Fotoguru roku 2019 – výsledky ankety

Co skvělého fotografického z roku 2019 by nemělo zapadnout? Zde je 10 výjimečných počinů roku sestavených redakcí a také našimi čtenáři.

Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2019 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé a výrazné pokývání hlavou.

Podrobnosti o anketě najdete níže na stránce, včetně seznamu čtenářů, kteří se do nominací zapojili.

10 × Fotoguru roku 2019

Fotoaktualita roku

Michal Růžička: Řidička tramvaje v dešti

Zdůvodnění: Fotografie řidičky tramvaje, Lenky Jelenové, která se v průtrži mračen snaží přehodit výhybku, patří dle mého k nejvýraznějším letošním fotkám. Vyhrála i 1. místo v kategorii každodenní život soutěže Czech Press Photo, tedy slavná už je dost, ale ani tady chybět nemůže. Prostě se nedala přehlédnout, a bude zajímavé se na ni podívat ještě za deset, dvacet let, což ji činí vyjímečnou.

O autorovi: Michal Růžička patří k nejznámějším českým fotografům – od roku 1990 pracuje v MF DNES a za třicet let fotografoval mnoho klíčových událostí: od válek po olympiády. Vyhrál bezpočet fotografických cen.

Link: Fotografie na stránkách Czech Press Photo

Michal Růžička řidička tramvaje
Snímek vyhrála i 1. místo v kategorii každodenní život soutěže Czech Press Photo. Foto: Michal Růžička. Publikováno se svolením autora.

Fotoprojekt roku

Michal Novotný: Tváře víry – 100 nejlepších fotografií

Zdůvodnění: Slovo “fascinující” používám málokdy, ale stačí letmý pohled do galerií Michala Novotného a dáte mi za pravdu, že zde opravdu platí. Jeho dlouholetý projekt Tváře víry, v němž systematicky dokumentuje světová náboženství, se letos dočkal přehledu sta nejlepších snímků a v této anketě prostě nemůže chybět.

O autorovi: Michal Novotný je známý reportážní fotograf. Krom dvou desítek ocenění v Czech Press Photo patří k několika “vyvoleným” Čechům oceněným i ve World Press Photo.

Linky: Projekt Faces of Faith / Instagram / Facebook

Face of Faith Michal Novotný
Michal Novotný letost vybral sto nejlepších snímků svého mnohaletého projektu Tváře víry. Foto: Michal Novotný. Publikováno se svolením autora.

Fotopočin roku

Martin Wágner: Siberia

Zdůvodnění: Kniha fotografa Martina Wágnera Siberia může vypadat nenápadně, ale nesporně to je fotografická událost roku. Dechberoucí kolekce fotografií, které autor pořídil při svých cestách po Sibiři, výrazně vybočuje z toho, na co jsme jinak v domácích luzích a hájích zvyklí. Je to navíc kniha, která obstojí i v mezinárodním měřítku, a má obrovskou dokumentární hodnotu.

O autorovi: Martin Wágner je reportážní a dokumentární fotograf, který je známý především svými fotografiemi z Ruska a bývalého SSSR. Patří do spolku fotografů 400 ASA usilujícího (velmi úspěšně, dlužno říct) o posílení zájmu o dokumentární fotografii.

Linky: Link na knihu / Facebook Martina Wágnera

Martin Wágner Siberia
Přebal knihy Martina Wágnera Siberia.

Fotografie přírody roku

Radim Schreiber a fotografie světlušek

Zdůvodnění: Slovo “fascinující” jsem už použil výše, tedy musím použít jiný superlativ: co třeba “neuvěřitelný”? Tedy ano, fotografie světlušek Radima Schreibera jsou neuvěřitelné – je to ostatně jediný fotograf na světě, který se na tahle stvoření specializuje. Jeho snímky otevírají zcela nové a nepoznané světy, což je ve fotografování dnes hodně vzácné.

O autorovi: Radim Schreiber je český fotograf žijící v USA, který se zabývá výhradně focením světlušek. V roce 2020 vyjde v češtině jeho kniha Firefly Experience.

Linky: Stránky EN / Stránky CZ / Facebook / Článek

Radim Schreiber světlušky
Unikátní svět světlušek. Foto: Radim Schreiber. Publikováno se svolením autora.

Astrofotografie roku

Petr Horálek: Perseidy nad Slovenskem

Zdůvodnění: Americká NASA letos do svého přehledu nejlepších astronomických fotografií zařadila snímek Perseidy nad Slovenskem, který pořídil český fotograf a astronom Petr Horálek. To samo je zajímavé, tím podstatným je však prostý fakt, že ta fotka je prostě skvělá.
O autorovi: Petr Horálek je známý český astrofotograf, jehož snímky si získávají pozornost i v mezinárodním měřítku.
Linky: Fotografie na stránkách NASA / Stránky Petra Horálka

Fotografie zvířete roku

Fotografie vzácného korálovce ve volné přírodě

Zdůvodnění: Českým zoologům se v dubnu podařilo poprvé ve volné přírodě vyfotografovat vzácného hada jménem Korálovec zapotitlánský. Ten byl vědci objeven teprve před dvaceti lety a bývá považován za jednoho z nejvzácnějších hadů na světě. Jeho první fotografie z volné přírody tedy vyvolala velký zájem.

O autorech: Za objevem stojí zoologové Vojtěch Víta, Daniel Koleška a Jan Lehký.

Link: Článek na iRozhlas.cz

Korálovec Zapotitlánský Micrurus pachecogili
Korálovec Zapotitlánský (Micrurus pachecogili). Foto: Vojtěch Víta. Publikováno se svolením autora.

Fotopublikace roku

Antonín Kostka: Má Vlára

Zdůvodnění: Kniha je souborem pozoruhodných krajinářských fotografií z čarokrásných Bílých Karpat (které mám osobně hodně rád) fotografovaných hezky postaru, na film. Unikátní je i tím, že podobné “lokální” knihy jsou vzácné. Jak to shrnul pan prodavač v sekci knih v Foto Škoda, kde jsem ji kupoval (cituji volně): “O Šumavě nebo Krkonoších je publikací hodně, ale o Bílých Karpatech zatím nic nevyšlo, i proto je to významný počin.”

O autorovi: Antonín Kostka je fotograf dlouhodobě dokumentující Bílé Karpaty na moravsko-slovenském pomezí.
Link: Osobní stránka autora / Článek + fotografie

Antonín Kostka Má Vlára
Přebal knihy Má Vlára Antonína Kostky.

Cestovatelská reportáž roku

Jan Zátorský: Fotoreportáž z Grónska

Zdůvodnění: Pozoruhodnou kolekci snímků z Grónska sem zařazuji ze dvou důvodů: první je zjevný, ty fotky jsou skvělé. A také, zadruhé, dokazují, že cestovatelská reportáž stále žije a dokáže dělat přesně to, co dělat má: během pár vteřin vás ty fotky přenesou na místo a dokáží předat obrovské množství informací i emocí. Což v současné fotografii vůbec není samozřejmé.

O autorovi: Jan Zátorský je známý český fotograf, který v minulých letech získal řadu ocenění v soutěži Czech Press Photo. Fotografuje pro MF DNES a Lidové noviny.

Linky: Fotografie na FB Jana Zátorského / Reportáže z Grónska na webu 

Jan Zátorský Grónsko
Fotoreportáž z Grónska. Foto: Jan Zátorský. Publikováno se svolením autora.

Zajímavost roku

Ivo Lukačovič a letecké fotky zdarma

Zdůvodnění: Ivo Lukačovič, zakladatel Seznam.cz, koncem roku publikoval na webu Unsplash.com své zajímavé letecké fotky s “free” licencí, tedy s možností, aby je kdokoliv a kdykoliv mohl použít. Jak napsal na Twitteru, chtěl tak trochu “splatit svůj dluh” těm, kteří dávají své fotky volně k dispozici. Což je myšlenka, které si zaslouží uznalé pokývání hlavou.

O autorovi: Ivo Lukačovič je český podnikatel, zakladatel a majitel Seznam.cz i globální aplikace Windy.com. A také vášnivý pilot.

Linky: Unsplash.com /Twitter

Ivo Lukačovič Unsplash
Letecký pohled na zasněženou krajinu je k dispozici zadarmo a k jakémukoliv použití. Foto: Ivo Lukačovič / Unsplash

Twitterový účet roku

Twitterový účet Česko ve fotografii

Zdůvodnění: Twitterový účet Česko ve fotografii dodržuje svůj “závazek” v profilu: “Každý den minimálně jedna historická fotka.” A pro charakteristiku platí i druhá část krátkého úvodu: “Dějiny každodennosti českých zemí v obrazech.” Zkrátka, tohle je opravdu porozuhodný projekt, který musí být hodně pracný. A sledovat ho je návykové. Klobouk dolů.
O autorovi: Pátral jsem, Googloval, ale nic o autorovi nezjistil…
Linky: Twitter Česko ve fotografii

Poděkování čtenářům za tipy

Děkuji moc čtenářům webu Fotoguru.cz za zasílání tipů do této ankety! A těm, kteří mi dovolili jméno zveřejnit, tedy alespoň děkuji tímto seznamem (v abecedním pořadí)…

Tedy díky ještě jednou, mnoho z tipů jsem použil! A za rok znovu!

Jan Rybář

Vlad. Dobrovolný, František Doležílek, Marek Dostál, Helena Louženská, Eva Malíková, Josef Martinec, Pavel Martinek, Honza Mužík, Pavel Remeš, Martin Roth, Pavel Schich, Marek Studnička, Hana Svobodová, Pavel Šefl, Jaroslav Šťastný, František Tylšar, Barbora Vańková, Radim Zwiener

Původní zadání

Co skvělého fotografického z roku 2019 by nemělo zapadnout? Budu rád za tipy od vás, čtenářů – ty nejzajímavější vyberu a zveřejním v již čtvrtém ročníku přehledu Fotoguru roku 2019.

Fotografové
Fotografů je mnoho, ale jen někteří se mohou umístit! Foto: Everett225/Depositphotos.com

Pokud vás napadá nějaký skvělý kandidát, dejte mi vědět přes formulář níže!

Proč to vše? V ČR existuje bezpočet skvělých fotosoutěží, fotografů, fotověcí – výstav, blogů, knih, profilů na známých i neznámých sítích.

Mnoho z nich se dočká zasloužené pozornosti, ale mnoho z nich zapadne… Což je škoda.

V uplynulých třech letech jsem s pomocí čtenářů sestavil seznam těch foto-věcí, které mě v daném roce nějak výrazně zaujaly a které si zaslouží, aby se na ně ukázalo nadšeně prstem.

Tu jsou výsledky předchozích ročníků: Fotoguru roku 2018, Fotoguru roku 2017 a Fotoguru roku 2016.

A i letos budu moc rád, pokud mi pomůžete – a stanete se tak spoluautory tohoto dobrodružství s mírně otevřeným koncem!

Jak to funguje:

Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2019 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé pokývání hlavou.

– Nejde jen o fotky, naopak – samotných fotek může nakonec být na seznamu málo: ale i o výstavu, sérii fotografií, knihu, projekt, cokoliv, co má něco společného se světem fotografování.

– Není to soutěž, jen seznam zhruba 10 – 20 skvělých věcí bez pořadí. Smyslem není kopírovat skvělé počiny oceněné jinde, ve velkých soutěžích, ba naopak: podtextem je zvýraznit něco, co by mohlo zapadnout.

– Kdo to vše vybere? I v tomto čtvrtém (pořád tak trochu pokusném) roce já, Jan Rybář, provozovatel webu Fotoguru.cz. Ale slibuji, že už brzy vše uděláme organizovaněji, třeba s porotou a jasnějšími pravidly.

A budu rád za pomoc.  Prosím pošlete mi své tipy klidně i anonymně! Všechny prozkoumám, vyberu, vyhodnotím… Zasílat tipy je možné do neděle 15. prosince, brzy poté výsledky ankety zveřejním….

Díky! Jan Rybář

4 komentářů

  1. Nápad na klání fotek je skvělý. Jen nesdílím nadšení ohledně fotky tramvajačky: Ono ze snímku není patrné, o co jde. Ta ženská (ač s ní soucítím) se přece o nic nesnaží! Jen cosi řve k nebesům – buď nadává, nebo má radost. Z čeho – bez popisu situace – má pozorovatel vyvodit, že přehazuje výhybku? Na mě snímek působí jako reminiscence na film „Dáma na kolejích“, kdy řidička tramvaje zablokuje dopravu ve chvíli, kdy svého manžela spatří v důvěrné chvilce s jinou ženou (snad to byla sestřenice?). Tím pajcrem je původně chtěla zabít oba, ale pak si to rozmyslela… Fotka by měla vyprávět sama klidně i několik příběhů, ale ne takhle nijakým způsobem…

  2. Jan Libich

    Pěkná fotka té tramvajačky, je to momentka, která se občas povede. Ale i jiné počiny jsou zajímavé.

  3. Výběr se mi líbí a velmi mě potěšilo, že jsem v něm našla i světlušky. Minulý týden jsem je obdivovala v galerii v budově Rozhlasu.
    Díky za to.

  4. Martin R.

    Od Vás chválihodný počin, Jene. Svého favorita už jsem nominoval.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*