Samsung Galaxy S24 Ultra – první dojmy z testu fotoaparátu

Samsung Galaxy S24 Ultra byl oficiálně představen – jaké přináší novinky do světa mobilního focení? Patří nesporně k naprosté špičce, tedy určuje i to, kam se nejlepší fotomobily budou posouvat. Zde jsou mé rychlé dojmy z jeho pražské premiéry.

Samsung Galaxy S24 Ultra a fotografování

Tak jako každý rok měla skupina novinářů možnost seznámit se s novým mobilem několik dní před jeho oficiální veřejnou premiérou. Jde vždy o unikátní možnost si mobil rychle vyzkoušet a optat se specialistů přímo na konkrétní funkce a parametry. A hlavně si udělat při testovacím focení rychlý obrázek o tom, jak budou ohlášené novinky fungovat v praxi.

Aktualizace: Nyní jsem již připravil podrobnou recenze, najdete ji zde: Jak fotí Samsung Galaxy S24 Ultra? Recenze + ukázkové fotky.

 

Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra při své pražské premiéře. Rychlofotka mobilem.

K čemuž rychle dodejme, že zatím není možné publikovat testovací fotografie – na novinářském představení je možné vše vyzkoušet, ale výsledné fotky není možné využívat. Jde totiž o tzv. předprodukční vzorky, které se teoreticky mohou lišit v některých softwarových nuancích od těch, které půjdou do distribuce.

Představení vlajkových lodí je vždy pečlivě sledováno nejen fanoušky Samsungu, ale i odbornou veřejností – protože určují hlavní trendy v mobilním fotografování. Předchůdce Samsung Galaxy S23 Ultra (recenze zde) jsem vloni testoval a v danou chvíli vévodí spolu s iPhonem 15 Pro mému tradičnímu přehledu Nejlepší fotomobily… Kam se posune jeho nástupce, to ukáže až podrobný test za několik týdnů.

Jaké jsou tedy hlavní novinky:

 • místo desetinásobného optického přiblížení nyní mobil nabízí “jen” přiblížení pětinásobné. Celkově by však výsledky měly být lepší i při větším přiblížení, protože se výrazně zvětšilo rozlišení i fyzická velikost snímače. A své udělají i kouzla softwarového zpracování
 • AI, kam se podíváš – hlavním sloganem této vlajkové lodi je “Galaxy AI”, tedy nasazení umělé inteligence na různé zásadní i drobnější funkce
 • celkově by měl mobil být výkonnější
 • zpracování obrazu – tedy to vlastně zcela nejzásadnější – by mělo odpovídat nové generaci a mělo by být opět o krůček či krok dál
 • video dokáže snímat ve 4K až do 120 fps
Samsung Galaxy S24 Ultra portréty
Portrétní mód bude nesporně silnou zbraní nového modelu – zde při zběžném testování při pražské premiéře. Opravdu zásadní je, že nabízí troj- i pětinásobný optický zoom, což žádný iPhone v danou chvíli neumí (iPhone 15 Pro umí trojnásobný, iPhone 15 Pro Max pětinásobný, nikoliv však trojnásobný). Rychlofotka mobilem.

Samsung Galaxy S24 Ultra – cena

Podle oficiálních informací z tiskové konference bude cena Samsungu S24 Ultra začínat na 35 499 Kč pro verzi s pamětí 256 GB, nejvyšší s 1T bude stát 44 499 Kč. K čemuž je dobré dostat, že jako každý rok Samsung nabízí přes své oficiální prodejce a distributory různé akce a slevy v prvním období po zahájení prodeje. Základní model S24 začíná na ceně 21 900 Kč (ve verzi s 128 GB pamětí).

Srovnání cen na Heureka.cz

Ceny na Alza.cz

Mohou partneři ovlivňovat vyznění této tabulky? Rozhodně ne! Dlouhodobě spolupracujeme se srovnávacím portálem Heureka.cz a velkými e-shopy včetně Alza.cz. Od Heureky dostáváme nevelkou provizi za vaši návštěvu, od Alzy případně za nákup. Cena pro vás však samozřejmě vždy zůstává stejná a vždy platí: recenze na Fotoguru jsou a budou zcela nezávislé.

 

Samsung Galaxy S24 Ultra a fotoaparát

A co tedy v reálném životě čekat od nového fotomobilu? Nejprve se pojďme podrobněji podívat na složení fotoaparátu – tedy na čtveřici fotoaparátů a snímačů (přesněji řečeno pětici, pokud počítáme i fotoaparát přední).

Samsung Galaxy S24 Ultra – fotoaparát: snímače a objektivy
Hlavní (širokoúhlý) 200 MP (Super Quad Pixel AF), F1.7, OIS
Laserové ostření
1/1,3″, 0,6 μm
Ultra širokoúhlý 12 MP (2PD), F2.2, AF
Úhel záběru 120° 1/2,55″ 1,4 um
Tele objektiv 1 10 MP (2PD), F2.4, OIS
3x optické přiblížení 1/3,52″, 1,12 μm
Tele objektiv 2 50 MP (2PD), F3.4, OIS
5x optické přiblížení 1/2,51″, 0,7 μm
Přední fotoaparát 12 MP, F2,2
Dual Pixel AF, 1/3,2″ 1,12 μm

Poznámka: tabulka vychází z oficiálních specifikací firmy Samsung, zkratka 2PD znamená ostření pomocí tzv. duálních pixelů, OIS je zkratka pro optickou stabilizaci obrazu, číslo jako například 1/1,3″ znamená fyzickou velikosti snímače a rozměr á la 0,7 μm velikost pixelu.

Samsung Galaxy S24 Ultra fotoaparát
Detaily fotoaparátů: Hlavní, ultraširokoúhlý a dva teleobjektivy. Rychlofotka mobilem.

Nový teleobjektiv: jen 5x přiblížení, ale více pixelů

To nejzajímavější při testování v reálném provozu bude právě vyzkoušet nový teleobjektiv a případně ho srovnat s předchozí generací. Samsung S23 Ultra měl úctyhodný desetinásobný optický zoom, zde je jen zoom pětinásobný. Na stranu druhou, jak jsem již zmínil, Samsung opakuje, že výkony budou lepší, a to i při extrémním přiblížení – protože nový teleobjektiv má mnohem větší rozlišení (50 Mpx vůči 10 Mpx u předešlé generace) i větší fyzické rozměry a světelnost objektivu (ta je nově 3.5 vůči 4.9)…

Zda to tak opravdu bude, to se ukáže při podrobném testu, ale mých pár testovacích snímků rozhodně naznačuje, že výkony budou opět opravdu pozoruhodné. A zdá se tedy, že zvětšení snímače i jeho rozlišení může opravdu vše vylepšit. Zkrátka: objektiv sice opticky “nevidí” tak daleko jako loňská generace, ale má k dispozici výrazně “více pixelů” a může tedy nabídnout větší detaily… To vše v kombinaci s mohutným dopočítáváním umělé inteligence. Zkrátka, uvidíme.

Samsung Galaxy S24 Ultra a Galaxy AI

Sousloví “umělá inteligence” se pomalu stává únavným klišé – samozřejmě, jeho dopady jsou pozoruhodné, hluboké a mnohdy fantastické. Ale bezpočet firem nyní před vše, co dělá, přidává právě ona dvě magická písmena AI, a to i tehdy, když s tím nemá AI nic společného.

Proto jsem se trochu bál, že něco podobného potká i Samsung – už řada dílčích informací o chystaných novinkách naznačovala, že právě tohle bude ústředním motivem toho, co nová generace bude nabízet. A tak se i stalo.

Ale: tady si Samsung opravdu zaslouží pochvalu – novinky, které byly představeny v kategorii “Galaxy AI”, jsou totiž opravdu nenásilné, sympatické a hlavně: opravdu se hodí.

Jaké “významné drobnosti” tedy Samsung chystá?

 • odstranění odlesků – tohle může znít jako detail, ale není: kdo někdy (například) fotil přes okno, dobře ví, jaký problém představují všechny ty odlesky, odrazy a podobné prvky kazící obrázky. Samsung nyní přichází s tím, že je dokáže elegantně softwarově odstranit – testoval jsem to a byl mile překvapený, jak dobře vše funguje
 • použití “pravé generativní” AI: hodně zajímavým prvkem je použití algoritmů umělé inteligence pro “dopočítávání fotografií”… pokud fotce například chybí okraje (třeba po zarovnání svislic u budovy), mobil je schopný je dopočítat, což se prostě opravdu hodí… A opět platí, že výsledky jsou pozoruhodné (byť zrovna tohle bude dobré pořádně vyzkoušet v praxi)
 • různé sofistikované přesuny, výběry, přesouvání předmětů ve fotce – s různými objekty ve snímku je možné provádět opravdu zajímavé kousky, které mohou mít místo nejen při “hraní si”, ale třeba při práci s předměty při focení produktů na e-shop a tak podobně
 • k čemuž dodejme, že pozoruhodně vypadají i další funkce, které nejsou fotografické: mobil například umí v reálném čase překládat telefonické hovory mezi různými jazyky a dokonce pořídit textový záznam. Anebo dokáže naskenovat text a s pozoruhodnou přesností ho upravit, naformátovat a logicky uspořádat.

Zkrátka: vypadá to opravdu zajímavě – a také využitelně, což se počítá.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Výkony této vlajkové lodi při zoomování jsou opět opravdu neuvěřitelné – zde zobrazení náhledu stonásobného přiblížení. To už je samozřejmě dávno za hranou, ale technologicky jde prostě opravdu o nesmírně zajímavou věc. Výsledná fotka navíc bude ještě mnohem ostřejší, protože po zmáčknutí spouště procesor “dopočítá detaily”. Pozn: jde o předprodukční vzorek mobilu, tedy vše může ještě vypadat trochu jinak. Rychlofotka mobilem.

Co Samsungu závidím jako majitel iPhonu 15 Pro

A na závěr drobná poznámka: zcela upřímně budu jako majitel iPhonu 15 Pro majitelům této novinky závidět rozsah objektivů, které žádný iPhone nemá. Totiž: jak už zaznělo, je zde kvalitní pětinásobný zoom, ale také tradiční zoom trojnásobný.

iPhone 15 Pro má velmi slušný zoom trojnásobný a je to v danou chvíli jediný iPhone, který se hodí na ambicióznější focení a focení lidí (kde je trojnásobný zoom nezbytný). iPhone 15 Pro Max je naproti tomu pro pokročilejší focení lidí nevhodný – nabízí sice pětinásobný zoom, ale ne už onen zoom trojnásobný. Kdo chce tuto klíčovou ohniskovou vzdálenost používat, musí se spolehnout na digitální zoom ze základního širokoúhlého objektivu – což je prostě hodně nešikovné – vic můj článek Proč jako fotograf nechci iPhone 15 Pro Max, ale jen “obyčejné” Pro.

Zkrátka: mít k dispozici dva funkční teleobjektivy zní velmi rozumně – byť i zda platí: až ostré testy ukáží to podstatné: jak vlastně Samsung Galaxy S24 Ultra fotí v různých situacích.

Je tu jeden komentář

 1. Zdravim Vas Honzo,mam Samsung Galaxy S 24 Ultra 5G 512 GB od zacatku unora .
  Mužete se mē ozvat na moji novou mejl
  adresu. Dēkuji a krasné slunečné velikonoce přeji. Luďka

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*