Jak se vyhnout rozmazaným fotkám při focení mobilem (Samsung, Xiaomi, iPhone)

Zápasíte s rozmazanými fotkami lidí a věcí v pohybu? Štve vás, že ze psa v dešti nebo z dítěte v kavárně zbyde jen rozmazaná šmouha? Zde je podrobný návod, jak se rozmazaným fotkám vyhnout u mobilů – ukazovat si to budeme konkrétně na Samsungu, Xiaomi Redmi i mém osobním iPhonu 15 Pro.

Proč se fotky rozmazávají (nejen u mobilu)

Máloco dokáže naštvat i vyděsit majitele foťáku nebo mobilu tak jako zjištění, že jejich stroj nezvládá zcela zásadní věc: fotit věci v pohybu, obvykle v horším světle.

Tedy: cyklista se řítí na kole hlubokým lesem – a rozmaže se. Lidé spokojeně korzují potemnělou kavárnou při podvečerní akci – a rozmazávají se. Pes běží podél rybníka v pršlavém dni – a ano, nic moc z něj na fotce nezbyte.

rozmazané fotky na mobilu - jak na to
Pes se v dešti řítí krajinou – světla je málo a pokud nenastavíme krátký čas, fotky budou rozmazané, tohle prostě žádný mobil sám od sebe nezvládne. Zde jsem na Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G použil opravdu extrémních hodnot: Čas je 1/500 a ISO 6400, což je opravdu vysoká hodnota. A přesto to vypadá slušně. Výřez viz níže na stránce…

Tohle vše znáte velmi dobře, že? Nic si z toho nedělejte, je to nesporně jeden z nejčastějších problémů, s nimiž je možné se při focení mobilem setkat – a je to také oblíbené téma na mých kurzech focení mobilem (s Androidy) i kurzech focení iPhonem.

Podstatné je, že to (většinou) jde vyřešit velmi rychle a elegantně. Jen je potřeba se smířit s tím, že bez kapky teorie a nastavování to nepůjde.

Důvod je prostý – když je méně intenzivní světlo (nebo je pohyb opravdu hodně rychlý) mobil použije příliš dlouhý expoziční čas. A fotka se prostě rozmaže.

Video: Jak se vyhnout rozmazaným fotkám při focení mobilem (11 minut v 4K)

Trocha teorie: čas je třeba zkrátit

Pokud máte raději videonávody, vše jsem podrobně vysvětlil a ukázal ve videu. Točil jsem ho především na oblíbeném modelu střední třídy Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G (recenze zde), ale k rybníku na test jsem si vzal i další populární mobil – Samsung Galaxy A54 a přibalil i můj osobní iPhone 15 Pro.

A jak tedy na to: pokud tušíte z fotografování “pořádnými foťáky”, co znamenají pojmy ISO a expoziční čas (rychlost závěrky), můžete tuhle pasáž přeskočit – princip je zcela stejný jako u všech foťáků za uplynulých 150 let.

rozmazané fotky na mobilu - jak na to
Takto dopadne 99 % všech fotek (nejen z mobilu), pokud mobil nebo foťák necháme v automatickém režimu. A budeme fotit v méně intezivním světle. Mobil zkusmo nastaví čas, který je pro danou situaci prostě příliš dlouhý – zde 1/35 vteřiny. Pes za ten zlomek vteřiny stihne „urazit“ pár centimetrů. A fotka je rozmazaná…

Pokud v teorii focení trochu tápete, vše zvládneme za pár vteřin. Tedy: expoziční čas (rychlost závěrky) je prostě opravdu časový úsek, po který fotka vzniká. U vyfocených fotek hodnoty času najdete při zobrazení detailních informací v galerii.

No a pokud se fotka rozmaže, čas byl prostě příliš dlouhý. Zkrátka, pokud fotka psa vznikla například časem 1/25 vteřiny (tedy pětadvacetinou, jak by řekl fotograf), pes za tu dobu urazí třeba 5 nebo 10 cm… A logicky bude na fotce mázlý.

A cílem prostě je čas zkrátit tak, aby fotka nebyla rozmazaná. Prostě fotit kratším časovým úsekem… To je celé… Byť, jak tušíte, pár nuancí ještě musíme rozlousknout…

Jak vyřešit rozmazaný pohyb u mobilu: Pro mód u Androidů, aplikace u iPhonů

– Aktivujte Pro mód / stáhněte aplikaci… Klíčem k úspěchu je, jak už víme, zkrátit čas. U mobilů s Androidem to jde snadno dělat v záložce Pro (je téměř vždy součástí základní fotoaplikace, tedy nic není třeba stahovat – vše je připraveno v základu). iPhony, věřte nebo te, tahle kouzla samy od sebe nenabízejí a pro krocení času je třeba nainstalovat nějakou aplikaci. Já používám (placenou) ProCameru, ale velmi dobrou variantou je free verze aplikace Lightroom.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ - Pro mód
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G a Pro mód, kde je možné nastavovat řadu parametrů včetně času a hodnot ISO.

– Naučte se ovládat čas. Pak už je možné začít si hrát – obvykle je nutné se dotknout časového údaje nebo značky času, které se objeví v Pro sekci a pak posouvat nějakým táhlem, půlkružnicí, zkrátka něčím, co dovolí měnit hodnoty času. Případně, jako třeba u Lightroomu, je potřeba (trochu neintuitivně) posouvat značkou na stupnici – tedy opustit posuvníkem automatickou zónu a nastavovat čas. Zkrátka: objevte, jak se mění čas – to je klíč.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ - Pro mód
Takto vypadá nastavování času u modelu Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G.

– Začněte vnímat ještě jednu hodnotu: ISO. Pokud jste už nalezli čas, je potřeba udělat ještě jeden krok: začít vnímat tajuplnou zkratku ISO. Tu obvykle v Pro sekci uvidíte hned vedle času. A jak pohybujete s časem, mění se i ISO. A je důležité chápat, co znamená. Tedy: ISO zde znamená citlivost. A když zkracujeme čas, foťák musí zvedat hodnoty citlivosti. Jinými slovy: cenou, kterou platíme za nastavení kratšího času je vyšší ISO. Proč píšu “cenou”? Protože to může být cena vysoká – vyšší ISO totiž znamená menší kvalitu fotky.

iPhone a nastavení času
iPhony samy od sebe nedávají možnost tyhle klíčové parametry nastavit, zde tedy používám moji oblíbenou aplikaci ProCamera. Ta je placená, z těch bezplatných doporučuji zkusit třeba Lightroom.

– Smiřte se s tím, že kratší čas = vyšší ISO = vyšší šum. Tedy nyní jsme se dostali k podstatě toho celého. Dokážeme už zkrátit čas, aby pohyb nebyl rozmazaný. Ale pokud čas zkrátíme opravdu hodně, vyskočí vysoko i ISO. A fotka bude o něco, případně opravdu o dost méně kvalitní – bude na ní hodně tzv. šumu. Ten zahlédneme při přiblížení, ale pokud ho bude opravdu hodně, fotka bude ošklivá na první pohled, i bez přibližování. Zkrátka, je nezbytné naučit se nacházet rozumné hodnoty – kdy už bude pohyb zbržděný, ale šum bude ještě snesitelný.

rozmazané fotky na mobilu - jak na to
Zde hodně velký výřez z fotky výše – cenou za zbrzděný pohyb je vyšší šum, tedy nižší kvalita fotky. Nicméně, výsledek je opravdu i tak překvapivě slušný, i vzhledem k tomu, že jde o levný model Xiaomi Redmi.

– Experimentujte s optimálními hodnotami. Pokud se mě nyní (logicky) ptáte, jaké hodnoty nastavit, odpovím vyhýbavě a řeknu: zkraťte čas tak, aby se už pohyb nerozmazával, ale šum byl stále ještě snesitelný. Když bude pohyb líný, může stačit už třeba 1/250. Pro rychlejší už bude třeba nastavit alespoň 1/500 nebo ještě kratší hodnoty. A jaké ISO ještě dává smysl? To opravdu extrémně záleží na konkrétním modelu: u některých už ISO 800 bude znamenat nepoužitelnost, jinde fotka unese i hodnoty kolem 3 200 i vyšší. Zkrátka: vyzkoušejte a experimentujte. A navíc se parametry mění i podle objektivu/snímače, který použijete – například u iPhonů jsou obecně portrétní objektivy výrazně horší (tedy šumí více při nižších hodnotách ISO) než hlavní (širokoúhlé).

Samsung Galaxy A54 a Pro mód
Takto vypadá nastavování klíčových parametrů v Pro sekci Samsungu Galaxy A54.

Jak se vyhnout rozmazaným fotkám pohybu – shrnutí

Pojďme si to celé nyní shrnout, abychom se v tom neztratili.

1. princip: foťák/mobil to sám nezvládne – podstatné je opravdu to zvládnout a je velká škoda to neumět. Jednou za čas se vám to prostě bude hodně hodit – ať už na večírku, cyklovýletu nebo na procházce s rychlým psem… Je třeba si u toho uvědomit, že naše role je nezastupitelná: mobil prostě nepozná, jak rychlý je pohyb a co tam má nastavit. Někde bude stačit 1/200, jindy už i 1/500 bude málo. Bez vás to prostě nebude fungovat. A škoda si s tím nehrát!

rozmazané fotky na mobilu - jak na to
Pes se skoro nehýbe, tedy jsem riskl fotit na relativně nízké ISO 2500 a relativně dlouhý čas 1/100. (Xiaomi Redmi). Tady to vyšlo, ale kdyby se začala hýbat, už máme smůlu (viz další obrázek).

2. princip: zkracujeme čas, brzdíme pohyb. To základní je vlastně jednoduché: zkracujeme čas, fotka vzniká po kratší časový úsek a pohyb prostě není rozmazaný. Tohle velmi snadno dokáže v Pro sekci u Androidů nebo v nějaké aplikaci u iPhonů.

rozmazané fotky na mobilu - jak na to
Stačí málo a pohyb se zase začal rozmazávat – tedy už 1/100 prostě nestačí. A je třeba vše znovu přenastavit…

3. princip: za kratší čas platíme vyššími hodnotami ISO, tedy nižší kvalitou. To, jaké hodnoty ještě budou použitelné, je mimořádně závislé na konkrétním modelu, ale i třeba objektivu/snímači, který zrovna budete používat. Tedy vyzkoušejte, uvidíte. Brzy se naučíte mezní hodnotu právě pro konkrétní model – prostě budete vědět, že třeba “nikdy nesmím jít přes 1 600” u portrétního objektivu.

rozmazané fotky na mobilu - jak na to
A znovu čas 1/500 a více šumu… Při použití v reálném životě je pro každý mobil důležité vyzkoušet, jak moc je možné ISO zvedat, aby byly fotky ještě snesitelné.

4. princip: někdy to prostě nepůjde. Kouzlením s časem a citlivostí dokážeme opravdu hodně. Ale je třeba počítat s tím, že někdy to prostě nepůjde. Pokud bude pohyb příliš rychlý a světla opravdu málo, rozumná kombinace nebude existovat: mobil prostě už nebude disponovat hodnotou citlivosti, která by umožnila zbrždění pohybu a byla stále použitelná.

A to je celé – ničeho se nebojte a začněte zkoušet. Jak už zaznělo, je to snazší, než se zdá. A byla by škoda to neumět!

2 komentářů

  1. To mne zaostrí olympus em10 kde chcem,niekedy ale dlhšie to trvá.Smartfónom to bude podobné.Zatial mi vychádza naj profi foťák,záleží teda na čo.

  2. Ladislav z Pardubic

    Ono to je trochu širší téma. Na rozmazané fotky i když jsem zkracoval čas jsem narazil u Olympusu EM10.
    Tyhle levné foťáky prostě nemají fázové ostření, pouze na kontrast. A to je problém pokud se fotí rychle se pohybující objekty (auta, cyklisté) nebo sport.
    Tento článek může být pro hodně uživatelů mobilů zajímavým tématem. Vyzkoušení fotografování v Pro režimu je nic nestojí, pouze trochu času.
    Dobré světlo.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*