Xiaomi 13T v rukách fotografa (první rychlé dojmy)

Xiaomi 13T a 13T Pro přicházejí – a bude napínavé sledovat, jaké místo si získají na stávajícím nebi fotomobilů. S Xiaomi 13T jsem měl možnost si pár dní hrát ještě před oficiálním startem – a zde je tedy pár mých prvních dojmů.

Proč testovat Xiaomi 13T, tedy levnější ze dvou novinek? Na dvojici představených mobilů je pozoruhodné, že rozdíly jsou vlastně překvapivě malé – nejsnáze je zahlédnete z podrobné tabulky níže, kde jsem odlišnosti zvýraznil. Kromě rozdílů ve výkonech se změny v mém “světě”, tedy focení a filmování, týkají vlastně jen videa.

Tedy ano, foťáky jsou zcela stejné. A marně se snažím vzpomenout si, kdy naposledy měly modely Pro i ne-Pro ve výbavě u nějaké značky zcela stejnou fotografickou výbavu.

V minulých letech poctivě testuji vlajkové lodi lídrů světa fotomobilů – viz můj přehled Nejlepší fotomobily. A přiznávám, že na střední a nižší třídy jsem prostě neměl moc času. Ale nyní si rád hraji i s nimi – protože je zkrátka hodně zajímavé sledovat, jak se dramaticky zlepšuje to, co cenově dostupnější mobily nabízejí.

Xiaomi 13T při rychlém testu. Rychlofotka iPhonem...
Xiaomi 13T při rychlém testu. Rychlofotka iPhonem…

Pojďme se tedy letmo na tuhle novinku podívat – prodávat se začne za zhruba 15 000 Kč, což je vlastně – s ohledem na funkce – cena vcelku rozumná. (Xiaomi 13T Pro začne na ceně 21 000 Kč).

A jak jste asi zahlédli, v téhle rychlé první verzi nejsou žádné fotky – taková jsou pravidla testování ještě před oficiálním představením: fotky je možné zveřejňovat až z “ostrých vzorků”, které mají již finální firmware.

Aktutalizace: již jsem dokončil i podrobnou recenzi

Aktuzalizace: pokud vás zajímají další podrobnosti a 150 ukázkových fotek, doporučuji článek, které jsem již sepsal po podrobném testování: Xiaomi 13T a focení: podrobná recenze a ukázkové fotky, v němž je též podrobné video.

Video: Xiaomi 13T a 150 ukázkových fotek – 14 minut v 4K

Xiaomi 13T Pro / Xiaomi 13T – fotoaparát

Pojďme začít tím, že shrneme, jaký foťák vlastně Xiaomi 13T nabízí. Vše, jak už víme, zjednodušuje fakt, že to je výbava zcela stejná jako u verze Pro.

Hlavní širokoúhlý: 50 Mpx, 24 mm, f/1.9, snímač 1/1.28”
Teleobjektiv: 50 Mpx, 50 mm, f/1.9
Ultraširokoúhlý: 12 Mpx, 15 mm, f/2,2

Co vyčíst z těchto čísel? Zajímavá je velikost hlavního snímače: 1/1.28” v reálu znamená 10 x 7.5 mm, což prostě je snímač poměrně velký. I když samozřejmě, není to “jednopalec”, tak jako u Xiaomi 13 Pro (recenze zde), jednoho z nejzajímavějších fotomobilů tohoto roku (jednopalcový snímač je obecně ještě větší: obvykle 13,2 na 8,8 mm).

Ale důležité je, že to je prostě důležitý základ – na velikosti snímače totiž záleží více, než na oblíbeném čísle marketingových týmů: na rozlišení snímače. To je zde u hlavního foťáku 50 Mpx, což je číslo velmi rozumné. Ještě před rokem bych napsal, že to je poslední rozumná hodnota a “experimenty” s rozlišením 100 nebo i 200 Mpx prostě nedávají smysl. Nyní už to tak není – například vlajková loď Samsung S23 Ultra (recenze zde) s ní pracuje už velmi dobře.

Každopádně, jedním z mých hlavních záběrů po několika dnech testování tohoto mobilu bylo, že hlavní snímač je opravdu velmi solidní základ všeho dalšího. A 50 Mpx rozhodně stačí.

Xiaomi 13T
Xiaomi 13T – pohled na fotoaparáty. Rychlofotka iPhonem.

Xiaomi 13T (Pro) versus Xiaomi 13 Pro

Modelové řady T obvykle přicházejí na podzim a trochu nekorektně řečeno, jsou to zkrátka mírně “ořezané” verze vlajkových lodí. Podobně to je i zde…

Tím hlavním rozdílem (z hlediska fotografování) mezi Xiaomi 13T a Xiaomi 13 Pro (recenze zde) je již zmíněný jednopalcový snímač. Což je samozřejmě rozdíl zásadní, protože “jednopalec” je u modelu 13 Pro opravdu cítit, zejména v kresbě u portrétních fotek, kde je práce s detaily vážně překvapivě dobrá až unikátní.

Reklama

Na druhou stranu: opravdu to poznají a ocení jen opravdoví odborníci a navíc to není něco, co by přinášelo dramatické výhody v běžném provozu, tedy bude zajímavé opravdu podrobně otestovat “menší” (ale stále poměrně velký) snímač modelu 13T.

Další rozdíl je samozřejmě v optice a dalších snímačích, Xiaomi 13 Pro má optické systémy přece jen propracovanější, portrétní zoom nabízí 3.2x optické přiblížení, což se hodí. A všechny tři snímače má tahle vlajková loď s rozlišením 50 Mpx. Zatímco, jak jsem již zmínil, modely Xiaomi 13T mají 50 Mpx jen na dvou snímačích.

I zde je však to, co bylo na 13 Pro zajímavé testovat: přednastavené “filtry” zvané Leica Authentic and Vibrant, které dávají přímo při focení možnost měnit charakter fotek. Xiaomi se ve svých materiálech na mnoha místech chlubí, že slavná německá Leica se opravdu podílela na konstrukci fotoaparátů i dalších nástrojů (hlavně těchto filtrů). Jak zásadní to opravdu je, těžko říct. Osobně předpokládám, že určitá záruka to prostě je – Leica je opravdu ikona a pod něco prokazatelně mizerného by se nepodepsala.

Xiaomi 13T
Fotoparáty na oficiální fotce. Zdroj: Xiaomi.cz

Jak Xiaomi 13T fotí

Jak jsem již zmínil, měl jsem možnost Xiaomi 13T několik dní testovat ještě před oficiálním představením. Ale: pořízené fotky jako obvykle u těchto testování mobilů a foťáků nesmějí být zveřejněné, výrobci se tak chrání riziku, že přece jen v tzv. “předprodukčních vzorcích” nebude něco na 100 % dotažené. Málokdy se to stane, nicméně: testovací fotky pořídím až v další fázi testu a pak vše sepíšu do samostatného článku.

Jak Xiaomi 13T fotí – pár poznámek v bodech:

 • netroufnu si zatím vynést nějaké dalekosáhlé soudy a srovnání, ale zdá se, že výsledky budou z hlediska fotografování velmi solidní
 • přiznávám, vlastně mě bavilo hrát si s přepínáním dvou hlavních předvoleb “filtrů” Leica Authentic and Vibrant (přičemž Vibrant se mi možná líbil více)
 • hodně zajímavé bude sledovat celkové zpracování obrazu, což je to zcela nejdůležitější při hledání odpovědi na otázku “jak ten mobil vlastně fotí”
 • jasně, určitým limitem je kratší zoom (v přepočtu jen 50 mm), osobně by se mi, zejména pro portréty, hodil ten trojnásobný jako u 13 Pro, ale svým způsobem to je detail
 • zoomovat je, mimochodem, možné až do 20 násobného přiblížení, to už je ale samozřejmě hodně cítit, že se jedná o digitální zoom – kvalita jde dolů
 • zajímavá možnost je fotografování do 50 Mpx, které opravdu dává smysl. Což může znít banálně, ale zdání klame: po mnoho let byla možnost focení do těchto maximálních rozlišení spíš raritou a zajímavostí, bez většího významu v reálném životě. To se však zjevně mění
 • za zmínku nesporně stojí i další “tradiční” možnosti v Pro režimu, ale také záložka Více skrývající různé nástroje, které se prostě mohou hodit: kromě již zmíněné možnosti fotit do 50 Mpx třeba nastavení pro dlouhé expozice (což je třeba u iPhonů třeba řešit speciální aplikací).

Xiaomi 13T – rychlé shrnutí

Mé první testy s Xiaomi 13T naznačují, že to bude velmi zajímavý přírůstek do stále zásadnější střední (nebo spíše vyšší střední) třídy – tedy do skupiny mobilů, které nabízejí velmi solidní a nepříliš “ořezané” výkony svých foťáků, ale za přece jen rozumnější ceny než blyštivé vlajkové lodi. Na pádnější verdikty je zatím brzy, protože – jak už jsem zmínil – nejvíce nakonec záleží na parametru, který je možné vyhodnotit až po delším focení s “ostrým kusem”, tedy na zpracování obrazu – na tom, jak “opravdu ten mobil fotí” v reálných situacích. Ale pořádná recenze bude již brzy!

Xiaomi 13T – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Xiaomi 13T 8GB/256GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Xiaomi 13T na Alza.cz

Xiaomi 13T Pro versus Xiaomi 13T – rozdíly

Jaký je rozdíl mezi Xiaomi 13T Pro a Xiaomi 13T? Následující tabulka z oficiální tiskové zprávy to shrnuje – a ano, těch rozdílů je vlastně hrozně málo, což je samo o sobě zajímavé. Rozdíly jsem vyznačil červeně.

Xiaomi 13T Pro Xiaomi 13T
Design
 • Rozměry:

– Meadow Green, Black: 162.2 mm x 75.7 mm x 8.49 mm2

– Alpine Blue: 162.2 mm x 75.7 mm x 8.62 mm

 • Hmotnost:

– Meadow Green, Black: 206 g

– Alpine Blue: 200 g

 • Xiaomi BioComfort veganská kůže|skleněná zadní strana
 • Corning®️ Gorilla®️ Glass 5
 • IP685
 • Barvy: Alpine Blue, Meadow Green, Black
 • Rozměry:

– Meadow Green, Black: 162.2 mm x 75.7 mm x 8.49 mm2

– Alpine Blue: 162.2 mm x 75.7 mm x 8.62 mm

 • Hmotnost:

– Meadow Green, Black: 197 g

– Alpine Blue: 193 g

 • Xiaomi BioComfort veganská kůže|skleněná zadní strana
 • Corning®️ Gorilla®️ Glass 5
 • IP685
 • Barvy: Alpine Blue, Meadow Green, Black
Fotoaparát
 • LEICA VARIO-SUMMICRON

1:1.9-2.2/15-50mm ASPH.

 • 24mm hlavní fotoaparát Leica

– 50MPx širokoúhlý fotoaparát

– Velikost snímače 1/1,28″

– Velikost pixelu 1.22μm, 2.44μm 4-in-1 Super Pixel

– f/1.9, 7P asférický objektiv, OIS

– Podpora nahrávání videa HDR10+ až do rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu

– Podpora nahrávání videa 8K při 24 snímcích za sekundu

– 10bitový záznam videa LOG, podporuje import LUT

 • 50mm teleobjektiv Leica

– 50 MPx

– f/1.9, 5P asférický objektiv

 • 15mm ultraširokoúhlý fotoaparát Leica

– 12 MPx

– f/2.2, 5P asférický objektiv

 • Dva fotografické styly Leica: Leica Authentic Look a Leica Vibrant Look
 • Vlastní fotografické styly Leica
 • Systém Master-lens: 35mm dokumentární objektiv, 50mm objektiv s vířivým bokehem, 90mm objektiv s měkkým ohniskem
 • Xiaomi ProFocus
 • Noční režim
 • 20MPx přední fotoaparát

– f/2.2, 5P asférický objektiv

– Noční režim

– Portrétní režim

– HDR

 • LEICA VARIO-SUMMICRON

1:1.9-2.2/15-50mm ASPH.

 • 24mm hlavní fotoaparát Leica

– 50MPx širokoúhlý fotoaparát

– Velikost snímače 1/1.28”

– Velikost pixelu 1.22μm, 2.44μm 4-in-1 Super Pixel

– f/1.9, 7P asférický objektiv, OIS

– Podpora nahrávání videa HDR10+ až do rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu

 • 50mm teleobjektiv Leica

– 50MPx

– f/1.9, 5P asférický objektiv

 • 15mm ultraširokoúhlý fotoaparát Leica

– 12MPx

– f/2.2, 5P asférický objektiv

 • Dva fotografické styly Leica: Leica Authentic Look a Leica Vibrant Look
 • Vlastní fotografické styly Leica
 • Systém Master-lens: 35mm dokumentární objektiv, 50mm objektiv s vířivým bokehem, 90mm objektiv s měkkým ohniskem
 • Xiaomi ProFocus
 • Noční režim
 • 20MPx přední fotoaparát

– f/2.2, 5P asférický objektiv

– Noční režim

– Portrétní režim

– HDR

Displej
 • Až 144Hz FHD+ 6.67”

CrystalRes AMOLED dispej

– 20:9, 2712 x 1220, 446 ppi

– AdaptiveSync6, vzorkovací frekvence dotyku až 480 Hz7

– Jas: HBM 1200 nitů (typ), 2600 nitů (peak)

– Barevný gamut DCI-P33

– 68 miliard barev

 • Pro HDR displej
 • Dolby Vision®, HDR10+
 • Adaptivní režim čtení
 • Stmívání PWM s frekvencí až 2880 Hz
 • Až 144Hz FHD+ 6.67”

CrystalRes AMOLED displej

– 20:9, 2712 x 1220, 446 ppi

– AdaptiveSync6, vzorkovací frekvence dotyku až 480 Hz7

– Jas: HBM 1200 nitů (typ), 2600 nitů (peak)

– Barevný gamut DCI-P33

– 68 miliard barev

 • Pro HDR displej
 • Dolby Vision®, HDR10+
 • Adaptivní režim čtení
 • Stmívání PWM až 2880 Hz
Výkon
 • MediaTek Dimensity 9200+

– 4nm výrobní proces s nízkou spotřebou energie

– Arm Immortalis-G715 GPU

 • LPDDR5X RAM + úložiště UFS 4.0

– 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 1TB8

 • MIUI 14 založené na systému Android 13
 • MediaTek Dimensity 8200-Ultra

– 4nm výrobní proces s nízkou spotřebou energie

– Arm Mali-G610 GPU

 • LPDDR5 RAM + úložiště UFS 3.1

– 8GB + 256GB, 12GB + 256GB8

 • MIUI 14 založené na Androidu 13
Baterie & nabíjení
 • 5000mAh (typ) baterie
 • Xiaomi 120W HyperCharge
 • 5000mAh (typ) baterie
 • 67W turbo nabíjení
Zvuk
 • Stereo reproduktory
 • Dolby Atmos®
 • Stereo reproduktory
 • Dolby Atmos®
Konektivita
 • Dual SIM9
 • Schopnost Wi-Fi 710
 • Podpora NFC11
 • BLUETOOTH® 5.4
 • 5G: Podpora NSA + SA
 • Pásma:

– 5G:

n1/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/75/77/78

– 4G: LTE FDD

B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/66

– 4G: LTE TDD: B38/39/40/41/42/48

– 3G: WCDMA: 1/2/4/5/6/8/19

– 2G: GSM: 850 900 1800 1900 MHz

 • Dual SIM9
 • Schopnost Wi-Fi 610
 • Podpora NFC11
 • BLUETOOTH® 5.4
 • 5G: Podpora NSA + SA
 • Pásma:

– 5G:

n1/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/77/78

– 4G: LTE FDD

B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/32/66

– 4G: LTE TDD: B38/40/41

– 3G: WCDMA: 1/2/4/5/6/8/19

– 2G: GSM: 850 900 1800 1900 MHz

 

Reklama

3 komentářů

 1. Xiaomi telefon T13 Pro mám zatím od pátku a jsem moc spokojen. Měl jsem T11 Pro. Dárky očekávám. 😁

 2. Tak telefon jsem si koupil a z kvality fotografie jsem mírně řečeno rozpačitý. Nechci říci že by fotky byly vyloženě špatné, ale v porovnání s iPhone SE 2020 či Poco X5 pro nijak zvlášť nevyčnívají. Kdo bude přecházet ze staršího androidu bude spokojen. Kdo přejde z iPhone nebude rozčarován. Není všechno zlato co se třpytí. Vše foceno na plnou automatiku za různých podmínek.

 3. Jak vidím, tak se opravdu máme na co těšit. Jestli tomu dobře rozumím, tak tak za rozumné peníze dostáváme velice slušný fotomobil. Docela by mne zajímalo jak ten telefon fotí rychle se pohybující objekty. Například děti. A také zdali by bylo možné jej porovnat s nějakým klasickým fotoaparátem za podobnou cenu.
  Ještě bych dodal, že na telefon je teď akce kde člověk v ceně dostane tablet a po napsání recenze i hodinky.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*