Fotografické styly a iPhone 13: nenápadná zbraň

iPhone 13 mají ve všech svých verzích nenápadnou, přehlíženou, ale hodně důležitou funkci: fotografické styly. Přímo při focení dokáží díky rychlým přednastavením ovlivnit teplotu a tón výsledného obrázku. Tedy to, jak fotka dopadne.

Fotografické styly je snadné přehlédnout, přesto patří zcela nepochybně mezi nejšikovnější novinky ve výbavě fotoaparátů u iPhonů 13 (má recenze iPhonu 13 Pro je zde).

A možná nejvíc zaujmou zkušenější fotografy zvyklé na “pořádné foťáky” – fotografické styly totiž přidávají do focení iPhonem opravdu jednoduchou a pohodlnou možnost ovládat tzv. tón a hlavně teplotu fotky. Jiným slovy, ovládat vyvážení bílé barvy, což zní možná trochu nudně, ale zkuste a uvidíte: nejspíš budete překvapeni, jak důležitá “drobnost” to může být. (Na mých kurzech focení s iPhonem jsme pro podobná kouzla vždy potřebovali speciální aplikace, tedy do budoucna bude vše snazší….)

Fotografické styly
Fotografické styly se aktivují přes „zobáček“ (zde v levé části displeje), který otevře menu nastavení foťáku. Stylům náleží symbol několika obrazovek za sebou (nad značkou Rawu nalevo a též vpravo dole).

Fotografické styly – mnohem víc než dřívější filtry

Ve světě mobilů je snadné se ztratit v bezpočtu různých možností úprav. A i iPhony mají odpradávna možnost při focení měnit podobu výsledného obrázku přednastavenými “filtry”. Pouští se stejně jako fotografické styly: přes “zobáček” na displeji. U dřívějších generací se otevřou další možnosti nastavení foťáku a mezi nimi jsou i “filtry”, tedy možnost fotit obrázek jako Původní, Živý, Živě teplý atp.

Popravdě, nemělo to nikdy moc smysl dělat, protože výsledky byly spíš nevalné. Nynější podoba fotografických stylů je výrazně jiná a mnohem lépe fungují…

Fotografické styly iPhone
Právě v podobných situacích bývá rozdíl opravdu zásadní – a fotky po několika rychlých zásazích mohou vypadat lépe…

Funguje to lépe, protože:
1. Fotografické styly nabízejí mnohem přesnější nastavení – jako dříve je možné používat přednastavené hodnoty (Standardní, Bohatý kontrast, Živý, Teplý, Chladný), ale zároveň je v každém okamžiku možné “sáhnout” do přednastavených hodnot a tón i teplotu změnit. Což zní jako drobnost, ale právě to je zcela zásadní

2. Výsledky jsou výrazně lepší, než u dřívějších “filtrů” – může to být i tím, že úpravy fotek v reálném čase jsou vážně poměrně sofistikované. Apple ve svých materiálech zmiňuje, že algoritmy jsou schopné poznat například obličej a úpravy cílit pouze na určité části fotografie, aby byl výsledek co nejlepší. Zda a jak to opravdu funguje, těžko říci. Ale možné to je a z hlediska fotografujícího je podstatné, že výsledky jsou vážně solidní.

Video: Nenápadná zbraň iPhonu 13: Fotografické styly (6 minut)

Jak fotografické styly na iPhonu pustit

Zrovna v tomto případně opravdu nemá smysl o fotografických stylech na iPhonu 13 moc teoretizovat, prostě si to zkuste, a uvidíte… Stačí přes “zobáček” otevřít podnastavení foťáku a přes ikonu stylů vše spustit. Přímo v reálném čase pak můžeme ovlivňovat podobu výsledné fotky.

Zároveň určitě vyzkoušejte i přímé ovlivnění oněch hodnot teploty a tónu. Ale zároveň pamatujte, že občas není špatné je zresetovat. Což se dělá přes “kroužek s šipkou” nad posuvníky.

Plus doporučuji podívat se alespoň na začátku i přímo do nastavení stylů – přes ozubené kolo Nastavení / Fotoaparát / Fotografické styly.

Fotografické styly iPhone 13
Takto popisuje fotografické styly přímo Apple (ukázka tří ze čtyř) – viz nastavení defaultního stylu: Nastavení / Fotoaparát / Fotografické styly….

Tam je možné jednak si prohlédnout, jak jednotlivá přednastavení vypadají a případně přes “modrý knoflík” nastavit, který styl se má použít jako výchozí. Jinými slovy, pokud aktivujete knoflík “Použít Chladný”, vždy při otevření foťáku by měl být aktivní právě tento styl. K čemuž dlužno dodat, že ne vždy mi to fungovalo.

A proto tedy ještě jednou varování: hodně snadno se přehlédne, že máte nastavený nějaký styl. Tedy: pokud večer vše ochladíte, při novém otevření foťáku tam zůstane ono “chladné” nastavení, které denním fotkám může spíše uškodit.

Skoro si myslím, že to je nějaký drobný bug, iPhone by mělo být možné nastavit tak, aby se vždy vracel k výchozím hodnotám. (V nastavení foťáku je přes “Zachovat nastavení” možné vypínat a zapínat právě to, zda se vše “vynuluje”.) Ale mně to nějak nefungovalo, tedy pozor.

Kdy fotografické styly na iPhonu 13 používat

Kdy to vše použít? Opět platí, vyzkoušejte, velmi rychle najdete své oblíbené metody. Případně se podívejte na krátké video, které jsem k tomu natočil, třeba vás inspiruje.

Iphone 13 Pro a fotografické styly
Náměstí ve Vratislavi je po západu slunce trochu do žluta…

Ve stručnosti se dá říct, že dle mého největší využití bude mít tato funkce přesně tam, kde je dobré pracovat s tzv. vyvážením bílé barvy (tedy ovládáním teploty) u tradičních foťáků. Tedy v interiérech nebo při nočních záběrech, kdy nám často vše “uskočí” do žluta. Nebo v krajině, v níž bude kvůli složitému světlu něco v nepořádku. Anebo prostě tam, kde se nám bude “kreativně” líbit sáhnout do celkového vyznění snímku.

Iphone 13 Pro a fotografické styly
Fotografické styly v akci: Zde jsem „ochladil“ fasádu domů. Ošklivý žlutý nádech zmizel – vypadá to nenápadně, ale pro zkušení fotografy jde o velkou věc.

Osobně si myslím, že pokud vás baví noční focení, fotografické styly se stanou opravdu cenným nástrojem – ty ošklivé žluté tóny je prostě možné velmi snadno zlikvidovat.

Vyzkoušejte, uvidíte. Opravdu to stojí za to a pro focení iPhonem jde dle mého o výrazný krok vpřed, věřte nebo ne.

Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*