Xiaomi 13T a focení: podrobná recenze a ukázkové fotky (+ video)

Kam patří, pro koho je a jak fotí fotomobil Xiaomi 13T? Zde je má podrobná recenze doplněná několika desítkami ukázkových fotek (a ještě mnohem více jich můžete vidět v doprovodném videu).

Co mě zajímalo na Xiaomi 13T?

Tohle je další z početné řady podrobných testů fotomobilů – v posledních letech testuji pro moji rubriku Nejlepší fotomobily především vlajkové lodi klíčových značek. Nestíhám zdaleka všechno, výběr je často trochu náhodný, ale nic to nemění na zásadním cíli: zajímá mě, kam konkrétní mobil patří na stávajících trhu a hlavně: kam se posouvá technologie pohánějící svět focení mobilem. Zkrátka: co nyní fotomobily umí.

Xiaomi 13T
Pes Amba spokojeně čeká, až portrét vznikne… Neupravená, pouze zmenšená fotka, tak jako všechny zde na stránce.

Xiaomi 13T jsem proto testoval kvůli tomu, abych si tento foťák střední třídy zařadil do kontextu jiných modelů, ale hlavně, abych získal další kamínek do skládačky toho, jaké fotografické výkony budou mít k dispozici majitelé této značky. A jak si povede ve srovnání s mobily podobných i vyšších řad (které, přece jen, znám trochu více).

Tak jako v mých podobných recenzích mě zajímala hlavně odpověď na zdánlivě banální otázku: Jak tento mobil fotí? Jak se bude chovat v různých situacích? Testoval jsem opět velmi podrobně a dlouho: Xiaomi 13T jsem s sebou nosil asi dva týdny a zkoušel ho v řadě opravdu zcela normálních a běžných situací.

Xiaomi 13T recenze
Podobné fotky dopadají opravdu velmi dobře – barvy nejsou přepálené (tohle byl opravdu podzimně zářivý den), prosvětlení stínů též dopadá věrohodně. Neupravená, jen zmenšená fotka přímo z mobilu (stejně jako všechny fotky zde na stránce).

A zkoumal jsem především nesnadno uchopitelnou položku ve výkonu foťáku, a to zpracování obrazu – tedy to, jaká kouzla dokáže s fotkou provést foťák sám od sebe, bez speciálních efektů a dalších úprav.

Xiaomi 13T recenze
Xiaomi 13T a portrétní mód na mé manželce. „Filtry“ firmy Leica zde trochu desaturovaly barvy, navíc je zde dodána vinětace (zatmavení rohů, což mi místy přišlo trochu moc). Ale – viz níže – dají se zvolit i méně divoké portrétní módy. (Neupravená, pouze zmenšená fotka přímo z mobilu.)

Co se dočtete v tomto článku

Rychlé shrnutí klíčových parametrů
Fotoaparát: snímače a objektivy
Funkce fotoaparátu
Jak tento mobil fotí – co se mi líbilo
Jak tento mobil fotí – na co si dát pozor
Xiaomi 13T – shrnutí ve dvou větách
Xiaomi 13T – cena

Xiaomi 13T – rychlé shrnutí klíčových parametrů

Klíčová fakta, technické specifikace i první dojmy o tomto fotomobilu jsem již sepsal v článku Xiaomi 13T v rukách fotografa (první rychlé dojmy), zde je tedy shrnutí klíčových faktů.

– v této recenzi se soustřeďuji na “obyčejnější” z nově představených mobilů, tedy verzi Xiaomi 13T, verzi Pro vyzkouším v blízké budoucnosti. Rozdíly jsou ovšem z hlediska fotografování prakticky nulové. Pokud jsem dobře pochopil technické specifikace, rozdíl mezi Xiaomi 13T a Xiaomi 13T Pro je v některých parametrech výkonu mobilu jako takového plus v parametrech videa. Jinými slovy: foťák mají oba mobily stejný

Video: Xiaomi 13T a 150 ukázkových fotek – 14 minut v 4K

– Xiaomi 13T se začal prodávat za zhruba 15 000 Kč, ale krátce po startu se dá koupit i o několik tisíc méně, což je dle mého s ohledem na funkce cena více méně rozumná

Xiaomi 13T - recenze
Podvečerní pohled na Pražský Hrad – tohle mobil zvládá velmi slušně, byť režim Noc má trochu rezervy ve srovnání s konkurencí. Fotka je bez úprav, stejně jako všechny na této stránce, pouze je zmenšená.

– třeba je zmínit i rozdíly ve srovnání s vlajkovou lodí Xiaomi 13 Pro (recenze zde), ten je z hlediska fotografování opravdu poměrně zásadní – chybí zde hlavní lákadlo, tedy tzv. jednopalcový snímač, tedy snímač s velikostí ve světě mobilních telefonů značně nezvyklou.

– Plus portrétní zoom nabízí 3.2x optické přiblížení a 50 Mpx mají na verzi Pro všechny tři snímače, ne pouze dva jako u modelů Xiaomi 13T. A jak moc to vadí? Osobně jsem byl schopnostmi jednopalcového snímače velmi potěšený a rozdíl tu tedy cítím. Na druhou stranu je třeba objektivě uznat, že rozdíly opravdu poznají a v reálném životě využijí jen zkušení uživatelé, a to pouze v určitých situacích. Tedy je to kompromis, s nímž je třeba počítat, ale pro drtivou většinu uživatelů nebude zásadní

Xiaomi 13T při rychlém testu. Rychlofotka iPhonem...
Xiaomi 13T při testu. Rychlofotka iPhonem…

Xiaomi 13T – fotoaparát: snímače a objektivy

Pojďme si tedy shrnout klíčové parametry foťáku u Xiaomi 13T – vyplývá z nich vlastně poměrně hezky, co od fotomobilu čekat (a pro jistotu ještě připomeňme, že zcela stejné parametry má i verze Pro).

Objektivy:

Hlavní širokoúhlý: 50 Mpx, 24 mm, f/1.9, snímač 1/1.28”
Teleobjektiv: 50 Mpx, 50 mm, f/1.9
Ultraširokoúhlý: 12 Mpx, 15 mm, f/2,2

Co nám tyhle údaje říkají? Pro mě osobně především to, že zde nejsou žádná “ohromující čísla” rozlišení snímače á la 100 nebo 200 Mpx, ty totiž – zejména u levnějších kategorií mobilů – spíš znamenají komplikace a mnohdy i horší fotky (větší rozlišení obvykle znamená vyšší hodnoty šumu). Tedy, upřímně, obří rozlišení mnohdy bývají především reklamním trikem (byť ne vždy, dlužno říci, smysl například dává u vlajkové lodi Samsungu S23 Ultra – recenze zde).

Jak ještě zmíním dále, snímač s 50 Mpx na hlavním objektivu a teleobjektivu tu je rozumnou volbou a funguje velmi slušně. Za zmínku též stojí velikost hlavního snímače: 1/1.28” v reálu znamená 10 x 7.5 mm, tedy relativně opravdu velké rozměry (což obvykle znamená vyšší kvalitu obrazu). Samozřejmě, “jednopalec” jako u Xiaomi 13 Pro to není…

Xiaomi 13T recenze
Tuhle fotku jsem cvakl vlastně omylem – ale je hodně zajímavá: tváře cestujících jsem raději skryl, protože by byli bez problémů rozpoznatelní. To vše v noci a při focení pouze do 12 Mpx… To je technologicky opravdu pozoruhodné.
Xiaomi 13T
Výřez z horní fotky – detaily jsou opravdu nemalé. Tváře bychom poznali zcela bez problémů. Fotka je bez dalšího upravování, ani jsem nedoostřoval.

Xiaomi 13T – funkce fotoaparátu

Co dále by nás mělo zajímat u funkcí fotoaparátu?

těžko utéct zmínce před legendární firmou Leica, jejíž logo nese soustava objektivů, ale také předdefinovaná skupina filtrů, které je možné používat přímo při focení, nebo poté při dalších úpravách. Hlavní volba přímo v hlavní nabídce foťáku se týká volby mezi styly Leica Authentic a Vibrant. Jak moc je Leica opravdu zásadní pro kvalitu fotek, to se opravdu netroufám odhadovat, spíš bych byl mírně skeptický. Ale budiž, zní to dobře.

Xiaomi 13T Recenze
Ještě jednou má žena ve slavné Dýňové farmě v Bykoši. Tohle je portrétní režim bez přídavných filtrů – a dopadá to velmi slušně. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

– tak jako u skoro všech mobilů s Androidem, najdeme i zde slušně vybavený režim Pro, který nabízí různé šikovné funkce: manuálních nastavení času a ISO, vyvážení bílé a podobně. V záložce Více pak můžete vyzkoušet opravdu šikovné nástroje, včetně možnosti Dlouhá expozice umožňující oblíbené triky s nočními světly aut, rozmazanou vodou nebo focení hvězdných drah.

– v záložce Více si též můžete aktivovat možnost fotit do maximálního rozlišení, tedy do 50 Mpx. V minulosti tahle superrozlišení nedávala moc smysl, obrázky bývaly u různých značek často mizernější než obyčejné fotky, prostě to processing nezvládal. Zde ale občas cvaknout do 50 Mpx smysl dává, protože fotka má prostě viditelně více detailů, což se pro některá využití zkrátka hodí.

Xiaomi 13T recenze
Xiaomi 13T velmi dobře zvládá scény plné barev a slušného světla. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Reklama

AI focení není třeba používat – při běžném focení je možné používat i funkci tzv. AI focení, tedy pomůcku, která analyzuje scénu a upravuje více či méně výsledky dle obsahu. Listí tedy může být zelenější anebo modřejší – alespoň tak to vždy fungovalo, ale tady jsem měl po mnoha pokusech pocit, že výsledky jsou obecně hodně podobné až stejné. Což je svým způsobem dobře a ta hlavní kouzla při úpravách se dějí i při běžném zpracování obrazu.

Jak Xiaomi 13T fotí – co se mi líbilo

Jako obvykle jsem fotomobil testoval v běžném provozu, od města po valašské kopce, od podzimního slunce, po mírně ponuré podzimní podvečery. Zde jsou mé klíčové poznámky:

– Hlavní plus: velmi solidní zpracování obrazu: jak jsem zmínil, zcela nejvíce mě u mobilů zajímá, zda dokáží konzistentně v různých situacích dávat solidní výsledky. A právě v tomhle bodu je dle mého obecně nejsilnější stránka Xiaomi 13T. Prostě tzv. “fotí dobře”. Zpracování obrazu funguje velmi slušně a nabízí na střední třídu dobré výsledky, byť, což není překvapující, nejvyšší třídy fotomobilů některé scény (krajina/město s velkými kontrasty) zvládnou lépe.

Xiaomi 13T
Zpracování obrazu při podobném focení  je velmi dobré.

– Solidní výkony jsou stabilní a konzistentní: právě “stabilita výkonu” je něco, co je subjektivní a nedá se nijak moc měřit, a přesto jde o “parametr” zcela zásadní: existují modely mobilů, které dokáží zazářit v některých parametrech, ale často pokazí běžný provoz. To se tu neděje, prostě fotí stejně slušně ve většině situací, což je pro mě osobně velké plus.

– Kresba detailů bývá překvapivě dobrá – za vypíchnutí stojí překvapivě podrobné zobrazení detailů – jak jak je vidět z přiloženého příkladu, mobil na více méně náhodné fotce po setmění dokázal velmi dobře zobrazit tváře cestujících v tramvaji. Což opravdu zvládne ne každý stroj.

– Slušné výkony ve slabším světle: ač oficiální režim Noc není zrovna úchvatně funkční, viz dále, fotky podvečerní dopadaly překvapivě dobře a ani jsem neměl nečekané problémy s vyšším šumem, o němž se zmiňovaly některé z prvních recenzí.

Xiaomi 13T recenze
Ultraširokoúhlý objektiv se opravdu hodí, snímač má tedy nižší rozlišení než další dva (základní a portrétní).

– Portrétní mód patří k pozitivním překvapením: na fungování portrétního módu se často “láme chleba”, ale zde je ve své základní funkci velmi dobrý: uměle rozmazané pozadí působí věrohodně a úpravy obličeje jsou decentní a nenásilné (což rozhodně nebývá pravidlem), byť něco se portrétům přece jen vyčíst dá, viz dále.

– Filtry Leica celkem dávají smysl: přes určitou skepsi musím říct, že nakonec mě vcelku bavilo hrát si s přednastaveními od Leicy, byť přiznávám, že jsem se většinou držel Vibrant, protože styl Leica Authentic mi přece jen přišel už trochu moc “umělecký”, ale to je věc názoru.

– A co video? Standardně dobré. Přiznávám, tak jako u mých ostatních recenzí se bojím vynášet nějaké dalekosáhlé soudy o kvalitě videa, protože se v této oblasti prostě moc nevyznám. Letmé dojmy byly taktéž solidní, včetně točení do 4K s 30 fps. Ale srovnat s jinými modely výsledky neumím.

Jak Xiaomi 13T fotí – na co si dát pozor

– Zoom není nijak hvězdně výkonný… Jak už jsem zmínil, foťák nabízí pouze dvojnásobný optický zoom, tedy není od něj možné čekat zázraky třeba při focení sportu. Kdo chce přibližovat víc, může, ale kvalita samozřejmě půjde dolů. Zoomem digitálním lze jít až do dvacetinásobného přiblížení, ale to už opravu nemá moc smysl. Ale ještě zoom desetinásobný se více méně dá použít pro “fotky na památku”. Což není kritika, omezený zoom je prostě vlastností foťáku, navíc jsme samozřejmě ve střední třídě, kde to tak prostě bývá. Jen je však třeba s ním počítat.

– Kontrastní scény v krajině i městě mírně zaostávají za vyššími modely. Pokud budete fotit krajinu nebo město s mnoha stíny, třeba stromy, řeku, nebe, domy…, fotka bude trochu fádnější a obecně tmavší než u vyšších modelů (včetně mého dva roky starého iPhonu 13 Pro). Tohle je zkrátka určitá slabina zpracování obrazu – dražší modely tohle umí o něco lépe.

Xiaomi 13T
Tuhle kategorii obrázků zvládne můj iPhone 13 Pro o něco lépe – stíny trochu víc rozsvítí a barvy oživí. Zkrátka, v horším světle s málo zářivými barvami by mohly být výsledky Xiaomi 13T o něco lepší, zde vše dopadá trochu šedivě.

– Noční režim je spíš slabší. Přiznávám, zde jsem trochu rozmazlený z mých iPhonů – u nočního režimu jsem zkrátka zvyklý, že foťák chvíli snímá a pak i ze tmy vyloví použitelný záběr. Nevím vlastně proč, ale obecně u mobilů Xiaomi tohle často funguje tak nějak nemastně neslaně. Byť jasně, režim Noc tu je. Ale, viz výše, focení třeba v modré hodince (kdy to ale ještě není onen pravý noční režim) dopadá velice dobře.

– PRO objektivy jsou trochu divoké. Pokud bych mohl poradit vývojářům z Xiaomi, do čeho sáhnout, prosil bych je o úpravu tzv. PRO objektivů. To jsou vlastně módy v rámci portrétu, přičemž například Vířivý bokeh je vlastně 50mm objektiv, ale má zbytečně intenzivně přidanou vinětaci. A mód Jemné zaostření (90 mm) je opravdu nepoužitelný, protože portrét přetaví jakýmsi vážně divokým filtrem, který se mi nepodařilo vypnout. Je to relativně drobnost, ale trochu mi lezla na nervy, protože portrétní režim používám často a rád.

Xiaomi 13T – shrnutí ve dvou větách

Xiaomi 13T je z hlediska fotografování velmi solidní představitel střední třídy, který svými výkony nezklame ani relativně pokročilé a náročné uživatele, a to díky velmi slušnému zpracování obrazu, stabilním výkonům a mnoha prakticky využitelným funkcím. Limity jsou dané hlavně hardwarovou výbavou – zoom nemůže soutěžit s výkony vyšších tříd, a i některé softwarové upgrady by se hodily, například u portrétního módu, nočního režimu a kontrastnějších scén v krajině.

obilí
A ještě trocha detailů na závěr (z hlavního objektivu).

Xiaomi 13T – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Xiaomi 13T 8GB/256GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Xiaomi 13T na Alza.cz

Další fotografie z testu

 

Shrnutí recenze

Xiaomi 13T

Xiaomi 13T je z hlediska fotografování velmi solidní představitel střední třídy, který svými výkony nezklame ani relativně pokročilé a náročné uživatele, a to díky velmi slušnému zpracování obrazu, stabilním výkonům a mnoha prakticky využitelným funkcím.

Hodnocení redakce:
7.7

Pros

 • Velmi dobrá obrazová kvalita
 • Dobře fungující portrétní režim
 • Stabilní výkony bez výkyvů

Cons

 • Rozsah optického zoomu není velký
 • Dražší modely lépe umí zpracování kontrastních scén
 • Noční režim není hvězdný
 • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotomobily STEJNÉ KATEGORIE / TŘÍDY..
Reklama

10 komentářů

 1. Zdravím , můžete mi někdo poradit který z těchto dvou telefonů je na tom lépe co se týče focení ? Xiaomi 13t vs Redmi 13 pro+ ?
  200mpx u Redmi vs 50mpx Leica u Xiaomi ?

 2. Jen… Jen jsem chtěl upravit jednu mýlku. Sám nevím od kdy, ale už je to nějaký ten pátek, kdy na Heurece alzu jako takovou mezi obchody už také najdete… Její cena se tak mezi ostatními obchody už vyskytuje.

 3. Do RAWu ten telefon umí ukládat, ale ne ve všech případech. Je to možné jen v režimu pro. Třeba aktualizace přinesou změnu.

 4. Dobrý den, mám na Vás dotaz… Umí 13T ukládat i do RAWu (nebo případně alespoň do nějakého nepříliš postprocesovaného JPG..,) …?
  Jde mi o kombinaci voděodolnosti (Ipx8) a slušného foťáku, do jehož výsledků mohu v případě potřeby zasáhnout já v Lightroomu nebo Photoshopu

  Děkuji za informaci

  Marek V.

 5. Zajímalo by mě jestli ta fotka tramvaje byla momentka kdy je tramvaj v pohybu. Obecně nám u Xiaomi problém fotit věci v pohybu, jsou prostě rozmazané.
  A co přední fotoaparát na selfie? Nějaká kontrastní fotka by nebyla?
  Díky, Radek

  • To je zaujímavé, že veci v pohybe máte rozmazané. Ja som práve kôli tomuto NEROZMAZANIU v pohybe, išiel do Xiaomi. Mal som Smasung S23 plus a tam boli fotky veľmi zlé, riešil som to aj so Samsungom ale nepomohlo nič. A o rozmazaní fotiek v pohybe ani nehovorím, na akcii čo som bol tak zo 100.fotiek bolo 100 rozmazaných a to doslova nepoužitelný. A to vôbec nehovorím o najákom divokom tanci na parkete tam to chápem, ale ak niekto sedí na stoličke a stačil mikropohyb oka, hlavy, ruky a mazance na svete, proste pokiaľ ľudia a fotograf neskameneli a neprestali dýchať ….. mazance. Samsung som teda v priebehu 14.dnovej lehoty vrátil a kúpil o polovicu lacnejší Xiaomi 13T a bol som milo prekvapený kvalitou fotiek a vpodstate na podobnej akcii už neboli skoro žiadne mazance. Bežné fotky mali 100% úspešnosť. A doknonca fotograf aj fotografujúci mohli byť uvoľnení a mohli dýchať, čo sa pri samsungu S23 plus nedalo. Myslím že v rámci možností a pomeru ceny je to TOP produkt.

 6. Do mínusů bych uvedl absenci slotu na paměťové karty a hlavně nepřítomnost audio jacku.
  Co se týče fotografií, tak nejsou špatné, ale taky nejsou nijak bombastické jak by člověk mohl soudit podle recenzí. Není všechno zlato co se marketingově třpytí. Fotky jsou lepší než například Poco X5 Pro nebo iPhone SE 2020. Ale opravdu jen maličko. Při běžném používání rozdíl neuvidíte. Foceno vše na plnou automatiku. Takže možná se kvalita fotek časem díky aktualizacím změní .

 7. Dobrý den, opravdu ho hodnotíte lépe než S23 Ultra a stejně jako např. Honor Magic5 Pro? Rozdíly v jiných testech jsou u těchto dvou oproti 13T poměrně markantní, proto mě vaše finální hodnocení překvapuje.

  • Jan Rybář

   Martine, zdravím a díky za upozornění, a máte pravdu, z tabulky mi vypadlo upozornění, že ty body se týkají mobilů stejné kategorie / třídy, už jsem doplnil. Tedy samozřejmě, jak tam ostatně v textu i mnohokrát píšu, obecně nemá tabulkově smysl srovnávat tenhle kousek třeba se Samsungem S23 Ultra, protože tu chybí pořádný zoom. Ani třeba s Xiaomi 13 Pro, kde je větší snímač. Proto je vlastně žádné souhrnné tabulky nedělám, nemají moc smysl, právě kvůli tomu, že bychom opravdu napříč třídami míchaly hrušky a jablka. A navíc, což se skoro neřeší, třeba onen zmíněný Samsung už je nyní vlastně „jiný mobil“ než jsme všichni testovali na jaře, protože byl citelný ugrade firmwaru. Což je opět těžko postižitelné. Zkrátka, radit a hodnotit není snadné… Mějte se, JR

  • No ja nemám moc dobrú skúsenosť so Smasung S23 plus ( viem že ULTRA je vyžšia kategória ale zase až tak ďaleko to neni ) Fotky neboli ako z vlajkovej lodi, dokonca som mal pocit že moja stará Samsung S7 fotí lepšie, riešil som to aj so Samsungom ale nepomohlo nič. A o rozmazaní fotiek v pohybe ani nehovorím, na akcii čo som bol tak zo 100.fotiek bolo 100 rozmazaných a to doslova nepoužitelných. A to vôbec nehovorím o nejákom divokom tanci na parkete tam to chápem, ale ak niekto sedí na stoličke a stačil mikropohyb oka, hlavy, ruky a mazance na svete, proste pokiaľ ľudia a fotograf neskameneli a neprestali dýchať ….. mazance. Samsung som teda v priebehu 14.dnovej lehoty vrátil a kúpil o polovicu lacnejší Xiaomi 13T a bol som milo prekvapený kvalitou fotiek a vpodstate na podobnej akcii už neboli skoro žiadne mazance. Bežné fotky mali 100% úspešnosť. A dokonca fotograf aj fotografujúci mohli byť uvoľnení a mohli dýchať, čo sa pri samsungu S23 plus nedalo. Myslím že v rámci možností a pomeru ceny je Xiaomi 13T TOP produkt. Samozrejme i Phone PRO verzie sú asi najďalej deti vlastnia iPhone tak porovnávame. Ja sa však nedokážem skamošiť s iPhone pre bežné používanie, Android my sedí iPhone nie – nerozumiem mu, ale na foto a video je to asi to Naj…..

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*