Fotoguru roku 2020: Sestřičky z ARO, negativy, trampové a další

Co skvělého fotografického z roku 2020 by nemělo zapadnout? Zde je 10 výjimečných počinů roku sestavených redakcí a také našimi čtenáři, vybraných tradičně v polovině prosince, a to již popáté…

Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2020 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé a výrazné pokývání hlavou.

10 × Fotoguru roku 2020

Fotoguru roku

David Neff: Sestřičky po službě v Covidáriu ARO Na Bulovce

Zdůvodnění: Málokterý fotograf dokáže zkoncentrovat do fotky celou jednu historickou kapitolu. Série portrétů Davida Neffa to dokázala – pro mě osobně jde o nejvýraznější snímky koronavirové doby v ČR, ale také vůbec to nejlepší, co jsem na české fotografické scéně letos zahlédl.

Série portrétů zachycuje sestřičky po službě na ARO a umístila se též na druhém místě v kategorii portrét letošní soutěže Czech Press Photo. K pořízení každého portrétu měl vždy jen pár sekund ve stísněné přechodové zóně zvané „filtr“, oddělující kontaminovaný prostor od bezpečné zóny.

Původně to byl přitom čistě soukromý projekt, který autor nechtěl veřejně prezentovat. Názor změnil na podzim. „Naštvalo mě, jak během druhé vlny lidé začali covid bagatelizovat, ignorovat. Řekl jsem si, že teď je ta pravá chvíle ukázat realitu, působivost emoce tváří,“ řekl o vzniku série.

O autorovi: David Neff patří k nejznámějším českým fotografům – od roku 1991 pracuje v MF DNES a za třicet let fotografoval mnoho klíčových událostí včetně válek v Iráku a Afghánistánu. Má bezpočet fotografických cen včetně hlavního místa v Czech Press Photo.

Link: Fotografie na stránkách Czech Press Photo.

David Neff sestry Bulovka
Sestřičky po službě v Covidáriu ARO Na Bulovce. Foto: David Neff. Publikováno se svolením autora.

Projekt roku

Negativy z popelnice

Zdůvodnění: Projekt Negativy z popelnice je otevřenou facebookovou skupinou, která shromažďuje zapomenuté fotografie (většinou) z rodinných archivů. Za mnoho měsíců fungování se členům podařilo zachránit a znovuobjevit bezpočet cenných snímků. Stačí nahlédnout – je to opravdu cesta proti toku času.

O autorovi projektu: Negativy z popelnice vytvořil Martin Wágner, reportážní a dokumentární fotograf, který je známý především svými fotografiemi z Ruska a bývalého SSSR. Patří do spolku fotografů 400 ASA usilujícího (velmi úspěšně, dlužno říct) o posílení zájmu o dokumentární fotografii.

Link: Facebooková skupina Negativy z popelnice

Ukázka z fotek: Autor Jaroslav Chlebeček ze Skalice u Znojma. Nedatováno. Černobílý negativ 9 x 12 cm. Publikováno se svolením správců skupiny. Zdroj: FB skupina Negativy z popelnice

Profil roku

Ladislav Kamarád a jeho dechberoucí krajiny

Zdůvodnění: Pokud byste se mě optali, jaký profil na sociálních sítích mě v tomto roce zaujal nejvíce, vůbec bych neváhal a řekl: Facebook Ladislava Kamaráda. Samozřejmě, po mnoho let to je špičkový a široké veřejnosti známý fotograf. Jeho fotky – a tedy i ty, které dává na svůj profil – mají jednu nebývalou vlastnost: uznale nad nimi budou pokyvovat hlavou zkušení fotografové “staré školy”, ale stejně tak “běžní diváci”. Což je opravdu poměrně vzácné, profesionální a laické pohledy se často nepotkávají – zkrátka, jsou to opravdu špičkové fotky. Navíc dokáží nadchnout i milovníky speciálních postupů – například panorama níže má rozměr 30000 x 11000 px.

O autorovi: Ladislav Kamarád je známý fotograf a horolezec (vystoupil na dvě osmitisícovky), držitel českých i mezinárodních fotografických cen.

Linky: Facebookový profil / Osobní stránky Horolezec.cz

Ladislav Kamarád krajina
Fotografie Z Moravského Toskánska, poblíž Kyjova. Foto: Ladislav Kamarád. Publikováno se svolením autora. Zdroj: Horolezec.cz A zde autorův popisek: Velké panorama cca 30000 x 11000px = 35 x 3 x 50 x 2 (Focus Bracketing) expozic. Sony A7 III, Canon EF 100–400mm F4.5–5.6L IS II USM. Každý jednotlivý záběr panoramatu exponován 50x kvůli eliminaci následků seeingu (vlnění, chvění vzduchu). Z každé multiexpozice vybráno 50 % nejlepších expozic a pomocí lokálních transformací složeno na sebe. Výsledný snímek doostřen metodou „Wavelet Sharpening“.

 

Fotokniha roku

Libor Fojtík a jeho Trampové

Zdůvodnění: Fotograf Libor Fojtík po více než pět let dokumentoval unikátní česko-slovenský fenomén, tedy tramping. Vznikla naprosto unikátní fotografická kniha postavená především na stylizovaných portrétech, které jsou v konečném součtu tím, o co autorovi šlo: oslavou trampů i přírody, zkrátka trampingu v nejrůznějších podobách. Zároveň jde o mimořádně cenný dokument, který bude nesporně i po pár desítkách let svědectvím o lidech a jejich době – což je ambice, kterou naplní jen málokterá fotokniha.

O autorovi: Libor Fojtík je fotograf specializující se především na dokumentární fotografii a portréty. Více než deset let působí v Hospodářských novinách, jeho snímky se objevují i v jiných časopisech. V roce 2010 vyhrál 1. místo v kategorii Denní život soutěže Czech Press Photo.

Link: Osobní stránky / Kniha na Positiv.cz / Ukázkové fotky z knihy

Fojtík Trampové
Fotografie z knihy Trampové s názvem Na osadní chajdě T. O. Maniwaki. Foto: LIbor Fojtík. Publikováno se svolením autora.

 

Fotoreportáž roku

Gabriel Kuchta a sledování fotbalu v autokině

Zdůvodnění: Vizuálně dokonalá série zachycuje plzeňské fotbalové fanoušky sledující přímý přenos zápasu se Spartou. Dokáže přesně to, co činí skvělé fotky skvělými fotkami: vtáhnout diváky a předat dále atmosféru i emoce okamžiku.

O autorovi: Gabriel Kuchta je fotoreportér Deníku N. Tato série získala letos druhé místo v kategorii sport Czech Press Photo, druhý byl i v další kategorii se snímky z covidové “první linie”.

Link: Fotografie na stránkách Czech Press Photo / Reportáž v Deníku N

Kuchta Fanoušci
Jedna fotografie ze série Gabriela Kuchty – fanoušci sledují fotbal v autokině. Další snímky je možné najít na stránkách soutěže Czech Press Photo a v článku Deníku N. Publikováno se svolením autora.

Fotografie přírody roku

Michael Louša a daněk v hlubině lesa

Zdůvodnění: Tahle fotka je prostě krásná a dokáže během zlomku vteřiny vyvolat pocit tajuplných lesních hlubin podzimní přírody. Náhodou jsem si jí všiml v mé oblíbené skupině fanoušků Fujifilmu a rozhodl jsem se ji zařadit do tohoto přehledu. Prostě si to zaslouží.

O autorovi: Michael Louša je fotograf z jižních Čech, který má rád hory, a jeho nejčastějším cílem jsou proto šumavské vrcholy. Je mu 26 let a fotografování se věnuje poslední tři roky.

Link: Fotografie na Instagramu Michaela Louši

Twitterový účet roku

Fotohistorie (HistorialClub)

Zdůvodnění: Twitterový účet Fotohistorie (nyní HistorialClub) vznikl relativně nedávno, v roce 2017, ale od té doby se stal jednou ze stálic milovníků fotografií i historie na této síti (má přes 8500 fanoušků). Fotografie zachycují bližší i vzdálenější minulost českých zemí, a to s velmi zručnou “dramaturgií” a velmi kvalitním výběrem. Zkrátka, je radost se na ty staré fotky dívat.

O autorovi: Jak už to na sítích bývá, provozovatel tohoto účtu je anonymní a ani googlování neodhalilo nic podrobnějšího. Což, přiznejme se, vlastně nevadí. Poznámka: až do nedávna se tento účet jmenoval Fotohistorie, v polovině prosince se přejmenoval na HistorialClub.

Link: Twitterový účet HistorialClub

Fotoúspěch roku

Roman Vondrouš mezi nejlepšími sportovními fotografy světa

Zdůvodnění: Snímky dostihů Romana Vondrouše zvítězily v únoru v kategorii Fotografický soubor prestižní mezinárodní soutěže vyhlašované Mezinárodní asociací sportovních novinářů (AIPS). A to v opravdu obrovské konkurenci: probojoval se mezi 27 finalistů, vybraných v několika kolech hlasování ze 1754 přihlášených ze 125 zemí.

O autorovi: Roman Vondrouš patří k hrstce českých fotografů, kteří uspěli se svými fotografiemi v soutěži World Press Photo: v roce 2013 zvítězil v kategorii Sport se sérií úchvatných snímků z Velké pardubické. I na domácí scéně patří k naprosté špičce, letos získal hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo za snímek z koronavirové epidemie.

Linky: Vítězné fotka na stránce asociace / Instagram Romana Vondrouše

Roman Vondrouš dostihy
Jedna z vítězných fotografií Romana Vondrouše. Publikováno se svolením autora.

Dlouhodobý přínos

Týdeník Respekt a jeho práce s fotografiemi

Zdůvodnění: Týdeník Respekt je stálicí až legendou mezi médii v ČR po tři desetiletí. Trochu nedoceněná v širším povědomí je však dlouhodobá práce s fotografií, která je sama o sobě opravdu hvězdná. Samozřejmě, fotografové Respektu Milan Jaroš a Matěj Stránský jsou známí a cenami ověšení fotografové, stejně zásadní je ale i obecně práce Respektu s fotografií (výběr, práce s layoutem) – prostě to, jak fotografie “fungují” na stránkách a dávají Respektu nezaměnitelný vizuální rukopis.

O časopise: Respekt je nezávislý časopis, který (nejprve pod názvem Informační servis) začal vycházet v listopadu 1989. Dodnes se pyšním tím, že v oněch legendárních devadesátých letech tam vycházely mé první reportáže z Kavkazu a Afghánistánu.

Link: Respekt

Respekt grafika
Nejen fotografie, ale i obecně práce s nimi v rámci celého časopisu, je naprosto špičková. Ukázkové stránky z nedávné reportáže.

Fotonápad roku

Tomáš Vocelka a řeky z letadla

Zdůvodnění: Tomáš Vocelka v posledních třech letech “mapuje” české řeky i krajinu z paluby letadla – spolu s pilotem Jiřím Prušou z Flying Revue. Pořizuje tak unikátní série nabízející neobvyklý pohled na dobře známá místa české krajiny, ale třeba také (letos) poloprázdné ruzyňské letiště nebo obří sklady aut v Polabí. Z desítek tisíc pořízených fotek tak postupně vzniká pozoruhodný a cenný celek.

O autorovi: Tomáš Vocelka je českých novinář a fotograf, který se v posledních letech dostal na čelní místa různých světových online fotografických přehlídek, včetně (dvakrát) finále soutěže Travel Photographer of the Year. Je též vítěz Czech Press Photo 2018 v kategorii Proměny Prahy / Grant Prahy a držitel ocenění za druhé místo v Czech Press Photo 2019 v kategorii Reportáž.

Link: Projekt na stránkách Aktuálně.czTomáš Vocelka – osobní stránky

Tomáš Vocelka
Klíčavská přehrada u Lán. Foto: Tomáš Vocelka. Publikováno se svolením autora.

Poděkování čtenářům za tipy

Děkuji moc čtenářům webu Fotoguru.cz za zasílání tipů do této ankety! A těm, kteří mi dovolili jméno zveřejnit, tedy alespoň děkuji tímto seznamem (v abecedním pořadí)…

Martin Cieslar, Marek Dostál, Monika Chlumská, Tomáš Hrubý, Tomáš Jiroušek, Karel Pažourek, Pavel Remeš, Aleš Zelený, Štěpán Zrna

Tedy díky ještě jednou, mnoho z tipů jsem použil! A za rok znovu!

Původní zadání

Co skvělého fotografického z roku 2020 by nemělo zapadnout? Budu rád za tipy od vás, čtenářů – ty nejzajímavější vyberu a zveřejním v tradičním přehledu Fotoguru roku 2020. A pozor, letošní ročník je už pátý, což už je hezké číslo!

Fotografové
Fotografů je mnoho, ale jen někteří se mohou umístit! Foto: Everett225/Depositphotos.com

Pokud vás napadá nějaký skvělý kandidát, dejte mi vědět!

Proč to vše? V ČR existuje bezpočet skvělých fotosoutěží, fotografů, fotověcí – výstav, blogů, knih, profilů na známých i neznámých sítích.

Mnoho z nich se dočká zasloužené pozornosti, ale mnoho z nich zapadne… Což je škoda.

V uplynulých letech jsem s pomocí čtenářů sestavil seznam těch foto-věcí, které mě v daném roce nějak výrazně zaujaly a které si zaslouží, aby se na ně ukázalo nadšeně prstem.

Tu jsou výsledky předchozích ročníků Fotoguru roku 2019, Fotoguru roku 2018, Fotoguru roku 2017 a Fotoguru roku 2016.

A i letos budu moc rád, pokud mi pomůžete – a stanete se tak spoluautory tohoto dobrodružství s mírně otevřeným koncem!

Jak to funguje:

Na seznam Fotoguru roku patří lidé nebo instituce v ČR, kteří v roce 2020 něčím fotografickým “vystoupili z řady” a vytvořili něco mimořádného – ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího si uznalé pokývání hlavou.

– Nejde jen o fotky, naopak – samotných fotek může nakonec být na seznamu málo: ale i o výstavu, sérii fotografií, knihu, projekt, cokoliv, co má něco společného se světem fotografování.

– Není to soutěž, jen seznam zhruba 10 – 20 skvělých věcí bez pořadí. Smyslem není kopírovat skvělé počiny oceněné jinde, ve velkých soutěžích, ba naopak: podtextem je zvýraznit něco, co by mohlo zapadnout.

– Kdo to vše vybere? I v tomto pátem (pořád tak trochu pokusném) roce já, Jan Rybář, provozovatel webu Fotoguru.cz. Ale slibuji, že už brzy vše uděláme organizovaněji, třeba s porotou a jasnějšími pravidly.

A budu rád za pomoc.  Prosím pošlete mi své tipy klidně i anonymně! Všechny prozkoumám, vyberu, vyhodnotím… Zasílat tipy je možné do neděle 13. prosince, brzy poté výsledky ankety zveřejním….

Díky! Jan Rybář

10 komentářů

  1. Jiří Praha

    Ještě jsem chtěl říct, že jste mě svým letošním výběrem z hroznů hodně potěšil. Sestřičky z Bulovky už se mi zaryly do hlavy předtím, jako fotky i jako příběh, to lze jenom smeknout čepici před autorem a hlavně před nimi… a mlčet. (Kdybyste ovšem někdy chtěl rozebrat, jak jsou tyhle portréty fotograficky zmáknuté, tak to bych se moc těšil.) Ladislav Kamarád mě vrací do časů, kdy Prsatý Muž Formánek vypiloval svůj Koktejl do úrovně špičkového cestopisného magazínu a on tam vtrhnul jako zjevení samorostlého totálního maximalisty, jeho popis focení v turizmem zaplevelných velehorách byl takový otevírák očí. A fotky zejména tehdy naprosto neuvěřitelné, později jsem je i viděl na prodejní skvělé instalaci v centru Flóra na Vinohradech, hodně to ovlivnilo moje vnímání krajiny, co je v ní a za ní a jak si ji my lidé vykládáme a přivlastňujeme. Mohl bych se takhle tetelit i nad ostatními položkami Vašeho výběru, jen si ještě dojatě posmrknu na trempy pana Fojtíka. Co je to za zvláštní a křehkou tkáň jiné strany člověka než té, co běžně ukazuje světu. Díky!

  2. Po 89 se vytratilo vše české. Vstupem do EU jsme zapomněli na trempování, kytara při táboráku, víkendové posezení s kamarády v hospodě a další krásné zážitky. Já už sem nepatřím.

  3. Jiří Praha

    Přidávám se k Jířímu Rosovi a mironovi a děkuji Vám za další skvělý rok ve Vaší společnosti. Setkání tady nejsou jenom oblažující, jsou taky důležitá. Přeji všem hodně zdraví a štěstí do 2021.

  4. Jiří Rosa

    Je to vždycky krása, když to někdo umí. Zvedlo mi to náladu v situaci, kdy média (hlavně ČT 1) chrlí „blbou náladu“ a naši politici, oni tedy vlastně jen kují pikle, se umí jen vzájemně napadat a pomlouvat. Ztotožňuji se s názorem, že jste rozsévač pohody, a i já se vždy těším na Vaše maily.

    Hezký den a dobré světlo

    • Jan Rybář

      Jiří, zdravím Vás a děkuji! Snažím se dělat věci, které mě baví, a jsem tedy moc rád, že snad je to na tom vidět… JR

  5. děkuji jste rozsévač pohody v dnešní době vaše foto kurzy on line poučí lidovou formou i začátečníka čekám vždy na nové a zda se tam neobjeví jak nasvítit stálými světli portrét Ještě jednou díky

  6. Děkuji, mám z toho dobrý pocit.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*