Samsung Galaxy A53 5G – půl roku v rukách fotografa (recenze)

Samsung Galaxy A53 5G mě doprovázel poslední půlrok na cestách po ČR, Slovensku i Polsku. Zde je tedy shrnutí mých dojmů a také pár desítek testovacích fotek…

Proč trávit tolik času s mobilem střední třídy, když s sebou mám stále můj iPhone 13 Pro, případně pořádný foťák? To je samozřejmě důležité vysvětlit hned na samém začátku. Tedy: pořádám nespočet různých kurzů focení iPhonem. Ale část firemních klientů se mě občas ptá, zda může přijít i někdo s “Androidem”.

Což je trochu chyták. Mobily s Androidem samozřejmě dobře znám, mnoho let testuji špičkové vlajkové lodi všech hlavních hráčů (viz rubrika Nejlepší mobilní telefony). Ale pro firemní školení jsem potřeboval mít i představu, co čekat od střední třídy těchto mobilů.

Krakov - most
Most v polském Krakově po setmění – tohle Samsung A53 zvládá velmi dobře. A celkově není pochyb, že pro běžné focení je pro mnohé rozumnou variantou. Neupravená fotka v plné velikosti.

A tak jsem si od Samsungu půjčil na “pár týdnů” právě novinku jara 2022: Samsung Galaxy A53 5G. No a z pár týdnů byl nakonec půlrok, kdy se mnou mobil opravdu procestoval hodně a já ho zkoušel v bezpočtu situacích: v květnovém lese u Prahy, letních valašských horách, soutěskách Slovenského ráje, a nakonec i v podzimním Krakově.

Tedy vlastně vznikla unikátní recenze s velkým vzorkem fotek. A proto jsem se rozhodl, že ač nejde o vlajkovou loď plnou nejmodernějších technologií, byla by prostě škoda nesepsat pár postřehů.

Pes mobilem
Pes Amba a portrétní mód. Neupravená fotka v plné velikosti.

Samsung Galaxy A53 5G a fotoaparát

Možná ještě zmiňme, že zatímco třeba u recenze Samsung Galaxy S22 Ultra (viz link) mě opravdu zajímaly podrobné technické parametry, nastavení a výkony zoomu, v případě tohoto “příbuzného” jsem naopak plánovaně neřešil skoro nic. A foťák prostě nechal v defaultním nastavení a fotil a fotil.

Reklama

Prostě mě zajímalo, co je možné z fotoaparátu vymáčknout v běžných situacích rodinného a cestovatelského focení. A také, jak se bude chovat v rukách běžných uživatelů – kdy jim pomůže a podrží je, a kdy jim může mírně podtrhnout nohy.

Jasní les
Květnová procházka v okolí Prahy a hezké barvy. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak už jsem zmínil, Samsung Galaxy A53 5G patří do opravdu zásadní kategorie – pokud se nepletu, jedná se opravdu o řadu nebývale oblíbenou. A vím, že je často volbou menších i větších firem, protože nabízí solidní poměr cena/výkon.

Video: Jak fotí Samsung Galaxy A53 5G – 10 min v 4K

Tedy pojďme si shrnout, jaký má Samsung Galaxy A53 5G fotoaparát. Disponuje třemi (resp. čtyřmi) objektivy na zadní straně:

Hlavní: 64 Mpx, f/1.8, cca 26 mm
Ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2.2
Makro: 5 Mpx, f/2.4
Snímač “hloubky ostrosti”: 5 Mpx

Samsung Galaxy A53 5G
Schema snímačů a objektivů u Samsungu Galaxy A53 5G. Zdroj: Samsung.cz

Pro jistotu dodejme, že rolí toho posledního snímače “hloubky ostrosti (anglicky Depth Camera) je hlavně – podobně jako u ostatních typů a značek – pomáhat mobilu vidět v 3D. A modelovat klíčové úpravy, tedy zejména “rozostření pozadí” v portrétním módu.

Plus na přední straně najdeme nezbytnou “selfie” přední a opravdu velmi kvalitní kameru s 32 Mpx (f/2.2, 26mm). A když už jsme u technických specifikací, ve videu tento model zvládne až 4K s 30 fps.

Koně v protisvětle
Koně v protisvětle dopadají na podzim velmi dobře. Oné tečky si netřeba všímat, je způsobená úhlem objektivu vzhledem ke slunci. To samé dělají i všechny iPhony. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak Samsung Galaxy A53 5G fotí

Jak už jsem zmínil, tento Samsung jsem testoval v bezpočtu situací a v celkovém součtu jsem byl vlastně spíš pozitivně překvapený. Samozřejmě: nemůžeme od něj čekat výkony jako u vlajkových lodí, které stojí několikrát více. Tedy ano, jasně, “fotí hůř” než třeba zmíněný Samsung Galaxy S22 Ultra nebo můj osobní iPhone 13 Pro.

Ale vzhledem k ceně to dle mého vůbec není špatná varianta. Protože prostě situací, které zvládl opravdu na velmi dobré úrovni, bylo nakonec více, než jsem čekal.

Chrám v Krakově
V tomto chrámu mobil odvedl solidní výkon. Neupravená fotka v plné velikosti.

K čemuž tedy rychle dodejme zásadní osobní přiznání: já prostě tyhle nižší segmenty neznám. Jak jsem zmínil, pravidelně a neúnavně zkouším mnoho let vždy ty nejdražší modely hlavních značek, abych tušil, kam se focení mobily posunulo.

Nebylo by proto správné snažit se zařadit tento mobil do kontextu ostatních modelů podobné ceny a výkonů. Prostě nemám srovnání.

A co je tedy dobré brát v potaz? Obecným limitem ve srovnání lépe vybavenými modely (zejména tedy u Samsungů) je absence zoomu, zrovna třeba u Samsungu S22 Ultra je tedy ona schopnost “vidět daleko” opravdu zásadní a místy až neuvěřitelná.

Krakov
Toto vidí Krakow ultraširokoúhlý objektiv…
Krakovo
…ta samá scéna s dvojnásobným přiblížením…
Krakov
… a takto vypadá desetinásobné (digitální) přiblížení. To už je samozřejmě hodně na hraně. Neupravené fotky v plné velikosti.

Stejně tak je třeba připomenout, že tyhle řady mobilů neumí fotit opravdové portréty. Ty vyžadují speciální portrétní objektiv – protože portréty ve fotografickém smyslu vyžadují přiblížení postavy a focení z odstupu, což tady nejde.

Portrétní režim tu samozřejmě je a funguje velmi hezky – rozmazává pozadí a lidi vylepšuje velmi citlivě. Ale není to “pravý portrét”, protože v portrétním režimu nejde zazoomovat. Což se týká všech značek – a bezpočet hrdých majitelů iPhonů jsem už opravdu zklamal informací, že pokud chtějí pravé portréty, musí si koupit PRO řadu.

Bez ohledu na to zároveň platí, že ač zoom je zde digitální, při rozumném – například dvou až třínásobném přiblížení – jsou výsledky velmi slušné a není třeba se toho bát. Snímač i procesor to prostě dokáží velmi slušně “dotvořit”. Teoreticky foťák dovolí přiblížení až desetinásobné, to už ale dle očekávání nestojí za moc.

Samsung Galaxy A53 5G
Pohled na základní fotoaplikaci u Samsungu Galaxy A53 5G.
Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy A53 5G nabízí ve své fotoaplikaci i další možnosti.

Co foťáku jde skvěle, co méně

Co vše foťák zvládne, to nejlépe zahlédnete z ukázkových fotek zde na stránce. Vcelku hravě uvidíte, že pro “běžný provoz” to jsou výsledky opravdu solidní. Velmi dobře funguje například již zmíněný portrétní režim, který dokáže v dobrém světle opravdu vyčarovat věrohodně rozmazané pozadí u tváře člověka či zvířete. To je nesporně jedna z těch silných stránek (byť, viz výše, nejde o “pravé portréty”).

Dřevěný medvěd
Dřevěný medvěd a portrétní mód, který zvládá tento mobil opravdu velmi dobře, a to nejen u psů a medvědů. Neupravená fotka v plné velikosti.

Stejně tak velmi dobře dopadají různé krajiny a přírodní detaily v jemném světle, kresba je věrohodná, zpracování obrazu decentní, celkové výsledky majitele potěší. Při výletech z kategorie hory, les, město… prostě nikdo zklamaný nebude.

Velmi dobré výsledky mi foťák dal třeba v jarním lese, při focení domácího zvířectva na venkově nebo prostě při rodinném cvakání plném pobíhajících dětí. Za speciální vypíchnutí stojí focení v noci, viz fotky z nočního Krakova. Opět platí, že to dopadá dobře.

Noční Krakow.
Noční Krakow ještě jednou. Neupravená fotka v plné velikosti.

V onom trochu nefér srovnání s vlajkovou lodí Samsungu jsou nicméně některé slabiny občas cítit: celkové zpracování obrazu je prostě celkově slabší a někdy méně “realistické”. Barevné podání v krajině je občas trochu přesaturované, ale pravda je, že do jisté míry jde o subjektivního hodnocení. Plus není špatné hrát si s vypínáním tzv. Optimizátoru scény (který já jsem měl zapnutý).

Pouť
Fotky někdy působí mírně přesaturovaně… Neupravená fotka v plné velikosti.

Přiznávám, že se mi z foťáku nepovedlo vytáhnout opravdu skvělou makro fotku, ale to je obecná slabina snad všech mobilů těchto let. Například makro, které má iPhone 13 Pro je v podstatě strašné až skandální (vážně). Tedy i násobně levnějšímu Samsungu to klidně odpusťme – je ale dobré myslet na to, že onen makro objektiv má jen 5 Mpx a na výsledcích to prostě nemůže nebýt vidět.

Makro a Samsung
Při používání makra je třeba nezapomínat, že snímač u tohoto objektivu má jen 5 Mpx, tedy kresba nebude ohromující. Ale na hraní stačí. Neupravená fotka v plné velikosti.

Celkově jsou prostě výsledky méně vyrovnané než u špičkových strojů: fotka z tohoto modelu častěji někam ustřelí než u vlajkové lodi též značky. S trochou cviku je nicméně možné “vychytat” situace, kdy bude vše fungovat výborně. Plus ještě jedna drobná výtka: někdy mi mobil připadal trochu líný.

Květnový les
V dobrých podmínkách nabídne tento model překvapivě dobré výkony. Neupravená fotka v plné velikosti.

Samsung Galaxy A53 5G – shrnutí

Samsung Galaxy A53 5G nabízí z hlediska fotografování velmi rozumný poměr ceny a výkonu. Po půl roce, kdy jsem s tímto mobilem fotil v bezpočtu situací, jsem si jist, že nabízí opravdu v zásadě velmi solidní výsledky pro běžné rodinné a cestovatelské focení. Samozřejmě, v oblasti zpracování obrazu (a tedy celkových výsledků) nesnese v mnoha situacích přísné srovnání s mobily Samsungu nejvyšších řady. Ale i pro mírně ambicióznější uživatele, kteří se naučí využívat jeho silných stránek, není rozhodně špatnou volbou.

Samsung Galaxy A53 5G – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Samsung Galaxy A53 5G na Alza.cz

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Samsung mi pouze bezplatně zapůjčila tento mobil, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Samsung Galaxy A53 5G

Samsung Galaxy A53 5G mě doprovázel poslední půlrok na cestách po ČR, Slovensku i Polsku. Zde je tedy shrnutí mých dojmů a také pár desítek testovacích fotek…

Hodnocení redakce:
7.6

Pros

  • výborný poměr cena / výkon
  • obecně solidní obrazové výstupy
  • pro mnohé rozumná zlatá střední cesta

Cons

  • rozdíly s vyššími řadami jsou někdy dost výrazné (hlavně v celkovém zpracování obrazu)
  • portrétní mód neumí portréty ve fotografickém smyslu
  • venkovní scény jsou někdy přesaturované
Reklama

12 komentářů

  1. Jan Pacejka

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, ohledně testovaného mobilu Samsung A53. Jde mi o to, jestli telefon dokáže vyfotit například psa v pohybu směrem ke mne…..jestli jsou fotky rozmazané nebo ne? Jestli zachytí toho psa v pohybu ostřejší fotkou? Moc děkuji a děkuji za užitečnou rezenci

    • Jan Rybář

      Zdravím – ano, zbrzdil pohyb obecně mobily dokáží, ale je to věc nastavení, ne konkrétního mobilu. Je potřeba použít mód PRO, případně nějakou aplikaci a naučit se pracovat s expozičním časem – tedy ho držet přiměřeně krátký, aby pohyb nebyl rozmazaný. Je to snazší, než se může zdát…JR

  2. Dobrý den,
    dokázal byste porovnat kvalitu fotografií tohoto mobilního telefonu s kompaktním fotoaparátem s 1″ čipem? Mám konkrétně Panasonic DMC-TZ100, který má sice 1″ čip, ale 10x optický zoom, což způsobuje horší světelnost od F2,8. Ale s fotografiemi tohoto kompaktu jsem většinou spokojený. Jde mi především o turistické a cestovatelské fotografie – příroda, město). Můj dosluhující levnější mobilní telefon produkuje horší fotografie, než zmíněný kompaktní fotoaparát, takže s sebou nosím stále obě zařízení. Raději bych ovšem chodil pouze s mobilním telefonem, který bude mít alespoň srovnatelnou kvalitu fotek, jako můj kompaktní fotoaparát. Mohl by tedy být testovaný Samsung A53 vhodnou náhradou obou mých současných zařízení, nebo raději hledat ve vyšší kategorii mobilních telefonů?
    Předem děkuji za odpověď.
    Jiří H.

  3. Dobrý den. Pro mě je podstatná informace, jak bude vypadat fotka na papíru velikosti od 60cm delší strany. Fotka začíná být fotkou, když se hodí na papír. Na monitoru mohou vypadat solidně, ale teprve v rozlišení od 300dpi nahoru v patřičné velikosti papíru můžeme diskutovat o kvalitě. Jinak podepisuji komentář pana Jiřího ze 2.12.22. Portrétovat mobilem, byť z pytle s názvem PRO, je úsměvné. Já jsem portrétista, tedy především, a FF čip, mluvíme-li o digitálu, s ohniskem mezi 70-150mm při světelnosti od 1,4 do 2,5 nenahradíme ničím. Dnešní softwéry dokáží neuvěřitelné věci, ale portrét opravdu ne. Ani jsem se nedočetl, v kolika bitech se fotky ukládají. Protože rozdíl mezi klasickými 24 bity JPEGů a 48 bity PNG, to je jako točený vs picanha. Já taky fotím mobilem, ale vždy současně se SONY A7rii. A to jen proto, abych mohl fotky z akcí, kde zrovna jsem, rychle postnout kámošům.

    • Jan Rybář

      Jaroslave, zdraví Vás a díky za komentář! Tohle je opravdu hračka za cca 8000 Kč, tedy bych z ní fotku větší než A4 netiskl. A zcela samozřejmě souhlasím, že foťák se nahradit nedá… Sám většinou fotím na FF a pevné objektivy, případně na Fujifilm a taktéž pevné objektivy, ale to se nedá zcela srovnat, byť se o tom pravověrní fujisté vždy rádi přátelsky pohádají (je skoro nevysvětlitelné, že full frame je prostě full frame). Ale jinak dejte mobilům šanci, pro nenáročné použití á la Instagram se například z iPhonů Pro opravdu dají vytáhnout velmi solidní výsledky, které v té mobilní velikosti od „pořádných“ fotek pozná jen zkušené oko fotografa (ale zdaleka ne vždy, obecně to nejlépe dopadá, když je relativně intenzivní a světelně/barevně nepříliš složitá scéna)… Držím palce, ať se fotkám daří! JR

  4. Tomáš Tichý

    Samsung A53 mě zklamal zkresleným podáním odstínů zelené barvy, které vykresluje ve slunci výrazně dočervena nebo ve stínu naopak do šedomodra. Světelně kontrastní scény trpí přepaly. Překvapuje mě, že jste byl v recenzi s fotkami spokojen. Jsem profesionální botanik a podání zelené je pro mě důležité, používám mobil jako zápisník. Neočekávám stejnou kvalitu jako u zrcadlovky, stačily by mě schopnosti mého starého Samsungu S7. Nepotřebuju brutální výkon procesoru nejvyšší třídy S, který se podepíše na neúsporném provozu. Výdrž je pak v kombinaci s malými baterkami mizerná. Nepotřebuju fotit při slabém světle, stačí mi, aby mobil podával věrně barvy a neprodukoval přepaly. Můžete mi poradit, jestli je možná kalibrace processingu přímo v mobilu? Za den vyfotím třeba i stovky fotek a nemám čas si hrát s RAWy. Naivně jsem si myslel, že kvalita focení z bývalých nejvyšších modelů se postupně posune i do nižších modelových řad. Zkoušel jsem i Google Pixely, které fotí hezky, ale nevyhovují mi jinými vlastnostmi. Za konzultaci rád zaplatím.

  5. Mě tedy přijde skoro komické tvrdit, že „bezpočet hrdých majitelů iPhonů jsem už opravdu zklamal informací, že pokud chtějí pravé portréty, musí si koupit PRO řadu“ , čímž je patrně myšlena přítomnost objektivu s ohniskovou vzdáleností 77mm, který je v tomto parametru samozřejmě podstatně vhodnější než základní objektiv okolo 24mm. Ovšem například iPhone 14 Pro má tento „tele“ senzor o pidi velikosti 1/3.5″ což z jeho (pro BFU) papírově hezkých 77mm f/2.8 udělá po přepočtu na FF „nádherných“ 77mm/22 (ne to není chyba) a takový objektiv má na vzdálenost 2m hloubku ostrosti 93cm a tudíž bokeh musí být ve většině případů též vytvářen pomocí SW.
    Myslím si jen já, že takový „portrétní“ objektiv by nikdo příčetný nechtěl ani zadarmo?

    • Jan Rybář

      Jirko, zdravím Vás a díky za komentář a pardon, že odpovídám až nyní… A ano, přesně tak, portrétní rozostření je samozřejmě softwarové, tak jako u všech mobilů. Výsledky tomu samozřejmě odpovídají a pochopitelně nejde srovnávávat s pořádným foťákem pro nějaké sofistikované použití, ale pro „obyčejné“ využití na na Instragramu atp jsou výsledky pro většinu uživatelů překvapivě dobré. Rozdíl mezi Pro a Ne-Pro je u iPhonů i jiných mobilů vážně docela zásadní, protože lidé si koupí stroj, který má sice „portrétní mód“, ale portréty fotit neumí, což je prostě škoda… A v na výsledných fotkách to je dost vidět… Mějte se! JR

  6. Ladislav z Pardubic

    Velmi povedená recenze. Děkuji. Mám předchůdce A52s 5G. Mohl jsem vybírat, ale pro mne to není jenom telefon s foťákem.
    Pro mne je kromě foťáku zásadní i výkon, audio -jack TRRS 3,5mm, možnost rozšíření paměti microSD kartou.
    To jsou věci, které využiji.
    A53 podle některých testů má jisté SW chybičky, které se snad časem doladí.
    Tak jako u jiných výrobků je potřeba srovnávat ve své cenové třídě a kategorii.
    Zrovna tyto Samsungy dávají výborný poměr cena versus výkon.

    Přeji dobré světlo a fajn podzimní barvy
    Láďa

  7. Pěkná recenzička a velmi dobré fotky vzhledem ke stroji. Děkuji. Při soukromém porovnání se starším Mi11 byl rozdíl dost jasný v neprospěch Samsungu, přecejen Samsung osazuje menší snímače, a je to znát, ale za tu cenu snad nelze moc namítat.
    Teď se mají vyrojit nové stroje Vivo/Xiaomi s velkými snímači. Snad se dočkáme něčeho dospělejšího.

  8. Pekna recenze. Mam predchozi model A52s, ktery ma stejne fotaky. Samsung to trochu kazi jpeg processingem – extremni posedlost odsumovanim, zaostrovanim, atd. Na fotkach je to dost znat. Prijde mi, ze tohle je bohuzel trend posledni let vicemene u vsech vyrobcu. Nezkousel jste fotit do RAW/DNG? Fotky napriklad z aplikace Lightroom se mi zdaji prirozenejsi a samozrejme se daji lip upravovat, oproti jpegu.

    • Jan Rybář

      Petře, zdravím a díky! A je fakt, že někdy ten processing trochu kulhá, hlavně při „zdivočování“ barev, ale na druhou stranu je výrazně decentnější než dříve třeba u portrétů… Rawy jsem tu nezkoušel – ono mi vážně šlo spíš o celkový dojem a režim zcela běžného focení… Ale obecně to je velmi rozumný nápad si s nimi hrát, dá se z nich, stejně jako u foťáků, prostě vytáhnout víc… Mějte se! JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*