iPhone 15 Pro a přehřívání: pozor na portrétní mód

Přehřívá se vám iPhone 15 Pro? Pokud ano, věnujte pozornost portrétnímu módu, právě tam může být softwarová chyba, která tuhle nepříjemnost působí… A dejte mi v komentářích vědět, zda se vám to děje též.

Tohle je trochu netypický a hodně stručný článek. Tedy: Koncem roku jsem intenzivně testoval můj nový iPhone 15 Pro. A dost mě zaskočilo, že v některých situacích se extrémně přehříval – a to bez zjevného důvodu. Prostě se doslova rozžhavil, když jsem si zcela rutině hrál s portrétním módem.

Bylo to přehřívání opravdu extrémní do té míry, že mi systém napsal dosud nevídanou chybovou hlášku “iPhone potřebuje vychladnout” – viz printscreeny.

iPhone 15 Pro přehřívání
Dost nečekané chybové hlášení při zcela běžném focením: „iPhone potřebuje vychladnout“. Což opravdu potřeboval… Něco je zde špatně, jde nejspíš o chybu související s portrétním módem… Vyloučit nejde ani jiný softwarový problém (i na mém iPhonu).

Proč se iPhony 15 Pro přehřívají? Oprava měla přijít, ale…

Přehřívání iPhonů 15 Pro bylo poměrně velkým tématem hned v prvních týdnech po uvedení na trh, ale jak Apple oznámil, šlo o softwarovou chybu, kterou měla vyřešit aktualizace. Z bezpočtu různých reakcí se zdálo, že – řečeno s mírnou nadsázkou a tedy nepřesně – lehká titanová konstrukce a mimořádně výkonný procesor vedly k problémům s chlazením.

Většina debat skončila právě po aktualizacích před několika týdny, tedy jsem vše bral za uzavřený případ. Moje verze byla právě ta zcela poslední a aktuální ke konce roku 2023 (tedy 17.2.1). Vše by tedy mělo být v pořádku. Jenže nebylo.

Dost mě to vystrašilo – kontaktoval jsem podporu Applu, ale na nic nepřišla, systém na dálku otestovali a žádné hardwarové chyby nenašli. Jejich verdikt se dá shrnout stručně: 1. možná se při aktualizaci nějak porušila integrita operačního systému. 2. Jako první krok je tedy dobré přeinstalovat iOS: přes počítač provést čistou instalaci a pak obnovit data ze zálohy přes iCloud.

Dobrá, řekl jsem si poněkud rozmrzele – možná mám prostě smůlu. Ale nic podobného se mi nestalo nikdy v minulosti.

Jenže pak jsem to celé vyzkoušel na iPhonu 15 Pro mého kamaráda – a zopakoval pár zcela standardních kroků v portrétním módu (viz dále) a mobil se opět začal prudce zahřívat. (Pro pořádek dodejme, že on svůj iPhone ještě neaktualizoval a měl tedy nějakou ze starších verzí).

iPhone 15 Pro přehřívání
Tuhle nečekanou „ikonu“ Načítání opakovaně vídám, když chci okamžitě po vyfocení editovat portrétní mód, zpracování někdy trvá i několik vteřin.

Co působí přehřívání iPhonu 15 Pro? Pomalá reakce portrétního módu

Pokud bych měl shrnout to, co jsem vypozoroval:

 • přehřívání se týká pokročilé práce s portrétním módem
 • konkrétně: pokud pořídíte fotku v portrétním módu a okamžitě chcete provést úpravy, vše se zasekne, obvykle až na několik vteřin, a mobil se začne velmi silně zahřívat
 • pokud chcete tento problém ověřit a replikovat (za což budu rád!), zde je přesný postup: Vyfoťte fotku v portrétním módu. Okamžitě fotku zobrazte a přes “Upravit” začněte editovat. Právě už v této chvíli nastávají problémy, fotka se zasekne, objeví se na ní kolečko “Načítání”, podobně problematická je pak úprava hloubky ostrosti
 • můj dojem/teorie: zdá se, že iPhone 15 Pro má nějaký problém v rychlém zpracování obrazových dat portrétního módu, jako kdyby potřeboval až několik vteřin času na rutinní přípravu dat (což nikdy v minulosti nebyl problém)
 • samozřejmě nemohu vyloučit ani to, že pravdu měla podpora Apple: že se jedná o můj “nabořený” systém a že přeinstalování pomůže. Ale velmi podobně se choval, jak jsem zmínil, i jiný iPhone 15 Pro, s nímž jsem vše testoval, tedy bych spíše tipoval nějakou zatím neopravenou softwarovou chybu na straně Applu
iPhone 15 Pro přehřívání
A zde ještě jedna z testovacích fotek, které rozžhavily můj iPhone 15 Pro tak, že ho nebylo skoro možné udržet v ruce. A ano, rozostření už je zde nesmyslné, šlo jen o experiment…

Máte též problémy s přehříváním iPhonu 15 Pro? Dejte vědět!

Jak vidíte, tento článek je více méně experimentální: jen popisuji, co se mi stalo a co se mi honí hlavou. Jistě tedy nevím nic. A budu proto moc rád, pokud v komentářích dáte vědět, zda jste zaregistrovali něco podobného.

Samozřejmě, nejde o problém extrémně zásadní, nicméně opravdu nepříjemný – zcela nový iPhone by se prostě při focení vánočního stromečku neměl rozžhavit tak, že nepůjde používat.

Dejte vědět!

Reklama

5 komentářů

 1. Zdravím Honzo, jak prosím dopadl výše zmiňovaný problém? Už to Apple v aktualizaci opravil? Díky za odpověď.

 2. Přešel jsem z IP 13 Pro na 15 Pro Max a lituji toho. Přehřívá se při úpravě fotek v módu portrét, baterka mizí strašně a fotografie pořízené nelze odeslat přes whatsapp ani airdrop. Jsem zvědavý jak dlouho budou dělat, že se nic neděje… Už jsem pár dnů zpět řešil problém s carplay…

 3. Bohužel mám stejný problém, iPhone už i vyreklamován, nenašli žádnou závadu, každopádně půjde na reklamaci znovu. Nepomohla aktualizace, přehrání softwaru přes dfu režim, kompletní reset iCloudu, prostě nic. Plus když se začne přehřívat, baterka jde extrémně rychle dolů (20% během 10 minut). Pokud byste měli nějaké nové tipy, poznatky, než se dokopu jít znovu na reklamaci, dejte vědět! 🙏🏼

 4. Krásný den, Jirko,

  narazila jsem na Váš článek právě proto, že mám úplně stejný problém. Mám také iPhone 15 Pro, který jsem pořizovala těsně před cestou do Asie, kde fotím a natáčím téměř neustále. Bohužel mi to také neustále hlásí, že “iPhone potřebuje vychladnout.” Telefon se také neskutečně zahřívá při tvorbě reels na Instagram, ale jakou rychlostí! Po ani ne minutě úprav je úplně rozžhavený a vše se začne sekat. Musím to vždy vypnout a zkusit štěstí příště.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*