Samsung Galaxy A54 5G v rukách fotografa (recenze + ukázkové fotky)

Samsung Galaxy A54 patří k mimořádně oblíbeným modelům střední třídy, nabízí slušné výkony za rozumnou cenu. A proto jsem se ho rozhodl otestovat a prozkoumat, co od něj vlastně přesně čekat.

Kam patří Samsung A54 5G? Do oblíbené střední třídy

Možná se ptáte, proč tento mobil testuji téměř po roce od uvedení (představen byl v březnu 2023). Důvod je prostý: nějak jsem to v přívalu nových mobilů a foťáků k testování dříve nestihl. A navíc jsem tak trochu věděl, co od něj čekat – test předchozí generace Samsungu Galaxy A53 (recenze zde) pro mě byl opravdu osobně důležitý. Vím, může to znít nadneseně, ale není: prostě jsem u něj pochopil, že střední třída je pro běžné použití mnohem dále, než se jeví z nejvyšších pater vlajkových lodí. Prostě jsem tušil, což se i potvrdilo, že jde o sympatický a šikovný stroj pro široké využití.

Samsung Galaxy A54 5G recenze
Samsung Galaxy A54 nabízí dobré obrazové výkony za rozumnou cenu – a nesporně patří k nejlepším představitelům mobilů střední třídy. Rychlofotka iPhonem.

Druhý důvod, proč jsem si nakonec mobil půjčil, byly žádosti čtenářů mého přehledu Nejlepší fotomobily i návštěvníků mých kurzů focení mobilem. Prostě je zajímalo, jak si nové generace stojí.

A jak tedy tento mobil shrnout v pár větách? Platí pro něj to opravdu zásadní: za velmi rozumnou cenu (nyní kolem 8 500 Kč, únor 2024) nabízí pozoruhodně dobré výkony a nesporně patří k nejrozumnějším volbám pro ty, kdo chtějí více dostupný mobil, který je ve focení nicméně nepodrazí. A budou mít z fotek radost.

Samsung Galaxy A54 recenze
Portrétní režim zde funguje tradičně velmi dobře, na lidi i kocoury v protisvětle. Neupravená, pouze zmenšená fotka

K čemuž mi nedá nepřipojit ještě jednu zásadní věc, kterou osobně považuji za mimořádně nenápadnou, ale přitom zásadní revoluci: zatímco nejvyšší a nejdražší modely přitahují největší díl záře reflektorů, napínavé věci se dějí právě mezi relativně levnými modely. Zkrátka: střední třída toho z hlediska fotografování umí stále více a více – což je důležité pro spotřebitele, ale i pro svět focení jako takový. Stále více lidí má totiž přístup k možnosti pořizovat solidní fotky.

Samsung Galaxy A54 recenze
Samsung A54 dává smysl jako univerzální mobil pro nenáročné, ale přesto slušné běžné focení… Stejně jako u všech fotek na této stránce jde o neupravenou, pouze zmenšenou fotku.

Samsung Galaxy A54 5G – cena

Není v mých silách průběžně sledovat ceny, tedy sem dávám linky na průběžně aktualizovaný přehled přímo z Heuréky a link na Alza.cz (která do Heuréky své ceny obvykle neposílá).

Srovnání cen na Heureka.cz

Ceny na Alza.cz

Mohou partneři ovlivňovat vyznění této tabulky? Rozhodně ne! Dlouhodobě spolupracujeme se srovnávacím portálem Heureka.cz a velkými e-shopy včetně Alza.cz. Od Heureky dostáváme nevelkou provizi za vaši návštěvu, od Alzy případně za nákup. Cena pro vás však samozřejmě vždy zůstává stejná a vždy platí: recenze na Fotoguru jsou a budou zcela nezávislé.

Samsung Galaxy A54 recenze
Tento model, stejně jako předchozí generace A53, velmi dobře zvládá noční focení, zde v „modré hodince“ v centru Prahy.

Samsung Galaxy A54 5G – objektivy a snímače

Pojďme si jako vždy trochu rozebrat fotografickou výbavu tohoto mobilu… Jsou zde tři objektivy / snímač (plus foťák přední):

Hlavní širokoúhlý fotoaparát: 50 Mpx, 23mm, f/1.8
Ultraširokoúhlý fotoaparát: 12 Mpx, 13mm, f/2.2
Makro fotoaparát: 5 Mpx, 25mm, f/2.4
Přední fotoaparát: 32 Mpx, 25mm, f/2.2

Samsung Galaxy A54 recenze
Samsung Galaxy A54 a jeho systém fotoaparátů a snímačů. Zdroj: Samsung

Co z tohoto přehledu vyplývá:
klíčový je hlavní snímač, který má zdaleka nejlepší parametry (a i při běžném focení je prostě nejdůležitější = nejlépe využitelný = nejlepší)… Má úctyhodných 50 Mpx, byť při běžném provozu se fotky ukládají v rozlišení 12 Mpx. Je možné nicméně foťák “požádat”, aby fotky ukládal i v 50 Mpx. Při normálním focení to nemá moc velký význam, na stranu druhou jde však tímto způsobem “vytáhnout” z mobilu víc dat a detailnější výsledky.

Samsung Galaxy A54 recenze
Pro běžné focení je opravdu zásadní hlavní snímač a objektiv.

chybí přibližovací objektiv/y. Z hardwarové specifikace vyplývá zároveň klíčový rozdíl a limit ve srovnání s vyššími modely mobilů: chybí tu speciální objektiv na přibližování, zoomovat jde, ale je dobré vědět, že jde jen o zoom digitální a kvalita jde poměrně rychle dolů
– na druhou stranu: 50 Mpx pomáhá digitálnímu zoomu. Co občas zapadá v debatách o vyšší rozlišení snímačů, je prostý fakt: velká rozlišení snímačů mají samozřejmě tak trochu oslnit zájemce a dát jim dojem, že čím více pixelů, tím lepší fotky. Což nicméně skoro vůbec neplatí (mnohdy to je spíš naopak kvůli vyšším hodnotám ISO). Ale: velmi zásadní význam mají pixely právě pro přibližování – dokáží prostě podpořit výsledky při digitálním přiblížení. Jak je vidět z ukázek na této stránce, dopadá to vlastně poměrně dobře.

Samsung Galaxy A54 Recenze
Maximální využití digitálního zoomu je už samozřejmě za hranou, na druhou stranu to vlastně tak špatně nedopadá, vzhledem k tomu, že jsem byl opravdu daleko. Viz celkový pohled níže…

ultraširokoúhlý objektiv se hodí – jak už se u mobilů všech tříd stalo tradicí, ultraširokoúhlý objektiv je už skoro povinnou výbavou. A i zde dává velmi slušné výsledky, ač je dobré myslet na to, co vyplývá z parametrů výše: základní snímač toho dokáže o něco víc.

Samsung Galaxy A54 Recenze
Ultraširokoúhlý pohled ze stejného místa jako byla pořízena fotka výše…

makro fotoaparát je spíše do počtu. Třetím objektivem je makro, a i zde platí co, co je téměř pravidlem u všech tříd mobilů: makro je vždy nejslabším článkem řetězu. A platí to i zde: jde o fotky spíš na hraní, kvalita je na hraně (rozlišení snímače je jen 5 Mpx).

velmi slušný je přední objektiv – jak vyplývá ze specifikací, hodně slušný je i přední “selfie” objektiv, který pracuje s rozlišením 32 Mpx (byť výsledky opět dává defaultně v 12 Mpx, ale jedním klikem je možné nastavit i to, aby ukládal snímky v 32 Mpx). Je zjevné, že význam přední kamery je pro výrobce stále důležitější, což je asi dobře, byť já zrovna moc cílová skupina nejsem. Nicméně výsledky byly též tradičně dobré, to se ví, dcery byly spokojené.

Samsung Galaxy A54 Recenze
Tohle je opravdu hodně složité světlo, hodně světe a stínů, ale výsledky nejsou špatné.

Jak Samsung Galaxy A54 5G fotí

Dobrá, a co tedy říct o tom klíčovém, jak Samsung Galaxy A54 fotí? Jak už jsem zmínil, platí pro něj to samé jako o předchozí generaci, o Samsungu A53: na to, že jde o mobil opravdu cenově dostupný, jsou výsledky velmi slušné. Běžní uživatelé budou spokojeni, ale ani ti náročnější nebudou při běžném focení nijak trpět. Byť samozřejmě, třeba Samsung Galaxy S24 Ultra (rychlé dojmy zde) je někde úplně jinde (a také stojí 4x více).

Samsung Galaxy A54 Recenze
Samsung Galaxy A54 a procházka Prahou.

Samsung Galaxy A54 jsem testoval jako obvykle v běžném provozu – měl jsem ho tedy po kapsách asi po dobu jednoho měsíce a zkoušel ho v různých situacích a různých podmínkách. Od noční Prahy, po zimní krajinu. Zde jsou mé dojmy v pár bodech:

celkově jde o velmi solidního představitele střední třídy, který nabízí v klíčových situacích velmi dobré výkony
tradičně dobré jsou výkony portrétního módu, který “rozmazává” pozadí opravdu velmi věrohodně a pro běžné využití při rodinném focení dává v rámci své třídy nadprůměrné výsledky. Poměrně citelný limit nicméně je, viz další bod, že portrétní mód neumí zoomovat

Samsung Galaxy A54 Recenze
Fotka téměř bez barev, anebo ultraširokoúhlý objektiv v akci v nepříliš jásavém počasí.

silnou stránkou s reálným dopadem je i hlavní snímač s 50 Mpx, který kompenzuje nepřítomnost zoomovacího objektivu – ten nicméně chybí poměrně citelně, větší a kvalitní přibližování zkrátka není možné čekat. Na druhou stranu, jak vyplývá z ukázkových fotek, pro nenáročné focení je vcelku velmi solidní i zoom digitální. Kde naopak velmi chybí, je u ambicióznějšího focení portrétů. Ty jsem sice chválil (opravdu si to zaslouží), ale chybí u nich možnost fotit portréty ve smyslu tradičního fotografování, které vyžadují přiblížení z odstupu a už speciální objektivy. Tohle prostě umí až vyšší třídy mobilů.

Samsung Galaxy A54 Recenze
Zimní Praha není zcela ideálním místem pro focení, barev je málo, světlo je ostré… Ale mobil to zvládá obstojně…

hodně zajímavé jsou výsledky při nočním focení, jak můžete zahlédnout na ukázkových fotkách, je prostě škoda vše nevyzkoušet – a to hlavně v mé oblíbené “modré hodince”, tedy času zhruba půl hodiny po západu slunce, kdy mobily dokáží šedavé nebe zachytit magicky modře

Samsung Galaxy A54 Recenze
Noční a večerní fotky dopadají opravdu dobře, zde ještě jednou modrá hodinka…

– jak už jsem zmínil, makro je spíš do počtu, snímač má jen malé rozlišení a obecně se od těchto fotek nedá čekat nic průlomového
tradičně slušně je vybavený i Pro mód, byť do něho většina uživatelů nikdy nedojde. Samsung Galaxy A54 jsem používal (spolu s Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ a mým iPhonem 15 Pro) při točení videa o “brždění” pohybu, tedy bránění tomu, aby fotky třeba psa v dešti byly rozmazané (viz link na video).

Video: Jak se u mobilů vyhnout rozmazaným fotkám (točeno i na Samsungu A54) – 11 min v 4K


– plus jedna nefotografická poznámka: jde o sympatický mobil, dobře padne do ruky, působí svým kovovým rámem poměrně bytelně a dobře se drží. Což se též počítá.

Samsung Galaxy A54 5G – shrnutí ve dvou větách

Samsung Galaxy A54 5G je podařeným modelem střední třídy, který nabízí za rozumnou cenu velmi solidní obrazové výkony a nezklame tedy ty, kteří chtějí mít v “běžném provozu” hezké fotky. Samozřejmě, chybí mu některé klíčové parametry vyšších modelů (přibližování atp.), s ohledem na cenu ale nejde o limit nepřekonatelný, i s ohledem na 50 Mpx snímač.

Samsung Galaxy A54 5G – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky a Alza.cz

Samsung Galaxy A54 na Heureka.cz

Samsung Galaxy A54 na Alza.cz

Další fotografie z testu

Shrnutí recenze:

Samsung Galaxy A54 5G

Samsung Galaxy A54 5G je podařeným modelem střední třídy, který nabízí za rozumnou cenu velmi solidní obrazové výkony a nezklame tedy ty, kteří chtějí mít v “běžném provozu” hezké fotky.

Hodnocení redakce:
7.6

Pros

 • - velmi dobrý poměr cena / výkon
 • - dobré obrazové výkony při běžném focení
 • - zajímavé výkony při nočním focení i v portrétech

Cons

 • - chybí optický zoom
 • - makro objektiv je spíše do počtu
 • - oproti předchozí generaci nejsou rozdíly dramatické
 • - POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotomobily STEJNÉ KATEGORIE / TŘÍDY...

3 komentářů

 1. Kdykoliv čtu jakoukoliv recenzi mobilu, nedočtu se o ničem jiném, než o tom, jaké dělá fotky. Ale to mě nezajímá! Mám Samsung A54 5G a rozhodně je těžkopádnější než předcházející A 50.

 2. Zdravím, neberte tento komentář jen jako kritiku, spíše jako reflexi na dané téma.
  Omlouvám se, ale popisek „v rukách fotografa“ mi zde nepřijde velmi upodstatněný. Zveřejněné forografie vypadají jako obyčejné momentky zachycené na procházce. To určitě může být pro mnoho uživatelů užitečné, ale fotograf by dle mého dokázal pořídit mnohem zajímavější kousky. Telefon pro takového člověka nabízí mnohem více, z této recenze to však nemusí pochopit, jsou tedy trochu zavádějící.

  Nejsem pravidelným čtenářem, sem tam se mi tyto recenze dostanou pod ruku, všechny prakticky o tom samém. Pro klasického uživatele dostatečné. Pro toho kdo se chce alespoň trochu věnovat focení, už natolik ne.

  Doporučil bych pouvažovat na zvýšení kvality prezentovaných snímků, mít za němi myšlenku, ne pouze cvakat okolí. Technicky je systém často schopen mnohem více, například PRO mód nebo na vyšších řadách ExpertRAW nabízí oproti klasické foto aplikaci mnohokrát větší potenciál.
  S minimální posprodukcí se dokáže fotografie z telefonu přiblížit moderním digitálním fotoaparátům.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*