, ale pokud už se do toho dáte, zjistíte, že výkony to vlastně nejsou zase až tak špatné.

Je to totiž editor s nesmírně jednoduchým a logickým prostředím, které se snadno ovládá… Ba dokonce aktivním klikáním zjistíte, že v sobě má zabudované i vrstvy (nezdají se, nicméně, moc funkční).

Druhý dojem je tedy opravdu výborný – v duchu radostně zvoláte: je to přesně uspořádané tak, aby to sloužilo k rychlým a šikovným úpravám…

Pak ovšem přijde třetí dojem, a ten nás opět vrátí na zem – vlastní funkčnost není, řekl bych na základě několika pokusů, příliš oslnivá. Můj standardní test s úrovněmi nepřinesl nic moc dobrého… Jezdce ovládající jednotlivé funkce jsou totiž příliš “hrubého záběru”: pokud za ně zatáhnete moc, obrázek snadno ustřelí do oškliva. Na což nemám nervy.

Pořád platí, že jsou zde všechny nezbytné funkce, jenže ona hrubost navigace prostě tomuto programu na úpravu fotek trochu podráží nohy.

Na stranu druhou: prostě to pořád funguje jako i ty ostatní editory: žádné placení, žádná registrace, prostě otevřete a editujete. A ono to nějak dopadne.

10. BeFunky – jednoduchý, efektní

https://www.befunky.com/

Befunky
Befunky stačí pro základní úpravy, vše trochu složitějšího už je za peníze.

BeFunky je zajímavá aplikace patřící po bok PicMonkey a Fotoru, nabízí různé, někdy na můj vkus trochu divoké, efekty, ale také poměrně šikovné základní úpravy, které si může dle mého oblíbit i mírně pokročilý fotograf toužící po něčem jednoduchém a rychlém (i když…)

Tak jako v minulých případech doporučuji si vše pořádně vyzkoušet a odpovědět si tak na otázku, zda právě toto není onen pro vás zcela ideální nástroj.

Ale pozor, zadarmo jsou opravdu je úpravy základní (expozice, barvy, atp…), pokud byste se chtěli vydat za úpravami trochu složitějšími, nově už je třeba platit (cca 30 dolarů za rok).

Pravda je, že ač obecně spíš varuji před používáním divokých filtrů, tedy přednastavených efektů (většinou to dopadne blbě), v případně BeFunky jsou některé z nich prostě vážně hezké a působivé. Tak snad pro jednou trocha experimentování neuškodí.

Jednoduché editory pro základní úpravy

Výše zmíněné nástroje mají ambice nabízet poměrně sofistikované úpravy – ne vždy se ty ambice naplní, ne vždy to navíc má smysl, ale to je jiná debata…

Kromě nich existují programy na úpravu fotek online, které jsou mnohem základnější a slouží k opravdu bleskurychlým úpravám případně i něčemu jinému (vkládání textu atp)… Hodit se tedy mohou pro akce typu “potřebuji rychle zmenšit a oříznout fotku do prezentace” atp.

PiZap – rychlé úpravy, vkládání textů atp

https://www.pizap.com/

PiZap
PiZap se hodí hlavně na kombinaci fotek s texty a různými ikonami. I úpravy ale zvládne.

PiZap je dílem editor, dílem spíš grafický nástroj, protože do fotek umí vkládat různé symboly, obrázky atp. Nejsem si jist, zda ho má smysl doporučovat na úpravu fotek jako takovou (moc toho vlastně neumí), ale základní fígly zvládne. A to opravdu přímočaře, rychle, bez zbytečných kudrlinek…

A vlastně si umím představit, že by se mi někdy mohlo hodit rychle vyrobit nějakou fotku vybavenou třeba textem nebo zajímavých symbolem typu “vše nejlepší k narozeninám”. Vkládání různých srdíček a podobných obrázků ponechám spíše dcerám, ale ty by to nesporně bavilo převelice…

Canva Photo Editor – nejjednodušší a sympatický

https://photo-editor.canva.com/

Canva Photo Editor
Canva Photo Editor toho umí poměrně málo, ale pro bleskové úpravy má jisté kouzlo.

Canva je pojem mezi těmi, kdo profesionálně zacházejí se sociálními médii nebo grafikou – je to opravdu velmi šikovný nástroj na rychlé vytváření různých skvělých kombinací fotografií a textu (například na hezké “obrázky s textem” na Facebook, letáky, poukazy atp.).

Canva nyní nabízí přímo i editor na úpravy fotek, je to nesporně nejjednodušší editor na této stránce – nabízí pár (vcelku hezkých) filtrů a opravdu základní úpravy.

Je to však editor poměrně sympatický a právě možná v oné jednoduchosti je síla. Umožňuje totiž například “detail”, který se při práci s fotkami hodí prakticky neustále: možnost dvěma kliky fotku zmenšit na požadovaný rozměr.

Uvidíme, kam dále Canva poputuje, ale sledovat to bude zajímavé.

Photoshop Express Editor – jen tak do počtu

https://www.photoshop.com/tools

Adobe Photoshop Express Editor
Photoshop Express Editor má k Photoshopu opravdu hodně daleko, neumí skoro nic.

Pokud vás zaujme název slovutného Photoshopu, raději se moc neradujte – název Photoshop Express Editor je opravdu vznosný, opravdu je z dílny firmy Adobe, ale je to software, který velké značce dělá spíš ostudu. Nabízí jen základní úpravy, a to ještě v podobě téměř nepoužitelné (expozice se nemění šoupátky, ale výběrem z různých přednastavených okének, atp).

Navíc, pokud se do aplikace pokusíte nahrát fotku větší než 16 MP, web vám řekne, že je moc velká a nepustí vás dál s tím, ať si ji tedy (dodávám už já) někde jinde zmenšíte. Což je vskutku zábavné…

Proč to tak je, nevím – Photoshop Express pro mobily je vcelku slušná aplikace, ale tady na webu se tedy opravdu nepovedla.

Pho.to – opravdu základní úpravy

http://editor.pho.to/

pho.to editor
Pho.to toho moc nenabízí.

Pho.to editor zde též uvádím spíš do počtu. Umí opravdu jen pár základních funkcí a platí ono obligátní: jiné programy toho prostě umí více…

Mimochodem, jako jediný editor nepoužívá https protokol, což je znak toho, že mu je vcelku jedno bezpečí klientů, nebo, což je pravděpodobnější, už jde o projekt spíš opuštěný. Tedy trochu pozor…

Ribbet – editor stále trochu tápající

https://www.ribbet.com

Ribbet
Ribbet má novou podobu, působí však stále trochu těžkopádně…

Když už jsem tento editor vyzkoušel, přidám ho rovněž na seznam. Ale vlastně si nejsem jist, zda má smysl se jím moc zabývat. Od minula sice udělal velký skok, jeho (ano opět) flashová aplikace vypadá vcelku hezky, je ale líná a nepřehledná… Tedy nevím nevím…

Používáte nějaká další šikovné program na online úpravu fotek? Napište, rád vyzkouším!

Video: Jak upravovat fotky v programech zdarma (120 minut podrobných návodů)

úpravy fotek v programu zdarma

26 komentářů

 1. Irfanview sice neni online ( https://www.irfanview.com/ ) a je to primarne prohlizec fotek, Nicmene na vetsinu zakladnich uprav fotek je zcela vyhovujici. Staci kliknout na volbu auto adjust colors a fotku to opravi do pouzitelneho tvaru (vytahne stiny, srovna barvy). Kdyz to nahodou nepomuze tak color corrections a pohnout gamou a je zpravidla hotovo. Ano nema to kapatko na vyvazeni bile, ani krivky ani vrstvy. Ale pres klavesu F12 se da vyvolat jednoduchy editor, pokud chcete do fotky neco dopsat, domalovat ci klonovacim razitkem neco odstranit.

  Pred ctvrt stoletim to spachal bosensky student z kralovskeho mesta Jajce (about foto mesto i s vodopady) a udrzuje to aktualizacemi porad uz 26 let. A pokud fotka nejde zachranit v Irfanu, tak ta fotka za to technicky zpravidla stejne nestoji za tu namahu. Ano muzeme debatovat o tahani spatne expozice z rawu, ovsem kdyby fotak za neco stal, tak to da spravne i do jpegu. Proto jsem mel tak rad Fuji-rawu netreba a nesnasel Foveon-jpeg neumel. Mival jsem jeste kdysi davno rad fotoeditor od Minolty pro peknou praci s expozicnimi krivkami (to irfan bohuzel nema).
  Ale rozhodne nesouhlasim, ze irfan ma sva nejlepsi leta za sebou. Zpravidla koncim upravu fotek resize na 50 procent, zpravidla mi to staci, smaze to sum a jine nedokonalosti a jeste je to dobry testik kvality. Kdyz to padne v zakladnim nastaveni kvality komprese 85 procent velikostne pod 1Mega nic moc kvalitniho to neni. Sveho casu jsem tak hledal i zlatou clonu s uvahou, ze vetsi soubor, vic detailu (samozrejme na stativu a expozicni bracketing). Je treba zohlednit, ze svetlejsi motivy jsou datove vetsi.

 2. Jan Libich

  Myslím si, že budoucnost je v autoeditorech, AI vyhodnotí snímek a pak nabídne několik verzí upravené fotky a u lokálních úprav uživatel jen označí, co chce změnit a zase nabídne vše od retuše až po lokální vylepšení, prostě s rostoucí inteligencí a výkonem budou úpravy stále rychlejší, ale asi i méně svobodné, žijeme v rychlé době, kdy hodně lidí chce pěknou fotku hned a ne si hrát se šoupátky a křivkami. Je to trochu škoda, ale je to tak, prostě lidé chtějí žít a ne trávit čas s editováním fotek. Ovšem profi fotografové a umělci a lepší amatéři stále budou moci svobodně upravovat bez vnucených a přednastavených úprav a filtrů, ale už to nebude nutné pro každého. Kdo si vystačí s automatikou a vybere si něco z toho, tak holt nebude tyhle šoupátka a vše potřebovat.

 3. Dobrý den,
  chci se zeptat….. v jakém programu se dělá to, že fotky vypadají jako malované ?Děkuji za info.
  T.

 4. Ahoj!
  Ráda bych poděkovala za cenné rady. V upravování fotek jsem naprostý amatér :D. Spíš si upravuju pro “domácí účely“, ale článek mi moc pomohl a touhle cestou bych Vás chtěla pochválit. Obzvláště rada ohledně picmonkey, kdy jsem potřebovala rychle upravit jednu drobnost, uplnou banalitu. Dřív jsem tam hodně upravovala, tak jsem byla na program zvyklá a jinde mi to nějak nešlo…. tak jsem se jen přihlásila, šup jedna fotka a čau pipi. Děkuji! 😀

 5. Dobrý den,
  rád bych se zeptal na úpravu velikosti foto u jednoduchých programů, třeba u Polarru (v Zoneru, Photostudio to samozřejmě není problém). U jednoduchých programů jsem marně hledal úpravu velikosti na požadovanou úroveň. Např. pro vložení na XY forum je požadován max.rozměr 05 MB. Upravím fotku (pro jednoduchost a rychlost třeba v iphone) a pak ji potřebuji zmenšit na tuto velikost. Na forum se dá odeslat i foto větší a on si s tím poradí. Ale abych to nenechával na něm…, raději bych to zmenšil sám a třeba po zmenšení doostřil (jak mi bylo doporučeno při úpravě velikosti), ale programy, které jsem zkoušel to neumí. I iphone fotku umí upravit sám nebo prostřednictvím např. ProCamera, ale upravit velikost řízeně na nějakou určitou neumí, nebo jsem na to nepřišel :-).
  Děkuji Honza

 6. Aha ,teď koukám že sem to napsal do jiné sekce ,(tento program není online,nybrž se stahuje do PC ,snad se to k lidem dostane ,a vy to Jane můžete dát jako další tip do vašich,mimochodem velmi užitečných hodnotících rubrik 🙂

 7. Dobrý den Jane,dobrý den i všem co zde tráví pár minut(já osobně i kolikrát více) svého času 🙂
  Dovolím si zde nabídnout další ,sice ořezaný, ale pro začátečníky velice šikovný a zcela zdarma se prezentující editor na úpravu fotek. Adobe Photoshop Express, zde je odkaz ke stažení https://www.microsoft.com/store/productId/9WZDNCRFJ27N ,na freeware toho umí celkem dost,včetně doostřední,rozostření,odstranění oparu atd.přiřazeno je i vcelku dost filtrů a vše se ovládá jednoduchými posuvníky.
  A hlavně umí jak Jpeg tak Raw . Mějte dobré světlo 🙂

 8. nevím co tu řešíte nedávno byla starší verze ZPS zdarma , taktéž LR byl v akci za pakatel. Pokud mám fotoaparát s příslušenstvím za víc jak 35000,- Kč nebudu řešit cenu za 1180,- u ZPS X. Kdybych při úpravě 2000 fotek týdně měl tolerovat min 4000x vyskočení reklamy tak by mne trefilo . Pokud chci upravovat jen trochu, postačí k tomu SW od výrobce fotoaparátu , který mě umožní nejen stažení obrázků do PC ale i jejich jednoduchou úpravu.

  • Vy jste zvláštní případ a neberte to zle 😀 každý nefotí 2000 fotek týdně. a nemá výbavu za 35000Kč. Tento článek a a v podstatě celý web pro lidi kteří berou focení jako koníček.

   P.S.: kdy jste naposledy otevřel všech 2000 fotek a všechny si prohlídl, nemyslím ten týden, ale po čase např. za rok?

  • Dobry den, ja osobne resim tu skutecnost, ze byť mam fotoaparat s prislusenstvim prave v cenove relaci, kterou uvadite, tak presto je mne ZPS k nicemu, ponevadz nakousnute jablko ZPS nepodporuje. Pevne verze lightrooumu byla cenove v poradku, ale jako amater nemam ani tu nejmensi chut zivit adobe photoshop, kdyz se fotkou nezivim. Ja chapu photopeu jako super alternativu programů, ktere umi pracovat ve vrstvach, v kterych bych se rad nekdy naucil pracovat.

 9. Dobrý den,
  PicMonkey je už bohužel placený, což je škoda a Polarr mi po poslední aktualizaci blbne. Chtěla jsem se zeptat, jaký je nejlepší online program na tvoření koláží? Třeba na se mi líbí funkce „Collage wizard“, ale bohužel je placená. Neznáte něco podobného?
  Děkuji

 10. PAVEL ŠRÁMEK

  Dobrý den, BE FUNKY začal také vkládat reklamy a tím omezovat velikost pracovního okna ze spodu i z boku .
  Cítím to jako dost rušivé a omezující .
  Samozřejmě , že lze za registraci a poplatek reklamy odstranit a asi rozšířit některé placené funkce.
  Jinak jsem byl hodně spokojen.

 11. Polarr bohuzial nieje zadarmo.

 12. Autora chválím a ptám se: Jak si podle Vás v tomto přehledu stojí bezplatný IrfanView? Umí gamma korekci, saturaci (a ledacos jiného), jen to doostření nelze měnit (u 640×480 je už fotka silně přeostřená). Děkuji

  • Díky za připomenutí – tenhle prográmek jsem také kdysi používal… Prozkoumám, co umí – jen se tedy trochu bojím, že doby své největší slávy má už za sebou… JR

 13. Na rychlou úpravu je PicMonkey opravdu nejlepší, vyhovuje mi automatická úprava exposure, která je oproti jiným programům docela slušná a nemusím se zdržovat jednotlivými sekcemi jako jas apod. Věci jako clon pak dohledávám v podobně přívětivém programu http://www.befunky.com/, který v článku není uvedený.

  • Dobrý den, díky moc za tip! Ten BeFunky vypadá velmi zajímavě, píšu si a brzo doplním do přehledu… JR

 14. Moje nejoblíbenější je polarr, určitě to vyzkoušejte. Stojí za ním energický tým a stále představují novinky.

 15. Ahoj, posílám odkaz, kde je k PicMonkey podrobný návod jak postupovat i pro úplné laiky, co neumí anglicky. eumenidas.blog.cz/1307/picmonkey-jak-na-to

 16. Sumopaint v češtině funguje

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*