Zoner X – jaro 2024: Přichází HDR revoluce

Pro někoho to může znít jako technologická zajímavost, ale jde opravu o zlomový okamžik: Zoner Photo Studio X nově přináší možnost práce s HDR. Což nesporně do budoucna bude jeden z velkých mezníků.

Brněnská firma Zoner dnes představila svoji tradiční jarní aktualizaci, tedy pravidelnou půlroční dávku novinek svého programu na úpravu fotek. To hlavní a klíčové je však jedno jediné téma: HDR.

Zoner Photo Studio X
S HDR přichází do Zoneru opravdu revoluční kategorie nových úprav. Zdroj: Zoner.cz

Co to je HDR a proč je tak zásadní

Každý někdy zaslechl pojem HDR, a přesto je snadné se nechat zmást – před lety si tato zkratka (High Dynamic Range – vysoký dynamický rozsah) vydobyla spíše špatnou pověst, protože mnoho fotografů si pod ní dodnes představí přebarvené obrázky připomínající omalovánky.

Ale jak několikrát zaznělo na úterní tiskové konferenci v Brně, minulost je třeba zapomenout – protože tentokrát jde o něco zcela jiného, a mnohem opravdovějšího.

Tedy, v jedné větě řečeno, fotografie v HDR dokáží divákům na kvalitních HDR monitorech, televizích nebo i displejích mobilů, ukázat zcela „jiný svět“, tedy jinou úroveň zobrazení, kdy světla opravdu z fotky svítí a ve stínech je nebývale mnoho detailů.

Zoner Photo Studio X
Nová podoba histogramu. Zdroj: Zoner.cz

„Jsme si jisti, že právě HDR bude jednou ve velkých revolucí blízké budoucnosti,“ řekl novinářům Milan Behro, majitel a zakladatel firmy Zoner software. „Když si někdo na fotky v HDR zvykne, už pro něj nebude cesty zpět,“ dodal v úvodním slovu.

Což je nesporně pravda – vidět na kvalitních monitorech, jak výrazně jiné je HDR zobrazení fotek vytažených z rawů, bylo na konferenci opravdu pozoruhodné… Stejně tak bylo zajímavé sledovat, co vše je s touto kategorií snímků možné dělat při úpravách v Zoneru. Jednou z klíčových vlastností práce s nimi totiž je, že fotka dokáže „žít dva životy“, jak pro obyčejné displeje, tak pro nové s podporou HDR.

Novinky v Zoner Photo Studiu X si tradičně mohou vyzkoušet všichni uživatelé stažením 7denní zkušební verze. A to dokonce i ti, kteří již software dříve zkoušeli. Stáhnout si Zoner je možné zde na tomto linku

Níže pro rychlou informaci najdete test tiskové zprávy, program brzy podrobněji vyzkouším a otestuji – samozřejmě na HDR notebooku.

Jarní Zoner Photo Studio X: Světově nejlepší úpravy HDR fotografií

(16. dubna 2024 v Brně) – Nejoblíbenější český editor na úpravu fotek přichází s revoluční novinkou v podobě práce s HDR fotkami, novými funkcemi pro úpravy snímků i videí a řadou dalších vylepšení.

Práce se skutečnými HDR fotkami

Tým Zoner Photo Studia uvádí mezi prvními na světě plnou podporu práce s HDR fotografií. Od jarní aktualizace je tak možné využívat plného dynamického rozsahu moderních monitorů podporujících HDR obsah. Dobrou zprávou je, že skvělý zdroj HDR dat má mnoho fotografů již doma v podobě svých rawů.

Jedná se o novou technologii, která nahrazuje tradiční metody jako tone-mapping nebo exposure bracketing, které pouze emulují HDR efekt. Zoner Photo Studio X umožňuje uložit běžná i HDR data do jednoho snímku pro plnou zpětnou kompatibilitu s běžnými monitory a prohlížeči.

“Během vývoje jsme navíc strávili stovky hodin testováním různých displejů schopných zobrazit HDR obsah, aby výsledná práce s HDR fotkami a hlavně samotné výsledky byly co nejlepší,” dodává Jan Kupčík, produktový manažer Zoner Photo Studia.

Kompletní odstranění chromatické aberace

Do arzenálu ZPS X přibyla možnost odstranit barevný lem, typ chromatické aberace objevující se na roztřepených nezaostřených okrajích kontrastních předmětů. Díky tomu je odstranění chromatické aberace v ZPS X kompletní.

Výstupní 3D LUT pro finální doladění barev

Na základě přání uživatelů vývojáři přidali efektové 3D LUT také na konec procesu úpravy. Jejich výstup už není ovlivněný dalšími úpravami, hodí se proto na finální doladění barevného podání.

Zoner Photo Studio X
Vývojáři přidali efektové 3D LUT také na konec procesu úpravy. Zdroj: Zoner.cz

Nová správa klávesových zkratek

Pro pohodlnější a zejména rychlejší ovládání programu přináší jarní Zoner Photo Studio X vylepšenou správu klávesových zkratek se zaměřením na kontext zkratek a jejich využití napříč moduly. Vylepšena byla také podpora navigace v programu upravením chování tabulátoru a enteru při přecházení mezi složkami a náhledy.

Zamítnutí nevybraných fotek

Další vylepšení pro rychlejší zpracování většího objemu fotek představuje označování fotek hodnocením Zamítnuto. Tyto fotky lze pak rychle najednou smazat a věnovat se pouze těm, které jsou vyhodné pro další úpravu nebo archivaci.

Nové videopřechody a značky

Jarní aktualizace přináší šestkrát více moderních přechodových efektů do video editoru, barevné značky s popisky pro rozsáhlejší editační práce a také vylepšenou práci s klíčovými snímky.

Podpora nových objektivů a fotoaparátů

Rozšířena byla podpora objektivů a nových fotoaparátů, například například Canon EOS R100 a R10, Nikon Z8, Sony α9 III a α6700, Fujifilm X-S20 a X-H2, Panasonic Lumix DC-G9 II a DC-S1H, OM-1 Mark II, OM-5 a dalších.

Výhradní distribuce INNOCN monitorů

ZONER uzavřel partnerství s čínskou firmou Shenzhen Century Joint Innovation Technology Co., Ltd. a stává se výhradním distributorem pro její HDR monitory značky INNOCN ve střední Evropě. Zaměřujeme se na kvalitní HDR technologie MiniLED a OLED s cílem prodávat je za zajímavé ceny. Pro zákazníky jsou dostupné na eshopu Asome.cz.

Novinky v Zoner Photo Studiu X si tradičně mohou vyzkoušet všichni uživatelé stažením 7denní zkušební verze. A to dokonce i ti, kteří již software dříve zkoušeli. Stáhnout si Zoner je možné zde na tomto linku

2 komentářů

  1. František

    A už to bude na meka?

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*