Jak fotí Samsung Galaxy S24 Ultra? Recenze + ukázkové fotky

Samsung Galaxy S24 Ultra patří k nejvýraznějším fotomobilům na trhu a podobně jako předchozí generace patří k oblíbeným volbám nejnáročnějších uživatelů. Jak fotí, co umí a kam vše posouvá? Zde je má recenze po několika týdnech testování…

Samsung Galaxy S24 Ultra – kam patří mezi fotomobily?

Není vždy snadné u fotomobilů jasně nadefinovat, pro koho je, pro koho není, do jaké třídy patří a co přesně od něj čekat. U Samsungu Galaxy S24 Ultra to je však snadné – podobně jako v minulých letech u předchozích “nejvyšších” vlajkových lodí patří k oblíbené volbě opravdu náročných uživatelů.

Zkrátka: je velmi pravděpodobné, že pokud potkáte fotografa, bude mít v kapse iPhone nebo právě Samsung této řady – byť stále častěji mezi ně proskočí i mobily od Xiaomi, Honoru nebo i Googlu.

Samsung Galaxy S24 recenze
Samsung Galaxy S24 Ultra při testu na jihu Moravy. Rychlofotka iPhonem.

Tedy: tak jako v minulých letech byl příchod “nejvyššího ze všech Samsungů” očekáván s velkým zájmem – nejen kvůli mobilu jako takovému, ale i obecnému trendu toho, kam se svět focení mobilem posouvá…

Samozřejmě, ten posun není jen ve focení, opravdu hodně zajímavých věcí se děje i v tom, jak do všech možných funkcí Samsungu proniká umělá inteligence. Svoji roli má samozřejmě i ve focení a úpravách fotek, ale tohle téma si nechám někdy na příště.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Velmi dobrá práce se složitým světlem na jihu Moravy… Neupravená, pouze zmenšená fotka (stejně jako všechy snímky na této stránce).

Mě nejvíce zajímá “jednoduchá a zásadní otázka”: jak fotí a co z tohoto konkrétního modelu “vytáhnou” běžní uživatelé, ale i experti. V minulých plus minus pěti letech jsem poctivě otestoval předchozí vlajkové lodi Samsungu – viz má rubrika Nejlepší fotomobily – pohled fotografa. A přiznávám, že minulá generace, tedy Samsung Galaxy S23 (recenze zde), mě opravdu nadchla.

A vcelku nepřekvapivě bývají tyto špičkové stroje často v rukách účastníků mých kurzů focení s mobilem (link zde).

I proto jsem letošní novinku opravdu pořádně otestoval v běžném provozu trvajícím několik týdnů – a zde je tady pár mých závěrů.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Toto je opravdu pozoruhodná fotka – na pávy jsem musel poměrně výrazně zazoomovat, a přesto to dopadlo velmi slušně. Právě široké spektrum různých ohniskových vzdáleností patří k silným stránkám tohoto fotomobilu. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Samsung Galaxy S24 Ultra – cena

Cena Samsungu S24 Ultra začínala krátce po představení na 35 499 Kč pro verzi s pamětí 256 GB, nejvyšší verze s 1T stála 44 499 Kč. Není v mých silách změny monitorovat, proto sem dávám linky na srovnávač cen Heureka.cz a e-shop Alza.cz.

Srovnání cen na Heureka.cz

Ceny na Alza.cz

Mohou partneři ovlivňovat vyznění této tabulky? Rozhodně ne! Dlouhodobě spolupracujeme se srovnávacím portálem Heureka.cz a velkými e-shopy včetně Alza.cz. Od Heureky dostáváme nevelkou provizi za vaši návštěvu, od Alzy případně za nákup. Cena pro vás však samozřejmě vždy zůstává stejná a vždy platí: recenze na Fotoguru jsou a budou zcela nezávislé.

Video: Samsung Galaxy S24 Ultra – recenze + 250 fotek z testu (20 min. v 4K)

Samsung Galaxy S24 Ultra a fotoaparát

Klíčové vlastnosti tohoto modelu jsem již popsal v článku o pražské premiéře (viz článek Samsung Galaxy S24 Ultra – první rychlé dojmy), ale byla by škoda to podstatné nezopakovat.

Pojďme si tedy klíčové parametry fotografické výbavy shrnout. Najdeme zde tedy čtveřici fotoaparátů a snímačů (přesněji řečeno pětici, pokud počítáme i fotoaparát přední).

Samsung Galaxy S24 Ultra
Portrétní mód a složité světlo na oficiální akci Samsungu…

Samsung Galaxy S24 Ultra – parametry objektivů a snímačů

A co tedy v reálném životě čekat od nového fotomobilu? Nejprve se pojďme podrobněji podívat na složení fotoaparátu – tedy na čtveřici fotoaparátů a snímačů (přesněji řečeno pětici, pokud počítáme i fotoaparát přední).

Samsung Galaxy S24 Ultra – fotoaparát: snímače a objektivy
Hlavní (širokoúhlý) 200 MP (Super Quad Pixel AF), F1.7, OIS
23 mm
Laserové ostření
1/1,3″, 0,6 μm
Ultraširokoúhlý 12 MP (2PD), F2.2, AF
13 mm
Úhel záběru 120°
1/2,55″ 1,4 um
Teleobjektiv 1 10 MP (2PD), F2.4, OIS
3x optické přiblížení
69 mm
1/3,52″, 1,12 μm
Teleobjektiv 2 50 MP (2PD), F3.4, OIS
5x optické přiblížení
115 mm
1/2,51″, 0,7 μm
Přední fotoaparát 12 MP, F2,2
Dual Pixel AF
1/3,2″ 1,12 μm

Poznámka: tabulka vychází z oficiálních specifikací firmy Samsung, zkratka 2PD znamená ostření pomocí tzv. duálních pixelů, OIS je zkratka pro optickou stabilizaci obrazu, číslo jako například 1/1,3″ znamená fyzickou velikosti snímače a rozměr á la 0,7 μm velikost pixelu. Ohniskové vzdálenosti jsou odečteny v programu Adobe Lightroom.

Samsung Galaxy S24 Ultra
A zde ještě portrét – dva teleobjektivy bych si opravdu přál na mém iPhonu 15 Pro…

Poznámka 2: V tomto článku se zabývám pouze nejvyšším modelem, ale pokud by vás zajímala tabulka srovnávající všechny tři fotomobily této generace, zde je: Řada Samsung Galaxy S24 – srovnání 3 mobilů v přehledné tabulce.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Hlodavec na břehu Vltavy žádá o něco dobrého – a nechá se vyfotit zblízka…

To podstatné o fotoaparátu: jen 5 x přiblížení, ale více pixelů

Pokud bychom chtěli vypíchnout jednu klíčovou změnu vůči předchozí generaci, jsou to jiné parametry teleobjektivů. Samsung Galaxy S23 měl desetinásobný optický zoom, zde je jen pětinásobný. To celé je ale vyvážené tím, že výrazně “přibylo pixelů” – místo 10 Mpx má nyní tento snímač 50 Mpx… Je snadné se ztratit v číslech, tedy si to pojďme dát do tabulky – jde opravdu o poměrně zásadní věc.

Samsung Galaxy S24 Ultra fotoaparát
Detaily fotoaparátů: Hlavní, ultraširokoúhlý a dva teleobjektivy. Rychlofotka mobilem.
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra 
Hlavní (širokoúhlý) 200 Mpx
F1.7
200 Mpx
F1.7
Ultraširokoúhlý 12 Mpx
F2.2
12 Mpx
F2.2
Teleobjektiv 1 10 Mpx
F2.4, OIS
3 x optické přiblížení 
10 Mpx
F2.4
3 x optické přiblížení
Teleobjektiv 2 50 Mpx
F3.4
5 x optické přiblížení
10 Mpx
F4.9
10 x optické přiblížení 
Přední objektiv 12 Mpx 12 Mpx

To klíčové tedy nyní zahlédneme snadno: parametry jsou podobné – klíčový teleobjektiv nicméně “nevidí” opticky tak daleko, ale má výrazně lepší parametry: především mnohem větší rozlišení (50 Mpx vůči 10 Mpx u předešlé generace) i větší fyzické rozměry a světelnost objektivu (ta je nově 3.5 vůči 4.9)…

Samsung Galaxy S24 Ultra
Ultraširokoúhlý pohled – na dalších fotkách z toho samého místa zahlédnete použití zoomu. Na tomhle obrázku ten Tančící dům opravdu skoro není vidět… Přes ho dokážeme přitáhnout, viz další fotky.
Samsung Galaxy S24 Ultra
Třicetinásobné přiblížení ze stejného místa je už samozřejmě hluboce v zóně digitální přiblížení, ale díky datům ze snímače s 200 Mpx dopadá relativně slušně…
Samsung galaxy S24 Ultra recenze
Maximální, tedy stonásobné přiblížení je už spíš „pro zajímavost“, použít se už moc nedál… Ale fascinující to je, to nesporně. Ta okna jsou vážně daleko…

To samo o sobě je hodně zásadní – Samsung ve svých oficiálních materiálech píše, že právě díky navýšení rozlišení snímače “se nepočítá”, že optický zoom je jen pětinásobný – protože výkony jsou stále stejné. A je to tak?

Bylo by zajímavé porovnat novinku i předchozí generaci bok po boku, to jsem však zatím nedělal. Ale nesporné je, že právě onen pětinásobný zoom s “pořádným snímačem” patří k silným stránkám tohoto modelu. Pokud bych měl zdůraznit jednu jasnou věc o Samsungu Galaxy S24, bylo by to právě toto: jak je vidět z ukázkových fotek při focení různých pražských opeřenců a hlodavců, zoom právě kolem pěti až desetinásobného přiblížení je opravdu výborný.

Samsung galaxy S24 Ultra recenze
Pokud nebudete zoomování přehánět, stane se z něj opravdu velká zbraň tohoto mobilu.

Obecně je možné zoomovat až do přiblížení stonásobného – pořádně jsem to testoval a je opravdu pozoruhodné, co mobil dokáže. A s těmito neuvěřitelnými vzdálenosti dokáže pracovat překvapivě dobře a je zábavné zkoušet, co vše zvládne optika, snímač i – zjevně – mohutné dopočítávání na procesoru.

Na druhou stranu, zcela upřímně: stonásobný zoom patří do oblasti experimentů a pokusů, nemá moc místo v reálném focení, výsledky jsou obecně nepoužitelné. Ale zajímavé je, že v extrémních případech se občas dá už použít zoom třicetinásobný. A jak jsem zmínil, přibližování do méně extrémních vzdáleností nesporně patří k nejsilnějším stránkám tohoto fotomobilu.

Samsung galaxy S24 Ultra recenze
Jižní Morava na počátku jara, opět se zoomem…

Nu a samozřejmě, největší význam pro výsledné fotky má hlavní snímač s 200 Mpx, který – podobně jako u jiných mobilů – hraje zásadní roli právě v “dodávání dat” pro různé zoomování. A v tom opravdu funguje skvěle – mimochodem, možné je fotit i do “plného rozlišení” 200 Mpx, případně do 50 Mpx… Valný smysl to však dle mého nemá, byť pochopitelně snímek zachytí velké množství detailů, což se v některých scénářích hodí. Obecně však platí to, co vždy: více pixelů u fotky ne nutně znamená lepší výsledky (zejména ne pro běžné použití na sociálních sítích).

Jak fotí Samsung Galaxy S24 Ultra

Jak tedy Samsung Galaxy S24 Ultra fotí? Jako obvykle jsem ho testoval v mém oblíbeném (a časově hodně náročném) formátu – nosil jsem ho s sebou zhruba tři týdny a zkoušel v různých situacích: od portrétů v přirozeném světle, po “cestovatelské” focení v ulicích Prahy až po jarně zelené vinohrady na jihu Moravy.

Zde je pár klíčových bodů:

To podstatné: Samsung Galaxy S24 Ultra nesporně patří k naprosté světové špičce fotomobilů a je jednou z nemnoha variant, co na českém trhu koupit, pokud chcete mít opravdu kvalitní fotomobil pro obecné použití.

Samsung galaxy S24 Ultra recenze
Samsung Galaxy S24 Ultra a složité světlo u Vltavy.

Nejsilnější stránkou je dle mého velmi dobré spektrum záběrů, které mobil zvládá skvěle: od portrétů, přes krajiny i detaily… Právě univerzálnost a rozsah použití z něj dělá variantu, která pro některé typy použití (například focení sportu nebo jiných situací, kde je nutný zoom) nechává daleko za sebou i “hlavního konkurenta”, tedy iPhone (více o tom dále)…

Za speciální zmínku stojí skvělá praktická využitelnost různých ohniskových vzdáleností, tedy, laicky řečeno, jak moc můžeme rychle fotit v různých situacích z dálky i zblízka a pořizovat opravdu velmi solidní kolekce fotek v různých složitých situacích. Čímž jiným slovy znovu říkám to podstatné: v rukách náročných i nenáročných uživatelů jde o silnou zbraň pro široké spektrum situací.

Samsung galaxy S24 Ultra recenze
Ještě jednou hlodavec – při běžném focení se možnost rychle měnit ohniskovou vzdálenost opravdu hodí.

Podobně silnou stránkou je i video – tak jako v mých ostatních recenzích zcela upřímně říkám, že nedokážu kvality videa posoudit tak sebevědomě jako v případě fotek, ale zjevné je, že kdo čeká skvělé videovýkony, nebude zklamaný. Video tento mobil umí snímat ve 4K až do 120 fps. A ano, dokáže točit i v 8K, což je ale spíše technická zajímavost bez praktického využití.

Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra

Je mi jasné, že musí zaznít ještě jedna věc, a to nějaké srovnání s předchozí generací. Obecně jsou podobná srovnání velmi záludná, protože jediné, co by opravdu dávalo smysl, je porovnání striktně vedle sebe, což je ale skoro technicky neproveditelné.

Samsung galaxy S24 Ultra recenze
Detaily, barvy, zeleň – zde se nemůžeme splést…

A zcela upřímně přiznávám, že si nejsem jist, zda Samsung Galaxy S24 Ultra přináší opravdu výrazný posun vůči předchozí generaci – což je svým způsobem jedna z nejdůležitějších vět této recenze. K čemuž rychle dodejme, že mluvím o fotografování a fotkách, ne o ostatních parametrech včetně funkcí AI, které jsou opravdu pozoruhodné a pro mnohé nesporně znamenají důvod pro upgrade, ale není v mých silách je tu pojednat.

Ale pokud se zaměříme jen na fotky, můj zážitek se Samsungem Galaxy S23 Ultra byl vloni opravdu hluboký – prostě to byl jeden z nejlepších mobilů, které jsem kdy měl v ruce a po pár měsících dlouhodobého testu jsem se s ním loučil s těžkým srdcem. Jeho letošní novější příbuzný u mě takové emoce nevyvolával – jasně, mobil to je špičkový, ale dramatický posun vpřed oproti loňsku dle mého neznamená. Alespoň tedy ve focení běžného dne, které mě zajímá nejvíc.

Samsung galaxy S24 Ultra recenze
Lahve ve vinném sklípku vypadají lákavě…

Samsung Galaxy S24 Ultra vs iPhone 15 Pro

A jak si stojí tento mobil ve srovnání se špičkou iPhonů, s nimiž bývá často porovnáván v článcích i hospodských hádkách (a kterou odpradávna používám já osobně)?

Při jakémkoliv srovnávání těchto dvou značek dříve či později dostanu velmi vynadáno od majitelů obou značek, proto jsem se rozhodl sepsat odpověď pro oba tábory. (Ale vážně: snadná odpověď neexistuje a extrémně závisí na tom, co kdo fotí a co od fotek čeká).

Samsung galaxy S24 Ultra recenze
Pořádně něco přitáhnout, to iPhony neumí (snad krom iPhonu 15 Pro Max, ale ten zase nemá trojnásobný optický zoom, které je klíčový).

Co fotí lépe, iPhone nebo Samsung? Odpověď pro fanoušky Samsungů

Pokud máte rádi Samsung a chcete se vážně či ze sportu posmívat iPhonům, Samsung Galaxy S24 Ultra vám to hodně usnadní: žádný z majitelů iPhonů nemá k dispozici to, co vy: zejména ne takové spektrum ohniskových vzdáleností, tedy typů záběrů, které jste schopni pokrýt. Zkrátka: tento model je opravdu nedostižný ve své univerzalitě, v níž nabízí opravdu špičkové výkony. Chcete-li majitele iPhonů poškádlit, vyzvěte je na souboj v zoomování nebo prostě focení něčeho, co není kousek od vás. (Tip: ani majitel iPhonu 15 Pro Max s pětinásobným zoomem vás neporazí, protože nemá pro změnu optický zoom trojnásobný).
Tedy jasně: Samsung prostě fotí lépe.

Co fotí lépe, iPhone nebo Samsung? Odpověď pro fanoušky iPhonů

Pokud máte iPhone, je už pár let rozumné se hádkám s majiteli Samsungů vyhnout – jejich vlajkové lodi mají opravdu parametry, které my nemáme (osobně mám nyní iPhone 15 Pro). A nemá s nimi smysl soutěžit zejména v situacích, kdy by se hodil zoom. Pokud je chcete udolat, musíte je vyzvat na souboj v klíčové disciplíně: normálním focení obyčejného dne. Zpracování obrazu je pořád u iPhonů nepřekonatelné – pokud půjdete městem a budete si jen tak cvakat, z těch pár fotek vyberete snáz než z těch ze Samsungu. Fotky budou o něco věrohodnější a mnohdy (byť rozhodně ne vždy) hezčí. Ale nehádejte se, nemá to smysl, a faktem prostě je, že iPhonům prostě ve focení trochu vlak ujíždí a iPhone 15 Pro je pro mě po pár měsících spíš zklamání. Ale zpracování obrazu je zatím nepřekonatelné.
Tedy jasně: iPhone prostě fotí lépe než Samsung.

Samsung galaxy S24 Ultra recenze
Samsung alaxy S24 Ultra v akci, snímač s 200 Mpx se někdy opravdu hodí. Rychlofotka iPhonem…

Na co u Samsungu Galaxy S24 Ultra pozor

Důležitá poznámka: Testoval jsem jen několik týdnů od oficiálního představení, což s sebou vždy u všech mobilů nese zásadní, ale přehlíženou věc: pokud si mobil koupíte třeba po pár měsících, neřku-li po půl roce, bude v mnoha ohledech lepší a vyladěnější. Jak už jsem se v minulých letech mnohokrát přesvědčit, nemá moc smysl vyčítat konkrétnímu typu nějaké drobnosti – téměř jistě je opraví nějaká aktualizace za týden nebo měsíc.

Samsung galaxy S24 Ultra recenze
Noční režim mi přišel o něco slabší než u předchozí generace, ale jsem si jist, že to vyřeší nějaký update…

Příklad: Samsung Galaxy S23 neměl vyladěný přechod mezi zoomy (kdy se měnily objektivy “kreslící” obraz) a místy byly fotky přesaturované. Obé zmizelo během pár měsíců.

Co tedy hlídat po dalších updatech:

Fotky mají v některých situacích relativně hodně šumu i při malých hodnotách ISO (i kolem hodnot 300 – 400) – při focení v kavárnách a v místnostech ho mají více, než by podobný stroj měl mít
Ve složitém světle a zejména v protisvětle zůstávají někdy v detailech tzv. artefakty, zkrátka špatně zpracované části
Noční režim mě nedokázal nadchnout – na rozdíl od předchozí generace mi přišel trochu nedotažený, což je tradičně velmi silná stránka těchto vlajkových lodí… Fotky mi přišly méně zajímavé, než jsem čekal.

Ale znovu: pokud toto čtete po pár měsících, je velmi pravděpodobné, až jisté, že aktualizace již dávno přinesly vylepšení a že máte v rukách “jiný mobil” než já.

Samsung galaxy S24 Ultra recenze
Marko se též může hodit…

Samsung Galaxy S24 Ultra – shrnutí ve dvou větách

Samsung Galaxy S24 Ultra nesporně patří k nejlepším fotomobilům na trhu, nabízí výborné obrazové výkony a nebývale univerzální využití v různých typech situací a scén. Skvěle tak navazuje na předchozí generaci, které byla nicméně o něco výraznější v inovacích i celkovém posunu k ještě lepším výkonům.

Samsung galaxy S24 Ultra recenze
Ještě jednou portrét páva a ještě jednou konstatování, že zoom tu funguje opravdu dobře…

Samsung Galaxy S24 Ultra – cena

Cena Samsungu S24 Ultra začínala krátce po představení na 35 499 Kč pro verzi s pamětí 256 GB, nejvyšší verze s 1T stála 44 499 Kč. Není v mých silách změny monitorovat, proto sem dávám linky na srovnávač cen Heureka.cz a e-shop Alza.cz.

Srovnání cen na Heureka.cz

Ceny na Alza.cz

Další fotografie z testu

 

Shrnutí recenze:

Samsung Galaxy S24 Ultra

Samsung Galaxy S24 Ultra nesporně patří k nejlepším fotomobilům na trhu, nabízí výborné obrazové výkony a nebývale univerzální využití v různých typech situací a scén. Skvěle tak navazuje na předchozí generaci, které byla nicméně o něco výraznější a stále novému modelu konkuruje.

Hodnocení redakce:
7.5

Pros

 • výborné obrazové výkony
 • univerzální využití v různých situacích
 • velmi dobrý pětinásobný zoom i příslušný snímač

Cons

 • posun vůči předchozí generaci není dramatický
 • software ještě potřebuje dílčí doladění
 • jde o poměrně rozměrný mobil
 • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotomobily STEJNÉ KATEGORIE / TŘÍDY.

2 komentářů

 1. Zdravim Vas Honzo, diky za shrnuti a tipy, pro nás nadšence Samsungu.
  Luďka

 2. Dobrý den, koncem minulého roku jste psal, že se chystáte na test telefonu Google Pixel 8 Pro.
  Mohu se zeptat kdy očekáváte, že by mohl vyjít?
  Zajímá mne zejména porovnání se Samsungem a Iphonem.
  Měl jsem všechny 3 telefony, zatím u mne vede Pixel (zejména pirozenými barvami a kresbou), který má ale také bohužel občas výrazné nedostatky (digitální artefakty, studený WB) a nemohu se rozhodnout, jaký zvolit následující mobil.
  Děkuji

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*