Aplikace na úpravu fotek v mobilu – 10 nejlepších (2024)

Zajímá vás úprava fotek v mobilu (zdarma, případně za pár korun)? Jaké jsou nejlepší aplikace na úpravu fotek pro iPhone i Android? Zde je můj podrobný seznam toho, co má opravdu smysl vyzkoušet.

Aktualizováno: 3. ledna 2024.

Úprava fotografií je velké téma – podrobný přehled programů pro desktopy Nejlepší programy na úpravu fotek i speciální seznam online nástrojů  Úprava fotek online patří mnoho let k nejčtenějším článkům na tomto webu.

V tomto textu jsem se zaměřil na aplikace na úpravu fotek v mobilu, a to ty, které existují pro iPhone i modely s Androidem (s jednou jedinou výjimkou). Specializovaný přehled věnovaný iPhonu najdete zde: 10 nejlepších aplikací pro fotografování iPhonem.

A uživatelům iPhonu též doporučuji několikadílný seriál Focení s iPhonem: 100 tipů.

Poznámka: Jde o 4. přepracované vydání tohoto článku, který se poprvé objevil v roce 2016.

Pro jistotu si na začátku připomeňme, že v zásadě existují tři kategorie aplikací pro úpravu fotek v mobilu:
1. aplikace pro fotografování – tedy ty, které sice dávají možnost úprav vyfocených fotek, ale primárně slouží jako alternativa k defaultním foťákům. Dvě z nich zmíním, protože je prostě škoda to neudělat
2. aplikace pro úpravu fotek – to jsou právě ty aplikace, které nás zajímají v tomto přehledu nejvíce. Tedy ty, v nichž opravdu fotky (většinou zdarma) upravujeme
3. specializované aplikace pro určitý typ úprav – význam těchto aplikací roste, patří k nim například nástroje pro odstranění pozadí, vytváření koláží atp. Těmi se zde nezabývám, zaslouží si vlastní podrobný přehled.

A co používáte vy? Napište mi to do komentářů, seznam nejlepších aplikací budu postupně rozšiřovat.

1. Lightroom – skvělá aplikace na úpravu fotek i focení

iOS / Android

Pojem Lightroom je především spojený se světem klasického focení a úpravou i tříděním fotek v počítači. Jeho mobilní verze (oficiálně se nyní jmenuje Adobe Lightroom: Photo Editor) bývala dlouho spíš aplikací, která dělávala ostudu. To se ale v posledních několika letech dramaticky změnilo a v danou chvíli to je opravdu varianta číslo 1.

Tedy: pokud chcete opravdu pokročilý nástroj pro fotografování (tedy místo defaultního fotoaparátu), Lightroom rozhodně stojí za to zkusit. Což platí především pro uživatele iPhonů, kteří – připomeňme – v základních aplikacích mají jen pramálo manuálních kontrol (majitelé mobilů s Androidem naproti tomu mohou zapátrat po záložce, která se obvykle jmenuje Pro a nabízí překvapivě hodně funkcí).

Lightroom - aplikace pro iPhone
Lightroom je jedním ze symbolů úprav fotek v počítači. Má však i velmi dobrou aplikaci pro mobily, která se hodí nejen pro úpravy, ale i pro focení jako takové.

A co tedy dokáže Lightroom nabídnout? Užitečné je přepnout se (vedle spouště) z Auto režimu do módu Professional, ve kterém jde nastavovat ISO, regulovat expoziční čas, zasahovat do vyvážení bílé atp.

Proč to tak vyzdvihuji? Protože právě tyto hodnoty je opravdu nezbytné znát a občas používat. A zde jsou velmi hezky pohromadě.

A samozřejmě, Lightroom nabízí i mnoho šikovných nástrojů na úpravu fotek, včetně lokálních úprav, různé “presety” (přednastavené filtry) a opravdu řadu velmi rozumných možností, co s fotkami provádět (což ne vždy je pravidlem).

Plus majitelé placených desktopových verzí mohou i synchronizovat své knihovny, tedy archivy, což jsem, přiznám, nezkoušel.

Rozhodně stojí za to vyzkoušet verzi zadarmo, které nabízí řadu prvků, ale zcela upřímně si myslím, že koupit plnou verzi není špatný nápad – což platí opravdu pro málokterou aplikaci, kterou jsem kdy testoval. Osobně užívám plnou verzi, protože mám předplacený desktopový balíček Photoshop/Lightroom. Bez něj je možné Lightroom pro mobil koupit za 59 Kč na měsíc nebo 569 Kč na rok (stav v lednu 2024), což je rozumná cena.

2. ProCamera – moje nejoblíbenější aplikace pro iPhone

Jen iOS

ProCamera tu nemůže chybět, ač vybočuje z řady: je pouze pro iPhone (jako jediná aplikace v tomto přehledu) a nemá verzi zadarmo (což u ostatních též neplatí). Popravdě řečeno, je relativně drahá: spolu s klíčovým rozšířením VividHDR vyjde nyní už na cca 350 Kč, což je na aplikaci relativně nemalá suma.

Nicméně i tak ji doporučuji všem kolem a je “povinnou” výbavou účastníků mých kurzů focení s iPhonem. Proč? Nabízí výbornou kolekci všech možných možností manuálních (a poloautomatický nastavení, pokročilých možnosti ostření atp.), což ale např. Lightroom umí též. Má však něco, co jsem jinde nenašel: opravdu skvělé rozšíření VividHDR, které dává iPhonům zcela nové dimenze.

Důležitá poznámka: VividHDR v danou chvíli není možné koupit na iPhonech 14 ani na iPhonech 15, protože výrobci ji pomalu utlumují (a říkají, že HDR už iPhone zvládá sám velmi dobře, což je nicméně jen částečná pravda).  Stále je však možné toto rozšíření „dostat“ do nových zařízení tak, že ho koupíte na některém ze starších mobilů (s vaším Apple ID). Tím se automaticky „natáhne“ i do novějších generací. A stále to stojí za to.

Aplikace ProCamera
Aplikaci ProCamera používám tehdy, když chci na na iPhonu hlídat expoziční čas. Ale ještě častěji se hodí její HDR modul, který funguje skvěle jako doplněk „dopočítávání“ světel a stínů, které dělá sám mobil.

K čemuž rychle dvě poznámky: 1. pojem HDR mezi fotografy často vyvolá čirou hrůzu, protože především symbolizuje přebarvené šílené obrázky připomínající omalovánky. O to ale nejde: VividHdr slouží jako opravdu cenný nástroj pro “pořádné HDR”, tedy kombinování příliš světlých a tmavých ploch. Poznámka č. 2: Samozřejmě, iPhone velmi dobře automaticky “vyrábí” HDR i sám za sebe, ale ProCamera ho opravdu ještě vylepšuje.

I zde platí, že ProCamera umí hodně dalších věcí, včetně šikovné simulace rozostřeného pozadí a šikovných úprav. Ale výše zmíněné je to podstatné: proto tuhle aplikaci používám řadu let.

3. Polarr – nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu (dle mého)

iOS / Android

Polarr patří na přední příčku tohoto seznamu aplikací na úpravu fotek v mobilu – pokud se mě zeptáte, v čem zadarmo (případně za více méně rozumnou cenu Pro verze) upravovat, bez váhání ho doporučím.

Neříkám nutně, že je nejlepší, ani to, že vám osobně nebude více sedět nějaký z jeho konkurentů… Pouze konstatuji, že jde o program velmi užitečný, který dokáže opravdu hodně – a to v několika oblastech, které jiné aplikace neumějí.

A navíc je dobře zacílený na to, co se může při rychlých úpravách hodit a nenabízí efektní, ale v praxi nepoužitelné “hračky” – což není vždy pravidlem. (Polarr ve své podobě pro desktop je navíc mým tipem číslo jedna na free software na úpravu fotek – zde je článek Jak na Polarr – návod).

Polarr - úpravy fotek v mobilu
Polarr nabízí velmi široké možnosti úprav, umí i něco navíc – například vybrat a následně upravit jen konkrétní zvolenou oblast, tady třeba nebe.

Proč Polarr patří mezi nejšikovnějších aplikace? Opravdu skvěle zvládá základní úpravy, díky nimž se dá velmi rychle vyřešit opravdu téměř jakýkoliv problém. Plus dle mého vůbec nejlépe umí to, co jiné programy buď neumí vůbec, nebo trochu těžkopádně, tedy lokální úpravy, kdy je potřeba například ztmavit nebo zesvětlit jen část snímku.

Dva příklady velmi dobrých funkcí, které najdete ve verzi zdarma: aplikace dokáže (v menu přes Edit / Selection) vybrat jen určitou zónu a tu pak editovat. Což se opravdu hodně hodí třeba v krajině, kdy je skvělé mít možnost zesvětlit nebo ztmavit jen nebe, nebo zesvětlit tmavou postavu (volby Sky, Person, Background atp). Zkuste, uvidíte!

Úprava fotek v mobilu - Polarr
Kromě úprav nebe se v reálném životě hodí možnost zesvětlit postavu – zda na fotce z Maroka je ona dáma tmavší, než by se nám líbilo. Algoritmus dokáže postavu vybrat, v dalším kroku ji můžeme zesvětlit. Pro rychlé úpravy to funguje opravdu skvěle. To vše zadarmo.

Druhým příkladem opravdu (místy až děsivě) fungujících free úprav je záložka Retouch, tedy Retuš. V ní se skrývají opravdu pozoruhodné nástroje na vylepšení obličeje: od vyhlazení vrásek po vyrobení umělého úsměvu.

A samozřejmě, k dispozici je mnoho filtrů a dalších doplňků, které mě osobně skoro nezajímají: ale z kurzů vím, že hodně lákavá je třeba možnost doplnit obláčky do bezmračné oblohy, funguje to velmi dobře.

Doporučení: na mém školícím webu iFotografování nyní najdete speciální sérii podrobných videonávodů k programu Polarr (vše je zdarma: program i má videa): Úprava fotek zdarma – podrobný návod a video (120 minut)

Pozor: od roku 2023 a 24 výrobci u Polarru velmi omezili free verzi, což je obrovská škoda – pořád dává smysl, ale je pravda, že „zamčení“ některých funkcích včetně úprav portrétů je poměrně zlom. Ale je pravda, že pro mnoho typů využití není verze PRO špatnou investicí.

4. Snapseed – oblíbená, všemocná, nemotorná aplikace

iOS / Android

Snapseed je patrně nejznámější aplikací na úpravu fotek, a to nejen kvůli tomu, že je zcela zdarma. Tahle Googlem vlastněná “hračka” opravdu patří k naprosté špičce, umí toho opravdu hodně, vše je přeložené do češtiny, což samo o sobě pro mnohé znamená velké plus.

Navíc jde o program takříkajíc tradiční, pokud byste se optali fotografů, kteří si s úpravami v mobilu hrají delší dobu, Snapseed by patrně mnoho z nich jmenovalo na prvních místech.
Pokud teď čekáte “ale”, tu je: mně prostě Snapseed nikdy k srdci moc nepřirostl, má totiž (subjektivně řečeno) nepříliš šikovné ovládání, je třeba se s ním poměrně dlouho sžívat.

Vertikální pohyb prstem po displeji aktivuje menu, pohyb horizontální následně umožňuje zvolit intenzitu oné úpravy… Nevylučuji, že se s tím dá pracovat i velmi efektivně, mně to ale vždy lezlo dost na nervy.

Aplikace Snapseed
Snapseed nabízí opravdu hodně, uživatel se však musí smířit s (pro mě) nepříliš přívětivou navigací a ovládáním… Počet možných úprav je však ohromující (napravo).

Abych se ale rychle vrátil k tomu pozitivnímu: již běžný pohled do hlavního menu ukazuje, že s touhle aplikací jde opravdu skoro všechno včetně lokálních úprav, vkládání textu, simulací více i méně divokých HDR scén a tak podobně.

Já osobně ho používám pro bodové retuše – třeba v případě, že chci “vygumovat” z fotky nějaký nepatřičný předmět. Rozhodně to je tedy software, který v šikovných a trpělivých rukou dokáže opravdu skoro vše, chyták je ovšem dle mého v tom, že pro mnoho lidí hekticky něco upravujících v mobilu často platí ono známé “méně je někdy více”.

A umí, podobně jako Polarr, také překvapivě dobře upravovat obličeje. Aplikace sama dokáže najít obličej, „vyhladit ho“ a zesvětlil oči (které opět najde automaticky) a míru toho všeho samozřejmě můžete regulovat.

5. Picsart – šikovné úpravy fotek, bezpočet možností

iOS / Android

Picsart patří k opravdu zajímavým nástrojům – když jsem ho před časem zkoušel poprvé, přišel mi trochu překombinovaný, ale na pohled druhý už to bylo určitě lepší. Ne nadarmo se drží vcelku stabilně mezi prvními deseti až dvacet nejoblíbenějšími aplikacemi pro focení a úpravy.

Ona překombinovanost tam je pořád, ale je možné ji zkrátka považovat za opravdu bohatou nabídku nejen funkcí, ale obecně směrů: od klasických úprav, přes vytváření koláží, rámečků, “uměleckých” přebarvených fotek, odstraňování pozadí atp…

Aplikace Picsart
Picsart nabízí opravdu hodně nástrojů, které mají reálné využití. Každý si mezi nimi najde, co se zrovna hodí, byť pro některé fotografy to bude přece jen trochu moc „filtrové“ ovládání.

Mně osobně, jak asi tušíte, nejvíce zajímají takové ty “nudné” fotografické úpravy, a ty umí Picsart opravdu dobře, včetně například křivek. Hodně základních funkcí je zadarmo, ale velmi rychle se pak přiblíží ona hranice, kde už je nutné zaplatit (ročně v řádu vyšších stovek korun, což je snad více méně snesitelné)…

Každopádně platí: i zadarmo se toho dá udělat hodně a určitě platí, že pro více i méně zkušeného uživatele to je vcelku rozumná až docela zajímavá varianta aplikace na úpravu fotek v mobilu.

6. InShot – povedená aplikace na úpravu fotek i videa

iOS / Android

InShot je poměrně velmi oblíbené aplikace, která slouží zejména pro rychlé editování videa (hlavně na sociální sítě)… Oficiální název pro iPhone ostatně zní InShot – Video Editor. Pro Android dokonce InShot – Video editor s hudbou. Upozornili mě na ni účastníci mých kurzů, z čehož soudím, že je opravdu používána.

Každopádně má i velmi přehlednou a snadno použitelnou část pro úpravu fotek. A mých pár rychlých testů mě hodně mile překvapilo – editor funguje velmi dobře, variant je mnoho, výsledky opravdu solidní.

InShot
InShot slouží hlavně k úpravě videa, ale má i velmi solidní modul pro editaci fotek.

Tedy pokud hledáte něco, s čím se skamarádit pro rychlé úpravy, InShot by to mohl být… Na druhou stranu: nezahlédl jsem například moji oblíbenou (a opravdu dosti zásadní) funkci Dehaze – Odstranit opar (Polarr ji má) a upřímně řečeno: ač možnosti úprav jsou vážně hodně dobré, nenabízejí o moc více než například defaultní upravovací nástroje iPhonu (a mobilů s Androidem určitě též).

Jak už to nyní chodí, hodně možností je zadarmo (pro úpravy fotek skoro všechny), případně je možné koupit roční nebo měsíční předplatné.

Na každý pád určitě stojí za to InShot vyzkoušet, třeba se bude hodit – k čemuž dodejme, že pak má stejná firma i speciální aplikaci na úpravu fotek zvanou Polish – Photo Editor, ale nijak zvlášť mě tedy nezaujal.

7. VSCO – foťák, editor a síť v jednom

iOS / Android

Aplikace VSCO kdysi bývala velmi oblíbená volba – a soudě dle náhodného dotazování účastníků mých kurzů, stále ji ledaskdo zná. Kdysi prý mívala až několik desítek uživatelů po celém světě.

Na stranu druhou: pro mě osobně nedávno ztratila jedno ze svých velkých kouzel: po mnoho let byla jednou z mála aplikací pro iPhone, která zadarmo umožňovala fotit do rawu (tedy takového toho velkého zdrojového souboru). Nyní už to dle oficiálních stránek nejde, škoda!

VSCO (čti “viskou”) je kombinací hodně základního foťáku, solidního editoru a také vlastní sociální sítě. Na rozdíl od jiných menších pokusů propojovat uživatele, se zdá být tato síť poměrně živá, byť mě tedy nijak neoslovuje.

VSCO aplikace
Aplikace VSCO mě trochu zklamala, že už nenabízí kdysi legendární „manuální foťák“ včetně možnosti fotit do raw. Ale zůstalo toho pořád hodně, od úprav po filtry.

Nicméně i zběžný pohled do možností části aplikace, v níž se dají upravovat fotky, napovídá, že jde vážně o hezkou kolekci velmi dobrých nástrojů. Většina je zdarma, pro použití některých speciálních je třeba stát se platícím členem sítě.

Nabídky úprav jsou opravdu zajímavé, tedy za vyzkoušení stojí – jen je tedy potřeba vytvořit účet, což je trochu otrava.

8. Fotor – špičkové úpravy fotek jako na desktopu

iOS / Android

Fotor je trochu opomíjená, a přesto opravdu hodně šikovná. Dokáže toho opravdu hodně – kromě základních úprav (velmi dobře funkčních) nabízí i úpravy opravdu pokročilé, například práci s křivkami, což je doména opravdu náročných úprav profesionálních editačních (desktopových) programů…

Před pár lety bývalo vše (nebo skoro vše) zadarmo, nyní už se u různých funkcí uživatel častěji potkává s onou zkratkou PRO a konstatováním, že zde už bude nutné koupit plnou verzi. Ale i tak se toho dá zadarmo upravit opravdu hodně. Byť zdarma (třeba na rozdíl od Polarru) už není má oblíbená funkce Dehaze (Odstranit opar).

Aplikace Fotor
Fotor toho umí hodně, zdá se nicméně, že jeho hvězda ve srovnání s minulostí trochu zapadá.

Některé funkce, pravda, tak trochu zapadávají prachem – v původní verzi tohoto článku jsem měl větu o tom, jak “dobře a přesvědčivě též pracuje funkcionalita Focus, která simuluje práci s hloubkou ostrosti – a rozmazanost vypadá opravdu vcelku věrohodně…” Inu, to jsem ještě psal v době, kdy Portrétní mód byl naprostou novinkou, dnes už to asi nikoho moc nešokuje.

Zajímavě vypadá i možnost zvaná Recept (Recipe), což je vlastně preset – tedy možnost uložit sérii kroků, které jsme udělali na jedné fotce. A pak vše používat v budoucnosti pro fotky další.

9. Pixlr – kdysi slavná aplikace na úpravu fotek

iOS / Android

Pixlr, přesněji řečeno celý jménem Pixlr – Photo Collages, Effects, je další z tradičně šikovných aplikací. Má též dříve velmi populární verzi pro desktop (jednu z nejlepších, dlužno říci), ale zároveň platí, že mu dle mého tak trochu dochází dech.

Nabízí skoro vše, od filtrů po pokročilé úpravy. V tom, co umí, je určitě srovnatelný se Snapseedem i Polarrem, byť ten mi pořád přijde lépe nasměrovaný na praktické využití.

Na druhou stranu je pravda, že Pixlr má vážně příjemné a intuitivní ovládání, které dává možnost vše zvládnout během krátké doby, ať už jde o úpravy opravdu základní, či více divoké.

Aplikace Pixlr
S obrázky lze provádět psí kusy: od práce s filtry po retušování – třeba můžete nechat pár dotyky zmizet kus valašské kapličky.

PIXLR navíc nabízí některé funkce, které nikde jinde buď nejsou, anebo moc nefungují, například dokáže vyretušovat kousky obrázků. Jak zahlédnete na ukázkové fotce, pár doteky jsem nechal zmizet věž valašské kapličky. Výsledek je opravdu hodně dobrý, byť opakuji: nejsem si jist, zda to někdo někdy opravdu bude používat.

Plus v posledních letech do něj přibyla i řada dalších funkcí, včetně oblíbené možnosti vytvářet koláže. Na stranu druhou mi (tak jako před lety) i nyní přijde trochu líný, tedy si nejsem jist, zda doba jeho slávy trochu nezapadá…

10. Adobe Photoshop Express – slavné jméno, solidní výkony

iOS / Android

PS Express mi před lety, kdy jsem ho zkoušel poprvé, k srdci moc nepřirostl. Nebo přesněji řečeno, dělal svému jménu spíše ostudu (podobně jako aplikace Lightroom). Kdepak Photoshop, spíš to bývala taková více méně nepoužitelná hračka.

To se nyní dramaticky změnilo. Pořád tedy platí “Kdepak Photoshop!”, ale už aplikace alespoň opravdu vypadá solidně a má i překvapivě pokročilé funkce. Kromě základních úprav jsou zde i poměrně sofistikované nástroje na retuš obličeje, vytváření koláží atp.

Adobe Photoshop Express
Adobe Photoshop Express nemá se slavným Photoshopem nic společného (krom jména), ale zcela marná varianta to není, pro rychlé úpravy je vcelku solidní možností.

Dříve to bývalo tak, že ty opravdu dobré funkce byly dostupné je těm, kteří měli účet Adobe, nyní už to tak (pokud vše dobře chápu) snad není.

Pokud bych to tedy měl shrnout: určitě jde o aplikaci velmi šikovnou a je nesporné, že díky svému jménu uživatele najde. Zároveň je ale možná trochu překombinovaná a nabízí funkce, které běžní uživatelé ne nutně ocení.

Každopádně: pokud něco od Adobe, zkusil bych si nejprve hrát s Lightroomem – viz výše.

Aplikace na úpravu fotek – mimo soutěž

11. Instagram – jednoduchý, přímočarý, užitečný

iOS / Android

Pokud si právě říkáte “Co tu dělá Instagram?”, rychle to vysvětlím. Tedy ano, Instagram je především sociální síť, zkrátka místo, kam lidé rádi dávají své fotky a užívají při tom hlavně více či méně divoké filtry (spíš více divoké, dlužno říci…)

Instagram jako takový nechme stranou, stejně jako oblíbenou debatu tradiční fotografů na téma “Je Instagram jedním z průvodních jevů konce světa?”

Podstatné je, že Instagram je mimo jiné relativně solidní nástroj na úpravu fotek. Proč? Protože je schopen skvěle splnit to, co od úprav mobilních fotek chceme v 99 procentech případů: možnost vše dramaticky vylepšit během dvou tří vteřin. A to Instagram prostě umí skvěle… A nemluvím teď o o filtrech, ty vždy přeskočím, přijdou mi dost k ničemu, ale k těm všeho všudy 13 možnostem úprav, které najdete v možnosti menu zvané Upravit… Popravdě řečeno, z nich používám tak 4 – 5, ale zcela to stačí…

Instagram
Mnozí uživatelé Instagramu si pouze hrají s přednastavenými filtry (nalevo), což je škoda. Mnohem více se dá dostat kombinací oněch „manuálních“ úprav.

A důležitá poznámka: Je důležité naučit se jednoduchý trik, jak v Instagramu fotky pouze upravit bez toho, aniž by bylo nutné je sdílet ostatním. Je to jednoduché: stačí se těsně před odesláním do sítě přepnout do “Letového režimu”, jinými slovy se prostě odpojit od připojení k internetu. Když pak fotku odešlete, aplikace napíše (logicky), že odeslání se nepodařilo – ale v tu chvíli už bude upravená fotka bezpečně uložena mezi ostatní fotky. Hurá!

Přiznávám, měl jsem dojem, že to jde už i oficiálně a vsadil bych se, že jsem míval v aplikaci takovou hezkou stahovací ikonku. Ale nějak ji nyní nevidím, tedy nevím…

Když to shrnu: pokud se chystáte upravovat fotky pro Instagram, ve výrazném procentu případů vám bude stačit právě jen a pouze Instagram jako takový.

12. Prisma – úchvatná aplikace měnící fotky v obrazy

iOS / Android

Prisma sem vlastně také moc nepatří – není to aplikace na úpravu fotek v mobilu, ale nástroj, který dokáže přetvořit fotku v zajímavé grafické dílo (nebo alespoň “dílko”). Pokud teď máte pochybnost o podobných aplikacích, zcela vám rozumím, já se většinou podobných hračkám obloukem vyhýbám, prostě to je nuda.

Prisma je ale opravdu jiná – vždy, když ji zkouším, si říkám: Tak, a teď mě už konečně přestane bavit. Ale zatím se to nestalo…

Co je tedy Prisma? Hledět na ni můžete jako na dvě rozdílné věci: za prvé to je hračka. Hračka, která děsivě dobře umí vystihnout podstatu práce mnoha slavných malířů a uplatnit ji v simulacích, jak by asi onen malíř vypodobnil scénu na vaší fotce.

Prisma
Prisma je opravdu divoká aplikace, je nicméně až děsivé, jak dobře dokáže obyčejné fotky přeměnit v „umělecká díla“ – tedy prostě zajímavé „grafiky“.

Pak je tu druhý pohled na Prismu: je to skvělý nástroj na zkoumání fíglů kompozice. Tahle aplikace původem z Ruska umí opravdu vytáhnout z fotky zajímavé prvky, ukázat, nebo alespoň naznačit, jak se to vlastně stane, že se nám něco líbí… A jaké kompoziční fígle staří mistři ve svých dílech použili… Nu ano, asi se trochu obracejí v hrobě, ale nic to nemění na tom, že Prismu je prostě třeba zkusit, překvapí vás, za to ručím…

Základní, a vcelku solidně použitelná, verze je stále zadarmo, tedy opravdu platí: škoda nevyzkoušet.

A co používáte vy? Napište mi to do komentářů, seznam nejlepších aplikací budu postupně rozšiřovat.

Reklama

29 komentářů

 1. Peter Glasa

  Dobry den, existuje prosim na android nejaka aplikacia, ktora by vedela zlozit hdr fotografiu vytvotenu z viacerych fotiek s roznymi expoziciami? Ide o to, ze na fotaku nafotim fotky, prenesiem ich do mobilu (na dovolenku si ntb nenosim) a priamo v mobile by som vytvoril hdr. Mne sa nepodarilo ziadnu vhodnu aplikaciu najst.

  Dakujem za odpovede

 2. Dragounova

  nebankovní půjčka
  Dobrý den, potřebujete hypoteční úvěr? půjčka na auto? Mohu Vás odkázat na spolehlivou věřitelku paní Petru Rousovou, je to spolehlivá věřitelka, můžete mít půjčku od 30 000 Kč do 60 000 000 Kč za běžnou sazbu, pokud potřebujete půjčku naléhavě, můžete se obrátit přímo na něj.
  E-mail: [email protected]

 3. Miroslava

  Pro úpravy v mobilu jednoznačně Snapseed. Ale obecně vzato: hodně záleží na kvalitě fotoaparátu v mobilu.

 4. Jiří Praha

  Zdravím zdejší sešlost, přidám několik appek k možnému vyzkoušení. Napřed potvrdím, že patřím k nudné většině, která používá převážně Snapseed. Polarr mám, je opradu dobrý, ale nejsem na něj moc zvyklý. Lightroom a Prismu vyzkouším, děkuji za tip!
  K průzkumu doporučím (androidí svět):
  (1) A Better Editor and Effects. To je galerie a editor od appky A Better Cam (ta je sice ne úplně top a pro mě trochu těkopádná, ale když se člověk trefí, má krásné podání obrazu, zejména barev). Better Editor má po rozkliknutí „štětce“ asi nejzajímavěší nabídku pod klamavou ikonkou „EV korekce“ vpravo: je tam pěkná sada všemožných editačních funkcí. A pozor: funkce na první klik ukážou jen hlavní slider, až po klepnutí na šedou šipku v růžku u jména funkce se otevřou její podfunkce. Čili je tam toho na hraní spousta. Ostatní 3 výchozí ikonky (filtry, rámečky a crop) mají také celkem širokou nabídku, ale mě moc nebere, takže ji vynechávám.
  (2) 1998 Cam (na to mě přivedla trochu ta Prisma). I neplacená verze nabídne spoustu zábavy. Člověk se nesmí nechat odradit „vintage“ fasádou. Už sama nabídka různých simulací filmových materiálů je zábavná a hodně široká (a každá položka má slider na nastavení intenzity efektu). Doporučuji si v appce otevřít nějakou fotku z vlastní galerie a klepnout na Develop: dole pod nabídkou efektových filtrů se ukážou ikonky editoru, kde je spousta už celkem seriózních funkcí – a ty lze kombinovat s vybraným efektovým filtrem. Je to takové hračičkaření, ale výborné cvičení na objevování možností barevností, tonalit, práce se stíny atd. Jako post editor i fotoappka (ta je poměrně jednodušší, ale filtry využívá).
  (3) Cameringo Lite: (ještě blíž k Prisma). Na první pohled efektové šílenství, rozdělené do sad podle typu efektu. Dá se na to hledět s pohrdáním, ale já si tam nacházím i všelijaké hodně zajímavé spoje do světa moderního výtvarna od nástupu na konci 19. století. Způsob vidění tvarů, barev, jejich deformování, uplatňování geometrických projekcí, (de)kompoziční finty … a dá se přemýšlet, k čemu je to nejen formálně, ale i obsahově dobré. Každý efektový filtr má svou paletku funkcí (jas, kontrast, saturace atd., plus intenzitu efektu, která někdy dělá velmi překvapivé věci). Jako post editor i fotoappka, včetně videokamery. Pozor na selfie, člověk se může sám sebe leknout víc než na Petříně v bludišti. Dále jsou tu GIFy a MaléPlanety (hlavní menu v levém horním rohu). I při zapnutém efektovém filtru si lze přes „tři tečky menu“ otevřít ještě další volby nastavení, ze kterých je možná nejužitečnější zámek AE (ikonka zámečku v pravém rohu plochy). Ale i kompas se může hodit… Prostě podle starého hesla, že i dospělí si mohou hrát.
  Přeji příjemnou zábavu 🙂

  • Jan Rybář

   Jiří, díky, prozkoumám! Osobní zkušenosti jsou nad zlato, protože ony ty aplikace od určité úrovně umí řádově stejné/podobné věci a jen užíváním se dá zjistit, jak moc jsou v reálu šikovné nebo ne…Mějte se! h

   • Jiří Praha

    Také Vás zdravím, Honzo. Tedy: tyhle appky jsou samozřejmě nižší váhová kategorie než Snapseed, Polarr nebo Lightroom, tedy nic na „seriózní tvorbu“. Ale jsou prostě zábavné a nejsou hloupé. Vám i ostatním pěkný den, J

    • Jiří Praha

     Abych neopomněl: jeden velmi ambiciózní, přitom bezplatný editor (Android): Photo Editor (dev. macgyver), modrá ikonka foťáku s nůžkami. Kontaktní adresa je v J Koreji. Umí kdeco, a to hodně sofistikovaně. Orientace v záložkách není extra intuitivní, chce to trpělivost. A doporučím pokud možno používat anglickou verzi, česká pojmenování bývají sem tam trochu matoucí. Pro mé běžné rychlé potřeby je možná nadbytečná, spotřebovává už dost času. Ale kdo se rád zabývá hlubinami editorů, bude nejspíš spokojen.

 5. Dobrý den, a mátě někdo doporučení na aplikaci v mobilu (v mém případě pro Android), které umí snadno spojit několik snímků
  (pořízených fotoaparátem a přenesených do telefonu) v panoramu? Třeba současné sony A7 už tohle neumí a občas by se hodilo vyfotit jen tak z ruky sérii snímků a mít možnost je hned spojit a poslat. Ne až doma v PC.

  • Jiří Praha

   Zdravím, Filipe. Myslel jsem, že odpoví nějaký PRO uživatel, který poradí se zárukou. Já se panoramaty moc nezabývám, takže bez záruky: podívejte se na androidí appku Bimostitch Panorama Stitcher. Slibují tam přesně to, na co se ptáte. A mají docela kladná hodnocení. Přeji dobré světlo.

 6. Ad ProCamera – obecně dobrá volba i když podle mne cenově přepálené.
  Myslím si ale, že zejména pro poslední iPhone 13pro s podporou ProRAW je možná lepší volba Camera +2 – https://apps.apple.com/us/app/camera-2/id1313580627 . Je to dost tradiční aplikace, která tu pod názvem Camera + byla dlouho, ale po jisté době vznikla nová generace Camera +2, mimo jiné právě s podporou různých funkcí nových iPhonů a lepším editorem. Umí opravdu hodně za podle mne mnohem rozumnější cenu než ProCamera. Navíc teď nedávno udělali i desktop editor, což umožňuje úpravy z této aplikace následně podobným způsobem ladit i mimo mobil.

  Mimochodem obecná poznámka k iPhone 13pro – přijde mi, že jeho ProRAW je první opravdu reálně fungující RAW pro mobil, tedy že nejen odbourá kompresi a dejme tomu vyřeší WB, ale navíc má opravdu o poznání vyšší DR atd. a umožňuje tedy z fotky vyrazit hodně klasickým workflow v LR, Photoshopu či jiném klasickém SW. Když člověk nechal fotit do DNG nějakou aplikací třeba iPhoneX, tak to upřímně ani moc nestálo za námahu, o moc víc než vypadlo přímo z mobilu v JPG/HEIC se z toho nedostalo, u 13pro je to ale docela o dost jinak…

  • Jan Rybář

   Zdravím a díky za komentář! A ano, ta cena ProCamery je nyní opravdu šílená, dost mě tím naštvali – stávalo to pár korun, ještě před rokem cca 190 Kč + 99 Kč VividHdr… Právě to rozšíření pro HDR je to, proč mi přijde zatím tahle aplikace nenahraditelná, protože prostě umí, co jiné ne (resp. o tom nevím): kombinovat velmi solidně několik různě „světlých a tmavých“ fotek. Což i u iPhonu 13 Pro pořád dává smysl (byť trochu méně než u dřívějších generací)… Ale na tu Cameru+ 2 se určitě podívám, díky za tip, hrával jsem si s tou původní verzí…
   K tomu iPhonu 13 Pro: také mám dojem, že ProRaw je opravdu solidně použitelný (byť jen v některých konkrétních situacích) a máte pravdu, že to focení do dng v různých aplikacích bylo dosti o nervy. Mimo jiné proto, že následná úprav v editorech to stejně téměř vždy otevřela jako jpg, tedy kouzlo zmizelo… Plus mě nejvíc u 13tky baví fotografické styly, což téměř jistě hodně lidí přehlédne nebo nedocení, ale vrací, resp. zavádí, to do hry úpravy vyvážení bílé atp, což se hodí, viz např. tu: https://www.fotoguru.cz/fotograficke-styly-a-iphone/
   Mějte se! JR

 7. Jan Libich

  Editory fotek jsou fajn, mohou fotku dost vylepšit, ale také zkazit. Je to o tom, že nejlepší je fotografii pořídit co nejlépe už přímo, aby množství úprav nutných bylo minimální, i když je jasné, že některé věci jako HDR a další speciality se bez úprav dělat nedají a už sám telefon ve své fotografické aplikaci nějaké základní úpravy před uložením do JPEG udělá.

 8. Dobrý den,
  umí některá z aplikací připojít na fotku podpis?
  Děkuji

 9. Dobrý den fotím na D3400 a uvažuji o koupi iPadu pro úpravu fotek. Hlavně protože si tablet stojí méně. Je to dobrý nápad?

 10. Zuzana Bajgerova

  Dobry den..,zajimalo by me..,zda se da z Iphonu 7 pres nejakou aplikaci ,vyfotit predmet na bilem pozadi..,potrebovala bych hazet fotky na nas web rovnou z kamenneho obchodu..,ale fotka vetsinou ubrusu musi samozrejme nejak vypadat..Dekuji

 11. Roky jsem používal PicsArt, taky doporučím a rád vyzkouším vaše!

 12. Zdravím. Ja používam aplikáciu ToolWiz Photos, má veľa veľa možností, keďže na Snapseed si neviem zvyknuť, toto je moja voľba číslo 1 🙂 používam ju na Androide ale myslím že je dostupná aj pre iOS

 13. Moc děkuji za tento přehled. Dříve jsem používala Photogene, který již bohužel není v iOS11 podporován a právě hledám čím jej nahradit. Upravené fotky potřebuji i hromadně zmenšit a vyexportovat a v tom je většinou kámen úrazu. Stejně tak mi nevyhovuje nahrávání fotek do aplikace po jedné. Polarr vypadá zatím moc dobře, nadchla mě i detekce obličeje s následnou možností úprav, což Photogene neumí.

 14. Zdravim, zkousel jste Lumibee od ceskych vyvojaru? (iOS)

 15. Matesklep

  Aplikace Fotograf má pěkné filtry a základní úpravy jednoduše dostupné. Je od stejných vývojářů jako CameraBag na desktop, který mám rád pro svoji jednoduchost. Jinak na tabletu mobilu nejčastěji používám klasiku Snapseed na úpravy a VSCO na filtry.

 16. Jana Agnes Cerna

  Dobry den, velmi rada fotim a foto davam na fb, muzete mi poradit, jakym zpusobem si je podepisu.
  Pouzivam pouze mobil. Dekuju Jana Agnes

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to je zajímavá otázka, ale žel neznám odpověď, zatím jsem takovou aplikaci nezahlédl…
   JR

  • Matesklep

   Jestli myslíte podpis přímo do fotky, tak to uděláte ve Snapseedu. Přidáte text, vyberete styl a nastavíte průhlednost. Jinak osobně se mi vodoznaky nelíbí.

 17. Photogene 4.3 – používám na ipadu. Parádní aplikace.

 18. Dobrý den,
  doporučuji Photo Mate R3 , špička pro android…

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tssystems.photomate3&hl=cs

  Pro mně ve spojení s Snapseed nejideálnější.
  Přeji dobré světlo.
  Petr

  • Jan Rybář

   Petře, díky za tip! (Vložil jsem tam link přímo na aplikaci)… Jak v textu píšu, zkoušel jsem na iPhonu, tedy dobrá androidí aplikace může snadno utéct… Mějte se, JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*