Mobily řady Xiaomi Redmi Note 13 Pro míří na uživatele, kteří chtějí slušné výkony za rozumnou cenu. Z řady vybočují snímačem s 200 Mpx a nabízí se tedy logická otázka, co od nich čekat při fotografování. Zde je má recenze.
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G – stručná definice
Proč zkoumat Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G? Na tomhle webu mnoho let testuji nejen foťáky, ale i fotomobily. V minulosti to byly hlavně vlajkové lodi, abych zkrátka tušil, kam se svět focení mobilem posouvá (sám nyní fotím iPhonem 15 Pro, krom tedy zrcadlovky a bezzrcadlovky, samozřejmě).
Aktualizováno 31. ledna – přidány nové fotky a má videorecenze na YouTube.
V posledních letech se ale snažím testovat i zástupce střední třídy, protože právě tam se nyní z hlediska fotografování dějí nejzajímavější věci. Proč? To, že vlajkové lodi za 30 000 – 40 000 Kč fotí velmi dobře, už víme dávno. Ale v poslední době se právě děje to napínavé v kategorii kolem 10 000 Kč – což jsou mobily jako Samsung Galaxy A54 (recenze již brzy) nebo Xiaomi 13T (recenze zde), které toho dokáží překvapivě hodně a fotí prostě lépe, než si mnozí uvědomují. Viz též má speciální sekce Nejlepší fotomobily – pohled fotografa.
Plus ještě jeden link: po 12 letech fotokurzů s foťákem a 5 s iPhony jsem nyní vypsal i nový kurz focení s mobilem (pro Android).
A kam na pomyslné mapě mobilů patří mobily Xiaomi Redmi Note 13 Pro? S mírnou nadsázkou se dá říct, že Redmi má být nižší střední třídou, například i ve srovnání s “hlavní” řadou Xiaomi (včetně zmíněného modelu Xiaomi 13T)… Zkrátka: nižší cena, ale stále rozumné výkony. A klíčová otázka tedy zní, jak výrazné kompromisy to jsou. A z mého pohledu je důležité se ptát, jaké výkony v oblasti fotografování máme čekat.
Pravda navíc je, že moje recenze předchozího modelu Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ (viz zde) zaujala poměrně hodně čtenářů, protože výsledky mého podrobného testu byly vlastně překvapivě slušné (s ohledem na cenu).
Zkrátka: je logické pátrat po modelech, které slušně fotí a nestojí mnoho.
Řada Xiaomi Redmi Note 13 – cena:
Není v mých silách průběžně sledovat ceny, tedy sem dávám linky na průběžně aktualizovaný přehled přímo z Heuréky a link na Alza.cz (která do Heuréky své ceny obvykle neposílá).
Srovnání cen na Heureka.cz
Ceny na Alza.cz
Mohou partneři ovlivňovat vyznění této tabulky? Rozhodně ne! Dlouhodobě spolupracujeme se srovnávacím portálem Heureka.cz a velkými e-shopy včetně Alza.cz. Od Heureky dostáváme nevelkou provizi za vaši návštěvu, od Alzy případně za nákup. Cena pro vás však samozřejmě vždy zůstává stejná a vždy platí: recenze na Fotoguru jsou a budou zcela nezávislé.
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: objektivy a snímače
Dobrá, co tedy máme vědět o fotografování s Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G? (i dalšími dvěma modely řady 13 Pro – o rozdílech/shodách viz dále)?
Nejprve si pojďme shrnout, jaké snímače a objektivy máme k dispozici:
Hlavní širokoúhlý fotoaparát: 200 Mpx, 23mm, f/1.65, velikosti snímače 1/1.4″
Ultraširokoúhlý fotoaparát: 8 Mpx, 16mm, f/2.2
Makro fotoaparát: 2 Mpx, 25mm, f/2.4
Přední fotoaparát: 16 Mpx, 24mm, f/2.5
Video: 200 ukázkových fotek ve 4K (18 minut)
Co nám plyne z tohoho pohledu na fotografickou výbavu?
- je zjevné, že klíčovým nástrojem bude hlavní snímač/objektiv, protože má logicky zdaleka nejlepší parametry. Přičemž je důležité zmínit i velikost snímače 1/1.4″, která je vcelku slušná (obecně platí, čím větší fyzická velikosti, tím větší potenciál zvládnout dobré fotky). Na stranu druhou, například Xiaomi 13T má snímač ještě větší
- oněch 200 Mpx u hlavního objektivu je vždy položka mírně kontroverzní: po léta platilo, že takováto čísla jsou především reklamním trikem a lákadlem pro kupující, to se nyní mění a velké rozlišení má význam i pro zoomování (viz dále)
- hodně cenný pro běžný provoz je i ultraširokoúhlý objektiv, který má jen 8 Mpx, což je rozměr, kdy je třeba počítat s mírně menší kvalitou a být ostražitý při výběru scény
- makro objektiv je spíš do počtu – jak ještě zmíním, fotky jsou opravdu určeny spíš na prohlížení na mobilu, ale špatné nejsou
- solidní je též přední fotoaparát (které mně nicméně obecně moc nezajímá)
- na první pohled je též zjevný hlavní kompromis, které nicméně vlastně není kompromisem a slabinou, ale prostě vlastností foťáku z nižší třídy: chybí tu cokoliv “přibližovacího”... Mobil sice dokáže zoomovat až do desetinásobného přiblížení, ale je to samozřejmě přiblížení digitální, tedy kvalita jde rychle dolů. Zoomovat je tedy třeba opravdu opatrně.
- a za zmínku stojí i zjevná věc, že parametry jsou to velmi podobné jako u předchozí generace, tedy u Xiaomi Redmi Note 12 Pro+…
Fotografovat se dá u hlavního fotoaparátu i do maximálního rozlišení, tedy do 200 Mpx – fotka má pak rozměr 16300 x 12240 px. V praxi to moc velký význam nemá – pro běžné focení i použití je to rozměr v podstatě nepoužitelný a i mobilu trvá pár chvil, než velký soubor pro zobrazení načte. Na druhou stranu ale platí, že v tomto rozlišení je opravdu možné “vylovit” ze záběru překvapivé detaily, tedy zcela bez významu to jistě není.
Xiaomi Redmi Note 13 Pro versus Xiaomi Redmi Note 13
Co by nemělo zapadnout, je logický dotaz, v čem se vlastně liší jednotlivé modely této řady… Celkem totiž v třinácté generaci existuje pět (ano pět) modelů: tři z řady Pro: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G, Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ a Xiaomi Redmi Note 13 Pro, dva z řady “ne-pro”: Xiaomi Redmi Note 13 a Xiaomi Redmi Note 13 5G.
To podstatné v rozdílech mezi modely je prosté: čím vyšší model této generace, tím o něco lepší parametry ve výkonu, nabíjení, zobrazení displeje atp. Ale také třeba odolnosti. Tedy stojí za to se v tom nějak zorientovat.
Z hlediska fotografování, pokud jsem to tedy pochopil dobře, je hlavní rozdíl v tom, že všechny modely řady Pro mají zde zkoumaných 200 Mpx, zatímco nižší “ne-pro” modely mají “jen” 108 Mpx.
Jinými slovy, tato recenze z hlediska fotografování platí v tom podstatném pro všechny tři modely Pro – ty další by nicméně též v budoucnu stálo za to otestovat. Aktualizace: Už jsem otestoval jeden z nižší řady, Xiaomi Redmi Note 13 5G (recenze je zde).
Zde v tomto článků případně najdete podrobné tabulky porovnávající všech těchto pět modelů: Řada Xiaomi Redmi Note 13 – srovnání: 5 mobilů v přehledné tabulce
Jak fotí Xiaomi Redmi Note 13 Pro+
Dobrá, a nyní to podstatné: jak Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ fotí? Co od tohoto modelu čekat?
Tento mobil jsem měl možnost půjčit si na pár dní ještě před jeho oficiálním představením a otestovat ho v různých prostředích a situacích. Jak fotí, to nejlépe zahlédnete z fotografií na této stránce.
V celkovém součtu je možné říct, že plní přesně tu roli, která mu odpovídá: za rozumnou cenu dává velmi slušné výsledky odpovídající nižší střední třídě: zcela spokojeni budou běžní uživatelé, ale v mnoha situacích (zejména při použití hlavního snímače) nebudou zklamáni ani uživatelé náročnější.
Přičemž ale platí, že ona “vyšší” střední třída jako již zmíněný Xiaomi 13T přece jen nabízí o něco víc.
A abych nezapomněl: tak jako vždy se tak trochu vyhýbám hodnocení videa: samozřejmě jsem ho též testoval a byl obecně zcela spokojen, ale na rozdíl od fotografií zkrátka neumím kvalifikovaně říct, jak si video vede ve srovnání s konkurencí…
Co se mi líbilo:
- zpracování obrazu je obecně velmi slušné: tohle je vlastně to nejzásadnější u všech recenzí mobilů. Nejvíce zkrátka záleží na tom, co mobil dokáže udělat s pořízenými daty, jak je dokáže zpracovat. A to tady funguje velmi slušně, pro běžné použití nebudou uživatelé zklamaní – fotky budou prostě opravdu hezké. Samozřejmě jako vždy platí, že čím lepší světlo a barevnější scéna, tím lépe.
- 200 Mpx snímač není jen reklamní trik. Jak už jsem zmínil, 200 Mpx snímač má některá praktická využití: opravdu nabízí záznam s obrovským množství detailů, což se může někdy hodit. A samozřejmě je klíčový pro digitální přibližování.
- portrétní mód dává dobré výsledky: portrétní režim je důležitý nejen pro focení lidí, protože nabízí umělé rozmazání pozadí, což dokáže fotkám obecně hodně pomoct. A zde funguje slušně, ač – samozřejmě – vyšší třída umí ještě o něco více.
- překvapivě dobré výkony se dají čekat při nočním focení: jak je možné zahlédnout z ukázkových fotek, velmi hezké fotky zvládne mobil v “modré hodince”, tedy krátce po západu slunce. Není to striktně vzato noční režim (kdy fotka vzniká z několikavteřinového záznamu), ale prostě jen focení za šera a slabšího světla – a funguje velmi dobře.
Na co pozor:
- jedná se přece jen o poměrně “základní” model – jak jsem zmínil, obecné výsledky jsou velmi slušné, při tom všem je ale dobré mít na paměti, že jde přece jen o relativně základní model a i zpracování obrazu občas pokulhává
- chybí “přibližovací” objektiv. Z definice tohoto modelu je jasné, že není příliš vhodný pro přibližování, chybí tu zkrátka speciální objektiv. U mobilů této cenové kategorie to není nic překvapivého, ale je dobré s tím počítat, limit to je například i pro focení portrétů.
- konkurence mírně “vyšších” modelů je nemalá. Jak už jsem poznamenal na začátku, konkurence o něco dražších modelů je poměrně zásadní, přece jen toho dokáží v některých aspektech nabídnout víc
- rozdíl oproti předchozí generaci není dramatický: je velmi obtížné dopátrat se, v čem všem se opravdu (nejen papírově) modely liší mezi svými různými generacemi – můj dojem zcela subjektivní byl, že rozdíl oproti Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ není nijak dramatický. Parametry fotoaparátu jsou podobné (či spíše skoro stejné), výkony, zdá se, též.
- makro fotoaparát je spíše doplněk: makro fotografie, jak vyplývá z rozlišení snímače (2 Mpx), je spíše “na památku” a výsledky se opravdu hodí jen pro prohlížení na mobilu. Kde nicméně nevypadají zase tak zle.
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G – shrnutí ve dvou větách
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ i další dva “Pro” modely nabízejí velmi slušné výkony za rozumnou cenu, tedy kvalitu, která potěší běžné uživatele a v mnoha situacích neurazí ani náročnější majitele. Nebudou to však mít snadné v konkurenci s mobily mírně vyšších tříd, které za ceny hodně podobné nabízejí přece jen o něco lepší výkony a uživatelský komfort.
Řada Xiaomi Redmi Note 13 – cena
Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky a Alza.cz
5 modelů řady Xiaomi Redmi Note 13 – ceny na Heureka.cz
5 modelů řady Xiaomi Redmi Note 13 – ceny na Alza.cz
Další fotografie z testu
Shrnutí recenze:
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G nabízí velmi slušné výkony za rozumnou cenu, tedy kvalitu, která potěší běžné uživatele a v mnoha situacích neurazí ani náročnější majitele. Nebudou to však mít snadné v konkurenci s mobily mírně vyšších tříd, které za ceny hodně podobné nabízejí přece jen o něco lepší výkony a uživatelský komfort.
7.5
Pros
- - slušné obrazové výkony
- - snímač s 200 Mpx není jen reklamní trik
- - zajímavé výkony při nočním focení
Cons
- - jde přece jen o základní model
- - chybí optický zoom
- - rozdíly oproti předchozí generaci nejsou dramatické
- - POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotomobily STEJNÉ KATEGORIE / TŘÍDY..
Xiaomi Redmi Note 13 Pro by měl mít
logicky lepší fotoaparát něž Redmi Note 9.Proč nemá?Mám desítky fotek,jako důkaz, jenže výrobci,nebo prodejci je to jedno.Bohužel.
Nechápu proč každý hledá v mobilu fotoaparát. Taky veškeré recenze se motají okolo focení. Mobil je snad určen na něco úplně jiného.
Protože foták u sebe po ruce člověk prostě nemá. Takže ho mobilní telefon s dobrým fotákem dokáže aspoň trochu nahradit.