Knížka Marka Audyho Domino – hra v podkroví Ztraceného světa žije dvojím životem. Je to skvělý, ba unikátní cestopis a, zadruhé, nabízí něco v českých končinách nevídaného: několik desítek stereofotografi, které z ní dělají i povinnou četbu i pro necestovatele – milovníky technických hračiček.
Autor recenze: Jan Rybář
Marek Audy je opravdový cestovatel – ne ovšem ve stylu novodobého cestovatelství (“byl jsem v Indii a viděl jsem slona”), ale toho pravého, starého a romantického cestovatelství objevujícího vskutku nepoznané…
Zkrátka, mnoho opravdových cestovatelů jeho střihu v ČR není – a není tedy divu, že i jeho knížka Domino – hra v podkroví Ztraceného světa je unikátní… Mapuje objevitelské výpravy na stolové hory ve Venezuele a pátrání po jeskynních systémech, v nichž dosud lidská noha nestanula…
Patrně nejjistější charakteristika Marka Audyho je jeskyňář, do jeskyň leze od věku zcela dětského (což vím jistě, protože tehdy jsem do těch jeskyň díky přátelství našich tátů lezl s ním). Od jeskyňařiny se odvíjí jeho charakteristika další: cestoval, fotograf, vydavatel knh…
Jak jsem zmínil v úvodu, knížku Domino (což symbolizuje postupné a pomalé přikládání kostek domina v objevovaní nepoznaných světů) je možné číst jako skvělý, výborně napsaný cestopis – i tato roviny je unikátní a nebývalá.
Rovinou druhou jsou 2D fotky – krásné krajinářské, reportážní i jeskyňářské snímky nesporně patří k tomu nejlepšímu, co je v daném žánru možné zahlédnout.
Marek Audy v krátkém dokumentu Srdcaři:
To opravdu zásadní je však ta roviny třetí, a to jsou desítky stereofotografií, které onen cestopis posouvají ještě mnohem dál a z knížky dělají položku, která nadchne i ty, kterým je jinak cestovatelství celkem ukradené…
Zatímco “obyčejné 2D” fotky v knížce fungují tak jako v každém jiné cestopisu (jsou velké, malé a různě kreativně rozprostřené po stránkách), zhruba polovina z celkového počtu fotek je uspořádána na stereoskopické dvoustrany (na každé dvoustraně je celkem šest dvojic fotek, tedy tři dvojice na jednu stránku).
A nenechte se mýlit, není to ani v nejmenším jen laciný efekt pro hračičky – díky stereoskopickým brýlím (jsou součástí balení knížky – spolu s reprodukcemi starý map) se před vámi najednou krajina, jeskyně i údolí rozprostřou do tří dimenzí…
Funguje to skvěle, mě osobně nejvíce fascinovaly záběry z jeskyní, které se opravdu rozestoupí před očima a pohltí čtenáře, ale také “obyčejné” reportážní obrázky (třeba chlapíků hrajících domino), protože v kině se 3D efekty rychle přejí, ale u reportážních knížek opravdu fungují tak, jak mají: dodávají knížce nečekané dimenze…
Zkrátka: i pro ty, kteří cestopisy moc nelákají, je tohle unikátní a průlomové knížka: ukazuje, že stereofotografie není jen salonní záležitost milovníků technických hraček, ale skvělý nástroj, který otevírá zcela nové světy…
Důvod recenze: knížku jsem si koupil.
Základní informace: Marek Audy: Domino – hra v podkroví Ztraceného světa, vydala Česká speleologická společnost ZO 6-17 Topas v Brně, rok vydání: 2013, počet stran: 208, Technické detaily: 160 fotografií, 80 stereoskopických fotografií (3D), stereoskop, faksimile starých map v samostatné obálce. Vazba: pevná, ISBN 978-80-87857-15-1.
Knížku je možné objednat na stránce Marka Audyho.
Shrnutí recenze:
Marek Audy: Domino – hra v podkroví Ztraceného světa
Knížka Marka Audyho Domino – hra v podkroví Ztraceného světa žije dvojím životem. Je to skvělý, ba unikátní cestopis a, zadruhé, nabízí něco v českých končinách nevídaného: několik desítek stereofotografi, které z ní dělají i povinnou četbu i pro necestovatele – milovníky technických hračiček.
9
Pros
- Opravdu špičkové provedení knížky
- Unikátní přístup kombinující “tradiční fotografie” a 3D snímky
- 3D fotografie opravdu fungují a vtahují čtenáře do děje, nejsou jen efektem pro milovníky technologií
Cons
- Na nic zásadního “proti” jsem nepřišel