Polarr – pozoruhodný program na úpravu fotek (zdarma)

Polarr je nenápadný program na rychlé (i středně pokročilé) úpravy fotek – je jednoduchý, je (více méně) zadarmo, funguje online i offline a především: je to ve své kategorii patrně nejšikovnější program na úpravu fotek, s kterým jsem se kdy setkal. Přičemž šikovností rozumím snadné ovládání + velmi dobré funkce.  A proto si zaslouží trochu pozornosti.

Polarr - program na úpravu fotek
Polarr nabízí “instantní” úpravy pomocí přednastavených filtrů, ale hlavně mnoho různých sofistikovaných nastavení pro poměrně pokročilé úpravy.

Otázka “A v čem mám vlastně upravovat fotky?” patří k evergreenům – odpovídám na ni mnoho let v zásadě stejně: pokud se focení stane vaší velkou vášní, dříve či později neutečete Photoshopu či Lightroomu, a tak to má být. Pro menší rychlé úpravy jsem doporučoval Zoner, v posledním roce však dodávám: anebo spíš zvažte nějaký prográmek pro online úpravu fotek, mnohdy zcela stačí.

Můj dlouhý text Úpravy fotek online – přehled nejlepších programů je bezkonkurenčně nejčtenějším článkem na Fotoguru.cz – což je vlastně hodně zajímavé jako náznak toho, kam ten svět míří… Jeden jeho čtenář mě před pár měsíci upozornil právě na Polarr, který mě opravdu zaujal na první pohled… A nyní se tedy dostávám k tomu, abych vše pořádně popsal – protože se to vážně může hodit mnoha lidem.

Poznámka: V srpnu 2016 Polarr vydal novou, již čtvrtou verzi tohoto programu – funguje velmi podobně jako zde popisovaná (třetí) verze, ale v pár detailech se liší – například některé knoflíky jsou jinde nebo jinak vypadají. Brzy vše updatuji…

Polarr je online, offline i na mobilech

Proč vůbec o podobných hračkách psát? Zaprvé: Protože je víc a víc těch, kteří nechtějí pronikat do tajů složitých Adobe programů, a chtějí prostě rychle nějakou fotku oříznou, zmenšit na web, upravit trochu barvy, prostě za pár vteřin vylepšit. A zadruhé: protože toho opravdu tyhle malé a dříve přehlížené programy umějí více a více. Můj temný odhad je, že například Zoner (kterému hodně fandím) může za pár let zažívat kvůli této konkurenci dosti horké chvilky…

Polarr - program na úpravu fotek
Filtry ve stylu Instagramu jsou obecně spíš na hraní (nalevo), je v zásadě zbytečné ztrácet s nimi čas, byť mohou sloužit jako inspirace.

To, že tyto online programy jsou zadarmo, je samozřejmě též šikovné, a pro Polarr to platí dvojnásob – mobilní verze pro iOS a Android už nyní nabízejí dle obvyklého modelu verzi zdarma + verzi placenou s pokročilejšími funkcemi (za cca 5 euro)… Ale ty placené nás nezajímají, protože ve verzi pro počítač je gratis vše, hurá…

Klíčové je, že Polarr výrazně vyčnívá z řady ostatních softwarů své kategorie. Umí toho překvapivě hodně (viz dále), existuje v mnoha variantách pro různé operační systémy, na rozdíl od většiny ostatních má povedenou offline verzi a dokáže fotky ukládat v původní velikosti/kvalitě (konkurence většinou kvality ubírá). A účastníky mých kurzů fotografování (viz zde) vždy hodně zaujme, jak jednoduše se s ním dají fotky vylepšit (a chudák Zoner už tak, myslím, přišel o pár potenciálních kupců…).

Pojďme tedy po pořádku a popišme si, jak to celé za pár minut pustit – přičemž hned odhalme pro mnohé zásadní slabinu: Polarr zatím neumí česky (což už mnozí u konkurence ano), ale i bez znalosti jazyka Shakespearova to nějak zvládnete…

Polarr - program na úpravu fotek
Šoupátka v pravé části obrazovky nabízejí opravdu pokročilé možnosti pro základní i velmi sofistikované úpravy… Včetně práce s křivkami, ostřením i korekcí vad objektivů.

Na stránce https://www.polarr.co/ musíte učinit první a klíčové rozhodnutí, v horní liště si vyberte, v jakém módu chcete software používat. Záložka Browsers vás zavede do klasického online editoru, fotky nahrajete kamsi do virtuálního prostoru, upravíte, a stáhnete zpět. Mně se nejvíce líbí záložka druhá: Chrome, která software umožní stáhnout jako aplikaci, tedy samostatně existující program v rámci googlovského prohlížeče Chrome – což je skvělé, protože se pak dá pracovat i offline (plus tajně doufám, že Google tak více méně trochu ručí za jeho bezpečnost).

Od února 2016 není plná variant pro Chrome úplně zadarmo – verze PRO (za 20 dolarů) nabízí lokální úpravy, praci s více fotkami najednou a různé filtry… Není to cena úplně nesmyslná, klíčové však je, že i ona verze zadarmo toho umí opravdu hodně.

Dalšími možnostmi jsou stažení programů pro desktopy Windows, iOS, Android i Blackberry. Jak už jsem zmiňoval, verze pro mobilní stroje nabízí i vyšší, placené verze (za cca 5 EUR), ty jsem zatím nezkoumal a asi ani zkoumat nebudu – podobných programů pro chytré telefony jsou tuny, a mě prostě uhranula verze fungující v počítači či laptopu (a nejen proto, že je zadarmo).

Pro potřeby toho článku/návodu jsem testoval verzi Chrome, tedy lokálně sedící aplikaci pro prohlížeč, pokud byste odhalili nějaké zásadní rozdíly v dalších variantách, dejte vědět v komentářích…Díky!

Polarr – stručný návod

Pokud Pollar nastartujete, objevíte se v přehledném a v zásadě intuitivním prostředí, které vás samo navede.

Fotky nejdříve ikonou “Import” v levém horním rohu natáhnete do systému, objeví se na dolní liště.

Polarr - program na úpravu fotek
V levém horním rohu přes tlačítko Import natáhnete do programu fotky… Napravo je vidět “sbalená” nabídka úprav.

V levé části obrazovky jsou přednastavené filtry, které vám na jedno kliknutí dovolí změnit podobu obrázku, tak jako třeba v Instagramu. Skoro bych radil to moc nedělat, cokoliv je automatické, obvykle nevede k cíli. Ale není špatné si třeba pár variant zkusit pro inspiraci.

Klíčová je zóna vpravo od obrázku, tady máme několik hodně šikovných šoupátek, která nám za pár vteřin dovolí obrázek opravdu hodně vylepšit. Obecně radím: u těchto šoupátek se zastavte a opravdu si s nimi hrajte, dokáží s fotkou udělat vážně zázraky, přesněji řečeno, pohyb těmito šoupáky obvykle urazí 90 procent cesty k rychlé úpravě fotek.

Polarr - program na úpravu fotek
V těchto jednoduchých šoupátkách je možné snadno provés opravdu sofistikované úpravy.

V záložce BASIC (Základní) najdete funkce vcelku jednoduché a popis ani překlad nevyžadující: Expozici, Jas a Kontrast. Osobně často mírně sahám do Expozice, do ostatních dvou výrazně méně…

Záložka DYNAMICS je vlastně obdobou Úrovní, tedy základní funkce jakýchkoliv pokročilejších editorů… Jen místo šoupání třemi trojúhleníčky (viz článek Jak upravit fotku za 10 vteřin) obrázek ladíme čtyřmi šoupátky obdobné funkce: Highlights (Světla), Shadows (Stíny), Whites (Bílé) a Blacks (Černé). Je zbytečné jejich funkce složitě popisovat, prostě si to zkuste – jen možná dodávám, že obvykle dobře funguje mírně rozsvícení Světel a současné ztmavení Černé… A na projasňování Stínů trochu pozor, ať vám fotka neustřelí někam do divoka…

Další táhla vypisovat nebudu, i zde platí, prostě si s nimi chvíli hrajte. Povinné je občas použít Saturation (Saturace) pro zvýraznění/zjemnění barev, zkusit si fotku zaostřit (Sharpen), případně z ní odstranit šum (Záložka DENOISE). Možná vás překvapí, že jsou zde i Křivky (Curves) a další pokročilé (a v celku slušně fungující) nástroje. Za vypíchnutí asi stojí šoupátko Dehaze, které dokáže opravdu “rozehnat mlhu” a relativně slušně zvýraznit třeba mraky na nebi.

Polarr - program na úpravu fotek
Šoupátko Dehaze umí hezky vytáhnout třeba mraky – tady jsem to trochu přehnal, aby to bylo dobře vidět…

Polarr a lokální úpravy

Jednu věc v takto šikovném softwaru asi budete čekat, ale marně: lokální úpravy tu prostě nejsou. Mám na mysli to, co nabízejí i některé free programy na úpravu fotek – tedy tzv. “štětec úprav”, jimiž můžeme jezdit třeba po trávě a činit ji zelenější (= sytější).

Místo štětce úprav je zde něco jiného, co mi sice k srdci moc nepřirostlo, ale dělá to vlastně to samé. A pokud to chcete vyzkoušet, vězte, že od února 2016 už tahle funkce není zadarmo – a museli byste si zaplatit verzi PRO.

Tzv. Radial Mask (Kruhová Maska) se pouští symbolem kolečka s tečkou v pravém horním rohu. Na snímku se objeví kruh, jehož velikost i pozici můžeme měnit (třeba v elipsu) a zhruba, velmi zhruba, tak vybírat oblast, na níž chcete uplatnit lokální úpravu.

Příkladem budiž má dcera Anna, které jsem se rozhodl mírně zesvětlit tvář – vybral ji tedy a sáhl do expozice… Funguje to vcelku slušně, dlužno říci. A teoreticky je možné vrstvit tyto masky nad sebe a dosahovat složitějších efektů… Do toho bych se asi nepouštěl, v tu chvíli totiž opustíme logiku celé věci: tyhle prográmky má opravdu smysl používat pro bleskové a tak trochu ledabylé úpravy.

Polarr - program na úpravu fotek
Funkce Radial Mask (Kruhová maska) nabízí možnost označit určitý kruhový či eliptický tvar a aplikovat úpravy pouze na tento výběr… Zde jsem například zesvětlil Anninu tvář v mírném protisvětle šoupátkem Exposure (Expozice).

Na každý pád Polarr zkrátka umí vyřešit lokální úpravu třeba tváře, na štětce úprav (aby nebe bylo tmavější a tráva lokálně zelenější) si ještě asi musíme počkat…

V pravém horním a levém dolním rohu jsou navíc ještě užitečné čudlíky (Revert to Original, Reset Adjustments), která dovolí vrátit zpět námi napáchané škody buď celkově, či v posledních krocích. Pak už jen stačí zmáčknout v horním pravém rohu čudlík Export a vybrat si, jak a v jaké velikosti a kvalitě fotku uložit (případně je možné uložit všechny fotky najednou)…

Tak vzhůru do úprav. A ať vám netrvají déle než pár vteřin!

[social-bio]

6 komentářů

 1. Nevím, nevím..
  Teď jsem se mrknul na nabídku (musel jsem po výměně notebooku znovu nainstalovat doplněk Chrome), a vidím u WIN 10 dvě verze. placenou a free.
  Zde free https://www.microsoft.com/en-us/store/p/photo-editor-polarr/9nblggh6bgx8

  Nezkoumal jsem rozdíl co placená verze nabízí navíc…

  • Jan Rybář

   Zdravím! Já si hrávám s tím rozšířením pro Chrome, ale skoro bych řekl, že rozdíl free/placená verze bude stejný… Obecně platí, že verze zdarma je opravdu dostačující pro většinu běžných úprav, placená nabízí například lokální úpravy (štetce) a dle webu za ní chtějí 20 UDS (v Evropě spíš Euro plus asi daň)… JR

 2. Verze pro prohlížeč Chrome je moc fajn, ale má jedno pro mne zásadní omezení a to že delší strana nemůže mít více jak 4096px. Bohužel. Pro mne to znamená připravit si fotku (oříznout nebo zmenšit dle budoucího použití) na tuto max. velikost.
  Ale i přes toto omezení je to moc šikovný prográmek. Momentálně pro běžnou rychlou úpravu u mě nejpoužívanější.

  • Libore, zdravím Vás – já to zkoušel, a bez problémů mi to upravuje i exportuje (= ukládá) i fotky z Canon 5D m3, tedy o šířce 5760px… Zkoušel jsem obě verze – jak rozšíření pro Chrom, tak přímo on-line sedící verzi programu… Tak nevím, zda tam není ještě nějaký jiných chyták… JR

 3. Ta windows verze je jen pro Win10 a placená, takže asi zbývá jen ta Chrome.

Připojte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*